Een gevaarlijk heerschap. Noodlottige vechtpartij. A m s t e r d am—Alkmaar per electrischen trein. De aardbeving op Nieuw-Zeeland. Financieel schandaal in Engeland. De ministerieele crisis in Spanje. Marktberichten. Afd. Wieringen „Het Witte Kruis". zekeren en ontzettenden dood ontsnapt. Slechts en kele vrij onbeduidende schrammen en kneuzingen had de knaap oppeloopen. Het vreeselijk verminkte lijk van zijn ongelukkigen buurman, den jongen Moorrees, vond men later onder de locomotief. Dc 26-jarige L. Cleven, bakker te Horst, die met gebroken becnen, een hoofdwonde en enkele brand wonden in het ziekenhuis is opgenomen, vertelt: Hoewel er nog plaats in den bus was, stond ik voor in, achter den chauffeur. Ik zag, hoe de chauf feur zijn hand naar links uitstak om het teeken te geven, dat hij den overweg wilde oversteken. Midden op den overweg gekomen zijnde, zag ik hevig schrik kend, dat een locomotief op onzen bus kwam aanstor men. Tijd om te denken, was er niet. Het was een kwestie van een oogonblik. Ik kreeg een gevoel, alsof ik in een afgrond werd ge stort. Ik behield mijn tegenwoordigheid van geest. Ik zag noe:, hoe de chauffeur zich aan dc lantaarn, welke voor op de locomotief is geplaatst, vastklemde. Eenige oogenblikken later word ik togen den grond langs de spoorbaan gesmakt. Ik voelde, dat ik uit mijn hoofd bloedde en had het gevoel, alsof mijn beenen er los bij hingen. Uit de verdere verhalen blijkt, dat in den trein, die door een hoofdconducteur en conducteur begeleid •werd, vanzelfsprekend de voorgeschreven verband- trommel aanwezig was, doch dat men er bij zoovele afschuwelijk gewonden niet veel mede kon uitrichten. Een verslaggever van de N. Venl. Ct, heeft een be zoek gebracht aan de baanwachteres, die verzuimde de afsluitboomen te laten zakken. Hij trof de 49-jarige vrouw in haar woning aan op hare legerstede, een doodsbleeke vrouw, droef weienend. De toch reeds zie kelijke vrouw, die redert geruimen tijd onder dokters behandeling was, is thans totaal gebroken. 26 jaren reeds is zij in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen! Achtereenvolgens deed zij dienst als wachteres te Gennep. St. Oedenrode en Veghel. In haar huwelijk schonk zij aan niet minder dan 15 kinderen het leven, waarvan er nog 12 in leven zijn en de jongste pas een jaar oud is. Haar dienst vangt iederen morgen aan te 5.02 en eindigt des avonds 5.02, zoodat zij dus dagelijks 12 uur onafgebroken dienst verricht zonder rust. Wachteres Ebben vertelt dan: Volgens dienstregeling loopen van 1212.57 geen treinen, tenzij een vac. trein wordt gesignaleerd op een der voorgaande treinen. Ik maakte van deze gelegenheid gebruik -om mijn middagmaal te nuttigen en zette zooals steeds, alhoe wel ik geen trein te verwachten was, mijn dochter op den uitkijk. Ik had weinig eetlust, aangezien ik mij niet erg wel gevoelde, en keerde spoedig naar mijn wachthuisje terug. Of ik duizelig ben geweest en geen belsignaal heb gehoord, ik weet het niet, maar plotseling hoorde ik voor mij den trein, die met een hevigen knal tegen een voorwerp aanbotste. Ik begreep, dat er een onge luk moest zijn gebeurd. Ik ben daarna vermoedelijk op mijn post in zwijm gevalle^, want ik vond mij la ter op bed terug, waarheen ik door iemand van het spoorwegpersoneel moet. zijn gedragen. De verslaggever deelt mede, dat de echtgenoot van de wachteres. die spoorwegarbeider is, reeds meerma len aan den betrokken ingenieur om verandering van wachtpost had verzocht, aangezien de