Wat er in de lijne lezen van uw hand te staat. KOE GR AS JULIANADORP. Algemeene Vergadering van de Coöp. Boerenleen bank te Koegras. Woensdagavond werd bovengenoemde vergadering gehouden in het café Du Passage, van den heer J. Rotgans. Volgens de presentielijst waren 34 personen aanwezig. De Voorzitter van den Raad van Toezicht, de heer .T. Kossen, heette de aanwezigen welkom en het ver heugde hem dat nu ook eens wat andere en meerdere personen ter vergadering zijn dan dat gewoonlijk het geval is. De zaak is toch te belangrijk om op de al gemeene vergadering maar alleen het bestuur met den raad van toezicht en enkele andere leden bij el kander te zien. In de eerste plaats wenscht spr. de aanwezigen een voorspoedig jaar toe, want als men de couranten nagaat en leest over de overal heerschendo malaise hij onze zuidelijke landgenoot-en, dan is deze wensch niet overbodig te noemen. Het is zaak om uit te kij ken en als het kan erger te voorkomen. Voorts hoopt hij dat de besprekingen zullen gevoerd worden in het belang van de Bank en verklaart hiermede de verga dering voor geopend en verzoekt vervolgens den secretaris, den heer J. de Vries de notulen te willen lezen, welke daarna onder dank, onveranderd worden vastgesteld. Het volgende punt is het jaarverslag over 1930, het welk luidt als volgt: M. H.! Het jaar 1930 ligt wederom achter ons, de jaarrekening met al haar getel is weer voor elkaar en voor de drie on twintigste maal zet ik mij neer, om u in korte woorden te schetsen de lotgevallen van uwe bank. Het is zonder twijfel een aangename taak, want als al het machinale telwerk achter den rug is, dan komt als slot het jaarverslag. En toch hoe licht komt men er toe om het verslag uit te brengen op dezelfde ma nier van vorige jaren. Dat zou aanleiding kunnen geven tot sleur, maar daartegenover staat weer, dat het zoo buitengewoon moeilijk is om in het jaarver slag een nieuw nog niet vernomen geluid te laten hooren, te moeilijker omdat in het afgeloopen jaar. hoegenaamd geen wereldschokkende gebeurtenissen hebben plaats gehad. Ja, we hebben het aan den stok met den Ontvanger van de Registratie, maar eerstens is deze zaak nog niet uitgevochten en tweedons heb ben we volgens de juridische afdeeling van de C. B. het recht aan onze zijde. Maar hoe het ook moge af- loopen, van overwegend belang is de kwestie voor alsnog niet. Het is dan ook de eenige kwestie waar in de Bank is gewikkeld geworden en overigens was öiet een onafgebroken prettige samenwerking van Bestuur, R. v. T., leden en kassier. U hoort het M H.. dat, si weer de toon, die ik gelukkig al drie en twintig.jaren in uwe algemeene vergadering heb doen hooren en ik verheug mij daarover ten zeerste, zooals ik ook mag verwachten dat zich uwe vergadering ook daarover verblijdt. Juist door die prachtige samenwerking wordt uwe Bank gelukkig hoe langer hoe meer bezocht, neemt het aantal spaarders steeds toe en daarmede ook het bedrag aan spaargelden, kortom, zij wordt een in trigeerend deel van onzen polder. Laat ik na deze korte inleiding u nu iets mededeelen van huishou- delijken aard: Bestuur en R. v. Toezicht. Zooals u wel zult ver wachten is voor deze beide colleges 1930 niet anders geweest dan de vorige jaren.'Zoowel nu als toen heb ben beide lichamer. getoond, een hoog begrip te heb ben van hun taak en het is niet meer dan een staal tje van onzen plicht hen hiervoor van deze plaats een hartelijk woord van dank te brengen. Leden. Een lid bedankte, maar 14 nieuwe meldden zich aan, alzoo een toename van 13. 