- De Wereldreis van - Dicky en Dirrekie Durf 1 X Ziek 4- WARE WOORDEN. Ernstige aanvaring op de Lek. Stakingsrelletjes in de hoofdstad. Griep onder de militairen te Amhem. Sneeuwstormen in China. Met een tunnel onder de Westerscheide door? Pech van het 12de postvliegtuig. 1 Niemand is nutteloos in de wereld, als hij eens anders last verlicht -O Een mensch, die naar waarheid zoekt en haar waar achtig liefheeft, moet in de maatschappij door iedereen geacht worden. o Men heeft evenmin recht iemand te kwetsen met de tong als met het zwaard. o Zelfverloochening is het wachtwoord des levens. 'O Zonder geestdrift verdooven de beste krachten van geest en gemoed; de tondel in ons waoht op vonken. o Zes euvels moeten in deze wereld te boven worden ge komen door dengeen, die voorspoed wenscht: slaap, traagheid, vrees, toorn, luiheid en getalm. o De edelste gevoelens der vrouw ontwaken, wanneer lij troosten en helpen kan. ALLERLEI Kleuren en wat wij ervan waarnemen. Den laatsten tijd wordt er veel aandacht gegeven aan de kleuren, die in onze omgeving moeten over- heerschen om ons aangenaam en rustig te stemmen, enz. Zelfs in fabrieken en werkplaatsen heeft men opgemerkt, dat de kleur der wanden een bepaalden invloed heeft gunstig of ongunstig op de pres taties der arbeiders. Wat is kleur echter in den grond der zaak? Hier moeten wij onderscheid maken tusschen ge kleurd licht en kleurstoffen. De laatsten spelen de grootste rol in ons leven en geven de ons omringen de voorwerpen hun kleur, doch van wetenschappe lijk standpunt bezien is het gekleurde licht van het grootste belang. Wit licht moet ook als gekleurd licht, worden opgevat en wel als een combinatie van alle voor ons oog zichtbare kleuren, zooals blijkt wanneer wij het door een prisma laten vallen Ons oog ziet de voorwerpen, door wat zij van het licht terugkaatsen. Een grassprietje is groen, omdat het de roode kleur absorbeert en daardoor lijkt het teruggeplaatste licht groen vergeleken bij het witte licht, dat alle kleuren bevat. Op dezelfde wijze is een geranium rood. omdat hij het groene licht absor beert. Het teruggekaatste licht heeft op de „staafjes en kegeltjes" in ons oog, vermoedelijk een chemische werking, doch het geheim, waardoor wij de kleuren kunnen waarnemen, is nog niet ten volle ontsluierd. Zooals bekend, is rood de kleur met de grootste en violet die met de kleinste golflengte. Wanneer men uitsluitend licht van één golflengte heeft, passeert dit onverdeeld door een prisma en verkrijgt men ook geen spectrum. Zulk licht kan men verkrijgen door electrische ontladingen door de lucht te laten slaan; hoe grooter de kracht daarvan is, hoe hooger het trillingsgetal van het uitgezonden licht wordt; "e kleur wordt dan blauw of violet, want een hoog tril lingsgetal gaat gepaard met een kleine golflengte, 'omdat de snelheid van het licht als zoodanig onaf- .hartkelljk is van zijn kleur. Een slecht brandende lamp ziet rood, omdat haar temperatuur betrekkelijk laag is; dan zijn de roode 200. De boot nadert de kade van Volvettendam. Vlak bij de voorsteven staan Dicky, Dirrekie en Gerrit, do wereldreizigers. Ze zien de torens en hulzen van hun geboortestad opdoemen en „het hart zwelt ln hun boe zem", zooals de deftige menschen zeggen. Maar wat is het druk op de kade! Niet alleen meneer en mevrouw Durf en meneer en mevrouw Gochum zijn aanwezig, maar aan den havenkant verdringen zich ook 17 kran- tenmenschen, 34 fotografen, 51 politieagenten, 