Binnenlandsch Nieuws. Bond van Landpachters. Spoorwegongeluk bij Wezep. Bloeiende smokkelhandel langs onze grens. Schepen uit het ijs berrijd. Scheepsbotsing op de Westerschelde. Een heistelling te Amsterdam omgevalbn. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Opnieuw dreigende staking in Zuid-Wa 1 es. De Britse h-Indische kwestie in het Engelsche Lagerhuis. Zware sneeuwval. Mijnoverstrooming. Herige orerstroomingen in Zuid-Rusland. Groote aard-lawine in S a y o y e. Hermann Muller ernstig ziek. Opnieuw onrust in Spanje. Een buitengewone vergadering te Alkmaar. De Bond van Landpachters hield gister in de Har monie te Alkmaar een buitengewone algemeene pro vinciale vergadering, waarin de heer E. T. H. Ebels, lid der Tweede Kamer, het onderwerp „Crisismaat regelen ook een pachtersbelang" behandelde. De heer W. v. d. Sluis, eveneens lid der Tweede Kamer, sprak over de „Pachtwet en de landbouw crisis", terwijl de heer H. S. van Houten, de alge meene secretaris, het onderwerp „De Pachtwet in de Tweede Kamer" besprak. De vergadering was druk bezocht. Eenige landbou wers hadden zelfs hun echtgenooten medegenomen. De voorzitter, de heer van der Glas uit Hoogwoud, sprak een speciaal woord van welkom lot de vrou wen, er op wijzende, dat ook de vrouw bij het aan de orde gestelde veel belang had. Spr. bracht dank aan de inleiders voor hun bereidwilligheid en stelde in het licht, dat het doel van de vergadering was de sa menhang tusschen de afdeelingen te bevorderen. De samenwerking van allen, om te komen tot een krach tige vereeniging voor de pachters, was noodig. De pachter zit in de verdrukking tusschen den grond eigenaar en de arbeiders, die georganiseerd optre den. Applaus). (Alkm. Crt.) Een goederentrein ontspoord. Tankwa gen in brand gevlogen door warm ge- loopen assen. Geen persoonlijke onge lukken. Uit Zwolle wordt gemeld: In den nacht van Donderdag op Vrijdag, te onge veer 4 uur, werd door een bakkersknecht te Wezep geconstateerd, dat een petroleumtankwagen van een goederentrein Utrecht—Groningen, die op dat tijd stip Wezep passeerde, in brand stond. Even later is^tle wagen, tusschen Wezep en Hat- temerbroek ontspoord. 4 Goederenwagens ontspoor den eveneens. Vermoedelijk is het vuur ontstaan door het warm loopen van den tankwagen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het verkeer op beide sporen was versperd tot vanmorgen ruim 9 uur. Het sneltreinverkeer werd intusschen geleid over Deventer. Omtrent de toedracht van het ongeluk wordt nader gemeld: De achterste wagen van den trein, die op dit tra ject met aanzienlijke snelheid rijdt, bestonden uit een goederenwagen, twee tankwagens van de Ameri can Petroleum oC., gevolgd door een goederenwagen. Van den voorsten wagen der A.P.C. smolt door warm- loopen een der assen geheel af. Dit onderstel, da delijk gevolgd door het tweede, sloeg finaal onder den wagen weg en kwam aan den voet van de spoor baan terecht. De tankwagen werd zonder wielen nog een eind meegesleept, voordat de trein tot stilstand kwam. Toen sloeg de tankwagen om, en ontspoorde, de zich daarvoor bevindende goederenwagen; de remmer, die hierop aanwezig was, kwam er zonder verwondingen af. Van den tweeden tankwagen was de koppeling ge broken; de wagen schoot uit de rails en sloeg dwars over het tweede spoor. De achterste goederenwagen drong geheel in het remmershuisje van den tankwagen. Over een aanzienlijken afstand is het eene spoor geheel verbogen en ontzet; het herstel zal geruimen tijd duren, gerekend wordt op eenige dagen. Het tweede spoor is vèisperd tlöor den omgeslagen tankwagen en daar ter plaatse ontzet. Men hoopt dit spoor echter spoedig weer vrij te hebben. Al het doorgaande verkeer wordt