SchagerCourant K. BLAAUBOER Zaterdag 21 Februari 1931. 74ste Jaargang. No 8820 Vierde Blad. Ingezonden Stukken. F f j FEUILLETON- i VERTELLINGEN. J -- ja. «4 Brabanfsche brieven. Auto=Meubelw agens De Tarwe wet aangenomen. V e r k a d e's fabrieken. Zeer gunstig jaar voor de Zuiderzeevisschers. NIEUWE BETAAT KANTOOR VAN DEN NOtTRÜtR- MARKTBOND TE NOOF.DSC3ARWOUDE. Het is een mooi gebouw, dat een sieraad is voor de omgeving. Nieuwe Niedorp, 19 Februari 1931. Geachte Redactie, Voor de volgende regelen vraag lk een plaatsje ln uw blad. Bij voorbaat mijn dank. 't Is het verslag van de jaarvergadering van de Tuin- bouwvereeniging „Tuindersbelang" te Noordscharwoude, in uw blad van j.1. Woensdag, dat me naar de pen deed grijpen. D~arin wordt vermeld, dat de Voorzitter, de heer G. Barten bij de opening o.a. zei: het is mogelijk dat we onze levensstandaard moeten verlagen, wat niet erg is, daar het wel minder kan. Wel, wel heer Barten, kan het werkelijk minder? Moe ten we terugkeeren naar de deugden van onze voorou ders? Weet u geen anderen uitweg? Is dat het middel tegen den nood van den tuinder? Hebt u nooit van een wereldcrisis gehoord? Weet u ook niet, dat als er een zekere categorie van menschen gedwongen is het levens peil te verlagen, dit onverbiddelijk weer z'n terugslag geeft aan een andere. Leeft u zonder te lezen, zonder zich op de hoogte te 6tellen van hetgeen er omgaat in de wereld? Wilt u de oorzaken van de tegenwoordige malaise vergelijken met vroegere perioden, toen er geen tuinderscrediet werd ge geven en toen de mensohen zich er toch wel doorsloegen Toen aanvaardden de menschen zeker vlotter dan tegen woordig de ongerijmde tegenstellingen in de wereld. De wereld, die haast stikt in haar voortbrengselen, terwijl millioenen niet in staat zijn zich het hoog noodige te ver schaffen. Weet dan, mijnheer Barten, dat het uit raakt, met de gedachte, dat het 's werelds beloop is en altijd zoo zal blijven. Neen, wij moeten de menschen opvoeren tot een andere wereldbeschouwing. De aarde is van ons allen. Ze brengt genoeg op voor ieder. Niet ieder heeft genoeg. Dus mankeert het aan het stelsel van verdeeling Er wordt geproduceerd om winst te maken. Winst voor een enkeling, terwijl de massa veel ontbeert Dit stelsel moet grondig herzien worden. Dan zal het niet noodig zijn, mijnheer Barten, dat de tuinder zijn reeds niet hoog levenspeil nog moet verlagen. En dan zal het ook niet noodig zijn, dat hij oud en moe gewerkt een kommervollen ouden dag heeft na een leven van harden arbeid en zware zorgen. Want mijnheer Barten, u is het toch zeker wel met me eens, dat den tuinder toekomt een levenspeil niet lager dan het tegenwoordige. P. ZWAGERMAN. Ulvenhout, 17 Febr. 1931. Menier, De dakskes waren van d'n mergen weer lekker witte- kes bevroren en in 't Oosten brak d'n dag blaauwig uit d'n nacht, 'n Streep vuur klonterde aan d'n horizont of er van d'n nacht 'n vuur- ke gestookt wier. De mergen brak open as 'n reuzeklap roos van rood en purper. In eens laaiden er vlammen op, die 't laand toen ros be- gloeiden. Versmolten de rooie en purpere brokken in die gouwen smeltkroes en droop 't licht in strepen van den hemel af. De zwarte bosschen klèèrden van pèèrs naar brons en eindelijk wieren ze mee gouwen franjes behangen van 't sprankelend zonnelicht dat er deurhenen .morste. 't Kerketorentje gong glimmen van d'n dooi en de kleurige vensters vatten vlam van 't laaiend licht Toen trok Stoffers aan 't klokgetouw en de klokskes klaank- ten d'ren goeienmergen aan d'n witten dag, die te was- schen lag. 't Wier 'nen dag, zoo schoon en goed, om heel de weareld gelukkig en plazierig te willen zien. 