Rentenierswoning, Bont Allerlei. flinke Dienstbode, flinke nette longen, 2 nette Meisjes, De Fordfabrieken in de hoofdstad. Een gevaarlijke krankzinnige. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Kippendiefstal te Schagen. Noodlottige aanrijding te Breezand. De scheepsramp op de Schotsche kust. De afgebroken V.A.R.A.- uitzending. Oplichting? Advertentiën. Huis of Kamer een Arbeider, 16 H.A. grond voor f 800.000 Het gisteravond verschenen Amsterdamsche gemeen teblad bevat het voorstel van B. en W. om aan de N.V. Nederlandsche Ford Automobielfabriek te Rotterdam, in verband met haar voornemen te Amsterdam een auto mobielfabriek te stichten, een terrein in koop af te staan De fabriek komt op de gronden, gelegen tusschen den spoorweg naar Zaandam en de geprojecteerde havens- West. Deze terreinen zullen nog voor de Industrie ln ge reedheid moeten worden gebracht Daartoe zullen zij moeten worden opgehoogd en er zullen onder meer een spoorwegaansluiting $n een weg voor het gewone ryver- keer doorheen moeten worden aangelegd. Het ligt ln de bedoeling, de voor de ophooging noodige specie to krijgen door uitbaggering van de gronden, bestemd voor het ten behoeve van de havens-West te maken bassin; dit zou dus zonder dat hiervoor extra kosten zijn ge maakt, reeds ter beschikking staan als de tijd gekomen is voor den bouw van pieren en kaden ter plaatse voor handel en scheepvaart. De aldus gereedgemaakte ter reinen komen de gemeente naar raming op f 6.300.000 te staan of op f 5 per vierkante Meter. De N.V. Nederlandsche Fordautomoblelfabrlek heeft hiermede genoegen genomen. Zij wenscht terrein te koo- pen binnen het hier aangeduide complex ter grootte van pl.m. 18 H.A. De koopsom zal derhalve ongeveer f 800.000 bedragen. De moordenaar van het Londensche dienst meisje Louise Steel ontdekt. Naar vernomen wordt, heeft de politie ziófa thans een definitieve meening gevormd over den moord op het Londensche dienstmeisje Louise Steel, wier afschuwe lijk verminkt lijk in de vroege morgenuren van 23 Janu ari op het uitgestrekte veld van Blackheath werd aan- tetroffen. Volgens de theorie van Scotland Yard werd do moord bedreven door een gevaarlijk krankzinnige. De „Evening News" weet thans mede te deelen, aldus wordt uit Londen aan de „Tel." gemeld, dat reeds 48 uur na de ontdekking van het lijk van miss Steel Scot land Yard een bepaald individu van den moord vei daciht Wekenlang is dag en nacht door de bekwaam ste detectives gewerkt om een bevestiging dezer ver moedens te verkrijgen. Hoewel de politie thans over tuigd is den moordenaar te hebben gevonden, ontbreken haar de bewijzen om hem v/egens moord te doen ver volgen. De verdachte bevindt zich thans in een krank zinnigengesticht en wordt als een gevaarlijke maniak beschouwd. Hij heeft bij tijden heldere oogenbllkken, dcch weet zich dan niets te herinneren, van hetgeen hij tijdens zijn aanvallen heeft uitgevoerd. De politie is er vast van overtuigd, dat het de moor denaar van miss Steel is geweest, die op den avond van den moord drie andere vrouwen heeft aangevallen. Deze vrouwen werden alle van achteren aangegrepen door een onbekende, die trachtte haar te wurgen. Zij wisten zich echter los te worstelen, waarna haar belager op de vlucht sloeg. Bij de lijkschouwing van miss Steel werd geconstateerd dat zij gewurgd werd met haar halsdoek en door den moordenaar van achteren werd gegrepen. De verdachte werd twee dagen na den moord aan een scherp verhoor onderworpen, dat evenwel geen resultaat opleverde, zoodat hij in vrijheid