„RATIO" Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Steun voor de Suikerbieten-verbouwers. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Rationalisatie veevoeding Groote fabrieksbrand te Berkel. Dinsdag 3 Maart 1931. SCHAGER Alieieci Niirn- 74ste Jaargang No. 8825 COURANT. Mratimii- Lufliitllil Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- teritiën nog zoovee! mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen) Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER 3ESTAAT UIT DRIE BLADEN. Een dag in Britsch Columbia. Bezoek aan den machtigen sterrenkijker van Victoria. VICTORIA, (Canada), 8 Febr. 1931 HET lijkt bijna wel, of zoo bij de oneindige rechte grenslijn, die de Vereenigde Staten van Canada scheidt, ook het landschap ver andert. Tenminste vanaf het schip gezien, dat met een behoorlijke snelheid dicht onder de kust van de Stille Zuidzee voer. Stil is de zee hier echter heele- maal niet en Zuid nog minder. De thermometer, even als trouwens neus, wangen en handen geven duide lijk aan, dat 't met het zoele Zuiden gedaan is. Van af het land waait een vinnige schrale wind door onze winterjassen heen. Haast onbegrijpelijk, dat we 10 dagen geleden nog in witte pakken liepen en naar een koeltje en naar ijswater verlangden. Nu zoeken we in een beschut hoekje het bleeke zonnetje op en het is een ware verademing, als we bij Kaap Flat- terij de Juan de Fuca-straat indraaien, waar we wel dra wat -beschut zijn door de vrij hooge bergen van Vancouver Eiland. Het klinkt wat eigenaardig, dat zij ons met hun sneeuwkruinen tegen de kou moeten beschermen, maar ze doen het voorbeeldig. Zóó zelfs, dat in Vic toria, het Haagje van Britsch-Columbia, de sneeuw klokjes al bijna uitgebloeid zijn en de crocussen in grooten getale reeds hun koppen boven het groenende gras uitsteken. Geen wonde'r, dat. Victoria tot residen tie is uitgekozen. 'tLigt, natuurlijk beschut aan zijn mooie baai en zooals wij daar op dezen vroolijken Zondagmiddag aankwamen, deed het aan een Hol- landsche stad op een mooi en Lentemiddag denken. Er waren veel wandelaars op de pier, die het schip al overstroomden, nog voor ik mijn hoedje op had om aan wal te gaan. Hun nieuwsgierige belangstel ling maakte echt den indruk, dat hier niet veel te beleven zou zijn. En dat was waar ook, want het was Zondag en we waren in Britsch-Columbia: Engelsch! Maar ik zal niet weer beginnen over den Engel- schen Zondag, die hier trouwens lang zoo vervelend niet was, omdat de directe omtrek zoo mooi is. En de natuur houdt gelukkig nog nergens Zondag. De middag vloog dan ook om en ik verheugde mij bij voorbaat op den avond, daar ik in het bezit was van een uitnoodiging voor de groote sterrewacht van Victoria, met zijn grootste telescoop ter wereld op één na. De grootste is die van het Lick-Observatorium in Californië. Toch is deze verrekijker in Victoria nog liefst 11 meter lang en ruim 2 meter dik. De prijs, 240.000 gulden is iets, wat hier in Amerika bij elk ding van beteekenis dadelijk genoemd wordt. Niet te verwonderen, dat ik vol spanning was, toen ik 's avonds onder den helderen sterrenhemel naar de kleine Saanioh Berg reed. Vanaf de boot al had ik de helder witte koepel van de sterrewacht in de zon zien blinken. Toen we nu, vanuit de nachtdon kere pijnbossohen het pleintje voor het Observato rium opreden, stond hij als een machtigen, bleeken bol voor ons. De smalle spleet, die den telescoop door liet, gaapte als een languitgerekte mond. Van binnen leek alles nog geweldiger. 