Coöp. Boerenleenbank Motorsloep of vlot Openbare Uitvoering Openbare Vergadering vast Werkman verbod tot het telen van Aardappelen, Predikbeurten. Ziek JBm „lm Westen niclifs Neues" in brand gestoken. Moord op zijn beide kinderen. Het conflict in het visscbevsbedrijk Ernstige aanrijding te Ge 1 drop. Ontslag bij Werkspoor. Een goede vangst gedaan. De Tarwewet. De toestand in Spanje. Auto door eet» tiein aangereden. Tweede Kamer. Advertentiën. DUINMEIJER 8 Hei Herv. Kerk, Callantsoog. Tienjaarlijkse^ Stemming KERKERAAO of KIESCOLLEGE. Harmonie „CONCORDIA", Breezand. Oprichting van een Vara=afdeeling. Groot Slotbal Gemeente Zijpe PIANO. een Koster. Net Meisje DONDERDAG 19 FEBRUARI. NED. HERV. KERK te: Barsingerhorn, n.m. 7 uur, Ds. v. Loon. EVANGELISATIE: St.,Maartensbrug, in de buurt van Dr. Schmidt, nam. 7.15 uur, Ds. J. J. Ruijs. ZONDAG 22 FEBRUARL STAR OF HOPE te: Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer L. Brasser, Den Helder. Nam. 7 uur, de heer Brasser: NED HERV. GEMEENTE te: Schagen, nam. 7 uur, Ds. v. d. Poel. Dirskhorn, nam. 7 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Geven en nemen. Oudkarspel, voorm 10 uur, Ds. de Leeuw. Hoogwoud, voorm. 10 uur. Ds. Los. Burgerrbug, voorm. 10 uur, Ds. Enklaar. Doop. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, nam. 7 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, geen dienst. Petten, voorm. 10 uur, Ds Witkop. Callantsoog. voorm. 10 uur. Ds Damsté. Julianadorp, geen dienst. Huishduinen, nam 7 uur, Ds Damsté. Oosterland, voorm. 10 uur, Ds. van Beek. Na afloop stemming over kerkeraad of kiescollege. Westerland, nam 7/4 uur. Ds. van Beek. Egmond Binnen, voorm. 934 uur, Ds. Nobel. Koedijk, nam. 7 uur, Ds. Nobel Veenhuizen, nam. 2 uur, Ds. Verwaal. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Winkel, geen dienst. Haringhuizen, voorm. 10 uur, Ds v Loon. Warmenhuizen, v.m. 10 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Oudkarspel, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Oude Niedorp, geen dienst. Nieuwe Niedorp, nam. 7 u., Ds Zillinger Molenaar. Valkkoog, v.m. 934 uur, Ds. Tinholt. DCOPSGEZ. GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds v. d. Veen. Nieuwe Niedorp. voorm. 10 uur. Ds. Haars. EVANGELISATIE te; Schagen, voorm. 11 uur, Ds Gravemijer van A'dam. Nam. geen dienst. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3J4 uur, de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur( Preeklezen. Nam. 234 uur, Preeklezen. II door gevatte koude en bij pijnen van velerlei aard, zullen een der hieronder genoemde Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen: Mijnhardt's Grieppoeders. Hoofdpijnpoeders. Verkoudheidspoeders. Kiespijnpoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. In een bioscoop te Enschede. Overval van Dultsche nationaal-socialisten? Gisternacht omstreeks 2 uur hebben tot nu toe onbe kende gebleven daders zich door inklimming toegang verschaft tot het Alhambra-theater te Enschede, waar de film „lm Westen nichts Neues" vertoond werd, en Uit West-Duitschland groote belangstelling trok. Ze wis ten door te dringen tot de Cabine, waar zij vijf spoelen van de film medenamen, om deze even later achter den bioscoop te verbranden. Van de daders heeft men tot nu toe geen spoor kun nen ontdekken. Vermoed wordt, dat de inval door natio naal-socialisten uit Duitschland zou zijn gepleegd. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet De directie van de bioscoop hadt maatregelen getroffen, dat gisteravond een nieuwe copie van de film vertoond worden kon. Nader wordt gemeld: De directie van de bioscoop had reeds de vorige week eenige anonyme dreigbrieven ontvangen, waarin maat regelen van geweld werden aangekondigd, o.a. brand stichting, als zij de film niet van het programma zou afvoeren. De directie had er eerst geen acht op geslagen, doch ten slotte toch de politie gewaarschuwd, die extra toezicht had toegezegd. Het drama in de Rubroekstraat te Rotter dam. Tegen verdachte opnieuw 5 jaar geëlschi. Voor het Haagsche Gerechtshof is gister opnieuw be handeld de zaak tegen den gewezen portier P. S., die door de Rotterdamsche rechtbank op 30 October j.1. tot één jaar gevangenisstraf is veroordeeld met ter beschik kingstelling van de regeering wegens moord op zijn bei de kinderen. In hooger beroep werd de behandeling dezer zaak eenige malen uitgesteld. B'et Hof beval bij interloculoir arrest dat alsnog als deskundige zou worden gehoord dr. van Woerkom uit Rotterdam. Nadat deze deskundige gister voor het Gerechtshof verklaard had, dat verdachte gedeeltelijk toerekenbaar geacht moet worden persisteerde de advocaat-generaal, mr. de Visser, bij zijn eisch tot veroordeeling van verd! tot 5 jaar gevangenisstraf met ter beschikkingstelling van de Regeering. De verdediger mr. Loeff vroeg bevestiging van het vonnis der Rotterdamsche rechtbank. De actie te IJmuiden plotseling stopgezet. - Meeningsverschil beëindigt de staking. Even plotseling als de actie te IJmuiden ten opzichte van het lossen der trawlers is begonnen, even plotseling is zij weer gestaakt. Dinsdagavond zou een groote, ge combineerde vergadering plaats hebben van de trawler- lossers en de knechten van de vlschkoopers, teneinde zoo mogelijk tot een algemeene staking in het bedrijf te komen. Van te voren hadden de besturen der organisa ties een vergadering gehouden, teneinde een gelijkluidend advies aan haar leden te kunnen geven. In deze vergadering is het tot een ernstig meenings verschil gekomen tusschen het bestuur van den Chris- teiijken Bond en de besturen der andere bonden, omdat eerstgenoemd bestuur het niet op zijn verantwoording durfde en wilde nemen, in dezen ernstlgen tijd een alge meene staking in het visschersbedrijf uit te lokken. Het gevolg was, dat de besturen niet meer homogeen waren en de ledenvergaderingen werden afgelast Het advies aan de pcrsoneelen is nu gegeven de actie direct stop te zetten, doch binnen enkele dagen zal een vergadering van alle belanghebbenden onder de werkne mers gehouden worden, waar het bestuur van den Chris telijker. Bond uitgenoodlgd wordt, in het openbaar zijn houding, weike leidde tot stopzetting der actie, te ver dedigen. Twee arbeiders gewond. doorgereden. De chauffeur Dinsdag heeft te Geldrop een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Te ruim zes uur kwam een auto langs de tricotage- fabriek, juist toen een deel van het personeel huiswaarts keerde. Twee arbeiders werden door den auto gegrepen en on geveer vijftien meter meegesleurd. Slechts even hield de chauffeur zijn vaart in. Zwaar gewond liet hij de bei de slachtoffers op den weg achter om in de richting Eindhoven te verdwijnen. De aangeredenen zijn de ongeveer 45-jarige H. Kox en de 29-jarige Kox (oom en neef). Bewusteloos en bloe dende werden beiden opgenomen. Een geneesheer acht te overbrenging van H. Kox naar het gasthuis te Eind hoven noodzakelijk. De man heeft vier gebroken ribben en nog andere kwetsuren bekomen. De verwondingen van zijn neef zijn van minder ernstlgen aard. De politie heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld om den voortvluchtlgen chauffeur te achter halen. Van circa 30 technici. Sommige met 10 tot 20 dienstjaren. Men meldt van de zijde van den Nederlandschen bond van technici te Amsterdam: De directie van Werkspoor te Amsterdam heeft zich wegens gebrek aan orders genoodzaakt gezien, met 1 Maart a.s. aan circa 30 technici ontslag aan te zeg gen. Onder de ontslagenen zijn enkele beambten met meer dan 20 en verscheidene met 10 tot 20 dienst jaren. De afdcelingsbesturen van de vakorganisaties van technici hebben naar aanleiding hiervan een verga dering gehouden en besloten, zich met de directie in verbinding te stellen, teneinde te trachten, voor de betrokkenen een wachtgeldregeling te krijgen, even tueel een billijke tegemoetkoming, verband houden de met het aantal dienstjaren hij Werkspoor. Men deelt verder mee, dat men thans ook in de kringen der technische werknemers de gevolgen van „den slechten toestand in de industrie ernstig begint te gevoelen. De mislukte poging tot oplichting van een Haagsche Jmveliersfirma. Omtrent den Maandagavond gearresteerden vreem deling, die zich uitgaf voor handelsattaché der Duitsche legatie te Parijs en die verdacht wordt van poging tot oplichting van de juweliersfirma Citroen in Den Haag, kan nog het volgende worden meege deeld: In zijn bezit werden gevonden twee ohèques tot een totaal bedrag van 15.000 dollars. Dit warein z.g. Tra- velers-chéques, afgegeven door de American Express Company, welke over de geheele wereld betaalbaar zijn gesteld. Van deze chèques maken zakenmenschen en toeristen veel gebruik, en dit heeft tengevolge ge had, dat internationale misdadigers er toe kwamen, deze waarde-papieren te vervalschen. Herhaaldelijk is de American Express Cy. het slachtoffer geworden van oplichtingen, dikwijls tot aanzienlijke bedragen. Naar de politie vermoedt, zijn ook deze twee chèques valsch. Maar absolute zekerheid heeft men daarom trent nog niet Het onderzoek dienaangaande is in handen van de valsch-geldcentrale te Amsterdam. De Haagsche politie is nog steeds in afwachting van nadere gegevens uit het buitenland. Daardoor zal wellicht ook opgehelderd worden de vraag, of de aan gehoudene geholpen werd door een medeplichtige, Kurt Rethy, van wien in een vorig bericht reeds sprake was. De Eerste Kamer is gister begonnen met de be handeling der Tarwewet die zooals bekend, door de Tweede Kamer al reeds is aangenomen. Een viertal sprekers voerden er over het woord. Er was in deze redevoeringen nog niet veel warmte voor het wets ontwerp. Alleen de heer Dobbelman was een vurig voorstander. De heer Gildeman verzette zich, maar zal het antwoord van den minister nog afwachten De heer Blomjous was voorstander, maar noemde het peuterige hulp. De heer Prof. Van Embden meende in zijn bezwa ren dat dit ontwerp de tarweteelt ongezond zal prik kelen en dat het tot allerlei trucs aanleiding zal ge ven Hij had bijzondere bezwaren tegen het stelsel, het menggehod, dat den prijsregclenden importhan- del zal fnuiken. Hij voelde meer voor het vervoer