70 nieuwe spaarbankboekjes werden uitgereikt en de spaarbusjes gingen geregeld weg. Meer en meer blijkt, hoe goed het gezien was deze nuttige voorwer pen aan te schaffen. De rentestandaard bleef het gansche jaar onveran derd: 45 wat hoog genoemd mag worden en waar van dan ook het gevolg is geweest, dat, wat nog nooit gebeurd is, onze Bank het heele jaar door een bedui dend bedrag te Utrecht in deposito had. In deze rente zai dit jaar een vrij groote verande ring komen, wat niemand, die den loop van de geld markt volgde, zal veihazen. Het aantal spaarbank boekjes, dat eind December in omloop was, bedroeg 612, het aantal voorschotboekjes 117, terwijl 22 per sonen of vereenigingen met de bonk in L. R. stonden. Spaargelden. Er werd aan spaargelden ingebracht 1391450.03, tegen ruim f387000 het vorig jaar. Terug betaald werd f 353257.85, tegen f J36000 in 1929. Aan rente werd uitgekeerd en bijgeschreven 122380.05, te gen 120412.64 in 1929. Op het eind van 1930 had de Bank aan de spaar ders een schuld van f 565839.85, tegen ruim f527000 het vorig jaar. Voorschotten. Nieuwe voorschotten werden gege ven tot een bedrag van f89950 tegen f67750 het vorig jaar. Terugbetaald werd f 102249.10, tegen f84737 in 1929. Het totaal te goed aan voorschotten was op uit. December f 33357.90, tegen f 345657 het vorig jaar. Aan rente werd ontvangen f 18261.51, tegen f 18307.04 in 1929. Loopende rekening. In L.R. traden met de Bank •en viertal bloemisten, die het echter noodig maak ten, dat de kassier hen op Vrijdagavond uitbetaalde, een en ander in verband met de uitkeeriing van het arbeidsloon. Ontvangen werd in L.R. f740990.77 en uitgegeven 1797077.41. In 1929 waren deze bedragen 1664000 en ruim f723000. Op 31 Dec. 1930 had de Bank nog te goed van de C. B. f122601.56 en in totaal f241086.22, terwijl zij schuldig was f21736.66. Buitengewone uitgaven en ontvangsten. De getal len hiervoor verschillen veel bij die van het vorisre jaar. In 1929 werd aan diversen geboekt f 45.50 en "is in 1930 f3129.15. De uitgaven bedroegen in 1929 f 1448.98 en in 1930 f 4618.39. De oorzaak van deze groo te verschillen is gelegen in het feit dat diverse 'bloe misten hun crediteuren hier per chèque betalen, wel ke bedragen worden geboekt als ontvangst, maar té vens als uitgave. Trékken we het bedrag daarvoor ruim f3000 er af, dan zijn de verschillen nagenoeg verdwenen. Balans. De bezittingen bedroegen op 31 Dec. te za- men f589321.31. De schulden spaargelden en L.R. vormen een bedrag van f 587576.51, zoodat dit jaar een winst werd behaald van f 1744.80. Het reserve fonds stijgt daardoor tot f 17626.28. Omzet. De totaal omzet bedroeg f 1.284.569.73 tegen f 1.171.615.97 in het vorige jaar of dus ruim fllÓOOO hooger. Dit cijfer f 110000 is nu wel niet zoo hoog, maar we mogen niet vergeten, dat 1930 voor den landbouw nu niet is geweest een gulden jaar. In ieder geval we gaan vooruit en zijn op weg naar het tweede mil- lioen. Aan de leden is de macht gegeven dit vroe ger of later te bereiken. Als ieder burger van onzen polder eon klant was van onze bank, dan was het tweede millioen er al lang geweest. Ieder burger tot onze klanten te rekenen zal natuurlijk nóóit worden bereikt, maar wat wel mogelijk is met de gewaar deerde hulp van onze leden te trachten hen die nog immer te ver afstaan van de Bank tot klant to krij gen. Denk daar eens over na, M.H. en maak, waar en wanneer het kan propaganda voor uw eigen zaak, voor uw eigen bank, gij kunt het met volle gerustheid doen, want de Boerenleenbanken