Fa. W. D. Niestadt S Zoon DAAN POOL. Gebruikte Werktuigen net Dienstmeisje. MFÜfffijimU! „IE STER". viurlamps Radiotoestel, nette Dienstbode, Schotwal-Kroiwerk uitgesteld. De S.D.AP. en het ontwapeningsraagstnk. Philips en de malaise. De Duitsche staatspartij verwekt algemeene verbazing. Aanslag op den koning van Albanië. Portret- Vergrooting Weer twee ernstige lawine-ongelukken. Aanvaringen op zee. De moordzaak—L3ns. Advertentiën. Harmonie „Concordia" Breezand. BAL NA. J. TYSMA, Koopt nu bij ons en profiteert Dames= en Kinderschorten. K. BURGMAN,Nieuwe Laaazitc h a ge n. RIJWIELEN. LOET 62. H.H. Landbouwers Werkpaard, KNECHT, een Stroomafras, grauwe Erwten 2 Kalfkoeien WINKEL. Sctioolschooniuaakster Geen gewapend landsverdediging. Wel mogelijk: beperkte mobilisatie van een vei ligheidswacht togen grsnsgevaren of ter voldoening aan Volkenbondsverplichtin gen. Het bestuur der S.D.A.P. zal, naar Het Volk meldt, hij het a.s. congres der partij het volgende voorstel indienen in zake oorlogsgevaar en ontwapening. 1. Het Congres der S.D.A.P., overwegende, dat ondanks alle beloften en pogin gen, waarvan de wereld sedert 1918 getuige is ge weest, met de algemeene ontwapening nog geen begin is gemaakt en rlat herhaaldelijk opnieuw oorlogsge vaar de menschhcid bedreigt; dat echter bij de vol ken, en inzonderheid bij do arbei Jersklassc het ver langen naar ontwapening en de afkeer van den oor- Jog aanhoudend sterker worden, en dat de Volken bond de middelen beschikbaar heeft gesteld om ge schillen tusschcn staten lrngs vreedzamen weg te be slechten, zoodat een oorlog geenszins als onvermijde lijk mag worden beschouwd; 2. van oordcel, dat in dc tegenwoordige omstandig heden moer dan ooit een krachtige eensgezinde actie van de internationale arbeidersbeweging noodig is, om de ontwapening te bevorderen en het oorlogsge vaar te bedwingen; 3. spreekt den wensc.h uit, dat de S A.T. (Soc. Arb. Int.), met het I.V.V. (Int. Verh. v. Vakv.), de arbei ders zal voorgaan in een forsche actie, ten einde te bevorderen, dat de Ontwapeningsconferentie die de Volkenbond voor 1932 bijeenroept, tot een eersten be langrijke vermindering der bewapening zal leiden; 4. verwacht van dc S.A.I., dat zij in overleg met het I.V.V., de socialistische partijen en de moderne vakvereenigingen zal gereed maken voor een krach- tigen strijd voor den vrede; 5. verlangt van de Nederlandsche regeering zooda nige deelneming aan de Ontwapeningsconferentie, dat de gevoelens van het grooto volksdeel, dat ontwape ning wenseht, zoo sterk mogelijk tot uitdrukking wor den gebracht en dat tot de verst mogelijke beperking van bewapening wordt medegewerkt; 6. eischt voor Nederland, afgezien van do vooruit zichten en de resultaten der internationale ontwape ning, zelfstandige ontwapening; 7. bevestigt de vroegere uitspraken van de Partij, waarbij de gewapende ;andsverdediging, die voor Ne derland zelfvernietiging zijn zou, is afgewezen; 8. blijft rekening houden met de mogelijkheid, dat onder bepaalde omstandigheden een mobilisatie van beperkten omvang, op den voet van een veiligheids wacht, ook door de Partij onvermijdelijk kan worden geacht ter bescherming tegen gevaren, waaraan een oorlog buiten onze grenzen, de oevolking van ons land blootstelt, of ter voldoening aan volkenbondsver plichtingen; 9. verklaart opnieuw, dat de Partij elke politiek die naar oorlog drijft of oorlogsgevaar oproept of ver meerdert, met al haar energie