Uit onze omgeving. KOE OR AS JTJL1ANADORP. Alg. Vergadering van de Afd. Den Helder van do Holl. Mij. van Landbouw. Vrijdagavond werd bovengenoemde vergadering ge houden in het café Prins Hendrik" van den heer A, Kossen, alhier. Volgens de presentielijst waren ruim 60 personen aanwezig. De voorzitter, de heer J J. Verfaille, opent de ver gadering met welkom verheugt zich in de groote op komst, zegt verder dat vorige vergadering gewijd was aan den crisis die het landbouwbedrijf heeft door te maken, dat wij thans onze gewone vergadering zul len houden'en daarna een filmvertooning van de Duy- ves" fabrieken te Koog aan de Zaan. Medegedeeld wordt voorts, dat de film van de Runderhorzelbestrijding achterwege moet blijven, daar de film-band niet past in het aanwezige projectie-apparaat. Welkom wordt .n het bijzonder geheeten de heer Scheijgrond, die de film zal vertoonen en wordt da bijeenkomst voor geopend verklaard. Daarna worden de notulen van de vorige vergadering door den secretaris, den heer G. H. Böhmer, gelezen en onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van ds notulen deelt de voorzitter mede, dat a's er leden zijn, die grondmonsters wenschen op te zenden, zich daarvoor kunnen wenden tot den heer D. S. Tijsen, melkcontroleur alhier, die dan voor 'n en ander zorgdraagt. Volgt rekening en verantwoording over 1930, van den penningmeester, den heer J C. Maters. Deze rekening was door de heeren S. Tesselaar en A. Blaauhoer nage zien en bij monde van eerstgenoemde wordt medege deeld, dat alles in orde was bevonden. Het voordeelig saldo bedroeg f 245, en het ledental is toegenomen. De rekening wordt goedgekeurd en penningmeester en commissie dank gebracht voor gehouden beheer en controle. Volgt Bestuursverkiezing waarbij aan de beurt van aftreden was de heer P. Pluister en direct herkiesbaar Bij acclamatie wordt met algemeene stemmen de heer Pluister herbenoemd en neemt onder dank zijn benoe ming aan. Medegedeeld wordt, dat van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren een paar brochures waren inge komen, omtrent het nemen va.n maatregelen tot beper king van het verbranden vaD dieren, bij brand in boer derijen. In deze brochures wordt gesproken van een In richting waarbij in één omschakeling een geheele stal los staat, maar dan zijn zij nog niet buiten en dat is een groot bezwaar, en niet he» middel om verbranden ie voorkomen. Een andere spr is voor meer dan één uit gang in de stallen en het innaaien van de rieten daken met ijzerdraad. Ook wordt gesproken om de sehuuur- schotten voortaan van steen te doen optrekken, waarop een volgende aanvoerde, dat een muur, den druk van de hooischuur nooit zal houden. Voorzitter zegt hierop, dat zulks niet bewezen is en geen beletsel is, zulks te probeeren. Voorts wordt nog een installatie opgenoemd, waar elke koe afzonderlijk loskomt en tussohen de stal- staken door de standplaat;, verlaten kan. Ook hier weer bezwaren, in den zomer prachtig voldaan, maar na een halfjaar staltijd waren velen vast geroest en konden niet meer los. Mer kan ze evengoed aan tou wen of riemen vastzetten, die in elk geval doorgesne den kunnen worden. Een ander zou het gewensoht vin den dat een paar nooddcuren In de lengtemuren wer den aangebracht. Al deze opmerkingen zullen ter kennis gebracht worden van den samensteller der brochure- Verder wordt ter sprake gebracht het nogal veel voor komende euvel van kortsluiting, waarbij een ander op merkt, dat het toezicht bij den aanleg wat scherper moest zijn en daar zien