controleerende geneesheer de bediening van dezen drukken post te zwaar vond voor zijn echtgenoote, waartoe Ebben zelfs persoonlijk een bezoek bij den ingenieur heeft af gelegd. Een nieuwe wachtpost te Ravcnstein werd in het afgeloopen najaar aangeboden, doch in verband met het geringe aantal vertrekken, beneden 2 vertrekjes en boven 3 slaapkamertjes, moest terwille van het talrijke gezin van dat aanbod worden afgezien. In Den Haag gearresteerd. Hij gaf zich uit voor Duitsch handelsattaché. Po ging tot juweelenoplichting mislukt. Maandagavond omstreeks 5 uur werd aan de politie aan het hoofdbureau in Den Haag telefonisch meege deeld door de juweliersfirma Citroen aan de Plaats aldaar, oat zich een vreemdeling in haar winkel had vervoegd om eenige sieraden te koopen. Op verzoek van den heer Citroen had deze vreemdeling zich voor gesteld, en wel als dr. Riedetz, handclsattaché aan de Duitsche legatie te Parijs. Hij gaf zijn visitekaartje af en zocht enkele kostbaarheden uit tot een bedrag van circa 3000 dollar. Dr. Riedetz moest nog enkele andere boodschappen doen, naar hij zeide, en zou na een kwartiertje terug komen, om dan definitief af te han delen. De juwelier vertrouwde de zaak echter niet geheel en al en stelcL dc politie in kennis van het gebeurde en verzocht haar een oogje in het zeil te houden. Een inspecteur der recherche en twee rechercheurs begaven zich daarop naar den winkel van den heer Citroen. I o inspecteur ging naar binnen, de recher cheurs bleven buiten op post staan. Inderdaad kwam dr. Riedetz na korten tijd terug en hij begon weer te onderhandelen met den heer Ci troen over den aankoop van sieraden. De inspecteur stond in zijn onmiddellijke nabijheid en hield zich met een bediende der firma bezig, den indruk wek kende, dat hij eveneens sieraden wou koopen. Intus- schen hield hij don vreemdeling onafgebroken in het oog. Er gebeurde echter niets verdachts, en de koop werd niet gesloten. Dr. Riedetz kon het maar niet eens worden met den heer Citroen en verzocht ten slotte dezen, in den loop van den avond bij hem te komen in het Hotel des Indes, waar hij logeerde. Daarop verliet hij den winkel, maar werd zonder het te vermoeden gevolgd door de rechercheurs. Inderdaad ging de vreemdeling naar het Hotel des Indes en bij onderzoek bleek, dat hii in dat hotel logeerde en inderdaad ingeschreven stond onder den den naam van dr. Riedetz, Duitsch handelsattaché te Parijs. Hoewel oogenschijnlijk alles in orde was, vertrouw de de inspecteur de zaak toch niet, en hij ging Maandagavond met den heer Citroen naar het Hotel ^cs Indes. Bij dr. Riedetz toegelaten, verzocht de inspecteur hem zich afdoende te legitimeeren. De man toonde zich over deze vraag zeer verbaasd en verontwaardigd en vroeg den inspecteur, of hij wel wist, wien hij voor had. Daarop toon.le hij den politieman een offi cieel document van het Duitsche gezantschap te Pa rijs, waarin zijn aanstelling tot handelsaltaché werd vermeld. Dit stuk was ondertcekend door den Duit- Bchen gezant te Parijs, von Hoesch. Maar toch meende de inspecteur, ondanks 't offi cieele document en ondanks de groote verontwaardi ging van dr. Riedetz, de zaak niet te kunnen vertrou wen. De vreemdeling zeide daarop, dat in het hote' Central een vriend van hem logeerde, Kurt Rethy. die eveneens een hcoge officieele positie bekleedde en die den inspecteur wel eens zou vertellen, wie hij, dr. Riedetz, was. Door zijn optreden trachtte hij den inspecteur te ïntmmlepren en suggereerde hem als het