Turkije een modern geregeerd land. Uit onze Omgeving. FOSTERS MAAGPILLEN voor Swift. Het zware veld speelt hen echter met de afwerking der aanvallen geducht parten. Als D.T.S wat ingespeeld raakt, worden een serie aanvallen on dernomen. die de Swift-achterhoede soms met groote moeite weet af te slaan. De keeper is echter op zijn post en houdt voorloopig zijn doel schoon. Dan komt S. weer wat meer in den aanval. Het meeste gevaar dreigt hier van de rechtervleugel. Menige goede voor zet komt voor het D.-doel. doch ook Slikker heeft er goede kijk op. Eenmaal moet hij handelend optreden, als v. Dijk hard op hem terugspeelt, wat D. bijna nood lottig was. De hieruit ontstane corner wordt wegge werkt Direct neemt de D.-voorhoede den bal mee. Eecen krijgt een mooie kans. Op het kritieke moment ont neemt den back hem echter den bal. Tot twee, drie maal toe wordt mooi ingeschoten, maar de keeper geeft niet thuis en retourneert alles. Goede voorzet, ten komen van links, maar de chaos voor het S.-doel is zoo onoverkomelijk, dat er geen doorkomen aan is. Bij een mooien aanval van S. komt de bij den links binnen, die mooi vrij geloopen, geen moeite heeft met een hard schot Slikker te passeeren. 1—0 voor Swift. Als antwoord hierop een fraaien aanval van D.T.S. Eecen schiet hard in den hoek, maar de S keeper redt schitterend en weet den bal nog net cor ner te tippen. Deze goed genomen door Jonker, komt hij S. Kuiper die keihard door een haag van spelers inschiet. Weer is het de keeper die ook dat gevaar be zweert en weg is de kans weer. D. stelt alle pogingen in het werk, doch het wil niet lukken. Midden in een aanval fluit de scheidsrechter voor rusten. Na de rust is D. het eerst in den aanval. De S. achterhoede weet van geen wijken en zendt alles met lorsche trappen naar voren. S. krijt een fr. -ie kans, maar de bal wordt had tegen den paal geschoten. Even hierna een penalty. Ook deze wordt gemist. Slikker weet het harde schot mooi te houden. D. was dn deze periode niet ongelukkig. Toch weet S. haar voorsprong te vergrooten en wel door Langedijk. Een (harde voorzet van den S. rechtsbuiten ketst keihard via zijn schoen onhoudbaar in het D.-dt:l. 20 voor S. Nogmaals valt D. goed aan en eindelijk heeft Eecen succes. Als hij even vrij komt weet hij met een on houdbaar schot den S.-keeper te verschalken. Hierna H-oet de S. keeper nog verscheidene malen handelend optreden. Het gaat hem echter goed af. Ook S. zit niet stil, maar de D. achterhoede laat zich ook niet meer passeeren en met ongewijzigden stand komt het einde. De scheidsrechter was wel onpartijdig, maar zag aan beide zijden veel over het hoofd. AARTSWOUD. Aartswoud 1 speelde een voetbalwedstrijd tegen Bar- aingerhorn 1, alhier. De stand was 13. WEERINGEN. H.R.C. IIIISucces I, 3—3. Succes was Zondag op bezoek bij H.R.C. Om half drie «tellen de elftallen zich op, scheidsrechter Jonker was afwezig en werd verhangen door P. Kraan. S. wint den toss en speelt met de zon in den rug S. had 4 inval lers; Spoedig ontwikkelt zich een vluggen strijd. De elf tallen verschillen in kracht weinig, wat ook de uitslag weergeeft H.R.C. onderneemt een goed opgezetten aan val en weet de leiding ten emen. S., niet ontmoedigt, pakt flink aan en de S.-midvoor maakt gelijk. Voor de rust weet H.R.C. door een penalty de leiding te her nemen. Na de rust is S. eenigszins in de meerderheid en het is weer den S.