'tWas er donker. Alleen een aantal electrische nachtlampjes gaven oranje-plekken bij de wijzerplaten van de vele ingewikkelde instrumenten. Het leek echt op de werk plaats van een duivelskunstenaar. De groote teles coop met kolossale tegenwichten, stond op zijn sa mengestelde voetstuk in het midden van den koepel. Door de breede spleet in het dak waren de flonke rende sterren te zien, die van hieruit beloerd en be spied worden, om hun zooveel mogelijk geheimen te ontfutselen. We werden ontvangen door een jonge assistent, die ons uitleg gaf van lenzen en spiegels, van sterretijd en zonnetijd, van dubbelsterren en nevelvlekken, die toch weer niet vast op hun plaats staan, 't Draaide «nij tenslotte zelf; vooral omdat ik eerlijk gezegd maar met een half oor luisterde, veel te verlangend om óók eens door die 240.000 gulden te kijken. Ein delijk kon ik in het gemakkelijke stoeltje gaan zit ten, dat aan 't ondereinde van den kijker hangt en kon ik zien. Eerst een vaste ster, waarover onze gastheer enthousiast was. Maar het kleine glanzende lichte puntje was mij een lichte teleurstelling. Toen, één druk op den knop en al zoemend draaide het dak electrisch in de rondte. De kijker draaide mee en ik, dit aan den kijker vast zat, ook. Nu kregen we Ju- piter in het vizier, een planeet als onze aarde, maar veel grooter en met 4 manen. Jupiter zelf leek wel een reusachtige, wat wazige maan, met een paar rechte strepen in plaats van met een gezicht. Zijn vier manen stonden er naast als kuikens naast een kloek. Toen weer zoemen en draaien: Mars, nog wat waziger, rossig, als de maan die opkomt. Zoo ging het door. Al zittend op een stoeltje, electrisch rondge draaid aan 't oog-einde van de grootste verrekijker der aarde op één na, werd mij een reeks hemel- gelaeimen getoond, waarnaar de menschheid eeuwen en eeuwen tevergeefs gezocht heeft. Het leek haast wel een sprookje, een bezoek bij een heksenmeester, dat ei-gelijk nooit moest eindigen. Maar het werk op de sterrewacht moet doorgaan en de vrees, dat mijn onbescheidenheid tot onbe schaamdheid zou worden, deed mij ten slotte aarze lend, verkleumd en stil van bewondering uit den too- verstoel opstaan. Dr. A. M. Het wetsontwerp bij de Tweede Kamer in gediend. Voorstellen van de regeering. Voorschotten op uitkeeringen. Ingediend is een wetsontwerp tot. wijziging van hoofdstuk V der Rijksbegrooting 1931 (Uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van suikerbieten). De toelichting vangt aan met een kort overzicht van hetgeen aan de totstandkoming is voorafgegaan. Van de commissie, ingesteld in verband met de heerschende crisis in de akkerbouwbedrijven, werd een op 28 November 1930 gedateerd rapport omtrent steun aan de suikerbietencultuur ontvangen. De commissie meent, dat er. in verband met den buitengewoon lagen wereldsuikerprijs, een zeer groo te inkrimping van de bietenteelt te wachten zal zijn, indien niet maatregelen worden genomen, om dit te voorkomen. Voorshands beveelt de commissie het ver strekken van eene productiepremie slechts voor één jaar aan. Na overleg met de organisatie van suikerproducen ten heeft de commissie eene regeling ontworpen, welke den gronoslag heeft gevormd voor de steun- verleening, waartoe de regeering besloten heeft. Zij strekt om voor de campagne 1931 aan de beet wortelsuikerfabrieken eene gelimiteerde en bij bepaal den stijgenden suikerprijs afnemende garantie met betrekking tot den suikerprijs te verleenen, ten einde oen zoodanigen bietenprijs mogelijk te maken, dat uit gaande, van de noodzakelijkheid van inkrimping van den bietenbouw en bij zoo zuinig mogelijke verwer king, een redelijk in stand blijven van de bietenteelt voor dit jaar te verwachten is. In hét plan van uitvoering zijn algemeene lijnen neergelegd, volgens welke de garantieverleening