De Langend ij ker Groentencentrale. Ingezonden Stukken. Predikbeurten. onu.'Oortez. D^ze heeft in 1521 <ia eUid Tenoohüllan hoofdstad der Azteken ver-woest en zijn de Spanjaarden gebleven tot 1821. Toen werd Mexico een onafhankelijke staat, die onafhankelijkheid hebben ze in 1921 met gi-oo- te feesten gevierd. Wel heeft Mexico zeer veel verliezen geleden door oorlogen met de Vereenigde Staten, waar door de grootte van het land is teruggebracht tot 42 maal Nederland. Mexico was vroeger 84 maal zoo groot als Nederland. Na deze korte inleiding liet de heer Loklhorst ons met behulp van lichtbeelden een zeer duidelijk beeld geven van de zeden cn de gewoonten van de Mexicanen. Ook verschillende natuuropnamen gaven ons 'n kykje op de schoone natuur van dat land. Tevens werden nog eenige gebouwen als kerken enz., vertoond, die reeds teekenen van verval gaven. Ook werden door den spreker licht beelden vertoond van een Indianendorp, waar het volk nog zeer achterlijk is, wel een verschil bij de groote ste den, waar men van den modernen tijd meer op de hoog te is. De vrouwen daar dragen nog lang haar, wel een verschil bij andere landen. Voordat de heer Lokhorst zijn lezing eindigde werd door hem nog verteld, dat de president van Mexico ge naamd Porfirio Diaz, na 29 jaar president geweest te zijn. Is weggejaagd door het volk. Genoemde president heeft heel wat tot stand gebracht tot de bloei van Mexi co, hoewel het later weer werd vernietigd. Het bandi tisme in Mexico vindt zijn oorzaak in luiheid en alco holgebruik. Ook stierengevechten komen er veel voor. De spreker eindigde zijn lezing met den wensch, dat de aanwezigen hadden genoten en zij Iets meer inzicht van Mexico gekregen hadden. De vertooning van de lichtbeelden geschiedde met de medewerking van een paars leden, die hiervoor dank werden gebracht Hierna bracht de heer Kuiper namens de aanwezigen den spreker dank voor het gebodene en sloot de bijeen komst. Jammer was het echter, dat zoo weinigen waren opgekomen om deze mooie en leerrijke lezing bij te wo nen. Voor de lichting 1932 dezer gemeente zijn ingeschreven 25 personen, waaronder zijn 9 broederdiensten en 1 gees telijke. De op 23 Februari j.1. vastgestelde kiezerslijst dezer gemeente bestaat uit 1116 kiezers. OUDE NIE DÓ RP Gister hield de afdeèling 't Veld van den L.T.B. hare algemeene vergadering ten lokale van J. P. Pepping aan de Weel. Aanwezig waren 43 leden. Na opening door den Voorzitter met een hartelijk welkom en den Christelijken groet werden de notulen gelezen door den secretaris, J. H. Schiebroek en on veranderd vastgesteld. Vervolgens werden gelezen diverse ingekomen stuk ken van corporaties betreffende toegestane reducties op de landpachten, naar aanleiding van namens de vereeniging gerichte verzoeken in die richting. Op voorstel van den voorzitter werd met aller in stemming besloten een dank-schrijven aan genoemde instellingen te richten voor de toegestane verminde ring. Daarna werd medegedeeld: dat vanwege den N.M.B. nog beschikbaar kan wor den gesteld het artikel zilveruienzaad tegen een prijs van f 7.per kilo. dat tot en met 28 dezer Credietaanvragen kunnen worden ingediend voor arbeidsloon, kunstmest en derg. dat door de N.V. Handelsraad voor deze vereeniging ten gunste van de te houden verloting wederom 5 man den beschikbaar werden gesteld, wat door de vergade ring in dank werd aanvaard. dat de Statuten der Vereeniging thans de Koninkl. goedkeuring hebben verworven. Een en ander werd voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens bracht de Voorzitter een woord van dank aan de leden voor de voorbeeldige wijze waarop de contributie