anderen weer geen heil in. Ter tafel zijn verder eenige brochures, waarin gezegd wordt, dat de boeren, al heerscht er nu malaise, niet moeten gaan bezuinigen op het gebruik van de noodigo meststoffen voor hun land, want dat is verkeerd. De Landbouwwintercursus die hier weer gegeven wordt, loopt goed. er waren bij den aanvang 16 cursisten inge schreven. De subsidies hiervoor komen geregeld bin nen, de inventaris daarvoor is op peil. terwijl de ge meente nog bijdraagt/ in de kosten van vervoer voor de onderwijzers. Voorts is de toezegging verkregen, dat bij een vacature te Julianadorp, rekening zal worden ge houden. dat er iemand benoemd wordt, die de capaci teiten bezit om landbouwonderwijs te geven. Over de Runderhorzelbestrijding za' de voorzitter niet veel zeg gen. Allen krijgen direct eer brochure enz. en tenslotte een doos zalf om dat insect te bestrijden. Hij hoopt dat men van een en ander gebruik zal maken en het niet in een of ander hoekje ongebruikt zal laten staan. Bij de rondvraag wordt de wensch geuit, of het ook mogelijk zou zijn, dat de 4 groote Radio-omroepvereeni- gingen het weerbericht vroeger uitzenden. Een volgende dringt er op aan om zijn boekhouding te laten verrichten door het boekhoudbureau van onze organisatie, want dan is men van succes verzekerd. Een derde vraagt of het Landbouwblad niet op Dinsdag of Woensdag kan verschijnen met het oog op de diverse beursnote eri iigen. Voorts wordt opgemerkt of de keurmeester ook des Zaterdags de noodslachtingen kan komen keuren, dat duurt nu wel eens veel te lang. Een tweetal leden spreken over het verlagen van het weegloon voor varkens, maar het slot is dat de eene of de andere plaats in deze niet veel verschillen. Verder wordt het oordeal van het Bestuur gevraagd inzake het ophouden van het plakken der rcntezegels. De secretaris licht dit nader toe en de Voorzitter zegt toe dat als er dienaangaande een schrijven binnenkomt, dit in behandeling zal worden genomen. Gesproken wordt voorts om gedaan te krijgen dat men in het gebouw van den keurmeester te Den Helder, ook de varkens kan laten wegen en ten slotte nog om to verzoeken de electriciteits- en watertarieven te verlagen De Voorzitter antwoordt den vragers, dat waar dit mogelijk is, met de verzoeken rekening zal worden ge houden en is de vergadering hiermede ten einde, en wordt 't woord verleeend aan den heer Scheijgrond van de N.V. Oliefabrieken T. Duyvls Jzn. te Koog aan de Zaan, die alvorens hij met de vertooning van de film van dat bedrijf een aanvang maakt, een inleiding houdt over een en ander. Het deed spr. een groot genoegen dat hij hedenavond hier de film kon vertoonen, om langs dezen weg den veehouders een inzicht te geven in het bedrijf van een moderne olieslagerij. Spr. gaat in het kort na, hoe een dergelijk bedrijf er voor 100 jaar uitzag en de ontwikke ling daarvan tot op heden. Dat er ook toen al koeken aan do markt waren endat deze een voldoende bekend heid en reputatie mogen genieten. Verder gaande zegt hij, dat de concurrentie er toe dwong een bedrijfsfilm te maken, want na den oorlog zijn een massa nieuwe voederartikelen aan de markt gekomen, die niet alle van goede hoedanigheid zijn, maar toch veel aan de boe ren worden aangeboden, omdat zij wat minder in prijs zijn. Spr. noemt dan het artikel grondnoten, waaraan veel aandacht moet worden geschonken, om deze aan de hoogste elschen te laten voldoen. In volgorde laat hij de verschillende bij Duyvis vervaardigde producten de ve- vue passeeren, er op wijzende, met hoeveel