MIJNHAR JOaoctm- Uit onze Omgeving. VERSTOPPING WETENSCHAP EN TECHNIEK. Een nieuwe theorie van Einstein? Door PROF. DR. P. KERKHOF. Prof. Einstein. In de bladen leest men het bericht, dat Albert Ein stein in de belangrijkste sterrenwacht ter wereld, nl. in het Mount Wilson observatorium te Pasadena in den staat Californië, een nieuwe theorie heeft opge steld of dat hij zijn beroemde relativiteitstheorie ge wijzigd heeft. De gemiddelde krantenlezer leest met belangstelling elk bericht over Einstein en is zelfs nog wel eens geneigd, zich ecnige moeite te geven om te begrijpen, waarom het nu eigenlijk gaat bij die relativiteitstheorie. Hij heeft op school een bepaalde portie wis- en natuurkunde verwerkt en herinnert zich misschien nog, dat de Grieif Euclides, die te Alexandrië woonde, onze opvattingen over de ruimte als zoodanig heeft geformuleerd. Daarbij ging hij uit van de gedachte, dat de ruim te oneindig was. Wanneer wij ons dus met een zon nestraal konden laten mee voeren en in onze bewe ging niet opgehouden wer den door het eerü of an dere hemellichaam, zou den wij ons steeds verder kunnen voortbewegen, en het zou alles hetzelfde blij ven, een millioen jaar, een milliard jaar, een billioen jaar en nog langer. Deze gedachte werd het eerst aangevallen door den wis kundige Riemann te Göh- tingen, die zich een ruimte voorstelde, welke tot de ruimtevoorstelling van Euclides ongeveer in dezelfde verhouding staat als een bol tot een plat vlak. Zoo min als men b.v. aan de aarde kan merken dat zij een bol en geen plat vlak is, evenmin kan men dit bij de ruimte bemerken. En inderdaad is het feit, dat wij den bolvorm der ruimte niet kunnen op merken, nog geen bewijs dat deze gedachte juist is. Het wordt echter nog veel moeilijker, zich van do ruimte een denkbeeld 'te vormen, wanneer wij hoo- ren, dat de ruimte niet alleen bolvormig, doch te vens begrensd is, evenals de bolvorm der aardopper vlakte haar begrenzing ten gevolge heeft, hoewel de aarde zich aan ons oog voorstelt als een plat vlak, dat zich in het oneindige schijnt te zullen voort zetten. De ideeën van Riemann bleven ongeveer een halve eeuw lang onbekend, behalve bij enkele wiskundi gen, en dat veranderde pas toen Einstein er zich mee bemoeide. Zooals bekend heeft Eir.stein d alge- meone relativiteitstheorie opgestld, di. d leer, dat bewegingen, ook wanneer zij cirkelvormig verloopen, geen uitwerking kunnen hebben, wanneer er geen andere voorwerpen aanwezig zijn, die aan deze be weging geen deel hebben. Deze theorie bleek echter niet doorgevoerd te kunnen worden in de ruimte, zooals Euclides. zich die dacht en dit werd door Einstein wiskundig bewezen Hij had dus een ande re opvatting van de ruimte noodig en die van Riee- mann beantwoordde aan zijn doel. Deze ruimtetheorie raakte daardoor ook buiten de studeerkamers dor wiskundigen bekend. En nu kwa men ook de onderzoekers aan het woord, die het meeste belang hebben bij de kennis- van de grootte, uitgestrektheid en bouw van de ruimte en dat zijn de Astronomen. Het kan niet ontkend worden, dat juist de nieuwe ontdekkingen der astronomie onze opvat tingen over het wezen der ruimte op merkwaardige wijze tot ontwikkeling hebben gebracht Wanneer wij waarnemingen over den vorm der aarde willen doen, zullen wij trachten, ons uitzicht zoo ruim en onbelemmerd mogelijk te maken. Zoo kunnen wij aan boord vanaf den