moest worden gesteld. Van dit oogenblik af werden al zijn gangen na gegaan. Eenigen tijd na den moord op miss Steel ontving Scotland Yard een anoniem schrijven, waarin werd aan gekondigd, dat een nieuwe moord zou worden begaan en dat het lichaam van het slachtoffer zou worden aange troffen op een zeker open veld ln het Zuid Westen van Londen. De politie volgde den verdachte naar het in den brief aangeduide veld en arresteerd hem daar we gens landlooperij. Men geeft echter den moed niet op voldoende bewijs materiaal ln handen te krijgen om zijn schuld vast te stellen. LUCHTVRACHTPRIJZEN NAAR INDIë VERLAAGD. VIER KINDEREN ZWAAR GEWOND. Auto rjjdt de stoep op. Uit Aken: Een door een 22-jarige dame bestuurde auto reed gister tijdens het middaguur eensklaps de stoep op en op een groep schoolkinderen ln. Vier kin deren werden dientengevolge zwaar gewond, terwijl een etalageruit werd verbrijzeld. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 3 Maart (Voor uitspraken van de vorige week zie men el ders in dit nummer.) 1 Jaar geëischt. De tuinder Picter O., wonende te Nederhorst te den Berg, die onlangs terecht stond als verdacht van kip- oendiefstal te Oterleek en alstocn werd vrijgespro ken, van welk vonnis de Officier hooger beroep aan rekende, had zich heden opnieuw wegens kippen- liefstal te verantwoorden welk feit zou zijn gepleegd in den nacht van 7 op 8 October te Schagen, ten na- deele van den vee- en pluimveehouder J. Ph. Blau- bocr te Schagen. De verda-hte, destijds in vrijheid gesteld, bleek niet te zijn verschenen, zoodat zijn verdediger, mr. A. Prins Jr. eenoodzaakt was momenteel van zijn verdediging te moeten afzien. De heer Blauboer, de eerste van de 7 gedagvaarde getuigen, verklaarde bedoelde kippen op S October te hebben gemist en aan het uiterlijk van de nog aan wezige kippen, witte leghorns bespeurd te hebben, dat er dien nacht ict»-sensationeels in het kippenhok was gebeurd. De kippen waren allen gekortwiekt en ver toonden nog bloedige sporen van die onaangename operatie. Voorts verklaarde de heer P. Goedkoop, koopman te Nederhorst den Berg, dat hij op een Woensdag in October op de markt te Hilversum, van verdachte 42 witte leghorns had gekocht. Getuige had bedoelde kippen in partijtjes verhandeld aan diverse gegadig den. De heer B. F. Bos, koopman te Utrecht, had op Woensdag 8 October de kippenmarkt tc Hilversum be zocht en had daar opgemerkt een vrachtauto, waarop een mand met witte loghorns aanwezig was geweest. De getuige, mej. Cornclia Mol, uit Nederhorst den Berg had op een Woensdag in October van haar zoon Joh. Goedendorp witte leghorns gekocht.. De heer Blauboer was later gekomen en had zijn kippen pertinent herkend. Ook deze kippen bleken gekort wiekt te zijn en hierboven bedoelde bloedige kenmer ken te dragen. De heer G. v. d. Lee, 'n 37-jarig landbouwer, even eens te Nederhorst den Berg, kocht van Gocdcndoro 6 jonge witte leghorns en had deze getoond aan den heer Blauboer. De heer Blauboer had schriftelijk een civiele vorde ring ,.egen verdachte ingesteld, wegens materiecle en bedrijfsschade, een en ander ten bedrage van f 106—, die hij thans mondeling bevestigde. De heer Corn. v. Assen, arbeider te Nederhorst den Berg, behoorde eveneens tot de uitverkorenen, die witte leghorns van Goedendorp had gekocht. Getuige L. J. C. Donk uit Nederhorst don Berg, ook al een kippencliënt, was wegens ziekte niet verschenen. Hiermede was het getuigenverhoor afgoloopcn, re construeerde de heer Officier in zijn requisitoir de feiten en toevalligheden en