gebod van het stelsel-Boon. En de spr. zeide dat als de minister wilde beloven dat het stelsel van het menggebod voorloopig niet zou worden toegepast en dat er, b.v. gedurende minstens 1 jaar eerst een proef zou worden genomen met het stelsel-Boon, dan zou den hij en de zijnen in het ontwerp berusten. Er komen nog meer sprekers en daarna de mi nister. Een ministerie. Heel onverwacht heeft de ministerieele crisis in Spanje zijn beslag gekregen. Niet generaal Beren- guer heeft, zooals werd bericht, een nieuwe opdracht gekregen, dat heeft koning Alfonso niet aancedurfd, maar wel Is het Admiraal Juan Bautista Aznar, ka pitein-generaal van de Spaansche vloot, daartoe door den koning aangewezen. Het is een zeer trouw mo narchist, dus in dat opzicht kan de koning gerust zijn. En men is dus zoo ongeveer tot den toestand voor eenige dagen geleden teruggekeerd. Latere berichten melden dat Aznor reeds is ge slaagd en het kabinet de eed reeds heeft afgelegd. De namen zullen wij onze lezers maar sparen, wei nig interesse als dat voor ons heeft. Van meer be- teekenis is het of deze regeering nu de zoo noodige hervormingen zal brengen, waar Spanje op wacht en het zonder sabel en geweer in staat zal zijn de rust te handhaven. Met deze nieuwe regeering is wel de ministerieele crisis, maar niet de politieke crisis op gelost. Zonder Congres (Tweede Kamer) en Senaat is op den duur toch niet meer te regeeren, en zijn er een maal nieuwe Cortes, dan is niet te voorzien, hoe men den drang om de wetgevende vergadering tot een Constitueerende Vergadering te maken, zou kunnen stuiten, waarvoor in een op normale wijze gekozen volksvertegenwoordiging altijd een groote meerder heid aanwezig zou zijn. Koning Alfonso moge eon moedigen strijd om het behoud der monarchie voeren, de beslissing hierover zal ten slotte niet door hem en zijn trouwe paladij nen, maar door het land genomen worden. De nieuwe minister-president, behoort tot geen po litieke partij, evenals de nieuwe minister van marine. Het liberale element in de nieuwe regeering wordt vertegenwoordigd door den minister van buitenland- sche zaken, graaf Romanones. die lange jaren leider van den monarchistischen vleugel der liberalen was en de aanstichter van den val der regeering van den thans als minister van oorlog terugkeerenden gene raal Berenguer, alsmede door den nieuwen minister van justitie Alhucemas, de laatste minister-presi dent vóór de dictatuur van Primo de Rivera. Als bijzonder reactionnair staan bekend de minis ter voor economische zaken, graaf Bugallal, en de minister van openbare werken La Cierva. Velen beschouwon dit kabinet als een overgang. Volgens het program der nieuwe regeering, zouden de gemeenteraadsverkiezingen waarschijnlijk in Maart, de verkiezingen voor de Algemeene Raden in Mei en de algemeene verkiezingen voor de Cortes in Juni worden gehouden. De minister-president kenschetste zijn program als grootscheeps. Het zal, naar hij meent, gelijk zijn aan dat der constitutionalisten. De wetgevende Cortes zal onbegrensde bevoegdheden krijgen, zoodat de moge lijkheid eener algeheele wijziging der grondwet be staat. De voornaamste verordeningen uit den tijd der militaire dictatuur zullen worden ingetrokken. Het spreekt vanzelf dat op het bericht dat de sa menstelling van dit nieuwe kabinet meldt direct ge ruchten volgen die wijzen op onrust. Een Parijsch middagblad