ware, niet naar Central te gaan. De inspecteur ging echter wèl met dr. Riedetz naar het genoemde hotel. Daar bleek evenwel de heer Kurt Rethy geheel on bekend. Hij was er voor zoover men zich kon her inneren nooit geweest. Al vloekende om de onvolledigheid der Holland- sehe hotelregisters, wilde dr. Riedetz W6ggaan. Da inspecteur ging hem echter na en ging op het Plein over tot zijn arrestatie. Per politie-auto werd dr. Riedetz naar het hoofdbureau overgebracht Ook daartegen protesteerde hij heftig en hij beriep zich op zijn onschendbaarheid als lid eener legatie. Hij sloeg daarbij zoon toon aan, dat men op het hoofdbureau werkelijk eenigszins verlegen zat met de zaak. De inspecteur zette echter door en deed dr. Riedetz fouilleeren. Toen kwamen twee valsche paspoorten aan den dag. Een paspoort was afgegeven door de Oostenrijksche regeering, en het andere door de Tsjechoslowaaksche. De beide paspoorten vermeldden verschillende na men. Op het Oostenrijksche paspoort stond de naam Franlc Landgraf, geboren in 1901, te Weencn. Het wantrouwen van den inspecteur was door de ze beide paspoorten aanzienlijk versterkt. Het door den gezant onderteekende paspoort werd oogenblik kelijk naar het Duitsche gezantschap in Den Haag gezonden met het verzoek, de echtheid van de hand- teekening van Von Hoesch te onderzoeken. Tot groo te ontsteltenis van de politie beweerde men op het Duitsche gezantschap, dat de handteekening van Von Hoesch echt was. Men wilde de zaak evenwel nog even bekijken, alvorens men met zekerheid een oor deel uitsprak. Eindelijk verklaarde het gezantschap de handteekening als valsch. Een der beambten van de legatie wist, dat de heer von Hoesch altijd alle stukken onderteekende met: Leopold von Hoesch. En op dit document stond: von Hoesch. Een verder onderzoek tot in de kleinste détails be vestigde de opvatting, dat de handteekening valsch moest zijn. Toen was men bij de politie gerustgesteld en meen de men zeker te weten, met een internationalen op lichter te doen te hebben. Oogenblikkelijk wendde men zich tot de Weensche recherche met het verzoek om nadere inlichtingen. 'Ook stelde men zich met de andere buitenlandsche hoofdsteden in verbinding en men vermoedt, dat er in de eerstvolgende dagen wel heel wat feiten over dr. Riedetz bekend zullen worden. Toen men hem voorhield, dat de handteekening niet echt kon zijn, en hem ook op de valsche pas poorten wees, verdween zijn brutaliteit en bekende hij zich voor een ander uitgegeven te hebben, met het doel, de firma Citroen voor een zoo groot moge lijk bedrag aan juweelen op te lichten. Hij verklaarde zich zeer verbaasd, dat men het be drog in Den Haag zoo spoedig doorzien had. In zeer vleiende woorden liet hij zich over de politie uit en zeide, dat het spelletje in het buitenland hem reeds meermalen gelukt was. Ondanks deze vriendelijke woorden heeft de politie hem toch maar in bewaring gesteld. In een kuip met kokende verf gevallen. In de ververij vanArtsilk te Breda, aldus het „D. v. N.", waren twee jonge mannen aan het stoeien, toen een achttienjarige uitgleed en in een kuip met kokende verf terecht kwam. Oogenblikkelijk werd het slachtoffer uit de kuip getrokken en naar het St. Ignatiusziekenhuis over gebracht. Van andere zijde wordt aan het blad echter mede gedeeld, dat de toedracht van de zaak niet van zoo n eenvoudigen aard is. De twee jonge mannen zouden aan het twisten zijn geweest, waarbij de oudste hun ner zich zoo opwond, dat hij zijn kameraad opnam en in de