NEELS, c Obligaties, NIEUWSTE COSTUUMS. Plaatselijk Nieuws. Boerderij. De tuinderscredieten in Noordholland. Een aardig geschenk uit Japan. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Duitschland. Een onmensch. Advertentiën. Onderl. Brandwaarborg-Maatschappij CINEMA KOLHORN Op weg naar Singapore. „Nut en Genoegen" uitgesteld. in de „Cérès" te Schagen Twee dubbeltjes per week pleziertocht per luxe Auto, Overal flinlte Agenten gevraagd. en Dirkshorn. De tienjaarlijksche Stemming Arbeider WERKMAN Lekkere blauwe Aardappelen; 2 Paarden Koopt Uw A. v. Twuijver, Keizerstraat, Den Helder DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, de heer Heeresma, van Am sterdam. Maandcollecte. Nam. 6 uur, de heer Kal, van Amsterdam. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Cand. Vonk. Nam. 2% uur, Cand. Vonk. THE STAR OF HOPE MISSION. Callantsoog, nam. 10.30 uur, de heer L. Brasfer, Helder. Julianadorp, nam. 6 uur. Ds. Tollenaar, van Den Helder. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE. Groet (zaal van K. Peijs), nam. 7 uur, Ds. J, J, Ruys. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Naar ons werd meegedeeld, heeft ook de afdeeling van den Vrijheidsbond zich bereid verklaard om hare medewerking te verleenen tot een algemeene samen werking der Vrijzinnigen. De bedoeling is dus om een nieuwe vereeniging te stichten, waarvan eiken vrijzinnigen kiezer lid kan worden. Zoowel Vrijz.-Dem. kiesvereeniging als Vrij hei dsbond hebben zich uitge sproken voor een alfabethische candidatenlijst, dus igeen referendum en dan zitting te doen nemen die candidaten, die de meeste stemmen op zich hebben vereenigd. Plaatselijk Belang heeft zich in dezen nog niet positief uitgesproken. De beslissing in deze ligt natuurlijk bij de nieuw te stichten vereeniging. Vrijdag 6 Maart zal de stichtingsvergadering dez;r nieuwe vereeniging worden gehouden. BILJARTEN. Dinsdag heeft het kampioenschap plaats gehad van de le klas van de leden Hollands Noorderkwartier, waar door de heereh L. Hop, J. Schenk Dz., A de Wit, H. Hoogland en Ruis een bijzonder mooien en spannenden wedstrijd werd gespeeld. Gespeeld wer den 200 caramboles cadre. Uitslag was: Pt. Brt. H. S. Gem. Hoogland 176 18 27 9.6 A. de Wit 200 18 49 11.1 Hop 200 20 26 10.0 Hoogland 104 20 18 5.2 Hop 200 18 48 11.1 A. de Wit 168 18 45 9.3 Jb. Ruis 108 31 15 3.5 A. de Wit 200 31 39 6.4 J. Schenk 200 21 55 9.5 Hoogland 168 21 33 8.0 J. Schenk 200 17 53 11.7 Jb. Ruis 128 17 53 7.5 Hop 200 11 58 18.8 Jb. Ruis 100 10 24 10.0 J. Schenk 200 18 41 11.0 A. de Wit 13& 17 35 8.0 Jb. Ruis 200 23 76 8.7 H. Hoogland 185 22 37 8.4 Hop 200 13 46 15.3 J. Schenk 146 12 31 12.1 Hop gewonnen 4 partijen. J. Schenk gewonnen 3 partijen. A. de Wit gewonnen 2 partijen.. Jb. Ruis gewonnen 1 partij. Hoogland gewonnen 0 partij. Zoodat de heer Hop ongeslagen kampioen werd, Daarna werd door den voorzitter de medaille met een toepasselijk woord uitgereikt. Reeds een groot aantal aanvragen Inge diend. Op rijkssteun aangedrongen. De aanvragen om provinciale tuinderscredieten in Noordholland zijn in grooten getale in de gemeente huizen reeds binnengekomen. De datum voor het in dienen der aanvragen is 1 Maart, maar velen hebben zich gehaast de benoodigde stukken reeds veel eerder in te leveren. In verscheiden tuinbouwende gemeenten beloopt het aantal aanvragen 50 en 10Ö en dat niet tegenstaande aan het crediet geen enkel voordeel ver bonden is boven andere geldopnemingen bij de boeren leenbanken. Provincie en gemeente stellen zich geza menlijk alleen maar borg en de gewone rente van 4Vs 5 pCt., die ook andere schuldenaars aan de plaatse lijke boerenleenbanken verschuldigd zijn, moet voor deze provinciaal-gemeentelijke credieten worden voldaan. Wel een bewijs hoezeer in de Noordhoilandsche tuin bouwstreken de nood hoog gestegen is. Voor velen is deze credietverleening, zoo lezen we