Humt! Kieiws- AiïErtsntit- Lnilowtlai. Het Tehuis voor Ouden van Dagen. Radioprogramma Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Uit onze omgeving. Donderdag 26 Februari 1931. IAGER 74ste Jaargang No. 8823 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bi] inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in hel eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERT^rt- TlëN van 1 tot 5 regels f 1 10, iedere regel meer 20 cent (bewijmio. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. De officieele opening van het verbouwde Tehuis voor Ouden van Dagen te Schagen vond Woensdag middag 25 Februari onder veel belangstelling plaats. Naast den consulent der Ned. Herv. Gemeente, den heer Ds. J W. E. van Loon, die het officieele ope ningswoord sprak, waren aanwezig de leden van den kerkeraad met hunne dames, heeren kerkvoog den en regenten van het Weeshuis, de Meester en Meesteres van het Tehuis, de doktoren in deze ge meente, de heeren Dr. Melchior en Dr. van der Sluis, voorts Zuster Boks, burgemeester en wethouders der gemeente en de heeren Chr. Dekker, C. Blaauboer, P. Keuris en W. Schaafsma, als architect en uitvoer ders van het werk. De officieele opening. Ds. Van Loon heette de aanwezigen hartelijk wel kom en deelde mede, dat de kerkeraad hem had ver zocht dit verbouwde Tehuis voor Ouden van Dagen met eon enkel woord officieel te openen. Spr. heeft die uilnoodiging aangenomen, omdat het z i. ligt in den lijn van het werk dat hij als consulent in deze gemeente neeft te verrichten. Doch liever zou spr. gezien hebben dat in zijn plaats stond de heer Ds. van Dijk, die de geheele geschiedenis, voorafgegaan aan deze verbouwing, heeft medegemaakt en spr. weet uit naam van allen te spreken wanneer hij een woord van hulde brengt aan Ds. Van Dijk voor het initiatief dat hij heeft genomen en dat geleid heeft tot de totstandkoming van dit verbouwde Tehuis voor Ouden van Dagen. Aan de verbouwing is een heele geschiedenis voorafgegaan er is gewikt en ge wogen. de voorbereiding was niet gering en vele moeilijkheden moesten worden overwonnen. Immers voor de stichting van een dergelijk gebouw is geld noodig en dat ontbrak aan de kas der kerkelijke ge meente. De medewerking van veel menschen was noodig, ook finantieele deelname en nu het den Ker keraad gelukt is de verbouwing tot stand te brengen, nu is het een dag van groote blijdschap. Spr. wijst op de groote inspanning van den Kerke raad, zijn toewijding was boven alle lof verheven en zelfs eenige echtgenooten van leden van den Ker keraad hebben hun steun verleend op een wijze die heel mooi genoemd mag worden. Als een inrichting als deze is tot stand gekomen, een inrichting waar zij die hulp behoeven en hun levensavond doorbren gen, geholpen worden, dan is er alle reden tot blijd schap. En ook is dit het geval nu door onze kerke lijke gemeente iets werkelijk practisch is tot stand gebracht. Zoo.dikwijls wordt gesmaald dat de Ned. Herv. Kerk zoo weinig doet, maar spr. moet dat ten stelligste tegenspreken. De Ned Herv. Kerk doet groot sociaal werk en spr denkt dan aan onze Dia- coniën, aan haar mooie liefdewerk doch in stilte. En spr. noemt de totstandkoming van dit verbouwde Te huis dan ook een stuk praktisch Christendom, waar spr. als dienaar der kerk trotsch op mag wijzen. Maar niet. alleen voor den Kerkeraad is het een dag van blijdschap, ook voor de burgerlijke gemeente, want deze inrichting zal ongetwijfeld bijdragen tot welvaart en bloei van de burgerlijke gemeente. Wel is dit geen ideale inrichting als „Avondlicht" bij Hoorn en „Westerlicht" dat te Alkmaar zal worden gesticht, maar het is toch een inrichting die van be lang is voor de burgerlijke gemeente. Meer uitvoerig behandelt spr. de groote voorberei