Van Houten s AFSLUITING RIJWEG. Koolland vergevorderi Blauw vischgraat Heeren= Costuums, 1. OTSEN - Kolhorn. Timmermansknecht Koppes' Duivebooneti flinke Werkjongen, Dertig maanden hongersnood. Naar hst hoogste ambt der Fransshe republiek. Muiterij in het Chineesche leger. De ramp op de Fidzji- eilanden. Cycloon op Mauritius. Oyerstrooming;n in Frankrijk te wachten. Moord onder den grond. Advertentiën. 2=rij, f 23.00, Luidspreker Meisje of Vrouw Een creatie van Tante Jet. CACAO VtwlcheTijjafa Ut 't^eAiuiA Flinke Dienstbode A N y A PAULOWNA Politie. Gevonden: Een portemonnaie. Verloren: Een deksel van een melkemmer en een wieg. Biljarten Holl. Noorderkwar ier. Dinsdag a.8., 10 Maart, wordt het kampioenschap groot biljart van de vereeniging Holl. Noorderkwar tier verspeeld in café Slikker te Anna Paulowna. Deelnemers zijn de hecren: Hop, J. Schenk Dz., J. Schenk Az., A. de Wit, Ruis en Hoogland. Waar de hceren onlangs bij Peetoom te Nieuwe Nie- dorp op klein biljart zoo schitterend hebben gespeeld, zullen ze thans hun krachten op de groote tafel me ten en is dat het eerste pogen van de vereeniging Holl. Noorderkwartier, om ook in deze omgeving pro paganda te maken voor de groote matchtafel, zulks mede op aandringen van het hoofdbestuur van den Neder!. Biljartbond. Z IJ P E PETTEN. Donderdagavond vond ic café „Vriesman" de open bare bijeenkomst plaats belegd door de plaatselijke af- deeling van de V.A.R.A. De opkomst was zeer groot, waarvan do heer Geensen in zijn openingswoord dank baar gewag maakte. De heer Bredewold uit Zwolle, die bij ontstentenis va.i den heer Lebon het woord voer de, behandelde in den breede het zender-vraagstuk. Spr. wees er op. hoe de A.V.R.O. nog Immer halsstarrig weigert om in den geest van onderlinge verdraagzaam heid cn samenwerking te komen tot een afdoende op lossing van het urgente zenderprobleem cn aldus de belangen der luisteraars met voeten treedt Een en an der werd uitvoerig, o.l. wel iets tè uitvoerig, met citaten toegelicht Na een muzikaal Intermezzo van den heeren Prins c.s. uit Sohagen, trad dan Willem van Cappellen voor het voetlicht. Eerst met een fragment uit Hey'ermans' „Schakels". Op waarlijk meesterlijke wyze gaf hy de sappige dialoog weer tusschen Pancras Duif en zyn broer Hein. Met „De Vlucht" van Adama van Scbelte- ma verplaatste hy ons naar het begin van den wereld oorlog. Tot besluit liet hy d«- geestige schets van Nona: „Een vrooiyko Sinterklaasvertelling" hooren. De In- boud was ln overeenstemming met wat de titel beloof de. Wat werd er genoten by do uitvallen ln onver- valecht Jordaansch van he* lid van ..De Algemeene Ne- derlandsche Sinterklazenbond" Van Dyk. Een uitermate harteiyk appluas gaf uiting aan de gevoelens, die men voor dezen waarlijk grootcn voordrachtkunstenaar koes tert. De organisatoren kunnen met voldoening op dezen geslaagden avond terugzien. LAN GEN D IJ K OTJDKARSPEL. De burgemeester deeer gemeente heeft zyn ambts bezigheden ten gemeentehuize hervat NIEUWE N I EDO R T Gisteravond h«d in de Ned. Herv. Kerk een byeen- komst plaats, waar Ds. Baar van Alkmaar sprak in verband met het feit, dat ln deze gemeente geen predi kant kan worden beroepen, alvorens door de Kerk- voogdy der Ned. Herv. Kerk alhier voldaan Is aan den aanslag, opgelegd door der- Raad van Beheer. Die aanslag bedraagt zoo ongeveer 26 4 27 duizend guldon. Wy komen in het volgend nummer op de rede en de discusles terug. De vergadering was zeer matig bezocht. Bohalye de Kerkeraad waren slechts 8 leden tegen woordig. met enkele nlet-leden. De Kerkvoogden waren niet gekomen. Zegge 1 notabel was aanwezig, welke direct na afloop der rede van Ds. Baar de beenen heeft genomen. Vermoedelijk zag hij een bui hangen, die hy niet wenschte af te duwen WINKEL Vrijdagavond vergaderde de Begrafentsvereeniglng Winkel", ten huize van den heer D. A. de Bruijn. Ge zien de hèerschende koude en de vele voorkomende ziek tegevallen was het bezoek gering. Met een woord van welkom opent de Voorzitter de vergadering en geeft in zijn inleidingswoord