zorg er aan het vervaardigen van de diverse producten gearbeid wordt, en de kwaliteit er van zoo te doen zijn, dat een veehouder geen buitenlandsche voederartikelen wenscht te koopen. Het doel van de film is ook om contact te krijgen en te houden met de consumenten en hun door deskundige voorlichting te maken tot tevreden veehou ders. Nadat de spreker nogmaals diverse onderwerpen over de vocderartikelenfabricage, samenstelling van voeder rantsoenen, hoe wel en hoe niet gevoederd moet worden, heeft behandeld, wordt begonnen met het afdraaien van I de Eedrijfsfilm, die ons laat zien het gebouwencomplex, I het laden en lossen van de grondstoffen, de oliefabricage, I de koekenfabrlcage, enz., en het transport daarvan weer naar alle oorden des lands. Een en ander was goed te volgen en gaf een duidelijk beeld van dit bedrijf. Op een der filmbeelden ontdekken wij onzen burge meester Driesen, toen nog aan Koog aan de Zaan. In de pauze werd door den heer Schroevers die hier aan den Landbouwwintercursus verbonden is, nog een opwekkend woord gesproken, om toch vooral de run derhorzelbestrijding ter hand te nemen, reeds na een paar jaren zullen de resultaten ervan verrassend zijn. Na de, film was er nog gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door eenigen gebruik werd gemaakt, alsmede tot het vragen van inlichtingen voor voeder rantsoenen. Daarna werden nog den aanwezigen monsters van koe ken, meel en slaolie bezichtigd en toen was het bijna half. twaalf geworden, toen de Voorzitter allen dank zegde voor hunne belangstelling en in het bijzonder den heer Scheijgrond voor zijn leerzam betoog en vertoo ning der film, en daarna de vergadering sloot, die zeer zeker voor velen tot voordeel kan strekken. Vrijdagmiddag reed de slager A. B. met zijn vracht auto langs de Schoolvaart, naar de Blauwe Keet, toen eensklaps het vehikel in brand vloog en de bestuurder rondom in de vlammen zat. Gelukkig wist hij spoedig de auto te verlaten, zonder eenig letsel op te loopen. De auto brandde geheel uit en bracht vele nieuwsgierigen op de been. Verzekering dekt de schade. h o o a w o u p Van het Hoofdbestuur der Porterijen, Telefonie en Te legrafie is bericht ontvangen dat de kosten van de twee de bestelling in de gedeelten Gouwe en Weere ingaande 1 Juli 1931 voor rijksrekening worden genomen. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor afwijzend te beschikken op het verzoek van de R.K Bouwvakarbeidersbond St. Joseph te Utrecht om toe te treden tot de subsidieregeling vervat in het werkloos heidsbesluit 1917. Voor de vacature van onderwijzeres aan de openbare lagere school te Aartswoud is de volgende voordracht opgemaakt: No. 1 Mej. S. E. J. Teerink, tijdelijk onderwijzeres te Alkmaar; No. 2 Mej. M. Th. E. van Hulzen, tijdelijk on derwijzeres te Aartswoud en No. 3 Mej. J. C. Bartels, tijdelijk onderwijzeres te Ingen. Vergadering van den Raad op Dinsdag, den 10 Maart 1931, des voormiddags 10 uur. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeeüngen en ingekomen stukken. 4. Verleenen van een crediet voor den aankoop van een schrijfmachine. 5. Verzoek van den R.K Bouwvakarbeidersbond St. Joseph te Utrecht om toe te treden tot de subsidi- regeling vervat in het Werkloosheidsbesluit 1917. 6. Vaststelling van het bedrag der vergoeding waarop het R.K. Parochiaal Schoolbestuur alhier recht had ingevolge art. 101 der lager onderwijswet 1920 over de jaren 1922 tot en met 3927. 7. Voorloopige vaststelling van het voorschot voor het R.K. Parochiaal Schoolbestuur ingevolge art. 103 der Lager Onderwijswet 1920, over 1931. 