HOE IS HET IN 1930 AFGELOOPEN MET HET TELEN VAN BROUWGERST. Ten slotte staat spreker stil bij onzen regeerings- ivorm van thans en houdt een krachtig pleidooi voor het blijven-bestaan van de monarchie, omdat de ko ning staat buiten en boven de partijen in tegenstel ling met een president en de koning door zijn opvoe ding voorbereid is voor zijn taak en wijst dan in een prachtige peroratie o.d grooten zedelijken invloed der koningen, vooral in de bange oorlogsjaren. (Applaus). Een aangename gedachtenwisseling volgt op deze interessante causerie en de voorzitter sluit ten slotte ide bijeenkomst met een hartelijk woord van dank aan den heer Loggers. Jammer dat zoo velen deze mooie lezing gemist hebben. 1 VIERINGEN Vergadering afd. Wieringen dc Holl. Mij. van Land bouw, op Donderdagmorgen 10 uur, ln hotel Lont. Aanwezig 40 leden. De Voorzitter, de Edelachtbare heer L. C. Kolff opende de vergadering met op deze eerste vergadering in 1931 allen welkom te heeten, en wenscht een woord te spreken 'over het afgeloopen jaar. De gehouden landbouwtentoon stelling is in 1930 een succes geweest Spr. spreekt ook zijn spijt uit over de slechte tijden, welke de landbouwers nu mede maken. Spr. hoopt echter op verbetering ln het komende jaar, en wordt alle aanwezigen een voorspoe dig jaar toegewenscht De secretaris, de heer O. J. Bosker, leest vervolgens de notulen der vorige vergadering voor, welke nagelezen te zijn, worden goedgekeurd zonder op of aanmerking. Volgt voorlezing jaarverslag door den Secretaris. Het jaar 1930 stond reeds in het teeken van de wereld crisis. Ook op Wieringen is dit allerwege merkbaar. Landbouw heeft reeds zwaar te kampen, terwijl de toe stand in het veehoudersbedrljf steeds critieker wordt. Hierbij komt nog dat de huurprijzen voor landerijen op Wieringen nog altijd op zeer hoog niveau staan en ook de koopprijzen boven de werkelijke waarde uit gaan. ;Reeds is er voeling met afdeelingsbesturen uit den om trek tot het treffen van maatregelen, die verlichting in het landbouwbedrijf kunnen brengen, terwijl ook reeds maatregelen dienen te worden beraamd, ten opzichte van het zuivelbedrijf. De demonstratievergadering te Schagen was de eerste vrucht dezer samenwerking en nog meer punten staan op het programma, in de eerste plaats moet worden gestreefd naar verlichting van uitgaven, voort spruitende uit z.g.n. overheidsbemoeiingen, iooals kosten ongevallen- en ziekteverzekering; kosten electricitelts- en watervoorziening; kosten van wegenonderhoud aan gezien het wegenonderhoud voor de waterschappen een onhoudbare zaak is geworden; de stroomkosten van be malingsinrichtingen enz. Deze laatste posten toch zul len belangrijk kunnen bijdragen in het pogen om te ko men tot vermindering van waterschapslasten.Op deze wijze kan men zeer zeker in tijden als deze nuttig werk zaam zijn. Tot het verstrekken van Inlichtingen van allerlei aard /wordt den leden verzocht zooveel mogelijk betrouwbare gegevens te verstrekken, zoo die worden gevraagd. Spe ciaal betreffende hun flnantleelen toestand. Hoewel bij de voorbereiding der tentoonstelling zich nogal strubbe lingen voordeden ten opzichte van de voorwaarden, waar onder de verloting werd toegestaan, had de tentoonstel ling een zeer vlot verloop. In opzet en omvang overtrof deze tentoonstelling, ondanks ook nog