Sctoasr Courant Het Suikerbieten-ontwerp, FOSTER'C Vierde Blad. BOERDERIJ en VEEHOUDERIJ Een armzalig wetsontwerp je Overwerkte Zenuwen Uit onze Omgeving. X RugpijnNieren Pillen Zaterdag 7 Maart 1931. 74ste Jaargang. No. 8828 dat de stedeling in den waan brengt, dat het bniten op het land, dank zij den regeeringssteun heelemaal nog niet zoo sleoht is. Eindelijk is het toch verschenen. We hadden haast den moed al opgegeven. Maar nu ligt het ontwerp dan toch voor ons en willen wij voor de lezers der Schager Courant hierover eens het een en ander mededeelen, overtuigd als we zijn, dat dit ontwerp veler belangstelling zal hebben. In groote trekken is de inhoud van hei wetsontwerp als volgt: De steun - verleening geldt voor de campagne 1931; aan de suikerfabrieken wordt een garantie verleend, ten einde, een zoodanige bietenprijs mogelijk te maken, dat een redelijk in stand blijven van de bietenteelt voor dit jaar te verwachten is. De regeering stelt voor een toeslag te verleenen van maximaal 4 gld. per 1000 K.G. bieten. Deze toeslag wordt minder, als de suikerprijs stijgt en vervalt, wanneer de suikerprijs is gestegen tot 12.36, dit is ongeveer de prijs van 1929, vóór de crisis. De regeering acht het verder gc- wenscht, den bietenbouw te beperken, liefst zooveel, dat in het binnenland niet meer suiker geproduceerd wordt, dan het verbruik bedraagt. Waar de consump tie in ons land de laatste jaren 78 van de binnen- landsche productie van bietsuiker bedroeg, wordt de prijsgarantie beperkt tot 80 van het gemiddelde in de laatste jaren geleverde bieten. 80 van een gemiddelde bietenproductie is 1710 millioen K.G. bieten, aangezien gedurende de laatste 3 jaar gemiddeld 2140 millioen K.G. bieten zijn ver bouwd en de maximale garantie f 4 bedraagt per 1000 K.G. bieten, ergo wordt dc maximale garantie 6.850.000 gld. In de regeling is verder aan de opbrengst van pulp en melasse eenige ruimte gegeven en deze opbrengst tot een bedrag van f3.gerekend per 1000 K.G. bie ten, aan de belanghebbenden gelaten, terwijl boven dezen prijs de helft in mindering komt van de ga rantie. Ziezoo, zal menige leek zeggen: die boeren zijn toch maar goed af. Als hun zaken niet voor den wind gaan. komt de regeering te hulp en dan komt het goed in orde. Eerst de tarwewet, daarna de aard- appelmeeltransactie van de regeering en nu weer dat suikerbietenontwerp, die boeren hebben toch heusch geen klagen. De stedeling kan zoo spreken, doch wie wat nader met dc zaak bekend is, kan geen woordon genoeg vinden om zijn verontwaardiging uit te spre ken over een ontwerp, dat nog wel den wijdschen ti tel draagt van steunverleening. 't Is gewoon weg een paskwil, een misleiding, die nergens anders toe kan dienen, dan om den stedeling in den waan, te bren gen, dat het buiten op,hct land, dank zij den regee ringssteun, nog heelemaal niet, zoo slechts Is. Dit is wel het meest fatale in dit ontwerp. De landbouwers zouden evenwel m.i. goed doen door dit wetsontwerp met een breed gebaar af te wijzen en de regeering toe te roepen: als ge zoo harteloos zijt en zoo weinig ge voel hebt voor onze nooden, houdt dan uw handen maar thuis, want dit ontwerp houdt zoo weinig reke ning met onze nooden, dat wij liever zonder hulp direct ten gronde gaan, dan mèt dit ontwerp een langzamen ondergang tegemoet te gaan. Oordeel zelf, geachte lezer. De bedoeling van het wetsontwerp is om aan de fabrieken een hoogeren prijs te garandeeren, dan de fabrieken voor haar product op de wereldmarkt kun nen verkrijgen. Dc fabrieken kunnen daardoor een hoogeren prijs voor de bieten uitbetalen. De steun verleening begint bij een suikerprijs van fS.90; hier bij geeft het ontwerp een garantie van f2.86, hetwelk overeenkomt met f4 per 1000 K.G. bieten; dat wil zeg gen: bieten, die 