bchager Uurant ""L";,8825 Mechanisatie in den Landbouw. Raad Wieringerwaard. Het Oude Huis. Radioprogramma Hoe de techniek alles veranderd heeft. Ingezonden Stukken. A I A i Dinsdag 3 Maart 1931. Waar vroeger alles met de hand geschiedde, rijden de machines thans stampend over den akker. Hoe in Duitschland de jonge boeren voor 't mechanische land- bcuwvak worden opgeleid. VEERTIG machines rijden stampend over de ak kers. Het zijn geen tanks, doch de werktuigen van een meer vreedzame veroveringsexpeditie van een nieuwe landbouwkolonie. De jonge mannen, die ze bedienen, zijn boer en machinist tege lijk. En de akkers behooren toe aan een Duitsche school voor mechanische landbouw te Zeesen bij Kö- nigswusterhausen. Hier leeren jaarlijks duizenden jonge mannen van het platteland het gebruik der landbouwmachines. Hier wordt de landbouw sneller en beter bevorderd dan door alle maatregelen, die men vroeger wel genomen heeft. Want ook in Duitschland klaagt men over den nood der boeren, hoewel men over het algemeen weinig weet van den technischen vooruitgang op landbouwgebied die eer. der weinige dingen is. waardoor men de boeren werkelijk zou kun nen helpen. Dit is vooral van belang in de uitgestrekte heiden en venen, die nog altijd niet ontgonnen zijn. Het zou ons te ver voeren, wanneer w(j alles uitvoerig moesten bespreken. Wij zullen daarom slechts enkele voorbeelden noemen, eenige indrukken weergeven. Het eerst moet wel genoemd worden de maaimaohine, die reeds een 70 jaar geleden een omwenteling in den landbouw veroorzaakte en haar zegetocht begon in de Vereenigde Staten. Het werd mogelijk, daar te lande het met tarwe bebouwde oppervlak belangrijk uit te breiden in een tijd, dat in Europa de eene landbouw crisis de andere opvolgde. Amerika werd ai spoedig doorsneden door een dicht net van spoorwegen. -Een dergelijke zegetocht begint nu. De maai-dorschmachuie, die over het land wordt voortgetrokken en slechts door een zeer klein aantal menschen bediend wordt. Zij belooft op de geheele wereld de landbouwmethoden te veranderen en de tarwe-produceeracde landen zullen zich op de nieuwe werkwijze hebben in te stellen. Ook gebieden, die tot dusver niet rendabel waren door hun afgelegen positie, kunnen nu worden ontgonnen. Er zijn nog slechts enkele machines van deze soort in ge bruik, want men is nog bezig ze te verbeteren en kleinere, goedkoopere modellen uit te denken. Juist op dit punt is de ooncurrentie tusschen Amerika en Europa in vollen gang. Een grootere melkproductie •wordt door Duitschland eveneens nagestreefd om on afhankelijk te worden van den boter- en melkinvoer uit het buitenland. Dit doel zou grootendeels bereikt wor den, wanneer de koeien gemiddeld 3500 L. melk per jaar leverden. De productie is nu veel minder, n.1. 2100 2300 L. per jaar. doch waar de de beste melkkoe van het land 13000 L. levert, is de opvoering der productie, zooals men zich die voorstelt, zeer goed mogelijk. Men zal daarom goedkoope melkmachines in den handel "brengen van 600 a 700 Mark tot nu toe was de prijs 1600 a 1700 Mark zoodat de aanschaffing al loonend is voor iemand, die slechts 4 koeien bezit. Voor de dieren is ook Meer groenvoer noodig. Tot dusver ging een groot deel daarvan verlo ren, zoodat men op het eind van den winter zelfs geen groenvoer voor het vee meer had. Thans heeft men groote velden met kunstmest en kunstmatigen regen vruchtbaar gemaakt, waardoor zij 2 of 3 maal zooveel opleveren als vroeger. De planten worden afgesneden, gedroogd en vermalen en het zoo geconserveerde groen voer wordt als „hooimeel" in den handel gebracht. De proeven op dit gebied