het mond- en klauwzeer de vorige tentoonstelling. En wanneer de verschillen, die weder bestaan omtrent de uitlegging van de voorwaarden der verloting ln gunstigen zin zullen worden opgelost, zullen ook de finantleele uitkomsten bevredigend zijn. Bij het verder gaan zal bij deze laag conjuctuur veel van het afdeelingsbestuur gevraagd worden, ln het tref fen van maatregelen, die zullen kunnen strekken tot op heffing van de ergste moeilijkheden. De leden moeten echter vooropstellen, dat het zeer moeilijk is hierbij eenig resultaat te bereiken. In verreweg de meeste gevallen ls hier leder aangewezen op eigen kracht, ontwikkeling en beleid. Het bestuur is ten volle bereid met alle ten dien ste staande middelen medewerking te verleenen. Vervolgens gaat dc Voorzitter er toe over de prijzen uit te reiken. Wij hebben indertijd ln ons nummer van •18 September 1930 al deze bekroningen uitvoerig mede gedeeld, dus kunnen daarnaar verwijzen. Wordt overgegaan tot bestuursverkiezing. Aftredende zijn de heeren O. J. Bosker; M. Bakker Sz. en J. Bohker C. Kooijman heeft als penningmeester bedankt en wenscht hiervoor niet meer ln aanmerking te komen. De eerste drie genoemde heeren worden met bijna al- gemeene stemmen herkozen en nemen hunne benoeming weder aan. Vervolgens heeft een stemming plaats tot verkiezing van een penningmeester. De heer C. Kooijman, welke wordt gevraagd om op zijn genomen besluit terug te ko men, wenscht echter niet meer in aanmerking te komen Het bestuur stelt den heer N. Mulder Dz. als candldaat Van de veertig uitgebrachte stemmen wórden er 26 op N. Mulder Dz. uitgebracht. Deze is alzoo gekozen en neemt zijn benoeming aan. Denleden van het stembureau wordt dank gebracht voor hun werk. Vervolgens zegt Voorzitter den aftredenden penning meester dank voor het vele werk, door hem verricht ln al de jaren, dat hij deze functie waarnam. Spr. hoopt dat het Kooijman ln zijn verdere leven goed moge gaan, den wensch uitsprekende, dat hij de afd. nog lang ln groei en bloei moge gadeslaan. Verslag Veewagen. In kas is f 18.76. Besloten wordt twee aandeelen uit te loten a f 10. Uitgeloot worden No. 8 van A. v. d. Welle en No. 25 van M. S. Bakker. Alzoo een nadeelig saldo van f 1.24. Volgt rekening en verantwoording. Gewone dienst der afdeeling ontvangsten met saldo vorig jaar f 873.94; uit gaven met daarbij de afdracht van ledengeld aan het hoofdbestuur totaal f 465.77, alzoo een batig saldo van f 408.17. De rekening der tentoonstelling kan nog niet worden vastgesteld, daar er nog een verschil bestaat tusschen het departement en de afdeeling, betreffende de verlo ting. Wordt medegedeeld dat de oplossing in deze nabij ls, dus die rekening zal ln de eerstvolgende vergadering worden overgelegd. De heeren D. Blaauboer, P. Veerdig en W. Mostert hebben de rekening nagezien en ln orde bevonden. Deze heeren worden voor hunne bemoeiing bedankt Vervolgens worden publiek verkocht de onafgehaalde prijzen, bestaande uit enkele dozijnen koetouwen, paar dendek, emmers, en melkzeef, welke in totaal opbrachten I 80.50. Volgt rondvraag. De heer M. Lont stelt voor den heer C. Kooijman als eerelid van de afdeeling te benoemen. Alle leden zijn hiervoor en alzoo wordt besloten. De heer P. Veerdig zou een schrijven willen richten «°n het Heemraadschap om te trachten de lasten