ook dit jaar wederom was afgedragen. Daarna kwam in bespreking het pet. wat tot he den aan Koophandel wordt vergoed voor contante be taling en waarover stemmen opgingen om dit in te trekken, althans om een poging in die richting te doen op de eerstkomende algemeene vergadering van den Noordermarktbond. Na het voor cn tegen te hebben overwogen, werd in deze aan de afgevaardigden vrij mandaat gegeven. Hierop volgde een keurig en optimistisch gesteld jaarverslag van den Secretaris, waaruit bleek dat door het bestuur dit jaar vele zaken waren ter hand geno men en dat het ledental was gestegen van 93 tot 98. Met een dankwoord en applaus der vergadering werd dit keurig opgesteld verslag vereerd. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek dat ook dit gunstig genoemd mocht worden omdat het batig slot bedroeg f 38.49 en het totaal kassaldo alzoo was gestegen tot ruim f 200. Tot commisieleden belast met het onderzoek werden aangewezen de heeren P. Brink, Nlc. Wit Jacz., en J. de Boer Sz. Bij de daarop volgende bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren A. Molenaar, G. Bruin Cz. en J. van Baar werden dezen met resp. 39, 39 en 34 stemmen herkozen en aanvaardden hunne benoeming met een dankwoord aan de vergadering. De beschrijvingsbrief *der op 25 dezer te Haarlem te houden algemeene vergadering werd vervolgens door den Voorzitter voorgelezen en gaf alle blijk van werk zaamheid in de Centrale organisatie, terwijl alle daarop voorkomende punten de volle instemming der verga dering mochten verwerven. Bij den N.M.B zal. namens de afdeeling 't Veld op foorstel van het Bestuur een voorstel worden inge diend om in het vervolg het artikel slaboonen voor de velling te voorzien van een keurletter A, B of C. ter voorkoming van' den ongewenschten toestand welke zich betreffende dit artikel in het afgeloopen seizoen 'openbaarde, tengevolge van willekeurig afkeuren enz. Tot afgevaardigden naar de in April te houden ver gadering van den N.M.B. werden bij stemming aange wezen de heeren J. Veldman, Th. J. Stadegaard en Kic. Wit Jacz. en tot hunne plaatsvervangers de hee ren J. Veldman Cz., P. Groen Jz. en J. Bakker Jr., terwijl besloten werd dat de plaatsvervangers van dit jaar, het volgend jaar de afgevaardigden zullen zijn en dan vervolgens ieder jaar door het verkiezen van plaats vervangers in die richting zal worden voortgegaan. Bij de daarop volgende verloting vielen de prijzen ten deel aan de heeren: P. Brink. J. Poland Jbz., S. Ligt- haat Jz., Herm. Poland en W. H. Bierman, allen een mand, J. van Baar een stel vleeschvorkjes, Jb. Berkhout Sr., een bonbonsmandje, Bern. Ruiter een rookstel, Nic. Wit Jacz. tabakspot, D. de Groot een gezelsohapsrook- stel, en J. de Boer Sz., een bonbonsdoos. Bij rondvraag gaf de heer IJ. Poland zijn ontstemming te kennen over het wegen der producten aan de veiling, wat nog al eens tamelijke verschillen oplevert bij het gewicht, dat men afzendt Meerderen geven hunne ontevredenheid in die richting te kennen, doch algemeen is men overtuigd, hoe onge- wenscht het ook zij dat degene die de party ter veiling aanvoert, zelf moet uitzien, dat daarmee geen fraude gebeurt, wat door sommigen aldaar wordt beproefd. De heer W. H. Bierman verzoekt het volgend seizoen het keuren der aardappelen voor onze afdeeling wat vroegtijdiger te bevorderen, omdat wij altijd de laatste beurt krijgen. Van bestuurszijde wordt toezegging ge daan in die richting werkzaam te zullen zijn. Dc heer J. Bakker Jr. gaf zijn ontevredenheid te ken nen over het afkeuren van een partij bewaarkool, dezer dagen door iemand ter markt aangevoerd, welke partij als