88 hande laars ln auto-onderdeelen en bulten- en binnenbanden, 85 bestuursleden van reis- en natuur-historische vereeni- gingen, 102 belangstellende Volvettendammers en 119 201. Den volgenden morgen zitten Dicky en Dirrekio op de schoolbanken. Meester Klppejesgrut staat voor de klasse en hij zegt vriendelijk tegen de wereldreizi gers: „Jullie valt met je neusjes in de boter. We hebben vandaag juist repetitie over Afrika. Daar zal je wel veel van weten, want jullie zijn er zelf geweest, heb ik in de krant gelezen. Dus schrijf nu maar keurig al de golven, baaien, eilanden, rivieren, bergen en steden op, die jullie in Afrika weet... En Gerrit, die door zijn baas weer in genade is aangenomen, beklimt zijn gewone lad- lichtstralen naar verhouding sterker, hoewel alle kleuren in het spectrum blijken voor te komen. Naar% mate de temperatuur van een lichtbron hooger wordt vermindert het roode licht in kracht en krijgen op het laatst zelfs blauw en violet de overhand. Ons oog neemt alle kleuren waar, doch het moet geoefend worden. Daarom geven kinderen en primi tieve volkeren de voorkeur aan sprekende kleuren; de andere nemen zij niet duidelijk genoeg waar. Het zien en waardeeren van fijne verschillen en gedekte tinten wijst dus altijd op een zekere trap van bescha ving, die een systematische ontwikkeling van ons kleurgevoel meebrengt. (Nadruk verboden.) Gevaarlijk Berlijn. De verkeersongevallen staan in alle groote steden op de eerste plaats als oorzaak van onnatuurlijken dood. Berlijn is vooral berucht ln dezen, de Berlljnsche stra ten zijn gevaarlijk niet alleen voor spelende kinderen, maar ook voor voetgangers, fietsers, inzittenden van au to'^, kortom voor ieder, die zich op straat waagt. In het afgeloopen jaar zijn 27671 ongelukken op straat voorge komen, waarbij niet minder dan 2104 personen gedood werden, ondanks verkeerstorens, verkeerspolitie, witte streepen op het asfalt en dergelijke meer. Maar ook ver der nog is Berlijn een gevaarlijke stad. Er werden ver leden jaar 45 menschen vermoord, terwijl het aantal overvallen enorm was, en niet statistisch vast te leggen. Het overval-commando werd niet minder dan 10.188 maal gealarmeerd. Een millionnair ln het Oerwoud. Een groote Amerlkaansohe expeditie ls uitgetrokken naar het Mexicaansche oerwoud om naar een zeldzaam stuk wild te zoeken: naar een verdwenen, bijna sprook jesachtige millionnair. Josef Martin had zich in Mem- phis een reuzen vermogen verworven. Hij leefde het le ven van alle rijke menschen, tot hij er op eens genoeg van had. Dit reuzenvermogen werd bij bepaalde ban ken vastgelegd en mijnheer Martin ging op reis. Nie mand kende het doel van zijn reis, hij zelf wist niet eens waarheen hjj zou trekken. Hij dook hier en daar op het Europeesche kontinent op. In 1913 was hij in Londen om met de Engelsche regeering te onderhandelen over den aankoop van een plantage in Britsch Honduras en van toen af is hij verdwenen. Men mompelde allerhande van Jungle en oerwoud, maar niemand wist iets zekers te vertellen. Sedert achttien jaren is Martin zoo goed als verdwenen. Maar zijn dood is niet gemeld, en naar geld hongerige erfgenamen mogen niet aan het vermogen komen, dat in den loop der jaren door rente op rente aanmerkelijk is vermeerderd. De geheele geschiedenis is thans nog ingewikkelder geworden, omdat men hem eenige weken geleden meende te hebben gezien in Quin- tana Roo, een verafgelegen Amerikaansch district. Men ging op onderzoek