8. Verleenen eervol ontslag aan den heer H. van Ree als hoofd van .de openbare lagere school te Aarts woud. 9. Wijziging van de jaarwedde van C. IJ. Bood als ge meenteveldwachter en gemeentebode. 10. Wijziging verordening regelende de werkzaamhe den tusschen de verschillende ambtenaren van den Burgerlijken Stand. 11. Benoeming onderwijzeres aan de openbare lagere school te Aartswoud. 12. Aankoop grond van C. Manshanden te Lambert- schaag voor verbreeding van den weg. 13. Benoeming leden stembureau'x. 14. Benoeming leden schattingscommissie bedoeld in art. 57 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 15. Wijziging begroeting 3931. Hetgeen verder aan de orde zal worden gesteld. Z IJ P E 'T ZAND. Donderdagavond 5 dezer hield de afdeoling 't Zand van het Centraal enootschap voor KinderberstelNncs- en Vaeanliekolonies haar Jaarvergadering bij den heer Schrieken. Door het lange uitblijven van den voorzitter, den heer Dr. Oterdoom, wordt besloten vooraf punt 4 van de agenda: Rekening en verantwoording te behandelen en de boeken na te zien. Door de heeren De Best en Swan wordt een en ander hierna gecontroleerd, waa-bij blijkt 1S ZOOa,S het mpet 7tfn volgens de boeken. Nadat dokter is gearriveerd opent dcce de vergade ring met woorden van welkom, er zijn spijt over uit drukkend dat de opkomst van de leden zoo buitenge woon slecht is, dit is veer het Bestuur ook zeer on aangenaam zegt spr.. men leidt er al gauw uit af dat in een behoefte voorzien, althans dat die behoefte door het gros niet wordt gevoeld. En fin. zegt spr., het is de gewone kwaal, waaraan vele vereenigingen mank gaan en wij weten, dat onze ver eeniging wel zeer zeker In een behoefte voorziet en prachtig werk verricht, zooals U straks wel uit het Jaarverslag zal blijken. Hierna worden de notulen door den secretaris, den heer Elzer. van de op 24 Febr 1930 gehouden Jaarvergadering voorgelezen en worden keurdZOD °P °f aanmerk,n-en ond<?rd ank goedge- Voorzitter vraagt hierna de goedkeuring der vergade ring om deze Algemeene vergadering tevens Bestuurs vergadering te doen zijn, wat wordt goedgevonden. Onder ingekomen stukken wordt gememoreerd hst schrijven over een uitgezondene naar een der kolonie huizen. waaruit blijkt, 'dat dit meisje reeds thans na verblijf van korten tijd reeds 5 8 KG. is aangekomen. Hierna volgt bespreking over de a.s. verhuizing van den heer Andringa. waar voor de kinderen van deze faip- hier in de gemeente van gemeentewege subsidie wordt ontvangen en dit bij hun vertrek naar elders ophoudt, is met de fam. overeengekomen, om de helft dezer vergoeding voor hen te dragen en de andere helft voor de afd. alhier te laten opkomen. Algemeen wordt dit goedgevonden. Verder is nog Ingekomen een schrijven, om speciaal de winteruitzending te bevorderen. Voorzitter zegt hierbij, dat het vooral voor de kinde ren van buiten voorkeur verdient, aangezien onze kin deren niet die behoefte aan zomeruitzendlng hebben als zij uit de steden, daar onze kinderen feitelijk steeds bulten zijn in den zomer. Secretaris zegt hierna, dat door hem reeds een ex. van het Jaarverslag aan den Algem. Sec is verzonden, aangezien dit voor 1 Maart Jaarlijks moet zijn geschied. Hierna volgt voorlezing van het jaarverslag, waaruit behalve verschillende beschrijvingen over de uitgezon denen o.m. blijkt dat het saldo vorig jaar was: f 15980. de ontvangsten bedroegen totaal f 123.95, de uitgaven beliepen f 62,16. zoodat het elndsaldo op 31 Dec, 