-mldvoor die den gelijkmaker in het net kogelt Er wordt hard gewerkt voor de leiding en als er een schermutseling voor het S.-doel plaats heeft is het de S.-reohtsback, die H.R.C. de leiding bezorgt. Doch de S.-aanvalien zijn gevaarlijk en wanneer een achot van Rijkers door de H.R.C.-backs werd wegge slagen, met de hand, wijst de scheidsrechter naar de bewuste stip. Rijkers plaatst zich achter den bal en de partijen zijn voor de derde maal gelijk. Reeds denken w, dat S. de overwinning behaalt, door de steeds fe' Ier aanvallen, doch de scheidsrechter laat het eindsig naal hooren cn de punten worden broederlijk gedeeld. De andere wedstrijden gingen door uitstel en afkeuring niet door. ALKMAAR Zaterdagavond 21 Februari gaf de Ver. v. Oudleer lingen van het Landbouwhuishoudonderwijs een feest avond in „De Unie". Voor een talrijk opgekomen publiek opende mej v. d. Weide, presidente der Ver., tevens hoofd der Landbouwhuishoudschool alhier, even over half acht de avond. In 't kort vertelde spreekster hoe de Ver. was ont- •taan-.Hgfr^mu iwee jaar geloden, een clubje meisjes die dé reeds hadden verlaten, doch die de vriendschapsHarpd, die in deze 5 cursusjaren was ont staan, niet los kohdon en niet los wilden maken. Deze meisjes vatten het plan op om eens in de maand in de school bijeen te komen, om naast en door hun samenzijn hun leven door kennis te verrijken. Zoo werd besloten om naast de leerzame avonden, een feestavond, uitsluitend met eigen krachten, te orga- niseeren. Na deze korte inleiding opende het programma met «en tableaux, toepasselijk op het L.H.O. Vervolgens bondslied, declamatie, dans, muziek en zang. Vooral de boerendans viel zeer in den smaak. In de pauze had een verloting plaats tot verster king van de kas. Na de pauze werd een cantate „De Bloemenkonin- gin" opgevoerd. Het geheele programma gaf den indruk, dat er in de „meiskens van de L.H.S." nog iets mt.r zit dan de edele „kookkunst". Dit werd bevestigd door den heer Ohlen, die, na mens de genoodigden van dezen avond, een woord van dank richtte tot Mej. v. d. Weide en mede zijn bewondering uitsprak over hetgeen hier op het too- ncel werd gebracht. Na het slotwoord van de Dresidente, waarin zij dank bracht aan allen die hadden medegewerkt tot het slagen van dezen avond, werd haar namens de leerlingen en oud-leerlingen bloemen en een klokje aangeboden, uit dank voor haar onvermoeide ijver voor de vereeniging. LANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. In een druk bezochte vergadering van de vier Lan- gendijker afdeelingen der S.D.A.P., werd afscheid ge nomen van het raadslid eten heer P. Zeeman te Zuid- scharwoude, wegens zijn vertrek naar Alkmaar. Door verschillende sprekers werd het woord ge voerd en hem dank gebracht voor het vele werk, dat hij in deze omgeving in het belang der arbeidersbe weging heeft verricht. Als blijk van waardeering werd hem door alle af deelingen een cadeau aangeboden, bestaande o.m. uit een mooie actetasch met inscriptie. De heer Zeeman dankte zichtbaar bewogen, ook namens zijn vrouw, voor deze hartelijke blijken van sympathie. ZUIDSCHARWOUDE. Bij de op Zondag gehouden stemming over Kerke- raad of Kiescollege, welke na. den dienst in de Ned. Herv. Kerk werd gehouden, werd met groote meerder heid van stemmen besloten het Kiescollege weer voor 10 jaar te laten fungeeren. OUDKARSPEL. Zondagavond werd door de kinderafdeeling van de zangvereeniging „Caecilia", onder leiding van den heer Zaal, de operette „De heks van de Boschhut" opgevoerd ten lokale van den heer C. Vis. Een vrij talrijk publiek woonde deze goed geslaagde uitvoering bij, waarmede ook nu bewezen is dat de heer Zaal ook op het gebied van kinderopereltes veel weet te bereiken. "e Sft"/ Verstopping en slechte spijsvertering maken U ellendig en humeuriq. Neem bijtijds de zee zacht werkende Poster' Maagpillen. het bekende en beste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar f0.65 per flacon. OUDKARSPEL. Als ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd de heer J. F. Folkers te Alkmaar, die als zoodanig werk zaam was te Egmond aan Zee. De heer W. K, F. van Hussum, ambtenaar ter secre tarie alhier, is in gelijke functie benoemd te Vree land (U.). Als voorzitter van de plaatselijke begrafenisvereeni ging is inplaats van den heer A. Swager gekozen de heer K. Keizer. Als vice-voorzitter werd gekozen de heer Jb. de Boer, Als bondsbestuurslid werd de heer J. Keizer gekozen. Bij de gehouden stemming Kerkeraad of Kiescol lege der Ned. Herv. Kerk is de uitslag, dat 14 stem men voor eerstgenoemd en 3 stemmen voor het Kies college zijn uitgebracht. De toestand blijft zooals het. was. BROEK OPLANGENDIJK. Jy.Zondag zijn tot diakenen gekozen in de Doops gez. Kerk de heeren C. C. W. Bonnet en H. Kamp. SINT PANC RAS De damvereeniging D.O.S. alhier speelde een wedstrijd tegen „Hollandia" te Hoorn met als uitslag 166 in het voordeel van D.O.S. WIERINGEN Zondagavond werd in Concordla, van den heer Jb. Bruul te Hippolytushoef opgevoerd door Het Groot Am sterdamsche Revuegezelschap, de revue „Happy Days", onder leiding van den acteur René de Vos. Deze goed gespeelde revue werd keurig opgevoerd en trok ook veel belangstelling; de zaal was geheel gevuld Een gezellig bal na besloot den avond. DEN OEVER. Sleepboothulp te Kornwerderzand. Voor visschers en andere varenden is het ongetwij feld van belang te weten, dat door den Directeur-Gene raal der Zuiderzeewerken met Ingang van 2 Maart j 1. tot het tijdstip waarop de in aanbouw zijnde schutslui zen op Kornwerderzand in gebruik zullen kunnen wor den genomen, voor de opvarende schepen in het vaar water van de Middelgronden ter plaatse van de strootn versnelling boven den aldaar gestorten dam op werk dagen tusschen 7 en 19 uur kostelooze sleepboothulp ter beschikking zal worden gesteld. De daarvoor ter plaatse ge3iationneerde sleepboot is herkenbaar aan een in den mast geheschen nationale vlag, terwijl schepen, welke van deze sleepboothulp ge bruik wenschen te maken, dit te kennen moeten geven door het hijschen van eveneens een nationale vlag in den grooten mast.. Gegund. Aan de N.V. Machinefabriek Thole te Enschedé is gegund het leveren en stellen van den metalen boven bouw van twee gelijke draaibruggen voor gewoon ver keer, resp. over de voorhaven te Den Oever en te Korn werderzand, voor een bedrag van f 162.500. Ten bate van de gemeente Wierlngen zijn bedragen van f 500 en f 250 aan gewetensgeld gestort. Het uurwerk voor den toren te Oosterland is thans aangekomen en in den loop van de vorige week ge plaatst Daarentegen is Hippolytushoef tijdelijk van een uurwerk verstoken, daar de wijzers klemden en voor reparatie verwijderd zijn. Voor rekening van den heer C. Rotgans Ez. zal aan den Gasthuisweg een woonhuis worden gebouwd door de aannemers D. Bakker en Zonen. Mej. M. S. A. Glaser, onderwijzeres aan de O.L.