te vermin deren. De Voorzitter deelt mede, dat het Heemraadschap ook wel met moeilijkheden heeft te kampen, dus zullen we toch nul op het request krijgen en zal op verzoeken niet willen ingaan. Dezelfde spr. zou het wenschelyk achten als de afdeeling voeling zoekt met de gemeente om bij het wegenonderhoud en eventueelen aanleg ln den ko menden herfst, wcrkeloozen uit de gemeente te werk te stellen, en dan een subsidie voor de wegenkosten van de gemeente te ontvangen. Dit zal het bestuur in gedachten houden. Verder is niets meer aan de orde en sluit Voorzitter de vergadering. Wij vernemen dat de afdeeling Wieringen der S.D.A.P. bij de dit jaar te houden verkiezingen voor dej^gemeen- teraad zal uitkomen met de volgende candldaten: D. Oden, W. F. Lub, P. Kooy, L. Wigbout, D. Wit—Slikker, F. Bontkes (naar voorkeur gerangschikt), verder ln al- phabetische volgorde: T. Bakker, R. Hulsebos, C. v. d. Slikke, P. J. Steinmetz, H. Stube en P. Veerdig. De de finitieve volgorde zal op de eerstvolgende afdeelingsver- gadering worden vastgesteld. De volgende dienstplichtigen uit deze gemeente moe ten ln 1931 opkomen voor herhalingsoefeningen: G. Moermand, lichting 1926 op 10 September voor 17 dagen te Breda bij het 14e Reg. Inf.; J. J. Bruul, lichting 1928 op 20 Juli voor 24 dagen te Den Helder; J. Smid, lichting 1928, 27 Juli voor 17 dagen te Den Helder, belden bij het Reg. Kustartillerie. SCH00 RL Dc plaatselijke Tuinbouwvereeniging hield Donder dag in het lokaal van den heer Jac. Schuijt hare jaar vergadering. De opkomst was niet groot; 29 personen waren aan wezig. De griep zal ook hier wel oorzaak zijn geweest van de geringe belangstelling. Bij de opening heette de voorzit! er. de heer R. Wog- num, alle aanwezigen hartelijk wc'.kom, en waar het de gewoonte steeds is geweest om op deze vergade ring een beeld te geven van het vorig jaar, meende spreker dezen keer hiervan te moeien afwijken, aan gezien reeds zoo menigmaal in de couranten op ver schillende wijze is geschreven over den nood der tuinders. En zooals het elders is, zoo is het ook in Schoorl, al zijn wc het er nog niet het ergste aan toe en kunnen we nog wijzen op enkele meevallers in onze bedrijven, ook al zijn die meevallers nog zoo gering. Spreker hoopt dat 1931 weer mag vergoeden wat haar voorganger ons te kort heeft gegeven. De notulen van den secretaris werden zonder op of aanmerkingen en met dank voor den samensteller vastgesteld. Hierna bracht de heer Jb. Mooij als secretaris zijn jaarverslag uit, waaruit we het volgende aantecken- den: Op 31 December telde de vereeniging 119 gewone cn 28 buiten-leden, wat een teruggang beteekende bij 't vorig jaar van 12 leden. Kr werden 2 leden- gaderingen en 9 bestuursbijeenkonistcn gehouden. Deze laatste waren zeer dikwijls bezocht door men- schen welke met speciale cultures hadden te maken, cn op die vergaderingen werden die apar.e belangen dan besproken. De ontvangsten van die artikelen, welke via de vereeniging werden behandeld, bedroegen f 3452.38 of f 1427.48 minder dan in 1929. Verreweg de meerte producten, b.v. groenten en fruit werden buiten ver- eenigingsverhand op de veilingen verhandeld. De ont vangsten hiervan zijn daardoor niet bekend, doch 't is wel zeker, dat ook voor die goederen veel minder is ontvangen. Diverse cultuurartikelen werden