1930 bedroeg f 221.59. Voorzitter dankt na voorlezing door secr. dezen voor zijn goede boekhouding en de juiste wijze van samen stelling van het jaarverslag Nadat wordt verklaard dat de bescheiden in de beste orde waren bevonden, wordt secr. hierna voor het jaar 1930 gedechargeerd. Hierna volgt Bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van een der Bestuursleden, t.w. Zuster Meurs. Deze wordt hierna bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag merkt de heer Elzer op, dat een der uitgezondenen a.s. Dinsdag terugkomt en vraagt hoe zij naar hier zal komen. Door dokter wordt hierna de toezegging gedaan, dat deze voor haar te halen zal zorgen. In de hoop. dat door onze afd. nog veel in het belang van behoeftige kinderen zal kunnen worden ge daan, sluit voorzitter hierna de vergaderlne. "T ZAND. Biljarten. Te 't Zand bij den heer G. A. de Wit, speelden de heeren Jb. Waiboer, S. Kistemaker, K. Zijp, A. do Graaf, J. Brak, A. Sleutel en L. Koning een kampioen schap van 50 punten. Er werden dus '21 partijen gespeeld met als uitslag: J. Brak - gew. 6 verl. 0 IC Zijp 4 2 L. Koning 3 3 A. de Graaf 3 3 A. Sleutel 3 3 Jb. Waiboer 1 5 S. Kistemaker 1 5 De heer Brak won alzoo het kampioenschap en ontving de medaille. Naar wij vernemen is mej. A. Weijers te Bergen be noemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.K. school alhier, zulks wegens ziekte van mej. Delis. De dag van ingang van het aan mej. Bückmann verleend eervol ontslag als onderwijzeres aan de O. L. school alhier, is door B. en W. bepaald op 1 Mei a.s. ST. MAARTENSBRUG. Blijkens een in dit blad voorkomende advertentie, zal door bemiddeling van den heer G. Visser, de be roemde Fransche dravershengst „Bretteur", binnen kort alhier gestationneerd worden. Waar deze hengst op verschillende draverijen hooge prijzen hoeft gewonnen, goedgekeurd is op zijn af stammelingen wat de dravers betreft en tevens zeer geschikt is voor do fokkerij van lanrihouwtuigpaar- den, twijfelen wij niet of heeren paardenfokkers zul len de stationneering bij den heer Visser met genoe gen vernemen. ZIJPE. Door de verecniging van eigenaren van Egalements- en Nollenlanden, zijn de heeren IC Zeeman en A. Slij- kerman candidaat gesteld voor hoofdingeland van Zij pc en Hazepolder. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 27 Febr. tot 5 Maart 1931. Geboren: Cornelis, zoon van Johannes Jacobus Ka bel en van Cornelia Alida Janson. Maartjc Klaas- siena, dochter van Arie Eriks cn van Reinsina Al- berta Buijl. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Wijbren van der Haag, oud 23 jaar, ar beider, te Den Helder en Guurtjc Kuiper, oud 22 jaar, zonder beroep, te Zijpe. Overleden: Geertje, Schrijver, oud 80 jaar, weduwe van Cornelis Visser. Beijer Gouwen, oud 76 jaar, weduwnaar van Maartje Krabman. SINT M A ARTE N GESLAAGD. De heer R. G. Slot, voorheen besteller P.T.T. te St.- Maarten, thans Postconducteur le klasse te 's-Herto- genbosch, is geslaagd als Adj.-Commies bij den trein dienst der Posterijen. VALKKOOG. Donderdag jl. hield de Tuinbouwveroeniging „St. Maai ten" haar jaarvergadering ten huize van Van Schoorl. Aanwezig waren 38 leden. De voorzitter, de heer P. Gootjes, opende met een welkomstwoord de vergadering. Hij wees hierbij op de buitengewoon slechte tijden der tuinbouwers. Tevens herinnerde hij aan de hagelschade op 12 Juni en bracht een woord van dank uit voor hetgeen ten dien aanzien voor de getroffen tuinders was gedaan. Hierna werden de notulen gelezen en goedgekeurd waarna de