lllinttn litus- UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Vleesch!reurings;Iienst. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Haagsche Brief. Woensdag 4 Maart 1931. 74ste Jaargang No. 8826 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag. Donder dag on Zaterdag Bij inzending tot smorgens 8 uur, worden Adver- tentiën nop zooveel mogelijk in het eerst uitkomend nummer geplaatst.. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bevvijsno. inbegrepen). Grootere letters worden nnar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Van Victoria naar Vancouver Onder den indruk van de schoonheid en de romantiek van het wonderlijke landschap der Noord-Amerikaansche Westkust met de gekartelde sneeuwkam van het Canadeesche Rotsgebergte op den achtergrond. VANCOUVER, (Britsch Columbia), 12 Febr. 1931. WIE van Victoria, de hoofdstad van Britsch Co lumbia naar Vancouver vaart, raakt onwille keurig onder den indruk van de schoonheid en de romantiek van dit wonderlijke landschap. Of eigenlijk is het meer een waterschap, want de scheeps- route gaat schuin door de diepe Baai van Georgia, die vooral dichter bij Vancouver-Eiland met honderden en honderden kleine eilandjese bezaaid is. Het was zonnig winterweer, wat wazig in de verte, waardoor de rotsen en bergen in alle mogelijke schakee ringen van blauw gekleurd werden. Alleen daar waar we dicht onder de steile rotswanden met de torenhooge donkere pijnboomen doorvoeren, was wat groen te be kennen. Al op een halve mijl afstand was alles met een diep blauw overgoten. De verschillende soorten van den nen en sparren groeiden letterlijk overal, zooals de pal men in de tropen. Soms staken er nauwelijks een paar eteenen boven 't water uit, en toch hadden er al een paar hooge spitse kegels houvast weten te krijgen. Roer loos stonden ze zich in den windstillen middag te spie gelen in het rimpellooze blauwe water, waarvoor het leek, of er nog meer eilanden met nog meer hoornen waren. De gekartelde sneeuwkam van het Canadeesche Rotsgebergte en de hemelhooge glinsterende witte ke gel van den Mount Beker blonken in de verte boven de winternevels uit, wat de blauw-zwarte rotseilanden op den voorgrond nog donkerder deed afsteken. Hier en daar steeg een ijle dunne rookzuil recht omhoog. Waar schijnlijk van een onzichtbaar boerderijtje of van een jagershuisje. Doch er was maar weinig verbeelding noo- dig om 't eenzame moderne mailschip, dat hier wel ver dwaald leek te vergeten; en om bij die rookende vuren in bont gekleede pelsjagers of in kleurige dekens ge hulde Indianen te denken. Het zou mij nauwelijks ver wonderd hebben, als ik uit één van die ontelbare stille kreken een kano te voorschijn had zien glijden, gepa gaaid door een paar echte ouderwetsche roodhuiden, op jacht naar de talrijke wilde eenden en ganzen, die hier in lange regelmatige rijen telkens over het schip vlo gen. Vooral toen de zon onderging was de stemming vol maakt. Toen ik dan ook op een open plek in het woud vlak aan 't water een paar van die bontbeschilderde In- diaansche totempalen zag staan, was ik nauwelijks ver wonderd. Grijnzend zaten de monsterachtige houten af godsbeelden op eikaars schouders, tot ze bijna tot de toppen van de donkere pijnboomen reikten. Hun afzich telijke half menschelijke, half dierlijke koppen, met rood en groen en geel rijkelijk besmeerd, moesten de glorie van haast vergeten Indiaansche Goden en voorvaderen verkondigen. Hun moed was door vervaarlijke tanden en klauwen, hun list door wolfs- en vossekoppen, hun snelheid door breede houten vlerken en kromme vogel enavels afgebeeld. Waarlijk, het eenige wat er nog aan ontbrak was een hoogopvlammend kamvuur met dansen de krijgers en gillende squaws. Doch niets van dit alles geschiedde. De geheimzinnige Btï.'