zijn massief so lide. Met dezen wensch sluit ik dit verslag, u allen nogmaals dankend voor uw steun en uw vertrou wen. Naar aanleiding van dit verslag vraagt de heer P. van Duivenvoorden, of het m het vervolg ook mo gelijk is, om de cijfers voor de vergadering gedrukt aan de leden te doen toekomen. Het Bestuur zal zulks in overweging nemen. Het verslag wordt voorts met dank aan den samensteller goedgekeurd. Bij de Rekening en verantwoording deelt de rapporteur van de commissie tot nazien van de rekening, de heer J. Sleutel Pz. mede, dat door hun alles accoord is bevonden. Vervolgens is aan de orde Bestuursverkiezing. Voor het bestuur was aftredend de heer J. de Graaf en voor den Raad van Toezicht de heer J. Kossen. Beiden zijn direct herkiesbaar en hieraan wordt door de vergadering met groote meerderheid van stemmen voldaan. Met dank voor het opnieuw in hen gestelde vertrouwen, nemen beiden hunne benoe ming aan. Als Plaatsvervangers worden bij acclamatie benoemd de heeren P. Tromp en Nic. Hoornsman, die dit aanvaarden. De mededeeling van het Bestuur betrof dat voor de spaargelden 3K voor een jaar vast 3/4 en voor de voorschotten 4/4 zal bere kend worden. De heer B. Tromp vindt de rente voor de spaargelden te laag en lees! een berichtje voor van de Boerenleenbank te Zuidscharwoude, waar de rente hooger is. Medegedeeld wordt, dat het be.stuur dit punt geducht heeft overwogen, men is in dezen ook gehouden aan de C B. en het was niet mogelijk het rentepercentage hooger op te voeren. Door nog een drietal personen wordt over dit punt het woord gevoerd. Een ander lid vraagt naar het voor de L. R., ook dit js Tot leden van de Commissie tot nazien der rekening, wordt in de plaats van den heer J Sleutel Pz., die aftredend was, bij acclamatie benoemd de heer D. de Graaf Jz.. die dit aannam; benevens de zitting heb bende leden de heeren G. Hoornsman en J. Bakker, Bij de nu volgende Rondvraag informeert de heer Van Duivenvoorden waarin het kapitaal van het reservefonds is belegd. Dit is ge woon in de rekening opgenomen, waarmede de vra ger accoord gaat. Niemand wenschte meer het woord en kon de voorzitter tot sluiting. van de vergadering overgaan. Hij deed dat niet dan na eerst de aanwezigen dank te hebben gezegd voor de gehouden besprekingen, dat dezelve mogen zijn in het belang van de Bank, en dat het allen in het komende jaar naar wensch mag gaan. L A-N GENEUK OUDKARSPEL. Dinsdagavond had een ledenvergadering plaats van den Bond van Landpachters in het lokaal van den heer C. Vis.. Om half acht opent de Voorzitter, de heer G. IJff, de vergadering met een hartelijk woord van welkom aan leden en pers. Al zijn er veel leden ziek, toch had spr. van de gezonde leden grooter opkomst verwacht. Spr. deelde mede, dat de afd. haar eerste werkzaamheden als zoodanig had verricht, door aan de Gemeente- Diaken-, Kerk- en Groenveldslanderijen een schrijven te richten waarin gevraagd werd taxatie enz. voor het land in dien zin by de wet bedoeld. Van de gemeente Oudkarspel en Diaken was afwijzend bericht binnengekomen, maar de andere organisatie's, Kerk en Groenveld waren zoo be leefd geen antwoord te zenden, hetgeen door de aanwe zigen werd besproken en een dergelijke houding werd afgekeurd. Dan leest de heer Kaan de notulen voor welke onver anderd en onder dankzegging werden goedgekeurd. De heer P. Paalberg stelt voor om den secretaris een notulenboek te geven inplaats van een schrift, de ver- eeniglng ls nog wel jong, maar hij hoopt dat zij groeien en bloeien moge. Dit voorstel