secretaris verslag uitbracht over het af- geloopen jaar. Voor de vereenïging was het heel kalm geweest, zoodat het zeer kort was. Even zij medegedeeld, dat de verecniging 161 ierien telde, waarvan 107 stemgerechtigd voor den N.M.B. Uit het financieei verslag Dleek, dat de uitgaven hadden bedragen f499.74, en de ontvangsten I810.62M, zoodat er een batig saldo was van f310.SSH. De ver ecniging zou dit jaar uitplanten 200 Kg. Turores, 100 Kg. Robijn, teneinde de beschikking te krijgen ove-- pootgoed van wratziekte vrije soorten aardappelen. Voorts was er gewonnen 26 pend Denenzaad, kos ten f3.75 per pond. De kunstmestbestelling ging, negens gebrek aan deelneming niet door, terwijl er dit jaar weer geza menlijk manden zullen worden gekocht. Na deze mededeelingen werden de salarissen van voorzitter, secretaris en penningmeester vastgesteld, welke onveranderd bleven. Nu was men genaderd aan de verkiezingen. De afgevaardigde in het marktbestuur. de heer P. Gootjes, werd herkozen: zoo ook de aftredende be stuursleden de heeren D. Hartland, M. Bijpost en \V. C. Speets. Als afgevaardigden naar de algem. vergadering werden gekozen de heeren J. Mantel, K. Gootjes, P. S. Eenhoorn en Jn. Boontjes, plaatsvervangers J. Paarlberg, J. Kiekens en Van Breugei. Tijdens het opmaken der uitslagen werd besteld ruim 14 pond Denenzaad. Nu werd in behandeling genomen punt 10 der agenda, nl. voorstellen voor de algem. vergadering. Na uitvoerige discussies werden 3 voorstellen voor de algem. vergadering aangenomen en wel betref fende: 1. Het thuisbezorgen van het geld aan de leden. 2. Het niet op tijd kunnen lossen. 3. Veilen volgens het op het bordje aangegeven gemiddelde gewicht (alleen voor winterkool). Hierna rondvraag en sluiting. CALLANTSOOG De kiezerslijst voor deze gemeente is vastgesteld met een getal van 509 kiezers voor de Kamer, 501 voor de Staten, en 469 voor den Raad. GEMEENTE CALLANTSOOG. Geboren: Cornelis, zoon van Klaas Glim en van Stientje Cornelia Lips, Arie, zoen van Roelof Willem Zon en van Anni Leijen. Gehuwd: Maarten Mooij, oud 43 jaren, en Petronella Catharina Grln, oud 31 jaren, beiden te Callantsoog; Cor nelis Jacobus Sanderse, oud 24 jaren wonende te Den Helder en N. Luikes Butter, oud 20 jaren, wonende te Callantsoog. Overleden: Gerrlt Bakker, oud 2 jaren, zoon van IJs brand Bakker en van Maartje de Leeuw; Jan Weij, we duwnaar van Antje Kuiper, oud 77 jaren; Neeltje Zee man, weduwe van Adriaan Baken, oud 51 jaren; Pieter Mooij, weduwnaar van Doortje Smit, oud 93 jaren (over leden te Den Helder); Martje Volkers, weduwe van Jan Dekker, oud 85 jaren; Willem Govers, weduwnaar van Trijntje Zeeman, eerder van Dieuwertje Zeeman, oud 89 jaren. Loop der bevolking. Ingekomen: Ja. Bakker van Zijpe, Gauke Wagenaar van Zijpe, G. Smit en W. Vogel van Bafloo; L. Salis van Amsterdam. Te. Co. van Wageningen van Winkel; Vertrokken: W. F. C. Maurl naar Amsterdam: Te. Breen naar Den Helder; Ne. Raven naar Den Helder; H. van Dijk naar Eafloo; Je. van der Haag naar Den Helder; Je. Hollander naar Wierlngen; A. A. M. Noord- strand naar Berkhout; J. Voos naar Wieringerwaard; Ee. Raven naar Zijpe; Ne. Luikes Butter naar Den Helder; P. Sjoerds naar Zijpe; S. Veldhuizen naar Den Helder. W A Ti M E N 11 r I z E N Aan onze veiling werd verhandeld in: Februari 1931 Februari 1930 Roode kool 978.780 K.G. 2026.650 K.G. Gele kool 267.300 K.G. 332.425 K.G. Deensche witte kool 635.450 K.G. 1130.075 K.G. Uien 183.650 K.G. 66.600 ÏCG. Peen 13.575 K.G. 26.550 K.G. Nep 125 K.G. B eten 3.000 