140 K.G. suiker per ton geven of 14 Hiervoor heeft men dus bieten noodig met een suiker gehalte van 17 Het verschil tusschen 14 en 17 gaat in de melasse en de pulp weg en telt voor de verrekening niet mee. De landbouwredacteur van het Handelsblad maakte uit deze gegevens onder staand staatje. In de eerste kolom wordt aangegeven de suikerprijs zooals die zal kunnen worden, gedurende Augus tus 1931 tot Juni 1932; de tweede kolom geeft aan het bedrag bij elk dier prijzen beboorende, dat de fabrie ken van de regcering zullen ontvangen per zak sui ker van 100 K.G. en de derde kolom geeft aan den Overeenkomstigen toeslag, dien de fabrieken por 1000 K.G. bieten van 17 suikergehalte aan de boeren zullen kunnen uitkceren (administratiekoslen) ver waarloosd. Suikerprijs Garantie op suikerprijs Toeslag op bieten van 17 f 8.90 f2.86 14.— f 9.10 f2.76 f3.86 f 9.30 f2.66 f 3.72 f 9.50 f2.56 f 3.58 f 9.70 f 2.46 f3.44 I 0.90 f2.36 f3.30 f 10.10 12.26 13.16 f 10.30 f2.06 f2.88 f 10.50 f 1.86 f2.60 f 10.70 f 1.66 f2.32 f 10.90 f 1.46 f2.04 f 11.10 f 1.26 f 1.76 f 11.30 f 1.06 f 1.48 f 11.50 f 0.86 f 1.20 f 11."70 f 0.66 f 0.92 f11.90 f 0.46 f 0.64 f 12.10 f 0.26 f 0.36 i 12.36 f0.00 f0.00 Die bedragen moeten dan eventueel nog vermin derd worden met de helft van het bedrag, dat méér dan f3.— per 1000 K.G. bieten voor melasse en pulp tezamen wordt gemaakt. Deze bepaling zal de regee ring noodig hebben geacht voor het geval, dat aan deze afvalproducten eens iets extra's mocht worden verdiend. Het zou voor dc Regeering toch al te dwaas zijn om dan niet mede te deelen in dit voordeeltje. Het is evenwel niet denkbaar, dat onder de huidige omstandigheden deze bepaling zal behoeven te worden toegepast. De afvalproducten der suikerfabrieken toch zullen ook naar verhouding niet meer kunnen opbren gen dan andere producten welke voor veevoeder zijn bestemd. In het kort komt de zaak dus hierop neer, dat de Regeering aan de fabrieken garandeert een prijs van f 12.36 per 1000 K.G. bieten. Aan de verbouwers kan dit bedrag natuurlijk niet worden uitbetaald. Immers de fabrieken moeten haar exploitatiekosten in reke ning brengen en de uiibetalingen dor fabrieken zullen als alles meeloopt, zeker niet hooger kunnen zijn dan 9 tot 11 gld. per 1000 K.G., niettegenstaande deze steunverleening. De akkerbouwers die lust mochten hebben om het voor dien prijs te probeeren, moeten evenwel voor zichtig zijn, want de garantiebepaling geldt maar voor 4/5 deel van het gemiddelde aantal K.G. bieten, dat door een bedrijf in de drie laatste jaren is ver bouwd geworden. Die hoeveelheden staan alle ver meld in de boeken der fabrieken, zoodat een controle hierop niet moeilijk kan wezen en achterdeurtjes kunnen daarbij geen dienst doen. De Regeering staat n.L op het standpunt, dat de bietcncultuur alleen ge steund mag worden, voor zooverre zij voorziet in de Nederlandsche suikerbehoefte. Hoe is de Regeering er nu toe gekomen om bij een suikerprijs van f 12.36 de steun geheel stop te zetten. Wel eenvoudig zoo. Zij heeft eenvoudig de suikerprijs van 1928 en 1929 tot basis genomen. Opgemerkt moet hierbij worden dat er toen ook al van een crisis sprake was in de suikerbietencultuur, zoodat de Re geering uitgegaan is van een door diverse omstandig heden ongezonde marktprijs. Zij heeft zich niet tot taak gesteld om het leven der akkerbouwers mogelijk te maken, neen, er is eenvoudig geredeneerd: welke regeling kan er getroffen worden, opdat op den ver bouw van bieten niet meer verloren wordt dan op andere akkerbouwgewassen. Want de Regeering en hare adviseurs kunnen toch heel goed weten dat voor een prijs van f9 tot fll per 1000 K.G. onder de te genwoordige omstandigheden geen bieten kunnen worden verbouwd. Op de groote crisisvergadering der neutrale