uitkijktoren op den mast duidelijk zien, hoe van een naderend schip eerst de masten en later pas de romp zichtbaar wordt en dat heeft reeds in vroegere tijden aanlei ding gegeven tot de veronderstelling, dat de aarde een bolvorm had. Wanneer wij van den vorm van het heelal wat te weten willen komen, moeten wij eveneens zoeken naar een uitkijktoren, vanwaar wij dt wereldruimte zoo ver mogelijk kunnen overzien. Die uitkijktoren was voor Einstein de reeds genoem de Mount Wilson sterrewacht. De groote telescoop met zijn spiegel van ruim VA m. middellijn stelt hem in staat, een blik te slaan in onbekende verten Daar ziet men sterrengroepen, die 100, 150 en 200 millioen lichtjaren van ons verwijderd zijn. kunnen wij ons indenken, wanneer wij weten dat net licht van de zon ons reeds in 6K minuut bereikt. Op zulke groote afstanden kan men natuurlijk geen bijzonderheden waarnemen, doch gelukkig is het wel mogelijk, vast te stellen of zoo'n stergroep zich naar ons toe of van ons af beweegt. Dit kan men opmaken uit de verschuiving van de z.g. lijnen van Fraunhafer, die men op dezelfde wijze kan ver klaren als het feit, dat het geluid van een fluitende locomotief hooger wordt, wanneer zij ons nadert en lager, wanneer zij zich van ons verwijdert, hoewel de fluit natuurlijk in werkelijkheid steeds een zelf den toon geeft. Het meten van de verschuiving dezer lijnen van Frauhafer kan natuurlijk slechts geschie den, wanneer men fotografische platen in een op den Nadien heeft hij nog gruwelijker het land gekre gen aan al wat naar vrouw zweemt, dan eertijds Daar die dame ook in Genua moest uitstappen was er niets te bewijzen en alle nasporingen bleken vruchteloos. Ja, sprak Rudy peinzend, als het inderdaad waar is, wat u daar verhaalt, dan moet ik werkelijk op mijn qui-vive zijn. Maar is u er zeker van dat deze dame dezelfde is als de dooi u bedoelde? En hoe kunt u beiden na zoo'n evenement ook nog maar het ge ringste contact met elkaar hebben! Dat gaat mijn verstand te boven, moet ik eerlijk bekennen. Bescheidenheid is altijd een waardeerbare eigen schap, mikte Sulvich terug. Ja, kijk es, op een dans partijtje heb ik haar eens ontmoet. Daar viel mij ter stond de gelijkenis op met dat beruchte type, hoe wel sindsdien jaren waren voorbij gegaan. Bij na vraag bleken echter naam en afkomst heelemaal niet te kloppen met hetgeen mijn vriend daaromtrent had medegedeeld. Maar ik aanvaardde haar verkla ringen slechts onder groote reserve, want haar zelf gesmede biografieën konden wel eens niet echt zijn. Daarom blijf ik koel en stug tegenover haar, of schoon die balavond ons natuurlijk eenigszins tot el kaar heeft gebracht. Bij de inscheping, toen ik even met haar heb gesproken, vertelde zij mij, dat zij weer naar Indië ging. Is dat alles? zei Rudy met een zucht van ver lichting. O, maar dan kunt u evengoed mis hebben gezien, hoor. Een zoodanige bewiring pleit nog ab soluut niet voor uw straffe veroordceling. De gelijke nis in uiterlijk is het hoofdmotief waarop ge uw ver onderstelling baseert. Dat zoo'n opvatting mank gaat aan eenzijdigheid zult u toch wel moeten toegeven. Neen, ik hoop nog eens nader met haar kennis te maken. Zelf weten, antwoordde Sulvich laconiek. Maal ais het een gladde dievegge is, zal ze u wel liefelijk Van uw kostbaarheden weten te ontlasten. En haar handlangers zitten vaak overal; wie weet in wat voor verhouding