zijn nog niet beëindigd. In Ame rika wordt het maaien, drogen en vermalen van het groenvoer ook al verricht door een machine, terwijl zij over het land wordt voortgesleept. Men is ook bezig met proeven, om in het groenvoer door toevoeging van gedenatureerde suiker een gistingsproces teweeg te bren gen en het eiwitgehalte te verhoogen. Zoo noodig kan dit gistingsproces door electrische verwarming bevorderd worden en het is daardoor mogelijk, het vee ook 's win ters goed te voeden Een moderne kippenfokkerij is een industrie als een andere. In den halfdonkeren stal zitjen de legkippen op rijen van wel honderd meter leng te naast elkaar. Zij kunnen zich nauwelijks bewegen en dat moet ook. want alle kracht moeten zij geven aan het leggen van eieren. Van het romantische nest is niets overgebleven. De eieren vallen op een band zonder eind '-n worden automatisch belicht, gesorteerd en ver pakt... De kippen leven een jaar, niet langer. Dan heeft men hen geheel uitgemergeld en worden zij geslacht. Zoo wordt de productie van eieren 50 tot 70 pet. goed- kooper gemaakt. Doch voor dierenvrienden is de aanblik van zoo'n kippenfokkerij een gruwel. De machinale aardappeloogst is wel het voornaamste technische wonder. De machine rijdt in snel tempo over het veld. Met haar lange ijzeren armen grijpt zij in den grond en haalt de aarde met aard appels en al op. Andere vangarmen slaan de planten stuk, verwijdei'en de aarde van de aardappels en sor- teeren deze De machine gaat met schokken en rukken voort en de boer, die haar voor het eerst ziet, kan zijn oogen niet gelooven. Deze machinale aardappeloogst is het zorgenkind van de voorstanders der landbouwmachi nes. want zij werken alleen goed op lossen, zandigen grond. Het is nog niet gelukt, ook voor de zware grond soorten goed en goedkoope oogstmachines voor aardap pelen te maken. Toch zal dit noodig zijn, w nt wanneer de boer voor zijn aardappeloogst nog evenveel arbeiders noodig heeft als vroeger, heeft hij ook aan de andere oogstmachines niets, want hij kan zijn personeel toch niet inkrimpen. De machinale aardappeloogst is dus het voornaamste vraagstuk, dat nog om een oplossing vraagt Een gemechaniseerd dorp bevindt zich bij Hohenheim in de buurt van Stuttgart. Professor Münzinger heeft daar een geheel dorp geme chaniseerd, doch de merkwaardige kolonie mag niemand bezichtigen, zoolang het succes niet verzekerd is. Ook bij de proeven, die in Silezië genomen worden met betrek king tot de mechanisatie van het boerenbedrijf, wordt de geheimzinnigheid betracht. Alle betrokken partijen zijn het er met dat al over eens,, dat een verbetering der productiemiddelen slechts succes kan hebben, wanneer de kwestie van vraag en aanbod op een volmaakt nieuwe wijze georganiseerd wordt. Men richt zijn gedachten voornamelijk op een centralisatie van het aanbod, waarvoor het vaststellen van een aantal standaardkwaliteiten noodzakelijk zal zijn. Het moeilijkste is echter het vinden van een afzet gebied bij de tegenwoordige overproductie en daarin zal ook de Duitsche landbouw niet zoo licht slagen als men zich voorstelt. (Nadruk verboden). Winkel, 1 Maart 1930. Mijnheer de Redecteur! Mag ik beleefd een plaatsje in uw veelgelezen blad, voor onderstaande regelen? Bij voorbaat mijn dank. Het is naar aanleiding van de laatst te Lutjewinke) gehouden vergadering van den Bond voor Staatspension- neering. Daar verklaarde de heer P. Hoogland dat de reden waarom Gevers niet als bode gehandhaafd was. is dat de afrekening moeilijkheden opleverde en hij daar voor de risico niet op zich nam. Die opmerking ia een infame leugen, want nooit heeft