te kennen dat het afgeloopen jaar flnantieel gunstige resultaten beeft gehad. Met waardeering spreekt de Voorzitter over de wijze waarop aanspreker en dragers hun taak heb ben vervuld, en waar het wel en wee der vereeniging voornamelyk aan hun werk afhangt, doet het spr. ge noegen te weten dat we beschikken over aansprekers en dragers, welke volkomen doordrongen zyn van den ernst van hun taak. Ook de kleedingbewaarder een woord van waardee ring, Eij een Inspectie ten zijnen huize is gebleken hoe netjes daar alles wordt verzorgd.. Rekening 1930. De leden der commissie van onderzoek konden niet aanwezig zijn, doch hebben hun goedkeuring aan de re kening gehecht Na toelichting door den penningmeester wordt de re kening vaatgestold in ontvangst op f 1239.99li, en uit gaaf op f 1184.41K, batig saldo f 55.58. Den pennlngmoester wordt dank gebracht voor ztjn gehouden beheer en de commissie voor haar onderzoek. Door den secretaris wordt het verslag 1930 uitgebracht, waar uit wij vermelden: Thans fungeeren als aansprekers de heeren D. Dekker en P. Zeeman: cn als dragers, de heeren J. Ham Sr., G. Kuiper, A. Dol, J. Peetoom, C. Molenaar, A. Deliën en P. Keijzer, als reservedragers, de heeren P. Hoek, K. Bart cn H. van der Meer. Het aantal dee.lnemers bedroeg op 31 December 372, tegen 360 in 1929. Als ledenhoofden van gezinnen zijn aan te merken 101 Ingeschrevenen. Bestuursfunctle's bleven verdeeld als volgt: de heern G. J. van Leersum, Voorzitter, J. Rooker, penningmeester cn A. de Ridder, secretaris. In 10 gevallen werd van de diensten der vereeniging gebruik gemaakt, en wel 1 geval voor een ingeschrevene en eenmaal voor een levenloos geboren kind van oen ingeschrevene, en 8 gevallen voor een niet Ingeschrevene waarvan 1 uit het tehuis voor ouden van dagen. KleedIngvernieuwlng behoefde niet plaats te hebben. Voor regeling der huishoudelijke zaken werden In 1930 1 bestuurs- cn 1 ledenvergadering gehouden. Het verslag wordt met een woord van dank goedgekeurd Voor het nazien der rekening 1931, wordt door den Voorzitter een commissie benoemd, bestaande uit de hee ren S. van Splunter. K. Bakker Sz., en C. Peetoom. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Helder en J. de Veer, worden met algemeene stemmen herkozen en zullen daarmede in kennis worden gesteld. Rondvraag. Do heer Peetoom vraagt in de vacature-Heggelaar, weer een vaste drager te benoemen. De Voorzitter deelt mede dat daarin reeds is voorzien daar vóór deze vergadering het bestuur heeft benoemd den heer K. Bart Voor dezen benoemde zal een nieuw costuum worden gemaakt, waardoor dan tevens een an der costuum ln reserve komt Vervolgens is door het bestuur besloten den aanspreker van een passende parapluie te voorzien. De heer Peetoom spreekt over een begrafenis waar do dragers vroeg voor van huis moesten en ruim een half uur moesten wachten. Opgemerkt wordt dat het uur van vertrek wel goed was, doch door onvoorziene omstandigheden werd het iyk een half uur later uitgedragen. Do Voorzitter deelt mede dat het begraven van uit de buitenwykcn toch ook door het bestuur onder het oog is, gezien en besloten is, voor groote afstanden by on gunstig weer de dragers te laten brengen als er geen gelegenheid is om b.v. met de volgwagens mede te kun nen. In het algemeen gaat het gesprek over tot een alge meene beschouwing van de orde en regel by begrafe nissen, waarvan voor din gunstigen Indruk naar bul ten. niets mag ontbroken, en by dit werk de algeheeie k «r berust by don aanspreker. -""?t een woord van dank voor de opkomst de Yvtgudering gesloter AUTO-ONGEVAL. Hedenmorgen, omstreeks 9 uur, brak van de auto der fa. Eecen, houthandel Oudkar.pel, de achteras. Het geval trok al heel spoedig veel bekijk. POLITIE. Gevonden: Een motor-renkap. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. „De grootste catastrofe in de geschiede nis der menschheid" Millioencn wan hopige» in China. Reeds meer dan dertig maanden, meldt een K. W. P.