.c werd plotseling verbroken door het brutale ronken van een Canadeesch marinevliegtuig, dat zich haastig door de vallende schemering huiswaarts repte. Meteen zwenkte het schip de hoek van Brockton Point om en lag het moderne Vancouver met zijn eerste wolkenkrab bers voor ons aan de bedrijvige baai, waar veerponten en motorbootjes druk heen en weer voeren tusschen de roe zige oevers en de groote Oceaanstoomers, die er voor anker en aan de pieren lagen. Enkele lichtreclames be gonnen al bewegelijk te schitteren en te flikkeren, ter wijl het verwijderde getoeter van auto's en het geraas van een trein het laatste restje van de oude roodhuiden geest op de vlucht dreef. De schilderachtige totempalen, d:e later in het nationaal Stanleypark bleken te staan, waren uit hot gezicht verdwenen, de oude pijnboomen doezelden weg in den vallenden avond en we waren inde moderne ijsvrije havenstad Vancouver. Canada's steeds belangrijker wordende uitgangspoort naar de Groote Oceaan. De romantiek hier is die van den dollar en de enkele gedegenereerde roodhuiden, die hier nog wonen v - dwijnen onherroepelijk en voorgoed in de smeltkroes niet de talrijke levensvatbare Chineezen. Dr. A. M. Schagen. Vergadering van de Commissie van Uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst in den Kring Barsinger- horn, op Donderdag 26 Februari 1931. Afwezig de vertegenwoordigers van Winkel en Oude Niedorp. Na opening door den Voorzitter, worden de notu len gelezen, en onveranderd goedgekeurd. Met het gemeentebestuur van Koedijk is een over eenkomst gesloten voor het weghalen van afgekeurde producten in de gemeente. De overeenkomst is ge sloten met c n proeftijd'tot 1 Januari 1932, wanneer ook de proeftijd met de andere aangesloten gemeen ten zal zijn afgeloopen en de overeenkomst naar aan leiding van de finantieclc resultaten opnieuw zal wor den besproken. Met de gemeenten Schoorl en Wnrmenhuizen wor den nog onderhandelingen gevoerd. Bij de mededeelingen komt fer sprake de groote brand bij den heer D. Geerlings te Ca'lantsoog, waar '26 koeien zijn verbrand. De heer Mr. D. Breebaart zou gaarne zien vastge- eld, welke taak de keuringsdienst in dergelijke ge vallen heeft te vervullen. Spreker gaat na, hoe thans is gehandeld en stelt naar aanleiding daarvan voor. dat de keuringsdienst in den vervolge bij een dergelijke ramp hreft te zor gen voor het uit den weg ruimen der cadavcrs door verwerking of op andere wijze, met behulp van den betrokkene. Do heer H. K. Koster is teleurgesteld, dat verwer king niet mogelijk was, maar zou niet zoo ver willen gaan als de heer Breebaart en zou eventueele begra ving wiilen overlaten aan den eigenaar met techni sche hulp en onder toezicht van den Keuringsdienst. De Commisrio besluit in voorkomende gevallen, zoo mogelijk over te gaan tot verwerking, indien evenwel het verbrandingsproces te vei" is gevorderd, zal de Keuringsdienst behulpzaam zijn bij het opruimen van de cadavers door begraving of door verdere verbran ding. De eigenaar zal hebben te zorgen voor hot gra ven van het gat en voor het vervoer, terwijl de keu ringsdienst toezicht houdt, dat alles volgens de voor schriften geschiedt. Vervolgens wordt de verlies- en winstrekening over gelegd en hii'kt, dat op den geheelen dienst een ver lies is geleden van f 496.39. Indien de drie onderdeelen afzonderlijk worden berekend, heeft de keurings dienst een winst van f337.53; de noodslachtplaats ein digt zonder winst of verlies, de verwerkingsinrichting levert een verlies op van f833.92; Hierbij is nie; in re kening gebracht de aflossing van f4167—, welke ten laste komt van 1931. In het vernieuwingsfonds is f2000.