het ten laste gelegde wet tig en overtuigend bewezen achtende, vorderde Z.Ed. tegen verdachte een gevoelige straf en wel gevange nisstraf voor den tijd van 1 jaar. Uitspraak a.s. week. Een roekelooze en onvoorzichtige autobus- chauffeur. Eén maand hechtenis gc- eischt. Smit, Alkmaar, plaats I (Roobol) f 70.10, idem plaats n Wed. Zwaag) f 52.50, Idem plaats UI (Cérès) f 24, deze 3 plaatsen gecombineerd f 155; Lijntreksport en prijsschiettent: C. Regter-Jansen, Gouda, f 25, of alleen lijntreksport f 15; Fotosalon: A. Versichel, Gent f 25; Vliegbommensport: Ch. F. Vale, Rotter dam f 105; J. F. Vale, Bergen op Zoom zonder concur rentie f 265, of met concurrentie van hoogstens 2 der gelijke inrichtingen f 105, H. M. Vale, Bergen op Zoom f 85, C. Vader, Alkmaar, zonder concurrentie f 80.50, met concurrentie f 30; Zweefcarousel: P. Mul, Monnikendam, f 191.17%, S. C. Keijser Sz., Texel f 190.25, H. F. Koek. Beverwijk f 180, M. Bos, Edam f 195, H. M. Vale Bergen op Zoom f 90; Tent met apen: Henri Rochez, Amsterdam f 40; Prijsschiettent: F. Denneman, Den Haag t 47.50; K ij k t e n t: R. B. Kallenkoot—Mullens, Groningen f 20; Circustent: op het terrein voor hst Heeren- bosch, J. Mullens, Apeldoorn f 75, plus de verschuldigde stedelijke belasting; Draaimolen: H. F. Koek, Beverwijk f 40; Haring en zuurwaren: tegenover perceel Roobol, door wed. J. Smit, Alkmaar f 15; Dansen: voor een danssalon door Joh. Benema. Anna Paulowna f 360; voor vergunning tot dansen ln de stoomcaroussel f 100 extra door J. W. Janvier, Bergen op Zoom; T h e a t e r-v a r i t R. A. Been, Amsterdam f 100; Luchtschommel: M. Bos, Edam f 132, A. la Mort, Hoorn 97.10, H. Vallentgoed. Purmerend 150.60. Horoscoop—inrichting: F. M. Pauwels Rotterdam f 15; Vergenoegingspaleis: (cake-walk enz.) T. de Vries, Groningen f 380. Nog steeds geen zekerheid omtrent de ver ongelukte Nederlandsche tTeiler. Het persbureau „Vaz Dias" seint uit Londen: Naar uit Rosehearty wordt gemeld, is de naam van het gestrande schip vermoedelijk Noordpool IJ. M. 132 een trawler uit IJmuiden. Volkomen zekerheid bestaat hieromtrent echter niet, doch er is reden cm aan te nemen dat het gestrande sohip inderdaad het hierboven genoemde is. De „Noordpool" immers werd de vorige week het laatst gezien ln de Moray firth aan de Schot sche kust, Sedert dien heeft men er niets meer van géhoord. IJmuiden in ongerustheid. Intusschen verkeeren tal van gezinnen te IJmuiden ln grooten angst en wordt deze ramp, waarvan men nog maar betrekkelijk weinig afweet, aan de vlsscher> haven druk besproken. De visschers beweren, dat het bij stormweer ln de Moray Firth geweldig kan spoken en het daar met de vele klippen zeer gevaarlijk is. Slechts schippers die met dit vischwater goed bekend Ifljn, kunnen daar dan ook het bedrijf uitoefenen. Volgens gisteravond ingekomen informaties wordt het steeds meer aannemelijk dat het verongelukte vaar tuig een der twee booten va nde Visschersmaatschappy „Noordpool" en ..Zuidpool", directeur de heer J. C. Schulmayer te Bloemendaal is, n.I. de ,IJm. 332 Noord pool" en ,.IJm. 46 Zuidpool' Eerstgenoemd vaartuig, dat elf man aan boord heeft, is thans elf dagen op zee en werd dezer dagen hier terug verwacht. Geruchten gaan dat de „IJm. 46 Zuidpool", welke Zaterdag vóór een week naar zee vertrokken is, na het ongeval op zee zou zijn gezien, zoodat er niet an ders overblijft dan het ernstige vermoeden uit te spre ken dat het hier de „LJm. 132 Noordpool" betreft Volgens inmiddels Ingekomen berichten is de zee na bij Rosehearty rustig