verneemt uit Hendaye, dat de Spaansche arbeidersorganisaties in den loop van Tien nacht besloten hebben, onverwijld de alge meene staking af te kondigen, indien een monar chistische regeering zou worden gevormd. Dienover eenkomstige instructies zijn aan alle vakbonden toegezonden en zij wachten nog slechts op het sein, om den arbeid neer te leggen. Naar voorts uit Brussel wordt gemeld, is majoor Franco inmiddels uit de Belgische hoofdstad met onbekende bestemming vertrokken. Zooals men weet had hij zich na do mislukte poging tot het verwekken van een opstand, op Portugeesch gebied in veilig heid gebracht, vanwaar hij zich naar België had be geven. Dinsdagavond tegen 10 uur trokken troepen jonge lui, onder wie vele studenten, door het centrum van Madrid, zoo meldt het N. T. A., onder het roepen van ,dood aan den koning!" en „leve de republiek". De politie dreef hen met de blanke sabel uiteen, doch later schoolden zij weer samen, waarop eenige wer den gearresteerd. Bij de botsingen werden vele personen gekwetst. In een der hoofdstraten staken de betoogers een wa gen in brand. De autoriteiten hebben omvangrijke mataregelen getroffen tegen pogingen tot het verwekken van op stand. Naar verluidt heeft de politie te Madrid gister avond een geheime vergadering van leiders van arbei dersbonden en anarchisten ontbonden. Aan deze bij eenkomst zouden ook eenige militairen hebben deel genomen. De deelnemers aan deze vergadering heb ben besloten om met de gevangen zittende revolution- nairen een opstand voor te bereiden, waarbij zij ge bruik wilden maken van de heerschende verwarring. De koningin van Spanje is van een bezoek aan haar zieke moeder teruggekeerd en met haar kinderen is zij door het volk hartelijk toegejuicht evenals later de koning, toen deze zich bij hen voegde. Op een onbewaakten overweg te Amstelveen. Een stuk van de auto afgerukt. Gisterochtend is op den onbewaakten overweg van. den Molenweg bij Amstelveen een expeditie-auto van de wasscherij „De Schinkel" te Amsterdam in aanrijding gekomen met den trein uit Aalsmeer, die oml2.44 aan het Willemsparkstation te Amsterdam moet aankomen. Het achtergedeelte van de auto werd door de locomo tief gegrepen en afgerukt. De trein zelf kreeg vrijwel geen materieele schade. Alleen een lantaarn werd afge slagen. Persoonlijke ongevallen vielen niet voor. Het werkloosheidsdebat ten einde. moties verworpen. Alle Het resultaat van het werkloosheidsdebat in de Tweede Kamer, is geweest, dat gister alle voorgestel de moties zijn verworpen. Vóór de motie-Van den Tempel om alle ewrkloozen- kassen liet recht te geven dc uitkeeringsduur met zes weken te verlengen, stemden alleen de S.D.A.P. en de eenige aanwezige communist. Vóór de motie-Van den Tempel tot wijziging van de regeling der bijdragen in de circulaire van 7 Jan. stemden bovendien de V.-Demoeraten. Vóór de motie, die de regeering vroeg, aan de ge meenten ten minste 50 te vergoeden, stemden de S.D.A.P., de liberalen cn de communisten. Ten slotte kreeg de motie-dr. Vos over de uitoefe ning van openbare werken den steun van liberalen, SJD.A.P., V.