uit en ervoer dat de wereld- vluchteling zich tot een zonderling ontwikkeld had, die het samenkomen met de blanken sohuwt en die zelden het oerwoud verlaat. In Mexico-City gaan nog andere geruchten rond over den oerwoudmlllionnair. Hij zou in zijn jungle-rijk als een kleine koning heerschen en niets meer van de cultuur der blanken willen weten. Ook zou hij leven volgens de zeden der inboorlingen en een harem hebben ingericht met jonge en mooie Indi- aansche meisjes. Begrijpelijkerwijs hebben de erfgenamen van Martin er groot belang bij de waarheid over den millionnair te weten te komen, voor alles of hij leeft of dood is. Twee advocaten hebben nu in opdracht van de familie een expeditie laten uitrusten, die het Mexicaansche oerwoud zal doorkruisen om Martin te zoeken. Men zal hem trachten te bewegen naar New Orieans of Memphis terug te keeren of over te halen ten gunste van zijn erfgena men afstand te doen van zijn vermogen in Amerika. In dien deze bemoeiingen vruchteloos zouden blijken te zijn, wil men trachten den zonderlingen millionnair onmon dig te laten verklaren. straatjongens. Ook zijn er twee film-maatschappijen, drie draaiorgels en het fanfarecorps „Volvettendam Vooruit" „Joppie," zegt Gerrit dan ook, „we worden ingehaold of we de Volvettendamsche Voetbal Verainlging bennen en het kampioenschap van Durgerdam hebben behaold... Maar even later vliegt Dirrekie in haar moeders armen en Dicky in zijn vaders armen en krijgt Gerrit zijn eer ste sohrobbeering. Het publiek juicht, de muziek tet tert, de fotografen maken een prachtige kiek en de krantenmannen schrijven heele blocnotes vol. Zoo is iedereen in zijn sas. dertje om de ramen van juffrouw Van Peuteren te zee- men. Vanavond gaat hij naar de familie Durf, waar hij uitgenoodigd is om verder kennis te komen maken. Sjonge, sjonge, grinnikt Gerrit, terwijl hij aan den arbeid trekt een mensch kan toch hall wat belalven... Jam mer maor, dat de lekkerste koekjes het airst op ben nen... 't Zal nou wel een aorig pauzie duren, air Ik nog es vacantie kraag... En zingend: „wordt het dan nooit gain Zaoterdagaovond" trekt Gerrit welgemoed aan het werk Tusschen twee stoombooten. De zwaar beschadigde schepen aan den grond gezet. Donderdagochtend half acht ls de Reederlj op de Lek II bij het afvaren van den steiger te Slikkerveer en het oversteken van de rivier, aangevaren door de vracht boot Stad Tiel IV van de reederij v. d. Schuyt De Stad Tiel trof de Lekboot in den voorsteven met zulk een kracht, dat belde booten binnen enkele minuten zonken Zij konden nog in elkaar gehaakt worden en in de ha ven van de scheepswerf De Maas aan den grond gezet worden. Op de Lekboot bevonden zich vele passagiers, vooral scholieren, die door de vrachtboot De Koophan del zijn overgenomen. Een paard en eenige varkens ^ijn verdronken. Nadere bijzonderheden. Nader wordt over deze aanvaring gemeld: De raderboot Reederij op de Lek I was nog maar net van den aanlegsteiger te Slikkerveer vertrokken met be stemming naar Rotterdam, toen van den anderen kant de Stad Tiel IV naderde, op reis naar Breda, Laatstge- nemd schip een vrachtboot hield den goeden wal. De raderboot, die omdat zij juist van den steiger kwam, nog dicht onder den verkeerden wal zat, vroeg met de stoomfluit dezen wal te mogen houden, maar de ander gaf slechts één stoot terug. De raderboot wilde daarop trachten voor den ander over te gaan, maar in verband met den vrij sterken stroom, lukte deze