hij mij moeten manen tot afdracht, zelfs heeft hit eens, toen ik een opgehaald gedeelte wilde afdragen, dit niet willen accepteeren, om dat hij op reis moest, en hij dit zilvergeld niet wilde be waren. Hoogland beweerde nog dat de voorzitter hem gevraagd had of Gevers wel solide genoeg was, waarop voorzitter antwoordde dat hij die vraag absoluut niet gesteld had. Dat voorzitter in deze waarheid sprak kan blijken uit het feit, dat hij tevens penningmeester van de ijsclub is en als zoodanig kent hij Gevers, omdat deze tevens bode voor de ijsclub is en hij daardoor wel weet dat de afwikkeling steeds in orde is. Door ziekte was ik verhinderd de vergadering bij te wonen; tevens had ik als lid niet eens een convocatie ontvangen. Ik hoop dat Hoogland hiermee zijn woorden zal intrekken en niet iemand op een dergelijke manier beleedigen. U, mijnheer de Redacteur mijn dank. M. Gevers. Winkel. Zaterdagmiddag half vier vergaderde de Raad vol tallig, onder leiding van Burgemeester Haringhuizen, tevens secretaris. Notulen vorige vergadering onveranderd vastge steld. Ingekomen is ten le de goedkeuring van Ged. Sta ten op 't Raadsbesluit, waarbij werd bepaald liet pre sentiegeld te stollen op drie gulden per bijgewoonde vergadering, evenwel met dien verstande, dat wan neer 's morgens een vergadering wordt gehouden en deze eventueel des middags wordt voortgezet, dit voor één vergadering geldt. Ten 2e: Een verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Ten 3e: Een verslag van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Daaruit blijkt dat het gemid deld aantal leerlingen 129 bedraagt en het aantal on geoorloofde verzuimen zeer weinig is, n.1. 1 200/00. Beide verslagen worden voor kennisgeving aange nomen. Ten ie: Een adres van de Commissie Wijkverple ging om verhooging subsidie t.b.e.-hestrijding. Er is n.1. gebleken, dat do maximum-bijdrage ad f500 met f242.77 is overschreden. De heer Speets vraagt hoeveel personen uitgezonden zijn naar ten sanatorium. Voor zitter licht toe van één persoon, doch dat bovendien een tamelijk bedrag is uitgegeven aan een andere pa tiënt voor versterkende middelen. Hot voorstel van B. en W. om de gevraagde ver hoogde .subsdie te verleenen, wordt goedgekeurd. Ten 5e. Een begrooting van den Keuringsdienst van Waren, waarbij over 1931 een bijdrage wordt ge vraagd van H 97/100 cent per inwoner. Dit is iets minder dan over 1930 wercï betaald. Ook deze bijdrage wordt verleend. Ten Ge: Het bekende adres van B. en W. van Arne- muiden on\ adhaesiebetuiging inzake uitstel invoe ring onderwijs lichamelijke oefening. Voor kennisge ving aangenomen. Ten 7e. Een verzoek van den heer H. Slikker om ontheffing laatste pacht jaar sportterrein. Voorzitter licht toe dat de heer Slikker niet op hun voorstel wenschtc in te gaan en nu ontheffing vraagt. B. en W. stellen voor hierop gunstig to beschikken. Allen voor. Inmiddels is er van de Gebr. Sleutel ton ander ver zoek ingekomen om het geheele terrein te huren voor f80. Zij verbinden zich dan om het. sportterrein goed te onderhouden en niet te Beweiden, doch te maaien wanneer het noodig blijkt. Burgemeester en Wethouder Koster vinden dit een zeer aannemelijk bod, vooral omdat de gemeente dan geen kosten heeft van onderhoud. Zij stellen dan ook voor dit bod te accepteeren, waartoe na eenige dis cussie wordt besloten. Het zal ter goedkeuring aan Ged. Staten worden toegezonden. Verder stellen B. en W. voor om tot beplanting van het sportterrein over te gaan, waarvan de kosten wor den geraamd op f350. Dc heer Van der Kolk vraagt of er ook enkele ban ken geplaatst worden. Voorzitter zegt