kokende verf plonste. De politie arresteerde den verdachte en stelde hem na verhoor weer op .vrije voetena Het is niet onwaar schijnlijk, dat hij vervolgd zal worden wegens het veroorzaken van 2waar lichamelijk letsel. De toestand van den jongeman is tamelijk goed. Hoe diep de wonden zijn ingebrand is nog moeilijk uit te maken, omdat het lichaam nog vel met verf- vlekken zit. Met ingang van 15 Mei a.s Een rij-snel- heid van 90 K.M. per uur. Met ingang van 15 Mei a.s. (zomerdienst) zal op de baanvakken Haarlem—IJmuiden/Uitgeest en Am sterdam—Alkmaar het vervoer van reizigers met electrische treinen geschieden, aldus lezen we in „Spoor- en Tramwegen". De werkliedentreinen, de seizoentreinen Bergen a. ZeeAmsterdam v.v. en de goedertreinen zullen stoomtractie behouden. Evenals op het baanvak Amsterdam—Rotterdam zullen de electrische treinen samengesteld worden uit motor rijtuigen met .aanhangrijtuigen. Electrische locomo tieven zullen niet gebezigd worden. Ten einde het aantal beschikbare zitplaatsen zooveel mogelijk aan te passen aan het benoodigde aantal, zal een nieuw type AB (le en 2e kl.) rijtuig gebezigd worden, dat be halve eene vestibule aan elk der kopwanden, nog eene in het midden van het rijtuig heeft. Ten behoeve van het vervoer van bagage en bestelgoed wordt de bagageruimte grooter dan in de op het baanvak Am sterdam—Rotterdam gebezigde rijtuigen. Te Alkmaar zullen de treinen naar en van Den Hel der en Hoorn beginnen en eindigen, zoodat de reizi gers, die Alkmaar transiteeren, aldaar moeten over stappen. Van het doorvoeren van deze stoomtreinen te Alkmaar wordt afgezien, omdat op de reeds ge- electrificeerde baanvakken gebleken is. dat de stoom treinen slechts in geringe mate gebruikt worden en de reizigers zelfs overstappen, teneinde gedeeltelijk met een elctrischen trein te reizen, ook als zij de ge heel reis met den stoomtrein zonder overstappen kun nen afleggen. In het algemeen zijn de treinen ingelegd met eene snelheid van 90 K.M. per uur. Met een vliegtuig over het geteisterde ge bied. Een ambtenaar vin het Magnetische Observatorium te Christchurch (Nieuw Zeeland) is met een vliegtuig over de kust van de door de aardbeving geteisterde provincie Hawkes Bay gevlogen en heeft waargenomen, dat langs de geheele kust van Kaap Kidnappers tot Waikare groo te hier en daar ontzaglijke aardstortingen den vorm van de kust hebben gewijzigd. De grootste grondverschuiving was een mijl lang en een halve mijl breed. Bij loodingen is gebleken dat de reede van Napier nu 7 voet minder diep is dan vóór de aardbeving. Volgens een officieele opgaaf, zijn er te Hastings 97 dooden geteld en drie vermisten, die vermoedelijk dood zijn. Te Napier zijn 111 dooden herkend; niet herkend 24 Opzienbarende arrestaties te Glasgow. V.D. verneemt uit Londen: In geheel Engeland i3 gisteren groot opzien gebaard door de arrestatie te Glasgow van twaalf vooraanstaan de personen uit het industrieele leven, die een functie hadden bij of in nauwe relatie stonden met de „Scottish Amalgamated Silks Ltd." die zioh sedert September in liquidatie bevindt. De gearresteerde directeuren, onder wie zich de heer Tonlinson, vice-president der „Comined Mills" en de heer Jonhsten, waarnemend president van de „India Tyre and Rubber Company of Great-Britan" bevinden, worden ervan beschuldigd een bedrag van ongeveer 438.000 pond sterling aan de onderneming te hebben ont trokken en voor eigen deoleinden te hebben gc-brulkt, terwijl de anderen ervan worden beschuldigd, valsche