genoemd, w.o. schorseneeren, tuinboonen, doperwten, aardbeien en Oost-Indische kers, en van al die artikelen kon ge zegd worden, dat èn de oogst èn de prijzen, zeer zijn tegengevallen. In het verslag werd gewaagd van een noodtoestand, doch aangeraden om niet bij de pakken te gaan neerzitten, doch werken en aanpakken, al is het waar, dat hooge belastingen en hooge prijzen van al les wat moet worden ingekocht, het werken zeer zwaar maken. De teelt onder glas neemt weinig voortgang. Er is gecorrespondeerd met. de Boerenleenbank om de men schel* op gemakkelijke wijze aan geld te helpen. Het antwoord van het Bankbcstuur was echter van dien aard, dat de leden er niets aan hebben. De tuinbouwcursus -verloopt gunstig en staat we der onder de leiding van de leeraren Arpeau en Beun. Het verslag eindigt met den wensch dat het ko mend seizoen iets, zij het dan ook maar iets gunstiger moge zijn dan het jaar dat voorbij is. Een tuinder is al blijde met iets. Hierna bracht de penningmeester, de heer D. Rus, zijn verslag uit. De rekening sloot met e-en eindcij fer van«f 599.24%, terwijl het batig slot f32.73 be droeg. Begonnen werd op 1 Januari met een kas vnn f 104.34.. Op de bank staat een bedrag groot f75.17, terwijl het bezit bestaat uit bascule met gewichten, aandeelen, enz. Namens de rekening-commissie rapporteert d& heer W. Kooij dat alles in de beste orde was. De commis sie adviseerde de rekening goed te keuren. Dit ge schiedde met algemecne stemmen. De voorzitter dankt den secretaris, den penning meester en de finantieele commissie hartelijk voor het gedane werk en voor de mooie en juiste ver slagen. Bij ballotage werd de heer Alb. Kooij als lid aan genomen. Hierna werden enkele mededeelingen gedaan over den handel en de teelt van Oost-Indische kers, doch dit zal een der punten worden van de agenda van de Maartvergadering. Een gratis-verloting had tot uitslag, dat de heeren P. de Graaf, J. Blom en D. van Jen Burg ieder een mqpie mand wonnen. Dc verkiezingen volgden hierna en hadden tot ge volg, dat de heeren R. Wognum, D. Rus en Jb. Ak kerman als bestuursleden werden herbenoemd, ter wijl in de vacature wegens bedanken van den heer M. K. Kroon, welke een onder bedrijf is begonnen, de heer W. Sevenhuijzen Wz. word benoemd. Alle heeren namen hunne benoeming aan en werden door den voorzitter gecomplimenteerd. Dc heer M. K. Kroon kreeg woorden van waar deering voor het vele wat hij voor de vereeniging had gedaan. Thans volgde gelegenheid tot het bestellen van boo- nenlatten, waarvan een druk gebruik werd gemaakt De gelegenheid tot bestellen bij den secretaris blijft nog 8 dogen open. Er was ook binnengekomen een aanbieding van het Staatsboschbeheer, van stokken, doch algemeen voel de men meer voor latten dan voor stokken. De heer Blom merkte op, de latten vroeg genoeg te bestellen, aangezien met het oog op de tusschen- teelt, de latten ongeveer half Maart in den grond moeten staan. Te behoeve van hen die gebroken ruiten hebben, zal een kist broeiglas worden besteld. Voor meerdere bestelling, dus voor uitbreiding van glascultuur was geen animo. De Voorzitter deelde mede, dat de vraag naar schorseneeren beter wordt, wat moed geeft voor de toekomst. Nog gedurende 14 dagen zal er, zoolang de voorraad strekt, gelegenheid zijn om schorsene- renzaad, in Schoorl