dat dit waarschijnlijk wel gebeuren kan. Ook ligt het in de bedoeling in den N. O. hoek een urinoir te plaatsen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aange nomen. Van het P.E.N is een concept-contract ontvangen, waarin wijzigingen zijn aangebracht betreffende, het laagspanningsnet. Hoewel dit in hoofdzaak bij het Polderbestuur behoort, omdat het onderhoud der wo gen bij dat College berust, is het voor de gemeente toch eonigszins van toepassing. B. en W. vragen machtiging van den Raad deze wijzigingen, voor zoo ver liet. de gemeente betreft, met het P.E.N. aan te gaan. Wethouder Koster meent dat we niet het P.E.N. zeer voorzichtig moeten zijn, ze vragen b.v. voor twee zaken, terwijl ze voor één zaak geven. Bovendien wij ken ze geen duimbreed van hun standpunt af. Voorzitter meent dat we qua gemeente geen last zullen hebben. De heer Koster wil toch eerst het geheele contract nog eens goed doorlezen. Ten slotte wordt aan B. en W. machtiging gegeven naar bevind van zaken te handelen. Bij de la tste plaats gehad hebbende brand is ge bleken, dat met 4 personen moeilijk kan w >rden vol staan en bet noodi" is het personeel met twee man uit te breiden. Dn verordening zal dan dienovereen komstig gewijzigd moeten worden. Allen gaan hiermede accoord. Volgend punt is een voorstel tot het aangaan van een geldle ïing of kasgeldleening. Voorzitter zegt dat deze leening in verband met den school bouw noo dig is geworden. B. en W. stellen voor om fGOOO uit ons reservefonds te Iconen en f i-SOOO van me instel ling. Welk bedrag we kunnen krijgen voor 4V2 met een aflossing van f 1350.B. en W. zijn evenwel nog heeft hij hem iets gegeven. Zelfs nu nog wil hij zijn ge dachtenis laten verloren gaan. Dat zal niet gebeuren! schreeuwde de schoenmaker uit de Heerenstraat en hij besloot bij zich zelf, om den bouwmeester niet om betaling te vragen voor de gesp- schoenen van Sebastiaan Ulwing. De slotkapelaan was verontwaardigd over het gezeg de van den bouwmeester. Dat niemand onzen held de eer misgunne! Het eerlijke gezicht van Christoffel Ulwing nam een toegevende uitdrukking aan. Met zijn hand maakte hij een groote. afwerende beweging in de lucht. In dit oogen- blik begreep hij, dat hier anderen een post boekten, dien hij niet kon verantwoorden, die niet van hem was. Ove rigens... wat kwam het er op aan hoe iemand een held werd? Of hij aan-een soldaat of aan een klein meisje een teeken had gegeven, t was alles hetzelfde in het aangezicht van den dood. Ik dank u, zeide hij nauwelijks hoorbaar. Hij nam zijn hoed af en ging, zich een weinig bukkende, den winkel binnen. Buiten, op de vergulde klok. zaten de musschen op de kruimels van broer Sebastiaan te wach ten. Binnen brandden twee kaarsen. In de diepe stilte klonk het tikken der klokken, als het kloppen van vele, kleine harten. En de hand van hem, wiens hart niet meer klopte, had ze nog opgewonden... Het begon reeds donker te worden in den winkel, toen de bouwmeester den burcht verliet. Ik kom tegen den nacht terug, zei hij tot den bril- lenslijper en den kreupelen houtsnijder, die bij hun ou den vriend wilden waken. Toen ging hij haastig heen en hield zijn hoofd onnatuurlijk rechtop, maar zijn oogen zagen niets van wat om hem heen zich bewoog. Hij liep, alsof er niets bestond, alsof hy geheel alleen was. Op eens moest hij er aan denken, dat hij, zijn geheele leven door, alleen was geweest. Het had hem niet gehinderd, zijn energie was daardoor nog grooter geworden. Van niemand iets verwachten, op niemand steunen. Maar wat hij nu gevoelde was iets anders. Dit was niet de eenzaamheid van de kracht, dit was de