nog in de „Tel.", als het ware een laatste kans. Volgen nog één of. twee slechte jaren dan zullen zij het bedrijf moeten verlaten. Gaat het echter als na de provinciale tuinderscredieten van 1923, dan kan ook de tegenwoor dige credietverleening, die op veel grooter schaal ge schiedt dan in 1923, nog aan zeer velen redding bren gen. Op de credieten van 1923 heeft de provincie alle jaren bijeengenomen tot dusver nog slechts omstreeks f 30.000 als.borg behoeven bij te passen. De credieten In 1923 bedroegen ruim 3 ton, ditmaal zal vermoede lijk het millloen gulden aanmerkelijk worden over- scherden. Daarbij komen dan nog de akkerbouwcre- dleten, die zeker niet minder zullen beloopen. Wel is het een ernstig verschijnsel dat het Noordhoi landsche tuinbouwbedrijf dus met een grooten schulden last verzwaard wordt, niet voor het brengen van verbe teringen in het bedrijf, doch uitsluitend ter voorkoming van verarming van bedrijven, tot bekostiging namelijk van meststoffen, zaaizaden en arbeidsloonen, waarvoor anders de gelden niet in voldoende mate aanwezig zou den zijn. Sterk is dan ook het verlangen dat ry'k of provincie en gemeenten op andere wijze hulp zullen bieden, indien de nood mocht blijven dreigen, waarvan onder andere bleek in landbouwvergaderingen te Beemster en Wijde- nes, waar de Noordhoilandsche gedeputeerde Kooiman de provinciale regelingen voor tuinders- en akkerbouw- credieten besprak. Deze deed naar aanleiding van den door de regeering voorgestelden steun aan de aardappel- meelindustrie het denkbeeld aan de hand dat de regee ring met rijkscrediet ook de tuinders zou steunen door gebruikmaking van het goedkoope rijkscrediet, tegen de rente van 2 pCt., die ook aan de aardappeimeel-in- dustrie berekend wordt. Rijkscrediet kan op deze wijze doeltreffender werden dan provinciaal en gemeentelijk crediet. Het Noordhoilandsche voorbeeld heeft tot dusver al leen in Zuid-Holland op zeer beperkte schaal navolging gevonden door een voorstel aan Ged. Staten, betreffende slechts een paar gemeenten. In Friesland en Limburg is de zaak nog in overweging. Overneming van deze taak door het rijk door beschikbaarstelling van het goed koope crediet, waarover de provinciën niet of slechts hoogstbezwaarlijk kunnen beschikken, zou meer nog dan het op zichzelf zeer gewaardeerde Noordhoilandsche voorbeeld beter uitkomst nog kunnen geven. Daarnaar openbaart zich vooral in Noordholland een steeds krach tiger wordend streven. EENJARIGE STIER VOOR f 2250. Uit Ruinerwold. De fokcentra de Wijk en Ruinerwold in het Z.W. van Drente bezitten een goede reputatie in ons land, zooals men weet. Dezer dagen verkocht de heer J. P. Brouwer, lid van de fokvereeniging „Haakswold" te Ruinerwold een stiertje van ruim een jaar oud aan de fokvereeniging te Herwen en Aerdt, nabij Zevenaar, voor den prijs van f 2250! INVOER VAN VEE IN BELGIë WEER TOEGESTAAN. V.D. verneemt uit Brussel: De invoer van herkauwende dieren in België is met ingang van 26 Febr. over de zendstations Meerse (Meerle), Styboes (Meerle), Esschen-station, Esschen- dorp weer toegelaten. Uit sympathie voor de bemoeiingen van de internationale arbeidsorganisatie. De corr. van de N. R. Ct. te Genèv© schrijft aan zijn blad: Een der grootste dagbladen van Japan, de ,ASahi", het eenige Japansche blad dat geregeld een eigen cor respondent naar alle belangrijke volkenbondsbijeen komsten te Genève zendt, heeft de aardige gedachte gehad, om 50 jonge Japansche kerseboomen aan het internationale arbeidsbureau aan te bieden. Zij zijn reeds op 15 Januari van Yokohama naar Genève ver zonden, war zij in dé grooten tuin, die het interna tionale arbeidsbureau omgeven, zullen geplant wor den. Als de boompjes in den Zwitserschen grond tie ren kunnen, zullen zij dus weldra aan het meer van Genève iets van deheerlijke Japansche* bloesem pracht kunnen genieten! Het blad „Asahi" verwacht, dat enkele