Plaatselijk Nieuws. De scheepsramp bij de Scbotsche kast. Een echtpaar dood te bad gavonLn. Noodlottig auto-ongeluk. Mysterie van Cambridge opgelost Vermalende bandjirs op Java. Predikbeurten. Boerderij. RUSSISCHE ROGGE GEKOCHT. Alle In Rotterdam en Amsterdam tijdelijk opgeslagen voorradsn, ton bodrage van 135 millloen Kg. aangekocht door Nederlandsch- Duitsch consortium. Naar het „Hsbl." verneemt, heeft een Nederlandsch- Dultsch consortium de in Nederland, voornamelijk te Rotterdam, tijdelijk opgeslagen en nog niet ingeklaarde voorraden Russische rogge, ten bedrage van 135 millioen Kg., aangekocht, teneinde deze in Nederland af te zetten als veevoeder (trouwens uitvoer naar Duitsch- land Is onmogelijk). Bedoeld consortium bestaat uit een aantal groote graanfirma's. Tevens verneemt genoemd blad, dat de Russen bij het aangaan dezer groote transactie de verplichting op zich hebben genomen.om binnen een bepaald aantal maanden geen rogge af te laden of te verkoopen. doch hiervan heeft het blad geen bevestiging kunnen krijgen. Het „Hsbld." wijst er In dit verband op, dat einde Fe bruari in ons land lag opgeslagen een voorraad van 161 millloen Kg. rogge en wel 120 te Rotterdam en 44 te Amsterdam. Deze Russische rogge is hoofdzakelijk te Rotterdam in Rijnschepen opgeslagen en is indertijd door de Ruesen naar ons land geexpedieerd, met het doel om haar van hier uit naar elders te verkoopen. Trouwens deze hoe veelheid is grooter dan de totale Rotterdamsche silo ruimte, welke tegen de 160.000 ton bedraagt. Ter vergelijking diene, dat onze eigen Nederlandsche rogge-productie op ongeveer 350 millioen Kg. kan wor den gesteld, zoodat deze Russische partij rond tweevijfde van een gemiddelden Nederlandschen oogst bedraagt. Wat betreft de firma's die van bedoeld consortium deel uitmaken, de voornaamste daarvan zijn de N.V. Nidera te Rotterdam en de firma Kampfmeyer te Berlijn. Eerst bedoelde firma ls een Duitsch-Nederlandsche onderne ming. De koopprijs bedraagt... f 3.47% per 100 Kg.! Ten aanzien van de verplichting der Russen, waarom trent aanvankelijk geen bevestiging kon worden verkre gen, zij meegedeeld, dat de Russen gedurende twee maanden geen nieuwe roggevoorraden op de Rott. markt zullen brengen, doch het moet betwijfeld worden, of deze voorwaarde zal worden nageleefd. De doorslag tot het aangaan van deze groote transac tie moet gegeven zijn door den zeer lagen prijs; de qualiteit van een gedeelte der partij zou te vvenschen overlaten. Zelfs zou een deel niet geheel vrij zijn van bederf. De koopers zijn voornemens een deel er van naar Duitschland te exporteeren, doch voorhands is dit niet mogelijk in verband met invoerrechten en marktver houdingen. De grootste graan transactie, die tot dusver ooit ter wereld werd afgesloten. Later meldt het „Hsbl." nog: Ook het Scheuer-concern, de Rohstoff Einfuhr Gesell- schaft, te Hamburg, en de firma Kruse, eveneens te Hamburg, maken deel uit van het consortium, dat 135.000 ton Russische rogge In Nederland heeft gekocht. Het is de grootste effectieve transactie in granen, die tot dusver ter wereld ooit werd afgesloten. De koopprijs, dien wij reeds vermeldden ls ver beneden dien van andere graansoorten. Daarin moet dan ook da verklaring worden gezocht, dat het consortium deze transactie heeft aangedurfd,want deze rogg, kan In prijs gemakkelijk met alle andere voergranen concurreeren. FEDERATIE VAN BLOEMBOLLEN- VEILINGEN. Inlichtingendienst over credietwaardigheid der koopers. Te Haarlean had onder leiding van den heer S. Scho- neveld, voorzitter van het Hollandsche Bloembollen- kweekers Genootschap te Rijnsburg, de