R.K. en Chr. landbouworganisaties te Goes, zijn de productiekosten heel krap berekend vastge steld op 545 gld. per H.A., hetgeen dus ongeveer over eenkomt met f 16 per 1000 K.G. bieten. Dit bedrag is op verschillende vergaderingen ongeveer als mini mum genoemd, i..l. zooveel gutdens als suikerprocen ten. Een prijs van f9 tot .11 blijft dus verre beneden den kostprijs. In diverse vergaderingen van aandeel houders van suikerfabrieken is dan ook het al of niet draaien in de aanstaande campagne afhankelijk ge steld van den toegezegden steun en daarbij is zelfs vermeld dat een bietenprijs van f 12 onaanvechtbaar was. De Voorzitter der Gron. Maatij. van Landbouw, heeft dan ook als lid der Friesch-Gron. Coop. Suiker fabriek aan de leden geadviseerd om dit jaar geen bieten pit te zaaien. Mogelijk had deze Voorzitter uit anderen hoofde al reeds kennis gekregen van het regeeringsvoorstel. Het ziet er dus naar uit dat het met de bietenteelt dit jaar mis zal loopen. De gevol gen hiervan zullen niet gering zijn. Aan de suiker bieten wordt aan de landarbeiders per jaar in Ne derland een loonbedrag uitbetaald van 11.9 millioen gulden, verder aan de binnenschipper^' voor het ver voer der bieten pulp en melasse 4 millioen gulden en tenslotte aan arbeidsloonen in de fabrieken (zonder het salaris van directie, technici en kantoorpersoneel) een bedrag van 5.4 millioen gld., te zamen alzoo 21.3 millioen gld. Daarbij moet nog als een belangrijke factor worden aangemerkt dat het rooien der bieten in een tijd valt, dat er voor het. overige weinig landarbeid valt te ver richten. Wanneer deze arbeidsintensieve teelt gaat verdwijnen en wordt vervangen door de teelt van granen en peulvruchten gaat meer dan 15 millioen gld. arbeidsloon verloren. Heeft de regeering hieraan wel voldoende aandacht geschonken. Ja, maar zal men opmerken, het wetje kost toch al ruim f6.000.000 aan de Staat. Dit bewijst alleen dat de suikeretende bevolking van ons land al gedurende enkele jaren een voordeel geniet ten koste van de akkerbouwers van ettelijke tientallen millioenen. Dat kan toch zoo niet blijven. Tegen zulke enorme verliezen moeten toch sterke dammen worden opgeworpen, anders wonen over ettelijke jaren in ons land een grcot aantal ver armde boeren, die hun bedrijven zullen verlaten, om in de steden hun werkkracht te gaan verkoopen. Zou men dat in Den Haag nu ook niet zien? Is men daar dan ziende blind en hoorende doof? Laten wij eerlijk zijn in deze De schuld van dit armzalige wetsontwerpje moet niet gezocht worden bij de commissie-Lovink. De minister heeft in deze het advies gevraagd van de Commissie voor F.cono- mische politiek en deze commissie heeft in deze het laatse woord gehad en aan den Minister geadviseerd dat de premie niet hooger gesteld mag worden dan noodig is, om aan de boeren het verlies te vergoeden, dat zij lijden door bieten te telen m plaats van an dere gewassen. Uit welke leden deze commissie be staat laat zich wel bedenken, 't Zijn natuurlijk on baatzuchtige economen, die het o zoo goed met den landbouw meenen. Er wordt beweerd, dat in Rusland de boeren door de Regeering worden uitgebuit om te produceeren voor de gemeenschap. Laten wij een oogenblik aan nemen, dat dit waar is, welnu in ons land gaat nu hetzelfde gebeuren. Onze Nederlandsche regeeriing werkt er toe mede om de boeren te laten produceeren beneden kostprijs. Daarvoor maakt zii zelfs wetten, 't Is fraai. Aan den eenen kant verlokt zij belang hebbenden tot het aannemen van credieten, aan den anderen kant ontwerpt zij wetten en handhaaft zij toestanden, waardoor de credieten als sneeuw voor de zon versmelten. Hoe lang nog zal de boerenstand zich dit laten welgevallen? Waar is de krachtmensch om in deze toestanden verbetering te brengen? Ik wil ditmaal