sommige hutjongens tot zoo'n schepsel staan. Ik heb u gewaarschuwd, ik spreek uit erva ring. Ik dank u voor uw informaties en raadgevin telescoop gemonteerde camera uren lang door het sterrelicht laat beschijnen en ze daarna onder den microscoop meet. Deze metingen hebben tot een merkwaardig resul taat geleid. Het bleek nl., dat de lijnen zich altijd uitsluitend in de richting van het roode gedeelte van het spectrum verschoven (wat overeenkomt met het lager worden van een geluid), zoodat de lichtbron nen zich van ons schijnen te verwijderen. En het allermerkwaardigste is, dat zij zich des te sneller van ons verwijderen, naarmate zij verder van ons verwijderd zijn. De spiraalnevel, die het dichtst bij ons staat, nl. Andromeda, is nog met het bloote oog te zien en is .slechts" een millioen lichtjaren van ons verwijderd; zij nadert ons met en snelheid van on geveer 300 K.M. per seconde. Hetzelfde is het geval met enkele andere spiraalnevels.- De overgroote meerderheid vliegt echter van ons weg en bij de verst verwijderde zijn snelheden van vele duizenden kilometers per seconde regel. Een der nevelvlekken verwijdert zich per seconde zooveel als de middel lijn van de aarde bedraagt Dat alles is zeer merkwaardig, want het is niet aan te nemen, dat juist de aarde zoo'n afstootende werking op de ver verwijderde deelen van het heelal zou uitoefenen, dat zij zich met angstwekkende snel heid van ons behoeven te verwijderen. En wanneer er van het deel der wereldruimte, waarin ons zonne stelsel zich bevond, inderdaad een afstootende wer king uitging, zou deze werking dichtbij het grootst moeten zijn en op grooteren afstand haar kracht meer en meer moeten verliezen; wij nemen echter juist het omgekeerde waar. Deze moeilijkheid is nog niet opgelost en de wis kundigen moeten hier de astronomen te hulp ko men. Het is hun taak, een zoodanige voorstelling van de ruimte te maken, dat het wegsnellen van de ver verwijderde sterrengroepen verklaard kan worden als een soort ruimteperspectief De ruimtevoorstel ling van Riemann en Einstein voldoet in haar tegen- woordigen vorm niet aan alle eischen, doch het is de vraag, of een wijziging in de aangegeven richting mogelijk zal zijn. Het spreekt vanzelf, dat men daar bij zal moeten blijven vasthouden aan de algemeene relativiteitstheorie, terwille waarvan Einstein de voorstellingen betreffende de ruimte van Euclides verwierf om die van Riemann ervoor in de plaats te stellen. Men zal er integendeel naar moeten streven, van de ruimte een voorstelling te maken, die zoowel met de natuurkundige eischen van de relativiteits theorie als met de astronomische waarnemingen in overeenstemming is. Wij zullen de nadere berichten over de nieuwe theorie van Einstein moeten af wachten, voordat wij weten of het hem gelukt is, een voorstelling van de ruimte te geven, die aan al deze voorwaarden voldoet. (Nadruk verboden.) LANGEND IJ K BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van het bestuur der Langendijker Groentcnveiling te Broek op Langendijk, op Maandag 16 Februari 1931. Tegenwoordig 23 leden. Voorzitter Burgemeester Slot, opent met een wel kom, waarna de notulen der vorige vergadering na lezing, onveranderd werden vastgesteld en geteekend. De keurlijsten van December en Januari, welke resp. 8 en 11 keuringen bevatte, werden geen op- of aanmerkingen over gemaakt. Bij het rapport over het