't Was of al 't lilleks mee verbraand was in da zonnevuur, waant bij zooveul pracht en praal was veur 't aandere gin plak ineer. Sjuust, toen *k zoo peinsde, m'n pepke onderwijle uit slaand op m'n haand, kwam over d'n steenweg, bezijjen m'n laand, d'n Blauwe aangebotst in z'nen verkenswa- gel de richting van de stad op. „Dn goeiëmergen, Dré!" kwekte-n-le deur de stilte van 't zocht-smeltende laand waar 't wit van verging in droppengepèèrL En z'n zweep trok 'n scheur deur de stilte. „Mèrgen, Tiest, schoon wir- ke-n ee! Thuis alles kits?" En toen wier z'nen kop éénen lach. Hij wipte van d'n wagel af, riep „Hot, Hóóóóót zek oew", teugen z'n voske, 'n pracht van 'n perdje hee-t-le z'n eigen aangeschaft sloeg de toom 'n paar keer om 'nen boom en kwam 't laand ingebeend. „Thuis is ie gééf", en hij sloeg me-n-op m'nen schou wer: „en m'nen brak As 'k nie oppas, frit ie heel m'n wijf op!" En z'nen lach klatste teugen de bosschen aan „Aanders alles goed mee Aantjes?" „Melk en bloed" en weer ranselde-n-ie mee z'n zweep op de stilte, da z'n voske begon te hinneken, daar laankst d'n weg. Ge wit, amico, dat ie vleeje jaar Mei getrouwd ls mee 't weduwvrouwke Aantje Bogers keb oew daar ten minste laank en breed over gesohreven g*ad en dat ie nouw 'nen kleine hee gekregen. En waar ie maar 't grotschte-n-op is, da-d-is, dat dieën brak 't zelfste blau we haar krijgt van z'n vader. „Dré", zee-t-ie: ,,'t is host aie te geleuven, jonk, maar hij krijgt d'nzelfden krulle- kop as ikke; vol mee rosse stekels staat ie, net 'n ver ken en as Aantje-n-'m aankekt, schiet ze teilekens in d'n lach!" „Nouw, as le net zoow mooi wordt as z'n vader..." lachte-n-ik en bekeek meteen dieën langen sloeber van 'nen B'.aauwe, die as model gediend hee veur d'uitvinding van de veugelverschrikkers, „dan", viel d'n Tiest me in de rede, „is ie altijd nog knap genogt later, om stoute kienders mee 'm baang te maken" en me stingen daar in de vruugte van d'n Februari-dag te schateren of 't Zondagmiddag was in de „Gouwe Koel." „Ge mot nog 's gaauw aankomen, mee Trui," stelde-n- ie veur. „Aantje is weer laank op de been en alles mar cheert as van ouds." „Ge zij nouw mee zessen, ee,' reken- de-n-ik uit: „gij mee Aantjes, de drie brakken die ze meegebrocht hee en nouw d'n Blaauwe junejor, g"et al 'n hee huishouwen, Tiest." TEL. 49. S C H A G E N. Complete Menbileering. Vanaf 1 Maart lispombel voor verhuizingen en transporten. Groot en klein laadvermogen. Nieuw materiaal. Compleet uitgerust. Vakkundige bediening. Aan huis te ontbieden. Droge opslagplaats voor inboedels. Aanbevelend, K. BLAAUBOER. Vertegenwoordiger voor DEN HELDER: J. HAUKES, Kerkg'acht 27. „Veur mijn part komen d'r nog 'n stuk of zes bij", en lachende liep ie weg en riep nog: „aan mijn zal 't nie leggen." „Goeie zaken, Tiest!" riep ik 'm na. „Bedaankt! Van 't zelfste, Dré; seluu", en daar hobbel- de-n-ie weg, d'n gelukkige kearel, klappend mee 'n zwipke of ie heel Ulvenhout wakker wou klepperen. 't Was dan ok 'nen dag om allemaal lachende en ge lukkige menschen om oew henen te willen zien en toen 'k thuis kwam, mee 'nen vollen erm gruuntes, veur d'n wagel, toen was de post gewiest. Op de sohouw, op 't vaste plekske, onder 't crusifiks, daar stink d'n brief. „Van onzen Dré?" vroeg ik aan Trui. „Neeë," zee Trui 'n bietje teleurgesteld, waant die wil olleen mail brieven van d'ren zeun ontvangen. „Van wie dan?" „Kek zeivers maar, keb 'm nog nie opengemokt," Mee da'k d'n brief pakte, zee ik: „keb d'n Tiest zoo sjuust gesproken." „Docht ik 't nie?" riep Trui: „dan hé 'k 'm laanks heuren komen mee z'n perdje, 't leek wel of heel de Veld veurbij ree