Ssbj* Courant De pogingen van onze voorouders om te vliegen. Tweede Blad. Uit onze Omgeving. Begrafenisvereeniging. Woensdag 4 Maart 1931. 74ste Jaargang. No. 8826 LANGEND IJ K OUDKARSPEL. Jaarvergadering. Bovengenoemde vereeniging vergaderde Maandag avond ten lokale van den heer K. de Hart. Aanwezig mei het bestuur 24 personen. DeÉfoorzittci, de heer A. Swager, opent met een woord van welkom en zegt de opkomst wel wat grooter te hebben verwacht. In verhand hiermede wijst spr. op de tuinbouwvergaderingen. Wat deze laatste vergaderingen betreft, zegt spr., dat de op komst van liet Noordeinde doorgaans beter is als die van het Zuideinde. Nu thans deze vergadering aan het Noordeinde wordt gehouden, is het een teleur stelling dat de opkomst niet grooter is. Als voorzitter van een tuinbouwvereeniging, zegt spr., zou Ik zeker een heel ander openingswoord tot U spreken, daar wij thans een crisisperiode leven. Het vorige jaar was er eenige actie in de vereeniging, doch hierover kunnen wij thans zwijgen. Het verloop in den bond was kalm, niets geen bijzonders viel voor Werd er voorheen in het centrum der gemeente vergaderd, thans zullen wij dezen keer in dit lokaal vergaderen. Hiermede verklaart spr. de vergadering voor geopend. De notulen van den secretaris den heer W. van Dok, worden onveranderd goedgekeurd Het jaarverslag. Hieruit stippen wij aan. dat er 6 bestuursvergade ringen en 1 ledenvergadering zijn gehouden, tevens een vergadering met het personeel. Het ledenaantal is vooruitgegaan met 34 leden en bedroeg per 31 Dec. j.1. 722 Mpt den wensch, dat de goede samen werking tusschen het bestuur en het personeel mag blijven voortbestaan eindigt het verslag. Msdedeelinnen. De voorzitter deelt mede, dat het bestuurslici de heer K. Schuit bericht van verhindering heeft ge zonden, dat het vorige jaar iemand uit Amsterdam begraven is, waarvoor de hulp van de dragers bui ten de vereeniging om is gevraagd. Volgens art. 5 van het reglement is dit niet geoorloofd, daar zij in opdracht van het bestuur in dienst der vereeni ging zijn. Verder deelt voorzitter mede. dat bij een der laatst gehouden begrafenissen niet voldoende gelegenheid is gegeven om auto's te laten passeeren. De heer Jb. de Wit zegt, in verband met dit laatste, dat door hem als voorlooper wel gelegenheid, is ge geven tot passeeren, doch dat de politie geen toe stemming gaf. De hee>_ Moeijes zegt wat het geval Amsterdam be trof het voor de familie te duur was en dat het toen particulier uitgevoerd is geworden. De voorzitter deelt nog mede, dat volgens het regle ment personen boven den leeftijd van 50 jaar geen lid kunnen worden. Aangezien dit practisch tot moeilijkheden leidt, stelt het bestuur voor de leef tijdsgrens op 60 jaar tet bepalen en dat met terug werkende kracht dubbele contributie wordt geheven. Aldus wordt besloten Als uitkleedster is door het bestuur benoemd mej. IlaasertBlauw. Door het bestuur is besloten om bij begrafenissen in het sterfhuis een schriftelijke instructie uit te reiken. Aldus wordt besloten. Nog wordt door het bestuur voorgesteld, dat de klokkenist hetzelfde loon krijgt als de dragers, dat aan de kleerenbewaarster een verhooging van f5 per jaar is toegestaan, eveneens f5 aan dengene die de automaat bedient Het bestuur kan er niet toe overgaan om aan het personeel loonsverhooging te geven, daar in andere gemeenten ook niet meer wordt gegeven. De rekening vaD den penningmeester. Door den heer A. dè Boer wordt verklaard, dat de rekening volkomen in orde is bevonden. De ont vangsten hebben bedragen f 1672.85^, de uitgaven f 1795.66>£, alzoo een nadeelig saldo van f 122.81 Het bezit der vereniging per 31 December jl was f1481.71, liet vorige jaar f 1491.32. Den penningmeester, den heer P. J. Kat wordt dank gezegd voor zijn accuraat beheer. Voorstellen voor de bondsvergadering worden niet ingediend. Als adviseur van het personeel wordt herkozen de heer Jb. de Wit. Bestuursverkiezing. De aftredenden de heeren J. Keizer en K. Schuit worden herkozen In plaats van