nazien van het kantoor, was alles in goede orde bevonden en er was in de maand November geveild voor een bedrag van f S4604.6S, waarvan voor: Broek op Langendijk f21215.08; Heerhugowaard f3855.94; Heerhugowaard R.K. f 11828.55; Zuidscharwoude f7593.44; Zuidschar woude R.K. 1688.35; Hensbroek f 8227.72; Koedijk f4279.64; St Pancras f8402.30; St. Pancras R.K. f 1505.09; de Schermer f 1344.97; Ursem f6350.94; Oter- leek f2494.16; diversen f5818.45. In de maand December was geveild voor een be drag van f71700.84, waarvan voor: Broek op Langen dijk f 18295.90; Heerhugowaard f5026.63; Heerhugo waard R.K. f 13239.72; Zuidscharwoude f 10367.50; Zuidscharwoude R.K. f2111.42; Her.sbroek f 2080.87; Koedijk f6554.St. Pancras f 7140.40; St. Pancias R.K. f 1205.08; de Schermer f 1586.55; Ursem f 1203.99; Oterleek f341.54; diversen f2547.24. In de maand Januari geveild voor een bedrag van f 1704.70.07, waarvan voor: Broek op Langendijk f32083.23; Heerhugowaard f 13394.78; Heerhugowaard R.K. f30033.45; Zuidscharwoude f21314.76; Zuidschar woude R.K. f 3496.Hensbroek f 4090.22; Koedijk f21194.42; St. Pancras f22987.16; St. Pancras R.K. f6122,43; de Schermer f5628.18; rUsem f2636.38; Oter leek f 1821.62; diversen f 5667.44. tabletten TCGEM Apoth cn Drogist co gen, al zijn ze wat somber. Ik geef toe, dat er ten slotte ook nog een mogelijkheid openblijft voor uw veronderstelling en aan zou het ongetwijfeld roeke loos zijn met de papieren en voorwerpen, welke ik bij mij heb, dit gevaar te rislteeren. Als u mij een plaats zou kunnen aanduiden, waar ze veiliger ge borgen zijn, zal ik gaarne naar die aanwijzing han delen. I a met alle genoegen hoor. En die is? Zou u misschien genegen zijn. dit alles tijdens de reis zoolang onder uw hoede te nemen? Ik kan dan onderwijl trachten uit te visschen of uw twijfel en wantrouwen gerechtvaardigd waren, zonder be vreesd te zijn voor nadeelige gevolg van deze poging Zeker, wanneer u mij daartoe vertrouwt en ik u daarmee van dienst kan zijn wil ik wel gedurende dezen tocht als rentmeester optreden, sprak de an der, gestreeld door deze opdracht. Daar ben ik u hoogst dankbaar voor, mijnheer. Dus laten we dat dan voor afgesproken houden. Den volgenden avond waakte Sulvisch over Way- born's schatten, terwijl deze zich opmerkelijk veel onderhield met zijn favorito. En zij sprak zoo inne mend en beschaafd en wist zoo geestig te schertsen, dat Rudy zijn hart ganschelijk aan haar verloor. Wat Sulvisch hem omtrent zijn heillooze vermoedens had verhaald, was stellig niets anders dan een jam merlijk idée-fixe of boosgezinde kwaaddenkendheid, zoodat deze zich ongetwijfeld deerlijk moest vergis sen. Diep overtuigd en stralend-overmoedig zei hij hem dan ook onomwonden zijn overtuiging. - 't Is een parel; sprak hij geestdriftig. Maar een valsche, antwoordde Sulvich laconiek. Op dat oogenblik gevoelde Rudy groote neiging den man daar voor hem pijnlijk-raak en met enorme vaart de lucht in te stampen. Nog ruim een etmaal cn Port Said zou reeds in zicht zijn. Den laatsten avond, dat ze nog op de Middellandsche Zee voeren was van een machtige betoovering. De wester-kira brandde in een glorierijke luister en over de stille zee tintte een goud-smaragden gloed en vonkten vurige schitteringen. Het zwart-blauw van den nacht scheerde langs de luchten en een zachte bries ging over de wijde zee. Iji zwijgend-grootsche pracht