voorloopig geleid over Deventer. Alleen het dagelijksch verkeer, dat juist vandaag met den marktdag te Zwolle aanzien lijk is, moet ter plaatse van het ongeluk overstappen. De petroleumtankwagen, die de oorzaak van da ont sporing was en kantelde, is lek geslagen, waardoor bijna de geheele inhoud wegvloeide. De andere tank kwam met den kop in het zand terecht. Wonder boven wonder vatte de wegloopende pe troleum geen vlam, zoodat verder onheil niet werd aangericht. De tweede tankwagen stond met den kop in het zand. Rnime vangsten der douane. In den loop dezer week werden langs onze grens, in de buurt van Aken,' aangehouden: Een smokkelbende, bestaande uit 6 personen, die 140 KG. koffie en 140 pond cacao frauduleus naar Duitschland had gebracht; een smokkelbende, 3 per sonen tellende, die 2200 sigaretten, 1000 sigaren en 24 pond koffie had gesmokkeld; een bende van 4 perso nen, ide 40 pond koffie en 6000 sigaretten had uitge voerd; een vrachtauto, die groote kwantie koffie, 4400 sigaren en 300 sigaretten vervoerde, werd in beslag genomen, evenals een vrachtauto, die meer dan 10.000 sigaretten cn 200 pond koffie had geladen. Een 8 man sterke bende, die 170 pond koffie, 38 pond ta bak en 1700 sigaretten had gesmokkeld, werd in ar rest gesteld. Verder werden nog in grensgemeenten bij huiszoekingen in beslag genomen 1600 pond meel, 100 pond mais en tarwe. Een week schier zonder voedsel in hei \js beklemd. De drie motorschuiten, die sedert Zaterdag 7 Maart Ibij het Gesteente voor Vollenhove in de Zuiderzee in het ijs beklemd zaten, zijn gisteren in den namiddag bevrijd en tegen 7 uur in den avond in de haven van Urk behou den binnengesleept De booten hadden avérij bekomen en zullen, nadat zij hersteld zijn, de reis naar Antwerpen kunnen voortzet ten. Een onderhoud met een der schippers. Kort na de binnenkomst had een medewerker van het „Hsbl." op het bureau van de Eerste Urker Stoomboot Maatschappij met de schippers van de drie booten een onderhoud. „Het werd wel tijd, dat wij loskwamen," aldus schip per Hoogeveen; „het gevaar dat het steeds meer opdrin- 'gende ijs onze schepen op het Gesteente zou schuiven was zeer groot. „In het laatst van de vorige week waren wij uit Smil- do vertrokken: de „Noordster" van Groningen met schip per De Vries, de „Broedertrouiw" v. Stavoren met schip per Timmerman, en onze boot, de „Risico" van Amster dam. Wij hadden alle drie een lading veenkoloniale aardappelen in voor Antwerpen. Zaterdags raakten wij voor Vollenhove in het ijs bekneld en het mocht ons niet gelukken de booten vrij te krijgen. Het wachten was nu op een gunstigen wind, die het ijs uit elkaar zou drijven, doch de eened ag na den anderen verliep, zon der dat er een gunstige wending in den toestand kwam „Aan boord werd de toestand wel wat minder pret tig." aldus schipper Hoogeveen. „Kolen hadden wij ge noeg, zoodat wij geen kou behoefden te lijden, maar het voedsel raakte op. De gezamenlijke bemanning der drie booten bestond uit 13 man, terwijl wij ook drie honden aan boord hadden. „Ten slotte hebben wij het eenige dagen moeten stel len met aardappelen die hadden wij uiteraard genoeg In zout water gekookt en och, dat smaakt ook wel! Wij misten ons bakje koffie echter zeer. „Vandaag werd de toestand zoo, dat wij er ernstig over dachten een der honden te slachten, doch gelukkig was dat niet noodig. Er kwam redding opdagen. De „Geusau" van de Eerste Urker Stoomboot Mij. werkte zich met groote moeite door de ijsmassa's heen en te gen 5 uur vanmiddag was het leed geleden. Wij hopen nu spoedig onze bestemming te kunnen volgen." Fransch schip door een zeeboot geramd. De schippersvrouw met moeite gered. Gistermorgen tegen half zeven werd op de