wordt aangenomen. Dan brengt de heer Kaan verslag uit van de verga dering te Zwolle en Alkmaar. Naar aanleiding hiervan stelt de Voorzitter voor om de bezwarende omstandighe den waarin sommige bouwers verlceeren, naar voren te brengen, met cijfers en feiten te staven, opdat de Bond ze den Minister kan voorleggen, en zoodoende trachten de wet helpen tot stand brengen. Dan wordt besproken de houding, welke de huurders zullen aannemen bij de a.s. publieke verhuring. Hierop volgde een aardige en aangename discussie. Dan stelt Voorzitter voor om toch vooral te informee- ren of de huurder in de gelegenheid wordt gesteld om over twee jaar, door middel van de taxatieccmmissie, verbruiker te blijven. De heer Kaan zegt dat de Raad wil, een vrije verhu ring en geen taxatie. Hij wil de landerijen zoo laag mo gelijk inzetten, want de Raad ls Immers voorstander van een vrije verhuring. De heer Meeldijk doet een beroep op de leden om so lidair te zijn, wel vragen wi^ nu gebruiker is en niet over zijn bod gaan. De Voorzitter vraagt of de leden hiermede accoord kunnen gaan. Aldus besloten. Dan vraagt Voorzitter om zooveel mogelijk deel te nemen aan de groote crisisvergadering te Alkmaar, waar op toezegging volgde. Hierna de rondvraag, die enkele aardige discussies op leverde, waarna de Voorzitter met een woord van dank voor de aangename discussie de vergadering sloot. HEERHVGOWAARD Door de Vrijz. Dem. Kiesvereenlging ,3urgerplicht" zijn de bestuuren der plattelands zustervereenigingen uitgenoodigd tot een bijeenkomst voor de te houden fe deratievergadering. Deze uitnoodiging geschiedt naar aanleiding van het gehouden referendum ter nummering der candidaten in den kieskring Den Helder. W1ERINGEN Te de Haukes is een loterijclub opgericht met aanvan kelijk twintig leden. Rectificatie. Naar aanleiding van het verslag over den wedstrijd Succes 4H.R.C. 5 wat scheidsrechter van Oorschot zijn wegblijven betreft, Hier treft niet van Oorschot schuld, maar onze geachte heer H. Brussche, sec.-penningm. N.H. V.B. die bericht had ontvangen van Van Oorschot, dat hij wegens ziekte verhinderd was, doch de consul van de vereen. Succes kreeg hiervan geen bericht, zoodat Van Oorschot hierdoor in eere wordt hersteld. ANNA P AU LOW 1V A GEMEENTE ANNA PATTLOWNA. Geboren: Anna Martientje, dochter van D. A. Groen- leer en G. Kooij; Pietertje, dochter van I. Adriaanse en M. Horsman; Willem, zoon van H. Bartelds en H. Kruit hof. Ondertrouwd: A. M. Homse en G. van der Burg. Loop der bevolking. Ingekomen: E. Sanders en gezin van Den Helder; J. Oosthof en gezin van Enschede; Mej. J. Veldhuizen van Barneveld; F. J. Hese van Goes; A. Kal ter van Giethoorn C. Wit en gezin van Den Helder; H. W. Sebregts en gezin van 's Gravenhage; W. Valkema van Wijmbritseradeel Vertrokken: M. Aris naar Amsterdam: H. M. van den Barselaar en gezin naar Noordwijkerhout; A. PI. Eist- geest naar Warmond; P. D. Willig naar Wieringerwaard Uitvoering Soli Deo Gloria in de Geref. kerk Voorzitter, de heer J. Hooimeijer, heet na de gebruike lijke opening, allen hartelijk welkom, zegt het te betreu ren, dat zoovelen door ziekte verhinderd zijn, en hoopt dat voor de aanwezigen deze avond een genoeglijke zal zijn, zoodat als vrucht van dezen avond de band tus- schen vereeniging en publiek weer zal worden verstrekt. Van het corps misten door ziekte de Es-bas en trom petten. Al direct bij het spelen van Psalm 150 en den eersten marsch, Petlt Henri, bemerkten we dat het corps in be tere conditie was dan bij de vorige uitvoering. Het