stond Bericht ingekomen van God. Staten aangaan,i1 de subsidie voor de Kanalisatie, waarvoor zij de alge meene vergadering afwachten. Van de Prov. Commissie bericht ontvangen dat er eigen geteeld zilveruienzaad verkrijgbaar is voor f 9.per K.G., hiervan kan door de leden gebruik ge maakt worden. Van het Centraal Bureau schrijven ingekomen dat er gelegenheid bestaat om voorstellen in te dienen voor de algemeene vergadering. Het Bestuur besluit om het volgende voorstel in te dienen: De algemeene vergadering van oordeel dat de dub- beile controle die thans wordt toegepast vooral op uien, aanleiding geeft tot moeilijkheden, noodigt het bestuur uit om alle pogingen in het werk te stel len om de controle door de eigen keurmeesters van de veiling te laten uitvoeren en stappen te doen dat ze daartoe van het U.C.B. aanstelling krijgen. Toelichting: Het is naar de meerling van onze vcr- eeniging in de eerste plaats de taak der belangheb benden zelf om zorg te dragen dat de voor export bestemde producten aan de door het buitenland te stellen eischen voldoen. Ook de controle daarop be- hort dus in de eerste plaats door de belanghebben den zelf te worden uitgeoefend. Voor onze veiling klemt deze eisch te meer, om dat een controle van overheidswege zeer groote moeilijkheden voor het veilingssysteem ten gevolge heeft. Niet alleen de controle van den veilingskeur meester wordt door een rijkscontrole op losse schroe ven gezet, doch ook de verkoop zelf en de levering der producten zou in het gedrang komen. De onder vinding met de rijkscontrole op de export van uien lokt niet tot navolging. Wanneer men de vooruitgang en de verbetering constateert, welke de aflevering van het product de laatste jaren heeft ondergaan, dan blijkt daaruit duidelijk dat er ereds veel is bereikt, maar dan moet de keur van de producten aan de veiling blij ven. Een boetekwestie werd voor kennisgeving aange nomen. Nogmaals werd besproken het geven van subsidie voor het veredelen van winterkool. Op de vorige vergadering was er afwijzend op beschikt en dat besluit wordt thans gehandhaafd, zoodat geen subsidie verstrekt wordt. Van de vereeniging „De Koophandel" een verzoek ingekomen om te willen bevorderen dat de uien goed zichtbaar gepresenteerd worden en zoo moge lijk een zak omstorten, om de kleur van de uien goed te kunnen zien. Besloten werd dit te doen, doch het storten van een zak achtte men overbodig. Voor uien die te veel opgepronkt zijn kan de keurmeester bij geroepen worden. Schrijven ingekomen van de vereeniging „Schutte- vaer" afd. Langendijk met de mededeeling dat de algem. vergadering dit jaar aan den Langendijk ge houden zal worden op 9 en 10 April a.s. en wordt verzocht ten eerste, om medewerking te verleenen als de gasten de veiling willen bezichtigen, ten twee de om hunne vergadering te willen bijwonen, en ten derde werd verzocht om een bijdrage in geld ter be strijding van de kosten der algem. vergadering. Wat betreft het bezoeken van de veiling kan op de volle medewerking gerekend worden; de vergadering kan door een paar afgevaardigen bijgewoond worden, maar het laatste verzoek om een bijdrage werd af wijzend op beschikt. In wording is het oprichten van een Bond van bloembollenveilingen. Het doel van dien bond is, het bevorderen van uniformiteit bij den verkoop, afzet en vervoer der producten, handels- en veilingsregle