De ondernemingsgeest van den Yankee. De moord in den Belgischen sneltrein. Ernstige aardverschuiving in Griekenland. Eindelijk rust in B r i t s c h-I n d i Nog gees einde aan de zendsr-misère. De Zuiderzeesteunwet. Nieuw spoortarief voor tuinbouwproducten. Tastende planten SINT PANCEAS GEMEENTE SINT PANCRAS. Ingeschreven gedurende de maand Februari. Geboren: Leendert, zoon van Cornelis de Pee en Geertruida Verwer. Jacob. zoon van Abram Kansen en Antje Spijker. Gehuwd: Jan Mantel en Geertje Wagenaar. Overleden: Geertje Duif, 54 jaren. wed. van Jacob Tromp. Baafje Wielings, 34 jaren, echtgen. van Corne lis Ivangh. Hendrik Schuur Jz., oud 3 jaren, Cornelis Heinis Jbz., oud 2 maanden. Z IJ P E SCHAGEItBRDG. Voor de N.V. Zwaard erna ker's Handel en Industrie te Zaandam zou door den A. P. Keijzer, propagandist dier firma, j.1. Maandagavond in café Wed. J. Broer een lezing worden gehouden over „doelmatig en goed koop voederen", toegelicht met lichtbeelden, tot bijwo ning waarvan verschillende veehouders in de gemeente Zijpe waren uitgenocdigd. Aangezien slechts 4 personen blijk van hun belangstelling hadden gegeven, ging de lezing niet door. Ongetwijfeld zou de opkomst grooter geweest zijn, indien men deze lezing tijdig had gepubli ceerd door middel van een krant. Naar we vernemen, za' de heer S. Rentenaar, be ambte bij de Ned. Spoorwegen alhier, in den loop van dit jaar den dienst met pensioen verlaten. Door de eigenaars van contrlbuabele landen alhier zijn candidaat gesteld voor de a.s. verkiezing van twee hoofdingelanden van het waterschap Zljpe en Hazepol- der de heeren G. Rademaker te Heiloo (aftr.) en C. Kraakman te St Maartensbrug. ALKMAAR Nederlandsche Spoorwegen. Uitslag van de op 3 Maart om 2 uur te Utrecht ge houden openbare aanbesteding van bestek no. 1248 HS. Het omhoogbrengen voet- en bagagebrug, wijzigen on derbouw en bordessen, verlengen van deze brug, weg breken trappen, wijzigen en maken liftkuilen. maken fundeeringen voor overkapping 2e perron en bijkomende werken op het stationsemplacement Alkmaar. Raming f 35.000. Ingekomen 29 biljetten, t.w.: H. Vermeulen te Den Haag f 30.800; Geel's Aann.-bodrijf te Aerdenhout f 30S82; Aann. Mij. „Noordholland" te Heemskerk f 31798; J. M. Strijland te Uithoorn f 31800; Bouw en Montagebedrijf te Roterdam f 31950; J. G. Steensma te Lemer f 32700; R. K. Koppen en Zn Alkmaar f 32730; W. J. Karssen te Alkmaar f 32790; J. H. Leurdijk te Winterswijk f 32825; C. Bubbeld te Bergen f 33100; N.V. Meester's Gew. Beton te Amsterdam f 33138; C. Klin- lcert te Oudkarspel f 33184; L. v. d. Meulen en Zn., Hee- renreen f 33265; W. v. Zuilen te Zwolle f 33400; P. v. Maarleveld en Zn. te Alkmaar f 33700; C. Kloosterboer te Broek op Langendijk f 33800; P. Veenis te Amster dam f 33833; L. R. Jansen te Groningen f 33950; D. Kra nenburg te Assendelft f 34200; M. K. de Groot te Hee renveen f 34200; J. Krijtenburg te Hariingen f 34300; W. Aafjes en N. Boon te Assendelft f 34500; G. Bartels te Zwolle f 34500; v. Splunder's Aann- en Handel Mij. te Ridderkerk f 34717; fa. Bouwmeester en Co. te Am sterdam f 34750; S. de Vries te Zaandam f 34780: R. Bijker te Haarlem f 34829; H. F. Dammeris Bouwbe drijf te Amsterdam f 36480; W. Glltjes te Broek op Lan gendijk f 36660. WINKEL Tot schoolschonmaakster te Lutjewinkel is benoemd mej. T. A. Kossenvan der Klooster, aldaar. Tengevolge van de goedkeuring van Ged. Staten der gewijzigde Instructie voor de wijkverpleegster, kan thans ook haar hulp worden ingeroepen voor het af leggen van lijken, welke diensten kosteloos worden be wezen. Hoe de Amerikaan .Teff. Dlckson in Parijs het sportllevende publiek