en... hoe is 't mee Aantjes?" ,Of me weer 's gaauw aankomen hee-t-ie gezeed; Aan tje is weer op de been en d'n kleine frit heel z'n moeder op volgens d'n Blaauwe, dan wit 't wel!" „Dan is alles goed!' zee Trui deskundig en ik gong aan 't lezen van m'nen brief. „Waarde Vriend", sting 'r boven. En toen begon ie: „Waant deur 't lezen van oew we- kelijksche brieven in de Sch. Crt. zijn me vrienden ge- worren, daar ik ok altij opgeruimd en goed gehumeurd geleefd eb, gelijk gij. Want in de dagen van 't gej^sseer- de jaar hee mijn vrouw zaliger dikkels gezeed g'ad: „dieën Dré is net zo'nen tiep as gij; guilie konden wel bruurs zijn." Ochirrekes, docht ik, dieën kearel hee z'n wefke-n-af motten geven. Vlug las ik verder en jawel, horre: „maar erg genogt", zoo gaat ie deur: „nouw mee d'n lesten Sin- dereklaas, m'nen naamdag nog wel ik hiet Niek ben ik getroffen deur d'n zwaarsten slag, die 'nen mensch maar treffen kan: n.1. 't verlies van mijn vrouw waar ik 13% j. lief en leed mee gedeeld eb. Dief en leed ja, waant acht kinders wieren ons geboren, waarvan 'r eentje ver dronken is. Nou zoude kunnen denken: wel kearel wa d-eb ik daar mee te maken, (ollee, Niek!) meer Dré ik wouw oew 's gevraagd emmen g"ad of ge daar om-en- nabij in oew omgevink of onder oew kennissen nie 'n vrouw wit zitten die haar plots in wil nemen. Desnoods eerst 'n tijdje as huishouwster en later as mijn vrouw, want ik weet nie of gij mee d'n toestaand ier in Noord- Ollaand op de hogte bent, maar die is nie rooskleurig. Waant van meer as twee kienders motten ze hier nie veul emmen en ik weet wel, da zulke toestaanden bij jullie nie bestaan!" (Goddaank, neeë, Niek. Zóóver is de „beschaving" bij ons nog nie deurgedrongen 'jonk. Wij houwen ier ons eigen altijd nog 'n bietje meer aan on zenlieveneer, die toch zeivers gezeed ee: „lot de kinder- kes tot me komen." En as onzenlieveneer oew nie in d'n steek lot, ollee, dan kom-d-'r altij! En nog veul beter as ge dikkels zeivers dorst te hopen! 'k Heb van d'n mergen nog efkes aan 't werk gezien, mee dieën zonsop- gaank. Da's nog steeds dik in orde, Niek!) „Dus Dré, nouw hoop ik, da ge mijn de behulpzame haand 's biejen wilt en hetzij onder oew klaanten of waar ok maar nie al te stadsch waant ier is 't ok maar 'n durpke horre. Gij zul wel 'n wedeuwvrouwke of 'n vrije meid van om-en-nabij de 40 jaren weten zitten veur d'n Niek, breng me dan 's op de hogte, asteblieft. Aan den aan- deren kaant van dit velleke pampier za'k oew vertel len wa-d-ik zooal veur 'nen kearel ben, dan witte gij wel, wa veur 'n soort vrouw 't zoowa zijn mot Ik ben 'n keareltje van zoowa 90 kilo" (dus goei gewicht, wefkes!) „werk veur me eigen in d'n houthaandel. Boomen rooien en -zagen en keb 'r 'n goei, 'n gèèf stuk brood in, maar d'r mot haard veur gewerkt worren". (da geleuf ik ge rei) „Maar da-d-hindert heelegaar niks, waant daar kan ik best teugen. Waant ze noemen mijn ier d'n „ijzeren man". „Ik ben 42 jaren oud en eb zeuven flinke zware blok ken van kienders. Eén is er nie thuis, zooda 'n er veur zes te zurgen eb en sjuust deuzen middag ben ik weer veur de zooveulste maal mee 'n huishouwster in gesprek gewiest, maar alweer 't zelfste smoesje: „zes is me te veul!" „Ik heb gin plazierig leven, nouw, Alles kost nouw veuls te veul geld en altij ben 'k olleen. As lk 's mergens vruug van huis afgaai en 's avonds mee d'n donkerte veur 't eerst thuiskoom, dan is 't nie plazierig van weer olleen te zijn, Dré, da begrepte! Dus ik hoop, dat ge veur mijn 't uit wil kijken en as ge me dan vandaag of mèrgen 's schrijft: „jóh, kom 's over, ik weet iets veur oew", dan koom ik heel gaauw, horre! Dus