- 9dhool te Westerland, heeft m. 1. v. 16 April a.s. ontslag gevraagd uit haar betrekking. In het nieuwe provinciale Gouvernementsgebouw te Haarlem is dezer dagen een monumentale bank ge plaatst als geschenk aangeboden door de zes Noord- hollandsche eilandgemeenten (Texel, Vlieland, Terschel ling, Wieringen, Urk en Marken). Het nieuwbenoemde hoofd der O.L.-school te Wes terland. de heer H. N. Cornelisse, heeft m. v. 1 Maart zijn betrekking aanvaard, doch blijft voorloopig wonen te Anna Paulowna. Herhalingsoefeningen. A. F. v. d. Griend, dienstpl. der lichting 1925, zal op Juni a.s. voor 17 dagen op moe ten komen bij het Reg. Kustart te IJmuiden; A. de Jonge, dienstpl. der lichting 1928, op 7 September voor 20 dagen bij het 3—1 Reg. Huzaren te Amersfoort Aan het, Technisch Installatie Bureau A. W. Berk hout te Hippolytushoef is door het P.E.N. opgedra gen, ten eerste het leggen van een zwaarderen kabel langs den Gasthuisweg te Den Oever en het verwij deren van den bestaanden kabel aldaar. Ten tweede het leggen van een nieuwen kabel langs het school- bouwterrein te Den Oever. Met het werk is Maandag jl. begonnen. De grondwerkers worden van wege de Arbeidsbeurs betrokken. Er zijn wederom twee scheepsladingen sluisdeuren gearriveerd voor de spuisluizen. Ze zijn afkomstig uit Utrecht, van firma Smulders machinefabriek. ANNA PAULOWNA Politie Gevonden: een fietspomp en een rijwiel. Bij de Vrijdagavond in „De Vlas- en Korenbeurs" gehouden verloting van het radio-toestel in den loop van dezen winter op den „Vara'^bouwcursus ge bouwd, werd de gelukkige winnaar de heer C. Glim Mzn. te Wieringerwaard op lot no. 350. Bedoeld toe stel is geheel van eerste kwaliteit onderdeelen ver vaardigd en kan met zijn ingebouwden luidspreker een sieraad voor elke huiskamer vormen. Als eigenaardigheid kan nog worden vermeld, dat reeds bij de trekking van het tweede lot het radiotoe stel uit de bus kwam. De verloting had plaats onder toezicht der politie. Propaganda-avond van den Blindenbond. Gelukkig zijn er in onzen polder met zijn 5500 in woners, geen blinden en over het geheele land is het aantal, ook in vergelijking met andere landen, be trekkelijk klein, sprak Ds. M. A. G. Vorstman in zijn openingswoord van den propaganda-kunstavond, die gehouden werd in Veerburg. Toch, ging spreker ver der, is dat aantal nog ruim 4000, waarvan een 600 in den Nederlandschen Blindenbond zijn vereenigd. Eenige blinden zijn thans in ons midden, die ons zul len toonen, dat zij, als ze maar een goede opleiding ontvangen, niet bij zienden behoeven achter te staan. De heer Vorstman zet dan het doel van den Bond uiteen, n.1. de gelegenheid te scheppen voor ontwik- HET DEMOCRATISCHE STAATSHOOFD EN HET NIET-DEMOCRATISCHE VOLK. EEN OUDER- WETSCHE TURK EN DE TREIN. KEMAL PASJA OP REIS. (Van onzen reizend en correspondent). MERSINA, 20 Februari 1031. TURKIJE is een modern geregeerd land, tenminste dat zeggen de thans geldende wetten. Na een eeuwenlang wanbeheer der sultans, heeft een handvol mannen de vrije republiek uitgeroepen. Een parlement, gekozen door hec volk, mannen en vrouwen, maakt wetten, een verantwoordelijk ministerie voert ze uit. „Wij staan op de beginselen der Fran- sdhe revolutie" zeide kort geleden de Turksche minis ter van buitenlandsche zaken tot een te Konstantino- pel resideerenden gezant, die me dit in een gesprek mededeelde en als men de Turksche grondwet naslaat, wordt deze uitlating volkomen bevestigd. Toch ziet men, als men hier