zoodanig niet kon worden afgekeurd, doch waarvan men algemeen de gedachte koesterde dat die afkeuring was geschied, omdat de partij te hoog was afgemijnd. Spreker verzocht daarom eens te willen nagaan of de instructie van den keurmeester wel in orde was en of herziening daarvan niet van belang kon zijn. Dit zal ter bevoegdcr plaatse worden onderzocht een verzoek van laatstgenoemde om een verslag dei g ook in het Orgaan te laten opnemen zal de secretaris voldoen. De heer A. Molenaar bepleitte oprichting eener afdee ling voor bloembollencultuur, waarbij de heer H. Poland zich aansloot Na eenige bespreking wordt verdere uit werking daarvan verdaagd tot een volgende bijeenkomst De heer J. de Boer zou het van groot belang achten indien eens een spreker werd aangevraagd tot uiteen zetting van de Ziektewet De Voorzitter doet toezegging dat daaraan de volgen de maand zal worden voldaan. De heer S. Ligthart Jz., brengt een dankwoord aan het bestuur voor hunne bemoeiingen betreffende verkrij ging van reductie op de landpachten. De heer G. Bruin Cz. verzoekte te willen bevorderen dat in de marktberichten ook in de toekomst de prijzen van uitschot zullen worden vermeld. Het bestuur zal in deze een verzoek richten. De heer P. Groen Jz. verzoekt medewerking dat steeds gelegenheid zal zijn om producten die daarvoor in aan merking komen aan de veiling per 100 Kg. te kunnen wegen. Spr. zegt, dat men er vaak mee schermt dat er geen gewichten voor aanwezig zijn en meent dat zulks bij een goed geordende veiling niet mag voorkomen. Meerdere leden beamen deze klacht en het bestuur zal zich deswege met de leiders dezer aangelegenheid: ln verbinding stellen. De heer J. Th. Burger bepleit het gezamenlijk aankoo- pen van kunstmeststoffen wat vooral in een tijd als deze van groot belang is,omdat men allerwege is aan gewezen om zoo goedkoop mogelijk ln te koopen. De Voorzitter zegt, dat wanneer men een publieke in- schrijvingwensoht, hij zich persoonlijk daarvan als Com missaris van de N.V. Handelsraad zal onthouden, hoewel hij de leden in deze gaarne gelegenheid geeft tot vrije uiting van hunne meening. De heer Th. Wijnker en enkele anderen meenen, dat publieke inschrijving alleen het gewenschte resultaat kan opleveren, om tegen de geschiktst mogelijken prijs van dat artikel te kunnen worden voorzien. De heer F. C. Jong gevoelt ook voor massa-Inkoop, speciaal met het oog op de menschen, die binnenkort over het crediet tot aanschaffing van kunstmest zullen beschikken, doch spreker meent dat men zich in deze op een wat ruimer standpunt moet stellen en de gedach ten eens moet laten gaan in het verleden. Waarvoor en waardoor is de Handelsraad in het leven geroepen? Vol gens spreker speciaal om de woeker en het bedrog te bestrijden. Waar ieder blijkens uitlatingen bij de gevoer de besprekingen verklaart, dat hetgeen de Handelsraad levert van beste kwaliteit is en steeds aan de gehalten voldoet, meent spreker, dat ook speciaal de leden van den L.T.B. een zedelijke plicht hebben om vooral in een tijd van malaise het instituut Handelsraad wat door den L.T.B. in het leven is geroepen te steunen, waarom spreker zou willen voorstellen de benoodigde hulpmest stoffen in massa bij den Handelsraad te bestellen en daarbij den Voorzitter als Commissaris dier instelling te verzoeken, te willen bevorderen, dat de laagst moge lijken prijs zal worden berekend. Dit voorstel in stemming gebracht, wordt met over groots meerderheid van stemmen aangenomen, waarna tot commissieleden voor deze aangelegenheid werden aangewezen de heeren F. C. Jong, J. Th. Burger, C. de Boer, K. Bruin en Herm. Poland, waar opgaven