definitieve op richting plaats van een federatie of bond van bloem- bollenrvellingen, In samenwerking met het H B. G. Doel dezer federatie ls, het inrichten en bijhouden van een inlichtingendienst, ten opzichte der soliditeit en credietwaardigheid der koopers en het behartigen van alle zaken, die met het kweeken en veilen van bloembollen en aanverwante artikelen in verband staan. Tot deze Federatie zijn toegetreden, de Coop. veiling- Vereen. H. B. G. te Lisse, de coop. bloombollenveiling te Haarlem, de bloembollenveïling Kcnnemerland te Beverwijk, de veiing vereeniging te Hillegom, de vel ling vereeniglng Flonalia te 's-Gravenzande, de bloem- bollenveiling te Broek op Langen dijk de veiling vereenlging te Medemblik, de bloembollenvelllng te Breezand, de bloemtooüenveiling te Poeldijk en de bloembollen veil ing te Grootebroek. Er werd een bondsraad gevormd bestaande uit één vertegenwoordiger van elke veillngavereeniging en één vertegenwoordiger van het H.B.G., terwijl het in de bedoeling ligt aan deze federatie te verbinden een rechtskundig secretaris-administrateur. Tot voorzitter der fedreatle werd gekozen de heer S. Schoneveld. Het ligt in de bedoeling met 1 April a.s. dezen nieuwen toestand in werking te doen treden. FILMAVOND VAN HET GRAFISCH BEDRIJF. Gisteravond paf in het theater Roynl de afd." Scha pen van den Algem. Ned Typografenbond een film avond, waarbij een technische film van het grafisch bedrijf werd vertoond. Ofschoon geen zaal vol met menschen verheugde het den voorzitter, den heer Woudenberg, van de afd Schapen toch, dat nog zóóvelen van hun belangstel ling blijk gaven, en na dan dezen hartelijk welkom te hebben gehelen, werd het woord gegeven aan den heer Korte, lid van het hoofdbestuur, voor een korte inleiding. De heer Korte liet daarin uitkomen, dat de bedoe ling van deze filmvertooning was een intensivere propaganda voor den Typografenbond te voeren, te vens den vrouwen dar typografen de belangstelling voor den vakhond bij te brengen en tenslotte den le den zelf en indruk te geven van het groote grafische bedrijf. Ook voor de moderne arbeidersbeweging kan de film haar nut hebben. Verder hield de spr. een causerie over wat h.j noemde „de groeiende verantwoordelijkheid", waarin hij in het kort de ontwikkeling en de zich wijzigende taak der vakbeweging in het algemeen schetste en in het bijzonder wat betreft die der typografen. Vervolgens werd de film afgedraaid, en ofschoon het voor den leek zeker niet gemakkelijk zal zijn ge weest. om alles precies te volgen, waren er toch zee- veie interessante momenten voor hem, waarin hij eeni" Toe kreeg van welk een geweldigen omvang iiet (Tra fi :h bedrijf is De eerste dee'.en van de film, het Jetterzetten, letterzetten, boekdrukken en boekbinden jpv-n, ofschoon ze uit den aard der zaak niet tot in Se fijnste finesses konden worden weergegeven, toen hier en daar een duidelijk beeld van hoe het een en ander tot stand komt. Véél grooter belangstelling had echter het vierde gedeelte van ds film over het mo derne dagbladbedrijf, hetgeen verreweg ook het beste deel was. Hierin zien wij van het begin tot het eind van de r*dactietafel tot aan de expeditie het ontstaan en de verzending van de courant. Een sa menstel van de meest moderne en vernuftige werk tuigen maakt een dergelijk bedrijf tot een raderweru dat dag en nacht ronddraait, om den menschen ou t4jd hun courant ta brengen. En wanneer na tallooze bewerkingen tenalotta met duizelingwekkende sne.