Schager Courant ACCOUNTANTSBUREAU W. en H. 1. ENNIK Kantongerecht te Schagen. HEEREN-BAAI Derde Blad. H. ERIKS. oud-Burgemeester van PETTEN. Uit onze Omgeving. Zaterdag 21 Februari 1931. 74ste Jaargang. No 8820 (Zie voor het begin le blad.) Tegen de brugleuning te pletter gereden. Het auto-ongelnk op den Rijksweg Alk maar—Helder nabij 't Zand. Een der in zittenden gedood. De bestuurder zich hedenmorgen voor den Kantonrechter te verantwoorden. Alcoholgebruik de oor zaak. Het gebeurde in den nacht van 12 op 13 Augustus van het vorige jaar, omstreeks half vier, dat een tweepersoons auto op den Rijksweg AlkmaarHel der tegen de brugleuning van de brug ovér de Keete- nervaart bij Kolksluis reed. De gevolgen waren ont zettend. De auto sloeg enkele malen over den kop en werd totaal vernield, terwijl de twee inzittenden er uit werden geslingerd, waarvan de een spoedig daarop overleed. De bestuurder William B., toentertijd te Allernaar woonachtig, moet zich heden terzake van dit feit voor den kantonrechter verantwoorden als hebbende de veiligheid van verkeer in gevaar gebracht. Hij kan niet verschijnen, omdat hij thans :n het ziekenhuis ligt, zooals zijn gemachtigde, notaris Boerlage uit Vel- sen heden verklaart. Deze ontkent tevens het aan verdachte ten laste gelegde. Als eerste getuige wordt dan gehoord de rijksveld wachter Vroone van Julianadorp. Deze was 's mor gens om 5 uur door den assistent van dr. Oterdoom te 't Zand gewaarschuwd dat er een ernstig auto-on geluk te Kolksluis was gebeurd en of hij wilde zor gen voor materiaal voor het vervoer van een zwaar gewonde. Toen dit laatste was geschied, heeft ge tuige zich naar de. plek des onheils begeven, waar hij de totaal vernielde auto zag liggen en verder de be- wustelooze heer Posthuma aantrof. Afleidende uit het geen deze braakte,, liet het geen twijfel of dit slacht offer had veel sterken drank gebruikt Op een desbetreffende vraag van den kantonrech ter gelooft getuige wel, dat ook verdachte B., of schoon hij na het ongeluk geheel en al ontnuchterd was, aanvankelijk wel onder den invloed moet zijn geweest. Op de brugleuning waren nog duidelijk de sporen te zien, die door de aanraking met de auto moeten zijn veroorzaakt. De brug is vijf meter breed en alleen wanneer een bestuurder onachtzaam, onoplettend of roekeloos rijdt, kan een ongeluk, als thans is gebeurd, voorkomen. Verdachte B. heeft nog verklaard dat zijn medepas sagier had geroepen: „Willy! Willy!. Zij hadden 60 K.M. gereden. Wakker geworden van den slag. De volgende getuige Arie Dijkshoorn, een bewo ner ter plaatse, was wakker geworden door den slag en het glasgerinkel. Naar buiten gaande, zag hij di rect dat er een ongeluk gebeurd was. Eén persoon lag stil op den weg en een tweede kroop op zijn knieën naar hem toe. Deze laatste had naar den dokter wil len gaan, maar getuige had gezegd: blijf jij maar (hier, dat zal ik wel doen, want ik weel waar de dok ter woont. Of die tweede persoon onder den invloed van sterken drank was, kon getuige moeilijk zeggen. Hij deed wel heel erg gejaagd en onrustig. Inmiddels had men den gewonde op een ladder in een der woningen binnengedragen. Driemaal over den kop. De derde getuige, tevens deskundige, Joh. Ed. Pau- link, chef-monteur bij den garagehouder Tasche aan de Vierstaten te Alkmaar, waar zooals later bleek, de auto gehuurd was, verklaarde dat alles aan den wa gen in orde was. Het was een 2-persoons Citroen, die vaak verhuurd werd en waarmee verdachte al eens ineer had gereden. Over de schaderegeling wordt thans geprocedeerd. Er moet mee gereden zijn, wat er inzat, dat was ongeveer 60 K.M. Driemaal is de wagen over zijn zijkant gerold, hetgeen duidelijk was af te leiden uit de twee plaatsen waar de weg was ingedrukt. Het O. M. aan het woord. Een hooge straf geëischt. De Ambtenaar van het O. M. wil in de allereerste plaats een woord van medelijden betuigen met het slachtoffer, dat bij dit noodlottige ongeluk