mee veul goeie hoop schei ik er af mee schrijven en gaai gaauw naar bed, waant mergen is 't weer vruug dag, veur me. Verders mee haartelijke groe ten, ok aan Trui, in afwachting... enz." Kek 's amico, keb mee Truië zóó gedocht: dieën brief mot in oew kraant. D'r zullen altij nog flinke wefkes van om de virtig jaren genogt zijn, die zo'nen fermen kearel mee 'n gezond en steuvig huishouwen en mee 'n goei In komen, aan durven pakkenWaant virtig jaren ongeveer da's nog van d'n ouwer, da ze vruuger werken emmen geleerd inplak van piano-speulen en de medam uithan gen en boksen en zwemmen. Da's nog uit 't tijdperk dat 'r werken geleerd wier. En om gin haalve maatregels te nemen, vonden me 't allebei 't beste om d'n Niek z'nen brief hier ln op te ne men. En nouw aan de wefkes. Degene, die zin in d'n Niek hee, die mot mijn maar 's 'n briefke schrijven. Ik beloof oew, da'k 't netjes en ordentelijk zal behaandelen. Daar zal bovendien Trui ok wel veur zurgen! Krijg ik nouw 'n briefke, dan stel ik dalek d'n Niek op de hogte en... dan hoop ik snotverdemallemosterd pot binnen 'n paar maanden nog, na d'n vasten, op de bruiloft te zijn! Waant as da dan deurgaat, ollee, dan ben 'k van de partij. En as 't lukt, as ik deur middel van m'n briefkeskal- kerij 'nen braven mensch en zes (eigenlijk zeuven) kien ders aan 'n goeie vrouw en 'n lief moederke kan helpen, ollee, dan za'k onzenlieveneer bedaanken, as dat ie mijn aan de kraant hee gehoüepen indertijd. Dan had da-d- 'n bedoeling, die schonder is, as al m'n briefkes ln pracht- baanden gebonden mee goud op snee. En as ge me schrijft, schrijft dan: Aan d'n Dré, re dactie Schager .Crt Schagen, dan stuurt m'nen amico d'n brief wel op zonder 'm open te maken! Ollee, 't is alle gaar heel seerjeus bedoeld, ge kunt 'r op vertrouwen, horre! 't Is deuzen keer gin lolletje olleen! Amico, 'k schei d'r af. As ge 'nen brief krijgt, stuurt 'm dan dalek deur asteblieft Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen tot a voe DRé. KON ZICH IN BED NIET BEWEGEN. Vastgehouden door onzichtbare handen. Onzichtbare handen hielden deze vrouw in haar bed. Zij hielden haar ledematen en gewrichten zoo vast, dat zij nauwelijks in staat was zich te bewegen. Dat waren de handen van den urinezuur-vijand en diens greep werd sterker en sterker! Zij wanhoopte aan haar herstel, toen zij, zooals zij 't zelf noemde „een wonderbaarlijke ontdekking" deed. Zij ontdekte Kruschen Salts. Leest eens hoe 't haar genas: „Sinds langen tijd leed ik aan rlieumatiek. De pijn daarvan kan ik U niet beschrijven! Zes maanden ge leden begon ik met Kruschen en was zeer verheugd, dat ik reeds na een week 's nachts goed kon slapen. Dat was iets wat ik sinds lang niet meer kende. Mijn gewrichten schenen geheel verstijfd en ik kon mij niet zonder pijn in bed omdraaien. Nu slaap ik goed, beweeg me zonder pijn en voel me gezond en mijn gewrichten schijnen geheel vernieuwd te zijn. Ik be schouw Kruschen als een wonderbaarlijke ontdek king." Mevr. E. L. Het organisme van den rheumatieklijder produceert dat gevaarlijke lichaamsgif, bekend als urinezuur, dat uit naald-scherpe kristallen bestaat. Het wordt gevormd in opgehoopte afvalstoffen, welke de spijs verteringsorganen niet hebben afgescheiden. Kru schen is een sterk oplossingsmiddel van deze naald scherpe kristallen. Het verwijdert snel de scherpe kanten ervan en verwijdert ze dan uit Uw lichaam. Uw pijnen verminderen; opzwellingen verdwijnen; stijve gewrichten worden los. Beter nog, Kruschen tast de bron van het kwaad aan. Regelmatig gebruikt, houdt het Uw lever en nieren in perfecte conditie, zoodat deze afscheidings organen U inwendig