pro gramma werd vlot afgewerkt Als twee van de mooist gespeelde werken noemen we La Petite Duchesse van T. F. Riccius en Machet die Tore Weit van J. PI. Lutzel. Ter afwisseling werden voordrachten gegeven door de heeren A. J. van Eek, A. Smedinga, P. Molenaar en J. P. Mosk. Het publiek toonde z*n dankbaarheid bij spel en voor dracht door een spontaan applaus. Soli Deo Gloria kan op een welgeslaagde uitvoering terugzien. Aan het einde dankte voorzitter allen voor hun aan wezigheid, de voordragers voor hun medewerking en den organist, den heer F. Vlaming, voor z*n begeleiding bij den gemcenschappelijken zang. Spr. hoopte, dat de vereeniging nog meerdere malen in dit zoo bij uitstek geschikte kerkgebouw zal concertreeren en dat dan meerderen daarvan zullen kunnen genieten. In het kort besprak hij den toestand der vereeniging, en zei, dat die wel altijd zorg baart, doch zeker niet zor gelijk is. Het aantal leden en donateurs ls toegenomen, Voorspellingen die uitkwamen. DE VOORDEELEN DER HANDLIJNKUNDE. Wat de statistieken uitwijzen. door Emest Issberger-Ealdane. De bekende Duitsche chiriloog, die de na geldiagnose tot nieuw leven heeft gewekt, zond ons het volgende interessante artikel over zijn theorie en zijn ervaringen in de praktijk. Velen vragen„Wat heeft mijn karakter nu met mijn hand uit te staan?" of „Hoe kan men nu daaruit gebeur tenissen, talenten en neigingen opmaken?" En toch zal niemand ontkennen, dat al het physieke een geestelij ken oorsprong heeft en dat alle uiterlijk waarneembare gebeurtenissen tevoren op geestelijk gebied (hoe dan ook en waar dan ook) moeten zijn voort>ereid. Ik denk slechts aan een beweging van het lichaam, waaraan een gedachte voorafgaat, aan een ziekte van lichaam of geest, die altijd door geestelijke voorteekenen en door een bepaalden gemoedstoestand wordt aangekondigd en dan ook altijd een geestelijke oorzaak heeft; dit laatste wordt helaas door de officieele medische wetenschap in het geheel niet in aanmerking genomen, vandaar dan ook, dat zooveel gevallen verkeerd worden behandeld. Die geestelijke oorzaak is het immers ook, die men uit de iris van het oog kan opmaken? Doch men kan haar evengoed opmaken uit de lijnen en kenteekenen der hand. De waarde van handlijnkunde. De leer der handlijnkunde is zoo oud als de wereld. Het ons overgeleverde materiaal vormt weliswaar geen aan eengesloten geheel en het is dikwijls aangevuld met fan tasieën, waardoor het minder betrouwbaar is, doch ten allen tijde heeft men ook getracht dat materiaal te ver zamelen en te schiften. Ik noem slechts de geleerde Jo- hannes Hartlieb, die in 1488 een boek over de chiroman tie uitgaf en Melanchton, die aanvankelijk een tegen stander van de chiromantie en eveneens van de astro- lokie was, doch na zijn studie van deze beide weten schappen overtuigd werd van hun waarde en hen ook verder doceerde aan de universiteit te Wittenberg. Het is ook bekend, dat op het tweede congres voor experi- menteele psychologie, dat in 1913 te Parijs werd gehou den, de chiromantie als wetenschap werd erkend. In de laatste tien jaren bloeide zy weer sterk op en wij kun nen slechts betreuren, dat onder de velen, die voorgeven ih de hand te kunnen lezen, zoo bitter weinigen werkelijk Iets op dat gebied gepresteerd hebben. Publicaties over handlijnkunde. In Engeland heeft „Cheiro" (Graaf Hammond), in Frankrijk de Graaf de St. Germain en ln Zwitserland de arts Dr. Ottinger waardevolle gegevens over deze we tenschap in boeken neergelegd. Ik heb het mijne trach ten te doen in mijn boek „Wissohenschaftliche Handle- sekunst", waarbij ik van de volgende grondstellingen uit ging: Grondstellingen. 