Bont Allerlei. De aanslag in het Rijksmuseum te Amsterdam Zware sneeuwstormen in Italië. Steunverleemnor aan dsn landbouw in Duitschland. De corruptie in het New Yorksche politiecorps. Dumping en anti-dumping. Uit liet slagersbsdrijf. Bloedige botsingen in Noord-Indië. Groote ontstemming onder de Arabieren in Palestina. De vliegramp bij Plymouth. Hevige vechtpartij in den Nationalen Raad van Oostenrijk. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Dft NAMiDDAGZITTÏNG BLEEF VOOR ONBE VOEGDEN GESLOTEN. De zitting na de pauze was geheel gewijd aan een zedezaak betreffende den persoon van Jb. van D. thans gedetineerd als verdacht zich te Heerhugo- waard te hebben schuldig gemaakt aan niet nader te qunlificeeren handelingen, strafbaar gesteld bij artikel 249 Wetb. v. Strafrecht, welke zaak, in ver band met het zedenkwestende, buiten tegenwoordig heid van publiek werd behandeld. In deze zaak opponeerde mr. A. Prins Jz. ambtshalve toegevoegd raadsman en verdediger. Om dat het ons bekend is, dat Strafkamer en Officier van Justitie ongaarne zien, dat bijzonderheden uit een dergelijke niet gesloten deuren behandelde strafzaak worden gepubliceerd, willen wij afzien van mede- deelingen, die ons misschien langs anderen weg dan de officieele bekend konden zijn en volstaan wij met te melden, dat de uitspraak in de verschillende za ken is bepaald op a.s. week Dinsdag. Verschillende berichten. De restauratie van „De Anatomische Les". Identiteit van den dader vastgesteld. In een gistermorgen gehouden vergadering van de commissie voor de schilderijen van Amsterdam, heef: de directeur van het Rijksmuseum, de heer Schmidt Degener medegedeeld, dat het beschadigde schilderij van Rombrandt nog zeer goed te restaureeren is. Ge lukkigerwijze zijn de slagen van de bijl opgevangen door het schot, dat zich achter het doek bevindt. De sneden in het doek zijn daardoor naar omstandighe den betrekkelijk klein. Zoo spoedig mogelijk zal met de restauratie een be gin worden gemaakt. De restauratiewerkzaamheden zullen ongeveer twee maanden duren. Inmiddels is de politie er eindelijk achter gekomen wie de dader is. Zelf is deze bij zijn stilzwijgen blij ven volharden; maar nadat reeds gistermorgen in ecnige plaatselijke ochtendbladen een door de politie verspreide foto was verschenen, heeft iemand zich aan het politiebureau Leidscheplein gemeld met de mededeeling, dat hij den man wel niet bij naam, maar van gezicht heel goed kende en ook zijn adres wist; hij woonde in de Utrechtsche Dwarsstraat no. 8. Een rechercheur is toen naar het opgegeven adres gegaan met het portret, en hier bleek de aangehou dene inderdaad woonachtig te zijn. Het is de 46-jarige W. F. A., ongehuwd, vroeger boekhouder of kantoor bediende van beroep, doch sinds ta! van jaren zon der betrekking. Hij woont in bij zijn hoogbejaarden vader, is bijna stokdoof en, naar de oude man, die eveneens zeer hardhoorig is, meedeelde, in geen en kel opzicht geestelijk abnormaal, wel echter vol ver bittering en wrok tegen de maatschappij, aan welke 'hij het wijt, dat hij het niet meer tot een zelfstan dig bestaan kan brengen. Toen do commissaris van politie hem gistermorgen, nadat zijn identiteit bekend was geworden, zijn naam op een st.uk papier schreef, en hem dit voorhield, be vestigde hij, dat hij zoo heette. Overigens volhardde hij weer in het grootste stilzwijgen. Gistermiddag is de man op vrije voeten gesteld. Voor alle zekerheid gingen cenige rechercheurs ach ter hem aan, doch zulks beviel