zal kunnen geschieden. Bij het aardappelmeel heeft de regeering een cre- diet aangevraagd met het doel voorschotten aan de veenkoloniale aardappel verbouwers op volgende uit keeringen mogelijk te maken en hen tevens te hel pen hun tijdelijk opgehoopten voorraad aardappel meel te financieren en geleidelijk te liquideeren. Wel is waar loopt de Staat hierbij een zeker risico, maar elke subsidi--gedachte is aan dezen maatregel vreemd. Dit beginsel kan bij de suikerbieten niet an ders dan een zeer getemperde toepassing vinden. De verhoudingen zijn hier namelijk anders, aangezien suiker een der voornaamste wereldartikclen is, op welker prijsvorming de Nederlandsche beetwortelsui- kerproductie niet den geringsten invloed vermag te oefenen. Van een tijdelijk onverkoopbaren, bij de pro ducenten opgehoopten voorraad suiker is dan ook geen sprake. De productie uit de campagne 1929 is verkocht en het verlies is geleden. Niettemin is er in beide gevallen overeenstemming in dien zin, dat de regeeringsfhulp hare eenige rechtvaardiging vindt in het vertrouwen, dat binnen beperkten tijd da prijs van het eindproduct weder eene loonende cultuur zal mogelijk maken. Zonder dat vertrouwen mist de Staatshulp, die in dat geval slechts zou leiden tot ver zwaring der Overheidslasten zonder eenig blijvend resultaat, eiken rechtsgrond. Hieruit vloeit in het voor de suikerbieten gekozen stelsel voort, dat de in redelijkheid na de depressie te verwachten wereld- prijs van het eindproduct het uitgangspunt zoowel als de volstrekte begrenzing der Staatshulp vormt. Ging De Langendijker tuinbouwer zoekt steeds naar middelen, om moeilijke tijden te boven te komen. Groote aanvoer van roode kool tegen flink oploopende prij zen. Gele kool blijft nog in de ver drukking. Deensche witte kool iets beter. Uien eenigszins hoogere prijzen. Taaie gele vrij goede prijzen. -— Wor telen vrijwel hetzelfde. Dure bieten. De Langendijker tuinbouwers zijn er de menschen met naar, om in tijden van tegenspoeden, in het be drijf bij de pakken te gaan neerzitten Dit is trouwens niet te verwonderen, daar bun heele leven er een is geweest van voortdurende afwisseling. Er komen goede jaren in het bedrijf, maar er komen er nog va ker slechte. Daar moet wel uit volgen dat, als de ja ren „goed" zijn, ze op den eper beschouwd wel „heel goed" moeten zijn, anders toch zou het niet mogelijk zijn, dat er vooruitgang kwam in den welstand van den tuinbouw. De ervaring heeft zulks ook geleerd. In slechte jaren nu giing men op middelen peinzen om aan de gevolgen ervan te ontkomen In St. Pan- cras ging men zich, toen het wat minder goed ging met den grooten tuinbouw, op de glascultuur toe leggen en in navolging van die tuinders verrezen voor en na in dit tuinbouwdistrict kassen of waren huizen, die een schuchtere poging verrieden, om den tuinbouw hier in andere banen te leiden. Den laat- sten tijd gaat het echter niet hard met den bouw dier kassen en warenhuizen en dit is ongetwijfeld een gevolg van het feit, dat daarvoor een belangrijk geldbedrag noodig is. Nu zijn de Boerenleenbanken in den loop der jaren geschikte instellingen gebleken om den tuinbouw aan crediet te helpen, doch crediet- verleening voor glascultuur heeft bijzonder teere kanten. In het bijzonder is dit in dezen tijd aan Lan- gendijk en omstreken het geval, omdat hier geen ba tige saldi uit het bedrijf zijn verkregen, die noodig zijn, wil er van een gezonde uitbreiding van het be drijf of vernieuwing sprake zijn. Hiervoor toch is noodig. dat een behoorlijk gedeelte uit eigen mid delen kan worden gefourneerd. Bij velen is dit ech ter niet het geval, zoodat het met den voortgang der