den dood vond. Verder staat het bij spr. vast dat hier roekeloos is gereden. En nu mogen er omstandigheden zijn, zoo als regenachtig weer, minder goed licht, met als ge volg slecht zicht enz., maar dat zijn alle redenen te meer, om voorzichtig te rijden. Maar verdachte staat bekend als een roekelooze rijder en ook dat hij lang niet afkeerig is van alcoholische dranken. De brug waarmee de botsing plaats had ligt heel normaal in den weg en is eigenlijk geen brug en spr. vraagt zich af, hoe het mogelijk is om in aanraking te komen met deze brug, als er niets anders op den weg is. Verdachte, die anders goed rijdt, moet dan ook niet heelemaal goed geweest zijn. Zelfs de andere inzitten de heeft door zijn uitroep: Willy! Willy!, het gevaar zien aankomen. Tenslotte merkt de Ambtenaar op dat hij dan ook verdachte niet in staat acht, waar hij altijd min of meer met alcohol behept is, voorloopig in het bezit van zijn rijbewijs te taten. Hij eischt te gen hem f 100.boete of 100 dagen hech tenis, met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. Den gemachtigde, notaris Boerlage, heeft het ver wonderd, dat de behandeling van deze strafzaak zoo lang is uitgesteld. Hij zal geen blad voor zijn mond nemen en daarom openlijk zijn verdenking uitspreken, dat dit in nauw verband staat mot de nog te voeren civiele procedure over de schaderegeling, om den uit slag van deze strafzaak van invloed te doen zijn op den loop van genoemde procedure. De heer Boerlage zegt, dat dc eigenaar wel driemaal de getaxeerde waarde van den vernielden auto vraagt, en dat hem meer dan hem toekomt is geboden. Verder valt spr. het proces-verbaal van verschillen de zijden aan. Hij ontkent opnieuw dat verdachte hoogst roekeloos heeft gereden en al moet hij helaas erkennen, dat door den omgang met verkeerde vrien den, verdachte te veel alcohol gebruikt, moet hij er ditmaal toch ton zeerste tegen protesteeren, dat ver dachte onder den invloed was. Hij heeft de bewijzen in handen, dat verdachte den bewusten nacht val heel weinig had gedronken. Hij vindt de beschuldiging gewoonweg absurd en moet tot. de conclusie komen, dat in het. proces-verbaal verschillende duisterheden zitten en dat de ambtenaar zich in zijn requisitoir op enkele punten tegenspreekt, redenen, waarom ge machtigde voor d.en verdachte ontslag van alle rechts vervolging verzoekt.. De grond waarop de beschuldi ging is gebaseerd, is z.i. absurd en de ware schuldige is het Rijk, die door den aanleg van dergelijke don kere en licht absorbeerende wegen de onveiligheid langs den weg in de hand werkt De Ambtenaar laat een heftig woord van protest hooren, waar gemachtigde hem a!s het ware ken schetst als een knechtje van de verzekeringsmaat schappij, en hij begrijpt dat iemand als notaris Boer lage zooiets kan aanvoeren, waaruit al direct valt op te maken dat deze geen jurist is. Spr. vindt het een eigenaardige manier van verdedigen en blijft bij zijn eens genomen requisitoir, waaraan hij nog toevoegt, dat hier dc drank wel degelijk een groote rol ge speeld heeft en de politie te Alkmaar er al eerder over gedacht had om verdachte acuter het stuur van zijn auto vandaan te halen. Getuige Paulink zegt nog, dat iemand hem daar juist in den trein vertelde, dat als ze nog een paar borrels meer hadden gedronken, dit alles niet ge beurd was. of m.a.w. dan hadden ze zoovéél gehad, dat ze niet in staat geweest waren, om met de auto uit te gaan. De heer Boerlage wil niet nalaten zijn excuses aan te bieden indien, zooals de ambtenaar zegt, deze niets afwist van een civiele procedure. De eisch vindt, hij echter exhorbitant hoog en verder komt hij nogmaais met kracht op tegen de beschuldiging dat verdachte te veel sterken drank gebruikt had. Hij zal niet dulden, dat nog meer smet op hem geworpen wordt, als reeds gebeurd is. ook niet door den amb tenaar. Het onderzoek in deze nogal pijnlijke zaak wordt daarop gesloten, waarop de kantonrechter