1. Bij elke beoordeeling moeten de beide handen be schouwd worden. De linkerhand geeft de overgeërfde en reeds voor de geboorte meegekregen invloeden aan den erfelijken aan leg, de omstandigheden, waaronder men ter wereld is gekomen. De rechterhand toont wat de betrokkene doet, hoe hij het hem gegeven materiaal verwerkt en wat de grens is van zijn kunnen. 3. Eén aanwijzing in de hand beteekent .een zekere neiging of aanleg, eventueel een waarschuwing. Twee of meer aanwijzingen voor eenzelfde zaak, inclusief de controleteekens, beteekenen een feit, een gebeurtenis. 4. De gebeurtenissen, de „feiten, moeten altijd in beide handen aangeduid zijn. 5. Uit de handen van een persoon trekke men alleen conclusies over hemzelf, want conclusies over zijn bloed verwanten, enz. kan men niet met zekerheid opmaken. 6. De kortste tijdsafstand, die men (tot nu toe) chiro- mantisch berekenen kan, is een jaar. 7. Aanwijzingen voor een naderende ziekte treden ge woonlijk het eerst op in de linkerhand. Slechts enkele aanwijzingen ziet men in de rechterhand, n.1. die welke de rechterhelft van het lichaam betreffen. Erfelijke ziek ten ziet men aangeduid in de linkerhand, als zij in de familie van moederszijde en in de rechterhand, als zij van vaderszijde voorkomen. Dit betreft niet alleen de voor ouders in opgaande lijn, doch ook de zijlinie, b.v. ooms en tantes, 8. Dingen, die afhangen van door menschen ingestelde formaliteiten, vindt men niet aangeduid als feiten, doch slechts als mogelijkheden. 9. Handen met vele lijnen geven meer omtrent den persoon te kennen dan handen met weinig lijnen of met alleen de hoofdlijnen. 10. Wetenschappelijke handlijnkunde is even systema tisch als een grammatica. Wie zich bij het uitleggen door zijn „gevoel" laat beheerschen, zal slechts zelden juiste dingen vinden en dan toch nog geen samenhangend beeld kunnen vormen van het geval. Bovendien verkwist men op die wijze zijn fijnste krachten. Vergissing uitgesloten. Elke vergissing is uitgesloten, wanneer men het in mijn boeken neergelegde voorbeeldmateriaal beheerscht en zich aan dien leiddraad houdt. De chirologie is een oude wetenschap en evenals bij elke andere psychologi sche wetenschap is het ook hier noodig, de menschen waar te nemen en ervaring te hebben, voordat men zich een voorstelling kan maken van wat iemand is, wat hij was en wat hij worden zal. Deze kennis, die zoo moeilijk te begrijpen is voor hen, die er zich niet mee vertrouwd hebben gemaakt, is voor een chlroloog zoo klaar als een klontje. Evenals alle kennis heeft ook deze waarneming en ervaring ten grondslag en men kan dan ook uit de gevolgen de oorzaken opsporen. Waaruit is het karakter te herkennen. Deze wetenschap is niet van gisteren of eergisteren, doch zij heeft al duizenden jaren bestaan: zij is de psy chologie, de kennis der ziel en daarom een natuurweten schap. Elk goed opmerker zal een karakter herkennen aan den vorm van het hoofd en de uitdrukking van het gezicht. Hetzelfde zou^hij leeren, als hij geregeld de han den der menschen kon waarnemen. De hand is naast het gezicht, de gestalte, de houding van'het lichaam, den gar.g, enz. slechts een der vele middelen om den aard en de neigingen van een persoon te bepalen, Dit blijkt en als men let op de moeilijkheden, die achter den rug zijn, dan kan men de toekomst hoopvol tegemoet zien. De vereeniging zal dit jaar deelnemen aan het con cours