glascultuur maar zeer langzaam gaat. Anderen hebben zich toegelegd op de bloembollen cultuur. De eerste jaren waren de uitkomsten goed; thans begint ook daarin verandering ten kwade te komen en zijn er velen, die niet met dezelfde animo tot bloembollenteelt overgaan als dit bij anderen en kele jaren geleden gebeurde. Aangezien die teelt ech ter in het klein kan worden begonnen, is daarvoor weinig bedrijfskapitaal noodig en kan men eerder verwachten, dat, mocht de rentabiliteit zich in gun- stigen zin ontwikkelen, deze zich in de eerstkomende jaren zal uitbreiden. Sommigen zijn ook begonnen met de cultuur van bloemen. Een goed jaar geleden scheen het zelfs, of naast de groenteveiling te Broek ook een bloemen veiling zou verrijzen. Dit is er evenwel nog niet van gekomen doch het is te verwachten, dat de pogingen, om daartoe te geraken, nog wel niet zuüen worden opgeheven. Toen het land in Geestmerambacht wel wat duur bleek voor een financieel gunstige uitkomst der kool teelt, begonnen enkele ondernemende tuinders met den verbouw van kool op contract in polders, ver van het eigenlijke tuinbouwdistrict verwijderd. De uit komsten bleken over het algemeen bevredigend, of schoon de laatste twee jaren met dezen contractbouw weinig zal worden verdiend. Uit al deze pogingen moge blijken, hoe de Langen dijker tuinbouwer zich door zijn moeilijk bestaan tracht heen te slaan, en niets onbeproefd laat, om aan de moeilijkheden die zich vcor en na in zijn be drijf voordoen, te ontkomen. Als men afgaat op het verschenen Jaarverslag van de Langendijker Groentencentrale, zou men zelfs tot de conclusie kunnen komen, dat de menschen in de koolstreek ideale menschen zijn. Bladert het verslag door en telkens weer treffen ons de loftuitingen aan het adres van de verschillende personen, die in een of ander opzicht tot het georganiseerde tuinbouw wezen in betrekking staan. Een buitenstaander zou allicht denken, dat men zelfs van het goede te veel kan krijgen. Overigens is uit het verslag wel geble ken, dat het afgeloopen jaar voor Langendijk en om streken bijzonder slecht is geweest. Het volgende jaarverslag zal ongetwijfeld niet veel opwekkender klinken, wat blijkbaar door het Bestuur ook wel wordt verwacht, daar de begrooting is ingesteld op een omzet van IV* millioen. Aan roode kool werden deze week, in aanmerking genomen de betrekkelijk geringe voorraden groote hoeveelheden aangevoerd. De prijzen liepen eiken dag iets op. zoodat op het eind der week zeer bevre digende prijzen werden betaald. Voor middelbaar doorschot werd aanvankelijk f5.80f6.50 betaald, later werd dit f6.80f8. Maandag werd de mooiste soort der goede qualiteit verkocht voor f7.20—f7.80, Vrijdag werd aan de Broeker veiling voor deze soort tot f 10 betaald Zaterdag werd aan diezelfde veiling tot f 10.G0 besteed, terwijl aan de veiling van den Noordermarktbond zelf tot f 11.60 werd betaald. We zagen nog groote roode kool van 5 a 6 pond voor f8.50 verkoopen. zoodat mag worden geconstateerd, dat er een belangrijke prijsverbetering is ingetreden. De aanvoer aan de Broeker veiling bedroeg ruim 26 spoorwagens, aan die van den Noordermarktbond ongeveer 80. In de overeenkomstige weck verleden jaar beliepen deze cijfers resp. 60 en 115, zoodat deze week 106, het vorige jaar 175 wagens werden verzon den. Bedenkt men, dat het vorige jaar op dezen tijd ongeveer tweemaal zooveel roode kool aanwezig was als thans, dan is de afzet nu zeer belangrijk en be vredigend en kan worden vastgesteld, dat er spoedig zeer weinig roode kool meer zal zijn. De aanvoer van gele kool was ook deze week van beteekenis. Met de prijzen wil het echter nog niet vlotten. Voor