den heer A. Swager die zich niet meer herkiesbaar stelt., wordt gekozen de heer J Bood met 13 stemmen, op den heer P. Kuiper werden 10 stemmen uitgebracht. Als afgevaardigden voor de bondsvergadering wor den gekozen de heeren J Keizer en A. Swager, als plaatsvervangers Jb. de Boer en F. Moeijes. Op voorstei van het bestuur wordt voorgesteld den heer Swager als eerelid te benoemen van de vereeniging. Nadat de voorzitter zich een oogenblik verwijderd had en het voorstel met algemeene stemmen onder applaus was aangenomen, deelde de vice-voorzitter, de heer J. Keizer het genomen besluit aan den heer Swager mede, dat hij wegens zijn vele werkzaamhe den in het belang der vereeniging verricht, tot eere lid was gekozen. De heer Swager dankt voor het genomen besluit en zegt toe het werk in de vereeniging met belang stelling te zullen blijven volgen. Als nieuwe leden voor het nazien der eerst ko mende rekening worden aangewezen de heeren J. Bood en L. Dekker, als reserve C. Klinkert. De rondvraag. De heer D Visser stelt voor opnieuw aan de ge meente te verzoeken om een nieuw begrafeniskleed te verstrekken. Daar dit een aangelegenheid van B. en W. is, zal een verzoek aan het college gericht worden. De heer F. Moeijes zegt. het vreemd te vinden dat een afgehuurde begrafenis tegenwoordig f83.50 kost, wat voorheen nooit meer dan f60 kostte. Spr. is van meening, dat het thans eerder verlaagd kan worden en stelt voor hetgeen te veel ontvangen is, aan de betrokkenen terug te betalen. Van een en ander wordt een calculatie gemaakt, waaruit blijkt, dat de kosten ongeveer tachtig gul den bedragen. Besloten wordt, dat een commissie het betreffende geval zal onderzoeken. De heer Moeijes spreekt nog den wensch uit, dat de voorloopei zich bij iedere begrafenis in het sterf huis zal begeven Op voorstel van den heer De Hart wordt besloten om weder hij beurten bij de verschillende caféhou ders te verg;:.leren, te beginnen aan hei Zuideinde. Na ecnige besprekingen volgt sluiting. Uitvinding van de luchtballon en glijboot, waarmee een droom der menschheid in vervulling ging. IN de sprookjes en sagen van alle volkeren vinden wij twee wenschen terug, van welker vervulling de menschen jaren lang gedroomd hebben. De eerste was: zich onzichtbaar maken voor het menschelijk oog, de tweede wensch: zich vrij maken van de aarde; in belde wenschen ligt dezelfde drang opgesloten en wel om los van alle aardsche wetten volkomen vrij te zijn in denken en handelen. De vervulling van den eersten wensdh is tot op den huidigen dag uitgebleven daar zij volkomen indruischt tegen alle wetten der natuur, de tweede daarentegen ging in vervulling daar de natuurwetten het begrip vliegen volkomen erkennen. De eerste vlieg-enthousiasten legden een vogel op een weegschaal en concludeerden: Hij is zwaarder dan lucht en hij kan vliegen, dus... moet de mensch ook in staat zijn om te vliegen. De pessimisten waren daarvan in het geheel niet overtuigd, zij concludeerden nuchter dat de vogel wel zwaarder is dan lucht, maar in ieder geval beduidend lichter dan een mensch en daar in staat was om te blijven zweven... DE OUDSTE THEORIEëN. Men ziet dat onze voorvaderen zich nog niet veel moeite gaven om naar andere oorzaken, dan alleen die van het gewicht, te zoeken. De eerste mensch die wer kelijk getracht heeft om te vliegen is een kleermaker in Ulm geweest, die met twee groote vleugels van den toren van Munster afsprong, twee seconden zweefde en daarna naar beneden stortte. Zijn tijdgenooten oor deelden: wij kunnen niet ontkennen dat hij een moment gevlogen heeft, maar hij was een heel licht mensch... En de pessimisten voegden daaraan toe: alle menschen kunnen niet het beroep van kleermaker kiezen... THEORIE VAN DA VIN CL De eerste die getracht heeft het probleem der voort beweging in de lucht op te lossen was: Leonardo da Vinei, een beroemd Italiaansch schilder, bouwkundige en beeldhouwer uit de 15de eeuw. Hij ontwierp het eerste plan voor het bouwen van een vliegmachine, die... helaas nimmer in volledige