ding om tot dezen verbouw te komen, brengt in her innering hoe reeds de nobele Ds. Herman reeds plan nen tot verbetering beraamde, doch dat het ontbrak aan finantieele middelen en het daardoor bleef bij een kleine verbouwing. Maar de tijden veranderen en ook ij menschen veranderen met de tijden. De Kerkeraad had zich gedacht een verbouwing tot een naar de eischen des tijds aanpassende inrichting, waar zou zijn een goede zaal voor de zieken, een goede ligging voor de verpleegden en tevens een ge legenheid voor inwonenden om een goede verzpr- ging te krijgen. En de poging is gelukt. Spr. brengt hulde aan allen die hun krachten en gaven daarvoor gaven. Spr hoopt dat het den Kerkeraad weldra zal mogen blijken dat de stichting rendabel zal kun nen zijn en het is een mooi verschijnsel dat reeds voor de officieele opening eenige vertrekken zijn in ge bruik genomen, meerdere aanvragen zijn ingekomen en ook reeds weer toegezegd. Aan kerkvoogden brengt spr. dank voor den mo- reelen steun en medewerking, aan heeren regenten van het Weeshuis, aan wie het hoofdzakelijk is te danken, dat finantieel tot dezen verbouw kon worden overgegaan. Aan regenten van het Weeshuis, een an der stuk practisch christendom, daarvoor namens den Kerkeraad hartelijk dank. Spr. wendt zich dan tot burgemeester en wethou ders, de burgerlijke gemeente, die zich zeker mede hartelijk zullen verheugen over de totstandkoming van dit gebouw Immers wanneer dit gebouw geheel bewoond zal zijn, zal er heel wat voor noodig zijn en zal dit ongetwijfeld bijdragen lot de welvaart en den bloei der gemeente Schagen Spr. brengt ook des Kerkeraads dank over voor de zeer welwillende hou ding die de gemeenteraad heeft aangenomen, toen voor de stichting van het gebouw enkele meters grond noodig waren. En spr. richt zich dan tot ,1e beide esculapen, waar van de een reeds hoog bejaard is en de ander de bloem. Spr. herinnert aan den velen arbeid die Dr. Melchior reeds in het Tehu s heeft verricht en wien de totstandkoming van dit verbouwde Tehuis een vreugde zal zijn. Spr wcnscht Dr. Melchior toe, dat het hem nog langen tijd gegeven moge zijn zijn krachten te geven ten bate van hen die hulp noodig hebben Dr. Van der Slu*s wcnscht spr. toe, dat wan neer hij daartoe geroepen mocht, worden, hij zijn krachten en gaven aan de lijdende menschheid geve en spr. beveelt de belangen van het Tehuis bij hem aan. Zuster Boks wil spr in één adem met de beide dok toren noemen en noemt de gezinsverpleging weer oen stuk praktisch Christendom. De zusters der crezins- verpleging ze zijn de zusters der dienende liefde; en spr. wenscht Zustei Boks toe, dat zij nog veel leed met waarachtige christenliefde in het hart zal mo gen verzachten. En dan de Vader en de Moeder in dit huis, die zijn de rechte menschen op de rechte plaats. Spr. is over tuigd dat de Kerkeraad zich gelukkig acht zich van de hulp van deze beide menschen te hebben verze kerd. Hij wenscht beiden toe. dat zij nog lange jaren in dit vernieuwde huis werkzaam zullen mogen zijn. Voorts dankt spr. architect en zijn helpers voor alle zorgen aan de totstandkoming van dit werk besteed. Spr. hoopt dat het den architect gegeven moge zijn nog veel goeds en nuttigs tot stand te brengen en dankt in het algemeen alle helpers, timmerman, metselaar, enz. Een bijzonder woord richt spr. dan tot den heer G. Beers, die in verschillende college's zitting heeft gehad en nog steeds van zij.n belangstelling blijk geeft en spr. weet dat de heer Beers veel vreugde heeft van wat tot stand gebracht wordt, zoowel in de kerkelijke als in de burgerlijke gemeente en waarvan de heer Beers zoo'n waardig burger is ge worden. Na in 't algemeen nog woorden van dank te hebben gesproken draagt spr. dit meesterwerk over aan de trouwe hoede van Onzen Vader en met: Wij danken U o God voor deze goede gave, eindigt spr. Een hartelijk applaus weerklinkt. Burgemeester Cornelissen dankt mede namens de wethouders voor de uitnoodiging en zegt dat de tot standkoming van dit verbouwde Tehuis inderdaad voor de burgerlijke gemeente een groote verheugenis is, want het kan niet anders of deze inrichting moet mede bijdragen tot bloei der gemeente. ï>pr. noemt het nieuwe R.