en hoopt men heden een grondig onderzoek bij het gekapseisde vaartuig te kunnen in stellen. De „Noordpool", evenals „Zuidpool" zusterschepen is in 1929 gebouwd op de scheepswerf „de Hoop" te Leiderdorp, heeft een Inhoud van 160 bruto ton en slechts een radio-ontvangtoestel, doch geen zend-instal- latie aan boord. In het voor- en najaar zijn beide sche pen by de Amsterdamsche Droogdok Mij. te Amsterdam verlengd geworden. Van eenige schuld bij den Staat geen sprake. Op de rol van de burgerlijke Kamer der HaagscJie rechtbank kwam gisteren weder voor de procedure tusschen de Vereen, van arbeiders-radio-amateurs (VJV.R.A.). gevestigd te Amsterdam, kantoor houden de te Hilversum (procureur mr. Tj. Mobach), en den Staat der Nederlanden (procureur jhr. mr. G. W. van der Does). Zooals men weet, is deze procedure een gevolg van !het feit, dat op 8 October j.1. in den tijd dat de Vara de beschikking had over den zender, de uitzen ding van een te Leiden gehouden en 20.30 uur aange vangen rede van den heer G. J. Zwertbrock, in het programma aangeduid els: „Toespraak van den heer G. J. Zwertbroek, secretaris der V.A.R.A.", plotseling te 20.47 uur werd afgebroken, zonder eenige sommatie of aankondiging, terwijl het contact met don zender eerst te 21.30 uur werd hersteld. De V.A.R.A. stelde in haar dagvaarding en conclu sie van eisch, dat deze afbreking, welke geschiedde door en op last van de Radio-Omroepcontrole-commis- sie, onrechtmatig was, immers in strijd met het Ra dio-controle-reglement, met het Radio-reglement 1930 en met de wet. aangezien in het Radio-controle-i e- glement afbreking wordt verboden, behalve in geval er afwijking plaats heeft van het toegelaten program ma of van hetgeen na overlegging tot geen bezwaar aanleiding heeft gegeven, welke gevallen in casu niet aanwezig waren. Gesteld werd voorts, dat do Vara tengevolge v^n de onrechtmatige afbreking groote schade heeft gele den, mede in haar qualiteit van Oinroep-verecniging, aangezien zij haa/ leden en luisteraars niet heeft kunnen bieden, waarop dezen recht hebben, en de plotselinge afbreking haar gezag van Omroep-vereeni- ging met een bedrijfszekere outillage heeft geschaad, wat tot leden- en inikomstenverlies heeft geleid. Ge vraagd werd dr.arom, dat de rechtbank zal verklaren, dat de afbreking der uitzending onrechtmatig was en in strijd met de wet. met veroordeeling van den Staat tot betaling van schadevergoeding. Gisteren heeft de Staat voor antwoord geconclu deerd, waarna aan mr. Mobach een termijn van vier weken voor repliek werd verleend. In de conclusie van antwoord merkt de Staat op, dat in de omstandigheden van eenige schuld bij den Staat geen sprake kan zijn en dat het geheele inci dent is te wijten aan schuld van de Vara, die geen rekening hield met het haar bekende en door haar aanvaarde standpunt, dat te dezer aanzien de Radio- omroep-controle-commissie had ingenomen- Met ingang van morgen In verband met het grootere laadvermogen van do nieuwe vliegtuigen der K.L.M., welke op ae luchtlijn Amsterdam—Batavia in dienst worden gesteld, is een aanmerkelijke verlaging voor goederen inge voerd. De nieuwe tarieven worden reeds toegepast op de zendingen, welke met de machine van Donderdag 5 Maart a.s. vertrekken. GEVECHT TUSSCHEN MEXICAANSCHE TROEPEN EN BOEREN. Vier dooden. V.D verneemt uit New York: Uit Mexico (stad) wordt gemeld, dat bij Piedras Ne- gras, in de nabijheid van Vera Cruz, een hevig vuurge vecht heeft plaats gevonden tusschen een afdeeling Mexl- caansche federale troepen en bewapende