Alftitci Bitlis- iiitnmit- Lniiiiiilil Radioprogramma te koop Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Herinnering aan roemrucht gebeuren. Donderdag 5 Maart 1931. SCHAG 74ste Jaargang No. 8827 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag cn Zaterdag Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in hPt eerst uit komend nummer geplnat-»t POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inheffrepen). Grontere lettors worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUÜLMËU BESTAAT UIT TWEE BLADEN Bezoek aan een boerderij op Lulu-eiland. Een landschap, dat een sterke gelij kenis vertoonde met 't Hollandsche: alleen niet zoo frisch. YANCOUVER (Britsch Columbia). 15 Febr. 1931. VANCOUVER ligt in een komvormig dal, aan drie zijden beschut door vrij hooge bergen, die aan alle kanten met hun besneeuwde kruinen de Wind tegenhouden. Hierdoor is het in Vancouver bjjni altijd eenigszins mistig. Daar het zoowel tn als om de stad nogal heuvelig is, valt de Fraser-Rivier, die hier uitmondt, bij een eerste kennismaking niet op; je ziet hem niet eens. Tijdenlang volgt de schilderachtige Maribe Drive, een prachtige asfaltweg, vlak aan de rotsige kust gebouwd, de grillige lijn van de baai, eer heel onverwacht tusschen de oude pynboomen door de rivier in de diepte schittert Gedurende een aantal mij len volgt dan de hooggelegen Marine Drive de loop van de rivierbedding, met uitzichten, die telkens aan Wageningen en Rhenen doen denken. Niets doet ver moeden, dat dit slechts de Noordelijke uitmonding van de rivier is en dat er nog een Zuidelijke rivierarm be staat. Daartussohen ligt een driehoekig stuk land, dat vooral voor ons, Hollanders, een typische verrassing is. Bij Marpole daalden wij van de hooge oever af en reden we de lange houten brug over) die ons direkt sp het groote driehoekige eiland tusschen de beide rivier monden bracht, op Lulu-Eiiand. Binnen enkele minut.-n reden we door een landschap, dat geheel onverwacht zoo'n sterke gelijkenis met Holland vertoonde, dat we ons in de Haarlemmermeer of op de Zuid-Hollandsche Eilanden waanden. Alleen niet zoo frisch en wat rommeliger. De huizen waren van hout, grauw ge schilderd of heelemaal niet geverfd. Ze misten de massive Hollandsche degelijkheid, wat vooral opviel, nu die ontbrak. Maar verder was er haast geen ver schil. Hetzelfde boomlooze vlakke land, verdeeld in weiden en wintersche akkers. Dezelfde kaarsrechte wegen van onze nieuwe polders, met rechte dwars wegen op regelmatige afstanden. Zelfs hier en daar hekken en slooten. Van molens of gemalen echter geen spoor. Maar dat Is ook niei noodig, omdat het zeer groote verschil tusschen eb en vloed de hooggelegen rivier als boezem overbodig maakt en e^n natuurlijke afwatering naar zee toelaat Boerderij op Lulu-eiland (Canada). Sterk afwijkend van ons Hollandsche polderland wa ren echter de boerderijen zelf, zoowel van buiten als van binnen. Eenigszins aarzelend waag ik mij aan een beschrijving ervan en bij voorbaat maak ik mijn ver ontschuldigingen voor de domheden, die ik als leek ongetwijfeld hier en daar wel zeggen zal. Het eerste, wat mij opviel was de roodbruine verf, waarmee alle boerderijen, geheel uit hout opgetrokken, van top tot teen besmeerd waren. Zelfs soms 't dak, dat altijd met kleine houten plankjes als met leien gedekt was. Maar meer nog. dan de bruinroode kleur en meer nog dan de meest schamele bruinroode woonhuizen vielen mij de twee stompe ronde houten torens op, die zonder uitzondering tegen elke boerderij waren aange bouwd. Eerst