plannen en voorwendsels te hebben gebruikt, om geld van het publiek los te krijgen. Nog geen ministerie. Zooals wij reeds gister meldden, heeft Koning Alfonso van Spanje door Sonchez Guerra de op dracht te geven voor het vormen van een ministerie, afgezien van het vormen van een tweede dictatuur en verwacht hij nu van een flinke stap meer heil. Maar deze eerste poging heeft dan nog geen suc ces gehad, want Sonchez Guerra heeft zijn opdracht om een ministerie te vormen, niet kunnen uitvoeren. Hij is zelfs naar de gevangenis gegaan om daar te praten met de republikeinen en socialisten, die daar nog gevangen zitten. Hij heeft deze willen overhalen zijn ministerie te steunen, maar de heeren hebben daarvoor bedankt. Zij willen niet samenwerken met de monarchistische elementen, zelfs al stonden deze op de uiterste linkervleugel. Ook de republikeinsche leider, prof. Maronon, die ook nog in dc gevangenis zit, weigerde een porte feuille te aanvaarden. De eisch bleef dat de koning een poosje buitenlands moest gaan in afwachting van de beslissing van de constituante. Sonchez Guerra heeft dus zijn opdracht moeten te ruggeven en heeft den koning aangeraden Melguides Alvarez in zijn plaats te nemen. De latere berichten melden nog dat Alvarez wel door den koning is geraadpleegd, maar deze het pa leis zonder opdracht heeft verlaten. Hij deelde mede, dat de koning hem alleen had verzocht den inhoud van het onderhoud mede te doelen, dat hij Zondag had gehad. Dc koning had hem daarop gevraagd, of hij, indien hij met de kabinetsvorming zou worden belast, op de ondersteuning der constitutionalisten en andere voor de huidige politiek zeer belangrijke elementen kon rekenen. Hierop had hij geantwoord, dat hij slechts een re- geering kon vormen van personen, die met dezelfde loyauteit als hij de wetgevende vergadering hebben verdedigd, met medewerking van elementen, die een grooten invloed op de politiek uitoefenen. Op de vraag, wat er zou gebeuren, antwoordde Al varez: Ik weet het niet. Toen heeft de Koning Combo, de leider der Kata- laansche regiona-leden, die ziek te bed lag, .laten raadplegen. Er blijven over den toestand in Spanje nog de vreemdste geruchten loopen. Naar gemeld wordt, heeft het in een dorp ongeveer 30 K.M. benoorden Madrid gelegen regiment veld artillerie den straatweg aldaar bezet. Journalisten, die nadere bizonderheden te weten wilden komen, werden door soldaten met de bajonet op het geweer tegen gehouden. De soldaten verklaarden alleen dat zij te midder nacht waren gealarmeerd. Aangezien nog geen bizonderheden bekend zijn, is het niet goed mogelijk de beteekenis van deze ma noeuvre te begrijpen. Een telegram uit Parijs meldt over deze mobili satie het volgende: Er loopen geruchten, volgens welke het regiment veldartillerie, dat te Getafe in de buurt van Madrid ligt, ten gunste van den koning een beweging zou hebben begonnen. 's Morgens vroeg werden overal posten uitgezet en iedereen moest zich legitimeeren. Op de vraag, wat dit te beteekenen had, werd slechts geantwoord, dat men dat niet wist en slechts de ontvangen bevelen ten uitvoer werden gebracht. De wildste berichten doen in Madrid de ronde. De staat van beleg heet afgekondigd en onder generaal Saro een ineuwe dictatuur ingesteld. Generaal Martinez Anedo, die zich thans aan de C6te d'Azur bevindt, is teruggeroepen. Dè censuur is weer ingesteld. Alle berichten die getelegrafeerd worden, moeten aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken ter goedkeuring