rondreist en de oogen open houdt, telkens dingen, die in strijd zijn hiermede en niet goed schijnen te passen in een vrije democratische repu bliek. Men heeft slechts de couranten te lezen. Men kan geen nummer van een blad in handen krijgen, of men vindt uitvoerige berichten over den president der republiek, wat hij gedaan heeft, waar hij geweest is, wat hij voornemens is binnenkort te doen en als hij, zooals kort geleden, kiespijn heeft en bij een tandarts in behandeling gaat, wordt dit bijna tot een drama opgeblazen. In deze vrije republiek bestaat slechts één politieke partij, de regeeringspartij. Dat wil niet zeggen, dat allen in Turkije het volkomen eens zijn met alle handelingen der regeerlng, maar bestaande ontevre denheid ziet geen mogelijkheid zich te condenseeren in beginselen, die den grondslag zouden kunnen vormen van een partij formatie. De groote massa van het volk, van de kiezers, Is intellectueel niet genoeg ontwikkeld om zich ook sleohts de vaagste meening te vormen over staatszaken, over politieke principes. Het volk heeft ook niet de gewoonte er zich mede bezig te hou den. Onder de regeering der sultans heeft het zioh zwijgend nedergelegd bij wat van hoogerhana werd bevolen, het heeft geduld en zich angstvallig van cri- tlek onthouden. Dit kon moeilijk anders. De overgroote meerderheid des volks is Muzelman en de sultan was tegelijk het hoofd der Mohamedaansohe kerk, de verte genwoordiger van Allah op aarde. Critlek oefenen op den sultan was een vergrijp niet sleohts tegen de we reldlijke macht, dooh ook tegen de geestelijke over heid, tegen den godsdienst, die elke Mofcamedaan hei lig Is, tegen Allah zelf De revolutie kwam, de sultan werd verdreven. Het volk keek daarbij belangstellend toe, zonder actief doel te nemen. Het oude bestuur, dat verjaagd werd, was door de groote massa wel steeds met een zeker respect, evenwel niet met bgzondefe -iefde beschouwd. Van de meeste der nieuwe mannen wist men niet veel (couranten worden door de groote massa niet gelezen) en van hun beginselen kon men niets begrijpen. Hoe zou men in het hoofd van een gemiddelden Turk de begrippen van politieke vrijheid en gelijkheid ook voor man en vrouw) kunnen hame ren? Het nieuwe bestuur, Kemal pasja aan het hoofd, nam de macht in handen. Op dat oogenibllk was Kemal pasja voor het volk de man, de held, die aan het hoofd van een leger bijna zonder kleederen, zonder wapens, de Grieken, die onder hun koning op Turksch gebied waren gekomen, vernietigend had verslagen. Een nieuwe dageraad glansde voor het oude Turkije. Na talrijke nederlagen, in de Balkan-oorlogen, in den we reldoorlog, had de halve maan weder gezegevierd en wel over de aartsvijanden, de Grieken. Herinneringen ontwaakten aan de oude sultans van eeuwen geleden, die de „Osmanli" overal ter overwinning voerden. Kemal pasja, die een groot deel van zijn opvoeding in Duitschland genoot, riep de republiek uit. Menig Muzelman heeft vermoedelijk het hoofd geschud en zich afgevraagd: „Wat is dat nu weder, een republiek?" President, hoofd van den staat, werd Kemal pasja, de door het volk vereerde held Het hoofd van den staat was zooiets als sultan, dus almachtig, ook op geestelijk gebied, meende de massa. De beteekenis van een her vorming als de schelding van kerk en staat, ontging het volk en de diepe, ons onbegrijpelijke vereering, die men voor den sultan had gekoesterd, bracht men over op het nieuwe staatshoofd en daaraan