eindigen met een kort gedichtje, over genomen uit de Veldbode: Zijn w' een onderworpen volksstam. Wij. de zaaiers en de ploegers, Dat men ons om niet laat werken, Ons, de landelijke zwoegers? Moei ons loon op twintig centen Als de stad verdient haast tachtig, Is onz arbeid minderwaardig, Is de steedling dan almachtig? Moeten wij ons meer bekrimpen, En mis-chien in lompen loopen, Opdat zij hun brood en suiker Voor een schijntje kunnen koopen? Niet met vloed van mooie woorden, 't Landvolk strijdt thans voor zijn rechten, Geelt ons antwoord. Ilaagsche heeren, Zijn wij soms der steden knechten? kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuw stillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten HEERHUGO WAART) Door de tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven" werd hare Jaarvergadering gehouden, in het lokaal van den heer Galis, aan de Langereis. Aanwezig waren 45 leden. Door den heer Brugman werd de vergadering mei een woord van welkom geopend, terwijl in het kort door hem werd geschetst de gang van zaken de vereeniging betreffende, gedurende haar 33-jarig bestaan. Van de oprichting af is spr. voorz. der vereeniging geweest en vooral de eerste jaren van haar bestaan had ze een krachtlgen steun in den heer F. van der Goes, die trouwens In deze geheele omgeving vruchtbaar werk zaam is geweest voor het vereenigingsleven. Mede in korte trekken werd geschetst het ontstaan en de ont wikkeling van het veilingswezen, waarvan het bestaan zeker niet gering geacht moet worden. Wel is er veel strijd gevoerd moeten worden, doch spr. meent dat met voldoening op den afgelegden weg terug gezien mag worden. Komt hiervan een goed deel op rekening van het bestuur, ook de volledige medewerking van het gros der leden heeft hiertoe veel bijgedragen. Spr. hoopt, dat ook ditmaal weer de besprekingen een kalm verloop mogen hebben en in het belaag der vereeniging zouden zijn. De uitgebreide notulen van den Secr., den heer P. Kos telijk werden onder dankzegging goedgekeurd. Door den Voorzitter werd meegedeeld, dat verschil lende ledenlijsten van de aangesloten vereenigingen niet aan behoorlijke eischen voldoen, zoodat uniforme leden- registers door den Bondssecretaris worden samengesteld voor de naamteekening der leden, zullen door de bestu ren zitdagen worden gehouden. Vervolgens werd verslag uitgebracht der laatst gehou den vergadering van den Vierbond, speciaal met betrek king tot de korting aan den handel voor contante be taling en de proeven ter verkrijging van een betere soort roode bewaarkool. Medegedeeld werd, dat bij het Bondsbestuur bloem kool- en zilveruienzaad aangevraagd kan worden. Door den heer Meereboer werd hierna het flnantieel verslag uitgebracht Op 1 Jan. j.J bedroeg het ledental 228; de totale ontvangsten hebben bedragen f 562.18, de uitgaven f 399.74%, alzoo een batig saldo, groot f 162.43% Het bezit der vereeniging steeg daardoor tot f 2182.27%. De rekening, door de heeren Jac. Kostelijk en A. War- naar nagezien en ln orde bevonden, behoudens een klei ne wijziging, werd goedgekeurd onder dankzegging aan penningmeester en commissie. Vervolgens werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht Gewezen werd hierin op den crisistoestand de hagelschade, de over het algemeen zeer onbevredi gende uitkomsten der bedrijven, zoowel wat aangaat de productie als de gemaakte prijzen. Met voldoening werd er door spr. op gewezen, dat door de regeering is ingegrepen, meer speciaal ook, dat door het Provinciaal bestuur ln samenwerking met de ge meentebesturen de helpende hand is uitgestoken door criedietverleening. Ten zeerste hoopt spr., dat de uit komsten van 1931 zoodanig mogen zijn. dat door velen deze verzwaring van schuldenlast ten deele, nog liever geheel, mocht