den man niet. Tot driemaal kwam hij terug aan het bureau en was veel bcspraakter dan vroeger. Ton slotte zorgden de rechercheurs er voor, dat hij veilig thuis kwam. Venetië en Napels overstroomd. Uit alle deelen van Italië worden hevige onweders gomeld. Irr het Noorden des lands woeden zware sneeuwstormen en in het Zuiden hevige regenbuien. Het Marcoplein te Venetië staat ten gevolge van den hoogen stand van het zeewater 20 c.M blank. Uit Milaan en omgeving wordt zware sneeuwval gemeld, waardoor ongevallen hebben plaats gehad. De straatweg ParmaSpezzia is op verscheidene plaatsen ten gevolge van sneeuwverstuivingen ver sperd. In de haven van I.ivorno heeft de storm tal van scheepsbotsingen veroorzaakt Boven Rome en Napels hebben zich zware onweders ontlast Napels is op enkele plaatsen overstroomd. In het bergland van Belluno zijn verscheidene lawines neergestort. Het spoorwegverkeer BellunoCalazo is gestremd. Een-lawine heeft de hoogspanningsleiding gebroken, zoodat Belluno gedeeltelijk zonder licht is. Het agrarisch program van minister Schlele Het Dultsche rijkskabinet heeft Dinsdag beraadslaagd over de plannen van rijksminister Schiele inzake de «teunverleening aan den landbouw, tegen welke de mi nisters van oeconomische zaken en arbeid zich verzetten Het program dat 104 bladzijden bevat en in vier dee len is gesplist, is gisteravond openbaar gemaakt Het eerste deel behandelt douane- en handelskwesties «n bepleit een tariefregeling voor erwten en andere peul vruchten, voor vee. veredelingsproducten en hout Het tweede deel bevat het geheele program van Schiele. Den aanbouw van rogge, haver en beetwortelen wil hij inkrimpen, dien van gerst en zomertarwe uitbrei den. evenals de veeteelt Door vergrooting van den af zet in het binnenland moeten de buitenlandsche goede ren worden teruggedrongen. Het geheelo plan heeft ech ter volgens den minister slechts dan kans op succes, als door een overeenkomstige douane-bescherming prijzen tot stand komen, die voor den landbouw een prikkel zijn. Daarom worden tarief-eischen gesteld. In het derde deel en ook in het vierde worden kwes ties op het gebied van coöperaties behandeld. De besprekingen In het rtfkskabinet hebben gisteren nog niet tot een resultaat geleid en worden Donderdag voortgezet. Men gelooft echter, dat zij ook dan nog niet «uilen afloopen. Geschat op 20 mlllioen dollar. V.D. verneemt uit New York: De inspecteur Samuel Seabury, die belast is met het instellen va,n een onderzoek naar den omvang van de corruptie, die in het New Yorksche politiecorps plaats vindt door de eigenaars van de verschillende geheime drankgelcgenheden heeft verklaard, dat hij het bedrag dat jaarlijks door deze eigenaars en andere belangheb benden aan steekpenningmen wordt betaald, schat op 20 a 30 mlllioen dollar. Aangezien Seabury een verstrek kend mandaat had gekregen, heeft hij een groot aantal bankinstellingen aangeschreven met een verzoek om in lichtingen omtrent het banksaldo van 51 hooggeplaatste politie-autoriteiten. Hij zal een onderzoek instellen, hoe deze autoriteiten aan hun verschillende banksaldi ko men en men verwacht onthullingen, die waarschijnlijk 7.u '.en leiden tot het grootste schandaal, dat New York ooit 'iceft. Verscheidene betrokken personen kunnen gc-ca verklaring geven omtrent de hoogte van hun banksaldi. Het buitenland levert nog steeds beneden kostprijs. Onze regeering studeert nog! Door het Tweede Kamerlid, den heer Lovmk, zijn aan den Minister van Binncnlandsche Zaken cn Landbouw, Voorzitter van don Raad van Ministers de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Kan de Regeering mededeel en, of de bestudee ring van het vraagstuk der dumping en anti-dum ping zie de Memorie van Antwoord op de alge- meene beschouwingen der Staatsbegrooting voor 1931 haar reeds tot een bepaalde uitkomst heeft geleid? 