zal jestrijden, en dat zij derhalve ook niet haar medewerking zal verleenon tot een mobilisatie, indien het bevel daartoe als een drijven naar oorlog zou moeten of kunnen worden ge kenmerkt, of oorlogsgevaar zou oproepen of vergroo- ten; 10. eischt nogmaals, dat dc voorafgaande beslis sing over het mobiliseeren van troepen worde ge bracht bij de wetgevende macht; 11. roept wederom de arbeiders van Nederland op om onder leiding van S.D.A.P. en N.v.v. in het ver hand der internationale arbeidersbeweging en op den grondslag van haar besluiten, den strijd voor den vrede liet al hun energie te voeren en in Nederland de nationale ontwapening te bespoedigen door de ver sterking van de socialistische arbeidersbeweging. Tot zoover het voorstel. Er zijn verder niet minder dan 38 voorstellen van afdeelingen der S.D.A.P. betreffende dit onderwerp. Er zijn er met het verzoek aan de partijleiding om nadere aanwijzingen te geven betreffende de houding, welke de georganiseerde arbeiders en de dienstplich tigen bij mobilisatie van leger en vloot zouden hebben aan te nemen. Er zijn er om het partijbestuur op te dragen, in samenwerking met het Ned. Verb. v. Vakv. reeds nu het werkelijk verzet der arbeidersklasse bij een mobilisatie voor te bereiden en te organisceren. Er zijn er ook, die de middelen van verzet als alge meene werkstaking, ongehoorzaamheid, verhindering van troepenvervoer c.d. reeds nu aangeven. Er is onder de voorstellen betreffende andere on derwerpen ook een voorstel van een commissie met een groot aantal wenschen in zake de crisis. Ook zijn er eenige voorstellen van afdeelingen be treffende den misstand, dat vooraanstaande partij- •genooten, welke voor de partij zeer belangrijke func ties bekleeden, tevens nog andere betrekkingen aan houden, waarin zij reeds jaren nonactief zijn. Dr. A. F. Philips heeft gisteravond, in een vergade ring met een deel van zijn personeel, medegedeeld, dat de directie voornemens is den werktijd van 42 op 40 uur per week te brengen, waarbij het uurloon zal worden uitbetaald. Deze verkorting van den arbeidstijd dient om ont slag van een 500-tal arbeiders, haast allen hoofden van gezinnen, tc voorkomen. Waarschijnlijk zal zij ecnigc maanden duren. Uit Berlijn wordt aan het „Hsbl." gemeld: Tot algemeene verbazing heeft de rijksdagfractie van de staatspartij, die naar men weet de opvolgster is van de democratische partij, bij den rijksdag een voorstel ingediend,, dat protectionistische eischen ten behoeve van den landbouw omvat. O.a. wordt in dit voorstel een herziening van de invoerrechten op vee, vleesch en landbouwproducten geëischt. De democratische bladen wijzen er op, dat dit ge- heele voorstel in flagranten strijd is met de traditie v,an de democratische partij. Voor de staatsopera te Weenen. Een ad judant gedood, een tweede ambtenaar zwaar gewond. Naar uit Weenen gemeld wordt, zou aldaar voor het gebouw van de Btaatsopera gister op koning Z o g o e van Albanië een aanslag gepleegd zijn. Omtrent dezen aanslag worden nog de volgende bij zonderheden meegedeeld: Na afloop der operavoorstelling tegen half elf verliet Zogoo met zijn gevolg en begeleid door vier rechercheurs het gebouw. Terwijl de koning met eenlge heeren van zijn gevolg wegreed, stapten zijn persoonlijke adjudant en een twee de hofambtenaar ln een auto in een zijstraat naast de opera. Nauwelijks waren zij gezeten, toen twee elegant gekleede jongemannen den wagen naderden