boomen reeds dit voorjaar zullen bloeien en dat alle 50 binnen drie jaar in bloei zullen staan. Het blad verklaart er trotsch op te zijn, dat naast de vele geschenken van de regeeringen en van de werkgevers- en arbeiders organisaties der verschillende landen thans ook een geschenk van een dagblad getuigenis zal afleggen van de groote sympathie, die voor de bemoeiingen van de internationale arbeidsorganisatie in het be lang van den internationalen cn socialen vrede be staat. DE RECORDS VAN CAMPBELL. De officieele tijden en snelheden. De A. I. C. R., de bond van erkende Automobiel clubs heeft thans van de Contest Board van de Ame rican Automobile Association de bescheiden ontvan gen welke betrekking hebben op de recordpogingen van Sir Malcolm Campbell op 5 Februari te Daytona gehouden. Na controle dezer gegevens heeft zij de volgende tijden en snelheden bekend gemaakt, welke het bewijs leveren, dat alle telegrammen uit Daytona betreffende de records onvolledig en onjuist zijn ge weest: Kilometer vliegende start: heenrit 9.11 sec., terug rit 9.07 sec., gemiddelde tijd 9.09 sec., gemiddelde snel heid 396.040 K.M. of 246.09 mijl. Mijl vliegende start: heenrit 14.60 sec., terugrit 14.70 sec., gemiddelde tijd 14.65 sec., gemiddelde snel heid 395.469 K.M. of 245.73 mijl. Zooals men uit een vergelijking met de tot nu toe bekende tijden en snelheden ziet, heeft Campbell nog sneller gereden dan vroeger bericht was. Zijn groot ste snelheid is n.1. iets boven de 396 K.M. per uur ge weest. Voorloopig zijn beide records alleen nog maar als wereldrecords erkend De motor moet namelijk nog door de Éngelsche Automobiel Club gecontroleerd worden en dan zullen de tijden ook als internationale records in de klasse A kunnen worden erkend. Of '*1/1A, „Jongen, die klap is aangekomen. Nou mijn hoofd is goed geraakt. Het valt mij eigenlijk nog mede, Ik dacht, 't was als een noot gekraakt. Neen, ik heb gelukkig niets verloren, Ik kreeg eerder iets erbij. Ik heb een voetbal aan mijn hoofd gekregen, Maar misschien raak lk nu vrij Inleiding tot Berlijn. den „hongermarsch" in Als een soort inleiding tot den „hongermarsch", welke voor gisteren door de communisten was aan gekondigd, doch door (le politie was verboden, zijn Dinsdag in twee winkels van levensmiddelen te Ber lijn door groepjes jongelui invallen gedaan, waarbij groote hoeveelheden vleesch en worst werden mee genomen. Ook gisteren is, bij werkloozendemonstraties, her haaldelijk gepoogd, en soms met succes, om levens middelenwinkels te plunderen. Hier en daar is het tot vechtpartijen met de poli tie gekomen. Te Saarbrucken en in Neunkirchen is het bij comm. werkioozenbetoogmgen tot vrij hevige botsingen met de politie gekomen, waarbij vele per sonen gewond werden. Bloedige botsingen te Leipzig; drie dooden. Te Leipzig, waar alle betoogingen zijn verboden, ontstond gisteren een hevige botsing tusschen com munisten en politie, die een optocht wilde uiteen drijven. De communisten wierpen met steenen en andere projectielen en losten ook schoten, zoodat de agenten, van wie er zes gewond werden, zelf ook naar de vuurwapens moesten grijpen. Volgens mededeeling der politie werd een persoon gedood en acht zwaar gewond, van wie er twee later aan hun wonden overleden. Elders in het Rijk. Ook in vele andere steden in Duitschland kwam het bij de communistische betoogingen tot botsingen met de politie, o.a. te Munchen, te Keulen enz. Te Wiesbaden werd bij een vechtpartij tusschen links- en rechts-radicalen een Nazi zwaar gewond. Vier dooden te Leipzig. Later wordt nog gemeld: Gisteravond is nog een der zwaargewonden te Leip zig overleden, zoodat het aantal dooden daar thans vier bedraagt. Man vrouw en kind met een zwaar stuk ijzer neergeslagen. Toen in den afgeloopen nacht zoo werd gister uit Dortmund gemeld de arbeider Herndoerfer zich met vrouw en kind naar zijn woning in het naburig.