gedaante het daglicht aanschouwd heeft, daar Da Vinei door den dood midden uit zijn arbeid is gerukt. De theorie van Da Vinei was uiterst eenvoudig. Hij zei: De vogel weet de zwaarte van het lichaam door den vleugelslag te overwinnen. De kracht der vleugels moet ik op de een of andere wijze op den mensch overbrengen, zoodat hij in staat is om zijn gewicht te overwinnen. DE EERSTE DADEN. Het is hem niet gelukt deze theorie te bewijzen, doch vanaf dit tijdstip hielden de groote geesten zich hier mede bezig. Zoo ontspon zich een heftige strijd, die plotseling on derbroken werd door den daad van twee buitenstaan- .ders, de Fransche Gebroeders Montgolfier, die zich niets van het geruzie der geleerden aantrokken, maar eenvoudig met de practijlc rekening hadden gehouden. Hun voorganger was een Jezuieten-pater die de idee koesterde om een grooten metalen kogel luchtledig te maken, waardoor hij het mogelijk achtte haar in de lucht te doen opstijgen. Hij had echter geen rekening gehouden met het feit. dat voor de verwezenlijking van een dergelijk plan de wanden van den kogel zoo dik zouden moeten zijn om den druk der buitenlucht te kunnen weerstaan, dat de zwaarte het opstijgen zou beletten. De Gebroeders Mongolfier besloten nu den metalen kogel door een kogel van... papier te vervangen en deze niet luchtledig te maken, doch integendeel te vullen met een soort stof die lichter is dan lucht, waardoor zij in staat zou zijn zich van den grond te verheffen. Zij vervaardigden dus een dergelijken kogel, verwarmden de binnenlucht, waardoor deze lichter werd dan de om ringende en de kogel of liever gezegd, de ballon steeg omhoog. De eerste keer vloog hij alleen, den tweeden keer met een bok, en ten slotte met een mensch. Een zeker Chrales verving de verwarmde lucht door waterstof en... de eerste luchtballon was geboren. De geleerden schudden het hoofd over zooveel waaghalzerij en voorspelden niets dan onheil doch een feit was: dat de mensch vloog. Hij vloog nog wel niet zooals hij zich had voorgesteld. Hij was nog volkomen van den wille keur van den wind afhankelijk, maar de grondbasis, waarop alle toekomstplannen zouden rusten, was gelegd UITVINDING DER STOOMMACHINE. Nu ontspon zich een strijd over de vraag hoe men de ballon bestuurbaar zou kunnen maken. De een wilde de luchtballon zoo klein maken dat zij zich gemakkelijker zou kunnen verplaatsen, de ander bleef trouw aan zijn vroegere idee om zich als een vogel in de lucht te kun nen bewegen. De laatste hield hoopvol den blik geves tigd op de uitvinding der stoommachine, die inmiddels geschied was en was van meening dat een dergelijke machine den mensch in den strijd om zijn gowicht te overwinnen behulpzaam zou kunnen zijn. De aanhangers der luchtballon wilden, nadat zeil en roer onpractisch waren gebleken, eveneens de uitvinding der stoomma chine voor hun doel dienstbaar maken. DE LUCIITVO GEL. Lllianthal is de eerste geweest die met succes een luchtvogel gebouwd heeft, daarbij uitgaande van het oer- principe dat het vliegen niet berustte op het fladderen, doch integendeel op het glijden van den vleermuis. Op dezen grondslag vervaardigde hij een glijboot, waarmee nog wel geen resultaten werden verkregen, doch die als voorbeeld diende voor de Amerikaansche gebroeders Wright, die met behulp der uitvinding van de lichte ben zinemotor en de luchtschroef de eerste vliegmachine wis ten te vervaardigen; waarmee de kwestie der bestuur baarheid was opgelost. En de aanhangers van den be stuurbaren ballon verwezenlijkten eveneens hun idealen door de toepassing van bovengenoemde uitvindingen. Zoo ging een droom der menscheid in vervulling. (Nadruk verboden). ZUID SCHAR V/OUDE. Het gezelschap „Nut en Genoegen" besloot in zijn Zaterdag gehouden bijeenkomst den zoogennamden Vrouwenavond wegens ziekte van vele leden tot 28 Maart uit te stellen. De lezing geschiedde door den heer D. de Geus Jbz. over: De handel in en de be reiding van bc 'werk. In China, Japan, Noord- en Zuid-Amerika, vooral in Siberië, Canada en