-D., Braat, Lingbeek en de communist, hetgeen ook slechts 37 was tegenover 43 tegenstem mers. Heden overleed, zeer onver wachts, onze lieve Man en Va der, Behuwd- en Grootvader, de Heer Jan Linstra, in den ouderdom van 55 jaar. Zijn diepbedroefde Echtgenoote, Wed. J. LINSTRA en Kinderen. Dirkshorn, 17 Febr. 1931. Geboren: GRIETJE, Dochter van 1. STAPEL Gz. A. STAPEL—Wit. Sijbekarspel, 18 Febr. 1931. oocsocsooioaocxjoioao ft Den 24sten Februari a.s. hopen r onze Broeder en Zuster x I hunne 25-jarige Echtvereeni- i ging te herdenken. Q j Familie DUINMEIJER. 0 Camperduin, Schoorl. ÖOQOOOGOCX)CX)(X)OÖ Bij beschikking van het Kanton gerecht te Schagen van den twaalf den Februari 1931 is aan Dirk Maarten 't Hart geboren 26 November 1912, op diens verzoek beperkte handlichting ver leend op den voet van artikel 481 en vlg. van het Burgerlijk Wetboek en zulks uitsluitend voor handelin gen betrekking hëbbende op de bloembollencultuur en al datgene wat daartoe kan gerekend worden te behooren. als het huren en ver huren van land voor die cultuur, het koopen en verkoopen van bloembollen, het aangaan van teeltcontracten en arbeidsovereen komsten met derden. De Griffier bij genoemd Kantongerecht, PLATE. A.s. Zondag 22 Februari, na den morgendienst tot 12 uur: De Kerkeraad. te Anna Paulowna. Nog niet ingekomen Spaar boekjes kunnen tot 24 Febr. a.s. ingeleverd worden bij den Directeur der Bank. D. J. KAAN, Kassier. te huur of te koop gevraagd, motor pl.m. 15 P.K., vlet niet grooter dan pl.m. 8 ton, door JOS. MULDER, Aannemer, Schoorl. Jongens Winterjassen leeftijd 14-15-16 jaar nu voor f 5.95 Heeren-Pantalons vanaf f 1.95 Heeren Fietsjekkers vanaf f 6.95 fo«l T^T |A TT T Q Keizerstraat, Den Helder. Wij maken ruimte voor het Zomerseizoen Heeren Regenjassen vanaf f 7.45 Ratiné Jongensjekkers f 3.50 Gekleurde Jongensjasjes f 3.65 Matrozenpakjes f 2.45 LET OP!! Jongenspakjes, leeftijd 14-15-16 jaar, nu 5.95«6.95 Wij zijn 20 goedkooper. Vraagt zichtzending ter vergelijking. Zondags tot 2 nnr geopend. Reiskosten worden vergoed. Winterjassen voor personen tot 250 pond. Regenjassen voor personen tot 250 pond. Grijze Demi's voor personen tot 250 pond. Fietsjekkers voor personen tot 250 pond. Blauwe Costuums voor personen tot 250 pond. Gekl. Costuums voor personen tot 250 pond. Blauwe Heerencostuums vanaf f 13.75 Gekleurde Heerencostuums vanaf f 7.95 Ratiné Heerenjassen f 10.95 Gekleurde f 7.65 op Zondag 22 Februari 1931, des avonds 8 uur, in de Zaal van den Heer Jb. BORST te Breezand, met medewerking van den Heer H. SLIKKER. Entrée f 0.60 (bel. inbegr.), verschul digd voor de geheele localiteit. Na afloop Bal. Streng verboden te rooken. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij den Secretaris D. DAALDER. Callantsoog. opZaterdag21 Februari'31 Doel: in het Dorpskoffiehuis. Spreker: de heer G. W, Groothof. Anvang half acht. Entrée vrij. Gevraagd, 1 Maart: of flinke Jongen, goed met paarden kunnende omgaan, bij P. SCHAAP, Groetpolder, Winkel. ter sluiting Danscursus te Oude Niedorp, op Zondag 22 Febr. 1931, in het lokaal van den Heer Jb. BALK. Aanvang 3 uur. Entrée 50 cent. Jazz-Band mtfziek fam. KOS en BEEMSTERBOER. Het Gemeentebestuur van Zijpe herinnert belanghebbenden aan het bekend onder den naam van Bravo, Kampioen, De Wet en Bintje. Zijpe, 18 Febr. 1931. Het Gemeentebestuur voornoemd. Te koop: Een gebruikte, doch nog zeer goede Te zien en te bevragen bij K. SLIK, Barsingerhorn. Ned. Herv. Kerk Wieringerwaard, vraagt tegen 1 Mei: Inlichtingen zijn te bekomen bij den President-Kerkvoogd A. DE CARPEN- T1ER. gevraagd, bij G. B. SCHMIDT te St. Maartensbrug.

Schager Courant | 1931 | | pagina 3