tcvTeden stelt. We hebben sinds een paar jaar in Parijs een man aan het werk gezien, die getoond heeft, over hier vrijwel ongekende capaciteiten te beschikken, aldus de Parlj- sche corr. van het „Hsbl." Ik bedoel den Amerikaan Jeff Dickson. Hij kwam hier en als promotor van boks wedstrijden vergastte hij de Parijsche liefhebbers op groote wedstrijden. Men zag niet alleen de beste bok sers van Frankrijk en Europa, maar door zijn toedoen staken wereldkampioenen het groote water over. en Amerikanen als Frankle Genaro, streden in Parijs om een wereldtitel tegen Pladner en andere mannetjes van naam. Hij, Dickson. gaf voorts, om maar eens iets te noemen, den reus Primo Camera een You*ng Stribling als tegenstander, en haalde later den nu vele dollars eischenden Italiaan naar Europa, om hem in Earselona tegen den ex-houthakker Paolino uit te spelen. Uit dit alles blijkt de ondernemingsgeest van den Yankee. Het feit, dat eenigen tijd geleden het Cirque de Paris, een zeer geschikte gelegenheid voor bokswedstrij den, gesloten werd, noopte Dickson steeds meer het „Vélodrome d'Hiver" te benutten voor de groote ont moetingen. En al is daar in de rue Nélaton plaats voor voel toeschouwers, het is in elk geval voor bokswedstrij den een zeer ongezellige zaal. Vooral zij, die niet de dure ringplaatsen kunnen betalen, krijgen er geen waar voor hun geld, want ze zitten veel te ver. Zoo is het gekomen, dat Dickson met de bestuurders van het „Vél d'Hiv" aan het onderhandelen is gegaan. En het is nu tot een accoord gekomen. Dickson gaat aan hot verbouwen. Hij neemt, om te beginnen, de las tige en het uitzicht belemmerende steunpilaren uit het midden van het gebouw weg. waarvoor het heele sche.- linkje hem al dankbaar zal zijn. Hij maakt voorts een beweegbaar dak. met de bedoe ling ook in den zomer voorstellingen te kunnen geven, door op deze wijze koelte aan te brengen. Kortom, hij wil er een Parijsche Madlson Square van maken, waar men zal kunnen zien: wielrennen, boksen, worstelen, echermen, athletiek; en door het aanbrengen van ijs-ma chines komt er een kunst-ijsbaan, waar men van ijs- fcockey-wedstrijden zal kunnen genieten. Dit alles toont dat we hier te doen hebben met een geweldenaar, die voor geen kleintje vervaard is. Hij beeft zich bovendien, gelijk het behoort, verbonden, dat op 1 October van dit Jaar alles In orde zal zijn, op poene van een straf van een millioen franken! Dat ruikt zoo lekker Amerikaansch... en het heet, dat het bedrag nu reeds bij een bank gedeponeerd Is. Ook de naam zal dan veranderen: de inrichting zal voortaan „Palals des Sports" heeten, en dat vindt na tuurlijk iedereen best. In elk geval kan men er van over tuigd zjjn, dat de rue Nélaton, die in den winter een ware modderpoel was (het Is nameiyk een „rue privce", die niet aan de stad Parijs behoort en dus niet door de stad verzorgd wordt)! voortaan een fatsoenlijk plaveisel zal krijgen. Zoo verstandig zal Dickson wel zijn. En daarvoor zal hij al van te voren door alle bezitters van automobielen, die het „Vél d'Hiv", pardon het „Palais des Sporta" bezoeken, van harte bedankt worden... AARDVERSCHUIVING IN HET MOEZELDAL. Uit Trler: Bij het door zijn wijngaarden bekende plaatsje Thörnick aan de Moezel had gisteren een aardverschuiving plaats, waardoor vele honderden kub. meter grond losraakten en als een lawine in het dal stortten. Wijnstokken en muren werden meege sleurd, de schade is zeer aanzienlijk. Hoe de dader te werk ging. Ben Ahmed Moulay, de Algerijn, die aangehouden werd, verdacht van den moord op den Hongaarschen handelsreiziger Schwartz in den sneltrein Oostende Keulen, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij had den sneltrein genomen te Brussel, waar hij eerst in een bazaar een hamer had gekocht Toen hij op den trein gestapt was, koos hij het compartiment uit waarin de jonge handelsreiziger zat die weldra zijn slachtoffer zou worden. Hij legde den hamer in het net en een weinig voor Brussel veinsde hij te slapen. De handelsreiziger strekte zich op zijn beurt uit en sliep weldra in. Toen stond de moordenaar zachtjes op, nam den ha mer uit het net, liet hem ingepakt en bracht er ver schillende slagen mede toe op het hoofd van den onge- lukkigen slapenden man. Daarna opende hij het venster van het compartiment en wierp zijn slachtoffer op de spoorlijn. De moordenaar opende vervolgens de handkoffer van den vermoorde en haalde er een pyjama uit Hij gebruik te dit kleedingstuk om het bloed van den vloer op te vegen. Daarna wierp hij het bebloede kleedingstuk, even als de overjas, en een zakdoek, door het venster van den trein. Te Luik stapte de moordenaar uit Hij ging naar een hotel, waar hij zijn koffer neerzette. Pas den volgenden deg werd hij gearresteerd. De moordenaar heeft in zijn voorloopige hechtenis ge poogd zich van het leven te berooven, doch hij slaagde hierin niet. Uit de lijkschouwing door het parket van Luik is ge bleken, dat de Hongaarsche handelsreiziger Victor Schwarz niet gedood werd door de hamerslagen van zijn aanvaller, en dat hij dus nog leefde op het oogenblik toen de moordenaar hem uit den trein wierp. SCHAATSEN RIJ DEN. THUNBERG. Bij belangrijke internationale wedstrijden te Drant- heira heeft Thunherg de eind-overwinning behaald Hij won de 500 Meter m 43 sec. met Pedersen als tweede. De 1500 Meter was eveneens voor Thunberg in 2 min. 181 sec. Evensen wa3 tweede. De 5000 M. werd gewonnen door Blomquist in 8 min. 43 sec. Thunberg was op dezen afstand tweede in 8 min. 45,2 sec. De 10.000 Meter was eveneens voor Blomquist er. wel in 17 min. 54.6 sec. Evensen was tweede en Thunberg, achter Carlsen, vierde. In de algemeene Massificatie werd Thunberg eerte. OPNIEUW EEN POSTKOOF IN DUITSCHLAND. Postauto leeggeplunderd. Maandagavond is een postauto op weg van Schi- rokau naar Rosenberg overvallen en leeggeplunderd. De overval was goed voorbereid. Te Schirokau stapte een goedgekleed man in den auto en ging naast den chauffeur zitten. Te Schoffschutz stapte een tweede passagier in. Spoedig daarop dwongen deze mannen den chauffeur met revolvers om het nabijzijnd bosch in te rijden. Hier stonden twee helpers op wacht. Terwijl de postbeambte met de revolvers in bedwang werd gehouden, stalen de roovers de post. De waarde van den buit staat nog niet vast, doch is vermoede- lenk vrij hoog. GEEN juOOG WATER OP DEN RIJN. Sneeuw in het Zwarto Woud. Door de sterke tempcratuursdaling bestaat er geen gevaar meer voor hoogwater van den Rijn. De hevige sneeuwval heeft in het Zwarte Woud groote ver keersmoeilijkheden teweeg gebracht. Op de bergen in het Zuidelijk deel van het Zwarte Woud vriest het ongeveer 20 graden en. in de dalen 5 tot 10 graden. GRAFSCHENNIS. Op het kerkhof in de Scharnhortstrasse te Berlijn zijn twee gevallen van grafschennis ontdekt. De mausolea van de familie Robitz en van generaal Zingler zijn opengebroken blijkbaar met de bedoe ling de lijken te berooven. In eerstgenoemd mauso leum zijn vier lijkkisten vernield; wat er gestolen is, moet nog worden nagegaan. Een dorp volkomen verwoest. Enkele dooden en gewonden. V.D. verneemt, uit Athene: Bij het dorp Kiksia in den Peloponnesus, heeft over een oppen-lakte van vier vierk. km. een aardver schuiving plaats gehad. Het dorp Kunina, in de nabijheid van Aighion, een plaats