— gestort. Het verlies wordt overgebracht naar de rekening 1931. Het uitvoerige jaarverslag zal worden gedrukt en met eenige photms worden verfraaid. Op de volgende vergadering zal worden besproken, om voor het ophalen van vee binnen den kring een uniform ophaalloon to berekenen. Hierna volgt sluiting. VOOR DEN POLITIERECHTER, Zitting van Maandag 2 Maart. ERNSTIGE VERMANING AAN RECLASSANTEN OFTEWEL VOORWAARDELIJK VEROORDEELDEN De verdachten, wie de gunst van een voorwaardelijke veroordeeling zijn ten deel gevallen, loopen op tweeër lei wijze gevaar, dat de hen voorwaardelijk opgelegde straf wordt ten uitvoer gelegd. In de eerste plaats, wanneer zij gedurende de hen opgelegde proeftijd zich opnieuw aan een strafbaar feit schuldig maken. Secundo, wanneer zij een der voorgeschreven bijzon dere voorwaarden niet nakomen. Zoo hebben zij zich te gedragen, wat de keuze van hun woonplaats betreft, naar de voorschriften van het genootschap of de reclasseeringsvereeniging onder wier toezicht zij zijn gesteld en mogen zij in geen geval zon der toestemming van deze vereeniging ven woonplaats veranderen. Hoe nauwlettenu op dit voorschrift wordt toegezien, ondervond de reclassant Joh. v. Str., die zich op 14 Juli '30 in een café te Tuitjenhorn aan een vermogens delict had schuldig gemaakt en deswege op 11 Nov. door den Politierechter was veroordeeld tot 2 maanden gev. met een proeftijd van 3 jaar. Deze voorwaardelijk veroordeelde had zioh zonder toestemming van de R.K. Reclasseeringsvereeniging te Alkmaar, metterwoon be geven naar een andere woonplaats en ondervond alsnu de onaangename gevolgen van deze ongeoorloofde han deling, daar hij thans voor den politierechter moest verschijnen, die had te oordeelen, of de voorwaardelijke straf van 2 maanden gev. op hem zou worden ten uit voer gelegd. In deze zaak, die overeenkomstig wettelijk voorschrift met gesloten deuren werd behandeld, \yerd de heer Oolders, de ijverige ambtenaar der R.K> Re classeeringsvereeniging te Alkmaar, als getuige gehoord Gewoonlijk maken we van deze behandelingen geen melding, doch willen voor ditmaal eens 'n uitzondering maken om de reclassanten duidelijk te maken, dat de Scheveningen bereidt zich voor. - Sigaretten-automaten. --Bede len als beroep. Uitbreidingen en nieuwbouw in de binnenstad. Buiten lokt eindelijk het eerste vriendelijke lente zonnetje, en de Hagenaar die noode zijn Schevenin gen in den steek laat, gaat als de eerste wanne stra len de zeeboulevard koesleren per auto, fiets of tram genieten van de zeelucht. Uit den aard der zaak is dat in dezen tijd alleen maar 's Zondags mogelijk en zoo konden we dan den afgeloopen Zondag, welke inderdaad een zonnedag was, een manigte enthou siaste zeeliefhebhers de pier en enkele ook 's winters gqopende boulevard-terrassen zien bevolken. Door da week is het echter een geheel ander beeld. De boulevard is uitgestorven. Alleen wat werklieden zijn bezig de parkeerplaats aan den boulevard te ver- grooten, want ook dit seizoen wacht men weer een aanwas van het aantal automoboielen. Hier en daar zijn wat timmerlieden en schilders in de weer, her stellingen aan te brengen. Doch ook op het strand zien we hier en daar menschen loopen, de handen op den rug, de oogen strak op den grond gericht. Wat die daar wel uitrichten? .Dit zijn de schatgravers van onze kust, die liet schoongespoelde