het mooiste goed werd bij hooge uit zondering f 4 betaald; Zaterdag werd te Noordscrar- woude tot f4.10 besteed Het meeste ging weg voor prijzen tusschen f 2.50 en f 3.30. Doorschot werd ver kocht voor fl.50f2.20. Voor taaie gele werd Maan dag f5.60 betaald. Donderdag f4.90. Vrijdag f5.40. De prijzen hiervan zijn dus beter. Aangevoerd werden aan de Broeker veiling ongeveer 72 spoorwagens, aan die te Noordscharwoude 35. In de overeenkomstige week van het vorige jaar waren deze cijfers 63 en 42. Iets beter liep het deze week met de Deensche witte kool. Goed doorschot bracht van f2.50f3.20 op; goede kwaliteit werd voor f 2.90f 3.60 verkocht. Afwijkende kwaliteit bracht prijzen op, liggende tus schen f 1.60 en f2.10. De aanvoer van deze koolsoort was ook zeer bevredigend: aan de Broeker veiling werden rond 41 en aan die van den Noordermarkt bond ongeveer 70 spoorwagens verhandeld. Het vorige jaar waren deze getallen 57 en 91. De voorraden waren toen meer dan tweemaal zoo groot. De maand Maart is over 't algemeen een goede tijd voor Deensche kool. Bij gunstig, koud weer worden hoogere prijzen verwacht. Eenigszins beter waren ook de prijzen der uien. Aan de veiling te Noordscharwoude werd van f2 f3 bsteed, met geringe afwijking er beneden. Grove brachten van f2.16— f3.20 op, drielingen van fl.GO— f2.10, nep van f 1.70—f2.10. De prijzen aan de Broeker veiling weken weinig van de genoemde af. De aan voer was weer belangrijk, nl. 12 spoorwagens te Broek en ruim 16 te Noordscharwoude. Voor peen werden ongeveer dezelfde prijzen be steed als de laatste weken: fl.80 tot ruim f2 voor groote en f 1—fl.40 voor kleinere. Bieten werden Dinsdag aan de Broeker veiling ver kocht voor f 1.20—f 3.40. Zaterdag brachten ze aan de Noordscharvvouder veiling f7.30 op, een zeldzaam hoogen prijs. De voorraden zijn echter gering. Er was te Noordscharwoude nog een partijje roode uien aangevoerd, die f2.10 opbrachten. naar de melkgift van iedere koe, door (Wettig gedeponeerd) volledig dagrantsoenkoekje uitgebalan ceerd voor iedere melkgift tot 4o/ü vet in combinatie met een 20-tal voorbeelden gelijkwaardige ruwvoeder-rantsoenen, die de boerderij zelf oplevert, samengesteld door onze landbouwkundige afdeeling. Deze volledige dagrantsoenen voldoen geheel aan de voedernormen van Prof. Dr. Nils Hansson. Alle foutief voederen en voederverspllling wordt hier door opgeheven. De melk van „RATIO" kost nog géén 3 cent per liter. De VEEHOUDERSPRIJS Is slechts 8.50 per 100 Ko. bruto in doozen af Amsterdam. Garantie onder A. H. V. Bestelt bl] Uw leverancier in Uwe plaats. Vraagt brochure Ratio- voederrantsoenen voor melk- en mestvee. BERTELS' OLIEF ABRI EKEN N.V. A'DAM. men hierboven uit, dan zou de maatregel het karak ter gaan verliezen van uitsluitend crisismaatregel en elementen gaan bevatten van gansch anderen aard. Vandaar het gekozen stelsel van eene garantieverlee ning. Deze garantie moet uiteraard aan een maximum zijn gebonden, dat rekening moet honden met het be lang, dat voor den Staat aan het instandhouden van dezen bedrijfstak is verbonden. Mede volgens de com missie voor de Economische Politiek zou dit op een bedrag van f 4.50 per 1000 Kg. bieten te hoog zijn ge steld. De garantie is mitsdien beperkt tot een bedrag overeenkomend met f 4.per 1000 K.G. bieten. Onder de gegeven omstandigheden moet het gemid deld niveau, waarop de suikerprijs in 1929, óór de crisis, zich bewoog, als uiterste grens worden aango- merkt tot welke de garantie zich zou kunnen uitstrek ken. Het bedoelde niveau in 1929, vóór de crisis, komt' overeen met een gemiddelden suikerprijs, Ilamburg- sche pariteit, van f 12.41. De in de voorgestelde