2. Zoo ja, is de Regecring dan bereid mede le dea len, of, in verband met het feit dat in verschillende landen bepalingen in voorbereiding rijn, om door zoo genaamde Einfuhrscheine als anderszins weder ver- hillende producten tot beneden kostprijs op open markten te werpen, de Regeering overweegt daar tegen maatregelen te nemen? Met de naleving van de Arbeidswet droe vig gesteld. Vertegenwoordigers van de Moderne, R. K. en Christ. Werknemersbonden in het slagersbedrijf, had den een onderhoud met den heer Zaalberg, directeur- generaal van den Arbeid, over de toepassing van de Arbeidswet in het slagersbedrijf. Ze betoogden, dat het met de naleving van de Ar beidswet in het algemeen droevig gesteld is, en dat in het bijzonder wat den vrijen middag betreft, het nemen van maatregelen geen uitstel gedoogt. Ze drongen er op aan plaatselijk voor het geheele be drijf een dag te bepalen, waarop de vrije middag aan de gezellen verstrekt moet worden. De heer Zaalberg verklaarde zich bereid in die richting zijn medewerking te verleenen. De gezellenbonden zullen thans, na overleg, geza menlijk dir maatregelen treffen, welke tot een be vredigende oplossing zullen kunnen leiden. Twee dooden, twintig gewonden. In het Noorden van Britsch-Indië hebben volgens een N. T. A. bericht uit Bombay, ernstige gevechten plaats gehad tusschen de politie en aanhangers der Indische onafhankelijkheidsbeweging, waarbij twee personen werden gedood en twintig min of meer ernstig gewond werden. De gevechten waren ontstaan doordat de politie een vergadering van de Indische Nationalistische par tij wilde ontbinden en de redenaars wilde arrestee ren. Daar de bezoekers der vergadering weigerden de zaal te verlaten en de bevelen der politie niet op volgden, maakte deze van haar vuurwapens gebruik. Aanslag te Pesfawar. Te Pesjawar is gisteren een aanslag gepleegd op een politierechter De dader kon in hechtenis wor den genomen. De politierechter bleef ongedeerd. De hoop op samenwerking vernietigd. Reuter seint uit Jeruzalem: De president van het Arabisch executief comité heeft den hoogen commissaris een brief geschreven, waarin heftig geproteseerd wordt tegen den brief van MacDonald aan dr. Weizraann, die naar zijn meening een nieuwe politiek der regeering behelst, welke volstrekt onvereenigbaar is met het Witboek. De nieuw ontworpen beginselen zijn sterker en uit sluitend berekend op het in het leven roepen van een Joodsch Nationaal Tehuis. Dit is een zeer ernstige quaestie, welke tot gevolg kan hebben dat er een diepe klove ontstaat tusschen de Arabieren en de Engelsche regeering. De president zegt verder, dat MacDonakls brief de hoop op samenwerking en een goede Arabisch-Jood- sche verstandhouding had vernietigd en de Arabieren dwingt aan het Arabisch executief comité een voor stel voor te leggen tot het boycotten van alle Joden in alle quaesties. Het gerechtelijk onderzoek. Door eigen» wijsheid van een leider veroorzaakt Reuter seint uit Londen: Op grond van een gerechtelijk onderzoek betreffen de de negen slachtoffers van de ramp met het reus achtige watervliegtuig, dat den 4en Febr. jl. bij Ply mouth verongelukte, gaf