dacht ik aan een overblijfsel uit de Tndianentljd, die hier nog geen 80 jaar terug ligt. Maar de planken bouwsels met hun schuine houten dakjes «agen er verre van krijgshaftig uit Het raadsel werd niet opgelost, voor we een bezoek brachten aan een der grootste boerderijen, waar we, volkomen vreemden, heel vriendelijk ontvangen werden. Let wel, dat we hier aan de Paclfic-kust waren, dus niet ln het gebied van de onafzienbare Canadeesche graanfarms. De boerderijen hier op Lulu-eiland zijn zeker niet veel groote dan 60 of 70 bunder en allemaal gemengd bedrijf. Allen zijn koeboeren, die tevens graan erwten en groote witte bieten verbouwen. Bovendien bijna zonder uitzondering ook frambozen voor de jam- fabrieken. Maar dat is iets, wat op 't boerenbedrijf natuurlijk niet veel Invloed heeft. Zoowel 't graan, tarwe en haver, al* de bieten en de erwten worden bijna uitsluitend voor het voeren van het eigen vee gebruikt. Al het stroo, benevens alles wat er van de rest overschiet en ook de bruikbare afval wordt gedurende den geheelen zomer van boven in die houten torens gestort, nat en wel. Hierin ontstaat dan een samengeperste massa, die blijkbaar aan allerlei rottings- en fermentatie-processen onderhevig is. Het eindresultaat hiervan is een wat duffe, zurig riekende stof, die de Canadeesche boer mijn ondeskundige neus voorhield en waarover ik domweg lulde mijn goedkeu ring te kennen gaf, zooals dat blijkbaar van mij ver wacht werd. Een groote tractor stond den heelen morgen luid te puffen en hij bracht een machine in beweging, die on- verzadigüjk hooi verslond, wat er aan den anderen kant van een schot, gehakt weer uitkwam Daar werd het op een cementen vloer met de lekkernij uit de torens goed gemengd tot de hoofdschotel voor het koeienmaal. Zoo noodig werd dan tarwe, haver er bieten en ik weet niet wat nog apart bijgevoerd, ver telde1 onze gastheer. In de lichte, goed geventileerde, ruime stal stonden 44 koeien in twee rijen, met de koppen naar de ramrn en met de achtereinden naar elkaar Ze konden dui elkaar niet zien, wat mij een ongezellige maatregel leek. In het midden tusschen de koeien, die niet met touwen, maar met hooge ijzeren beugels vastzaten, liep een breed pad, waar ze met een groote lage mest-auto Inreden. Als de mest en het vuile stroo weggereden was, werden de beide ondiepe gooten achter de koeien schoongespoten. wat nieuw stroo binnengebracht en dagelijKsoh kamerdag was ten einde. Ik moet zeggen dat de welbekende vochtige geuren van een Hollandsche koeienstal hier volkomen ontbraken. In hoeverre dit systeem verder goed of slecht was. kan lk natuurlijk niet beoordcelen. Verscheidene zoo gebouwde stallen zag ik langs den weg, maar dat het niet 't eenig gebruikte systeem was, bleek mij uit het bezoek aan een andere boerderij, waar de koeien net als varkens in afzonderlijke hokken zaten. Er was noch aanvoer van water noch afvoer van mest te bekennen, er was geen goot of geen groep. Het eenige voordeel leek mij, dat de koeien elkaar hier door de hekken zien konden, maar verder leek het mij nog al primitief en vuil. Doch ook deze boer was tevreden met zijn bedrijf, dus wachtte ik mij wel voor mijn leeken-oordeel. Verwonderd reed ik verder door het Hollandsche winterlandschap van Lulu-eiland, tot een menigte gele kinderen met scheve oogjes en zwarte haren mij in het zuiver Japansche visschersdorp Steveston onverwachts uit mijn verwarde boeren-overpeinzingen opsohrikte. Dr. A. M. Vrijdag 6 Maart. Hilversum (1875 M.) V.A.RA. 9.00 Gramofoonmuziek. V.P.RO. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Voordracht; 10.30 Ziekenuurtje; 11.3012.00 Gra mofoonmuziek. A.VR.O. 12.C0 Tijdsein; 12 302.30 Concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Trcep. Zangvcordracht door Johan Heesters (tenor); 2.30—3 00 Uitzending voor Scholen; 3.004.00 Middagmuziek door het AVRO-Kwlntet VA-RA. 4.00 Orgelspel door Johan Jong; 4.30 Knutselwerkjes voor kinderen; 5.15 Vooravondconceit door het VARA- Orkest o.l.v. Kugo de Groot; 6.50 Actueel allerlei uit de Arbeidersbeweging; 7.0-5 Oorsprong, geschiedenis en hedondaacrche stand der Soc'alistische beweging, cur sus door W. H. Vliegen; 7.30 Politieberichten; 7.45—8.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 8.00 Tijdsein;' 8.01 Catechisatie door Ds. Van den Ki hoorn; 8.30 Concert; 9.00 Spreker: Prof. Dr. J. Linde boom. Cursus: Type van godsdienstig Leven; 9.30 Con cert; 10.00 Persberichten van het Vrijzinnig Godsdienstig Persbureau; 10.05 Vaz Diaz; 10.15 Declamatie door Albert van Dalsum; 10.45 Gramofoonmuziek. VA. RA. 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Hulzen (298 M.) NCRV. 8.008.15 Schriftlezing; 8.159.30 Gramofoonmuziek; 10.3011.00 Korte Ziekendienst; 11.0012.30 Gramofoon- platen; 12.302.00 Concert door Kwartet; 2.00315 Gramofoonplaten3.154.45 Concert; 4.455.00 Ver zorging van den zender; 5.005.30 Cursus handenarbeid voor de ouderen; 5.306.30 Orgelconcert uit de Groote Kerk te 's-Gravenhage door J. A. de Zwaan; 6.307 00 Bezoek van den Radiodokter; 7.007.30 Cursus Engelsch, 7.308.00 Causerie over: „Welke eenjarige bloemplanten zaaien we in Maart", door A. J. Herwig; S .0010.45 Concert door het Chr. Radio-orkest. Spreker: J. G. Kohier. Onderwerp: Vulkaanrampen in Ned. Oost- Indië; 10.00 Persberichten van Vaz Dias; 10.4511.30 Gramofoonplaten. Zaterdag 7 Maart. Hilversum (1875 M.) V.A.RA» 9.00 Gramofoonmuziek. V.P.RO. 10.00 Morgenwijding. V.A.RA 10.15 Uitzending voor arbeiders in de Continubedrijven, met medewerking van het VARA-Orkest. Duo de Ponty (zang en anderen; 12.00 Politieberichten: 1215 Middagconcert door het VARA-Septet; 1.45 Onderbre king voor verzorging van den zender; 2.15 Gramofoon muziek; 2.30 Instituut voor Arbeidersontwikkeling- kwartiertje; 2 45 Paedagoglsch Concert; 4.15 Cursus Duitsch: 4.45 Gramofoonmuziek; 5 00 Populaire Kunst beschouwingen door Otto van Tussenbroek5 30 Gramo foonmuziek: 5.35 ..Ons Huis een Tehuis" door T. Lan- dré: 6.05 Vraagbalfuurtje voor kinderen: 6 30 Literair halfuurtle door A. M. de Jong; 7.15 S.D.A.P-kwartiertje; 7.30 Politieberichten: 7.45 Pianorecital door Prof. Josef Pem.bauer; 8.15 Uitzending uit het Concertgebouw te Amsterdam. Medewerking van ..Kunst en Strijd", „Het Utrechtsch Stedelijk Orkest; 9 20 Populair avondpro gramma, m.m.v. het VARA-Orkest; 10.55 Persberichten van Vaz Dias: 11.05 VARA-Varia en mededeelingen van Ned. Voetbalbonden; 11.15 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (298 M.) KRO. 8 009.15 Morgenconcert; 10 0010.25 Instrumentaal Kwartet (gramofoonpl.); 10.25i0.45 SaxophoonsoII (gramofoonpl.); 10.45—ll. 00 Kinderkoorzang (gramc- foonpl.); 11.0011.30 Krontjong-muziek (gramofoonpl.); 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Tijdsein; 12.011.30 Lunchooncert door het K.R.O.