-K. Liefdesgesticht, de uitgebreide R.-K. school, straks het nieuwe gebouw van de Waterlei ding, dat alles duidt op Schagen's bloei. Spr. wenscht den Kerkeraad hartelijk geluk met dit schoone ge bouw. Een groot aantal jaren geleden heeft spr. het met Ds. De Graaf bekeken en is hem gebleken, dat er geen sprake van is van een streng, barsch, onge zellig gebouw, doch dat het was een vriendelijk Te huis en spr. vertrouwt dat dit na de uitbreiding nog in grootere mate het geval zal zijn Spr. brengt hulde voor datgene wat tot stand is gebracht. De heer Leguit spreekt als kerkvoogd en gewaagt van de vele werkzaamheden die de Kerkeraad had te verrichten om tot de totstandkoming van dit ver bouwde Tehuis te komen. Spr. hoopt, dat de ver wachtingen die de Kerkeraad ervan heeft, zullen worden verwezenlijkt, dat zal de kroon op het werk zijn. En spr. hoopt ook, dat de uitmuntende samen werking tusschen Kerkeraad Meester. Meesteres en Ouden van Dagen en Verpleegden, die er thans be staat, zal blijven voortduren. Spr. hoopt dat zij al len veel genoegen van dit gebouw zullen mogen on dervinden. Door Ds. Van Loon wordt nog medegedeeld, dat de voorzitter van het classicaal bestuur heeft medege deeld dat het clasicnal bestuur zich verheugt over de totstandkoming van dit gebouw. Evenzoo is dit het geval met Ds. De Graaf, die door een zware ziekte hier niet aanwezig kon zijn. Aan Ds. Van Dijk ont brak de tijd om bij deze officieele opening aanwezig te zijn, maar later zal hij de inrichting heel graag eens aanschouwen. Nadat dan een eerste dronk is gewijd aan den bloei van het Tehuis, een versnapering is aangeboden en men een poosje gezellig bijeen had gezeten, de hee ren onder het genot van een sigaar, werd gelegen heid gegeven om de inrichting te bezichtigen. Ook eenige aardige attenties zijn nog te vermelden, n.1 dat op den schoonsteenmantel in de conversatie zaal een mooi klokje- stond, geschonken door Dr. Melchior en voorts dat hloemstukken waren ontvan gen van den heer G. Beers en van de wasscherij „De Lelie'. Wat veranderd en aangebouwd is. Zij die de oude inrichting hebben gekend, zullen reeds bij de ent.rée getroffen worden door de veran dering die daar is aangebracht. En als we dan eerst naar de voormalige woonkamer van den sympathie ken huismeester en zijn echtgenoote, den heer en mevr. Bos, gaan, dan vinden we deze woonkamer herschapen in een eenvoudig, doch zeer net gemeu bileerde bestuurskamer, waar de belangen van zoovele oudjes worden behartigd door het daar toe gekozen college. Tegenover deze bestuurskamer heeft het personeel zijn aparte kamer en is dit personeel dus niet meer aangewezen op de woonkamer van den huismeester en zijn éga. De vroegere eetzaal is nu geworden een allergezelligste en keurig ingerichte conversatiezaal, waar de oudjes, gemakkelijk gezeten, hun „babbel tje" kunnen houden, hun courant kunnen lezen of in alle rust kunnen genieten van wat de „aether" brengt. Aan den overkant van de gang vinden we de keuken, waar het er kraakzindelijk uitziet en waarbij aansluit een flinke kelder. De voormalige badkamer heeft hiervoor ruimte moeten maken. Daar waar voorheen de ziekenzalen waren, zijn nu drie enkelvoudige kamer/ en twee dubbele kamers gekomen en die tot doel hebben om te worden ver huurd aan die menschen voor wie het moeilijk