geteeld, en met 90 kiemkracht, te bestellen. Eveneens blijft de gelegenheid nog enkele dagen open om land op te geven voor de teelt van tuinboo nen en dorperwten. Staande de vergadering gaven reeds enkele leden hun hoeveelheid land op. Mede kan men bij den Secretaris opgeven of men dc freesmachine wil hebben om den grond te freesen. Het bestuur zal zoo goedkoop mogelijk voor den dag trachten te komen met iemand die zulk en machine bezit. Waar de voorzitter mededeelt, dat hij den volgen den dag een vergadering van het Bestuur van de Alkmaarsche Exportveiling zal bijwonen, ontspint zich een debat over de emballage. De heer W. Kooij wil voor het emballagegebruik een lager tarief, terwijl de heer Jac. Mooij speciaal voor de kratten, dingen van 20 cents, waarde, een huurta- rief van 5 cis, buitengewoon overdreven vindt. Anderen klagen over het vele kapotte fust, waar bij wordt opgemerkt door enkelen, dat de vrachtrij der hier tamelijk hardhands mee omgaat. De heer J. Blom vindt niet goed, dat de wicht van het fust zoo hoog wordt gesteld. Voor goedkoops ar tikelen is dit niet zoo erg. doch b.v. voor glasboonen is dit al een zeer onvoordeelig iets. De voorzitter bracht naar voren,, dat emballage al tijd een moeilijk te regelen zaak is. De prijzen moe ten hoog gesteld, wil men uitkomen, waar zoo non chalant en onbelangstellend door velen met het fust wordt omgegaan. Echter, 't zou onder de oogen worden gezien. De heer Jb Akkerman wilde gaarne de minimum prijzen. thans op de veilingen voor enkele artikelen geldende, tot meerdere artikelen uitbreiden. De voorzitter deelde mede, dat eene desbetreffende commissie in dien geest weldra aan het werk zal gaan. Na nog enkele kleinere dingen te hebben bespro ken, sloot de voorzitter de vergadering. Het lezen van proefveldverslagen is voor iemand, die bij den tijd wenscht te blijven een noodzakelijke, doch ook een nuttige en leerzame bezigheid, waarin gelukkig vele belang stellen. Vandaar dat we dit maal eens iets willen mededeelen over de resultaten verkregen met het telen van brouwgerst in Neder land Het zal van genoegzame bekendheid zijn dat dPze proeven staan onder leiding van den heer Prof. Broekema, directeur van het Instituut voor Planten veredeling te Wageningen Bij hem komen alle ver slagen binnen en ond9r zijn leiding wordt dan een centraal verslag opgemaakt dat dezer dagen in de volgende bewoordingen ter kennis van belangheb benden werd gebracht. Aangezien de Redactie der Schnger Courant er natuurlijk gaarne toe wil mede werken dat al onze akkerbouwers kennis kunnen ne men van dit voor hen,zoo belangrijke verslag, zul len wij er het voornaamste uit mededeelen. In 1928 kwam de Directeur van het Instituut voor Plantenveredeling en de N.V. Heineken's Bierbrou werij-Mij. te Rotterdam overeen, dat in gezamenlijk overleg pogingen gedaan zouden worden om vast te stellen, in hoeverre de verbouw van brouwgerst in ons land mogelijk zou zijn. Dc veronderstelling, dat ons zeeklimaat voor eerste kwaliteit brouwgerst on geschikt zou zijn, moest verworpen worden,» doordat Engeland en Denemarken belangrijke hoeveelheden grondstof aan de brouwerijen afleveren Daarom werd de in ons land zoo populaire Goudgerst vermout, waarbij duidelijk naar voren kwam, dat deze gerst ten eenenmale ongeschikt is, doordat de kieming zeer