zegt over 14 dagen schriftelijk vonnis te zullen wijzen. EEN KREUPEL PAARD, DAT BETER HAD KUNNEN BLIJVEN WERKEN. Voortgezet wordt de zaak tegen Dirk L., bedrijfs leider van den heer Jb. Kistemaker te Kolhorn, die een kreupel paard werk zou hebben doen verrich ten. De verbalisant, Marskamp, thans als getuige ge hoord, had geconstateerd, dat het dier een zware vracht moest voorttrekken, terwijl het pijnlijk trok met het kreupele poot. Getuige zegt nog, hoe hij eerst den werkman Vink, die met het kreupele paard was aangekomen, al had gewaarschuwd Iedereen sprak er schande van, dat het dier gebruikt werd. Het stond erg met zijn poot te trillen en Marskamp betwijfelt het zeer. of de veearts in zoo'n geval wel vergunning tot werken zou hebben gegeyen. Kantonrechter: Ga nu niet te ver, laat dat nu maar aan den veearts over. Verdachte L. zegt nog dat hij er onschuldig is in- geloopen, omdat zijn patroon hem gezegd had, dal hij het paard moest laten werken. Kistemaker had nog tegen Marskamp gezegd: Je moet mij hebben, want het is mijn paard. een warmen Septemberdag en op den geteerden weg bleven kennelijk de sporen achter van de niet-be- schermde wielkammen. Op verzoek van den dijkgraaf had de rijksveldwachter De Geus proces-verbaal op gemaakt, die thans van zijn bevindingen vertelt. De ambtenaar vindt dat de wegenbelasting al hoog genoeg is, en niet door zoo'n slordige nalatigheid be hoeft toe te nemen. Eisch f 15 boete of 15 dagen hech tenis. De uitspraak luidt f 10 of 10 dagen. TOCH TWEE TE PAKKEN! Van de vier Schager jongelingen, die de vorige maal al terecht stonden wegens verstoring van de nachtrust, hebben er twee bij deze hernieuwde behan deling het geluk, dat het hun ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen kan worden geacht. Het zijn Dirk B. en Jan D. De beide anderen, A. H. B. en K. zijn minder fortuinlijk. De eerste wordt tot f5 boete of 1 week tuchtschool en de andere tot f5 boete of 5 dagen hechtenis veroordeeld. Veldwachter Van Haren ziet tenminste voor de helft zijn nachte lijk werk bekroond. BIJNA VERKEERD BEGREPEN. De niet verschenen Pieter Sch. uit Harenkarspel, had met zijn auto, komende van den Korendijk en gaande over de brug die in den Tuitjenhorner weg naar Warmenhuizen ligt, den op zijn fiets gezeten Pieter Prosper aangereden. Eerst begrepen de kanton rechter en de ambtenaar de situatie ter plaatse niet al te best, zoodat het er voor Prosper. van wien ze dachten dat hij geen richting had aangegeven, die nogal schade had opgeloopen, allesbehalve best uit zag. De getuige Bruin verduidelijkte echter het een en ander en toen was het gauw „voor mekaar". Scha de aan de fiets f3 en voor een nieuwe Zondagsche broek, die voor een groot deel in den strijd gebleven was, wilde de Kantonrechter maar vijf gulden geven (waar zijn die broeken te krijgen?) maar daar moest nog 3 gulden bij, zoodat de totale schade f 11 werd. Deze werd toegewezen en bovendien werd nog tegen verdachte f25 boete of 25 dagen hechtenis geëischt Dè uitspraak luidde f 12 of 12 dagen. EEN WEINIG VERKWIKKELIJKE GESCHIEDENIS Een zekere 1\. zat in den trein van Den Helder naar Schagen Niets geen bijzonders, óók niet, dat hij een beetje of misschien wel twee beetjes „tipsie" was. Maar wat wel heel erg was, dat hij zich blijkbaar in een inrichting waande, die men meestal rond de kerk, aan den grachtkant of in een plantsoentje ver scholen vindt. In ieder geval, de reizigers in het com partiment naast-an het was een doorloopenden wagen hadden zoetjes kunnen indommelen onder het zachte murmelen van een klaterend beekje, in dien niet plotseling het onverkwikkelijke van deze geschiedenis tot hun aller brein was doorgedrongen. De conducteur was ook allerminst gesteld op deze nieuwen reinigingsdienst en zorgde wel voor een pro- ces-verbaal. En als K. vandaag verschenen was, dan had hij f 10 boete of 10 dagen hechtenis tegen zich kunnen hooren eischen. VOOR ACROBAAT SPELEN EN