valt op hun levensavond nog voor hun eigen huishouden te zorgen. Na deze veranderingen bewonderd te hebben, wor den we in het nieuw-aangebouwde gedeelte gebracht. En dan is het allereerst de mooie eetzaal die we we derom te bewonderen krijgen. Practisch en smaak vol, maar eenvoudig, zoodat onze oudjes er zich best op hun gemak zullen gevoelen, is ook hier evenals elders de uitvoering De W.C.'s. de kelder voor cen trale verwarming en voor warmwatervoorziening, waarbij de bergplaats voor kolen, nog een bijkeu ken. treffen we vervolgens aan. Voor verpleging zijn er een tweetal kamers, keurig nette waschgelegcn- heid, met badkamertjes, aan den eenen kant van de gang vinden wp de slaapkamer voor de mannen en door deze kamer komen we in de ziekenzaal voor de mannen Aan den tepenovergestelden kant js de slaapkamer voor de vrouwen en eveneens daarach ter de ziekenzaal. Bij elk ledikant is een bel aange bracht en wanneer men dus 's nachts hulp mocht erlangen, dan behoeft men slechts op een knop 1a drukken en de bel in de gang zal dan de verpleeg zuster wel waarschuwen en die zal op het schakel bord het ledikantnummer van den hulpbehoevende kunnen lezen. Boven zijn weer een 8-tal kameitjes en 2 dubbele kamertjes, die verhuurd kunnen worden, er is een flinke waschkamer, een rookkamer voor de mannen. De voormalige regentenkamer is nu de woonkamer voor den huismeester en zijn vrouw geworden. En dan is boven ook het weksysteem door middel waar van des morgens de bewoners van het Tehuis wor den gewaarschuwd, dat het uur van „rijzen" is aan gebroken. En wanneer we dan nog vertellen dat bij het ge bouw behoort een bergplaats, en een waschboetje, dan hebben we onze lezers ecnig overzicht gegeven van de inrichting van het verbouwde Tehuis voor Oudan van Dagen. Het is met groote voldoening dat de Kerkeraad op zijn destijds genomen besluit tot verbouw mag te rugzien en onder de uitmuntende zorgen van en den vriendelijken omgang met den huismeester en zijn vrouw, geassisteerd door een even vriendelijk perso neel, zullen onze Ouden van Dagen zich zeer zeker in hun „Tehuis" thuis gevoelen En daartoe zullen dan ook hebben bijgedragen de ontwerper van het werk, de heer Chr Dekker, architect, zoomede de uitvoerders de heer C Blaauboer als timmerman, de heer P. Keuris als metselaar, de heeren Gebr. Renooij van Schagerbrug, die het schilderwerk verzorgden, de heer Sievons te Beverwijk, centrale verwarming en de heer Schaafsma, voor sanitair- en electrischen aanleg. Aan belangstellenden zij nog medegedeeld dat de Kerkeraad besloot, om de gelegenheid open te stel len om het gebouw te bezichtigen en wel op Zondag middag a.s. van 24 uur. Een hoekje in de conversatiezaaL Vrijdag 27 Februari. Hilversum (1876 M.) V.A.R.A. 9.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Voor de zieken. Concert door het VARA-Septet. A.V.R.O. 12.302.30 Concert door de Nieuwe Amsterdamsche Orkest-Vereeniging o.l.v. Nico van der Linden; 2.30 3 00 Uitzending voor Scholen: J. Z. Kannegieter be spreekt „De Geschiedenis van Amsterdam"; 3.004.00 Middagmuziek door het AVRO-Kwintet. VABA 4 00 Orgelspel door Johan Jong; 4.30 Knutseluurtje voor kinderen; 5.15 Vooravondconcert door het VARA- Orkest o.l.v. Hugo de Groot m.m.v. hei Dubbelman- nenkwartet „Excelsior"; 6.50 Actueel allerlei uit de ar beidersbeweging; 7.05 Oorsprong, geschiedenis en he- dendaagsche stand der Socialistische beweging, cursus door W. H. Vliegen; 7.30 Politieberichten; 7.45 Gramo foonmuziek. V.P.R.O. 8.00 Tijdsein; 8.01 Catechisatie door Ds. F. W. J. van den Kleboom; 8.30 Concert; 9.00 Spreke»-: Prof. Dr. J. Lindeboom. Cursus: Typen van godsdienstig leven: 9.30 Concert; 10.00 Persberichten van het Vrijzinnig Godsdienstig Persbureau; 10.05 Vaz Dias?: 10.15 Voor dracht uit eigen werk door A. J. D. van Oosten; 10.45 Concert. VA.E.A. 