en op de In zittenden talrijke revolverschoten losten. De adjudant viel terstond dood op de bank neer, ter wijl de tweede ambtenaar ofschoon zwaargewond, een revolver kon trekken en op een der daders ettelijke re volverschoten kon lossen, zonder hem evenwel te treffen. Deze dader werd door het publiek terstond gegrepen en aan dc politie overgeleverd. De tweede dader poogde te vluchten, werd evenwel ingehaald en eveneens gearres- lec 'd. ÜeM«r) vv^n door de politie aan een verhoor onder won. O.I. Verder werden nog twee jonge Albaneezen gearres- Voor een goede en moderne Uw aangewezen adres: LAAGZIJDE 24 J. Tel. U A SCHAGEN teerd, die bij don aanslag betrokken zouden zijn. Hun Identiteit kon nog niet worden vastgesteld, maar men gelooft met stelligheid met Albaneesche emigranten te doen te hebben. De aanslag gold koning Zogoe, die evenwel eerst ver nam wat er was geschied, toen hij reeds in zijn hotel was teruggekeerd. Een hotel geheel onder de sneeuw bedolven. Verscheidene dooden. Uit Disentis in het Zwitsersche Kanton, Graubunder- land wordt gemeld: Donderdagmorgen tegen half acht heeft in het Medel- serdal een ernstig lawine-ongeluk plaats gehad. Een groote lawine heeft het hotel „Zur Post" te Blatta be dolven. Het groote gebouw werd aan de West- en Noord zijde geheel ingedrukt. Het werd bewoond door het be jaarde echtpaar Wenzin en hun belde gehuwde zoons met hun kinderen. Tot dusver zijn de lijken geborgen van de 65 a 70 jaar oude mevrouw Wenzin en van een zesjarig kind. Een vrouw en drie kinderen van een der zoons worden nog vermist. De overige bewoners konden in veiligheid worden gebarcht. Het reddingswerk wordt zoo energiek mogelijk voortgezet. Het ondervindt echter moeilijkheden door het nog steeds voortdurende lawine gevaar, terwijl het nog steeds doorsneeuwt. Zeven dooden. Naar later wordt gemeld, zijn ln totaal zeven slacht offers bij dit noodlottige ongeluk te betreuren. Tusschen Disentis en Curaglia kwamen des voonnld- dags nog twee groote lawines naar beneden. De Luck- manierstraatweg ls 15 M. hoog bedolven. Vreeselijko Iawine-catastrophe in TlroL Vader en zeven kinderen omgekomen, de moeder zwaargewond. Wolff seint uit Innsbruck: In het Villgrattnertal heeft zich bij Inner-Villgratten een vreeselijk lawlnecatastrophe afgespeeld. De lawine kwam van 2400 M. hoogte naar omlaag, sleurde op haar weg drie of vier molens mee en ten slotte het huis van een boer, Meir genaamd, dat volkomen werd ver woest, terwijl de bewoner en zijn zeven kinderen den dood vonden en de moeder zwaar werd gewond. TENGEVOLGE VAN DE MIST. Twee veerbooten op de Zuiderzee ln aanva ring. Gistermiddag zijn de beide veerbooten van den dienst EnkhulzenStavoren, die gelijktijdig te twee uur uit de havens van Stavoren en Enkhuizen waren vertrokken, op de Zuiderzee mee elkaar in aanvaring gekomen, ten gevolge van den dikken mist Beiden schepen hébben ernstige schade opgeloopen en zijn met groote vertraging weer ln hun havens van ver trek binnengekomen. Tjalkschip aangevaren. De schipper en zyn gezin gered. Te ongeveer half drie had een tweede ongeluk op de Zuiderzee plaats. Een veerboot van denzelfden hierbo ven gemelden dienst ls ln aanvaring gekomen met een klipperschip. De schipper en zijn gezin werden op de veerboot overgenomen. Het sohip ls aan zijn lot overge laten. Nader wordt meegedeeld, dat het aangevaren schip „De Volharding" is, schipper Van der Zande uit Lemmer Het schip was