manoeuvre niet vlug genoeg en met groote kracht liepen beide booten op elkaar ln. De Reederij op de Lek II werd aan bak boordszijde aan het voorschip getroffen. De steven van de Stad Tiel IV liep een eind het schip in en bleef zit ten. Dit is maar gelukkig geweest, want nu kon niet zoo veel water het schip binnendringen. Desondanks begon nen beide schepen snel te zinken. Recht voor den eb- stroom dreven de zinkende schepen langs het terrein van de scheepsyverf De Maas, waarvan terstond hulp toe snelde, ln den vorm van 6 roeibootjes. Ook van de rivier werd dadelijk hulp verleend door een toevallig juist langs varende motorboot en de vrachtboot Koophandel VIII. Onder de passagiers van de Reederij op de Lek I be vonden zich veel schoolkinderen, die in panischen schrik naar het dek kwamen. Alle opvarenden werden door de toegeschoten booten overgenomen. Daarbij is een meisje te water geraakt; zij kon evenwel weer spoedig worden gered. Van de 15 varkens op de raderboot zijn er 7 ver dronken. Ook een hengst is omgekomen. Al zinkende kwamen de beide booten in het haventje langs de werf De Maas, waar het vrij ondiep is. Daar zijn de schepen aan den grond geraakt, de raderboot maakte zware slagzij. De Stad Tiel IV zit nog steeds met den voorsteven in het gat van het andere schip. Ook de vrachtboot heeft zware averij. Bij laag water steken van de booten nog slechts de schoorsteenen en de stuurhuizen boven den waterspiegel uit. Actie tegen een aantal stuoidcors. Twee belhamels gearresteerd. De laatste dagen is het voorgekomen, dat een aan tal stucadoors, die in coöperatie werkzaam zijn bij een bouwwerk aan de Scheldestraat te Amsterdam, werden lastig gevallen door personen, die het niet eens zijn met de loonsvoorwaarden waarop de stu cadoors het werk hebben aanvaard. Het volg was, dat deze arbeiders na afloop van hun werkzaamheden on der politiegeleide naar hun in plan West gelegen wo ningen moesten worden gebracht. Donderdagmiddag werden zij daarheen door een drietal, agenten bege leid, weer tot misnoegen van een groot aantal mce- loopende mannen en opgeschoten jongens, die er op uit waren de stucadoors te molesteeren. In de Kinder straat geraakten de agenten in het nauw, doordat een menigte, welke in een oogwenk tot meer dan 100 personen was aangegroeid, begon op te dringen. Voor de agenten was gelukkig vrij spoedig assistentie ter plaatse. Plotseling sprong een vischventer, die in de ten Katestraat met zijn kar stond en met het geval niets te maken had, op een agent af met de bedoeling hem bij de keel te grijpen. De agent slaagde er in zijn aanvaller van zich af te slingeren, doch nu wapende deze zich, geholpen door een kameraad, met een schot van zijn wagen en maakte zich gereed den agent opnieuw aan te vallen. Deze trok >.ijn revolver en ge lastte de mannen onmiddellijk stil te staan, daar zij hen anders zou neerschieten. De vechtersbazen bleven toen maar staan, waarop zij werden ingerekend en naar het politieposthuis Borgerstraat werden ge bracht. Later zijn zij op het bureau Overtoom opge sloten. Het is nog langen tijd rumoerig gebleven op straat, doch van lieverlede zijn de herrieschoppers afgedro pen. Op den dam zouden Donderdagmiddag om vier uur de werkloozen weer bij elkaar gekomen zijn, doch de politie had tijdig maatregelen getroffen, die de oor zaak waren dat deze samenkomst niet doorging. Nog steeds uitbreiding van het aantal ge vallen. Geen kwaadaardig karakter. De griep onder de