Wester- Schelde het Fransche sleepschip „Poiton" aangevaren door een Fransche zeeboot. Het sleepschip kreeg zware averij en de schipper besloot naar de haven van Hansweert terug te kecren. Ten gevolge van de botsing is in het achterschip een lamp of een kachel tje omgevallen, met het gevolg, dat er brand ont stond. Met levensgevaar kon de schipper uit het bran dende achterschip zijn vrouw, die daar ziek lag, red den. De schipper zelf liep lichte venvondingen op. Twee ernstig gewonden. Aan den A-mstelvecnschen weg bij den Overtoom te Amsterdam, is gistermiddag een heistelling omge vallen, waarbij twee personen ernstig zijn gewond. Zij werden door den G. G. Dienst naar een der gasthuizen gebracht. De heistelling heeft in haar val twee bal- cons van huizen in de ..abijheid vernield, ze nekte een lantaarnpaal en draden van de bovenleiding van de tram, waardoor ernstige tramvertraging ontstond. EIERVEILING, SCHAGEN, 12 Maart. Aangevoerd: 134000 kipeleren, 52—54 Kg. f 4.10—4.30, 55—57 Kg. f 4.30—4.50, 53—60 Kg. f 4.40—4.80, 61—63 Kg. f 4.70—5.10, 64—67 Kg. f 5—5.60, ongewogen wit f 4.10- 4.70, ongewogen bruin f 4.70—5.10, klein f 3.504. 2400 eendeleren f 4.404.50, ganzeneieren f 7.40. HOORN, 12 Maart 12 stapels kleine fabriekskaas f 37, 1 stapel kleine boe renkaas f 34. Aanvoer 13 stapels, wegende 15288 Kg. Handel vlug. ALKMAAR, 13 Maart Op de heden gehouden kaasmarkt waren In totaal 51 stapels wegende 64500 Kg. kaas aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: fabriekskaas: 44 stapels kleine f 37.50, 6 stapels commissie f 35, 1 stapel middelbare f 33.50, alles met rtfksmerk. Handel vlug. AMSTERDAM. 13 Maart 1931. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonten f 6.256.50, id. blauwen f 5,906.50, ld. klei industrie f 44.25, id. blauwe poters f 2.602.80, id. bonte poters f 2.602.80, Bevelanders f 4.50 5, Vlaamsche Klei-lndustries f 3.754, id. Zand-eigen- helmers f 4.254.50, IJpolder eigenheimers f 44.50, id. Bravo's f 45, id. Bevelanders f 3.754, Drentsche eigen heimers f 3.505, per H.L. Winter Malta f 1213 per 100 Kg. Flakkeesche eigenheimers f 55.25, Spuisdhe Eigenheimers f 55.25, Friesche borgers f 4.304.50 per H.L. ALKMAAR, 13 Maart 1931. Op de heden gehouden graanmarkt waren ln totaal 739 H.L.'s aangevoerd als: 215 H.L. tarwe f 5.507.50, 107 H.L. gerst f 5—7, 204 H.L. haver f 6—8, Zaaihaver f 8.50, 52 H.L boonen, wo paardbeoonen f 10, bruine boonen f 11.5012.50, citroenboonen f 2025, witte boonen f 2022, 22 H.L. karwijzaad f 2630, 10 H.L. Blauwmaanzaad f 31, tumboonen f 12. 139 H.L. erwten, w.o.: groene erwten (kleine) f 7.5010.40, groene erwten (groote) f 1530, grauwe erwten f 3060, vale erwten f 45, alles per 100 K.G. Handel goed. ALKMAAR, 13 Maart. Andijvie f 2.304.40, Bloemendaler kool f 1.607.60, kropsla f 12, knolselderie f 3.80, per 100 stuks, prei f 12, peterselie f 1214.70, rabarber f 1417, selderie f 1217, per 100 bos, bleten f 8.20, gele kool f 5.20, roode kool f 13.40, spruiten f 9 —51, uien f 2.20—4.30, wortelen f 2.60, witlof I f 28—38, II f 1822 per 100 Kg., spinazie f 22.38 per 8 pond, BROEK OP LANGENDIJK, 13 Maart. Roode kool f 9.6012.80, doorschot f 911, gele kool f 3.506.40, doorschot f 2.905.30. Deensche witte kool f 2.60—5.60, grove uien f 2.50—3.70, uien f 2.80—3.80, drie lingen f 1.10—2.40, nep f 2.20—2.60 per 100 Kg. Aanvoer: 58000 Kg. roode kool, 176000 Kg. gele kool, 90000 Kg. Deensche witte kool, 20700 Kg. uien. NOORDSCHARWOUDE, 13 Maart Uien f 34.10, drielingen f 1.701.90, grove uien f 3.60 3.80,, peen f 1.80, roode kool f 9.5013.90, gele kool f 3.10—6.30, D. witte kool f 4—5,60, kroten f 2.30 per 100 Kg. Aanvoer: 22400 Kg. uien, 600 Kg. peen, 151600 Kg. roo de kool, 65400 Kg. gele