geladen met ijzer en op weg van Antwer pen naar Gorningen. De aanvaring geschiedde bij dich ten mist. In Stavoren is het schippersgezin aan wal ge gaan. De schipper is daarop met een Stavorensche jol de Zuiderzee opgevaren om zijn schip te zoeken en te zien, of hij weer aan boord daarvan kon gaan. Duitsch stoomschip bij Ter Helde gestrand Het Duitsche stoomschip „Farnkfort" een vaartuig van ongeveer 1100 ton, op weg met stukgoed van Ham burg naar Rotterdam, is door den mist uit den koers geraakt en gistermorgen bij Ter Heide gestrand. Het schip, dat evenwijdig met het strand ligt is met den voorsteven tegen een der Westlandsche hoofden opge varen. Vrijdagmiddag hebben sleepbooten van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst het schip vlotgebracht De sleepboot Poolzee heeft het aan den voorsteven be schadigde schip naar Rotterdam gesleept. Aanvaring bij Terschelling. Treller ge zonken. Bemanning gered. Gisteravond werden op Terschelling noodseinen opge vangen van het Duitsche stoomschip Annle Hugo Stin- nes. Oogenbllkkelijk voer de bergingsboot Oceaan ter assistentie uit. De Annie Hugo Stlnnes gaf te kennen, dat zij in aanvaring was geweest met den treller Marle van Alten IJm. 157, en dat deze laatste zinkende was en spoed moest worden betracht. Juist toen de Oceaan ter plaatse aankwam, seinde de Annle Hugo Stinnes, dat de treller gezonden was, en zij de geheele bemanning had gered. Een sensationeel bericht. Nieuw licht op de zaak te wachten? Naar men weet, zal a.s. Maandag te Den Bosch het Gerechtshof aldaar een aanvang maken met de strafzaak van den gewezen procuratiehouder G. J. v. O., verdacht van moord op zijn patroon den heer P. C. Lans te Rotterdam. De „Nieuwsbron' van gister publiceert in verband hiermede het sensationeele bericht, dat een gedeti neerde uit de Scheveningsche Strafgevangenis is ge dagvaard om Maandag ter zitting van het Hof onder cede te komen verklaren, dat een borstelmaker, met wien hij in 1928 in de residentie samenwoonde, den heer Lans met een ijzeren staaf neeft neergeslagen en vervolgens dit moordwapen in tegenwoordigheid van dien gedetineerde in Den Haag in het water heeft geworpen. HEERHUGO WAARD Vergadering afd. Witte Kruis op Donderdagavond in café Rus. Als men zoo op den dag de wijkverpleegster door de gemeente ziet rijden, dan verwondert men zich niet meer, zooals eenige jaren terug. De „zuster" is een te gewone verschijning in de samenleving ge worden, dan dat men er zich over verwonderen zou. Wel zou men het vreemd vinden als men eens twee dagen achter elkaar niet zag dat de zuster voorbij gingZou de zuster ziek wezen?Een zuster is een wezen, dat nu eenmaal niet ziek mag worden; ook niet als zij ten gevolge van veel patiënten wat langer in touw is. dan met gezondheidsvoorschriften overeenstemtZelfs op een vergadering van de afdeeling behoort de zuster te zijn. De ovorzitter opent met een woord van welkom. Gememoreerd werd nat plannen tot stienting van een nieuw badhuis werden, gezien de uitkomsten in naburige gemeenten, uitgesteld. De rekening van deze afdeeling luidde: ontvangsten f 2789.42 uitgaven f 2736.35/4. voordeelig saldo f53.07. Wat de afdeeling tuberculosebestrijding betreft, met het batig saldo van het vorige jaar, zijnde f61.82, wordt dit in totaal f 2398.89/4. Tegenover deze ontvangsten staat een uitgaafpost van f 3251.87, zoodat het boekjaar i930 sluit met een nadeelig saldo van f 642.9714. Op 1 Januari 