kunnen worden afgewenteld. Spr. zou zich niet gaarne wagen aan voorspellingen, doch de erva ring heeft geleerd, dat de bedriJfsultkomst, vooral ook voor onze omgeving, hoogst wisselvallig ls. Dit hebben we voor, vervolgt spr., dat onze producten worden ge bruikt in alle rangen en standen en stellig niet gerekend behoeven te worden onder de duurste voor consumptie. Spr. wil niet voorbijzien het steeds hooger optrekken der tariefmuren, doch er tevens op wijzen, dat door hoog staande economen ernstig wordt gezocht naar een meer gezonde oplossing. In dit verband werd ook gewezen op de conferentie in Den Haag onder leiding van den heer H. Colijn, als gevolg van diens krasse optreding in Ge- nève. Wordt in Duitschland door de agrariërs aange drongen op beschermende rechten, door dik en dun, daar staat tegenover, dat dit krachtige bestrijding on dervindt van de zijde der industrieelen. In elk geval acht spr. t van zeer groot belang, dat we een grooten voor sprong hebben, vooral by een eerlijke concurrentie, dat onze tuinbouw op vrij wat hooger peil staat dan elders; onzerzijds dient alles te worden gedaan om dien voor sprong te behouden, zoo mogelijk nog te vergrooten. Noo dig daarvoor zal ook zijn, dat we allen als één man ach ter de organisatie blijven staan en laat van ons nooit gezegd behoeven te worden, dat we meedoen aan afbre kende critiek, waartoe zoo velen zich in ongunstige tij den zoo licht laten verleiden. Door onze Bondsbestuursleden werden, waar dit mo gelijk was, steeds de Bondsvergaderingen bijgewoond. Gewezen werd op de totstandkoming van het nieuwe betaalkantoor, een gebouw, waarop met trots mag worden gewezen; ingevolge de minder gunstige om standigheden zijn daar het Bondsbestuur geen verdere plannen gemaakt voor verbouwing der veiling. Het dagelijksch bestuur hield ter afdoening van ver- sohillende aangelegenheden vele onderlinge besprekin gen. Voorts verliep het vereenigingsleven kalm en rustig. Spr. eindigde zijn -verslag met den wensch dat de economische toestand spoedig een gunstige wending zal mogen nemen, opdat het volgend jaarverslag van meer opgewekten aard kan zijn en tuinbouw bij voort during moge groeien en bloeien. Het krachtig applaus gaf den voorzitter aanleiding den secretaris dank te zeggen voor zijn keurig en uit gebreid jaarverslag en hem toe te wenschen zijn volgend jaarverslag in opgewekter stemjnlng te mogen samen stellen. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd de heer Gaijaard met zeer groote meerderheid van stemmen herkozen en verklaarde deze de benoeming aan te ne men. Door den heer F. Liefhebber was medegedeeld, dat hij geen herbenoeming kon aanvaarden. De voor zitter sprak er zijn leedwezen over uit, dat lichamelijke gesteldheid hiervan dc oorzaak was en sprak eenige waardeerende woorden "oor hetgeen de heer Liefhebher als bestuurslid gedurende een reeks van jaren voor de vereeniging is geweest; spr wenscht hem zooveel mo gelijk verbetering ln zijn toestand toe. Voor deze vacature werd gekozen de heer Jac. Koste lijk, die de benoeming aannam. Voor de 15 April open vallende vacature, door net vertrek van den heer Brug man, werd gekozen de heei J. Gutter, die mede de benoeming aannam De voorzitter feliciteerde de gekozenen en tevens 1e vergadering; de heeren Kostelijk en Gutter toch hebben steeds blijk gegeven van warme belangstelling voor de vereeniging; door spr. werden woorden van warmen dank gebracht aan zijn medebestuurders en de leden, voor de steeds ondervonder- medewerking. Volgde mededeeling van hetgeen door het Bonds bestuur aan de algemeene vergadering zal worden voor gelegd. Ten aanzien der korting aan den handel werd door de Bondsbestuursleden een nadere uiteenzetting ge geven. waarna besloten werd, hieromtrent nog geen