- hfid de machtige rotatiepersen beginnen te draaien en een stroom van couranten langs de transportban den worden weggevoerd, moet het eerst recht tot de bezoekers zijn doorgedrongen, wat enorm werk moet worden verricht, alvorens ze hun eourant op tafe! hebben. Het vijfde en laatste deel van de film was gehes. gewijd aan den Ned Typografenbond, waarna Jon bezoekers dank werd gebracht voor hun belangste.- ling, die daarop na dezen leerzamen avond naar hu;s zijn gegaan met een indruk van het grafische bedrijf, welke ze er tot nu toe zeer zeker niet van hadden. GEMEENTERAAD® VERKIEZINGEN. Wij verwijzen naar de advertentie ln dit nummer waarbij alle kiezers en klszeressen van Vrijzinnige rich ting worden opgeroepen tot eene vergadering, met het doel: de oprichting van eene gemeenteraads-kleavereeni- ging. Zooals bekend, ls dit het resultaat van het over leg tusschen de 3 kiesverenigingen van Vrijzinnige rloht'.ng, betreffende samenwerking, tot het verkrijgen van betere verhoudingen in onzen Gemeenteraad. De vergadering ls morgen-(Vrijd«g)avond in het lo kaal van den heer J. K. Boontjes. KERMIS 1931. Na de verpachting (zie no. van gieter) zijn de vol gende staanplaatsen gegund: J. Dobber, brlevenautomaat; K. Leijen, pallngkraam, plaats bij Cérès; C. Regter Jansen, lijntrekeport; S Denneman, schiettent; J. Mullens, eiseustent, voor f. 100; H. T. Koek, draaimolen; Wed. J Smit, pallng kraam, plaats: 1. Roobol en 2. N.-H. Koffiehuis; Joh. Benema, danstent, voor f 400; M. Bos, sweefmolen; R Abeen, variété; J. F. Vale, vllegenbomsport; H. Val- lentgoed, luchtsdhoiwmel; Wed. J. Smit, haring en zuur- waren; T. de Vries, Vergenoeglng&palels; J. Brante- naar en Dekker, slagmachine. COOP. ZUIVELFABRIEK „DE LOET". Bovengenoemde fabriek betaalde over het tijdvak van 11 Jan. tot 7 Febr. 1931 per K.G. ber. vet f 1.14 of ge middeld per 100 K.G. melk f 7.11. Het gemiddelde ber. vet bedroeg 6.24 Hoogst- ultbetsllng bedroeg f 7.82 en de laagste f 6.39 per 100 K.G. melk. BILJARTEN. Door de vereeniging Hollands Noorderkwartier ie in de „Cérès" een wedstrijd gespeeld 2e klasse door de heeren J. Peetoom, Nieuwe Niedorp, J Peetoom, Schagen, A. Peereboom, W. Watertor, A. Mijts, J. Roggeveen, op Dinsdag 3 Maart. Pt. Brt. H.S. Gein. 116 25 13 4.6 125 25 20 5.0 Roggeveen 125 25 26 5.0 J. Peetoom, N. Niedorp 116 24 16 4.8 Peereboom 122 23 22 5.3 Roggeveen 125 23 22 5.4 Peetoom, Schagen 125 20 22 43 Mijts 112 28 25 40 Watertor 07 15 23 6.4 Peetoom 125 15 38 8.0 A. Mijts 104 28 12 3.7 J. Roggeveen 125 28 14 4.4 J. Peetoom,N. Niedorp 94 21 12 4.7 Peereboom 125 21 19 6.~ J. Peetoom, N. Niedorp 112 28 14 4.0 J. Peetoom, Schagen 125 28 28 4.4 J. Roggeveen 125 20 20 6.2 W. Watertor 120 20 20 6.J A. Peereboom 125 18 17 6.9 A. Mijts 83 17 18 5.0 Watertor 125 34 23 3.6 Mijts 121 33 27 3,6 J. Peetoom 125 22 20 5.6 Watertor 84 21 20 4.0 J. Peetoom, N. Niedorp 125 20 41 62 A. Mijts 124 20 41 6.2 A. Peereboom 110 22 14 5.0 J. Peetoom 125 22 22 5.9 J. Peetoom 125 17 23 7.4 J. Roggeveen 108 17 15 6.0 J. Peetoom, Schagen, gewonnen 5 partijen. J. Roggeveen, Schagen gewonnen 4 partijen. A. Peereboom, N. Niedorp gewonnen 2 partijen. W Watertor gewonnen 2 partijen J. Peetoom N. Niedorp gewonnen 1 partij. A. Mijts gewonnen 0 partij. De partij tusschen de heeren J. Peetoom, Schagen en J. Roggeveen, Schagen, om de kampioensmedaille werd mooi gespeeld en door een heftigen strijd werd de partij gewonnen door J. Peetoom. De medaille werd dan ook later met een toepasselijk woord aan hem uitgereikt door den voorzitter. A. Pcereboom Watertor Het Is inderdaad de „IJM. 132 Noordpool" nif IJmu-den. Het lijdt tha-s gocn twijfel mee. of het is de IJmui- dcr stoomtreiler „Noordpool" IJM. 132, welke met man en muis op de Schotsche kust is vergaan. Men heeft