langzaam en onregelmatig verloopt, waardoor bij het mouten groote kans op schimmeling optreedt. Daar enboven wordt de diastase in veel te kleine hoeveel heden geproduceerd en daar 't dit enzym is dat uit 't zetmeel van den gerstkorrel suiker moet maken, die weer tot alcohol vergist wordt, is het duidelijk, dat dit al een zeer onaangename eigenschap is. Eenige monsters Princessegerst bleken echter uitstekend van brouwkwaliteit; het was dus direct van belang te onderzoeken, hoe de opbrengst van dit ras is. Op 22 proefvelden in het Noorden en Westen van ons land waren in de periode 1923 tot 1928 Goudgerst en Princessegerst met elkaar vergeleken. De laatste had gemiddeld 3 korrels minder en op 12 proefvelden, waar dit gewogen was, 12% meer stroo opgebracht. Men meende dus te kunnen vaststellen dat de Prin cessegerst per H.A. ongeveer 120 K.G. korrel minder doch 700 K.G. meer stroo opleverde dan Goudgerst. Princessegerst is wat slapper en later rijp dan Goud gerst. In 1929 werden toen de proeven om te komen tot een goed opbrengend zomergewas voortgezet, waarvan in gunstige jaren voor de brouwerij een goede afzet zou kunnen worden gevonden. Daartoe werden uit Enge land en Denemarken met goeden naam als brouwgerst ingevoerd en door de medewerking van vele landbouw organisaties en consulenten kon hiermede een aantal proefvelden worden aangelegd. Hieronder volgt de korrelopbrengst in 1G29; de gemiddelde opbrengst van de 7 eerstgenoemde rassen is op 100 gesteld; men vindt deze gemiddelde opbrengst per are in de eerste kolom vermeld. De opbrengst der rassen is daarna in van dit gemiddelde uitgedrukt. Waar echter één naam 2 reeksen cijfers geven, beteekent dit, dat het proefveld in tweevoud was aangelegd. O s CQ CC Z Z.A.P, (A. Paulowna) 56,0 114 104 86 103 95 105 93 97 94 53.9 111 102 98 107 99 103 89 95 98 W. G. (Waard e. Groet 59,0 101 102 93 97 103 105 99 103 103 59,1 101 104 97 94 100 10G 98 103 104 Wilhelminapolder 47,2 104 89 ICO 103 107 93 104 94 K.I.Z (afd. Friesland) 56.9 100 105 101 98 107 98 92 104 111 J. v. Gilst (Numansd.) 38,9 99 123 91 97 99 102 89 I. v. P. (Roodeschool) 41,3 103 94 103 104 108 99 89 110 102 I. v. P. (kleiproefveld) 39.9 94 102 116 91 111 105 93 104 94 104 I. v. P. (zandproefveld( 30.5 91 107 110 81 120 98 93 105 Gemiddeld 101,7 103,1 97,8 97,5 105 101.3 93,8 100,6 102 95 107 100 104 P. Scheele (Bienelenge)47,4 103 103 93 98 108 S. J. Gast. Duivendijke) 53.2 101 99 J; L: Bom (C-olijnspl.) 42,6 101 95 95 110 D. Lindenbergh ('s Heerarendskerke) 51,1 98 89 113 Gemiddeld 103 101 92 96 109 101 99 De vier laatste proefvelden hadden geen volledige serie; alles is hier dus omgerekend op het gemiddelde van het gelieele proefveld. Wat dc rassen betreft: Archer, Binder, Prentice en Opal zijn de bekende Deensche, Plumage Archer, en Spratt Arche/r zijn Engclsche brouwgersten. Zege-, Goud- cn Princessegerst komen van Svaiöf (Zweden), Hörnings zomergerst uit Duitschland, AB en Minis ter Ruys (BI. R.) zijn selecties van riet Instituut voor Plantenveredeling te Wageningen. De Bigo is dc eenige vierrijige gerst in deze serie; zij is direct onge schikt voor de brouwerij, omdat deze groote korrels wenscht, wat in vierrijige gerst onmogelijk is. Van de Deensche rassen brachten de Opal cn de Binder meer dan het gemiddelde op, echter bleken deze