bepaald besluit te nemen, aangezien nog moet worden afgewacht de redactie van hef desbetreffende voorstel. Desgevraagd werden enkele mededeelingen gedaan met betrekking tot de voor te stellen pensioenregeling. Uit den boezem der vergadering kwamen geen voor stellen voor de Bondsvergadering, zoodat kon worden overgegaan tot de aanwijzing van afgevaardigden. Bulten de bestuursleden en het a.s. bestuurslid, de heer Gutter, werden uit en door de leden aangewezen de heeren Van Essen, D. Olie. A. van der Veer en P. Witsmeer; tot plaatsvervangers de heeren P. Over en A. van Stiprlaan. De bespreking van den beschrijvingsbrief werd opge dragen aan het bestuur met de afgevaardigden en plaatsvervangers, tenzij nog zeer belangrijke voorstel len bij het Bondsbestuur mochten inkomen, ln welk geval nog een ledenvergadering zal worden uitgeschre ven. Hiermee is men genaderd tot de rondvraag. Door den heer Olie werden onder instemming der Waarom noodeloos dag in, da- u11 aan doffe, on ophoudelijke rugpijn lijden met scherpe, steken de pijn bij bukken of zich oprichten? Waarom die ellendige last van uri nek walen, hoofdpijn cn duize ligheid? Deze kwalen wijzen maat al te vaak op nier zwakte, waardoor urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden in het bloed achterblijven in plaats van er uit gefiltreerd te worden Waarom? Als blijkens de ervaring van zoovelen Foster's Rugpijn Nieren Pillen i:i dergelijke gevallen zoo weldadig kunnen werken; de verzwakte nieren weder kurincn opwekken en versterken, en zoodoen de zoowel rheumatiek, jicht, waterzucht, spit en nier- gruis kunnen voorkomen als verbeteren. Verwaarloos geen kostbaren tijd! Grijp de kwaal onmiddellijk in haar wortels aan. Bij alle drogisten enz. f 1.75 p flacon. vergadering woorden van waardeering gericht tot den voorzitter. Een klacht over plaatsing van vaartuigen van han delaars in de overkapping, zal in het Bondsbestuur ter sprake worden gebracht Nadat door de heeren Kostelijk, Meereboer en Klaver mede woorden van waardeering waren gericht tot den voorzitter en hem het eere-voorzltterschap van „Nieuw Leven" was aangeboden, ging deze tot sluiting over, zijn warmen dank betuigende voor deze bewijzen van waardeering, voor de wijze waarop hem de leiding der vergaderingen tot een genoegen waren gemaakt, om te eindigen met de beste wenschen voor „Nieuw Leven" en hare leden. WTERTXOERWAARD Begrafenisverecniglng Woensdagavond vergaderde do Begrafenisvereeniging ln het lokaal van den heer H. v. d. Woude, onder leiding van burgemeester Haringhuizen. Aanwezig 15 leden. Voorziter spreekt zijn genoegen uit over de goede opkomst. De door den heer J. Speets voorgelezen notulen wor den onder dank vastgesteld. Naar aanleiding dezer notulen deelt voorzitter mede, dat door 't bestuur Inlichtingen zijn ingewonnen inzake crematie. In een vorige vergadering was hiertoe 't ver zoek gedaan. De vereeniging kan evenwel geen lid wor den, doch iedereen kan buiten de vereeniging om Ud worden. Op welke voorwaarden dit kan geschieden, kaa bij het bestuur worden geinformeerd. Wil een aangeslo ten lid echter gebruik maken van crematie is de ver eeniging wel bereid een zoodanig bedrag bij te passen, wat anders aan een begrafenis wordt betaald. Uit het jaarverslag van den secretaris hebben we aan- geteekend, dat de vereeniging thans zonder schulden is. Het ledental bedraagt 360, verdeeld over 123 gezinnen, en wel 104 leden beneden 16 jaar; 140 van 16—45 jaar; 49 van 4555 jaar, 52 van 5565 jaar; 12 van 6570 jaar en 3 boven 70 jaar. Overleden zijn 7 leden, waarvan 9 begrafenissen door de vereeniging zijn uitgevoerd, als mede 9 van niet leden, waarvan één op een'begraafplaats in een naburige gemeente. Naar aanleiding van 't jaarverslag wordt door den heer Sieswerda opgemerkt, dat