worden onderworpen. De aangekondigde buitengewone maatregelen, die in Spanje zijn genomen, zijn een gevolg van de be richten, dat morgen een algemeene staking zal uit breken. AMSTERDAM, 17 Febr. Zeeuwsche bonten f 55.75, id. blauwen f 4.505.25. id. Bravo's f 44.50, id. Roodstar f 3.253.50, id. Juin per 50 Kg. f 0.500.80, id. eigenheimers f 44.50, ld. blauwe potesr f 2.502.70, id. bonte poters f 2.502.70, id. Bevelanders f 3.503.75, Vlaamsche kleilndustries f 3.50—3.75, id. eigenheimers f 4—4.50, IJpolder eigenhei mers f 44.50, id. Bravo's f 3.504.50, id. Roodstar f 3.25 3.50, id. Bevelanders f 3.253.75, Noord-Holl.. blauwe f 2.502.80, Drentsche eigenheimers f 2.803.50, per H.L., winter Malta f 1011 per 100 Kg., Flakkeesche eigenheimers f 55.25, id. Juin per 50 Kg. f 0.500.80, eigenh. poters f 2.803, Spuische eigenheimers f 55.25, id. eigenheimer poters f 2.803, Firesche borgers f 4.30 4.50 per H.L. PURMEREND, 17 Febr. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas. 10 stapels fabriekskaas f 35, 4 stapels boerenkaas f 37 per 50 Kg., in totaal 14 stapels, wagende 9000 Kg., 561 Kg. boter f 1.85—2.10 per Kg. Vee. 398 stuks rundeern, w.o. 209 vette f 0.851.02, per Kg., 171 melk- en gelde koeien f 160380, 18 stieren; 32 paarden f 80200, handel matig, 17 vette kalveren f 1.20 1.50, handel vlug; 877 nuchtere kalveren slacht f 10 30, fok f 2026, handel matig, 338 vette varkens voor de zouterij f 0.400.42, voor de slacht f 0.420.46 per Kg., handel vlug, 56 magere varkens f 1027.50, handel vlug, 244 biggen f 1115, 511 schapen f 2638, handel stug, 12 bokken; kipeieren f 4.755.75, eendeieren f 5.50, piep kuikens f 1.50—2.50. ETER VEILING, PURMEREND, 16 Febr. 18500 stuks kipeieren a f 5.205.90, 680 stuks kipeieren b f 4.40—5.10, 2096 stuks eendeieren f 5.70; 518 broed- eieern (kippen) f 7.90. COOP. CENTR. E IERVEILING, G. A. PURMEREND, 17 Febr. 32851 eendeieren f 5.705.80, 92004 kipeieren, 7080 Kg. f 6.80—8, 65—66 Kg. f 5.79-8.10, 63—84 Kg. f 5.40— 5.70, 60—62 Kg. f 5—5.60, 58—59 Kg. f 4.90—5.40, 56—57 Kg. f 4.70—5, 53—55 Kg. f 4.40—4.70, 50—52 Kg. f 4.20— 4.40. Oude kippen f 1.802.60, jonge hanen f 0.852.20 per stuk. NOORDSCHARWOUDE, 17 Febr. Uien f 1.302.70, drielingen f 1.702, grove f 2.50— 280, peen f 1.30—1.50, roode kool f 4.70—7, gele kool f 2.30 —3.60, D. witte kool f 2.50—3.70 per 100 Kg. Aanvoer: 22000 Kg. uien, 3000 Kg. peen, 170000 Kg. roode kool, 75000 Kg. gele kool, 140000 Kg. D. witte kool WARMENHUIZEN, 17 Febr. Roode kool le kw. f 4.40—6.40, 2e kw. f 3.40—5.20, gele kool le kw. f 2.30—3.10, 2e kw. f 1.30—2.10, witte kool le kw. f 2.70—3.40, 2e kw. f 2.50—2.70, drielingen f 1.30— I.50, uien f 2.102.50, grove uien f 2.602.90, peen f 1.80 —1,90 per 100 Kg. Aanvoer: 27700 Kg. roode kool, 20100 Kg. gele kool, 28600 Kg. witte kool. 11025 Kg. uien, 750 Kg. peen. BROEK OP LANGENDIJK. 17 Febr. Roode kool f 2.30—8.30, gele kool f 1.50—3.40, D. witte kool f 1.90—3.70, uien grove f 2.30—2.50, uien f 1.80—2.70, drielingen f 1.70—1.80, nep f 1.80—2.10, peen f 1.60—2.20 per 100 Kg. Aanvoer: 36000 Kg. roode kool, 93000 Kg. gele kool, 57000 Kg. D. witte kool. 8600 Kg. uien, 5700 Kg. peen. WIERINGEN. 