Alitmu NIsiws- Aardbevingsramp op den Balkan. Kegs Koffie Kegs Koffie GRATIS UitgeversN.V. tJl TRAPMAN Co. Schagen. Eerste Blad. lacedonië en Zuid-Servië zwaar geteisterd. Ook in Japan een aardbeving. Zuurstofcylinder uit elkaar gesprongen. Felle brand te Den Helder. Door het ijs gezakt. Postvliegtuig in brand geraakt. Plaatselijk Nieuws. Dinsdag 10 Maart 1931. SCHAKER 74ste Jaargang No. 8829 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer '20 cent (bewij«3no. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER 3ESTAAT UIT DRIE BLADEN. Ettelijke plaatsen verwoest. Honderden huizen ingestort. - Groot aantal slachtoffers In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op den Balkan een ernstige aardbeving plaats gehad, die voor al Macedonië en Zuid-Servië geteisterd heeft en zelfs het Zuidelijk gedeelte van Bulgarije heeft getroffen. Zij begon Zaterdag om 2 uur 55 met een hevigen schok, welke nog door verscheidene andere schokken werd ge volgd. Om 3 uur 20 volgde opnieuw een zware schok, die de grootste schade aanrichtte. Om 4 uur werden de inwoners van Saloniki opgeschrikt door een hevigen schok, die hen in paniek de hulzen deed ontvluchten. Er zijn echter geen slachtoffers en er werd ook geen schade aangericht. De gebouwen der stations te Vodena, Idomeni en Ca- lindris werden beschadigd. In het dorp Vavallari, nabij Klikitch, stortten 70 huizen in. De bewoners moeten in de openlucht verblijven. Tengevolge van de aardbevingen zijn in de dorpen in de omgeving van Saloniki veel huizen ingestort. De schokken waren zoo krachtig, dat de naalden van alle seismografen te Belgrado zijn gebroken. In totaal zijn te Belgrado meer dan 100 huizen inge stort en 30 personen werden zwaar gewond. De catastrophe in Zuid-Servië. Een bericht van Servisóhen kant meldt het volgende: De aardbeving begon 's nachts om 2.52 met een zeer sterke beving, waarop verscheidene zwakke bevingen volgden. Het ergst geteistert is de driehoek Sroemitza, Gevgehli, Stip, nabij de Zuid-Slavisch-Bulgaarsche grens. Hier moeten verscheidene steden en dorpen ge heel verwoest zijn. In het dorp Pirava nabij Gevgehli zijn alle gebouwen ingestort. Het aantal dooden bedraagt hier 19, terwijl 28 mensohen zwaar en 70 licht gewond zijn. Nog een aantal dorpen ten Noorden van Gevgehli zijn geheel of gedeeltelijk verwoest. Hierbij zouden nog 5 dooden en 20 zwaar gewonden te betreuren zijn. Men heeft nog geen duidelijk overzicht van de ramp kunnen Verkrijgen, daar alle telefoon- en telegraaflijnen ge stoord zijn. Volgens een officieel bericht zou het aan tal dooden in het gebied van de aardbeving 24, dat der gewonden 70 bedragen. Ooi' de stad Gevgehli is gedeel telijk verwoest De stad Valandovo ligt geheel in puin, alle stationsgebouwen op de lijn Demir KapoeGevgehli zijn ingestort. De spooriijn zelf is ernstig beschadigd, twee bruggen zijn gedeeltelijk verwoest, zoodat het ge- heele' spoorwegverkeer naar Saloniki gestaakt is. De bevolking van het geteisterde gebied heeft zwaar te lijden van de koude, alsook van gebrek aan voedsel en water. Hulpexpedities en levensmiddelen zijn naar de plaats van de ramp vertrokken. Volgens een nader bericht van Vaz Dias zou de aard beving in Zuid-Servië 150 slachtoffers hebben gemaakt. Bovendien werden 700 gewonden geteld. Ongeveer 1500 huizen zijn verwoest.. In geheel Zuid-Servië zijn de ri vieren buiten haar oevers getreden. De Koning heeft een proclamatie tot het volk gericht waarbij hij open bare inzamelingen aanraadt. Het Zuidslavische Roode Kruis heeft een hulpactie ingesteld. Overdroven berichten. Het doodental blijft waarschijnlijk beneden de honderd. Een officieel bericht spreekt van on geveer 90. Te Belgrado worden sommige in het buitenland verspreide berichten, dat het aantal slachtoffers van de aardbeving in Zuid-Servië driehonderd zou be dragen, beslist tegengesproken. De berichten, die in den nacht van Zondac op Maandag hij het officieuze persbureau Avala waren binnengekomen, wezen zelfs niet hij benadering op een zoo groot aantal dooden Men kwam ten hoogste tot een cijfer van negentig dooden. Uit Gevgheli wordt gemeld, aat de aardschokken zich Zondag hebben herhaald. Aangezien de bevol king echter het veld 'n was getrokken, werd door deze schokken slechts materieele schade aangericht Het aantal dakloozen in Zuid-Servië bedraagt drie duizend. Nieuwe schokken. Vele huizen ingestort. In Grieksch Macedonië hebben gister nieuwe aard schokken groote verwoestingen aangericht. In tal rijke dorpen stortten de meeste huizen in. Ook schade in Z.