van de benoodigde hoeveelheden kunnen worden gedaan tot 1 Maart a.s. Niemand meer het woord verlangend ging de Voor zitter tot sluiting over en hield een opgewekte toespraak om met ijver en in Godsvertrouwen te trachten door deze moeilijke tijden voor het - bedrijfsleven heen te worstelen. Z IJ P E ST. MAARTENSBRUG. Vergadering Begrafenlsvereeniging „De Laatste Eer". Woensdagavond had in het. lokaal van den heer S. Kossen een algemeene vergadering plaats van de Begrafenisvereeniging „De Laatste Eer", 's avonds 7.15 uur. Aanwezig 22 leden. De voorzitter, de heer P. Breed, opent de vergade-- ring, heet alle leden welkom, in het bijzonder de* pers. De vereeniging bestaat thans 5 jaar en spr. zegt dat wij thans als 't ware aan een mijlpaal zijn geko men. In de 5 jaar zijn geen klachten ingekomen. Spr. dankt zijn medebestuurders voor de wijze waarop zij hem ter zijde hebben gestaan, waardoor hem hel werk zeer werd vergemakkelijkt. Spr. brengt verder hulde aan de boden en aan de dragers, want dit zijn toch de menschen die de vereeniging hoog moeten, houden. Bij de insepetie van costuums is gebleken dat alles nog goed in orde was. Dank wordt ge bracht aan den heer Kuiper en echtgenoote voor de keurige wijze waarop voor de kleeding is gezorgd, den heer K. Paarlberg voor het vervoer der dragers, alles geschiedde op goede wijze. Applaus. Door den secretaris, den heer W. Brommer, worden de notulen gelezen en onder dankzegging goedge keurd. De secretaris brengt het jaarverslag uit, waar uit wij aanstippen, dat 1 leden- en 3 bestuursverga deringen waren gehouden, 33 begrafenissen werden bezorgd, waarvan 19 van leden. 9 van niet-leden, 5 uit het Tehuis vnur Ouden van Dagen, Vorig jaar was dit respectievelijk 22, 19 en 2, De voorzitter dankt den secretaris voor het uitge breide verslag en deelt mede, dat wegens ziekte het Hoofdbestuur niet aanwezig kon zijn. De voorzitter deelt mede, dat de schuld van f1670 geheel is afge schreven en er nog een reserve is gevormd van f600. De financieele commissie, bestaande uit de heeren C. Smit. K. Paarlberg en G. v. d. Sluijs, deelt bij mon de van laatstgenoemde mede. dat de ontvangsten hebben bedragen f 4205.15, uitgaven f 3442.05, saldo f?23.10, kassaldo fS.33, alzoo moest aanwezig zijn en was ook f731.43. Een reserve kan nu worden ge vormd van ongeveer f700 De commissie was het echter opgevallen, dat de heer Paarlberg niet verze kerd was. Geconstateerd werd voorts, dat. er lid wa ren 508 gezinshoofden, 429 vrouwen en 215 personen boven 18 jaar, De rekening was in de puntjes ver zorgd, en geadviseerd wordt, tot goedkeuring. De voorzitter dankt de financieele commissie voor het uitgebrachte rapport cn den penningmeester voor het gehouden beheer. De secretaris zegt, dat zoo'dra het personeel de wo ning heeft verlaten, om zich naar het kleedlokaal te begeven, dc verzekering ingaat; de secretaris van den Bond zal hèt echter nog nader onderzoeken. De heer Van der Sluijs zegt, dat hij geen aanmer king bedoelde te geven op hc,t beleid van hel bestuur, doch spr. zou. het jammer vinden als Paarlberg een ongeluk kreeg en het in de war zou loopen. Volgt bestuursverkiezing. Dc heer W. Blaauw wordt herkozen als bestuurslid met 21 stemmen, 1 stem ver kreeg de heer G. Veuger. De heer Zeeman werd herkozen als commissaris met 19 stemmen, de heer C. Nannis verkreeg 2 stem men. Als plaatsvervangend lid in de financieele commis sie werd de heer C. Nannis, Oudesluis, gekozen met IS stemmen; dc heer E. Rentenaar te Schagerbrug no. 2 van de voordracht, verkreeg 2 stemmen; de heer W. Zeeman ook 2 stemmen. De benoemden namen, voor zoover aanwezig, de benoeming