van 350 huizen, is volkomen verwoest. Tot dusverro zijn er 2 dooden, 8 zwaar en talrijke lichtgewonden. Ook op andere plaatsen hebben aard- verzakkingen plaats eehad. De bewoners van de ge teisterde streek kampceren in de open lucht. INVAL IN EEN AMERIKAANSCH SPEELHUIS. Door misdadigers met machinegeweren. Een met een machinegeweer gewapende bende heeft naar Reuter meldt, in de wijk Blue Island van.Chi- cago, een inval gedaan in een speelhol. Zij schoten er een Dersoon dood en verwondden een tweede en wierpen daarop een hunner slachtoffers met een groote bom in den kelder. De bom ontplofte gelukkig niet HITTE IN ARGENTINIÖ, Uit Buenos Aires: Argentinië maakt de hevigste hittegolf van dezen zomer door. Zondag was het alhier meer dan 102 graden Fahrenheit in de schaduw. WERKLOOZENRELLZTJES IN DE VER. STATEN. Voor het kapitool te Albany. Uit Albany (New York): Tweehonderd werkloozen veroorzaakten ongeregeldheden bij de toegangen tot het kapitool. Zij kwamen in botsing met soldaten en politie, die hen verjoegen. Verscheidene personen werden gekwetst ONTPLOFFING TEN GEVOLGE VAN HET INSLAAN VAN DEN BLIKSEM. Reuter seint uit Melbourne (Australië): Tijdens een onweer heeft hier een bliksemstraal een reservoir met zuur in een fabriek van ontplof bare stoffen doen ontploffen. In een omtrek van 16 K.M. werden alle ruiten vernield. Een aantal jonge meisjeB. die er werkzaam waren, hadden juist de werkplaats verlaten waar de om ploffing geschiedde, om thee te gaan drinken en hadden daaraan hun redding te danken. Een accoord tusschen Gandhi en den onder koning hedennacht bereikt Vandaag on- derteekenlng. Reuter seint uit Delhi: De besprekingen tusschen den onderkoning, Lord Ir win en Gandhi eindigden hedennacht in een accoord. dat aan de betrokken instanties zal worden voor gelegd en vandaag nader bevestigd. Reeds gisteravond was de stemming in congres-krin gen belist optimistisch en werden door de leiders al be sprekingen gevoerd over de deelneming van de congres- partij aan de voortgezette ronde-tafel-confercntie. Gistermiddag had Gandhi opnieuw een onderhoud met den onderkoning, nadat hij het grootste gedeelte van den morgen had doorgebracht bij den minister van Finan ciën ter bespreking van de kwestie der zoutbelastingen, terwijl hij bovendien tal van besprekingen voerde met andere leden der regecrlng. Het 's middags ten paleize gevoerde onderhoud duurde bijna 4% uur. Mlrabhai, de trouwe volgelinge van den Mahatma, die vóór haar b'ekeering tot de congrespartij miss Slade heette en een dochter is van een Engel3ch generaal, bracht Gandhi zijn avondmaa'. bestaande uit 40 dadels en een glas geiterneik. Bij zijn terugkeer in het huis, waar de congresieiders verblijf houden, werd onmiddel lijk de werkcommir.<e van het congres bijeengeroepen, terwijl er tegelijkertijd ten paleize een conferentie plaats vond van den executieven regeeringsraad. GEEN VERKEER MET DE JODEN. Boycot van buitenlandschc goederen. Uit Jeruzalem: De verontwaardiging onder de Ara bieren over de nieuwe interpretatie van de Britsche politiek ten aanzien van Palestina, komt sterker tot uiting. Het Arabisch executief comité heef na lang durige en levendige discussies besloten geen onder handelingen met de Joden aan te knoopen, dezen te boycotten en de bevolking aan te sporen, algemeen in het land zelf vervaardigde artikelen en producten te gebruiken inplaats van buitenlandsche waren. De verschillende protesten, o.a. tegen den aankoop van gronden bestemd voor Joodsche emigranten, zullen aan de regeeringen worden toegezonden. MISLUKTE MOORDAANSLAG. Op den directeur van een drukkerij. Uit Madrid in Spanje: Iemand, die