K.G. De omzet bedroeg in Februari 1931 f80.902.01, te gen f 143274.31 in Februari 1930. NIEUWE N I ET) O PP MOERBEEK Do laatste nutsavond is door de nutsvereenlging al hier gehouden In de gezellige zaal van den heer Joh. v. d. Molen. Hadden wij gedacht dat de opkomst niet groot zou zijn, toch is het ons meegevallen. Wel waren er veel van de ouderen niet aanwezig, maar die werden weer aangevuld docr de jongere leden. Om pl.m. 8 uur opende voorzitter mete en kort woord, waarna de waarnemende secretaris de notulen las, welke onder dank werden goedgekeurd. Hierna een gemeenschappelijk gezongen lied, waarna Mevr. Baker, een lezing hield: „De held van den vuur toren", waarnaar met de meeste aandacht geluisterd is. Vervolgens werd door de tooneelvereen. opgevoerd. „De List", een blijspel in 2 bedrijven, waarom hartelijk is gelachen, en wat ook heel goed werd gespeeld. „Een buurpraatje" werd er voorgedragen door twee dames, waar ook om gebruld werd. Een mooi liedje van Mej. Krap volgde, getiteld, „De maaier op den onbewaakten overweg", dat mooi werd gezongen. Mevr. Bakker was het die voor ons heeft voorgelezen, hoe menschen uit Noordscharwoude, een avond met veel schik hadden doorgebracht In een bioscoop, een vermakelijke geschie denis. goed gelezen, waarom ook harteliik is gelachen. Hierna werd nog eens gezamenlijk een liedje gezongen en werden nog een paar stukjes aardig voorgedragen en als dan de klok 11 uur aanwijst, vindt do Voorzitter dat het eerste gedeelte voor dezen avond ten einde is, wat hij ook zegt, en kondigt ons aan dat zal worden overgegaan tot dansen, wat door allen met luiden bijval werd begroet, en waarvan door allen een gretig gebruik werd gemaakt. De balmuziek werd gegeven door den bekenden Arie Kos. Zoo is deze avond geworden tot een goedgeslaagden en genotvollen avond, die zonder een enkele wanklank is ve-loopen, waarop met genoegen kan worden terugge zien. Met den wensch, dat er het komende seizoen weer een groote opkomst mag zijn, naar deze bijeenkomsten, sluit de Voorzitter, de heer Buis. dezen laatsten nuts avond van dit seizoen. GEMEENTE NIEUWE NTEDORP. Ingeschreven in de maand Februari 1931. Geboren: Cornelis, zoon van IJsbrand Poland en Cor nelia BI ank endaal; Arie, zoon van Jan Vethman en Jo- hanna Cornelia Brugman; Maria Petronella, dochter van Jacob Berkhout en Maria Groen. Ondertrouwd en getrouwd: Hendrikus Polie, oud 30 jaren, en Maartje Scheltus, oud 40 jaren, beiden alhier. Overleden: Maartje Wit, oud 64 jaren. W I N K E L Donderdagavond werd ir. de tooneelzaal van den heer R. Laan, door bemiddeling van de Witte Kruis-afdeelir.g de Malaria-film vertoond Deze film Is in Noordholland, bij uitstek het land der Malaria, geen onbekende, en de meeste Witte Kruis-afdeelingen draaiden deze film reeds en alleen door het gemis van electrlschen stroom, kon het hier niet eerder plaats hebben. De onkomst, aanvankelijk zeer gering, groeide later nog Iets aan. Na de opening door den voorzitter, verkreeg Dr. Deyer, Inspecteur der Volksgezondheid, het woord en zette uitvoerig uiteen, de strijd tegen de Malaria in Noordholland. Hoe deze werd aangevangen met de bedoeling alle muggen te verdelgen, doch men daarop is teruggekomen, als gevolg van meerdere bekendheid met de eigenschappen en gewoonten dier gevaarlijke muggen. De bespuitingen en reinigingen, zooals voor Rijksrekening in de eerste jaren werden uitgevoerd, zijn stopgezet. De ontmugging van stallen toch. is. hoe nuttig ook. niet het allernoodi«*ste gebleken, omdat daar het grootste