voor dc brouwerij niet zoo geschikt. Binder en Prentice wer den uitgeschakeld om de te lage opbrengst. Princesse gaf weder een goede opbrengst. Dit ras werd dus weer in de proeven voor 1930 opgenomen, daar het een goede brouwwaarde heeft. Ook in de Zegegerst gin gen goed opbrengstvermogen en .goede brouwwaarde samen. Plumage Aarcher was minder geschikt voor den brouwketel; een der afgeleverde partijen Spratt Archer daarentegen was van een kwaliteit, zooals men die slechts zelden bij buitenlandsche gerst aantreft. Met A. B., Minister Ruys en Hörnings Zomergerst scheen verdere proefneming aanbevelenswaardig, daar de in druk niet ongunstig was. Terwijl 1928 cn 1929 zeer droog on daardoor uitste kend voor de teelt van brouwgerst waren, kwam de proef op de som in het zeer ongunstige natte 1930. We laten hier weder volgen een overzicht van de aangelegde proefvelen en opbrengsten. Met Princesse-, Zege-, A.B., Minister Ruys, Hörnings- eii Spratt Archer gerst zou verder gewerkt worden. Bij vergissing werd echter door den zaadleverancier in plaats van Spratt Archer, aan de proefnemers Plumage Axcher toegezonden. Verder werden ook nog uit Duitschland eenige rossen ingevoerd, die daar een goeden naam C. Steendijk (Stavenisse) I. v. P. (Roodeschool) K. I. Z (afd. Fiesland) Engelenburg (Brummen) W. en Gr. (Waard en Groet) Z. A. P. (Anna Paulowna)- Proefveldvereen. Klundert Proefboeredrij te Heino C. Stols (St. Philipsland) I. P. (kleiproefveld) W. en Gr. (Waard en Groet)l) W. en Gr. (Waard en Groet) 2) Gemiddeld De opbrengst van Princessegerst op 100 gesteld. 2) De gemiddelde opbrengst van 3 rassen op 100 gesteld. Heines Hanna was te slap; ze werd daardoor niet voor ons land geschikt geacht. Zeer merkwaardig in de bovenstaande proefveldcijfers is het feit, dat de korrelopbrengst van de Goudgerst en van de Prin cessegerst zich in de jaren voor 1928 verschillen als 103:100, in 1929 als 102:101 en in 1930 als 106:97. Het lijkt wel, dat, naarmate de Princessegerst voor 'n grooter deel door Princessegerst II vervangen was, het eerste ras minder opbrengt. Omdat daarenboven de brouwwaarde van de oude gerst grooter scheen, worden de proefnemingen met Princessegerst II ge staakt. Niettegenstaande het slechte oogstweer zijn vooral door doelmatige behandeling ruim 40 wagons geaccepteerd door de N.V. Heinekens' Bier brouwerij. Deze zal indien prijs en kwaliteit daartoe aanleiding geven, partijen in 1931 gegroeide ouder- wetsche Princessegerst (dus niet Princessegerst II), Sprott Archer en Zegegerst koopen, indien de aange boden partijen minstens 30.000 Kg. groot zijn, raszui ver en van gelijkmatige kwaliteit. Alleen aanbiedin gen, gedaan door bemiddeling van een provinciale landbouwvereeniging, die zich degelijk overtuigd heoft, dat de partij aan bovenstaande eischen voldoet en volkomen gezond, droog schoon en frisch is, kun nen in aanmerking komen. Het is overbodig zich rechtstreeks tot de brouwerij te wenden. Aan de vol gende werkwijze dient zooveel mogelijk de hand te worden gehouden. Het gewas wordt doodrijp gezicht en alleen in goed drogen toestand binnengehaald. hebben, nl. Heine's Hanna en Ackermanns Bavaria. Daarbij kwam nog, dat de Princesse ten dcele ver vangen werd door een ander ras van Svaiöf, dat een verbetering daarvan zou zijn, n.1. Princessegerst II. Voor we de proefveldcijfers opsommen, willen we echter eerst nog de H.A.