-Albanië. Ook Zuid-Albanié is door de ramp getroffen: vooral te Koritza is groote schade aangericht. Drie en dertig dooden. Blijkens een gistermiddag ontvangen V. D. bericht uit Belgrado, zou volgens de Joegoslavische ochtend bladen het totaal aantal dooden drie-cn-dertig bedra gen; het aantal zwaar gewonden honderdvijftig, ter wijl G00 huizen ingestort zouden zijn. De meeste schade is door aardbeving aangericht in een betrekkelijk klein gebied aan de Joegoslavi- sche-Bulgaarsche-Grieksche grens. Ondanks het koude en regenachtige weer vertoeft de bevolking nog in het open veld. Te Gewgeli werden in totaal tot gisteren 24 aard schokken waargenomen. Op vele plaatsen vormden zich, onder een dof gerommel als van een in de verte rollenden donder groote scheuren in de aarde, waar uit op sommige plaatsen warme bronnen zijn ont sprongen. Geringe schade en geen slachtoffers. Verscheidene Duitsche seismografen hebben Zater- dagiacht een aardbeving geregistreerd, waarvan de haard in noordelijk Japan werd vermoed Een bericht uit Japan bevestigt dit vermoeden. De eerste bijzon derheden zijn nog zeer onvolledig, aangezien de tele fonische en telegrafisch verbindingen met het be trokken gebied gestoord zijn. Menschenlevens zijn echter, voor zoover op het oogenblik bekend, niet te betreuren. V D. verneemt nog uit Londen: De stad Hado op het eiland Hokkaido en Aomori op het hoofdeiland Hondo zijn tengevolge van de hevige aardbeving ernstig beschadigd. Van de bewoners heeft zich een paniek meester ge maakt en de bevolking verlaat ijlings het aardbe- vingsgebied. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Fen man gewond. De stop over de St. Nlcolaaskerk heen gevlogen. Op de Prins Hendrikkade te Amsterdam is gister morgen bij i.et inladen van zuurstofcylinders in een pakschuit ter hoogte van de Kromme Waal een zuur stofcylinder uit elkaar gesprongen. De explosie gaf een donderenden slag en met een geweldige kracht werd een der stukken van den cylinder weggeslingerd over de St. Nicolaaskerk heen. Het stuk plofte op den Zee dijk neer, zonder evenwel iemand te treffen. De werk lieden, die bij het inladen der cylinders behupzaam was. kreeg de wegspattende stukken ijzer in het gezicht. Ernstig gewond moest hij met de boot van den G.G.D. naar het Binnengasthuis worden vervoerd. Het ongeluk is te wijten aan de slordigheid van den dhauffeur, die bij het afladen der cylinders van zijn auto deze te hard o; straat zette. Door den schok ls een der cylinders gesprongen. De bovenste helft werd weggeslingerd, heeft bij het neerkomen op den Zeedijk schade aangericht aan het perceel der firma de Gruyter, waar het stuk ijzer door een dik houten luik is geslagen. De óhauffeuh van den auto kreeg behalve wonden aan het gelaat, ook diepe wonden in zijn voeten. Meubelpakhuis door het vuur vernield. 40 a 50 inboedels een prooi der vlammen. Spuitgasten door de koude bevangen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks 1 uur (wij ontvingen door een misverstand het bericht Zater dagmorgen te laat om het nog in het nummer van dien dag op te nemen), werd brand ontdekt in het meubel pakhuis van den heer Govers aan den Dijkweg te Den Helder. De politie werd gewaarschuwd, die onmiddel lijk met materieel uitrukte. De gemeentebrandweer en de brandweer van de marine werden eveneens gealar meerd en gezamenlijk tastte men met ongeveer 8 stralen het vuur aan. Een drietal spuitgasten werd door de felle koude be vangen. Eén van hen een matroos, moest naar het hospitaal worden vervoerd, daar hij ook rookvergiftiging had gekregen. Van de marine zijn ongeveer een honderdtal manschap pen aanwezig geweest om het vuur te helpen blusschen. Omtrent de ooi-zaak van den brand is nog niets bekend. Vast staat dat het vuur op de bovenverdieping van het pakhuis is ontstaan. Een auto en vele voorraden werden een prooi der vlam men. De auto was niet, de voorraden waren wel verze kerd. Het pakhuis benevens ongeveer 40 a 50 inboedels