vrij houden van alle vergifvor- mende afvalstoffen. Kruschen, zooals U ziet, maakt de vorming van het gevaarlijke urinezuur voor altijd onmogelijk! Kru schen Salts is verkrijgfbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. (Adv.) Met het zeer geringe stemmenverschil t.usschen 23 en 20, heeft ook de Eerste Kamer zich met de Tarwe- wet vereenigd, nadat met 24 tegen 19 stemmen was verworpen een motie-Wibaut-Rink, waarin was aan gedrongen op bekostiging van den steun aan den tar- webouw door den staat met ter zijdcstelling van het maal- en menggebod en de hiervan te verwachten verhooging van den broodprijs en verstoring van be drijven als die der importeurs en bakkers. Als men bovengenoemde stemmenverhoudingen vergelijkt met de even zoo geringe meerderheid van 49—41, welke zich in de Tweede Kamer, na de onaannemelijkver- klaring van het amendement-Boon-Oud door minister Ruys, voor dit amendement heeft verklaard, dan kan men in die beslissingen van beide takken der Sta- ten-Generaal een zeer krachtige aanwijzing vinden voor de bij herhaling uitgesproken waarschuwing, dat deze wet niet populair zal zijn. Bij de stemming over de mot.ie-Wibaut-Rink ston den in de Eerste Kamer de liberalen, vrijzinnig-demo craten en sociaal-democraten in minderheid tegen over de drie kerkelijke fracties; bij de stemming over het wetsontwerp ging de liberaal Smeenge naar de meerderheid over, terwijl de Christelijk-historicus Pol- lema en de roomsch-katholiok Arntz zich aan de zijde der oppositie schaarden. o De heer Wibaut had zich sterk tegen deze tarwewet verzet. Spr. achtte steun noodig, maar moest tijdelijk zijn. Deze tarwewet zou de broodprijs verhoogen. Men mag de kosten niet op de broodeters verhalen. Spr. vreest dat dit het einde van de meelimport is. Spr. wilde een bijslag geven op de productie van inland- sche tarwe. De heeren Van Lanschot en Diepenhorst waren sterke voorstanders. De heer Pollema had daarentegen nog ernstige be zwaren. De minister zeide o.m., dat geen vrees voor trust vorming behoefde te bestaan en een protectionis tisch karakter heeft de wet niet. Als de broodprijs stijgt, zal het gering zijn. Wat de positie der importeurs betreft, de Regee ring is zich bewust dat op een voor hen niet aange name wijze wordt inbegrepen. In de commissie van advies zal hun een plaats worden ingeruimd. Spr. wees er nog op, dat de capaciteit der Nedcrl. malers niet groot genoeg is. De door den heer Pollema te berde gebrachte bezwaren zijn niet in bet voorloopig verslag tot uiting gebracht. Van een leveringsplicht is geen sprake, wel van prijszetting. Ten aanzien van het aanbevolen stelsel Oud—Boon, zegt spr. dat hij gaarne objectief wil waarnemen en overwegen de re sultaten door de commissie van advies naar beide stelsels ingesteld. De samenstelling van deze commis sie biedt voldoenden waarborg voor gelijke waardee ring der beide stelsels. Het eindresultaat was zooals hier beven reeds ge meld. Een bedrijfsfilm. De correspandent van het Hsbld. te Zaandam schrijft: Bij de talrijke bezoeken aan de fabrieken van Ver kade was het de directie opgevallen dat men niet alleen belang stelt in wat er gefabriceerd wordt, maar bovenal en dit waren inzonderheid de da mes hoe de artikelen gemaakt worden. Dit heeft de firma Verkade blijkens de mede- deelingen van den heer Anton Verkade gisterenavond bij de eerste vertooning er toe gebracht gebruik te maken van het zeer moderne middel de film, om op aanschouwelijke wijze een volledig beeld te geven van het omvangrijke bedrijf in al zijn verscheiden heid. Ten einde te ontkomen aan 't gevaar van eentonig heid en emotielooze, dat een bedrijfsfilm