eenzaamheid van den ouderdom. Het huis in Pressburg, met zijn don kere hoeken: de liederen van zijn moeder; de werkplaats van zijn vader; zijn jeugd... behalve dat was et niets meer, wat werkelijkheid was. Als de mensoh alleen blijft met het verleden, Is dat pijnlijker dan de tegenwoordige eenzaamheid. Nu pas begreep hij, wat het is, als allen zijn weggegaan, tot wie men kon zeggen: Herinner je je? Om heen heen begonnen soldaten to loopen. Naar kruitdamp riekende, zweetende menschen. Voortdurend niet tot volkomen overeenstemming gekomen, wat betreft de boetebepaling indien oen grooter bedrag- wordt afgelost. Machtiging wordt nu gevraagd, om indien men niet tot overeenstemming kan komen, voor een jaar een kasgeldleening aan tc gaan. Dit wordt goedgevonden. We krijgen hierna nog een onderling geldpraatje. Het Centraal Zieken buis'vraagt voor zijn bemoeiin gen inzake bet door het comité uit te brengen verslag Yi cent per inwoner. Toegestaan. Een adres van de Commissie inzake Rimsenplaag, wat een vorige vergadering in hand» n van B. en W. werd gesteld, werd thans op li'un advies voor kennis geving aangenomen. Dan volgt een voorstel om machtiging aan 13. en W. te verleenen betreffende Akkcrbouwvoorschottcn en verstrekken van garantie ter zake. Voorzitter zegt dat deze zaak in een vorige verga dering voor kennisgeving werd aangenomen, omdat hier geen aanvragen waren binnengekomen. Thans zijn er echter een paar aanvragen, zoodat B. en W. nu de machiging noodig hebben om zoo noodig deze voorschotten to verstrekken. Toegelicht wordt dat de gemeente voor 30 borg is en de provincie voor 70 De heer Van der Kolk vraagt of het aan iedereen di° het vraagt, wordt verstrekt. Voorzitter licht toe dat het alleen betreft akkerbou wers. Zij, die het op andere, manier niet kunnen krij gen, worden geholpen. De voorwaarden worden geheel voorgelezen, waar uit wel de conclusie kon worden getrokken, dat men nog lang niet gelukkig is, wanneer het geld wordt verstrekt. Na langdurige discussie wordt de machtiging aan B. en W. toegestaan. Hierna komt een voorstel tot het maken van een slaapkamer in de sccretariswoning. Een voorloopige tr-ekening was door den opzichter gemaakt. De kosten zouden dan evenwel wat hoog worden, zoodat nmcli- tiging wordt gevraagd naar bevind van zaken te han delen. Hot zal uit dc gewone middelen betaald kun nen worden. Na toelichting wordt de machtiging verleend. Tenslotte z»'g Voorzitter dat de schrijfmachine welke in 1912 werd gekocht, zich buitengewoon goed heeft gehouden, doch thans is het noodig dat een nieuwe wordt aangeschaft. De kosten zullen ongeveer ::00 gulden zijn, dan is de oude er in verrekend. Ook hiertoe wordt besloten. Bij dc rondvraag informeert de heer P. Visser naar d# slangen van de motorspuit. Voorzitter licht toe dat deze zaak nog in bewer king is. Hierna sluiting. Woensdag 4 Maart. H ilversom (1875 M.) V.A.R.A. 9.0010.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Orgelspel door Johar. Jong; 10.30 ..Onze Keuken"' door P. J. Kers; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.05 Rad:o- Volks-U-niversiteit: „Geestelijke Ontwikkeling en Op voeding van den Kleuter"; 11.35 Gramofoonmuziek; 12.00 Politieberichten; 12.15 Middagconcert door het VARA-Septet; 1.45 Onderbreking voor verzorging van den zender; 2.15 Vrouwenunfrtje; 3.C5 Gramofoonmu ziek; 3.30 „Maak het zelf" door Céline Sehaake— Verkozen; 4.20 Lichte klaviermuziek door .Tohan Jong; 4.50 Voor de kinderen; 6.15 Gramofoonmuziek; 6.30 Mandolinecursus door Joh. B. Kok; 7 00 Radio-Volks- Universiteit. A. F. J. Portielje: „Instinct en onder vinding bij dieren"; 