aan. De voorzitter dankt den heer Paarlberg, die voor het laatst in dc financieele commissie zitting heeft, voor hetgeen deze voor dc vereeniging heeft gedaan. Rondvraag. De heer Paarlberg dankt den voorzitter voor de woorden hem toegesproken en spreekt den wensch uit, dat dc vereeniging nog lange jaren in bloei mag voortbestaan. De heer G. van der Sluijs dankt voor dc woorden tot dc financieele commissie gericht. De vereeniging heeft in de 5-jaren van haar bestaan met succes ge werkt, doch men ziet een kleine achteruitgang in het ledental en als dat zoo doorgaat, zou het in de toe komst zoo zijn, dat er wel eens tekort leden zou kunnen komen. Sp.. hoopt dat dit een vingerwijzing voor de burgerij van Zijpe mag zijn om toe te tre den als lid. Dc heer Doorn zegt dat in de bestuursvergaderingen een punt van bespreking heeft uitgemaakt of de ver eeniging door zou gaan op de wijze als het nu ge beurt. nl bespanning of dat het. auto's zouden moe ten worden en wij ons aan den tijd moeten aanpassen. De voorzitter zegt dat het voorstel begraven met. den auto in het bestuur geen meerderheid heeft kunnen venverven. liet begraven met lijkkoets gaat goed, maar met een auto beter. De tijd is daarvoor echter nog niet rijp en Schagen kan alle verecnigingen ook niet bedienen. De voorzitter brengt verder nog in herinnering hoe in de oprichtingsvergadering alleen was gedacht aan een begrafenisvereeniging voor St. Maartensbrug. Op voorstel van den heer Van der Sluijs is dit echter geworden voor de gehoele Zijpe en dit blijkt thans goed te zijn gezh Spr. hoopt dat de bode's en dra gers steeds zullen denken: 't moet en 't. zal netjes. Spr. besluit m:t den wensch dat de vereeniging mag groeien en bloeien. SCHAGERBRUG. Onze plaatsgenoot, de heer G. W. Stöve, luitenant ter-zee le klas, is bevorderd tot kapitein-luitenant-ter zee. OUDESLUIS. Aan den heer K. Kreijger timmerman en aannemer alhier, is als laagste inschrijver, den bouw opgedrigen van een boerenplaats voor rekening van den he;r P. de Boer te Burgerbrug. KOE GR AS JULÏAN ADO RP. Kerkeraad of Kiescollege. Dinsdagavond (aan den vooravond van de 10-iaarlyk- sche stemming) voor bovengenoemde zaak, werd in de Ned. Herv. Kerk alhier een Gemeente-avond gehouden voor de leden. Deze avond, die een hoogst gezellig ka rakter had, werd opgeluisterd door zang en muzior.. en werd vervolgens het bovengenoemde onderwerp uiteen gezet en werden daarna door eenige personen vrager, daaromtrent geEteld, of hunne zienswijze naar voren gebracht Het bezoek was echter maar matig te roe men. Woensdag was dan de dag die voor de stemming be paald was. Voorzoover wij kunnen nagaan is de dee.- neming daaraan in jaren niet zoo groet geweest a;s nu. Bijna 25 pet. van de stemgerechtigden heeft .liervan gebruik gemaakt, hetwelk anders slechts hoogstens 5 pet. was. Uitgebracht werden in totaal 85 stemmen, waarvan er 84 geldig waren. De volstrekte meerder heid bedroeg dus 43 stemmen. Voor den Kerkeraad werden 41 en voor een Kiescollege 43 stemmen gereser veerd, zoodat het komende 10-jarige tijdperk een kies college de Kerkeraadsleden benoemt en eventueel ook een predikant. ANNA PA IJ L O 1F N A Begrafenisfonds ..Algemeen Belang" Woensdagavond hield het begrafenisfonds „Alge meen Belang" z'n jaarvergadering bij den heer W Kossen aan de Spoorbuurt. Na het welkom van den voorzitter, den heer C. Tijsen, en het lezen der notulen, die onder dankzeg ging goedgekeurd werden, bracht de secretaris, de heer W. Kossen, het jaarverslag uit. Er zijn niet veel bijzonderheden te vermelden. Op 31 December 1929 'bedroeg het aantal leden 442 en door het overlijden van twee leden