bijna nood wendig moet aankleven, heeft de firma de zaak in handen gegeven van Willy Mullens, die er inderdaad een aardige rolprent van heeft gemaakt. Behalve het vele belangwekkende wat het bedrijf op velerlei gebied oplevert, heeft de heer Mullens de film nog aantrekkelijk gemaakt door allerlei aardige intermezzo's. Een zeer aardig moment is de aankomst van de ruim 600 meisjes uit Amsterdam, die eiken morgen per trein komen, die lachend „Verkade's modeshow" werd geheeten. Dan wordt een blik gegund in het laboratorium en een rondgang gemaakt door de beschuitfabriek, waar het geheele proces van meel tot beschuit wordt te zien gegeven. iDt gedeelte wordt besloten met aar dige kiekjes in de ontspanningszalen en op de speelvelden. In de bisquitfabriek wekken de vernuftige machi nes algemeen bewondering. Ook trekt op bijzondere wijze de aandacht op wel ke nauwlettende wijze overal de hygiëne in acht ge nomen wordt. Als 's morgens de meisjes het fabrieksgebouw be treden. gaan zij zich eerst in de toiletten reinigen en worden zij in fabriekskleeren gestoken, om de grootste zindelijkheid te waarborgen. In het derde deel worden beelden uit de chocolade en bonbonfabriek op het doek gebracht. Natuurlijk wordt ook de aandacht gevestigd op de bekende Verkade's plaatjes in albums. Tenslotte wordt de gelegenheid benut om ook nog een en ander te laten zien op het gebied van de Ver kade's Waxinelichten, die in een afzonderlijk fa brieksgebouw worden vervaardigd. In 1930 een omzet van 5 tot 6 millioen Met verlangen het komende seizoen tege moet gezien. Men schrijft vanaf het eiland Urk aan de „Tel.": Blijkens het omzetcijfer van den gemeentelijken vischafslag alhier en dat van enkele andere der voornaamste vischaanvoerhavcns over 1930, maakte de Zuiderzeevisscherij in het afgeloopen jaar op de algemeen heerschende malaise, een zeer gunstige uit zondering. Aan onzen afslag werd voor ruim zeven ton verhandeld. Dit is ruim tweemaal zooveel als in andere jaren. De aanvoer hier overtrof die van Enk- huizen, dat het vorig jaar als de belangrijkste Zui- «derzeevischplaats mocht worden gerekend en waar men maar even over de zes ton kwam. De oorzaak hiervan was, dat door de drooglegging der Zuiderzee het centrum van de ansjovisvisscherij uit het Noordelijk bekken verlegd werd rond Urk. Onze plaats werd alleen geslagen door Volendam, waar aan de coöperatieve vischmijri ver boven het millioen gulden werd verhandeld. De haring-campagne, die al heel vroeg in het voor jaar begon, was heel goed. Alleen te Urk werd aan-' gevoerd 61.665 tal reephariing en 7550 tal kuilharing of in totaal 13.645.000 stuks Dairop volgde een on bekend rijke ansjovisvangst. Hiervan heeft vooral Urk geprofiteerd, daar aangevoerd werden 394.170 Kg. netansjovis en 1.306.913 Kg. kuilansjovis of in totaal 1.701.623 Kg. Men heeft tot hu toe niet een der gelijk rijk ansjovisjaar gekend Daarna werden de visschers verrast met een bui ten gewoon rijke botvisscherij. voóral de plaatsen langs de Zuidkust profiteerden hiervan. En eindelijk werd in het najaar met uitstekende resultaten de visscherij op garnalen beoefend-Neemt men aan, wat men veilig kan doen, dat in de kleinere visschers- plaatsen ongeveer net zooveel aan visch verhandeld is, als in de drie grootste, dan krijgt men dat in gelds waarde tot een bedrag van 5 tot 6 millioen gulden gevangen is. Begrijpelijk is. dat de visschers met ver langen het komende seizoen tegemoet zien. De voor- jaarsharingvisschei ij is reeds begonnen en hoewel de haring zich nog niet in groote scholen heeft vertoond, is het bedrijf thans reeds loonend.

Schager Courant | 1931 | | pagina 13