n.1. kunnen vaststellen, dat een aangespoelde spiegel van de schcepsboot, waarin het no. 450 was c'angegeven, afkomstig is van de scheepsboot van de „Noordpool". Deze scheepsbooten worden n.1. door de scheepvaartinspectie getest en van een registernum- mcr voorzien, zoodat aan de hand van dit feit geen twijfel mogelijk is. Daar komt bij, dat de bemanning van de Dinsdag avond te IJmuiden binnengekomen treiler „IJM. 4 Grlria", mededeelde, dat zij in de buurt ven Rose- haerty was geweest en daar inderdaad de „IJM. 132 Noordpool" had gezien. Volgens deze mededeeiing stond dus reeds vast, dat de „Noordpool" op de plaats van de ramp was. Schipper van de „Noordpool" was J. Gravemaker uit IJmuiden. Het was zijn eerste reis met dezen treiler. In den laatsten tijd had hij geregeld gevaren op den treiler „Oceaan I, die thans in de Visschers- havon ligt. Er zouden tien man aan boord zijn geweest, waar van zes uit Maassluis. De elfde persoon die aan boord was, was een 12-jarige jongen, het zooritje van de zuster van den schipper, die voor zijn genoegen dit rpisje meemaakte. De „IJM. 132 Noordpool" is 19 Februari uit IJmui den vertrokken, en lag gereed in de Moray Firth om van de vischvangst terug te keeren, toen zij door zware sneeuwstormen werd overvallen, waardoor alle zicht verloren ging, zoodat ook de andere visschers- zchepen niet konden zien welk lot de „Noordpool" trof. Een sloep van den verganen treiler is in Engeland aan wal gespoeld. In IJmuiden en in Maassluis heerscht groote ver slagenheid. w Opnieuw vier lijken geborgen. De kustwacht te Rosehoarty, die den geheel en dag bijna is blijven dreggen in den Sweet Pool, de nauwe 'ahorn in de rotsen, waar men Dinsdag de lichamen heeft gezien van enkele der omgekomen vlsschers, die daar door den stroom waren heengedreven, heeft gis teren ooniouw vier lijken kunnen bergen. Allen wa ren deerlijk verminkt en alle kleeren waren hun door den zwaren golfslag van het lichaam geslagen. Een der geborgen slachtoffers is een zwaar gebouwde volwassen man; de drie anderen zijn jonge mannen van 19 tot 20 jaar. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De uitvoering van Bestek ne. 1422H.S. het uit breiden van het emplacement Bobo!.! Berkhout aanbesteed op 10 Februari, is opgedragen aan K. Bakker te Bobclclijk voor f15890.(Raming f18430). De fa. Bakker was laagste inschrijfster. AUTO TEGEN EEN BO^M GEBOTST. De bestuurder aan zijn bekomen verwon dingen overleden. Te Bodegraven is de 21-jarige B. uit Woerden in snelle vaart met zijn auto 'tegen een boom gereden. Hij kreeg daarbij zulke zware inwendige kneuzingen, dat hij naar het Algemeen Ziekenhuis tc- Vv'ocr len moest worden overgebracht. Daar is hij gistermorgen overleden. Tango vol go van kolendamp vergif '.iglng. Dinsdagochtend werd de aandacht van den rijks veldwachter van Eden te Zevenhuizen (Z.H.) erop ge vestigd, dat de woning van den scharenslijper Lag- rauw aan den Onderweg bij den Groenenweg sinds enkele dagen gesloten was gebleven. Hij verschafte zich toegang en vond het echtpaar dood te bed lig gen. Waarschijnlijk is de doodsoorzaak «,an kolen dampvergiftiging toe te schrijven. De dood moet reeds een paar dagen tevoren zijn ingetreden. ALS MEN KIESPIJN HEEFT EN GEEN GELD. Oplichten: ta Doventer aangehouden. De politie te Deventer heeft aangehouden een ze keren van O., die onder een valschen naam een kle dingmagazijn heeft opgelicht voor een behoorlijk be drag, bij een tandarts daar ter stede eveneens onder een gcfingcerden naam een kies liet trekken en ten slotte een pensionhouder heeft opgelicht. KOLONIAAL TOT VIJF JAAR VEROORDEELD. Zijn beide kinderen gedood. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak van den gewezen portier P. S., die door de Rechtbank te Rotterdam wegens doodslag gepleegd op zijn beide kinderen, is veroor deeld tot één jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van dc Regecring. Het Gerechtshof veroordeelde S. geheel overeenkom stig het requisitoir van den procureur-generaal Mr. do Visser, tot 5 jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis en met ter be schikkingstelling van dc Regeering. DE UITZENDING VAN DE „MATTHAEUS PASSION". Do Vara weig9rt ruil van zandtijd. Volgens „Het Volk" heeft de Avro zich tot dc Vara gewend met het verzoek om haar op Zaterdag 28 de zer zendtijd af te staan voor de uitvoering van de „Matthaeus Passion", door het Concertgebouw-orkest. Op 29 Maart zou dan de Vara den Avro zendtijd krij gen. De Vara antwoordde echter, zulk een ruil pas te kunnen overwegen, „wanneer de Avro ook op an der gebied in het belang der luisteraars een minder onverdraagzame houding jegens de Vara aannam Volgens genoemd blad zou de Vara nu maatregelen hebben genomen om zelve de „Matthaeus Passion" uit te zenden. Auto in de Zuid-Willemsvaart gareden. De twee inzittenden verdronken. Gistermiddag om één uur is onder de gemeente Someren nabij Sluis 12 der Zuid-Willemsvaart een ernstig auto-ongeval gebeurd, dat aan twee personen het leven heeft gekost. De heer P. Kutsch en zijn echtgenoote, afkomstig uit Breinig bij Aken, reden, van Weert komend, per auto over den kanaaldijk. Even voorbij sluis 12 der Zuid-Willemsvaart begon de auto te slingeren; dc heer Kutsch, die aan het stuur zat, scheen het s uur niet meer meester te zijn, waardoor de wagen in het water reed. Een in de nabijheid verblijvende schipper en de sluiswachter van Sluis 12 waren spoedig ter plaatse; met hulp van nog enkele andere personen begon men onmiddellijk naar de auto te dreggen. Ter plaat se is de Zuid-Willemsvaart ongeveer vier me er diep. Het duurde dan ook ongeveer een uur vóór m- n él- in slaagde de auto weer op het droge te brengen. On der leiding van dr. Evnatten, uit Someren, is nog zeer geruimen tijd getracht, door toepassing van kunstma tige ademhaling, de levensgeesten van de beide in zittenden weer op te wekken, doch na een uur gaf men de pogingen om en kon slechts den dood gecon stateerd worden. Een voorloopig onderzoek wees uit, dat de rech ter voorband gespronccn was, waaraan het ongeluk waarschijnlijk te wijten is. De lijken van de beide slachtoffers zijn naar hot liikenhuis'e van de be graafplaats te Someren-Eind overgebracht. Do gomeente-politie van Somcren heeft de auto in beslag genomen en stelt een nader onderzoek in. BEDROG OP GROOTE SCHAAL. Bij de Dortmunder Eiswerke G.m.b.H. Is men groote bedriegerijen op het spoor gekomen van vrachtrijders en machinisten. Tien vrachtrijders hebben dagelijks tot honderd stangen ijs voor eigen rekening verkocht en hiervoor eiken dag 20 a 50 mark ontvangen Een deel van dit geld werd aan de machinisten gegeven, die met de vrachtrijders onder één hoedje speelden. Een com missie van controle, welke reeds eenigpn tijd geleden ls Ingesteld, heeft geconstateerd, dat het bedrog reeds van 1924 dateert en allengs tot een bedrag van 400.000 a 500.000 mark ls gegroeid ZELFMOORD UIT VREES VOOR EXAMEN. Gisteren heeft het personeel van een goederentrein op de HJin ZittauGörlltz het Hjk van een jongeling gevon den .Uit het onderzoek ls gebleken, dat het 't lijk van een 18-jarlgen scholier was. die binnenkort examen moest doen en waarschijnlijk uit vrees voor den afloop er van zelfmoord heeft gepleegd. DE MOORDENAAR VAN DUSSELDORF. Peter