strand afzoe ken naar voorwerpen, welke in het afgeloopen seizoen daar zijn verloren, geldstukken, ringetjes, kettingen, die eerst onder het mulle zand raakten, doch door de hooge wintervloedgolven worden blootgelegd. De meest fortuinlijken onder hen weten sopis een aardig daggeldje bij elkaar te zoeken. Het zoeken is een beroep als elk ander, en 't zoe ken zit den rnensch in het bloecl. Het is dan ook ver klaarbaar dat vele winkeliers verbetering zochten van hun oinzet en zij werden daarin tegemoet gekomen door de automaten, welke hen in staat stelden, ook na sluitingstijd waren te verkoopen. Vooral de siga rettenautomaten mochten in den gunst van het pu bliek vallen en zoo is bijna elke sigarenwinkel met zulk ecu apparaat uitgerust. Doch er bestaat in onze stad nog zooiets als een politieverordening, welke het verkoopen van tabak aan minderjai igen neneden den li-jarigen leeftijd strafbaar stelt. Nu is het natuurlijk heel gemakkelijk, dat een kind een dubbeltje of een kwartje in de automaat werpt en er een pakje siga retten of sigaren voor terug ontvangt en uit die over weging heeft de politie heel wat van die automaten verboden. Nu wil het echter de commissie van straf verordeningen voorkomen dat het automaat wezen in zijn normale ontwikkeling niet mag worden gestuit en dat voor een bepaald winkelbedrijf geen uitzon dering mag worden gemaakt, want per automaat kan men tegenwoordig van alles krijgen, van dropjes tot filmnegatieven voor fototoestellen. Men neemt daar om de oplossing aan de hand te moeten doen de be paling in de politieverordening, waarin de verkoop van tabaksartikelen aan kinderen wordt strafbaar gesteld, te doen vervallen. Wat ons een toe te juichen maatregel toeschijnt. Want deze bepaling, die het rooken zelf niet verbiedt kon maar al te gemakke lijk worden ontdoken. Het ligt veeleer op den weg der ouders hun kinderen bekend re maken met de gevaren, welke aan vroegtijdig rooken zijn verbon den. In dit verband zouden we de vraag kunnen stel len, wordt onze jeugd te vroeg oud, verdwijnen de le venslustige onbezorgdheid, het speelsch gestoei en de kinderlijke spelletjes? Onze burgemeester, die de vo rige weck bij de opening van he clubgebouw voor jonge meisjes een rede hield, sprak daarbij de vol gende merkwaardige woorden: „Voor hen, die als ik, den middelbaren leeftijd be reikt hebben, is het meest treffende in de tegenwoor dige jeugd, behalve de rusteloosheid, het gebrek aan vreugde." Jeugd en gebrek aan vreugde! Inderdaad, we ge- looven dat onze burgemeester juist gezien heeft. Ook ons is het opgevallen, dat de jeugd reeds in de greep is van het" mechanische moierne leven, ernstige vraagstukken bestudeert over technische problemen spreekt als wij vroeger over krijgertjespelen en aan politiek doet. Hebben we niet reeds communistische en fascistische jeudbonden, die zware boomen opzet ten over een nieuwe maatschappij, zich laten op zwepen door ouderen en daden verrichten, waarvan zij de verantwoordelijkheid niet kunnen dragen en de draagwijdte niet beseffen? Met de vreugde is het raar gesteld en in dezen tijd van malaise zouf men gaarne een vonkje daarvan in de harten der menschen strooien. En als we eens een enkele bedelaar tegenkomen, dan tasten we in on zen zak en geven hem wat om ook zijn leven wat vreugdevoller te maken. Maar, er zijn bedelaars en bedelaars. En zoo waren we erg verwonderd toen we deze week vernamen dat een verpleegster van het Groene Kruis een pakje met geld vond met een waar de van 2700 gulden Hoe groot was de verbazing der politie, toen deze later deri rechtmatigen eigenaar op