op Groen land, trekken duizenden mannen er op uit, om het wild op sporen, dat het bont voor onze verkleum de schoonen moet leveren. Op de jaarmarkten stijgt het aantal te verhandelen huidon soms boven de 25 millioen. De prijs van een roode vossenhuis is f8 a f9, de blauwe vos f 1000, die van de zilvervos soms f5000. De laatste levert de zeldzaamste pelswerken. Geen wonder, dat de verdwijning van deze uitheemsche pelsdieren een feit werd. Dit heeft tot geve' gehad, de vestiging van een industrie die zich speciaal toe legt op de vervaardiging van onecht bontwerk, waar voor men millioencn konijnen gebruikt. Er is ech ter een zeker verschil, voor den kooner nauwelijks merkbaar, tusschen het echte en onechte pelswerk, waardoor de ondeskundige kooper er invliegt. Zoo werd soms een sabelvcl verkocht voor f70.000. Alleen de rente van dit bedrag doet ons afvragen, welke van de twee mantels Het nuttigst is: de zooeven ge noemde oi het eenvoudige schoudermanteltje van de werkster in den prijs van een gulden of vijf. De voorzitter, de heer J. Renaud, wist in een duidelijke causerie deze lezing nog aan te vullen en een aange name en nuttige gcdachtenwisseling volgde daarop. Het fokken van pelsdieren is nog in een beginstadium en voldoet nog niet aan de verwachtingen, die men ervan koestert, daar o.m. de huiden altijd verschil van kleur opleveren. Er is echter ook iets tegen het uitroeien van het genoemde wild, want de verdwij ning van deze dieren brengt stoornis in de natuur. Of evenwel de pels in het algemeen favoriet zal blij ken, wordt betwijfeld, gezien de omstandigheid, dat de vogeltjes op de dameshoofdeksels en de winter- krullen van voorheen, door de antipathie en afkeer van zelf weer verdwenen zijn. Ook werd nog besloten, dat het bestuur zich zal wenden tot Verkadc's Koekfabrieken, met verzoek, -.ar industriefilm hier te willen dejnonstreeren. GEMEENTE OUDKARSPEL. ingeschreven gedurende de maand Februari 1931. Geboren: Volkert Nicolaas, zoon van Jan Rentenaar en Jannetje Nat, Bartholomeus Joan, zoon van Jo- hannes Hoogland en Geertrui^ Margaretha de Groot ellisabeth Maartje, dochter van Maarten Swart en Grietje Smit. Cornelis, zoon van Cornelis Hink en Jansje Kraakman. Niesje, dochter van Jan Compas en Grietje Bruin. Cornelis, zoon van Hendrik Sten- neberg en Geertje Pranger, Overleden: Willem Karei Stam, oud 30 jaar, echtg. van Pietertje Zwaan. Loop der bevolking. Vertrokken personen: Pieter Kieft, R.K., van Oud karspel A 185 naar Harenkarspel A 5 Jan Schoon, X.H.. van Oudkarspel A 253 naar St. Pancras, Ker- kelaan A 188. Margaretha Oudhuis. R.K., van Oud karspel naar Heerhugowaard. Jacob Zut, R.K., van Oudkarspel naar Noordscharwoude. Theodorus II. B. Souer, N.H., van Oudkarspel A 155 naar Uitgeest, Assumerweg 900. Paulus Kramer, N.H., van Oud karspel A 149 naar Heiloo, Stationsweg 99. Johan- nes Molenaar, R.K., van Oudkarspel A 109 naar La- gerhalle (Duitschland). Jacobus Molenaar, R.K., van Oudkarspel A 109, naar Lagerhalle (D.) Ingekomen personen: Albert de Vries, N.II., van Abbekerk A 33 naar Oudkarspel A 155. Aaltje Plak- man. N.H., van Eindhoven, Boschdijk 323. naar Oud karspel B 21. C. C. Ch. Swaanenbeek, geen, van Haarlem. KI. Heiligland 43, naar Oudkarspel A 383. Geertje Bakker. N.H., van Broek op Larigendijk, Wil- helminastraat 581, naar Oudkarspel A 135.. SC H 00 RL Schoorl's Gemengd Koor, onze plaatselijke zangver- ceniging, heeft Zondagavond gezorgd, dat c- flink aantal belangstellenden hebben kunnen genieten van een genotvollen kunstavond. We weten, het bezoek had grooter nncn zijn, doch is er niet haast elke week gelegenheid tot uitgaan? En is dit niet van in vloed op de ontvangsten, ook op die van vereènigin gen, zooals o.a. deze zangvereeniging, die hebben t<- kampen met hooge uitgaven? Maar toch, er was aardig wat publick. Voor dezen avond had het bestuur zich de mede werking verzekerd van „Bergen's Mannenkoor", en het behoeft nauwelijks gezegd, dat deze keuzo een zeer gelukkige was; van beide koren is de heer Corn. Jonker