wer den eveneens door het vuur vernield. Vier kinderen verdronken. Gistermiddag zijn twee kinderen bij Hoogezand op een wijk door het ijs gezakt en verdronken. De beide knaapjes, respectievelijk acht en zeven jaar oud, waren 's middags van school weggebleven, blijkbaar om te gaan schaatsenrijden. In den namiddag zijn de lijkjes opgehaald. By reddingspogingen slaat de roeiboot om Uit Rotterdam wordt gemeld: Gistermiddag hebben zich vele jongens en ook eenlge volwassenen op den Bergschen Plas te Hilligersberg ge waagd, hoewel het ijs zeer onbetrouwbaar was, doordat er vele wakken en zwakke plekken waren. Twee vol wassenen zijn dan ook door het ijs gezakt,, maar zij kon den zich zwemmend redden. Omstreeks vier uur is er een jongetje in een wak ge vallen. Het kind is door de politie met een dreg uit het water gehaald en na tien minuten kunstmatige adem haling waren de levensgeesten weer opgewekt. Nauwelijks was men met dezen drenkeling klaar, of twee twaalf-jarige jongens reden in een wak, dat met een dun laagje ijs ten deele was bedekt. Er kwam on middellijk hulp van een agent van politie en twee bur gers in een roeiboot. De redders zijn met hun roeiboot omgeslagen, maar zij wisten zwemmend de beide jongens te redden. In een woning zijn de drenkelingen binnengebracht en nadat anderhalf uur kunsetmatige ademhaling was toegepast, mocht het niet gelukken de levensgeesten op te wekken. De beide lijkjes zijn naar de ouderlijke wo ningen overgebracht. Het toestel In vlammen opgegaan. De passagiers in veiligheid. Slechts één van hen gewond. Het Duitsche postvliegtuig D 1338 dat Zaterdagna middag om twee uur op Schiphol te Amsterdam was opgestegen voor een vlucht naar Berlijn, heeft boven den Fleringer Esch onder de gemeente Tubbergen een daling moeten doen. De landing geschiedde vlot. Het bleek echter, dat het vliegtuig in brand stond. Het is geheel verbrand. De inzittenden waren drie Duitsche, en twee Engelsche passagiers benevens vier man be dieningspersoneel. Een der Engelschen sprong te vroeg uit het vliegtuig en werd nog al ernstig verwond. Al de anderen kwamen met den schrik vrij. Ook de post en de bagage werden gered. De bestuurder deelde mede, dat hij wegens een defect een noodlanding moest doen, welke zeer vlot geschiedde Eerst na de landing zou volgens dezen zegsman de brand zijn ontstaan. Om trent de oorzaak daarvan kon hij geen nadere mede- deelingen doen Ooggetuigen deelden nog mede. dat zij reeds zware rookkolommen uit het vliegtuig hadden zien te voor schijn komen toen het nog wel een paar honderd me ter boven den grond was, zoodat het waarschijnlijk toen reeds in brand stond. Ook deelden zij mede dat de ge wonde passagier reeds op vrij groote hoogte naar be neden was gesprongen zeker uit angst voor het brand gevaar. Men vermoedt, dat kortsluiting de oorzaak van den brand is. Het geheele gezelschap werd in twee auto's naar Oldenzaal gebracht en is vandaar per trein verder gereisd. De gewonde moest in den trein gedragen worden. DOOR EEN LOMOTIEF GEGREPEN. Vader van groot gezin gedood. Tusschen de rails op het rangeerterrein te Haren ls het lijk gevonden van een man, dat later bleek te zijn de gehuwde arbeider-rangeerder J. Boxma. De man was va der van acht kinderen. Hij was tijdelijk werkzaam op het rangeerterrein te Haren en is vermoedelijk door een rangeerende machine gegrepen en overreden. De machi nist heeft van het ongeluk niets gemerkt OP HET STOOTBLOK GEREDEN. Ongeval op het station te Vlissingen. Gnstermiddag ongeveer half vijf is op het station Vlissingen een motortrein, die uit Goes kwam, ver moedelijk door het weigeren van de remmen op het stootblok gereden. Vier inzittende dames werden aan het gelaat gewond. Een harer moest zich in het zie kenhuis laten verbinden. De anderen konden huis waarts gaan. In het perceel der Fa. Govers te Den Helder heeft een ernstige brand gewoed. Drie spuit gasten werden door de konde bevangen. Het bluschwater bevroor aan het verbrande gebouw. Zoo lang de voorraad strekt bij aankoop van 4 2 ponden (onverschillig welke kwaliteit) een fraai Gedecoreerde Koffiebus (welke 1 pond koifie kan bevatten) Geldig tot 1 April 1931 Keg's Koffie in prijzen van 70, 60, 55, 50, 37*4i 32' 2 en 24 cent per halfpondspak Bij iederen winkelier verkrijgbaar. De 4/2 ponden Keg's Koifie kunt U ook in 4 keer koopen, en vraagt U dan bij elk half pond koffie 1 speciale gele koffiebus-bon. ONDERWIJS. De heer W. Bant, onderwijzer aan de O. L. school alhier, staat no. 1 op de voordracht voor hoofd der school te Beets. BOUWEN. De heer T. Wonder heeft een aanvraag ingezonden tot aankoop van een perceel grond aan dc Oude Slot- straat op het Heerenbosch. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Schagen over de maand Februari 1931. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 8666.35 en te rugbetaald f3591.62. Derhalve meer ingelegd dan te rugbetaald f5074.73. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 7. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Direc tie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f500 en afgeschreven f2500. Derhalve minder in- dan afgeschreven f2000. IN EIGEN KRING. Jhr. Van Riemsdijk noemde zijn „Tzingani" eeri romantisch tooneelspel. En nu wij het Zondagavond gedeeltelijk door „In Eigen Kring" hebben zien opvoe ren, is het ons duidelijk geworden, dat bij Jhr. Van Riemsdijk voor alles de bedoeling bestond dat in dit spel dc romantiek schering en inslag moest zijn. Vandaar dan ook dat hij liet hoofdgegeven van zijn drama, n.1. de strijd van den hoofdpersoon tusschen zijn geloof en aanhankelijkheid aan zijn volk en zijn liefde voor de vrouw zijner keuze, in een zigeuner milieu om het zoo maar eens te noemen, heeft ge plaatst. Nietwaar, bij de zigeuners is alles romantiek en kon op de voor den schrijver blijkbaar meest aan trekkelijke wijze gewerkt worden, met een oude tooverkol, waarzeggen uit kaartspel, dreigen met dood en verdoemenis en allerlei ongeluk en kwalen. Wel nu, Jhr. Van Riemsdijk heeft zijn har', er aan opge haald en voor degenen der bezoekers, die \an zooiets houden, was het om te smullen. Wij voor ons zien het thema hier boven reeds aangegeven en wat ook andere schrijvers zich tot het hunne hebben gemaakt, liever op een andere wijze behandeld. Maar dat neemt niet weg, dat ook in dit stuk de schrijver alle gelegenheid tot spel heeft gegeven. En wij willen het wel direct zeggen, dat „In Eigen Kring", onder de leiding van haar nieuwen regisseur, den heer E. Prins, van Tzingani een goede uitvoering heeft gemaakt. De heer Grootes was een aannemelijke Rosni, de zi geuner-componist, die afvallig van zijn geloof, zijn stam verlaat cn zich geeft aan de vrouw die hij lief heeft. Wij gelooven toch, dat hot fort van den heer Grootes met ligt in rollen als deze, te veel als do eigenaardigheden van eigen persoon afwijken van wat men in zulk een bohémien wil zien. De vrouw van den Zigeuner, die hem wars heeft ge maakt van zijn zwerversstam en zijn praktijken die hem zijn geloof heeft doen afzweren en dezen banne ling der maatschappij geheel aan zich heeft gebon den, die rol vond in mevrouw Backer-Breed een conscientieuse vertolkster. Dat was heel moeilijk werk vooral als ze later blind wordt en haar zuster man in die voor haar reeds zoo droeve uren in een verhouding vindt, die haar tenslotte in den dood drijft. Hier was het niet alleen romantiek, maar vol p melodramatiek. Het te veel schaadt hier direct en wij willen het gaarne in mevrouw Backer-Breed hul digen. dat zij zich zelf zoo precies de streep wist te/ trekken, waarover zij niet mocht heengaan. Haar zuster Hester, trekvogel in optima-forma, vindt in haar zwager Rosni den man aan wien zij zich in volle hartstocht geeft, ook al vertrapt zij daardoor het ecnige geluk dot haar blinde zuster is overgeble ven. Dit nogal onsympathieke karakter beeldde mej. Middelbeek niet zonder verdienste uit. Varillo, den organist, den misvormden kunstenaar, den stillen aanbidder v. d. blinde Anna, den nobelen en wat onbeholpen man, en Anna's steun in haar onge luk, kreog de heer Bant voor zijn deel. Al was het dan niet in alle opzichten, .vist hij toch deze figuur de plaats te geven die hem door den schrijver in dit spel was aangewezen. Gignoni, de violist, een meer ondergeschikt per soon in het drama, vond in den heer Van Drunen een zeer goed en vlot vertolker. Een Zigeunerjongen, Paolo, die bij Anna en Rosni is thuisgehaald, en die als 't ware de persoon is die

Schager Courant | 1931 | | pagina 1