in het afgeloopen jaar, was dit aan het eind van 1930 nog 440. Het bestuur heelt driemaal vergaderd en op deze vergaderingen ook de boeken van den penningmeester gecontroleerd. Alles werd steeds in goede orde bevonden. Toen de secretaris voorlas hoe de leden over de verschillende klassen verdeeld zijn, bleek dat er eer. kleine vergissing ge maakt was, doch deze was spoedig hersteld, waarna de penningmeester, de heer P. List, in de gelegen heid werd gesteld, rekening en verantwoording te doen Over 1930 bedroegen de ontvangsten f 764.73 MJ, terwijl de uitgaven f314.54M waren, zoodat er een voordeelig snlrlo van f 450.19 was Hiermede is het bezit van f8283.45, gestegen tot f 8733.51. De heeren C. Ligtendag en II. Cornelissen. die aan gewezen werden om de bescheiden van den penning meester te controleeren. rapporteerden alles in orde te hebben bevonden en oogstten voor hun werk. evenals de penningmeester voor zijn beheer, den dank van de vergadering. Toen nu nog de aan de beurt van aftroden zijnde bestuursleden waren herkozen en de rondvraag niets bijzonders opleverde, kon .de voorzitter deze korte, vlot afgewerkte vergadering sluiten. B. en W. verleenden bouwvergunningen aan: P. Land man tot het bouwen van een bollenschuur aan den Mid denweg; aan A. Langereis tot het bouwen van een boer derij aan den Stoomwcg; aan C. Schrama tot het bou wen van een lunchroom met woonhuis aan den Nieuwe- weg; aan F. Verbrugge tot het bouwen van een woon huis aan den Schorweg; aan H. van der Meer tot 'het bouwen van een loods aan den Zwartenweg. De kiezerslijst, vastgesteld voor 19311932 bevat 2729 namen van kiezers voor de Tweede Kamer, voor Prov. Staten 2602 en voord en gemeenteraad 2470. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school I is benoemd Mej. J. J. Zaadnoordijk van Krimpen aan den IJsel en tot tijdelijk onderwijzeres aan school III Mej. W. F. Ouds hoorn van Wieringen. Er zijn totaal 10 aanvragen om voorschotten voor ak kerbouwers en tuinders ingekomen, tot een totaal bedrag van f 15726. BREEZAND. De vrachtauto van de Coop. Land- en Tuinbouwver- eenlging geraakte Woensdagavond door een defect aan de stuurinrichting inde Krommetocht. De beide inzit tenden kwamen met den schrik vrij, doch de auto, die met behulp van den kraanwagen van den heer Borg op het droge werd gehaald, zal grondig nagezien moeten worden. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Johanna- dochter van A. Mcolenaar en M. Jansen, Cornelia Jacoba Catharina, dochter van J. A. Pater en T. Kerssens. Loop der bevolking. Ingekomen: G. M. Berber van Haarlemmermeer; J. H. Alting van Vlagtwedde. Vertrokken: Mej. Gr. Baas naar Schagen; A. Vogelen zang en echtgenoote naar Wierlngen. Over het prijsverloop enz. Naast den beschrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering van den Tuinbouwbond „Langendijker Groentencentrale, welke vergadering zal gehouden worden op Woensdag 11 Maart a.s., is tevens versche nen het jaarverslag over 1930. Uit dit verslag zullen we het voornaamste vermelden. Allereerst wijst de secretaris er op, dat, wanneer dc opbrengst van het bedrijf best is, er meestal een tevreden geest heerscht, men alle vertrouwen heeft in het bestuur. Anders wordt het echter wanneer zoo als thans de prijzen der p.oducten slecht zijn. Dan komen er ontevrede nen en hoort men klagen: waarom alles zoo zuiver sorteeren en waarom de producten zoo prima aanvoe ren, wij krijgen er toch geen geld voor. Dat dergelijke klachten worden geuit is alleszins verklaarbaar, maar het blijft toch noodzakelijk dat men zoowel in slechte als in beste jaren, als organisatie eensgezind blijft en men