Kürten, de moordenaar van Dusseldorf. Is thans wegens negen moorden en poging tot moord In zeven gevallen ln staat van beschuldiging gesteld. De datum van het begit. van het proces Is nog niet vastgesteld, doch vermoedelijk zal het 13 April beginnen. ZEILSCHIP BIJ GENUA VERGAAN. Zes personen omgekomen. Uit Genua wordt gemeld, dat bij een hevigen storm een kustvaartuig in den nacht op het havenhoofd van Genua te pletter ls geslagen. Hoewel er onmiddellijk maatregelen werden getroffen om hulp tc verleencn, verdween het zeilschip, aan boord waarvan zich zes man nen bevonden, In de diepte. SCHERPE STIJGING VAN TEMPERATUUR IN DUITSCHLAND. Nieuw overstroomingsgevaar. Een telegram van het W. B. uit Frelburg (Brelsgau) maakt meidlng van een plotselinge sterke stijging van de temperatuur in het Schwarswald: terwijl het Dlns- de* nog 20 gr. vroor, is in den afgeioopen nacht de dool Ingevallen, terwijl er zware regens vallen, zoodat mede ln verband met het smelten dor sneeuw, weer gevaar voor overstroomingen in het gebied van den Boven-Rijn be staat HITTEGOLF TE BUENOS AIRES. Tal van alaehtoffei*. Buenos Aires wordt, naar V.D. meldt geteisterd door de hevigste hittegolf, die men er in de afgeloopen twin tig jaar heeft gehad. In 17 gevallen zijn personen ten gevolge van de hitte overleden, terwijl de ziekenhuizen talrijke patiënten, die door de hitte ongesteld zijn gewor den of zonnesteek hebben gekregen, moesten opnemen. De weerberichten voorspelden ook voor de komende da gen dezelfde temperatuur. EEN BRUTALE OVERVAL TE BERLIJN. Bult 20.000 M. Gistermorgen in alle vroegte werd een brutale roof overval te Berlijn gepleogd in een huis in de Fasa- nenstrasse. Drie gemaskerde en gewapende mannen overvielen een aldaar wonend koopman in rijn slaap, bonden hem, zijn vrouw en een bij het echt paar logeerende dame. en sleepten hen in een hoek van de kamer, waarna zij op hun gemak het hui» doorzochten. De roovers vertrokken met een buit ter waarde van circa 20.COO Mark. Toen de eigenaar der woning er tenslotte in geslaagd was zich te bevrijden en do po litie wilde alarmeeren, bleek hem, dat de telefoon leiding was doorgesneden. Uitspraak van Sir Bernard Spilsbury. Gister had te Londen onder zeer groote belangstel ling het onderzoek van den Coroner plaats naar de oorzaak, welke leidde tot den dood van den jongen student te Cambridge, Francis John Charles Ellis, die op den morgen van den 23sten Februari dood in zijn leamer was gevonden. Men zal zich herinneren dat het hoofd en de armen van den ongelukkige gebon den waren met acht stevig aan elkander geknoopte z kdoeken. Zijn beenen waren aaneen gebonden met sokophouders, die door middel van een stuk electri- schcn draad aan de armen waren vastgebonden. Sir Bernard Spilsbury, cle patholoog van het de partement van binnenlandsche zaken, heeft een po sitieve verklaring afgelegd. Ellis had zichzelf gebon den, waarna hij achttrover was gevallen en omver gerold met zijn hoofd in het kussen, waarin hij was gestikt. De slag van den val zou hem zelf verdoofd hebben. Sir Bernard Spilsbury meent derhalve, dat de dood van Ellis aan een ongeluk moet worden ge weten en niet aan zelfmoord. Watersnood onder Bandoeng. Vier per sonen omgekomen. Aneta seint uit Bandoeng: Door de zwage regens der laatste dagen heeft de Kali Tjitjenrïoek hevig gebanjird. Door deze bandjirs werden 3 huizen van de dessa Tjigendoek wegge spoeld, 4 personen zijn verdronken. Ruim 1100 hectaren bouwland zijn ondergeleopsn liet water stroomde in woeste vaart over de bruggen. Op de sawah's achter het radiostation staat het wa ter anderhalve meter