konden geen democratische wetten Iets veranderen. Dat Kemal pasja hiermede bijzonder ingenomen was, is heel weinig waarschijnlijk. Hij zelf heeft het zioh ver moedelijk andera voorgesteld en oprecht getracht van Turkije te maken een echte democratische republiek. Men kan echter desnoods een volk met geweld een tyrannie opleggen, men kan het niet tot vrijheid en demooratie dwingen. Zoo komt het, dat de ongetwijfeld eerlijke, zelf-democratische president der Turksche re publiek soms naar bulten den indruk moet maken van een dictator, wat hy niet wenscht te zyn. Een byna niet te overbruggen afgrond gaapt er tus schen de (op zichzelf zeer te waardeeren inzichten der leidende mannen, die andere meer voortgeschreden landen leerden kennen en dus betere voorbeelden voor oogen hebben, zich soms, ongeduldig geworden, laten verleiden tot hervormingen, waartegenover de massa volkomen vreemd staat en waarvan ze het soms grijp bare nu niet kan inzien. Typeerend voor den geest van mtllioenen Turken Is, wat me een Hongaarsch ingeni eur vertelde, die in Anatolië werkzaam is bij den aan leg van nieuwe spoorwegen. Na de voltooiing van een traject van vele honderden kilometers, zeide de inge nieur tot een Turk, die in de streek woonde: „Dat wordt voor jullie een verschil. De afstand, waarover jullie tot nu toe met je ezels en kameelen tien dagen moest reizen, kan je nu in één dag afleggen." De Turk v/as hierover volstrekt niet in geestdrift en na eenige oogenblikken nadenken, vroeg hy aarzelend: „Ja, maar wat moeten we nu met die andere negen dagen aan vangen?" Kemal pasja, die zich nie* tevreden stelt met repre sentatieve plichten en op de regeering een sterken invloed uitoefent (wat feiteiyk ook al niet in overeen stemming is met de beginselen eener democratische republiek) bereist de laatste maanden groote deelen van Turkije. Hg stelt zich in verbinding met de ver schillende klassen der maatsohappg, bezoekt scholen, beziohtigt nieuwe werken van openbaar nut, hoort overal klachten en verzoeken aan en houdt redevoe ringen. Het is zijn wensch het land, het volk te zien, zooals het is en niet in Zondagsgewaad Smyrna, de groote havenstad, bezocht hij en vandaar ging hy op een klein schip, volstrekt geen luxe-boot, langs de kust en kwam ook te Mersina. Nauwelijks was bekend, dat hy komen zou, of de heele stad was in beweging. Door de politie werden uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen, straten werden afgezet. Bij de landingsbrug werden ongeveer alle troepen van het garnizoen opge steld, de schoolkinderen kwamen aangemarcheerd. Het was als voor de feesteiyke ontvangst van een vorst, maar dit juist wilde president Kemal pasja niet. Aan boord ontving hg vertegenwoordigers van den handel, van de Industrie. Hg hoorde klachten aan, besprak noo- dlge hervormingen in het verkeerswezen, maar tege- ïyk gaf hy bevel de troepen en ook de schoolkinderen af te laten marcheeren. Hg wenschte geen grootsche ontvangst en toen hij eindeiyk voet aan wal zette, waren er alleen by de landingsbrug een goed dozijn politle-agenten om vrije baan te maken en voor de rest reed Kemal pasja onbewaakt in zgn automobiel door de stad, op menig punt begroet niet door hoera-geroep, dat is hier geen gewoonte, maar met handgeklap. Eeni ge malen zag ik hem van zeer nabij: een stevig ge bouwde man, die volkomen een Europeesohen indruk maakt, met een ernstig, energiek, maar niet onvrien- delgk gelaat