met elkaar tracht verbetering in den toestand te krijgen. Uitvoerig vermeldt het verslag den gang van za ken, hoe reeds in Maart de prijzen van de winterkool steeds slechter werden cn men icnslotte van onver koopbaar kon spreken. Vele tuinders gingen het voor jaar in zonder geld. Toen daarop den 25 Mei de aard appelveiling begon, waren de prijzen der vroege aard appelen betrekkelijk laag cn weldra van dien aard, dat meestal de teelt niet loonend was. Gememoreerd worden dan de aardappelziekte, de onweersbui op 12 Juni. Eigen hulp. Opnieuw is gebleken hoe wenschelijk het is voor dergelijke natuurrampen een fonds te vormen. En de lijdenskelk was nog niet leeg, de vroege kool bracht al heel spoedig een zeer lagen prijs op, dag op dag was de groote kool niet te plaatsen cn velen hebben van- hun vroege kool zoo goed als niets gehaald. Met de bospeen is het ook dit jaar niet gegaan, ja in den middenzomer was er geen product, waar geld voor gemaakt kon worden. Het is dan ook geen wonder dat een algemeene ver gadering werd aangevraagd, doch in dc algemeene bestuursvergadering werd besloten eenvergadering aan te vragen van de Provinciale Commissie. Dit heeft geleid tot de drukbezochte vergadering op 2 Oc- tober te Alkmaar, waar tevens een tweetal leden van God. Staten aanwezig waren. Op spoedige hulp is aan gedrongen en ze is ook toegezegd, doch tot lieden is nog steeds niets van het verstrekken van die hoog- noodige hulp gekomen; zooveel formaliteiten moeten er plaats vinden. De glascultuur en bloembollencultuur zijn al bedrijven van eenige beteekenis. Het glasbe- drijf in onzen bond is op moderne wijze ingericht, de meesten hebben verwarmde bedrijven en dat heeft de laatste paar jaar aardige winsten afgeworpen. De stooktomaten hebben een besten prijs opge bracht, al was de doorsnee-prijs beduidend lager dan vorig jaar. Verwarming der kassen blijkt zeer ge- wenscht: Velen van de tuinders die een warenhuis bezitten, hebben chrysanten gekweekt en over het algemeen met goed geluk. Ook dit jaar zijn geen bloemen op eigen veiling aangeboden en rapporteur bejammert dit, omdat wat de bloemen opbrengen reeds een aardig kapi taal envormt en voor dat kapitaal op een andere veiling een hoog percentage moet worden betaald. In de tweede plaats wordt de cultuur er niet door bevorderd, men moe' ver van huis het product verkoopen en dat brengt bezwaren mee. Bovendien wanneer op eigen veiling bloemen werden verkocht, zou dat het trekken van tulpen animeeren. De vrees dat den eersten tijd de volle prijs niet wordt gemaakt, wordt door den secretaris ongegrond verklaard; het veilen zou wel slagen en het bloemen- kweelcen een aardige bijcultuur worden, waardoor de bedrijfszekerheid zou worden verhoogd. Het veilingsbestuur geeft volle vrijheid om met de producten die niet gangbaar zijn naar een andere vei» ling te gaan, maar wil ook alle mogelijke medewer king verleenen bij een noging om bedoelde produc ten aan eigen veiling te verkoopen. De tulpenkwee- lcerij in beduidend uitgebreid en het bleek een loo- nende cultuur te zijn. liet product wil liier goed groeien en levert goede vruchten op. De goede op brengst der bloembollen maakte de bedrijfsuitkom- sten van die tuinders eenigszins sluitend. Niettegenstaande er hier nog is een kleine vei ling van tulpen, waren er steeds vele en goede kooplieden en werd de prijs hier steeds betaald en gehoopt wordt, dat alle tuinders hun bloembollen aan eigen veiling zullen aanvoeren. De bloembollen kweekers kunnen zich voorts aansluiten bij een mach tige organisatie. In wording is een Bond van Bloem bollenveilingen, welke organisatie zich in hoofdzaak