niet kon wor den aangehouden, gaf zonder doel te treffen, revolver schoten af op den directeur der drukkerij, Riva de Neyra, die in een automobiel voorbijging. Daar de zaak Riva de Neyra weigerde de eischen harer ar beiders tot loonsverhooging in hun geheel te aan vaarden, gingen de typografen tot werkstaking over. die nog steeds voortduurt. De directeur der drukkerij werd met moord bedreigd; hij was vergezeld van een agent van politie. Antwoord van den minister aan de V.A.R.A. Zoolang één omroap-organi- satie haar modewerking weigert, wordt geen resultaat verwacht. De V.ARA. deelt aan .,Het Volk" mede, dat zij van ten minister van Waterstaat antwoord heelt ontvangen op haar door tallooze moties van V.A.R.A.- vergaderingen ondersteund onderzoek, om door de zen bewindsman een conferentie te doen bijeenroepen van de vier algemeene omroepvereenigingen ter op lossing van het zendervraagstuk: Dit antwoordt luidt: 1. Het in de motie van uw hoofdbestuur tot uit drukking gebrachte verzoek om mijnerzijds een con ferentie bijeen te roepen van de vier algemeene om roepvereenigingen, ten einde in onderling overleg het vraagstuk van den zenderbouw tot oen goede op lossing te brengen, heb ik zeer ernstig overwogen. 2. De wenschelijkheid van samenwerking zoowol op technisch als op ander gebied en zulks op voet van gelijkheid, is en wordt door mij ten volle erkend en werd door mij herhaaldelijk geuit. 3. Zoo lang echter één der omroeporganisati?s zich op hot standpunt blijft stellen tot samenwerking op dien voet niet bereid te zijn en van die ongè- neigdheid tot samenwerking in vergaderingen en in de pers telkenmale blijk geeft, is m i van oen vruent- bare poging als door u bedoeld, althans voorloopig, geen resultaat te verwachten. 4. In verband hiermede kan ik voorshands aan het in uw motie gedane verzoek niet voldoen. 5. Ik voeg hieraan toe. dat ik in staat hoop te zijn binnen niet al te langen tijd een beslissing iu zake het zendervraagstuk te kunnen nemen. DIEFSTALLEN OP BUITENLANDSCHE SPOOR WEGEN. De Amsterdamsche civiel-ingenieur G. Kuypers schrijft aan de N.R.Crt., dat hij Zondagavond jl. na in den restauratiewagen van trein 117 Brussel—Aken het middagmaal gebruikt te hebben, bij terugkomst in zijn coupé, even voor de aankomst op het Belgi sche grensstation Herbesthal, bemerkte, dat een hem toebehoorend pakket, in hoofdzaak uit brieven en voor anderen waardelooze zaken bestaande, verdwe nen was. De bewaking op deze lijn (waar juist een moord en moordaanslag gepleegd zouden zijn) schijnt niel erg scherp, zoo schrijft hij. Bij aankomst in het ge noemde grensstation gelukte het althans niet op net perron stationschef of politie te ontdekken om van poscontrole- of douanebeambten maar te zwijgen. Ook in Duitschland schijnen de spoorwegdiefstal len aan de orde van den dag te zijn. VUURWAPENS. De gemeentepolitie te Harlingen heeft in een wijn pakhuis daar ter stede een vuurwapen-depot ontdekt. In beslag werden genomen jachtgeweren, buksen, re volvers en een doos met scherpe patronen. Do uitvoering roods voorbereid. In de Mem. v. Antwoord op het Voorl. Verslag (ob. 3 Dcc. j.1.) over het ontwerp van wet tot wijziging der Zuiderzeesteunwet deelt de minister van Waterstaat mede, dat in afwachting van en in vertrouwen op de beslissing van de Eerste Kamer het ontwerpen van den op de wet gegronden algemeenen maatregel reeds ter hand is genomen. Dat het wetsontwerp in zijne pogingen om aan de Zuiderzeevïsschersbevolking tegemoet te komen, niet ver genoeg gaat, zooals door sommige leden werd betoogd, moet de minister vooralsnog ontkennen. De in dit verband genoemde visscherij op het