de jury als haar mecning te kennen, dat het ongeluk veroorzaakt werd door een misvatting, wegens gebrek aan ervaring van den leider van het escadrille. Tucker. die het vlieg tuig op zee deed landen en zelf een der slachtoffers werd. De overlevende getuigen en anderen zijn van mee ning, dat Tucker een ervaren piloot was voor het be sturen van vliegtuigen, maar niet van watervliegtui gen en dat hij er niettemin op aan drong om het vliegtuig tijdens de noodlottige vlucht te besturen. De eerste piloot, zeide, dat hij tweemaal getracht had, de besturing van het watervliegtuig over te ne men, maar dat Tucker hem beide malen van de stuurinrichting had afgehouden. In den nationalen raad ls het gisteren tijdens de be- grootingsdebatten tot een vechtpartij gekomen tusschen de socialisten en de afgevaardigden van het Heimat- block, meldt V.D. Bij het hoofdstuk handel had de afgevaardigde Wal- llsch (soc.) het woord gekregen. Hij is van Hongaarsche afkomst en behoorde In de communistische periode tot een Hongaarsche organisatie. In Juni 1927 vertoefde hij te Brücg aan de Mur, waar hij de proletarische dicta tuur uitriep. Hierop werden tijdens 't debat toespelingen gemaakt door de leden van het Helmatblock, die Wal- lisoh niet aan het woord wilden laten komen. Er ontstond een vinnige woordenwisseling, die ten slotte vlak voor de mlnistersbank in handtastelijkheden ontaardde. De Heimatblock-afgev. Hainzl en de socialist Hart- mann gingen elkaar te lijf en een afgevaardigde van de chr. socialisten wierp zich tusschen de vechtenden. De strijd bleef echter onverminderd voortwoeden en men moest alle inktpotten verwijderen om erger te voorko men. De president had bij het begin van de kloppartij de zaal verlaten, zoodat de zitting onderbroken was. Ten slotte zag men voor de ministersbank een vech tend kluwen afgevaardigden, die elkaar met vuisten be werkten. Eerst na tien minuten slaagden leden van de midden partijen er in de vechtenden te scheiden. Velen hunner hadden bullen en schrammen opgeloopen. OVERSTROOrtnj GEN IN HOiiMENIë. De dooi ingetreden. Uit Boekarest: Tengevolge van de plotseling inge vallen dooi, waardoor groote sneeuwmassa's snel zijn gesmolten, zijn groote overstroomingen veroorzaakt. Te Galatz staan de laaggelegen stadsdeelen onder water en kan het verkeer slechts met booten worden onderhouden. Ook te Witkow, aan den mond van de Donau, staan de straten blank. Het water staat hier op en kele plaatsen 2J/2 meter hoog. De bevolking is op een kleine heuvel in de nabijheid eer stad gevlucht en lijdt gebrek. De aangerichte schade ls zeer groot. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Een doode. Te Bromberg in Duitschland zijn gistermorgen in de woning van een slager vier dienstmeisjes gevon den, die door kolendamp waren bedwelmd. Dinsdag avond hadden zij, voordat zij naar bed gingen, een kachel aangemaakt. Een van dc meisjes is overleden, de anderen verkeeren in 'evensgevaar. VLIEGONGELUK IN JAPAN. Drie dooden. Reuter seint uit Tokio: Een marinevliegtuig, dat in brand vloog viel op een landbouwschool (dep. Shi- zuoka). Drie inzittenden verkoolden in het toestel, dat de school in asch legde. GROOTE BRAND TE NEW YORK. 5 Dooden. Uit New York: Aan de Oostzijde der stad zijn drie verdiepingen van een woonhuis door een feilen brand verwoest; 5 menschen werden gedood, 8 gewond. PLEISTERLAAG IN BIOSCOOP NEERGESTORT. Uit Rome: Bij een bioscoopvertooning viel plot seling een pleisterlaag van de zoldering op de toe schouwers. Over