-opbrengsten voor eenige de zer nieuwe rassen op de praktijkvclden opgeven. De hieronder genoemde akkerbouwers verbouwden groo- tere perceelen, bijv. eenige H.A. Acbermans Bavaria gaf bij S. Breebaart te Kol hom 3500 K.G. J. Waiboer te Anna Paulowna 3680 K.G. A. den Engelse P.Azn. te Klundort 2580 K.G. Heine's Hanna gaf bij G. van Balen Blan ken te Anna Paulowna 2S00 K.G. P. Kistemaker te Kolhorn 3500 K.G. Th. List te Schagerbrug 2800 K.G. A. L. Korteweg te Klundert 2990 K.G. Hörnings zomergerst gaf bij K. Brugman te Anna Paulowna 3900 K.G. N. Koppes, te Wieringerwaard 4040 K.G. P. Blaauboer te Kolhom 3500 K.G. K. Kistemaker te Winkel 3640 K.G. M. J. Zandt te Roodeschool 3230 K.G. P. J. Timmers te Klundert 3380 K.G. Plumage Aracher gaf bij A. L. Korteweg .te Zevenbergen 2660 K.G. In onderstaande tabel worden wederom dc gemid delde opbrengst van eenige rassen, die op ongeveer alle proefvelden voorkwamen, op 100 gesteld, n.1. van Princessegerst, Ackermann's Bovaria, Plumage Ar cher cn Hörnings zomergerst. In de eerste kolom wordt dit gemiddeld in K.G. per Are opgegeven, de andere cijfers zijn van dit gemiddelde. Gemiddeld .G. per Are. O) <0 Princesse II Hörn. Zomergerst Ackerm. Bovaria jr CJ So C0 E 3 c c <0 X CA CJ Goudgerst Win. Ruip Zegegerst cd 3 CJ ft_ 2 c. ic O. X C/3 50,1 102 98 104 97 101 29,4 91 111 102 110 91 111 107 97 40,6 97 102 100 101 94 108 85 102 97 29,2 96 108 96 125 122 92 42.9 100 102 110 88 91 109 90 109 96 44,9 97 104 105 93 98 106 95 107 99 38,8 88 112 93 103 109 122 83 110' 99 37,3 88 105 98 110 106 127 86 114 102 35.9 105 114 89 92 100 114 82 85 30,4 102 97 95 103 87 89 75 27,6 38,1 105 9S 97 100 91 89 78 88 112 99 102 96 28,5 103 93 99 102 102 103 95 93 88 41,5 100 40,3 93 109 98 109 97,4 103,5 100 99,3 103,6 108,4 90,9 106,5 91,8 97 Na pl.m. 6 weken wordt gedorscht, waarna de par tij direct wordt aangeboden aan de brouwerij. Het is nl. gowenscht de gedorschte gerst zoo spoedig mo gelijk te drogen. Nu door deze proeven de mogelijkheid van het verbouwen van goede kwaliteit brouwgerst in ons land bewezen is, is het te wenschen dat door alle Nederlandsche brouwerijen ernstig zal worden over wogen, om het kwantum inlandsche gerst, dat ze verwerken, aanmerkelijk te vergrooten, waardoor ook de teelt meer belangstelling zou verdienen. En 'verder hopen we, tevens, dat zij, die op deze wijze wenschen te profiteeren van de onderzoekingen, die soms met groote kosten en moeiten genomen zijn (Heineken liet bijv. een drooginstallatie bouwen en in 1928 moest de Deensche proefveldgerst in verband met den strengen winter per vliegmachine aange voerd worden) door het aanleggen van een proefveld in overleg met den voorlichtingsdienst of een orga nisatie en het Instituut voor Plantenveredeling, zul len medewerken tot het verkrijgen van meer nauw keurige kennis betreffende de rassen. Vooral ook op het zand zullen de proeven nog uitgebreid moeten worden. In verband met de veel betere waterdoor- latendheid is het waarschijnlijk, dat de oogst daar in doorsnede in minstens zoo goeden toestand kan wor den binnengehaald als op de klei. De brouwkwaliteit van de hierboven genoemde zandproefvelden (In. v. PI., Engelenburg en Heine) was niet slecht.

Schager Courant | 1931 | | pagina 10