militairen te Arnhem neemt op onrustbarende wijze toe; tot zelfs de cantine van het Militair Hospitaal is als ziekenzaal ingericht. Op last van den chef van den Militairen Genees kundigen Dienst mogen geen troepenverplaatsingen plaats vinden; eveneens zijn alle uitrukkende dien sten afgelast. Ook uit Ede en Harskamp werden vele militaire patiënten naar Arnhem vervoerd. Tot op heden draagt deze griepepidemie geen kwaadaardig karakter. VIJFJARIG KIND ONDER DE TRAM GERAAKT. Ernstig ongeluk ln de hoofdstad. Donderdagavond is te Amsterdam een vijfjarig jon1- getje op het voorbalcon van een bijwagen van lijn 17 geklommen, terwijl deze op het Surinameplein aan het rangeeren was. Toen het kind plotseling den conducteur zag, schrok het en wilde van den wagen springen. Het ventje kwam daaitbij te vallen en raakte onder den wagen. Zwaar gewond aan beide been en, moest de kleine naar het Tesselschadeziekenhuis worden ge bracht. Zijn toestand is ernstig. Vele slachtoffers. Buitengewoon hevige sneewstormen hebben in uit gestrekte gebieden van China groote schade aan gericht. De stad Hankau is tengevolge van den sneeuwstorm van de buitenwereld afgesloten. De spoorweg naar Peking is versperd, zoodat de aan voer van levensmiddelen stil staat. In de stad heerscht groote nood. Een en zestig paenschen zijn om het leven gekomen, van wie vijf en twintig bij het instorten van een blok huizen. Bovendien werden bij een ernstig spoorwegongeluk op de lijn PekingHankau tengevolge van de sneeuw zes en dertig personen gedood en twee en zeventig gewond. door gevatte koude en bij pijnen van velerlei aard, zullen een der hieronder genoemde Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen: Mijnhardt's Grieppoeders. Hoofdpijnpoeders. Verkoudheidspoeders. Kiespijnpoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. Tusschen Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen. Uit Zeeland wordt aan de N.R.Crt. gemeld: Enkele personen in deze provincie hebben over wogen, of het technisch en financieel mogelijk zou zijn, een vaste verbinding tot stand te brengen tus schen Z.-Beveland en Zeewsch-Vlaanderen, ter ver vanging van de provinciale bootdiensten tusschen deze gedeelten van Zeeland. Naar aanleiding van deze overwegingen heeft een ter zake kundige een tunnel voor het verke v in twee richtingen onder de Westerscheide ontworden en een financieele basis voor dit plan opgezet. Blijkens dezen opzet zouden de kosten van aanleg niet veel meer bedragen, dan de gekapitaliseerde jaarlijksche tekorten van de ex ploitatie der stoombootdiensten op de Westerscheide, van welke tekorten het rijk 80 pet. voor zijn rekening neemt, en de provincie 20 pet. De tunnel, die een lengte van 4200 meter zou hebben, is gedacht tus schen Hoedekenskerke en Terneuzen, een van de weinige plaatsen in de Westerscheide, waar zich geen geulen en zandbanken bevinden. De kruin van de tunnel zou volgens het ontwerp ten minste 10 meter beneden het laagste waterpeil komen, zoodat de tun nel aan de scheepvaart geen moeilijkheden in den weg zou leggen. Het plan bevindt zich nog in het eerste -stadium van voorbereiding. Verwacht wordt echter, dat spoe dig een comité in het leven zal worden geroepen om te trachten het te verwezenlijken. Noodlottige tusschenlanding te Popelin ln Tsjecho Slowakije. Het toestel ernstig be schadigd. De bemanning ongedeerd. Het postvliegtuig, de P.H.