7.30 Politieberichten; 7.45 Joodsch uurtje; 9.00 Uitzending uit Alkmaat. Medewerking van het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 9.30 „Een nieuwe lens", Haagsch kluchtspel in één bedrijf, op te voeren door „Het Groot Volkstooneel", 10 45 Pers berichten van Vaz Dias; 10.55 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (298 M.) N.C.R-V. 8.00—8.15 Schriftlezing; 8.15—9.30 Morgenconcert; 10.30 —11.00 Korte Ziekendienst; 11.00—12.00 Harmonium bespeling door M. F. Jurjaanz; 12.0012.30 Gramofoon- platen; 12.302.00 Middagconcert door Trio; 2.00—2.30 Gramofoonmuziek; 2.30—3,00 Lezen van Chr. Lectuur; 3.004.00 Concert door het Draper-kwartet; 4.30—4.45 Gramofoonmuziek; 4.45—5.00 Verzorging van den zen der; 5.00—6.00 Kinderuurtje; 6.00—7 00 Uurtje voor de landbouwers door H. Pilon. Onderwerp: „Iets over schapenhouderij"; 7.007.30 Uitzending van het Onder wijsfonds voor de Binnenvaart; 7.308.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 8.0010.45 Concert door het Chr. Radio-Orkest. Spreker: J. Lens. Onderwerp: „De moei lijkheden van het zevende leerjaar"; 10.00 Persberichten Vaz Dias; 10.45—11.30 Gramofoonplaten. sloeg de trommel. Aan weerszijden begeleidde hen de me nigte. De heele weg zong. In de vensters der huizen zwaaiden de zakdoeken als witte vlammen. Anna en Christoffel waren ook naar het venster ge- loopen. Tegenover hen was de zon reeds achter den burcht ondergegaan. De omtrekken der daken en to rens van Buda staken donker af tegen den rooden he mel. Een zwarte stad op den top van een berg. Een ste kelige, donkere, ijzeren stroom stortte zich uit over de Donaubrug, naar den kant van Pest... soldaten met bajo netten. In de schaduw waren hunne gezichten niet te zien. Anna boog zich uit het venster. Vooraan stak een man ver boven de golvende, gewa pende massa uit. De roode dolman. De generaal... Zijn paard was niet te zien, 't was of de levende stroom het had verzwolgen. Bij het Pester bruggehoofd zag de roode dolman om naar den burcht. Zijn profiel kwam scherp en duidelijk, uit tegen den achtergrond van Buda. In zijn brilleglazen weerkaatste het licht der ondergaande zon: een zegevie rende vlam in het duister. Heb je ze gezien? riep Anna en zag onderwijl naar den generaal en het kwam haar voor, alsof zij in zijn gezicht op eenmaal al de gezichten zag der achter hein aankomenden, het gezicht van heel het zegevierende le ger. Beneden maakte de bouwmeester zacht de kleine deur in de poort open. Toen Christoffel vernam, dat oom Sebastiaan dood was, begon hij te weenen. Zijn snikken klonk tot de gang. Anna zat, met droge oogen, strak voor zich uit te zien. Zullen wij hem nu nooit meer zien? Nooit... Haar kleine gezichtje vertrok krampachtig. Een oogen- blik sloeg zij haar oogen neer. Zij zou graag alleen zijn. Medelijdend streek Christoffel Ulwing den kleinen jongen over het hoofd. Het verwonderde hem een wei nig, dat Anna niet weende. Zij heeft geen teergevoe lig hart, dacht hij, maar misschien is het zoo beter. En hij ging de kamer uit. Anna zag hem weemoedig na. Zij begreep niet waarom iedereen Christoffel troostte en waarom niemand zich om haar bekommerde, terwijl zij toch zoo mateloos ongelukkig was. Wordt vervolgd. FEUILLETON Naar het Hongaarsch van CECILE TORMAY door J. W. JORISSEN 11 Met uw verlof, ik ben Amalia Csik. Mij komt het woord toe. De anderen weten het ook alleen maar van mij: U moet weten, ik woon op de Visschersbastei. He den nacht wérd mijn man onwel, omdat wij ons in den kelder verstopt hadden. De lucht was slecht. Ik stond daarom op, om medicijnen uit de woning te halen. De bouwmeester keerde zich