bezoek kreeg, die een bedelaar bleek te zijn. Zoo nu en dan komt de politie ook wel eens voor andere feiten te staan. Daar loopt b.v. in de stad een type met 'n hooge hoed met een groot plakkaat er aan bevestigd en waarop men kan lezen dat maat schappelijk Hulpbetoon geen steun wenscht te geven. Ook wel ziet men een man n.et een lange zwarte stof jas loopen. Op deze stofjas staat met roode raenielet- ters de een of andere lijdensgeschiedenis vermeld. Om het dramatische effect te verhoogen zijn de neu zen van de schoenen weggeknipt en komen een paar zwarte teenen te voorschijn. Het meelijdende publiek geefttot de politie er een einde aan maakt en den man verjaagt. 's Avonds wordt de buit nageteld, een behoorlijk daggeld. Den volgenden morgen begint de geschiede nis opnieuw. Dit zijn de werkloozen, die nimmer meer aan werken zullen denken, die het medelijden uitbuiten en er een bron van bestaan van maken. Het ziet er in onze stad echter niet zoo slecht uit. In de binnenstad verrijzen groote bouwwerken van uitbreidende winkelzaken en ook het hotel des Indes, dat vorige jaar door brand werd geteisterd, heeft de ze gelegenheid te baat genomen om er een verdie ping hoven op te zetten. Men is reeds zoo ver gevor derd dat de buitenzijde is gereed gekomen en men met de binnenwerkzaamheden kan beginnen. Den Haag als conferentiostad had dringend behoefte aan hoteluitbreiding en het hotel waar alle vooraanstaan de diplomaten afstappen, kon reeds lang niet meer aan alle aanvragen voldoen. Bij een volgende conferentie kunnen we onze gasten dus naar wensch herbergen. (Nadruk verboden.) nalatigheid en onverschilligheid met betrekking tot het nakomen der opgelegde bijzondere voorwaarden, de oor zaak kan zijn, dat zij met de gevangenis moeten ken nis maken. OP 'N HARTIG SLOKJE GECHARMEERD. De 54-jarige heer Willem L. te Schermerhorn. had zich tijdens den geweldigen uitslaanden brand van het café van den heer C. van der Oord aldaar bijzonder geïnteresseerd voor deze dorpssensatie, doch nog meer voor 'n fleschje lekkere wijn, genaamd „Springbok", welke versnapering in zijn bezit werd aangetroffen en waarvoor hij thans terecht stond, aangezien hem dief stal bij brand ten laste was gelegd. De verdachte. nlnt bepaald gesticht over de precaire positie, waarin hij was geraakt, deed zijn best er zooveel mogelijk onder uit te komen en beweerde dat het niet zijn bedoeling was zich de spiritualistische versnapering toe te eige nen. Het bleek evenwel dat hij bedoelde flesch verstopt onder een kippenhok, had weggenomen en bij zich ge stoken. Bedoelde flesch was door een brandweerman uit teeöere voorzorg onder dat kippenhok gelegd. Hoe het zij. de verdachte toonde thans spiit en be weerde, dat zekere heer Konijn de flesch onder het kippenhok had neergelegd. Dit had hij, niet direct, doch later ook aan brigadier Talsma gezegd. De tuinder J. Krul had gezien dat genoemde Konijn met een flesch wijn uit het brandende café was gekomen en had ge zegd. Zie zoo, nu hebben wij om half elf óók nog Iets. De Politierechter meende, dat deze Konijn ook niet onschuldig was, doch deze had zich voor den Rechter commissaris gerehabiliteerd. De Officier toonde zich niet gesticht over 'de grap van den verdachte en requireerde tegen den clandes- tienen springbokhouder f 30 boete of 30 dagen, waar op deze werd veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagea hechtenis, waarmede veroordeelde genoegen nam. DUINZAND ACHTEROVERGEDRUKT. Een 22-jarige veehouder, de heer Corn. Joh. M. uit Egmond aan Zee vestigde heden de speciale aandacht van den politierechter op zijn