-bericht uit Peking aan de ,Msbwoedt nu de vree- selijke hongersnood in het stroomgebied van de gele rivier. En het aantal menschenlevcns, dat aan deze ontzettende ramp ten offer viel. is zóó groot, dat men gerust mag zeggen, dat dit de grcotste catastrofe is, die zich ooit in de geschiedenis der raenschheid heeft afgespoeld. Honderden kilometers in den omtrek ztjn alle bak- kerUen en magazijnen van levensmiddelen gesloten Er is niets te koop dan 'n handvol graan, waaraan men z n heele weekloon moet besteden. Er zijn geen spoorwegen, waarmee men de levens middelen van de ecne naar de andere provincie kan verzenden, ook geen automobielen of andero midde len van vervoer. Want de lastdieren die de wagens moesten trekken, zijn reeds lang geleden van honger omgekomen of door de hongerige eigenaars geslacht. De landerijen zijn absoluut uitgedroogd en verdord, want sinds maanden is er geen druppel regen geval len. In sommige streken van het land heerscht 's winters een bittere koude en de inwoners kunnen zich met hun armoedige kleeding daartegen niet beschutten, terwijl hout en andere brandstoffen absoluut ont breken. En deze noodtoestand duurt nu al meer dan twee en een half jaar. Millioenen Chineezen zien helaas, in hun hopeloosheid, geen anderen uitweg dan zelf moord. In een dorp, waar 800 huisgezinnen wonen, heb ben de bewoners al een jaar lang niets anders gege ten dan wortelen en blaren. En in de Ver. Staten en Europa breekt men zich het hoofd, wat met den over vloed van graan te beginnen Briand als opvolger van president Dou- mergne genoemd. Tot hen, die als mogelijke opvolgers van Douhaer- gue els president van de Republiek worden genoemd, behoort ook Briand. Ook is er een tijd geleden al weel een tegenspraak gevolgd op het gerucht, dat hem als toekomstig president van de Republiek doodverfde. Thans schijnt dit gerucht in politieke kringen weer op te duiken. De door Briand in zijn laatste parle mentaire redevoeringen aangeslagen „nationale" toon zou ten doel hebben de rechterzijde in Kamer en Se naat, bij wie hij niet bijzonder populair is, voor zijn candidatuur te winnen. Briand zou er zich van be wust zijn, dat ter linkerzijde Paul Boncour en Herriot candidaten voor de portefeuille van buitcnlandsche zaken zijn. Gezien Briand's leeftijd, zou het voor hem een oplossing zijn indien hij den weg naar het hoog ste ambt der Fransche republiek zou kunnen vinden. KLOPPARTIJ OP EEN BOUWWERK IN SPANJE. Communisten verwonden met revolver schoten vele arbeiders. Uit Madrid: Op het bouwwerk der nieuwe universiT teit heeft een kloppartij tusschen stakende communis ten en arbeidswillige arbeiders plaats gehaa. De be"b de partijen gingen over tot het werpen met steenen. Ten slotte haalden de communisten revolvers te voor schijn cn losten ongeveer vijftig schoten op hun te genstanders. Vele arbeiders werden gewond, verschei dene zwaar. Tienduizend soldaten naar de communis ten overgoloopen. Reuter seint uit Hankau: Een ernstige muiterij is uitgebroken in de twaalfde divisie regeeringstroepen, die bij de grens van Honan en Iloepeh in garnizoen lagen. Toen de troepen or der kregen naar Hankau te vertrekken, verkeerde de twaalfde divisie in de meening dat zij werden ge demobiliseerd en kwam als teeken van protest in op stand. De muiters sneden de telegraafdraden door en woelden de spoorrails los. waarna zij zich bij de com munisten aansloten, waardoor de roode legers in Centranl-China met 10.000 recruten werd versterkt. Acht met troepen geladen treinen vertrokken ijlings uit Hankau naar het tooneel der muiterij. In totaal 137 dooden. Draadloos uit Londen: De gouverneur van de Fidzji-eilanden heeft aan den minister van koloniën, bij terugkomst van een tournée langs de Noordelijke kusten, geseind, dat thans is vastgesteld dat bij de jongste overstroomin gen 137 personen het leven hebben verloren, waar onder vier Australiërs. De schade aangericht aan re- geering8eigendommen is groot, de wegen en bruggen hebben geleden, in vier districten is de watertoevoer afgesneden. Groote schade is aangericht aan particu lieren eigendom en aan de