-Sextet: 1.30 2.00 Gramofoonmuziek; 2.303.CO Vragenhalfuurtje voor jeugdige personen; 3.09—4.30 Kinderuurtje: 4.30—4.45 Verzorging van den zender; 4.45—5.00 Technisch kwan- VOOR TIENDUIZENDEN GULDENS ROMANTIEK. DAT is nog eens een zaak. waar men zijn fantasie den vrijen loop kan laten gaan. Aan den buiten kant is er niets geheimzinnigs te bespeuren. Een eenvoudig winkelraam. Maar wat daar binnen staat, dat ziet er zoo ongewoon uit, dat men besluit eens naar binnen te gaan. Er. wat krijgen we te zien! Wapenschilden, oeroud prachtig kunstsmeed werk, hellebaarden, wapenrustingen, helmen, zwaarden, stomme getuigen uit den tijd van roofridders en schoone edelvrouwen wachten op koopers. Onze nieuwsgierigheid is wakker geroepen. We doen de deur open, komen binnen in een hooge, feestelijk met tapijt belegde ruimte. Wij bevinden ons in de grootste en belangrijkste zaak op dit gebied van dc geheele wereld. WAAR MEN JAZZ EN RADIO VERGEET. Men vergeet het moderne leven rond zich heen. Het lawaai van het jachtende verkeer verstomt Er heerscht een bijna onwerkelijke rust en bezonkenheid, die be schermd wordt door dreigende gestalten van gepantser de ridders. Ergens dreunt een klokslag. Een verguld hekwerk in de halfdonkere achterzaal opent zich. Geluidloos op het dikke tapijt nadert een grijze man, die verwonderd den bezoeker monstert Want het merkwaardigste van dezen winkel is wel, dat men geen klanten en koopers verwacht. Wat ln deze zaak. die gelegen is ln de Wilhelmstrasse te Berlijn, werdt te koop geboden, verwacht geen koopers, welke van de straat komen. De twintig of dertig menschen, welke met de „Kahlert en Sohn A. G." in verbinding staan zijn verzamelaars en museum-directeuren uit alle doelen van de wereld. En deze dertig menschen zijn niet gewend door de Wilhelmstrasse te flaneeren, een zaak binnen te stap pen en op deze wijze een koop af te sluiten. De zaken, die de eigenaars van dezen winkel drijven, worden hoofd zakelijk per brief afgedaan, of door vertrouwenspersonen of door intieme conferenties, waarbij de deelnemers vaak van zeer ver komen. AMERIKA KOOPT TIEK. RIDDER-ROMAN- Dat het grootste gedeelte der klanten in Amerika woont spreekt vanzelf. Vroeger waren de Engelschen de voornaamste koopers, die alles wat men hun voorlegde, kochten: „Een knoop van de wapenrok van Wallen- stein". „Gekocht". De Amerikaan is anders. Hij heeft weliswaar weinig verstand van antiquiteiten, maar hij laat door een expert koopen en laat het aangebodene eerst op echtheid onderzoeken. Eerst dan lijft hij het stuk in zijn verzameling in. Een bekende fabrikant van bevroren vleesch in Chicago is b.v. een bekende verza melaar van oud-Duitsche wapenrustingen! Waar komen nu eigenlijk de waren vandaan waarmee de eigenaars van de zaak in de Wilhelmstrasse handel drijven? De wapenschilden, hellebaarden, pronk-uitrustlngen, pistolen en tweedehandsch zwaarden zijn doorgaans waardevolle dingen, die dikwijls genoeg de volledige on dergang van een verarmd adellijk geslacht moeten te genhouden. In de burchten van Midden- en Zuid-Duitsch- land staan in de voorhal twee reusachtige gepantserde ridders met zwaard en lans. dreigende, angst inboeze mende deurwachten. Overgeërfd van geslacht op ge slacht DE VERARMDE ADEL LEVERANCIER. Niemand doet graag afstand van deze harnassen en pantsers, waarin in de oude roman tische riddertijden de voorvaderen wa ren gestoken, hoog te paard, aan den spits van hun soldaten. Maar nood breekt wetten en meer... En de nood Is het ook, die deze kostbare stukken uit de burch- ten naar Berlijn en vandaar naar Ame rika verhuizen, waar ze worden opge steld als zlellooze pronkstukken, tus schen stalen meubelen, waarop nuchtere zakenlui zitten. En in Duitsch'.and ergens op een leeg gehaald slot. zitten menschen met een bitteren trek om den mond. En treuren over dingen, die nauw aan hun familie waren