een oppervlakte van zes vierkante meter was de kalk van het plafond gevallen. Onge veer 15 personen werden gewond en naar het zieken huis gebracht. AAN DE GALG ONTSNAPT. Thans weer gearresteerd. Uit Ankara: De ter dood veroordeelde Turk, welke eenige oogenblikken voor zijn terechtstelling te Me- nemen, onder de oogen der soldaten, wist te ontvluch ten, is opnieuw gearresteerd. BOUWEN. Door den heer J. Boom te Kolhorn is van den heer A. Breed alhier een stuk bouwterrein in de Hoep aan gekocht ten einde daarop een burgerwoonhuis te bouwen. HET WITTE KRUIS. Tot Secretaris van de afd. Schagen van Het Witte Kruis is benoemdde heer P. Bronder. BILJARTEN. Door de Biljartvereeniging Hollands Noorderkwartier heeft Dinsdag 17 Februari een onderlinge clubwedstryd plaats gehad door de heeren L. Hop, C. Zwager, Jb. Kroon, C. Langedijk van Langendijk en de heeren C. Blaauboer, W. F. Gorter, W. v. Erp en J. Schenk van Schagen. Door de club van Schagen werden 9 partijen en door die van Langendijk 7 partijen gewonnen. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Louise, dochter van Cornelis Dirk Schel- tus en van Bregje de Leeuw. SCHAGEN, 19 Februari. 15 paarden f 150—400 4 geldekoeien, mag. f 180— 300, 51 idem, vette f250—350, 8 kalfkoeien 1260—340, 231 nucht. kalveren f820, 69 overhouders f2632, 9 varkens mag. f2025, 52 idem, vette, per Kg. f0.40 —0.43. 43 biggen f10—15, 8 konijnen fl2!50, 37 kip pen f 1.25—2. EIERVF.TT.TNG SCHAGEN,, 19 9Febr. Aangevoerd 150 partijen 87370 stuks kipeieren, 3 par tijen 498 stuks eendeieren. De prijs liep van: kipeieren f 55.20, kleine f 44.80, bruine f 5, eendeieren f 5.40 5.60. De veiling duurt voort. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Febr. Roode kool f 2.50—7.20, gele kool f 1.70—3.50, D. witte kool f 2.203.60, grove uien f 1.802.30, drielingen f 1.50 1.70, uien f 1.602.40, nep f 1.60, wortelen»! 1.802, kl. peen 1 1.10 per 100 Kg. Aanvoer: 80000 Kg. roode kool, 97000 Kg. gele kool, 70000 Kg. D. witte kool. 27000 Kg. uien, 1450 Kg. worte len. AMSTERDAM, 18 Febr. Zeeuwsche bonten f 57.75, blauwen f 4.805.25, Bra- vo's f 44.50, Roodstar f 3.253.50,, juin per 50 Kg. f 0.50-0.80, eigenh. f 4—4.50, bl. poters f 2.50-2.70, bonte id. f 2.502.70, Bevelanders f 3.503.75, Vlaamsche in dustries f 3.503.75, eigenh. f 44.50, IJpolder eigenhei mers f 44.50, Bravo's f 3.504.50, Roodstar f 3.253.50, Bevelanders f 3.253.-75, Noordholl. blauwe f 2.502.80, Drentsche eigenheimers f 2.803.50 per H.L., Winter Mal ta f 1011, per 100 Kg., Flakkeesche eigenheimers f 5 5.20, eigenh. poters f 2.803, Spuische eigenheimers f 5 5.20, eigenh. poters f 2.80:—3, Friesche borgers f 4.30 4.50 per H.L. DEN HELDER. 18 Febr. Aangevoerd Gemeente Viscbafslag door garnalenvis- schers: 6127 Kg. gekookte garnalen per Kg. f 0.650.57, 15 kisten bot per kist f 15.5012.00, 30 kisten scharren per kist f 5,754.00; door haringvlsschers 27 tal haring per tal f 7.40—6.55. WARMENHUIZEN, 18 Febr. Roode kool le kw. f 5.106.50, 2e kw. f 4.505.80, gele kool le kw. f 2.402.70, 2e kw. f 1.702.40, witte kool le kw. f 2.60—3.50, 2e kw. f 2.20—2.40, drielingen f 1.40 1.70, uien f 1.902.40, grove uien t 2.302.80, peen f 1.70 per 100 Kg. Aanvoer: 22925 Kg. roode kool, 6600 Kg. gele kool, 31600 Kg. witte kool, 5275 Kg. uien, 150 Kg. peen. NOORDSCHARWOUDE, 18 Febr. Uien f 1.902.50, drielingen f 1.102, nep f 1.80, grove f 2.20—2.60, peen f 1.80—1.90, roode kool f 4.70—7.80, gele kool f 2.40—3.70, D. witte kool f 2.40—3.50 per 100 Kg. Aanvoer: 