boeren. Onder de vier dooden bevindt zich een hooggeplaatst Mexi- caansch officier. Er werden vier personen gewond. Een hotel voor bijna f3300 benadeeld. De directeur van een van de hotels aan het Rern- brandtsplein te Amsterdam heeft, naar Het Volk meldt, aangifte gedaan van een vermoedelijk gepleeg de oplichting tot een bedrag van f3292.50. Aan dit feit zou zich een bewoner van Den Iiaag hebben schuldig gemaakt, die meermalen als logeergast in het hotel heeft vertoefd. Deze man schijnt zich het vertrouwen van de ho teldirectie hebben weten te verzekeren. Herhaalde malen zijn hem bedragen ter hand gesteld, ten einde daarmee voor gezamenlijke rekening zaken te doen. Deze man is ongeveer 74 jaren opd. Aanvankelijk logeerde hij in het hotel onder den naam Van G Toen het den hotelier bleek dat die naam gefingeerd was en hij daarover opheldering vroeg, antwoordde de oude heer, die in het algemeen een keurigen en ver- trouwenwekkenden indruk maakte, dat hij dien naam voerde, omdat hij met zijn familie geen contact mear wilde hebben. De hotelgast, die meermalen in het be zit was van partijen diamant, stelde den hoteldirec teur voor deelgenoot te worden in door te drijven za ken, waarmee, naar hij voorgaf, groote winsten zon den zijn te maken. De hoteldirecteur trad daar in. Hij gaf den gast niet alleen nu reeds ongeveer twee maanden crediet voor wat de voldoening zou zijn van de hotelrekening, maar hij stelde hem herhaal delijk voor de te verrichten zaken verschillende be dragen ter hand. Donderdag jl. belde de oude heer den hoteldirecteur uit Den Haag nog op. met de me Jedeeüng dat de zaait over twe dagen in orde zou zijn. Daarna ontving de directeur nog een telegram, maar de inhoud van dit bericht wekte argwaan bij den directeur op, die daar op de politie van zijn vermoeden in kennis stelde, dat hij opgelicht is. De laatste keer, dat hij den ouden heer in het ho tel heeft gezien, is een goede week geleden en a'.s steeds vertrok hij daarna in zijn eigen auto. De po litie tracht thans den hotelgast op te sporen. In de na de pauze voortgezette strafzitting werd de zaak behandeld contra den niet verschenen autobus bestuurder Dirk Sch. te den Helder, aan vvien bij dagvaarding was ten laste gelegd dat hij op 27 No vember op den Westerzandvaartsweg te Breezand onder de gemeente Anna Paulowna met de door hem bestuurde autobus van Naastepad bij het links voor bijrijden van een voor hem in kalme vaart rijdende bestelauto een zich op de rechterzijde van den weg bevindend knaapje, de 7-jarige Leendert Pieterse op zoodanige roekelooze wijze aanreed, dat het kind een wonde op den rechter wang en verschillende hoogst ernstige en gecompliceerde beenbreuken bekwam. De kleine werd in bedenkelijken toestand naar het hos pitaal vervoerd en eerst na zeer lange en zorgvuldige medische behandeling door dn hospitaalgeneesheer Dr. P. J. v. Driei. zoodanig was hersteld dat hij al thans ontslagen kon worden. Het ventje was nog ai- tijd niet geheel genezen, doch de dokter kon hoop geven op volledig herstel Het kind vertoonde diepe lidteekens op den rechterwang als zichtbaar souve-" nir van het bijna doodelijk avontuur. Behalve dezen geneesheer als deskundige, werden nog een 7-tal getuigen gehoord, waaronder het aangereden ventje, dat door den president, mr. Ledeboer, vriende lijk en geruststellend werd toegesproken. De bestuurder van de bewuste bestel-auto, de heer C. Hooimeijer, bakker te Anna Paulowna. had, omdat de bus te laat claxonneerde, nagenoeg geen gelegenheid voldoende uit te wijken. Nietemin