gevaar niet schuilt. De malariamug is eerst gevaarlijk wanneer die zelf besmet is, en kan alleen besmet worden door bloed te zuigen van een mensch, dat rteds met malaria is behept Een niet besmette mug. za' in een stal, waar het bloed van dieren wordt gezogen geen gevaar opleveren. De mug in de slaapvertrekken der woningen. Is veel ge vaarlijker en daartegen moeten de maatregelen worden zenomen en dit moeten de menschen zelf doen.vandaar de propaganda voor de bestrijding der Malaria in Noord Holland door de bewoners, waaraan leder moet mede werken en ken medewerken. De middelen daarvoor worden op do film aangetoond. Met belangstelling worden de beelden gevolgd, welke ons een beeld geven van besmetting en voortplanting en verdere interessante experimenten. Aan het einde van de bijeenkomst heeft de voorzit ter den spreker een woord van dank voor diens leer zame rede gebracht en to« de aanwezigen een opwek kend woord gesproken, teneinde zelf de bestrijding ter hand te nemen. Bij zijn vertrek kwam de spreker tot de onaangename ontdekking, dat een der bezoekers zijn verkeerde hord had medegenomen, en hij zich sis gedureerde genood zaakt zag. zonder hoofddeksel naar Hilversum terug te keeren. W F. Tt I A' O F, .V Gisteren werd voor het eerst met auto's vanaf de Haukes ncar Sluis T in den Wierinsrermeerpnlder pe reden. doeh omreden geen wepen doorheen zijn aan gelegd, moest dit langs het aangeleerde Mwielnad ge schieden. Het pad werd echter daardoor beschadigd, om welke reden de weg is afgezet, zoodat auto's er niet meer langs kunnen. Door het droge weer der lar'ste dagen, hegint het :o de Wioringormeer verbazend te zandstuiven. Ais dite noe wat aanhoudt zullen vele greppels e. d. diclv stuiven. Succes-nieuws voor a.s. Zondag. Succes IIOudesluis I. De weder ingevallen vors» beteeker.t voor velen hier wonende arbeiders schade. Het grondwerk op verschil lende werken Is wederom stopgezet DEN OEVER. Van do Zuiderzeewerken, Hoewel de werken nog niet in vollen gang zijn, ia het aantal weder in dienst genomen arbeiders thans toch reeds zoo groot dat j.1. Vrijdag de beurtgangera voor de eerste maal in dit jaar wederom vla Medem- bllk met de extra-trein naar Amsterdam, hulswaarta keerden. Filmavond T.O.V. In de zaal van het ontspanningslokaal vond Woens dagavond de aangekondigde filmavond plaats vanwej® de V.V.Z.P. „T.O.V." Aan de uitnoodlglng van deze vereen, om den feest avond bij te wonen was door zeer velen gehoor gegeven De Voorzitter. Ir. J. N. C. Ringeling opende door de aanwezigen hartelijk welkom te heeten en zette voorts het doel der vereeniging uiteen. Ook werd door hem nog een korte lezing over de Zui derzeewerken gehouden, waarbij hij speciaal de beteuge ling van de geulen in de Zuiderzee besprak. De Zuiderzeefilm, waarin de laatste opnamen van Jo ris Ivens zijn opgenomen werd tot groote voldoening der aanwezigen vertoond. Dit alles te zamen vormde een mooie, leerzame avond, waarop de vereeniging van Zul- derzeepersoneel „Tot ontspanning vereenigd" met vol doening kan terugzien. Ir. Ringeling sprak nog een slotwoord, waarna allen hoogst voldaan huiswaarts gingen. Jammer was het dat de verwarming in de zaal niet beter verzorgd was. T. A N C. E N D IJ K OUDKARSPEL. Uitgaande van de plaatselijke tuinbouwveresniglngen zal er op Woensdag 11 Maart, des avonds 7 uur, een belangrijke lezing gehouden worden over „Tulpenzle c- ten". met llchtbee'den door den heer H. v. Stijgeren t« Heiloo. (Zie de advertentie in dit nummer.)

Schager Courant | 1931 | | pagina 11