GELD TOEGEVEN. De 25-jarige IJsbr W., te St Maartensbrug, had zijn motorfiets bereden met zijn handen in de zak ken van zijn jas. Het was wegens de kou. De kan tonrechter rilde van deze acrobatische toeren en her innerde er aan hoe nog niet lang geleden een jongen op de Eeuwige Laan te Bergen door hetzelfde kunst- ADMINISTRATIËN BELASTINGZAKEN. Hooldkantoor: HAARLEM, Wilhelminastraal. Tel. 11601. Na 6 utar Tel. 14621 Bijkantoor: 's GRAVENHAGE. Akeleistraat 56. Speciale afdeelingen voor BLOEMBOLLENCULTUUR, LAND- EN TUINBOUW en VEETEELT. INLICHTINGEN bil onzen CORRESPONDENT, den heer Kantonrechter: Nu, als gij nu boete krijgt, dan moet je het Kistemaker maar laten betalen. Veearts De Boer, als getuige-deskundige gehoerd, had geadviseerd, om het paard te blijven gebruiken, daar het anders voor goed ongeschikt voor den dienst zou worden. De heer Kistemaker heeft veel last van kreupel onder zijn paarden en er zit dan niet anders op, dan ze voor licht werk te blijven gebruiken, dat werkt als een soort massage. Verder vond de heer De Boer het buitengewoon onverantwoordelijk van dezen politieman om den eigenaar te beletten het paard te gebruiken. Ik maak mij sterk, zegt spr., dat wanneer het paard was blijven werken, het n u n o g gebruikt kon worden. De heer Kistemaker is een tip top boer die zeer zeker zijn paarden niet zal mis handelen. Kantonrechter gelooft ook, dat hier zeer onoordeel kundig is opgetreden. De ambtenaar zegt, zich te refereeren aan het oor deel van den deskundige en waar dan blijkt, dat het laten werken van hét paard min of meer als een ge neesmiddel moet worden beschouwd, vraagt hij vrij spraak tegen verdachte; iets waarmede de Kanton rechter zich volkomen kan vereenigen. DAAR WAS BIJNA GEEN TWIJFEL AAN. In de aanrijding door Jb. van Duin met zijn auto tegen de wipbrug over het Oude Veer bij Kleinesluis, toen deze in reparatie was, hadden we reeds voor speld, dat de uitspraak niet twijfelachtig zou zijn, toen de Kantonrechter in eigen persoon den toestand ter plaatse had opgenomen en vond, dat je den af sluitboom al wel bijna op Breezand had kunnen zien. Mr. J. A. E. Buiskool, die als gemachtigde voor verdachte in deze zaak den aannemer Jb. de Gr. optrad, hoorde dan ook met genoegen het vrijspre kend vonnis voor zijn cliënt aan. NOG EEN VRIJSPRAAK. De autobushouder P. D. te Schagen, voor wien als gemachtigde mr. Buiskool optreedt, had een proces verbaal opgeloopen van den heer Koeling in zijn kwa liteit van controleur bij het Rijkstoezicht op de Spoor wegen en openbare middelen van vervoer. Deze was bij hem thuis geweest, viagende naar het register, maar aangezien D. niet thuis was, en niemand iets van „een register" afwist, was bovengenoemd proces verbaal het gevolg. De heer Koeling had echter al heel weinig succes, want èn de ambtenaar èn de verdediger (buitenge wone éénstemmigheid, zooals de heeren zelf op merkten) waren van rneening dat deze wet inzake het toezicht op de openbare middelen van vervoer zóó slecht geredigeerd was, dat de stral'baarneid to gen verdachte in dit geval heel moeilijk was staan de te houden. Daar ook de Kantonrechter eenzelfde gevoelen was toegedaan, was het al heel begrijpelijk, dat verdachte D. van alle rechtsvervolging werd ont slagen. DE WEGENBELASTING IS AL DUUR GENOEG. Albert K. te Zijpe had met een tractor cp den Mo lenweg in de Wieringerwaard gereden. Het was op stukje uit te halen, er zijn leven bij had ingeschoten. De ambtenaar eischie f 15 of 15 dagen, maar met het oog op W.'s goede reputatie als motorrijder maakte de Kantonrechter er f8 of 8 dagen van. Joh. L. van St. te Barsingerhorn had achter het stuurrad van de auto gezeten, terwijl hij het ver eischte rijbewijs nog niet had. Al wel aanevraagd en ook al „door zijn examen gekomen", maar nog niet gekregen. Conform de eisch wordt hij tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis veroordeeld. W 1ERJNGERWAA RD Vergadering van de Handeldrijvende