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (298 M.) K.R.O. 8.009.15 Gramofoonmuziek; 10.0011.30 Morgencon cert; 11.3012.00 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen; 12.012.00 Lunchconcert door het K.R.O.- Orkest o.l.v. Johan Gerritsen; 2.00245 Kookpraatje; 2.453.15 Verzorging van den zender; 3.154.00 Gramo foonmuziek; 4.005.45 Concert door Kwartet; 5.45 6.00 Lezing over: „München en het Beiersche Hoog land"; 6.006.45 Piano-voordracht door Irma Timmer man; 6.457.15 Engelsche cursus; 7157.45 Lezing: „Uit Brabants Centrum"; 7.458.15 Gramofoonmuziek; 8.15-^10,15 Studio-opvoering van het hoorspel „Vier Dames Duvernis" door het Hofstad-Tooneel10.15 11.15 Gramofoonmuziek; pl.m. 9.00 Persberichten van Vaz Dias; 11.1512.00 Een Ketelbey-menue. Zaterdag 28 Februari. Hilversum (1875 M.) V.A.R.A. 9.00 Gramofoonmuziek, V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. VARA. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrij ven; 12.00 Politieberichten; 12.15 Middagconcert door het VARA-Septet; 1.45 Onderbreking voor verzorging van den zender; 2.45 Paedagogisch Concert; 2.30 Lezing door F. S. Noordhof f: Vakbeweging en arbeiders ontwikkeling; 4.15 Cursus Duitsch; 4 45 Gramofoon muziek; 5.00 Populaire Kunstbeschouwingen door Otto van Tusschenbroek; 5.30 Gramofoonmuziek; 5 35 „Ons Huis een Tehuis" door T. Landré; 6 05 Vraaghalfuurtie voor kinderen; 6.30 Literair halfuurtje door A. M. de Jong; 7.15 S.DA..P.-kwartiertje; 7.30 Politieberichten; 7.45 Multatuli-programma; 9.00 Bestuursmededeelingen; 9.05 Populair Avondprogramma, met medewerking van Henry Dekking (voordracht), VARA-Orkest. Teun de Klepperman. In de pauze: Persberichten van Vaz Dlas en Mededeelingen van Nederlandsche Voetbalbonden; 12.00 Sluiting. Huizen (298 M.) K.R.O. 8.009.15 Gramofoonmuziek; lQ.00-^10.30 Militaire mu ziek (gramofoonpl.); 10.3011.00 Mannenzang (gramo- foonpl.); 11.0011.30 Cinema-orgel (gramofoonpl.): 11.30 12.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Tijdsein; 12.00 1.30 Lunchmuziek door het K.R.O.-Sextet; 1.302.30 Gramofoonmuziek; 2.303.00 Vragenhalfuurtje voor jeugdige personen; 3.004.30 Kinderuurtje; 4 304.45 Verzorging van den zender; 4.455.30 Vooravondcon cert door het K.R.O.-Orkest; 5.305.45 Nieuwsberichten in het Esperanto; 5.456.05 Vervolg concert: 6 056.25 Journalistiek Weekoverzicht door Paul de Waart; 6.25 -^6.45 Vervolg concert; 6.457.15 Cursus Esperanto; 7.15—7.45 Lezing. N.C.R.V. 7.458.00 Gramofoonmuziek; 8.008.30 Declamatie door Arie Post; 8.309.45 Concert door het Chr. Radio- Orkest o.l.v. George Stam. K.R.O. 9.45—11.00 Concert door het K.R.O.-Quintet; 11.00—12.00 Vroolijke gramofoonmuziek. HOOGWOUD Voor het departement Hoogwoud van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen trad alhier op een spreker van het Hoofdbestuur, n.1. de heer M. van Lokhorst te Zut- phen. Genoemde spreker had als onderwerp voor zijn le zing gekozen het land Mexico. Door ziekte was de heer H. de Boer, voorzitter ver hinderd deze bijeenkomst byte wonen en werd deze ge opend door den heer Jac. Kuiper Cz., die den aanwezigen hartelijk welkom heette en in het bijzonder den spreker van hedenavond. Na deze korte woorden werd het woord gegeven aan den spreker, die zijn lezing begon met een overzicht te geven van het land Mexico. Deze inleiding die zeer kort was bevatte de geschiedenis van Mexico. Het land Mexico is verdeeld in 3 verschillende zone's, te weten Tierra Callente 600 meter. P. Tierra Templade 600 1800 meter en Tierra Fria boven 1800 meter. De ge schiedenis van Mexico is bekend vanaf het jaar 1519, toen de Spanjaarden daar hun bewind kwamen voeren N

Schager Courant | 1931 | | pagina 1