verbonden, die alleen voor hen iets beteekenen en die ze slechts door nood gedwongen moesten verkoopen... Reeds 75 jaar bestaat deze zaak in de Wilhelmstrasse. Haar naam is bekend bij alle museum-directeuren der wereld, bij de verzamelaars en antiquairs in Amerika, Afrika, Australië, China en Hartsvanger Japan. In hun voorraad ligt een ontzag- llit het bezit gelijke waarde opgestapeld in het plaat- van F reder Ui ^zer der wapenrustingen, in het bu»g- r zame staal der zwaarden, ln het sierlijk aen uroofen.gedraalda hout van oude meUbeien. 100.000 GULDEN VOOR EEN HARNAS. Zeker, er zijn reeds wapenrustingen, die voor een dik ke duizend gulden in uw bezit kunnen komen. Maar dit zijn zaakjes, die men zoo terloops meeneemt. Belangrijk en gewicht in de schaal leggend zijn alleen de dure stuk ken, harnassen voor 90.000 tot 100.000 gulden, van Itali- aansche kunstenaars in Brescia, wonderschoone pisto len. die per jaar worden verkocht en tien tot vijftien duizend gulden moeten opbrengen, de zeer zeldzaam geworden helmen der Romelnsche legioenen uit den tijd van 200 jaar voor Christus, wier waarde onschatbaar is. De beste wapenrustingen stammen uit de vijftiende en zestiende eeuw. En vanzelf sprekend zijn deze natuur lijk ook de duurste. Daar zijn werkelijk kunstig uitge voerde borststukken met het fijnste ciseleerwerk, hel men met kostbare versierin gen, zwaarden, wier staal tegenwoordig nog precies zoo elastisch en buigzaam is als voor eeuwen. Er is verder nog een zeer bijzonder en zeldzAm stuk, een in Augsburg gesmeed borstharnas, dat met een veldslag bewerkt is. Zijn drager is een adellijke of een hooge officier van een soldeniers-leger geweest, want slechts dezen was het toegestaan het kostbare sie raad op zijn pantser te voe ren. Bijzonder interessant is ook de rusting van een tra want der Saksische herto gen, waaraan nu nog de purperroode wapenrok uit fluweel is bevestigd, en de zijden plooikraag, die de hals van den drager tegen verwondingen van het ge smede staal moest beveiligen. Een kostbaar middeleeuwsch wapen. Een waardevolle Riet der-uitrusting uit de vijftiende eeuw- ONMETELIJKE SCHATTEN WACHTEN OP KOOPERS. De wapen-handel in de Berlijnsche Wilhelmstrasse schijnt den bezoeker een waarlijk sprookje toe, waarin steeds nieuwe en onmetelijke schatten te voorschijn ko men. Met welk een oneindige liefde hebben de bezitters deze wapenen verzameld en men krijgt den indruk, dat men slechts zeer ongaarne van de waardevolle stukken afstand kan doen. In een glazen kast staat een kleine modeluitrusting van ongeveer 20 c.M. grootte. Daarnaast ligt een kleine helm, die een vrouwenhand gemakkelijk kan omsluiten. De helm en de wapenrusting zijn beide ware meester werken van middeleeuwsche smeedkunst. Wat zij kos- ten? De helm 1500 tot 2000 gutden. Het wapenrustings model, als men het zou willen afstaan, heel wat meer! Deze zaak heeft weinig te lijden van de malaise. Do navraag naar werkelijk waardevolle, echte stukken stijgt zelfs, daar het aanbod de laatste jaren steeds klei- ner is geworden. Het is vanzelfsprekend, dat een ver zamelaar, die een bijzonder kostbare wapenuitrusting heeft verkregen deze nooit meer uit handen geeft, even als ook musea, die ook slechts bij hooge uitzondering stukken van hun verzameling verkoopen. Door het schaars worden van het materiaal worden de prijzen steeds hooger. Zoodat men het voor dezen tijd verwonderlijke kan vaststellen, dat een sprookjeswinkel tegelijkertijd ook een goedloopende zaak kan zijn. (Nadruk verboden).

Schager Courant | 1931 | | pagina 1