persoon, op grond vin het feit, dat hij op 18 Nov. j.1. te Bergen aan Zee we derrechtelijk een hoeveelheid duinzand had weggehaald, waarmede de eigenaar, de heer Van Re enen. geen ge noegen nam. De getuige Rozing, onhez. rijksveldwach ter was niet verschenen, waarvan acte werd gevraazd en verkregen. Overigens erkende verdachte het hem ten laste gelegde, doch beweerde van zekeren heer Zwaan permissie te hebben gekregen. Deze bewering werd echter door niets gestaafd, daar zulks door Zwaan werd ontkend. Besloten werd tot aanhouding tot over 8 da gen, ten einde Rozing en Zwaan te hooren. SCHANDELIJK MISBRUIK VAN EEN RIJWIELSLEUTEL. Rijwielsleutels ^worden aangewend voor rijwielen en niet om menschen op het hoofd te slaan. De 25-jarlge polderarbelder Jantinus V. te Medemblik bleek echter een andere meening te zijn toegedaan, daar hij op 17 Januari een dergelijk instrument misbruikte, om zijn. voormaligen kostbaas, den koopman Hendrik Huizen, die hem tot betaling van f 2 achterstallig kostgeld animeerde, op het hoofd te slaan, waardoor hij bloedend werd verwond. Deze scène speelde zich af in de werk plaats van den heer Hulzen. Volgens openbaring van verdachte was Huizen begon nen met hem aan te vliegen en pogingen aan te wenden nm hem te smoren, welke moorddadige beschuldiging 5e heer Huizen echter met al de hem ten dienste staande krachten verre van zich wierp. De echtgenoote van den heer Huizen, mej. v. d. Pruik, bleek óók in haar verklaringen het gouden principe te huldigen, dat man en vrouw één waren. Eisch alsnu f 25 boete of 25 dagen. Uitspraak f 20 boete of 20 dagen. EEN ONVRIENDELIJKE BRIEFKAART. De 22-jarige dienstbode mej. Wilh. Maria K. te Hoorn, verkreeg een gratis besproken plaats op het zondaars bankje op grond van het feit, dat zij op 4 December een te Utrecht wonend heer en slgarenkoopman, met name A. J. C. Manuel, een briefkaart had toegezonden, waar van de inhoud, die we liever niet nader zullen relevee- ren, voor gezegden heer allerminst vleiend of eervol kon genoemd worden. De geadresseerde diende dan ook een klacht in en verklaarde heden, meerdere derge lijke onaangename epistels en ook een dreigbrief te hebben ontvangen. In verband met den inhoud van bedoelde briefkaart en de daaraan verbonden Intimiteiten achtte de politie rechter het gewenscht, die besprekingen daaromtrent met gesloten deuren te voeren. Eisch en vonnis daarna f 3 boete of 3 dagen, dus heel zwaar werden de juffrouw haar literaire uitspattingen niet aangerekend. EEN HARDNEKKIGE NACHTELIJKE VISITE In den nacht van 21 op 22 Januari ontving de 35- jarige los aibeider Pieter Schoen te Hoogkarspel een bezoek van zekeren Relnier H., op welke visite hij al lerminst gesteld was, aangezien de heer H. dronken en lastig was en Schoen verdacht de reden te zijn van zijn ontslag bij een grondwerk. Het scheen in zijn voornemen te liggen, den heer Schoen eens flink af te drogen. Hij maakte de ongesloten deur open en kwam de woon kamer binnen, waarop de heer Schoen zich ook niet onbetuigd liet en den ongewenschten bezoeker tamelijk hardhandig in de buitenlucht expedieerde. De zaak werd een week aangehouden, op grond dat een belangrijke getuige, de heer Brink, niet was ver schenen. ARGUMENTATIE MET DE HOOIVORK. Een te Texel woonachtige 35-jarige veehouder, ge naamd Pieter Jan Br., compareerde als verdachte voor den politierechter voor het tamelijk ernstige feit, dat hü op 19 Januari zijn toenmaligen dorpsgenoot, den metselaar M. Schouten had onthaald op slaag met een hooivork en deszelfs steel. Er was tusschen de heeren

Schager Courant | 1931 | | pagina 1