rege ling aanvaarde grens, waarbij de garantie geheel ver valt, is f 12.36. Wat de inkrimping der bietenproductie betreft, wordt gewezen op de wenschelijkheid vnri eene be perking van de teelt tot 90 pet., zulks ter vermijding van kunstmatige vermeerdering - van uitzaai en ler evcntueele opneming van onder andere omstandig heden naar het buitenland geleverde bieten. Hierbij aansluitend kan worden geëischt, dat de uit garan tiebieten vervaardigde suiker in beginsel niet wordt uitgevoerd. Hoe meer de productie zich bovendien aan de binnenlandsche consumptie aanpast, hoe vol lediger het compenseerend invoerrecht tot uitwer king kan komen. Wil men inderdaad niet verwerking hier te lande van alle garantiebieten de binnenland sche productie dichter tot de stijgende consumptie doen naderen, dan zal het, in aanmerking genomen dat de consumptie gemiddeld in de laatste jaren 78 pet. van de binnenlandsche productie van beetwor telsuiker bedraagt., gewenscht, zijn, de hoeveelheid garantiebieten te beperken tot 80 pet. van de gemid deld in de laatste jaren geleverde bieten. In de regeling is aan de opbrengst van pulp en me lasse eenige ruimte gegeven en deze opbrengst tot een bedrag van f3 gerekend per 1000 K.G. bieten, aan de belanghebbenden gelaten, terwijl boven dez.e grens de helft in mindering komt van de garantie. Het gemiddelde van de totale binnenlandsche bie tenproductie over de laatste drie jaren bedraagt on geveer 2140 millioen K.G. bieten. Tachtig procent hiervan bedraagt 1710 millioen K.G. bieten. Mitsdien is het maximum der garantie op rond f6.850.000 te stellen. Naar het schijnt, is de kans groot, dat van de tot dusver naar het buitenland verkochte hielen niettegenstaande zij aan de garantie deel hebben, ook in dit jaar een belangrijk deel naar het buiten land gaat. Mocht hierdoor de hoeveelheid garantie bieten niet onbelangrijk dalen, dan ondergaat het maximum der garantie eveneens niet onbelangrijke vermindering. Graanmalerij totaal verwoest. 1 a 2 ton geschat. Schade op, Zaterdagnacht te ongeveer half vijf werd brand ont dekt in de graanmalerij van N. C. Treurniet te Berkel (Z.H.). Het vuur greep snel om zich heen, zoodat in een mi nimum van tijd de geheele fabriek in lichte laaie stond. De motorspuit wa3 spoedig ter plaatse en gaf water met twee stralen. Deze waren echter niet tegen da machtige vuurzee opgewassen en men moest er zich dan ook toe bepalen de belende gebouwen nat te houden. Aan de brandweren van Delft, Rotterdam en Berg- schenhoek werd daarop om assistentie verzocht. De Delftsdhe politlespuit was 't eerst aanwezig en hiermee werd het vuur aan den achterkant van het gebouw aan- gegrepen.^ Spoedig daarna arriveerde de brandweer uit Rotterdam, die rnet twee stralen water gaf. Dit alles kon echter niet verhinderen, dat het gebouw geheel uit brandde. Het dak en de zolder kwamen omlaag en spoedig daarna stortte ook de voorgevel in. Daarna verminder de het vuur snel, zoodat er Zaterdagmorgen nog slechts een gloeiende puinhoop van het groote gebouw over was Alle machines en een groote voorraad graan werden vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade wordt op 1 a 2 ton geschat en is door ver zekering gedekt. De brand is vermoedelijk ontstaan in de machine-ka mer door het vlamvatten van een hoogdrukmeter. TWEE UUR VOOR HAAR HUWELIJK. Tragisch sterfgeval. Te Zwolle werd, naar het „O. D." meldt, Donderdag morgen op de gemeente-secretarie mededeeling gedaan, éat een huwelijk, dat om 11 uur daar zou gesloten wor den, niet kon doorgaan. De reden was, dat de bruid de« morgens om 9 uur plotseling was overleden.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1