IJsel- meer zal, naar de minister meent, nog aan vele belang hebbenden een middel van bestaan kunnen opleveren. Het denkbeeld van eenlge leden om het bedrag van tegemoetkoming wegens waardevermindering ln eens uit te keeren. zal de minister overwegen. Meer gemak voor de verzenders. De afdeeling Handelszaken van de Ned. Spoorwe gen heeft een tariefswijziging in studie genomen ten aanzien van het goederenvervoer van en naar Duitschland. In principe staat thans reeds vast. dat de nieuwe regeling voorloopig slechts het vervoer van groenten, aardappelen en fruit betreft. Tot nog toe geldt voor dit,vervoer een tarief, waarbij eenvou dig de vrachtprijzen zijn aangegeven naar de ver schillende overgangspunten aan de grens. Dit wordt vervangen door een rechtstreeksch tarief, waarbij de Ned. Spoorwegen dan de route vaststellen. Bij uo nu aeldende regeling geeft de vraag, langs welken weg het vervoer moet plaats hebben, bij het publiek dik wijls aanleiding tot groote moeilijkheden. Deze zullan loor het rechtstreeksch tarief geheel worden voor komen. De Ned. Spoorwegen zullen of de goedkoopste of de snelste wijzo van vervoer aanwijzen. Voor het publiek zal het dus veel gemakkelijker worden, daar ils regel slechts één of twee routes in aanmerking komen, nl. één route wanneer de snelste verbinding met de goedkoopste samenvalt, terwijl zich twee mogelijkheden voordoen indien dit niet het geval is. Bij het vervoer heeft men derhalve slechts te ken nen te geven of t meest prijs wordt gesteld op snel dan wel op goedkoop vervoer. Naar de „Tel." uit welingelichte bron verneemt is de datum van invoering dezer nieuwe regeling, die eigenlijk, als een proefneming moet worden be schouwd, nog niet vastgesteld. Ook is men met het opstellen van het tarief nog niet gereed gekomen. Voor het vervoer van groenten, aardappelen en fruit zal het rechtstreeksch tarief ongetwijfeld een grooie verbetering zijn, waarbij de exporteurs in het West- land en in Noord-Holland, de ..voornaamste centra van uitvoer dezer producten, wel zijn gebaat. door Dr. F. ROEMER. KUNNEN planten voelen? Om deze vraag te be antwoorden, moeten wij eerst nagaan of de tastzin voor planten ook werkelijk noodig is. En in de tweode plaats dienen wij ons reken schap te geven van het verschil tusschen gevoel en tastzin, die in het dagelijksch leven dikwijls met elkaar verward worden. Ket gevoel stelt ons ln staat om waar te nemen, -of een voorwerp warm of koud ls, of men zich in het water of ln de lucht bevindt, maar de tastzin leert ons verschil maken tusschen ruwe en glade oppervlakten, tusschen ronde en hoekige eveneens werpen en tenslotte kunnen wij daarmede eveneens warmte en koude waarnemen. Nu behoeven planten warmte en koude als zoodanig niet waar te nemen; het komt voor hen In den grond der zaak alleen aan op het verdampen en 't opzuigen van water. Zij kunnen zich ook niet verplaatsen en staan er dus heel anders voor dan b.v, de trekvogels of de dieren, die een winterslaap houden. Op ander gebied ls voor hen het tastgevoel echter van veel be lang. De wortels bevinden zich n.1. onder den grond in oen eigenaardige positie. Zij zitten daar ln het stikdon ker, aan alle kanten omringd door een min of meer ondoordringbare massa en moeten den boom ln het leven houden door water cn voedsel te zoeken. Dat kun nen zij natuurlijk door hun tastgevoel, waardoor zij niet maar zonder systeem in de aarde voortkruipen, doch als het ware voortdurend rondtasten om te vinden, waar de omringende aarde het beste doordringbaar is, waar steenen den weg versperren en waar er aanwij zingen zijn voor de nabijheid van het onontbeerlijke water. Zij