hoog. Dijken, kunstwerken, we gen en leidingen zijn beschadigd. Het water stroomt de kamponghuizen in de omgeving van Bandoeng binnen. In de dessa Tjidjagra, onder-district Boeah- Batoe steekt van de huizen slechts de nok bovon hH water uit. De bevolking heeft zich met het grootvee overhaast in veiligheid gebracht. Tot overmaat van ramp heeft te Tjoeklil een aard- schuiving plaats gehad, waardoor drie kamponghui-, zen zijn vernield. Een Soendaneesche vrouw werd door hef vallend gesteente gedood. De ramp is Ie grootste van dien aard welke sedert twintig jaren heeft plaats gehad. Een later telegram meldt, dat Bandjaran is ge ïsoleerd. Het water van de Tjitaroem stroomt thans oven de groote brug bij Dajeuhkolot en sluit de ver binding met Bandoeng en Pengalengan af. Bij Da- euhkolol staan 130 huizen onder water. Het water is nog steeds wassend. Verscheiden padischuren staan onder water; de wegens de slechte prijzen door de bevolking opgeslagen oogst is geheel vernield. DONDERDAG 5 MAART. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, nam. 8 uur, Ds. Tollenaar, van Den Helder. Biduur voor 't gewas. ZONDAG 8 MAART 1931. NED. HERV. GEMEENTE te: Sc/hagen, nam. 6% uur, Mej. D. van Vliet. Barsin-gertiorin, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Doop. Callanteoo^r, voorm. 10 uur, Ds. Tlnholt, .Tullanadorp, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Huisduinen, nam. 7 uur, Ds Demsté. Dirkëhorn, voorm. 10 uur, Do. de Leeuw. Onderwerp: Leiding of zelfbestuur? Hoogwoud, geen dienst. Burgerbrug, geen dienst. St-Maartensbrug, geen dienst Oudesluls, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Scbegerbrug, zie Oudesluls Oosterland. voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Weaterland, nam. 7% uur, Ds. Van Beek Egmond Elnnen, nam. 7 uur. Ds. Nobel. Vecnhulzen, voorm. 10 uur, Ds. Nobel. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Winkel, geen dienst. Warmenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Zllltnger Molenaar Oudkarspel, nami 7 uur, Ds. Zllllnger Molenaar. Oude Niedorp, geen dienst. Nieuwe Niedorp. voorm. 10 uur. Ds. Staat DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, geen dienst. Oudeslui», voorm 10 uur. Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp. voorm. 10 uut. Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, Candldaat R Willemse va* Amsterdam. 's Avonds geen dienst. Breozend. voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur, de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur. de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Cand. Wagenaar. van Heerhugowaard. Nam. 2% uur, Cand. Wagenaar. WINKEL Het was voor het Nutsdepartement alhier een •te leurstellend bericht, toen de heer Felix Timmerman ter elfder ure bericht zond, verhinderd te zijn in deze maand voor het Departement op te treden, zooals met hem was overeengekomen. Gelukkig stelde de thans ter hunner beschikking zijnde electrische energie hot bestuur in staat in een kort tijdsbestek een avond te organiseeren en daarmede gelegenheid te hebben zijn leden en belangstellenden te laten zien wat de film kunst in hoogste instantie vermag. Met het Theater „De Uitkijk" te Amsterdam werd e^n contract gesloten voor de vertooning van de Liga film „Goldrush" met Charley Chaplin in de hoofdroi. Een film, door verschillende bevoegde beoordelaar» geprezen, als de beete, welke door Charles Spencer Chaplin ls gemaakt. De hoofdfilm wordt voorafge gaan door „Miracles de Cinema", een bloemlezing uit verschillende journaals, die in den loop der jaren op het witte doek zijn vertoond.

Schager Courant | 1931 | | pagina 7