17 Febr. Aanvoer aan den Vischafslag: 52 balen alikruikels van f 4.357.25; 26 balen wulken van i 21.2024.60 per baal. Vergadering afd. Wieringen van de N.H. vereeniging „Het Witte Kruis" in de zaal van den heer Jb. Bruul op Dinsdagavond. Aanwezig 46 leden, waaronder negen dames. De Voorzitter, de heer P. Kaan Cz. opent de verga dering met welkom aan de aanwezigen en heet in 't bij zonder welkom de dames. Verder hoopt spr. dat de be sprekingen van dezen avond van nuttigen en aangena- men aard mogen zijn. Den Secretaris, den heer A. H. J. van 't Hof. wordt verzocht de notulen der vorige vergadering te lezen. Na gelezen te zijn worden deze notulen onveranderd goedgekeurd. Volgt voorlezing jaarverslag door den secretaris. Het aantal leden is toegenomen met 60 leden. Totaal telt de vereeniging op 1 Jan. 1931 989 leden. De wijkverpleegster legde ruim 1200 bezoeken af. Vier t.b.c. patiënten zijn uitgezonden naar sanatoriums. De Voorzitter deelt omtrent het consultatiebureau mede, dat de beide plaatselijke geneesheeren hunne me dewerking hebben toegezegd en dat om nog onbekende redenen het bureau nog niet in werking is getreden. Bij monde van den heer W. Mostert Sz. wordt mede gedeeld dat de boeken en bescheiden bij den penning meester ds. J. v. Beek in orde zijn bevonden. De penningmeester doet vervolgens verslag omtrent de geldmiddelen. Rekening is gesplitst in 3 deelen, t.b.c., wijkverpleging en Witte Kruis, waarvan de bedragen aan inkomsten sluiten met resp. f 1990.28, f 1411.16 en f 3938.24. Het laatstgenoemde dus van het Witte Kruis. Het kasgeld was op 31 Dec. 1930 f 1469, en het saldo winst in totaal f 289.96. Vervolgens doet mevr. de HaanBosker verslag om trent „Huisverzorging". Hieruit blijkt dat over 1930 f 94 meer is uitgegeven dan was ontvangen. Alzoo moest het kasgeld bate vorig jaar worden aangesproken. Deze waren f 475.47. Er Is dus nog een kas van f 380.96. In het verslag wordt aangehaald dat de vereeniging goed werkt, en dat de meerdere uitgave geen achteruitgang beteekent. De Voorzitter brengt Mevr. de HaanBosker dank voor het gegeven verslag. Volgt bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren L. C. Kolff, P. Kaan Cz. en A. H. J. v. 't Hof, Deze laatste wenscht niet meer voor een bestuursfunctie in aanmerking te komen. De heeren L. C. Kolff en P. Kaan Cz. worden met bijna algemeene stemmen herkozen en nemen hunne benoeming weer aan. Alvorens wordt overgegaan tot stemming voor een secretaris doet Voorzitter nogmaals den heer v. 't Hof verzoeken als deze wordt gekozen zijn benoeming we der aan te nemen. Dit is echter niet zoo. De Voorz. zegt 't te betreuren dat de heer v. 't Hof dit besluit heeft ge nomen. Alvorens tot stemming wordt overgegaan vraagt de heer H. v. Kalsbeek het woord, en doet een dergelijk voorstel als de Voorzitter om alsnog den ouden secre taris te herbenoemen. Deze is eohter niet over te halen en blijft bij zijn genomen besluit. De uitslag der le stemming geeft geen doorslag. Het hoogst aantal stemmen verkrijgt de heer L. Noorden met 11 stemmen. In de tweede vrije stemming verkrijgt d© heer L. Noorden 27 stemmen en is alzoo gekozen en neemt zijne benoeming aan. (Applaus). Vervolgens brengt Mevr. de HaanBosker verslag uit als afgevaardigde der vorige algemeene vergadering. Het breedvoerige verslag werd keurig en duidelijk uitge bracht, waarvoor de Voorzitter haar bedankte. Volgt behandeling van de begrooting van het loopende dienstjaar. Ontvangsten en uitgaven worden vastgesteld op f 4120, en de begrooting wordt goedgekeurd. De heer J. C. de Haan vraagt hoeveel subsidie ds zedelijke- lichamen bijdragen. De penningmeester deelt mede van in totaal f 125. De heer De Haan vindt dit bedrag zeer laag en zou willen dat het bestuur verzocht deze subsidie te verhoo- gen. De Voorzitter wil dit punt in een bestuursvergadering onderzoeken, en dan zien wat noodig is. De heer De Haan is hier maar half mede tevreden; hij zou op meer subsidie willen aandringen. De heer A. H. J. v. 