oogstf-n: vele huizen zijn volledig vernield. In alle contra is hulp ter beschik king gesteld. Groote schade voor den snikeroogst ge vreesd. De gouverneur van Mauritius, het aan Engeland behoorende eiland aan de Oostkust van Afrika, heeft den minister van Koloniën getelegrafeerd, dat Mau ritius 5 Maart docr eer cycloon is geteisterd. Men vreest dat over een groote uitgestrektheid schade is aangericht aan gebouwen en dat de suikeroogsten zeer zwaar zijn getroffen. Het i3 nog niet bekend, of er veel levens zijn verloren gegaan. Telefoon- en te legraafdraden zijn neergerukt. Het verkeer langs de wegen ondervindt groote moeilijkheden. Voortdurende was der rivieren. Uit Parijs wordt gemeld: Het ziet er opnieuw dreigend uit voor de bewoners der Seine-oevers. Het water, dat einde der vorige week was gezakt, is tengevolge van de nieuwe zware regens en krachtige winden wederom onrustbarend gestegen. De barometer wijst op niet veel goeds en reeds worden uit verscheidene plaatsen overatroomin- gen gemeld. Bij de Pont d'Austerlitz te Parijs, waar de stijging van de rivier steeds nauwkeurig door middel van het beeld van den Zoeaaf kan worden waargenomen, staan den heelen dag belangstellenden in fwachting der gebeurtenissen. Want het wordt bijna onvermij delijk geacht dat de Seine buiten haar oevers zal tre den. Maar ook uit Bretagne en uit het gebied van de Gironde komen onheilspellende tijdingen. Te Langoi- ran staat het historisch kasteel van den hertog van Epernon, door liet water ondermijnd, op instorten. Zes huizen zijn ontruimd. De Rhóne toont ook booze neigingen, evenals de Touques, die Pont-L'Eéque reeds half onder water heeft gezet. DROEVIG ONGEVAL IN DEN HAAG. Een bakker gedood. Gistermorgen is op de Heerengracht te 's-Gravcn- hage voor het Odéon-theater een ernstig ongeval met doodelijken afloop gebeurd. Op dat uur kwam een achttienjarige vrachtrijder met een mestkar van de brug Bezuidenhout de Heerengracht oprijden. De zes tigjarige bakker Van 't Hof uit de Paulus Potter straat, die met een bakfiets van de Fluweelenburg wal af de Hcerengracht opreed, werd door hot paard, dat zich had losgerukt, gegrepen en op slag gedood. Hij werd door den G. G. D. n~ar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar bleek, dat hij aan een hersenschudding was overleden. Door het gebeurde ondervond het tramverkeer groote stagnatie. De mest wagen word gekanteld en door een kraanwagen weg gehaald. Intusschen zette de bereden politie het ter rein af en regelde het op dat uur drukke verkeer ter plaatse. AUTO-ONGEVAL TE SOESTERBERG. Geneesheer ernstig gewond. Op den Rijksstraatweg Utrecht—Amersfoort is gis teravond ongeveer kwart voor tien een ernstig auto ongeval gebeurd. Van de auto, waarin gezeten was dr. Beurden van Schoonhoven, directeur van het St. Elisabcths-Gasthuis te Amersfoort, sprong ter hoogte van het Gebouw van den Nederl. Protestantenbond, plotseling de carburateur, waardoor dr. Beuren van Schoonhoven, die meende dat zijn wagen in brand stond, rit den wagen sprong. Zwaar gewond werd het slachtoffer het gebouw van den Protestantenbond binnen gedragen. Een tweede persoon, die in den wa gen was gezeten, eveneens een geneesheer, verleende onmiddellijk geneeskundig hulp. Overbrenging naar een der gasthuizen werd noodzakelijk geacht. De po litie te Socsterberg werd direct gewaarschuwd, ten einde een onderzoek in te stellen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Veel vee in de vlammen cmgekomen. Gisternacht ontstond brand in de boerderij van den landbouwer J. te IJsselsteijn tusschen Deurne en Venray. liet vuur greep zoo snel om zich heen. dat binnen korten tijd de geheele boerderij tot den grond toe afbrandde. Het vee, waarondei eenige koeien en talrijke varkens kwamen in de vlammen om. Vrouw en kinderen konden slechts mei de grootste moeite zich in veiligheid stellen. Het huisraad is nagenoeg geheel verloren gegaan. Veriekcring dekt de schade, die uit den aard der zaak aanzienlijk is. D© New-Yorksche politie staat voor een moeilijk geval. De