het ledental in vergelij king tot het aantal ingezetenen nog betrekkelijk klein ls, en vraagt of 't misschien ook op den weg van 't be stuur ligt den og niet'leden tot toetreding op te wekken. Het is toch werkelijk een algemeen belang. Voorzitter zegt dat de bode zeer actief is en wel zijn best doet om nieuwe leden aan te werven. Tot commissieleden voor 't nazien der rekening wa ren aangewezen de heeren Sieswerda, A. Keesman en J. Delver. Eerstgenoemde deelt mede dat hij als com missie alle bescheiden had vergeleken en In uitstekende orde had gevonden. Ontvangsten f 2120.65. uitgaven f 1333.51, alzoo een batig saldo ad f 787.24, waarvan f 730.73 op de boerenleenbank geplaatst Voorzitter zegt dank aan den heer Sieswerda voor 't uitgebracht rapport en aan den heer Speets voor zijn ac curaat gehouden beheer. De secretaris licht nog toe dat de schuld .is afgelost en dat de gemaakte winst voor 't meerendeel komt door de begrafenissen van niet-leden. De heer C. Haringhuizen, die periodiek als bestuurslid moet aftreden, wordt met bijna algemeene stemmen herkozen. Tot leden der financieele commissie voor de rekening 1931 worden aangewezen de heeren S. Sieswer da. A. K. Kaan en W. Peereboom. Ten slotte deelt Voorzitter mede dat de heer Joh. Vis ser wegens vertrek uit Schagen geen rouwkoets meer beschikbaar kan stellen.zooöat we nu geheel op den heed Plevier zijn aangewezen. De inspectie over dekleedmg der dragers zal nog ge beuren. Inmiddels zal de reservekleeding uitgebreid moe ten worden. Bij de rondvraag zegt de heer A. Rob dat het reeds een paar maal gebeurd is, dat de rouwkoets over t(jd waa wat niet plezierig is. Voorzitter zegt dat hieraan de aandacht zal worden geschonken, doch dit kan somtijds ook van omstandig heden afhangen. De heer Speets licht in verband hiermee nog nader toe, dat 't bij één geval geheel bulten de schuld van Ple vier was. De weg was plotseling buitengewoon glad en wanneer men dan 8 paarden op scherp moet zetten, wordt 't onwillekeurig iets later. Verder zegt de heer Speets dat het hem genoegen doet dat de heer Haring huizen als bestuurslid is herkozen. De samenwerking •s steeds goed. Ten slotte deelt hij nog mede. dat ook do gelegenheid bestaat per auto te begraven. De heer Boon tjes te Schagen stelt Ujkauto en volgauto's beschikbaar Het verschil in prijs is niet groot. Hierna sluiting. Jaarvergadering Weegbrug. Vergadering van de Vereeniging Weegbrug op Don derdagmiddag 5 Maart, onder leiding van den heer P. J. Vissoher. Aanwezig 6 leden. Voorzitter deelt mede, dat de secretaris, de heer D. Sleute.1 wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn en verzocht den heer Peereboom van deze verga dering aanteekeningen te willen houden. De notulen vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Uit het Jaarverslag van den Secretaris hebben we 't volgende aangeteekend: Gfdurende 3930 werd op de Weegbrug gewogen 270470 K.G. stroo. 7910 K.G. hooi, 165115 K.G. suikerbleten, 150623 K.G. diverse goederen, 42878 K.G. ondeelbare voorwerpen, 5 koeien en 2 var kens, tot een totaal bedrag van f 149.45. De rekening van den penningmeester, nagezien door de heeren A. K. Kaan en P. Visser Az., was in orde bevonden. De ontvangsten hadden bedragen f 149.(5, de uitgaven, met inbegrip van f 7.74 nadeeüg saldo vorig jaar. f 134.16. alzoo een batig saldo ad f 15 29. Door omstandigheden zijn de ontvangsten en uitgaven over de maand Januari 19S2 in deze rekening verwerkt, zoodat het saldo 1930 feitelijk f 11.61 bedraagt. Aan den penningmeester wordt dank gebracht \*oor zijn goed gehouden beheer en aan de commissie voor de gedane moeite. Op voorstel van 't bestuur wordt de brug weer op de zelfde voorwaarden verhuurd aan den heer P. Schenk.

Schager Courant | 1931 | | pagina 13