vermijden de absoluut droge gedeelten van de aarde en bewegen zich zoo mogelijk in de matig vochtige voort, zij groeien om rotsblokken heen, moei zaam langs de zijde ervan voortgroeiend, in de hoop. spoedig aan het einde ervan te komen en dan weer een vrije baan te vinden. Bij dat alles is het eenige hulp middel het tastzintuig, waarmee de omringende aarde onderzocht wordt op haar vastheid en watergehalte. Wanneer men eens met kweekers en tuinlieden over het wortelstelsel van verschillende boomen en planten spreekt, zal men hooren, hoeveel zij onderling van elkaar afwijken. Zoo heeft o.a. de eene wortelstelsel, dat zich vlak uitbreidt, waardoor zoo'n boom natuurlijk eerder ontworteld wordt dar een andere, die zich diep In den bodem ingraaft In dat geval groeien de wor tels bij voorkeur naar beneden, omdat zij de ondergrond- sches troomen van het grondwater trachten te bereiken. Dikwijls kan men een boom ook geheel scheef in den grond zien staan, omdat alle wortels ln één richting groeien naar een waterader In den bodem. De houthak kers. dJe op de hooge gebergten de bosschen vellen, versieren hun hutten dikwijls met bijzondere wortel vormen, krom of eigenaardig in elkaar gestrengeld, 15e In rotsachtige streken natuurlijk eerder voor kunnen komen dan ln ons vlakke land. De wortels wijken niet alleen uit voor de steenblokken of groeien er omheen, men ziet zelfs weieens, dat zij zich weer omkeeren en een scherpen knik maken op de plaats, waar een rots hen den wog verspert. Vooral in echte oerwouden, zooals men nog wel vindt in Bohemen, hier en daar in de Stiermarksche Alpen en ln de Beiersche Alpen, ziet men dikwijls de eigen aardigste vormen. Daar vindt men b.v. groote dennen of beuken, waarvan de stam van onderen ln tweeën en zelfs ln drieën vertakt. De „vork" bevindt zich soms op manshoogte boven den grond, zoodat men door den boom heen kan loopen als door een poort. Hoe komt zoo'n boom aan zijn elgenaardigen vorm? Wanneer men veel in zulke bosschen komt. kan men dat zelf opmer ken. Dan kan men zien, hoe op den stam van een ouden omgex'aüen woudreus al spoedig Jonge boompjes op groeien. Hun wortels dringen in den stam van den ouden boom, die al aan het vermolmen is. Wanneer zij grooter worden, komen hun wortels natuurlijk ook in den vasten grond, waarin zij steeds vaster komen te staan. In den loop der jaren valt de oude boomstam, waaruit zij oorspronkelijk zijn ontstaan, meer en meer uit elkaar en tenslotte blijft er niets van over. Alleen de „boom op stelten" laat ons nog zien, dat er vroeger zooiets moet hebben plaats gehad. Soms ontstaan zulke boomen op stelten ook. doordat zij oorspronkelijk boven op een rotsblok ontkiemden. Hun wortels vonden daar natuurlijk geen diepte en groeiden dus om den steen heen naar beneden, totdat zij eindelijk den vasten grond bereikten. Zoo'n rotsblok kan dan later door 'n over strooming weggerold werden; meestal blijft het er na tuurlijk liggen. Uit dit alles blijkt voor den natuurvorseher echter duidelijk, dat de wortels den bodem,- dien zij moeten doordringen eerst aftasten om te zrten, of zij er zich een weg door kunnen banen Zy zoeken ook het water op en blijven daarom soms aan de oppervlakte, terwijl zij in andere gevallen in de diepte doordringen en soms zelfs naar opzq in een eigenaardige richting gaan, om het water te kunnen bereiken. Het ultwyken voor hin dernissen is evenmin mogelijk zonder tastzin en de wetenschap, die steeds verder doordringt in het leven der planten, twUfelt er d?.n ook niet meer aan, of zij hebben althans in hun weri-'s e?n yc-d werke* 1 zintuig. (Nadruk verboden).

Schager Courant | 1931 | | pagina 7