en Industrieele Middenstansvereeniging in lokaal Van der Woude, onder leiding van den heer C. Rezelman Jz. Aanwezig 10 leden. Het doet Voorzitter genoegen dat ondanks de vele zieken en 't slechte weer zooveel belangstelling nog is Vorig jaar werd de wensch uitgesproken, dat 1930 beter zou zijn als 1929; de toestand is evenwel veel slechter geworden. Op 't oogenblik kunnen we spreken van een crisis zooals bij menschenheugenis niet bekend is. La ten we hopen dat 1931 eenige verbetering brengt en met J. P. Koen zeggen: Ende men desespereert nimmer. In verband met de voorgelezen notulen zegt Voorzit ter dat van een boekhoudcursus nog niet veel is gekomen Mochten er onder de Middenstanders nog zijn die be hoefte gevoelen om een cursus in 't leven te roepen, kunnen er altijd nog maatregelen getroffen worden. Uit de besprekingen blijkt dat een eenvoudige boek houding wel gewenscht is, vooral in verband met de in vulling der biljetten voor de belasting. Toch schijnt de behoefte niet te worden gevoeld. Een serie ingekomen stukken, w.o. een dankbetuiging van de afd. Schagen voor 't ontvangen cadeau bij gelegenheid van hun 25- jarig bestaan: een circulaire van 't Meuwsenfonds, waar in gevraagd wordt een feestavond te organiseeren (Een extra gift is ook welkom); een mededeeling dat de vol gende algemeene vergadering te Zandvoort zal worden gehouden, enz. worden voor kennisgeving aangenomen. De rekening van den penningmeester, nagezien door de heeren P. Marrees en C. Dekker werd in orde bevon den. Eerstgenoemde deelt mede dat de ontvangsten heb ben bedragen met inbegrip saldo vorig jaar f 137.57%; uitgaven f 68.25. Batig saldo f 69.32%. Door den secretaris, den heer F. Zwaag, wordt 't jaar verslag uitgebracht. De vereeniging telt 21 leden. De heer Sijbrands brengt rapport uit van het laatst te Groningen gehouden congres. Als bestuursleden moeten aftreden de heeren J. Hoog land, penningmeester; F. Zwaag, secretaris, beiden her kiesbaar en Jb. Kuiper, niet herkiesbaar. De twee eerst- genoemden worden herkozen, terwijl de heer K. Zander wordt gekozen. 'Üfögi Jj,m anjij kijkt sikkeneurig Door de tyds-omstendigliad; Jou staat op 't gezicht te lezen, Datjyaan.malaise'iydt. Weel je,waarom, ondanks alles. Ik zoo woolyk,glunder kijk? Door myn pgpje D0UWEEGBERTS Ben ik Rothschildt nog te rijk. CIingeDooroibos 20-50 ct per ons verschaft U wolken, van, yenot Volgend punt isbespreking Kleinhandelprijzen. Er wordt n.1. dikwijls gesproken van onredelijke prijspoli- tiek in den kleinhandel. Dr. C. Visser, secretaris derKamer van Koophandel en Fabrieken, zegt dat daarvan geen sprake is, en toont dit op duidelijke wijze aan in een artikel opgenomen in het algemeen weekblad de Middenstandsbond. Door den heer Visser wordt dan met voorbeelden en bewijzen weerlegd, als zouden door den detailhandel woe kerwinsten worden gemaakt. Deze beschuldiging is zeer ernstig en 't zou beter zijn déze zaak vooraf zoo objec tief mogelijk te onderzoeken. Uitvoerig wordt dan ge sproken over willekeurige prijsbepaling door dep detail list, door de concurrentie onmogelijk. De legende der prijsafspraken, de waardeering van statistieke gegevens. Waarom de kleinhandel niet in gelijke mate de groot- handelprijzen kunnen volgen, in welk verband als voor beeld wordt genoemd: Tarwe, brood, bruine boonen enz. en nog meer andere sprekende voorbeelden. Uit alle3 blijkt, dat een daling der groothandelprijzen geen even redige daling van de detailprijzen medebrengen kan. Voorzitter zegt, dat we als kleinhandelaars moeten medewerken, de prijzen te verlagen, zoover dit in ons ver mogen ligt. Door een ondoelmatige inrichting van zijn bedrijf als: het houden van te groote voorraden, het ge ven van te veel crediet aan zijn klanten, het houden van incourante artikelen, het onoordeelkundig plaatsen van personeel, het hebben van minder geschikt personeel en nog veel meer andere dingen wordt de kostprijs bein- vloed. De