't Hof zou verhooging willen vra gen als het noodig is. De Voorzitter licht nog toe, dat de subsidie wordt ge geven voor die menschen, welke hun contributie niet kunnen betalen, en de contributie komt best binnen. De heer L. Noorden zou ook verhooging willen vragen als het noodig is. Volgt rondvraag. De heer A. Veltraan vraagt aangaande de kwestie Zuster v. d. Togt, betreffende ontslag. De Voorzitter deelt mede dat dit punt niet aan de orde is. en deelt ook mede dat het ingezonden stukje van Veltman op onwaarheden berust. De heer Veltman zegt dat dit antwoord hem niet be vredigd. J. C. de Vries vraagt hoe hoog het bodeloon is. Wordt medegedeeld van f 116, en de Voorzitter zegt dat hij er veel werk voor doet De heer L. Noorden zegt dat het consultatiebureau op 1 Januari j.1. in werking zou treden, en heeft uit het jaarverslag de reden van uitstel wel vernomen, maar, zou toch op spoed willen aandringen. Het bestuur zal er werk van maken. Verder vraagt L. Noorden ook iets betreffende het in gezonden stuk Veltman over entslag zuster v. d. Togt De Voorzitter zegt dat dit bestuurszaken zijn. Wij kun nen uit het gesprokene echter concludeeren dat het be stuur niet bevoegd is zuster van der Togt zoo maar zon der meer te ontslaan. Zuster C. v. d. Togt zegt dan tegen den Voorzitter, dat de heer A. Veltman in zijn ingezonden stukje niet zoo veel heeft miszegd. De Voorzitter zegt dan, niet verder op de discussiën in te willen gaan, daar dit niet aan de orde is, en zegt verder dat zuster v. d. Togt straks de gelegenheid zal worden gegeven het woord te voeren. De heer R. Post zou willen dat het bodeloon werd ver hoogd. Spr. vindt t 116 voor al dat werk te weinig. De Voorzitter zegt, goed te zullen nagaan of de beloo ning te laag is, en zal het bestuur verder regelend op treden. Wel heeft de bode om opslag gevraagd. De heer G. M. Rustenburg vraagt of alle briefjes wel ke hij ontvangt voor ijs, voor rekening van het Witte Kruis zijn. Moet ontkennend op geantwoord worden. Als het voor een lid is, komt het voor rekening der vereeniging. Als controlemiddel zullen de dokters worden gevraagd, dit op het briefje te vermelden. De heer Schouwvlieger vindt ook dat het bodeloon te laag is. Er zijn 1000 leden ongeveer, de man moet ze drie maal per jaar rond, doch als het betreft een vergader- biljet afgeven, dan is het niet zoo erg, maar als het gaat om de contributie, dan vereischt dat werk veel tijd en moeite. Daarbij komt nog, dat bij vele menschen bij de eerste aanbieding niet wordt betaald, dus soms twee of drie maal moet terug komen. Spr. is dus voor verhooging Het bestuur zal deze zaak grondig onderzoeken. Verder niets meer aan de orde zijnde gaat de Voor zitter over tot sluiting. Hartelijke woorden van dank worden gericht aan den aftredenden scrctaris, den heer A. H. J. van 't Hof voor zijn vele werk, zijn we veel dank verschuldigd. Spr. hoopt dat het hem en zijn gezin goed moge gaan. Verder wordt dank gebracht aan de heeren R. Post, W. Mostert en L. Noorden voor het nazien der rekening. De heer W. de Vries cn C. Witvliet worden bedankt voor de bemoeiingen aan het stembureau. Ook worden de dames voor hun aanwezigheid dank gezegd, vooral zij die verslag uitbracht. Overigens allen dank voor de aanwezigheid en de gehouden besprekin gen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 7