J. K. BREDERODE. keling en opleiding der blinden tot productieve, nut tige leden van de maatschappij. Om kracht bij te zet ten aan het streven, dat de regeering in die ontwikke ling zal voorzien, is het noodig dat velen lid worden van den Bond, want tot nu toe heelt de regeering zich nog niet veel gelegen laten liggen aan het lot der blinden. Leerplicht voor het blinde kind zou al een stap in de goede richting zijn; die er nog steeds voor deze categorie niet. Spr. verheugt zich er over, dat de jeugd zoo goed vertegenwoordigd is op dezen avond en eindigt met den wensch, dat allen de pro paganda voor het doel van Bond in wijden kring zul len voeren, de gedachte zooveel mogelijk uitdragen. Het strijkorkest van Anna Paulowna, onder leiding van den heer Snaphaan, gaf zijn gewaardeerde mede werking, door het spelen van een zestal nummers. Het programma werd voor het overige uitgevoerd door de boven aangeduide blinden, die pianomuziek, zang en declamatie brachten. Iedereen werd gepakt door de opgewektheid en levenslust van deze misdeel- den en verbaasde zich over hun prestaties op kunst gebied. Vooral de declamator, de heer H. v. d. Heu vel uit Utrecht, die door mimiek ei gebaar wist uit te beelden en aanschouwelijk voorstelde wat hij voor droeg, 1 racht de menschen in bewondering. De heer Joh. v. d. Berg van Oosterbeek, propagan dist van den N. B. B., belichtte eveneens het doel van den Bond. De blinden vragen niet om medelijden, willen niet beklaagd worden, doch slechts hun recht op staatshulp erkend zien. In andere landen, vooral in Duitschland, wordt veel voor hen gedaan, daar is zelfs een universiteit voor blinden. In de Fordfabrie ken zijn 2800 blinden werkzaam. In ons land echter ontvangt men van de regeering al heel weinig steun. Er is in 1919 een staatscommissie ingesteld, waarin deskundige personen zitting hadden. Wol is door deze commissie een rapport uitgebracht, doch tot op heden wacht men nog steeds op uitvoering der wen schen. Spr. wekt op den Bond te steunen en zich voor f2 per jaar te abonneeren op het orgaan „De Blindenbond." Daar Ds. Vorstman wegens familieomstandigheden niet den geheelen avond kon bywonen, sloot burge meester Lovink, dank brengend aan allen, die hun medewerking hadden verleend, en met den wensch, ontleend aan de rede van den propagandist, dat de menschen de blinden niet zullen beklagen zonder te helpen, maar zullen helpen zonder te beklagen. BREEZAND. Een brandje. Zaterdagnacht bemerkte een voorbijganger dat in den scheersalon van den heer K. Bakker in den Ko ningsweg brand was. Daar niemand in het gebouw tje aanwezig was. werd de politie gewaarschuwd en deze wist, geholpen door de omstanders, het vuur te blusschen. Daar in de omgeving heel wat brandbaar materiaal ligt, en staat, had de brand bij minder tij dig ontdekken, nog ernstige gevolgen kunnen hebben. Zangvereeniging „Vriendschap". Een sterfgeval in de familie Hooij, die haar mede werking toegezegd had bij de uitvoering van de zang vereeniging „Vriendschap", maakte dat de op het programma vermelde strijkmuziek niet uitgevoerd son worden. De heer Pool, die eerst alleen na de pauze zou voordragen, kon echter uit z'n uitgebreid repertoire meer dan voldoende aanvullen. Bij z'n eer ste optreden noemde hij de nummers, die hij dacht te geven, doch tenslotte moesten daarvan nog een paar wegens tijdgebrek vervallen. De zangvereeniging zelf had geen groot program ma. Er waren echter