reed de bus hem in snelle vaart voorbij en over den reohterwegberm, met gevolg dat een der zich daarop bevindende kinderen, werd aangereden, tot grooten schrik van den getuige. De heer A. Zweers, rijwielhersteller te Anna Paulow na, had de autobus in snelle vaart zien aan komen met onverminderde snelheid de bestel-auto passeeren, waar na blijkbaar een voorwerp werd aangereden en meege sleurd. De kleuter werd daarna in ontoonbaren staat, bemodderd en bebloed op den weg gevonden en opge nomen. Daarna werd géhoord de heer C. W. Scheltus, kleer maker, te Breezand woonachtig, die zijn werkplaats heeft te Breecand in de kaasfabriek. Deze heer had de autobus In razende vaart voorbij zien vliegen, links van den weg en de modder opspattend. Hij ging eens kijken omdat een dergelijke wijze van rijden hem ongerust maakte; van de aanrijding had Scheltus niets gezien. Ten slotte verscheen nog als getuige de 24-jarige koop man Anth. Huijbers uit Anna Paulowna, bevond zich in een auto, ln de cabine, naast den chauffeur, welke auto pl.xn. 50 K.M. reed. Men passeerde een autobus, die zoo snel reed, dat de getuige daarover zijn verwondering te gen den chauffeur te kennen gaf. Van de aanrijding zelf had ook deze getuige niets waargenomen, doch later merkts hij wel, dat er iets ernstigs was gebeurd. De autobus werd voorbij de kaasfabriek tot stand gebracht. De heer Officier releveerde het gebeurde en oefende krachtige crltlek uit op den onverantwoordelijke wijze van rijden op den smallen weg van dezen autobuschauf feur. De officier noemde dit rijden buitengewoon roeke loos en onvoorzichtig, vooral waar veel schoolkinderen zich op den weg bevonden en dubbele voorzichtigheid was geboden. Z.Ed. meende dus alle motleven te hebben een ernstige straf te vorderen en requireerde in aanmer king nemende het blanco strafregister van den tot spijt van den officier niet verschenen verdachte, welk ver zuim de officier als onverschilligheid beschouwde, 1 maand hechtenis en 6 maanden intrekking van rijbe voegdheid. Uitspraak volgende week. De oudsto goudgravers- stad in Amerika. De Zuid-Amerikaansche republiek Columbia schij: geluk te hebben. Als de berichten juist zijn, die van daar komen, dan heeft de door de regeering van Columbia uitgeruste expeditie, die het oerwoud is ingetrokken onder leiding van de ingenieurs Franly en Herrara de oude goudstad Toro Biejo, de eerste Amerikaansche goudgraversstad teruggevonden. Sedert eeuwen doen fantastische legenden de ronde over deze verdwenen stad in het oerwoud, die tijdens haar grootste bloei ongeveer 3000 goudgraversgezinnen moet hebben geherbergd, doch ondanks alle naspeuringen later niet meer kon worden gevonden. In het jaar 1573 stichtten Spaansche goudgravers do stad Toro, midden in do Zuïd-Amerikaanscho Jungle. In naam van den Spaanschen koning en den Vice-koning van de Provincie Nieuw-Granada werd hier naar goud gegraven en Toro werd spqedig door de enorme rijk-» dom aan goud overal ter wereld bekend. Reusachtige goud transporten verlieten het oerwoud, werden langs de Magdalena rivier naar de Karibische Zee vervoerd. Oorlogsschepen brachten de schatten gouds naar Spanje, en men weet dat meer dan vijftig procent van den Spaanschen goudschat aan het einde van de zestiende eeuw uit Toro afkomstig was. Toen 'kwamen de Indianen. Zij vielen Toro en da Spaansche goudgravers aan. De Europeanen moesten voor de overmacht der roodhuiden zwichten en Toro werd verlaten. Spanje wilde niet aan deze catastrophe gelooven. Sterke militaire krachten werden gezonden