wrevelig naar de deur van den winkel. De menschen versperden hem den weg. Maak het kort, fluisterde de slotkapelaan. Het vrouwtje vervolgde nu sneller: U moet u voorstellen, dat ik uit het venster keek. Iemand stak een vuur aan op het bastion. Ik herkende hem dadelijk: het was mijnheer de klokkenmaker. Ik zag zijn gezicht, want de vlam verlichte het juist. Toen hoorde ik een schot en mijnheer de klokkenmaker viel bij den muur neer. Het hart van Christoffel Ulwing kromp ineen. Zijn «ogen werden rood. alsof hij er rook in had gekregen. Arme broer Sebastiaan... en op eens moest hij aan Anna denken. Het vrouwtje zuchtte diep: U moet weten, dat ik erg schrok. Ik g terug m den kelder. Daar heeft mijn man mij de r.eele zaak uitgelegd. De eerwaarde heer kapelaan weet het ook, de anderen ook: zij hebben na de belegering de winkel deur opengebroken. De bouwmeester ging wederom naar den winkel. De slotkapelaan gaf hem een wenk om te blijven staan. Wederom wees hij naar den hemel. Hij sprak van het vaderland. Van de helden... Vol begeestering zag hij naar boven. En van allen ^rach* hij het grootste offer... Waarom zegt u dat? De bouwmeester vond de stem van den priester onuitstaanbaar. De slotkapelaan sprak in eens in vervoering: De naam van Sebastiaan Ulwing zal altijd in onze herinnering voortleven. Het dankbare Buda zal de herinnering bezwaren van zijn held-martelaar. De bouwmeester begon te beven. Hij wilde spreken, maar de geestelijke stak, met een apostolisch gebaar, zijn hand uit naar de samengestroomde menigte. En gij, die de eerbied voor den held hierheen voer de, zegt het aan uw kinderen en later aan uwe klein kinderen, dat het een eenvoudige, godvreezende klok kenmaker was, die de bevrijdende Hongaarsche troepen, door een vuursignaal, in de stad riep. waarvoor de vij and zijn braaf hart,, met den doodenden kogel, tot stil stand bracht Hij was door zijn eigen welsprekendheid ontroerd ge worden. De bouwmeester zag verbaasd om zich heen. Groote, bonte zakdoeken kwamen te voorschijn. De men schen snoten met veel lawaai hun neus. Vrouw Amalia Csik stond in het midden van den kring en voelde zich zelf zeer gewichtig. lederen nieuw aankomende begon zij van voren af aan, het gebeurde te vertellen. U moet namelijk weten... Hij was een echte held, de held van onze straat, viel de honingkoekenbakker uit het naburige huis haar in de rede. Ook de bakker knikte en dacht aan de twee brooden, die Sebastiaan Ulwing hem was schuldig ge bleven. De bouwmeester zag een oogenblik den priester strak in het gelaat. Hij was geschrokken van wat hij gehoord had. Hij was ook van zich zelf geschrokken alsof hij, door te zwijgen, zoo iets als een onjuisten post had ge boekt. Eindelijk bracht hij zijn hand aan zijn voorhoofd. Eerwaarde heer slotkapelaan, sta mij toe... Mijn arme broer Sebastiaan was een vreedzame burger. Hij heeft zich nooit bemoeid met de ideeën van den vrijheids oorlog. Hij stond ver van iedere revolutionaire bewe ging- Afwerend stak de priester zijn hand in de lucht Bouwmeester Ulwing. ook de christelijke nederig heid staat u toe, om, met opgericht hoofd, de piëteitvolle huldebetuigingen voor uwen beroemden broeder aan te nemen. Luistert, zei Christoffel Ulwing, bijna wanhopig. Het was een ongeluk. Gelooft mij. Men heeft zich ver gist... De menschen vielen hem verontwaardigd in de rede. De achterstaanden morden. Amalia Csik begon zorg te krijgen voor haar gewichtige rol. Nijdig hitste zij de om standers op, alsof de Pester vreemdeling hen van hun eer wilde berooven. Zoo rijk en toch liet hij zyn broer in armoede. Nooit

Schager Courant | 1931 | | pagina 9