menten, embalage, debiteuren, credietverstrekking, aanvoer, sorteering en verpakking, beperking van onkosten bij droge en groene veilingen, systeem van veilen, verkoop minderwaardige en zieke bloem bollen, import, knoeierijen aan de zijde van kwee kers en koopers, enz. Het bestuur zal gevormd worden van elke aan gesloten veiling één lid, welke uit hun midden een dag. bestuur kiezen; het lid dat afgevaardigd wordt, moet beslist 'n bestuurslid van de veilingen zij.n Voor onze veiling werd hiertoe aangewezen de secretaris. Daar het veilen van bloembollen vele kosten met zich brengt, werd besloten om aan de commissie voor te stellen dit jaar te veilen voor 5 Ook werd besloten om bij vergadering de commis sie een presentiegeld uit te keeren en als er veiling gehouden wordt, voor het gebouw entrée te heffen. Door den penningmeester was een begrooting op gemaakt voor het jaar 1931, welke na een kleine wij ziging achter de rekening geplaatst zal worden. Verzoek ingekomen van de tuinbouwvereeniging te Zuidscharwoude om vrijstelling van liggelden onder de overkapping gedurende dit seizoen. Met het oog op den lagen omzet aan de veiling kan aan dit verzoek niet voldaan worden. Van dezelfde vereeniging een verzoek om mede werking tot een algemeene demonstreerende verga dering in Den Haag met verschillende punten, welke daar besproken konden worden. Enkele vereenigingen voelden er wel iets voor, doch de meesten wilden er hare goedkeuring niet aan hechten, zoodat geen medewerking werd ver leend. Van de tuinbouwvereeniging te Koedijk een ver zoek om een begrootinig voor 1931 bij de rekening te plaatsen, zal aan voldaan worden. Van den accountant van het C.B. was de volledi ge rekening met rapport ingekomen, waarin ver klaard werd dat hij bij den penningmeester alles in de beste orde had bevonden en dat alle uitgaven door bescheiden waren gedekt Deze rekening met rapport zal bij de agenda voor de algemeene verga dering geplaatst worden. het firmament fonkelend over het water, dat het tooverlicht der Zuidersterren weerspiegelde. Tiet was toen, dat Rudy zijn liefde verklaarde aan het be koorlijke meisje, wier schoone denker-gloeiende oogen hem dronken van geluk hadden gemaakt, terwijl het ijle windje spelend met haar zwarte lokken stoeide Toen hij Sulvich opgetogen mededeelde, dat hij hier wellicht zijn levensgezellin had gevonden, ge raakte die bijna van zijn positieven. Maar het mis noegen kwam eerst duimen-dik op diens gelaat, toen Rudy hem tevens nog vertelde, dat zij op haar ver zoek beiden Port-Said zouden gaan bezichtigen. Uit verbouwereerdheid begon Sulvich zijn onervaren vriend zelfs kameraadschappelijk te tutoyeeren en zei: Je bent gek, kerel, stapelgek. Ik mag mis schien wat bruut zijn in mijn uitingen, maar dat is beter dan met geflikflooi om de zaak heen te lavee- ren. Ik ga met jullie mee, ik vertrouw dat maar half, want jij loopt geblinddoekt, al zou je dat nooit er kennen en koppig het tegendeel blijven velhouden. En over haar smaak kan ik waarlijk niet pochen. Port-Said! Nogal een fraaie stad voor jonge meisjes! Daar het echter een onbetwistbaar feit is, dat ver liefde jongelingen allemaal het narrekapje dragen, is met redeneering in jouw hopeloozen toestand toch niets te bereiken en ik vrees daarom weldra tot drastische maatregelen te moeten overgaan, ook al mocht je mijn waakzame begeleiding als hinder lijke overbodigheid