-A.F.O., dat Donderdagoch tend naar Indië vertrokken is, heeft bij Popelin (ia Tsjecho-Slowakije) een noodlanding gemaakt en is daar bij over den kop geslagen. Het toestel is zoodanig be schadigd. dat de tocht niet zal kunnen worden voortge zet. De bemanning, de vliegers Frijns en Both en de werktuigkundige Bruijnestein zijn ongedeerd. Verscheidene uren hadden Frijns en Both al boven de wolken en boven den mist gezeten, zoo lang, dat zij be ter oordeelden om maar te trachten onder het zware wolkendek te komen en een landing uit te voeren ten einde zich te kunnen oriënteeren. Onder de wolkenlaag gekomen, bleek de geheele aarde met een sneeuwlaag bedekt te zijn. Frijns koos voor zijn landing een veldje, dat er zoo op het oog van boven af gezien, uitsterst geschikt uitzag. Maar bij het landen bleek de sneeuwlaag veel ongerechtigheid te bedekken, althans bij het inkomen van het terrein heeft de machine blijkbaar een of andor obstakel geraakt en is over den kop geslagen. De bemanning bleef bij dit ongeval gelukkig volkomen ongedeerd. Hoe het vliegtuig beschadigd is, valt nog niet te ver melden, daarover ontbreken nog de gegevens. Popelin ligt in Tsjecho-Slowakije nabij de stad Neuhaus De post van het vliegtuig zal worden doorgezonden naar Praag en Zaterdag zal een ander toestel van de K.L.M. de P.H.-AE.Z, van Amsterdam naar Praag ver trekken, om de post over te nemen en door te vliegen naar Indië. Nadere bijzonderheden. Nader wordt nog vernomen, dat de P.H.-A.E.Z. die Za terdag zal vertrekken, bestuurd zal worden door den vlieger Smirnoff. Het vliegtuig zal niet naar Praag, doch naar Weenen koers zetten, omdat de post gemakkelijker uit Popelin naar de laatste dan naar de eerste stad verzonden had worden. De vlieger Frijns heeft Donderdagmiddag om 2 uur de directie van de K.L.M. telefonisch van het gebeurde in kennis gesteld. Hij deelde daarbij mede, dat het toestel bij de landing over den kop is geslagen, tengevolge van de slechte bodemgesteldheid. Frijns vroeg zelf een nieu we machine te sturen. In Weenen zullen Frijns, Both en Bruynestein over stappen in de PH.-A.E.Z. en daarna den tocht naar Indië voortzetten. DE AANRIJDING TE GELDROP. De chauffeur'gearresteerd* Zooals reeds gemeld, vond Dinsdag 1.1. te Geldrop een aanrijding plaats, waarbij twee personen ernstig werden gewond. De bestuurder van den auto reed echter door. Nadat een onderzoek was ingesteld, heeft men gis teren den man kunnen opsporen. Het is een zeker® IJ. uit Goirle. LAFFE DIERENMISHANDELING. De politie te Doetinchem heeft een landbouwer ge verbaliseerd wegens dierenmishandeling. De man had Dinsdagavond zijn door uitputting neergevallen paard aan den weg laten liggen. Het arme dier werd Woensdagmorgen geheel ondergesneeuwd en sterven de gevonden. NEDERLANDSCHE TRAWLER GEZONKEN. De bemanning gered. Op 15 mijl ten Noorden van het Borkum-vuurschip is de „IJM. 157 Maria van Hattum', van de Scheep»* exploitatie Mij. „De Marezaten", vermoedelijk na een aanvaring met het Duitsche s.s. Annie Hugo Stinnes 6, gezonken. Er heerschte een dikke mist De bemanning is aan boord van genoemd Duitsch schip kunnen gaan. IN NEW YORK 600.000 WERKELOOZEN. Blijkens de gegevens van de hulporganisaties, die momenteel trachten te voorzien in den grooten nood der werkloozen in de stad New York, meent het Wel fare Departement het aantal werkloozen aldaar te moeten schatten op ongeveer zeshonderd duizend. (Dat is dus ongeveer zooveel als de stad Amsterdam aan inwoners telt.) -«J .7^^-. I

Schager Courant | 1931 | | pagina 18