1930 waren onder toezicht 13 gezin nen met 15 patiënten; in den loop va ndit jaar kwa men hierbij 5 gezinnen met 10 patiënten, terwijl af- govoerd werden 2 gezinnen met 5 patiënten, alzoo einde December onder toezicht 16 gezinnen met 20 patiënten. Verpleegd werd in een ziekenhuis een pa tiënt. Naar sanatoria zijn uitgezonden 5 patiënten, waarvan 3 voor den Raad van Arbeid en 2 voor re kening van het Witte Kruis. Afgelegd zijn 163 bezoe ken. Wat de afdeeling Wijkverpleging betreft, deelt de heer Van der Meer mede, dat in 1930 door de zuster werden afgelegd 1991 bezoeken (waarvan 163 bij t.b.c- patiënten) tegen 1432 in 1929. Deze onderafdeehng sloot met een totaal in ont vangsten van f 1509.77, in uitgaaf van f 1646 92, alzoo een nadeelig saldo van f 137.15. Voorzitter betuigt onder instemming van de ver gadering dank voor het zakelijk-helder uitgebrachte rapport en verzoekt daarna den heer Spierings als magazijnmeester verslag uit te brengen. 4 nieuwe ligtenten werden aangeschaft, terwijl een vijfde ge heel werd omgebouwd. Dit was mogelijk door de ga ve van f500 van de commissie der polderfeesten 1829 Voorts werd het magazijn verrijkt met een hoogte- zon. 385 maal werden door den bode artikelen afge geven. Bij de besprekingen zegde de heer Van Slooten toe, dat op zijn medewerking kon worden gerekend bij plaatsing van de hoogtezon in het oude raadhuis Door den bode Haster is gevraagd zijn salaris over 1930 een gratificatie van f25 toe te staan. Na eenige was men van gevoelen dat dit bedrag verdiend werd, doch gezien de late aanvraag om verhooging voor 1930, meende het bestuur voor te moeten stellen over 1930 een gratificatie van f25 toe te staan Na eenige discussie werd besloten deze te verhoogen tot f 50. en het salaris 1931 te bepalen op f 150. Na rondvraag volgde sluiting ea vervolgens ver tooning van de Witte Kruisfilm. W 1 N K E L Het zielental der gemeente is na de gehouden volkstelling voorloopig vastgesteld op 1795, te weten 940 mannen en 849 vrouwen. Nu onze gemeente bij het P.E N. is aangesloten, komen naast de gewone films ook de wetenschappe lijke aan de orde en bereid het bestuur der Witte Kruis-afdeeling thans voor, de vertooning van de Malariafilm. Waar deze film op alle plaatsen, waar die werd vertoond, veel belangstelling trok, is le verwachten, dat dit ook hier, waar men er zoo lang van verstoken is geweest, ook het geval zal zijn. NIEUWE N 1 EDO RP Naar we vernemen krijgen wij in den loop der volgen de week wederom een bezoek van een bioscoop. Het kan niet op. Maar toch zal de Roode Eenhoorn zich wel kun nen prepareeren op een druk bezoek. De Noorder bioscoop van Noordscharwoude zal na melijk de bekende film komen vertoonen getiteld „Zee mansvrouwen". Zonder twijfel zal dit mooie filmwerk publiek trekken, waarin het Zeemansleven, in Amster dam (de stad van licht en van schaduw, de stad van liefde en van misdaad, van geluk en ellende), op schit terende wijze wordt weergegeven. De strijd tusschen de slechte en nobele karakters, welke laatste ondanks het ruwe léven, dikwijls op hoog peil staan, wordt op indruk wekkende wijze weergegeven. We zien, hoe de drank hier veelal een misdadige rol speelt, maar hoe ten slotte toch de liefde en het nobele karakter hierop, de overwinning behalen. Zijn we goed ingelicht, zal de entree gesteld worden op 50 cent, zoo dat het in veler bereik zal zijn, dezen avond bij te wonen (Zie verder komende advertentie). GEMEENTE SCHAGEN. Getrouwd: Dirk Bcrnardus Ruig en Catharina Bij- post. Overleden: Trijntje Krap, 75 jaar, weduwe van Aarjen Blokker. POLITIE. Verloren: een bril, en rijwiel plaatje. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. Geboren: ARIE, Zoon van I. VETHMAN en J. C. VETHMAN-Brugman. Moerbeek, N. Niedorp, 20 Febr. 1931. oocsooooiooioooaoao w Den 2den Maart hopen onze w - geliefde Ouders q Jb. KOSSEN N. KOSSEN-Kater 2 hunne 25-jarige Echtvereeni- O ging te herdenken. Y Hun liefhebbende Kinderen, KLAAS. ft GU. JAN PIET. Y Schagen, Molenstraat. q Receptie van 2.30 tot 5 uur. g ooosocKxxJooaoaocx) De cp 22 Febr. a.s. gean nonceerde Openbare Uit voering wordt voorloopig HET BESTUUR. BREEZAND. geeft ZONDAG 1 MAART een Uitvoering bij den Heer Jb. BORST. Ter afwisseling: Entrée 60 cent plus belasting. te koop: 1 electrlsche Wachmachine. 1 dito voor riemkracht. 1 Cultivator, 5 banden, 1 Zaadeg, 4 velden. 4 diverse Ploegen w.o. Melotte. 1 Zaaimaciiine. 2 M. 1 tweewielige Wietimachine. 1 eleotrcmotor, 1 P.K. 1 Centrifugaalpomp. 1 Benzinemotor, 2 P.K. 1 Benzinemotor, 4 P.K. 1 Lister motor, 6 P.K. 2 Gierpompen. Levering op proef van goede wer king. Fa. BERENDS G Co., SCHAGEN. Telei. 31. Biedt zich aan: A. E. DE HOOP, Burgerbrug. Zij, die in September—October 1919, inschreven naar aanleiding van een prospectus op eene uitgifte van aandeelen door de N.V. ZWAAN EN DE WILJES' ZAADHANDEL en ZAADTEELT te SCHEEMDA en deze aandeelen nog in hun bezit hebben, worden uitgenoo- digd zich in hun belang in verbinding te stellen met een der ondergeteekenden, daar getracht zal worden teruggave der gestorte gelden met rente te bekomen. E. EDZES, Graanhandelaar, Emmasingel 15, Groningen, Mr. J. M. VIS, Advocaat-Procureur, Noordbroek. van de opnieuw verlaagde prijzen. ROLLENKIPPENGAAS, 50 Meter lang PUNTDRAAD, KRAMMEN en DRAADNAGELS. IIARMONICAGAAS, 75 c.M. hoog, Prima gegalv. EMMERS vaha'f f 1.4:5 Indanthren bedrukte Mooie modellen en aardige dessins. Tevens mooi SCHORTENGOED aan het stuk. Uiterst concurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend, Amstel Heeren, met torpedo, nieuw, volle garantie, van f 80 voor f 50.— Burgers E.N.R., met torpedo, half transport, als nieuw f27.50 Simplex, met Nordlicht, als nieuw f35. Jongensfiets, nieuw f 37.50 Dames Karei 1 als nieuw f30. TE KOOP: Simplex Motorrijwiel, Twee Heeren rijwielen (Gazelle en Fongers) voor elk aannemelijk bod. Aan hetzelfde adres een mooie HERDERSHOND. H. VREDE Nieuwe Niedorp Bij STAMMES in de Waard koopt men het allerbeste vanaf f 175.—. Keuze uit 15 stuks. Telefoon 24. Gevraagd einde Maart: Een voor dag en nacht, bij P. KEPPEL, Winkelier, Kleine-Sluis, Anna Paulow- Gevraagd, 1 of 15 Maart: Een goed kunennde melken, bij H. FIJN HEER, Lutje winkel. VERLOREN: gaande van Nieuwe Niedorp naar Zijdewind, eigendom van het Witte Kruis te N. Niedorp. Adres: Jb. RUITER, Zijdewind. O. Niedorp. aangeboden, door G E'E R T S E M A, Anna Paulowna. Te koop voor de Zaai: 500 K.G. (pinksterbloeiers), gewas '29, h. f 35.» per 100 Kilo. Te bevragen C. BEETS, Grootewa 1 Schagen. Schildersknecht en flinke Halfwas gevraagd, bij J. W. POOL, Kolhorn. Te koop gevraagd: met veel melk. Adres: A v, d. VLIES, Melkhandel, Bassingracht 139, Den Helder. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van WINKEL roepen gega digden op voor te Lutjewinkel, en daarvan te doen blijken vóór Donderdag 26 Februari a.s.

Schager Courant | 1931 | | pagina 6