beschouwen. Maar waarschuwin gen tot je eigen heil negeer je met een eigendunke lijke zlfverzekerdheid en dusEnfin, je begrijpt mijn welgemeende bedoeling. Nou, u kunt gerust meegaan, hoor antwoordde Rudy, glimlachend om deze vaderlijke zorg voor zijn welzijn.' Rat zou ons juist bijzonder aangenaam zijn, want u is er bekend en wij zijn er wildvreemd. Dan kan u ons meteen een goed restaurant aanwijzen, waar we gezamenlijk eens rustig kunnen zitten. Wanneer u als gids wilt fungeeren, zult u ons daar mee een buitengewonen dienst bewijzen en waar schijnlijk tevens binnen korten tijd genezen van uw pesimistische gedachten. De voorstellen voor de algemeene vergaderingen werden behandeld en enkelen van een prae-advies voorzien. Besloten werd om deze vergadering te hou den op Woensdag 11 Maart, 's morgens 10Yt uur in het café van den heer Kramer te Zuidscharwoude. Bij de rondvraag werd gevraagd, of goede kool on der het merk van het U.C.B. geveild moet worden. Dit wordt thans niet verlangd, doch dat kool die zonder bewerking geveild wordt, aan de eischen van het U.C.B. moeten voldoen. Hierna sluiting. Dinsdagmorgen j.1 zou de heer Molenaar, aan het eind der Wilhelminastraat, zijn vrachtauto op gang draaien toen deze plotseling startte en vooruit schoot, met ge volg dat hij door het daar geplaatste hek ging en in de sloot terecht kwam. Door den kraanwagen van den heer Bosman werd het vehikel weer op den beganen grond gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. NOORDSCHARWOUDE. Eij dezer dagen gehouden aanbesteding van diverse kunstmeststoffen ten behoeve van leden der vereeniging Tuinbouwbelang alhier, werd aan de firma H. H. E. Haytema te Alkmaar, als laag3te inschrijfster, de leve ring opgedragen van 12900 Kg. Zw. Ammoniak, 5700 Kg. Chilisalpeter; 16600 Kg. Kalksalpeter; 950 Kg. Ureum; 32950 Kg. Superphosphaat; 17700 Kg. Patent kali, 10300 Kg. Kalizout, 40 pet.; 500 Kg. Nithrophoska en 2500 Kg. Dandbouwkalk. H O O OW OUD AARTSWOUD. De muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" alhier gaf Zondag en Dinsdag haar gewone jaarlijksche uitvoerin gen. Door verschillende omstandigheden was het bezoek niet groot. Het programma werd vlot en goed afgewerkt en men kon hooren dat het korps vorderingen maakt, onder leiding van den heer Van Kalken. Gewenscht zou het echter zijn, aanmelding van nieuwe leden ter ver sterking. De twee pianonummers, gegeven door J. Koeten Tz., verwierven een welverdiend applaus, evenals het ko misch stukje door eenige heeren naar voren gebracht Dinsdag na afloop memoreerde de heer A. Jonker nog even het overlijden van den beschermheer en sprak waardeerende woorden tot de leden. Z IJ P E Naar wij vernemen, hebben Ged. Staten van Noord- Holland aan de gemeente Zijpe ontheffing verleend tot 1 Jan. 1933 van de verplichting tot het geven van on derwijs in lichamelijke oefening voor de O. L. school te Burgerbrug, St. Maartensbrug en 't Zand. *T ZAND. Tot voorzitter en secretaris der commissie tot wering van schoolverzuim alhier zijn respectievelijk benoemd de heeren J. A. de Wit en B. Elzer. De heer Jb. Kooij alhier zal een nieuw woonhuis laten bcuwen op een terrein, gelegen aan den Boschweg. Met de uitvoering van het werk is belast de timmerman C. de Leeuw alhier. BARSINGERHOBN Aan den heer P. Wardenaar te Haringhuizen is door B. en W. ingevolge de Hinderwet vergunning verleend tot