uit Alkmaar de directeur, en het is bewon derenswaardig tot welk een hoogte de ensemblezang door dezen heer daar is gebracht. Het is een feit, dat in alle lagen der bevolking, en veel meer als men wel vermoed, goede zangers schuilen, mits maar op deskundige wijze het kunnen der menschen tot zijn recht wordt gebracht. En hierin is de heer Jonker een meester. Wanneer men Bergen's Mannenkoor hoort zingen, valt het dadeiijk op hoe dit koor be schikt over schitterende krachten, en dit is hetzelfde geval met het Schoorlsche koor. Speciaal schitteren tiaar een drietal sopranen, doch ook onder de andere partijen hoort men uitmuntende krachten. Dit laatste koor beschikt over damespartijen wel ke zeer goed bezet zijn, eenigszins een contrast vor mende met dc manncnafdeclingen, welke aanvulling behoeven, daar de vrouwenstemmen dominecren, en \.?.t was dan ook op zijn plaats, toen de burgemeester, sprekende namens diens echtgenoote, welke Be schermvrouwe van de vereeniging is, o.a. een be roep deed op het mannelijk gedeeile van de Schoorl sche bevolking, om mee te gaan zingen. We konden eveneens instemmen met de woorden van dezen spreker, toen hij, staande op het tooneel en tusschen de zangers en zangsters, den heer Jonker complimenteerde voor zijn uitstekende leiding, en de beide koren voor bet mooie wat ze ons gaven. Het deed zoo goed, zoo sprak de Burgemeester, dat in deze tijden, waar zooveel goeds wordt neergedrukt., nog eens feiten zijn aan tc wijzen, zooals hier, waarbij men vooruit en steeds hooger gaat. De voorzitter van het Schoorlsche koor zegde den spreker dank, gewaagde van de aanstaande reis naar Zandvoort naar het concours en vroeg uithoofcfe van dien ook versterking in de mannelijke geledoren. La ter bedankte de voorzitter nog het koor uit Bergen en geloofde dat iedereen de heeren-nog eens gaarne weer zou willen hooren. Het applaus bewees wel tel kens, dat al het gesprokene op zijn plaats was. En nu de zang zelve. Als gezegd, het geheel vol deed uitstekend, al zijn er natuurlijk altijd enkele zwakke puntjes. Deze werden echter niet. geteld, ruim als ze werden vergoed door het vele goede. Het zal zeker wel door ziektegevallen zijn geweest, dat de Berger zangers niet volledig waren. De griep zal in deze dagen al heel wat programma's hebben in do war gestuurd zoo hier en daar Gelukkig was dit hier niet zoo. daar het betrekkelijk kleine gezel schap een krachtvolume kan ontwikkelen waar men respect voor moet hebben. Alleen Roeskes „Geuzen vendel op de thuismarsch" heeft absoluut een groot koor noodig om geheel tot zijn recht te komen, of schoon het technisch uitstekend werd vertolkt. „Waldesrauschen" en „Sohliess Auf", beiden com posities van Fr. Ulrich, waren juweeltjes. „Israël" van Hespe, vertolkte het krachtig kunnen van het koor, terwijl de „Dijk" 't Gedicht van Adema van Scheltema, getoonzet door Wierts, een waardig, een mooi, tevens een vroolijk en opgewekt einde was van het programma van het mannenkoor. 't Schoorlsche Koor begon al dadelijk goed; „Ecce Quomodo" van Hiindel en „Ave Maria" van Kallen- bach werden zonder fout gezongen. „Droomevrouw kom" en „Elles", beiden van Olman, volgden laterJ het eerste, met een kleine weifeling in het begin slaagde verder goed, terwijl „Ellen", een moeilijk werkje, dat veel van het koor eischt, al bijzonder goed slaagde. Daarover wel ons compliment. Leider en koor weten gevaarlijke hinderpalen zeer goed te nemen. „Sabre Regina", na de pauze (evenals enkele nummers daarvóór, oude en goede hekenden) boeide ons zeer weldadig als dit nummer bij goede ver tolking altijd aandoet, terwijl het laatste num mer: „Vlaamsche Kermis" een krachtig, mooi en ook een vroolijk eincle gaf. Na het vele applaus werd dit nummer herhaald; evenzoo kwam het mannenkoor er niet af zonder een herhaling van „Schliess Auf". En hiermede was de mooie uitvoering weer geëindigd en nam het. hal een aanvang. Hiervan werd een over druk gebruik gemaakt tot 2 uur in den nacht.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5