om Toro den Indianen weer te ontrukken. In het oerwoud werden maandenlange gevechten geleverd, waarin de roodhuiden overwinnaars bleven. De droom van het goud uit het oerwoud was uitgedroomd. Toro bleef daarna eeuwenlang een sprookjesstad. Men wist, dat ergens in een Zuid-Amerlkaansch oerwoud een goudstad moest liggen, die volgens de overlevering fa belachtige schatten moest herbergen. In de laatste tien tallen* jaren deed men immer weer pogingen deze goud stad terug te vinden. Men zond expedities naar het oer- woudgebied van Choco, de Noordelijke provincie van Co lumbia aan den Stillen Oceaan, zonder dat men ook slechts een spoor van Toro kon vinden. Tot men in het afgeloopen jaar geheimzinnige stadsplattegronden vond in de keldergewelven van een oud huis in een Columbi- aansche stad. Ingestelde onderzoekingen wezen uit dat men ongetwijfeld hier met de plattegrond van Toro had te doen. De Columbiaansche regeering rustte nu opnieuw een expeditie uit, die aan de hand van deze teekeningen het oerwoud in het Zuid-Oosten van Choco doorzocht en dien het eindelijk gelukte na tal van ontberingen de goudgraversstad te vinden. Midden in het diepste, bijna ondoordringbare oerwoud lagen de overblijfselen van de stad. Men vond een hoop wapenrustingen, kanonnen, sabels en geweren, maar men vond ook een menigte al luviaal goud, dat in klompen lag verstrooid. Do expeditie ontdekte buitendien nog groote platina-aderen, waarop men voor 350 jaar geen acht had geslagen. De Columbiaansche regeering zal nu het oerwoud dat de goudstad omgeeft, laten omhakken. Men zal moderne complexen oprichten om de ontzaggelijke bodem-schatten te winnen. Columbia mag met recht hopen van de zware flnancieele zorgen, die dit land drukken, ontlast te zijn. Het verlies aan zeeschepen in 1920. In het afgeloopen jaar heeft de wereld-handelsvloot in totaal 712 schepen verloren met 640.000 bruto-regisler- ton. Deze schepen zijn deels gezonken, deels gestrand of ln aanvaring gekomen en zoodanig beschadigd, dat zij niet meer zeewaardig gemaakt konden worden. 50 van de verloren gegane vaartuigen waren stoomsche pen, 20 motorschepen, 25 zeilschepen. In 1929 gin gen 679 schepen met 610.000 ton verloren, zoodat het verlies van de handelsvloot in het afgeloopen jaar be duidend is gestegen. Het grootst aantal schepen moest Engeland inboeten, en wel 242, dan volgen de Vereenig- de Staten met 131, Frankrijk met 53, Italië met 45 en Dultschland met 42 schepen. UIT DE HAND TE KOOP: De voor eenige jaren nieuw ge bouwde, best onderhouden op zeer gunstigen stand in de kom van het dorp Winkel, aan d9n Straatweg, met tuin en erf, is we gens vertrek van den eigenaar- bewoner. den heer J. Hoogland, uit de hand te koop. Het perceel is voorzien van gas- en waterleiding. Te bevragen ten kantore van No taris G. J. VAN LEERSUM, aldaar. te liuur gevraagd, te Wieringerwaard of Nieuwesluis. MEELDIJK, Nieuwesluis, Wierin gerwaard. Gevraagd: Een bij L. ZANDER, Banketbakker, Winkel. Gevraagd: tot December, goed kunnende ploe gen en bekend met ander boeren werk. bij de Wed. HOOGSCHAGEN, Verl. Kleiweg, Breezand. Gevraagd, met 1 AprilEen om mee te gaan venten en vragen en andere voorkomende werkzaamheden te verrichten, bij A. W. S I K K I N G, Boter, Kaas en fijne Vleeschwaren, Anna Paulowna. Er bieden zich aan: een van 14 j. voor dag en nacht en een van 16 jaar, voor dagmeisje, lie.'st in de omgeving Callantsoog of Julianadorp. Adres: II v. d. VAART, Verleng de Vliet C 4, gcm. Callantsoog, posl 't Zand.

Schager Courant | 1931 | | pagina 3