28800 Kg. uien, 4200 Kg. peen, 141200 Kg. roode kool, 61000 Kg. gele kool, 114600 Kg. D. witte kool, AMSTERDAM, 18 Febr. Ter veemarkt waren aangevoerd: 229 vette kalveren le kw. f 0.93—1.04, 2e kw. f 0.88—0.96, 3e kw. f 0.80-0.86, per Kg. levend gewicht; 67 nuchtere kalveren f 813, per stuk; 860 varkens, vleeschvarkens 90110 Kg. f 0.490,50 zware varkens f 0.480.49, vette varkens f 0.470.48 per Kg. slachtgewicht Aan het abottolr werden aangevoerd 6 wagons geslach te runderen uit Denemarken. Nagekomen Berichten. W I E RIN G E RW A ARP Woensdagmiddag heeft in de consistoriekamer alhier een verkiezing plaats gehad voor twee notabelen n.1. een In de plaats van den heer J. Speets, die tot kerkvoogd is gekozen, waarvoor de heer J. Hoogland werd verkozen en een in de plaats van den heer Jb. Breed, wegens ver trek op 1 Mei a.s. naar Alkmaar. Voor deze vacature werd de heer J. Schenk Kz. gekozen. Deze week zijn ruim 30 leerlingen van de openbare school wegens ongesteldheid (lichte griep enz.) thuis ge bleven. Ook het onderwijzend personeel is beurtelings ziek, zoodat de leerlingen die niet ziek zijn, ook om beurten een of twee dagen vacantie hebben. Voor de danslustigen zal 't zeker aangenaam zijn te vernemen, dat bij den heer van der Woude in 't begin Maart wederom Bal-Masqué wordt gehouden, waarvoor aardige prijzen beschikbaar worden gesteld. De juiste datum enz. wordt per advertentie bekend gemaakt. De werkzaamheden aan de nieuwe gemeenteschool met gymnastieklokaal schieten goed op. Men heeft dan ook bijna geen oponthoud vanwege de vorst gehad. De op zichter dacht met Mei klaar te zullen zijn. Ook de aanbouw bij de Kaasfabriek de Volharding wat door denzelfden aannemer geschiedt, vordert eveneens goed, hoewel de termijn van aflevering wel overschre den zal worden. Dit lijkt nogal gewoonte te worden. OUDE NIED0RP Op Woensdag 18 Febr. jl. werd alhier in de kolf baan van den heer J. J. A. Balk een stemming ge houden ter verkiezing van een Hoofdingeland der Banne in plaats van den heer Jb. Rootjes, die be noemd is tot lid van het Dngelijksch Bestuur. Met algemeene stemmen (58) werd benoemd de heer J. Nagelhout. Z IJ P E 'T ZAND. De Boschweg Zuid, alhier, staat tegenwoordig wel in het teeken van den nieuwbouw. Zoo worden on der anderen aldaar gebouwd: Een burgerwoonhuis voor den heer Jn. Kooij Jbz., door den aannemer C. de Leeuw alhier; een boerenwoonhuis met veestal ling en hooiberging voor den heer P. Slijkerman Pz.t door de Fa. Doedcns en Schilder, aannemers alhier en een burgerwoonhuis voor Fa. Philippo, bloemis ten te Sassenheim door Fa. Schrieken en Jongejan te Stolpervlotbrug. Bij alle perceelen is met den bouw reeds een aanvang gemaakt. LANGEND IJ K OUDKARSPEL. Inventarisatie der Tuinbouwvereeniging De Eendracht, op 16 Febr. 1931. 109 wagons roode kool, 72 w. gele kool, 125 w. D, witte kool, 22% w. uien, 5 w. peen. Wagons van 10.000 Kg. NOORDSCHARWOUDE. Inventarisatie der Tuinbouwvereeniging Tuinbouwbe- lang op 16 Febr. 1931. 148 wagons roode kool, 85 w. gele kool, 153 w. D. witte kool, 29% w. uien, 10 w. peen. Wagons van 10.000 Kg. BROEK OP LANGENDIJK. Uitslag telling winterproducten op 14 Februari 1931 der Tuinbouwvereeniging „De Groentencultuur". 1745200 Kg. gele kool, 791200 Kg. Deensche kool, 207400 Kk. roode kool, 329600 Kg. uien, 72500 Kg. peen. Inventarisatie stapelproducten bij de Langendijker Groentencentrale, 15 Febr. 1931: Roode kool 197 wagons, gele kool 513 w., D. witte kool 19 w., uien 104 w., peen 17 w., totaal 1170 wagons. 