van den Noordhollandschen Bond, dat te Alkmaar gehouden zal worden. S.D.G. zal zoowel deelnemen aan den marsch- als aan den concertwedstrijd. Na deze mededeeling werd gesloten met dankgebed, waarin de heer S. Sas voorging. In het gezin van W. de Smit, Amsteldijk, is een geval van roodvonk geconstateerd. BEEZAND. Op het verzoek van eenige ingezetenen, om weder een avondbestelling voor de kom van Breezand in te voeren is door de Posterijen afwijzend beschikt ook wel daaruit, dat men een persoon herkennen, m.a. w. van alle anderen onderscheiden kan aan zijn gang, aan het geluid van zijn voetstappen of aan zijn stem; in de belde laatste gevallen behoeft de persoon zelf nog niet eens gezien te worden. Het is dus volkomen logisch om de bijzondere eigenschappen van een persoon ook te zoeken in zijn hand, zijn handschrift, den vorm van zijn hoofd, zijn oog en speciaal de iris daarvan, enz. Verkeerdo opvoeding. En dat dit onderzoek noodig is, bewijzen de feiten. Vele huwelijken worden ongelukkig, doordat zich later eigenschappen openbaren of ook ontwikkelen, die men tevoren niet vermoed had en waarmee men dus ook geen rekening had kunnen houden. Vele kinderen worden met geweld opgevoed, een methode, die voor hun spe ciale karakter volkomen ongeschikt is; ouder geworden dringt men hen een beroep op, dat voor hun capacitei ten ongeschikt ls. Hoe vreemd het voor sommigen ook moge klinken, de ervaring heeft geleerd dat de chirosofie (d.i. de filosofie der chiromantie), den aard en het tijdstip onthult van gebeurtenissen, die ons leven en onzen dood betreffen, zooals ziekten, waaraan men lijdt of zal gaan lijden, on voorziene ongelukken en gevaren, het karakter en den. duur van een liefdesverhouding of huwelijk, voorgewen de vriendschap, huwelijkskansen, kinderen, goede en slechte karaktereigenschappen, het meest geschikte be roep, finantieele welstand en de oorzaken, waardoor gel delijke verliezen kunnen ontstaan. Deze feiten worden soms met groote nauwkeurigheid gedefinieerd. Laat ik slechts een paar voorbeelden aanhalen uit mijn praktijk. Voorspellingen, die uitkwamen. Ik waarschuwde een Berlijnsche Ingenieur, die mij over een geheel andere zaak kwam raadplegen, voor verlies door diefstal en onvoorzichtigheid. Hij lachte er om en dacht, dat dat een gemeenplaats was, die ik iedereen voorhield. Ongeveer drie dagen later reisde hij naar Munchen, om eenige dagen later weer terug te kee- ren ln zijn woning te Berlijn, die tot zijn groote ontstel tenis leeggestolen bleek te zijn. Een van mijn buurdames vertoonde ln haai* handen aanwijzing voor schade door brand. Zij geloofde mij niet, doch twee maanden later brandde in haar huis een kamer uit. De bekende zangeres Claire Dux heb ik gewaarschuwd voor een ongeluk; ik kon haar echter verzekeren, dat zij er haar stem niet door zou verliezen. Op zekeren dag reed zij in een auto op een natte straat en botste tegen een tramwagen. Zij zag het gevaar bijtijds en wist zich in veiligheid te stellen door uit de auto te springen. Haar secretaresse, die ook in de auto zat, werd er uit geslingerd en kreeg snijwonden in den hals, waardoor zij doodbloedde. Mijn zwager, ingenieur M. L., heb ik ongeveer vijf jaar geleden gewaarschuwd voor een gorot levensgevaar dat hem nog binnen het jaar bedreigde. Hij glimlachte, toen ik hem waarschuwde. Zes maanden later werd hij echter zwaar gewond bij een ontploffing; drie dagen later stierf hij. Ik heb de zuster van een mijner jeugdvrienden voor speld, dat haar man haar nog eens zou verlaten, Zij