politie In New York staat voor de oplossing van een moeiiyk geval. Het slachtoffer van den moord '3 John Ridley-. Deze rijke koopman was een der fortuin- lijkste speculanten op de New Yorlcsche beurs. Hij ving zyn loopbaan aan als loopjongen In een warenhuis, werd later oprichter van de goedkoope geweldige warenhui zen en had er een heele reeks van in eigendom. Zijn reeds zoo aanzienlijk vermogen vergrootte hij aanmer kelijk door gelukkige speculaties. Eenige jaren geleden trok Ridley zich uit het zakenleven terug. Zijn vrouw had hy al lang geleden verloren en daar hun huweiyk kinderloos was gebleven .leidde hy een zeer eenzaam en teruggetrokken leven. Zyn ondernemingen verkocht hy en behield slechts één enkel huis in Grand Street. Van het personeel van zyn zaken behield hij slechts een ouden beproefden huisknecht, Seller, die eerder een vriend dan een be diende van den ouden man was. In dien tijd nam zijn menschenschuwheid zoo toe, dat hij alle verkeer met de buitenwereld afsneed en de gedachte kwam by hem op tot een hermetische afsluiting van do andere men- sdhen. welk plan hij uitvoerde ook. Onder zijn huis ln Grand Street liet hij een groote onderaardsche kamer bouwen, zes meter diep onder den grond. De kamer zelf was met zyn huis verbonden door een zeer smalle gang, waarin een wenteltrap was ingebouwd. Vla deze trap kwam men in de onderaardsche kamer. De oude Ridley spaarde geen kosten om deze onderaard sche kamer luxueus ln te richten. De metalen wanden waren zoo gebouwd, dat ze geluiddlcht konden worden afgesloten. Geen geruisch van de bovenwereld kon er ln doordringen. De wanden zelf waren met schilderijen van bekende Amerlkaarsche meesters versierd, op den vloer lagen prachtige SmyrnatapUten, een electrlscho ventilator zorgde voor frissche lucht, prachtige lampen verspreidden licht. Hier woonde hij anderhalf jaar en de eenige man, die by Ridley toegang had, was Seller. Wat ln de bovenwe reld gebeurde, ging den kluizenaar ongemerkt voorhij, daar In het hart van New York. Kranten werden niet gelezen en slechts oude romans had hij meegenomen ln zijn ©nderaardsch vertrek, wat hy slechts zeer zelden verliet en dan nog kwam hij nooit op straat. Iemand die Seller levensmiddelen kwam brengen, welke deze dan voor zijn hoer toebereidde, deed een dag of wat geleden de ontdekking dat Seller zoowel als Ridley dood In de onderaardsche woning lagen. De politie werd gewaarschuwd, een onderzoek in loco werd ingesteld en vastgesteld werd dat beiden door één en den zelfden in breker waren neergeschoten, die de in de onderaardsche kamer geplaatste brandkast had geplunderd. Tot dusver heeft het onderzoek geen verder resultaat opgeleverd. Heden overleed onze geliefde j| Moeder, Behuwd- en Grootmoe der TRIJNTJE AARSEN, Wed. van L. VISSER, in den ouderdom van 73 jaar. Uit aller naam, C. VISSER, Stroet, St. Maarten, T Maart 1931. Het Gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp maakt bekend, dat het PAADJE, ten Z.0. van de kom der Gemeente *an tot en met 14 Maart is afgesloten voor alle verkeer met rij- en voertuigen. bU gevraagd (Halfwas), bij H. FIJNHEER te Winkel. Tevens te koop: Een voor f 20— (Philips). in de keuken gevraagd, voor Don derdags en andere drukke dagen. Ph. ROOBOL, Markt, Schagen. beschikbaar, bij Jb. KREIJGER, Evvijcksvaart, Anna Paulowna. »Wat zeg je daarvan?.... Wat voor cacao?.... Van Houten's natuurlijk; met die pittige cacao maak je de fijnste pudding. Ik zeg altijd: 't moet goed smaken, anders begin ik er niet aanNet wat je zegtdegelijke waar en voordeelig, daar kom je het verst mee. En dan... voor een pudding heb je wat meer noodig dan voor een kopje cacaoOp die manier krijg je aan het eind van de maand de bus leeg en ben je zeker van het -Eigen Tijdschrift.« 41' >ellA\owe te koop, bij J. C. BLAAUBOER Pz., Wieringerwaard. gevraagd, niet beneden 20 jaar, met 1 April, bij K. BOOT Jz., Noord- Scharwoude. Gevraagd: Een bij P. S. VRIES, Winkel. Gevraagd: Een bii Jb. SMAK, Molenkade, Lutje winkel.

Schager Courant | 1931 | | pagina 6