arbeidsloonen spelen een groote rol. Het uur loon is 200 tot 300 pet. hooger dan voor den oorlog. Zeer uitvoerig wordt verder uiteengezet dat de kleinhandel- prijzen werkelijk niet te hoog zqn. Bij de rondvraag vraagt de heer K. Zander of door de Middenstandsvereeniging candidaten worden gesteld voor den Gemeenteraad. Voorzitter licht toe, dat dit niet wordt gedaan. Er is al eens meer over gesproken, dat wij als Middenstanders ook eens iemand candidaat konden stellen. Uit de verdere besprekingen hierover is naar voren ge komen om in deze een kiesvereeniging in den arm te nemen, die rekening wil houden ook met de belangen der Middenstanders. Met dank voor de aangename besprekingen volgt slui ting. BARSINGERHORN Vergadering van de vereeniging D.O.G. op 17 Februari, bij den heer A. de Graaf. De voorzitter opent de vergadering met een woord, van welkom en wenscht de leden een goed jaar toe, zijn spijt uitsprekend over de geringe opkomst, dit te meer bejammerend, omdat de agenda zooveel be langrijks bevat. Uit het verslag van den penningmeester klinkt een optimistischen toon, de vereeniging heeft ondanks de hooge uitgaven nog f100.in kas. Besloten wordt dit seizoen nog een avond te hou den, hoofdzakelijk voor de dames bestemd, waar een huishoudelijk praatje door een bevoegde leerares van een huishoudschool zal gehouden worden, hoewel voorzitter meent, dat de dames wel eens wat belang stelling hadden kunnen toonen voor dezen avond en feitelijk zoo iets extra's niet verdiend hebben. Dit jaar zal geen Floraliatentoonstelling gehouden worden. Met hot oog op de viering van het 55-jarig be staan, wordt een feestcommissie benoemd, bestaande uit bestuur, den heer v. d. Kuijl en Wiedijk en de dames SchenkSleutel, DekkerWonder en G. v. d. Oord Dd. De feestavond wordt Zaterdag 31 October gehouden en zal alleen toegankelijk zijn voor leden van D.O.G. en huisgonooten en leden der zang en van Liefdadigheid. Groote plannen hiervoor zijn al beraamd. Tenslotte wordt overgegaan tot de inleiding van den heer Loggers over „Ministericele verantwoorde lijkheid en parlementair stelsel." Op duidelijke en vlotte wijze schetst spieker ons dc ontwikkeling van de ministericele verantwoorde lijkheid in verschillende landen; in het bijzonder wordt gewezen op Engeland, waar het principe geldt, dat ieder verantwoordelijk is voor z'n eigen daden, in tegenstelling met Nederland, waar bijvoorbeeld in in militairen "dienst de ondergeschikte geen verant woording heeft en de bevelen van zijn meerdere zon der meer heeft op te volgen. Verschillende voorbeelden uit de geschiedenis van verantwoordelijkheid der ministers worden opge noemd en in 't bijzonder wordt stilgestaan bij den premier van Karei I in Engeland, minister Strafford, die een voorstander was van onbeperkt koningsgezag en daarom door dé leden van Lager- en Hoogerhuis ter verantwoording werd geroepen en ten slotte ter dood veroordeeld. Op boeiende wijze vertelt spreker van dit proces. Daarna gaai spreker op ons land over en wijst er op hoe koning Willem I niets wil weten van ministe- rieele verantwoordelijkheid en aftreedt als dit tot stand komt, hoe de ministerieele verantwoordelijk heid dank zij Thorbecke in 1848 tot stand komt. en in de grondwet opgenomen wordt: De koning is on schendbaar, de ministers zijn verantwoordelijk. Spreker staat alleeji stil bij de politieke verant woordelijkheid, waarmee samenhangt het parlemen taire stelsel 't ministerie in overeenstemming met de politieke gezindheid en behandelt uitvoerig de fouie opvatting van koning Willem III, die niets wilde weten van ministerieele verantwoordelijkheid en bij het optreden van het ministerie van Suylen-Heems- kerk tot tweemaal toe de Kamer ontbond. De strijd bij de verkiezingen liep toen over de vraag onbeperkt koningsgezag of verantwoording, en tot tweemaal toe sprak het Nederlandsche volk zich uit tegen onbe perkt koningsgezag.

Schager Courant | 1931 | | pagina 9