eenige heel aardige en niet zoo heel makkelijke nummertjes onder. Liet de zuiverheid weinig te wenschen over, het klankvolume was te gering. Het koortje, dat voor het grootste deel weer uit jongere krachten bestaat, moest noodig eens een aanvulling van zangers en zangeressen met een flink geluid hebben. By een enkel nummer was de inzet wat onzeker maar voor het overige verdienden de leden ten volle het pluimpje, dat de heer Pool ze zoo terloops gaf. Hij zei het natuurlijk weer op de hem eigen manier, en had zeker gelijk met z'n opmerking, dat allen zoo goed de leiding van den directeur volgden. Trouwens, ook het publiek, dat zich den heelen avond zeer rustig gedragen had, kon hij met een grapje voor de geschonken aandacht bedanken. Na tuurlijk was die aandacht voor een groot deel het ge volg van de manier, waarop de heer Pool optreedt. Hy weet aardige liedjes te brengen, soms, als het een niemendalletje is. zooals „Het Maantjemet eigen lichtinstallatie en keurige kleeding pffect te berei ken, en niet alleen met komische, doch ook met een nummer van dramatischen inhoud als „De Muur" te boeien. Om z'n slotnummer. „Hannes zingt de ope ra Faust" werd vaak onbedaarlijk gelachen. De bege leiding, het bleek vooral bij de genoemde nummers, was in goede handen. NIEUWE N I EP 0 R P Zaterdagavond had in de Prins Maurits een openbare feestavond plaats van den A.N.G.O.B. afd. N. Niedorp e.o. Na opening door voorzitter Meuleveld worden door eenige dames en heeren een paar zangnummertjes ge geven, die goed werden gezongen, evenals dat van drie kleine meisjes. Hierna draagt onze vroegere plaatsgenoote Mej. N. Menagé Challa een schets voor „De jongen en de mees ter", die zoowel wat inhoud als vertolking betreft, zeer In den smaak viel, gevolgd door eenige gedichten van Beversluis. Van den heer Cor Lodder kregen we een tweetal vioolnummers te hooren, waarvan we het Ave Maria van Bach Gounod al heel mooi vonden. Hierna sprak de heer Martinus uit den Haag zgn feest rede uit, welke met aandacht wedr gevolgd, waarna nog een paar nummertjes werden gezongen en Mej. Menagé Challa nog eenige schetsen en verzen op zeer verdiens- teiyke wgze declameerde met tot slot een zeer toepas selijk tableau. Het was een zeer goed geslaagde propagandaavond. Z IJ P E PETTEN. Zondagavond gaf de „Zgper Sportclub" een openbare uitvoering te Petten, die wat de belangstelling van het publiek betrof en het door de turners gepresteerde, ge slaagd mag heeten. Vooral de heet en-oefeningen aan brug en rek brachten velen in bewondering. Kracht, lenigheid en druf zyn eigenschappen, die immer groote belangstelling wekken. Hiermee wil niet gezegd zyn, dat wg voor 't overige geen waardeering hebben. Integen deel, we heben genoten van het optreden der jongeren, meisjes zoowel als jongens en kwamen onder bekoring van de gratie, waarmee de dames haar oefeningen uit voerden. De rhytmische dans tot besluit was een mooi slot van een mooien avond. Jammer, dat de stok- en knotsoefeningen door ruimtegebrek iets in 't gedrang kwamen. We willen dit beknopt verslag niet beëindigen, voordat we den leider, den heer Keesman, in 't byzonder complimenteeren rpet de resultaten, die hy met zijn leerlingen wist te bereiken. Om de onschatbare hygi ënische waarden, gelegen in doelmatige alzijdige li chaamsoefeningen wenschen we de Z.S.C. onder lei ding van genoemden heer een stroom van nieuwe le den toe.

Schager Courant | 1931 | | pagina 7