zal gaan bemoeien met den verkoop over de veiling, betalingsvoorwaarden, en alles wat daarmee in ver band staat. In het volgend nummer zullen we mededeeien wat het verslag vermeldt over de herfstproducten, de ge voerde reclame, enz. Anna Paulowna, 24 Fcbr. 1931. Geachte Mijnheer de Red. Aangaande het stuk in de krant van 19 Febr. j.1. over vloeken. Daar u schreef is vloeken strafbaar en u ant woordde van neen, zoo leest u zeker niet in het Oude Testament, van de Bijbel. Want daar staat wel terdeeg dat vloeken strafbaar is gesteld, en nog wel door God zelf. Mozes moest dat op tafelen schrijven. Leest u maar eens Exodus 19 en 20 en Excodus 20 7, er staat wel duidelijk, dat we niet vloeken mogen. Het is zoo jam mer juist, dat er zooveel wordt gevloekt (zoo u ook schreef). Ik had u al eerder willen schrijven, maar ik was ziek en nu heeft God me weer zoover hersteld en moet ik voor God opkomen. Als ik menschen hoor vloe ken dan moet ik ze juist waarschuwen, aJ valt het niet altijd mee en durf ik ook niet altijd. Maar wij menschen moeten voor elkaar opkomen, dus moeten we voor God heelemaal opkomen. Die toch geeft ons kleeding, spijs en drank, Laten we Hem daarvoor op de knieën danken Want het is eenmaal gezet te sterven en daarna het oordeel, en onze ziel van 't lichaam scheidt. En zoo kan ik wel door blijven schrijven. God die zoo sterk is en wonderlijk, want alles begint weer te groeien en bloeien. Laten we ook eens begrijpen, wij kunnen toch geen één zaadkorrel laten groeien. Laten we Godswoord nemen en ons niet van die en die ons laten opwarmen, maar een voudig gelooven. Die in Den Zoon gelooft heeft het Eeuwige leven. Als we het zagen was het geen geloo ven meer. Zoo noem ik mij. mejuffrouw J. 't HART—v. d. LEEK. Molenvaart 325, Anna Paulowna. Exodus 20 7: Gij zult den naam des Heeren Uws'Gods niet ijdel gebruiken. Want de Heere zal niet onschuldig houden die zijnen naam ijdelijk gebruikt. De geachte inzendster heeft blijkbaar de artikelen van Vloeken niet goed begrepen. De bedoeling daarvan was niet om vloeken in eenigerlei qpzicht goed te praten, integendeel. Maar alleen is de vraag behandeld of al3 vloeken straks by de wet strafbaar wordt gesteld, het er dan beter op zal worden, en juist dat is onder aan haling van het oordeel van vooraanstaande mannen ea vrouwen van verschillenderlei religie ontkend. Wij raden de inzendster aan, om a.s. Zaterdag Gees telijk Leven te lezen, met volle aandacht. Zeer zeker zal haar dan wel duidelijk worden wat de strekkingen bedoeling dezer verschillende artikelen is. De Red. ZONDAG 1 MAART 1931. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Doop. Dirkshorn, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onderwei*» Onwillekeurige invloed. Julianadorp, nam. 7 uur, de heer J. Kortenhoeven, van Heemstede. Extra collecte. Huisduinen, geen dienst wegens vacature. Hoogwoud, voorm. 10 uur, Ds. Kruizinga. Burgerbrug, geen dienst. St.-Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, zie Schagerbrug. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Na afloop stemming over Kerkeraad of Kiescollege. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Kolhorn, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt Egmond a. d. Hoef, voorm. 9% uur, Ds. Nobel. Heerhugowaard, nam. 2 uur, Ds. Nobel. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, de heer Kortenhoeven van Heemstede. Eenlgenburg, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Jellema, van St Pancras Warmenhuizen, nam. 7 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Van Baaien. Nieuwe Niedorp, geen dienst

Schager Courant | 1931 | | pagina 2