het plaatsen van een eleotromotor van 3 P.K. voor aandrijving van een zaagmachine. Door B. en W. zijn de navolgende bouwvergunningen verleend: aan C. Portegijs tot het bouwen van een schuur; aan J. J. Engel tot het. verbouwen van zijn wo ning; aan Jm. Blaauboer Gz. te Kolhorn tot het bouwen van een landbouwschuur; aan C. Vis, Poolland, tot het bouwen van een woonhuis met loods; aan P. Otsen te Barslngerhorn tot het vernieuwen van een woonhuis; aan A. Droog Cz. te Kolhorn tot het bouwen van een machinegebouw tot woning; aan W. Schuiling te Kol horn tot het bouwen van een woonkeet. WARMENHUIZEN Inventarisatie op 16 Febr. 1931. Alles In K.G.: R. kool G. kool D. W.kool Uien Peen Warmenhuizen 1.073.20Q 412.300 729.000 135.500 56.200 Harenkarspel 441.300 251.700 841.700 174.400 85.000 Schoorldam 151.500 87.100 102.000 16.500 14.000 Krabbendam 19.000 43.000 48,000 20.000 Eenigenburg 133.200 59.200 148.500 37.100 37.500 Stroet 86.000 121.000 319.000 36.000 6.C00 Totaal 1.904.200 974.300 2.188.200 419.500 198.700 Totaal op 1 Dec. '30 4.686.8001.821.100 3.774.000 786.400 247.800 Totaal op 15 Febr. '30 5.166.600 741.100 5.225.400 611.350 307.650 NIEUWE N I EDO RP Bij de 2e inventarisatie der stapelproducten bleek, dat bij de leden van de Tuinbouwvereeniging Nieuwe Nie- dorp en omstreken nog aanwezig waren. In wagons van 10.000 K.G. Roode kool 23 wagons Deensche witte kool 13 wagons Gele kool wagon Uien wagon 1 December 1930 waren deze cijfers: Roode kool 59 wagons Deensche witte kool 47 wagons Gele kool 11 wagons Uien 4% wagon Allright! sprak Sulvich, dat neem ik aan. En na aankomst gingen zij op stap. Zwervende door typische Oosterscbe buurten en woelige zee manstraten, belandden zij eindelijk hij 'n café, waar ze genoegelijk konden praten en hemelsche dranken getapt werden. Toen Rdyard Wayborn zijn oogen opsloeg, lag hij onder de schamele bedekking van een tentkleed en om hem golfden de eindelooze stuifzanden der woestijn. Waakte of droomde hij? Het was hem waarlijk niet zoo heel helder. Plots echter als een openbaring, flitste de herinnering door zijn brein. Nu begreep hij alles van zijn ontredderden toestand en hoe hij hier in dit. onherbergzame oord zoo ver fomfaaid kwam heengesmeten. Dat had hij natuurlijk aan zijn nobele kennissen te danken! Naar zijn geld kon hij fluiten. Hij had de wereld voor een doedel zak aangezien en nu bleef hij met illusies in de vin gers staan. Maar als hij hier weeklagend bleef pijpen om zijn eigen ellende, wachtte hem geen benijdens waardig lot in deze dorre zandsteppen. Zich nader oriënteerend omtrent zijn omgeving, ontwaardde hij echter tot zijn groote blijdschap in de verte een wui vende palm-oase en toen hij deze weelderige vegeta tie binnenzwalkte en zijn wedervaren vertelde, nood de een oude. gebronsde kameeldrijver hem gul in zijn tent en bood hem lafenis en spijzen. Voor deze gastvrijheid had Rudy hem wel om den hals willen vliegen. Een aardige vangst, sprak Sulvich tot zijn vrouw in een der appartementen van een groot ho tel te Damascus. Met het verzilveren der kleinoo- diën inbegrepen komen wij zeker tot de veertig mille, want er is ruim dertig duizend aan papieren. Ik zou het gezicht van onzen veelbeminden vriend nu wel eens willen zien. We hebben 'm dat maar handig gelapt, meid. Daar moet ik je een extra zoen voor geven. (Nadruk verboden.)

Schager Courant | 1931 | | pagina 6