% Sascrop wilde begeven sprong plotseling een onbe kend man uit het donker te voorschijn die den arbei-. der met een zwaar stuk ijzer neersloeg. Voor de vrouw goed begrec.p wat er gebeurd was, had de onverlaat ook haar neergeslagen, waarna hij ook het kind aanviel en tegen den grond sloeg. De gewonde man werd met een dubbele schedel breuk naar het ziekenhuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Ook de vrouw moest met zware ver wondingen worden opgenomen. Het kind heeft min der ernstige verwondingen bekomen. De dader is voortvluchtig en wordt door de politie gezocht. Het staat nog niet vast of het hier een roof overval, dan wel een daad van wraak betreft. Tot onze groote droefheid over leed heden onze lieve Zoon en Broer JOHAN, in den ouderdom van ruim 9 jaar. R. v. d. LAAN. W. v. d. LAAN—Boomsma. ANN1E en DOLF. Dirkshorn, 25 Febr. 1931. Na een korte ongesteldheid overleed heden, zacht en kalm, onze geliefde Moeder Wed. H. J. B. Schreurs geb. Stins, in den ouderdom van ruim 70 jaar. Uit aller naam, de familie SCHREURS. Breezand, 25 Febr. 1931. Manufacturenmagazijn „DE STER". Waarom verkoopen wij zooveel Schorten Omdat ze kleurecht zijn, billijk in prijs en een groote sorteering hebben. Beleefd aanbevelend, K. BURGMAN, N. Laagzijde B 91, Schagen- Heden overleed, tot onze groote I droefheid, onze lieve en zorgzame Man, Vader en Grootvader Jacob Kamp, i in den ouderdom van 52 jaar. Uit aller naam, T. KAMP-de Jong, Kinderen, Behuwd- en Kleinkind. Haringhuizen, 26 Febr. 1931. Heden overleed, na een kort stondig lijden, in het Stads-Zie- kenhuis te Alkmaar, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader W. DE HAAN, in den ouderdom van 79 jaar. Wed. W. DE HAAN, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Wieringen, 25 Febr. 1931 Ondergeteekenden betuigen hier mede hun hartelijken dank aan den Heer K. BROUWER te Sint Maarten, voor zijn actief optreden bij de brand op 16 Februari j.I. DE JONG. KOS. Tevens mijn dank aan de gevestigd te Barsingerhorn, voor de spoedige royale uitbetaling der Assurantiegelden. H. de |ONG, Valkoog. komt Zondag en Maandag 1 en 2 Maart in de Zaal van den Heer J. Igesz te Schagen. Zondag Groote Openingsvoorstelling, vertoond zal worden de prachtfilm Boeiend Drama in 7 acten. Met in de Hoofdrol RAIMON NOVELLI, wel bekend uit de film BENHUR Aanvang 8 uur. Zondag BAL NA. Maandag Zaal 30 cent. Geen toegang beneden 18 jaar. St. Maartensvlotbrug, tot nadere aankondiging Zondag 1 Maart gestort, geeft U nog dezen zomer recht op een van 60 K.M. heen en 60 K.M. terug, plaats naar keuze. Voor inlichtingen postzegel voo antwoord bijvoegen. Br. fr: Iett. W S, Bureau van dit blad. Jazzband Batavier. Aanvang 7 uur. Kerkeraad of Kiescollege zal gehouden worden op Zondag 1 Maart a.s., onmiddellijk na afloop der Samen komst, tot 12 uur. Namens den Kerkeraad: G. DE LEEUW, Voorz. S. BOOD, Ouderling. gevraagd, in bollenbedrijf, beslist goed i kenner, opgaaf met verlangd weekgeld aan Bur. Schager Courant No. 137. gevraagd, voor bouwbedrijf, uitstekend hiermee bekend, in Anna Paulowna, l!nfst met opgaaf van loon, huis inbe- r :pen. Brieven Bur. Schager Courant on der No. 259. TE KOOP: VELDGELEZAAD, per pond f 5.—, per K.G. f 9.—. Bestelbaar: Taaie Róode Planten en Veldgele Planten, per 100 f 0.25. K. FRANS Pz., Sint Maarten. te koop: keuze uit vijf, van 5 tot 9 jaar, w.o. 1 Belg, vosbles; 2 gekr. Belgen, vos- bles en schimmel en 2 Tuigpaarden, zwarte w.v. en bruin, mak langs den weg en in 't boerenwerk. Aan bekenden op proef. Adres: K. KOSTELIJK, Zuidschar- woude. ze gaan hard weg. SCHAGEN. ONTVANGEN: de Onze collectie bestaat thans uit 1200 Heerencostuums vanaf de goedkoopste tot de duurste soorten. Komt U overtuigen. - Wij zullen ze U toonen. - Wij zijn 20 procent goedkooper dan elders. - Vraagt zichtzending ter vergelijking. Aanbevelend,

Schager Courant | 1931 | | pagina 3