1 Dec. 1930: Roode kool 518 w., gele kool 856% w., D. witte kool 718 w., uien 238 w., peen 29 w., totaal 2359% wagon. 15 Febr. 1930: Roode kool 496 w., gele kool 505 w., D. witte kool 765 w., uien 111 w., peen 32 w., totaal 1909 wa gons. NOORDSCHARWOUDE. De inventarisatie bij den L.T.B. Langendijk gehou den is als volgt: 16 Febr. 1 Dec. 121 (240) Roode kool. z 61 (96) Gele kool. 122 (192) Deensche kool. 28 (52) Uien. 15 (20) Peen. 447 (600) Totaal Berlijn zonder burgemeester. Voor eenige dagen wilde iemand den burgemeester van Berlijn spreken. Het was een buitenlander, die niet wist, dat Duitschlands grootste stad sedert meer dan een jaar geen hoofd meer heeft. Men zei hem de bur gemeester is met pensioen. Mooi! Dan de plaatsvervan gende burgemeester die was ziek. Goed! Dan wilde hij een heer spreken, die den plaatsvervangenden bur gemeester vertegenwoordigde. Dat was een hoofdambte naar, die echter met vacantie was. Best! Dan de daarop volgende ambtenaar. Ligt ziek te bed. Dan die daarop volgt, dat was de commandant van de brandweer. Maar die zit niet op het stadhuis, maar op de bfandwacht. Toen heeft de vreemdeling een brandmelder ingeslagen, waarop een brandweerwagen uitrukte echter zonder com mandant, die ergens in een dorpje onder den rook van Berlijn een spuit was gaan onthullen. De vreemdeling heeft het daarna opgegeven een vertegenwoordiger van. den burgemeester te spreken. De rijkste man ter wereld. Amerika is in opschudding, want de Londensche bla den hebben het opzienbarende bericht gebracht, dat niet Amerika, den rijksten man ter were'.d bezat, maar dat dit de Indische nabob, Nizam van Heiderabad was. Ford, Rockefeller, Morgan, en allo andere Amerikaan- sche Croesussen kunnen zich achter dezen Nabob ver stoppen, die op het oogenblik in Londen vertoeft en daar een sprookjesachtige hofhouding voert. De Nizam van Heiderabad spreidt in Londen een ongewone luxe ten toon, met een verspilling, die zelfs de dollarkoningen mateloos moet toeschijnen! De Engelschen, die met den Nabob in aanraking komen zijn te benijden. Zij krijgen allen koninklijke geschenken en het komt vaak voor dat hij honderd vijftig duizend gulden voor zoo'n cadeautje uitgeeft. Het kapitaal van den Indiër, dat niet bij benadering is vast te stellen, ligt nutteloos in sohatkamer en ver borgen gewelven. In deze gewelven moeten goudstaven ter waarde van meer dan 1 milliard gulden liggen op gestapeld. De waarde van de juweelen en andere kost baarheden zijn met cijfers nauwelijks vast te stellen. Doch wel vast staat, dat de Nabob in Londen het gsld met volle handen kan wegsmijten, zonder dat zijn schat kamers noemenswaardig leeger worden. 500.000 graden Celsius. Tot nu toe gold als de hoogst bereikbare kunstmatige op te wekken temperatuur ongeveer 10.000 graden. Deze hitte werd opgewekt in de „krater" van een gewonen booglamp en komt de hitte van de zonoppervlakte bijna gelijk. In de laboratoria van de Westinghouse-Maatschap- pij In New York is een temperatuur bereikt, die men op ongeveer 500.000 graden Celsius schat. In dit geval was men op schatting aangewezen, daar elk, In de na bijheid van deze niet voor te stellen hitte gebruikt meet instrument direct verdampt. De berekening van de tem peratuur was slechts mogelijk door de verhouding van de omringende gassen na te gaan. Deze temperatuur, op gewekt in een door R. Tauberg geconstrueerde vorm van luchtledige lampen beteekent een absoluut record.

Schager Courant | 1931 | | pagina 2