nam mij dat zeer kwalijk. Vier jaar later ging haar man er echter met een meisje vandoor en zy heeft nooit meer Iets van hem vernomen. Een dame, die ik al jaren kende, kwam met haar verloofde by mij om te hooren, of zij van hun huwelijk op astrologische gronden goede verwachtingen mocht hebben. Ik vergeleek hun horoscopen en daarna voor de meerdere zekerheid ook hun handen; volgens de beide methodes was de conclusie dezelfde, n.1. twisten en ver vreemding. De heer drong ondanks dat aan op een spoedig huwelijk, doch de dame aarzelde nog. Nog geen jaar later braken de twisten tussohen de verloofden uit en gingen zij uiteen. Van den kant van den man hielden de hatelijkheden ook daarna nog maandenlang aan. Ik was eens in het gezelschap van mijn neef en van een zijner medestudenten, die ongeveer 25 jaar oud was. Hij liet mij (in het halfdonkér) zijn hand zien en vroeg, hoe lang hij zou leven. Ik wierp slechts één blik op de rechterhand en zag reeds spoedig den dood. Ik ant woordde dus: „Ik kan u niet zeggen, wanneer u zult sterven. Het zal echter een gewelddadige dood of een zelfmoord zijn. Ongeveer een jaar later trachtte hij uit een raam te springen; zijn moeder verhinderde dat en schijnbaar liet bij zich tot rede brengen. Den volgenden morgen vond zij hem echter vergiftigd in zijn bed. Moet de waarheid verzwegen worden? Dit geval is een der vele, waarbij men zich 'af moet vragen, of ongunstige gebeurtenissen niet verzwegen moeten worden. Ik vind verzwijgen van de waarheid ech ter even verkeerd als liegen en kan me niet voorstellen, dat onoprechtheid ooit Iets goeds zou kunnen geven. Het komt er alleen op aan, hoe men het zegt en tot welken persoon. Men behoeft ook geen dubbelzinnige orakeltaal te bezigen; ook zonder dat kan men een waarsohuwing zoo onder woorden brengen, dat de betrokkenen er niet door geschokt wordt. Een chiromant die zijn werk con sciëntieus doet, zal rekening houden met de zenuwachtig heid en het moreele peil van zijn bezoeker en zich op den ander instellen. Hij moet zich in diens plaats den ken en door zijn oogen de zaak trachten te beschouwen en te doorleven. Dan zal hij ook de juiste houding weten aan te nemen. Statistische gegevens. De chiromantie is m.I. betrouwbaarder dan menige an dere wetenschap en minstens even betrouwbaar als wel ke wetenschap ook. Het komt ecther minder aan op de betrouwbaarheid van de wetenschap, dan op die van den man, die haar beoefent. Er kunnen natuurlijk ook fouten gemaakt worden; wij zijn allen slechts menschen Doch volgens de statistiek moet er onder de 5000 handen slechts één voorkomen, waarbij de conclusies, die men uit de lijnen ervan zou moeten trekken, niet overeen komen met de werkelijkheid. Dat is nog veel mooier dan bij de grafologie, waarbij van de 2000 gevallen er één niet klopt. Ikzelf heb tot nu toe ongeveer 120.000 handen gelezen en bestudeerd en daarbij slechts twee handen gezien, die de regels der chiromantie schenen tegen te spreken. Een der gevallen bleek later een spotter te zijn, die mij van de wijs had willen brengen. Nu is het mij inderdaad dikwijls gebeurd, dat menschen de juistheid van mijn conclusies ontkennen, doch met uitzondering van dat eene geval hebben zij mij altijd later, bij een volgend bezoek of per brief, medegedeeld, dat mijn diag nose Juist was, dat de voorspelde gebeurtenis een feit was geworden, enz. Ik heb dus eigenlijk slechts één ge val meegemaakt, dat niet klopt, en dat is toch inderdaad zeer weinig! (Nadruk verboden).

Schager Courant | 1931 | | pagina 7