kool, 128400 Kg. D. witte kool, 750 Kg. kroten. WARMENHUIZEN, 13 Maart Roode kool le kw. f 9.7013.10, 2e kw. f 9.3011.50, gele kool le kw. f 4.80—6, 2e kw. f 3.504.30, witte kool le kw. f 4.805.60, 2e kw. f 3.204.40, drielingen f 2, uien f 3.103.60, grove uien f 3 per 100 Kg. Aanvoer: 45075 Kg. roode kool, 10350 Kg. gele kool, 19250 Kg witte kool, 4025 Kg. uien. WIERINGEN, 13 Maart Aanvoer aan den vlschafslag: 17 balen wulken vanaf f 17.55—19.25 per baal. WIERINGEN, 13 Maart Hier worden de laatste dagen door motorkuilders bes te vangsten gemaakt met haring vischvangsten van 100 tal per span, één tal Is 220 stuks. Deze worden naar Den Helder aan den afslag gebracht a f 5.506 per tal. Talrijke stemmen vóór staking. Reuter seint uit Londen: De kolenmijnbouw in Zuïd-Wales wordt met een volkomen stopzetting bedreigd. Op een Donderdagavond in het district Rhondda ge houden vergadering, dertigduizend mijnwerkers ver tegenwoordigend, werd besloten de gedelegeerden naar de nationale conferentie, welke op 16 Maart te Cardiff zal worden gehouden, te adviseeren vóór de staking te stemmen als protest tegen de arbitrale uitspraak betreffende de loonen. Vijfduizend mijnwerkers uit Glamorgan besloten hun gedelegeerden naar Cardiff instructie te geven voor de staking te stemmen, liever dan de uitspraak te aanvaarden van den onafhankelijken voorzitter. Andere afdeelingen van den mijnwerkersbond in Zuid-Wales namen moties in gelijken geest aan. DE AANTREKKINGSKRACHT VAN DEN OCEAAN. Kapitein Brotheatme, die commandant was van het stoomschip Mississippi, van welks bemanning in Juni 1924 door een ontploffing aan boord 48 man omge komen zijn, is gisteren te Lagune, in Californië, over leden. Drie weken voor zijn dood heeft hij zijn vrouw doen beloven, dat hij begraven zou worden in den Oceaan op de plek waar zijn kameraden omgekomen waren. Nieuwe rondetafelconferentie, eveneens in Engeland. Sensationeele rede van Baldwin. Donderdag is in het Engelsche Lagerhuis opnieuw een belangrijk debat gehouden over de kwestie in Britsch-Indië, dat werd ingeleid door den leider der conservatieve partij, Baldwin, waarbij deze tot veler verademing uiteenzette, dat de houding der conservatieven ongewijzigd zal blijven, dus dat de con servatieven w e 1 een deputatie naar een eventueel opnieuw te houden rondetafelconferentie zullen zen den. Verder zei Baldwin, dat velen blind waren voor het feit dat „het onveran derlijke Oosten" toch wer kelijk veranderd was. In dien er een meerderheid in zijn partij was, die de Indische kwestie op een kleingeestige wijze zou willen aanpakken, dan moest men in zijn plaats maar een anderen leider kiezen. Baldwin herhaalde dat de samenwerking der politieke partijen op dit punt, die sinds de instel ling van de commissie Si- mon had bestaan, niet ver broken was. Er was veel geschreeuw geweest om wei nig wol. Er was geen meeningsverschil, wat de nood zakelijkheid van een parlementaire samenwerking betrof, maar een gerechtvaardigd meeningsverschil over de wijze, waarop de zaak verder moest worden aangepakt. Het besluit, om niet deel te nemen aan de conferentie in Indië, was een eensgezinde opvatting der 4 conservatieve gedelegeerden op de conferentie te Londen. Baldwin vond, dat het werk in Indië het best kon worden voortgezet door de regeering van het oogenblik. Wat de overeenkomst tusschen lord Ir- win en Gandhi betrof, deze was, naar Baldwin's oor deel, een overwinning van het gezonde verstand. De minister voor Indië, Wedgwood Benn, merkte later in het débat op, dat Baldwin's woorden met groote verlichting in Indië zouden worden vernomen. Zal de rede van Baldwin een scheuring voor zijn partij beteekenen? Een treffend verschijnsel was, dat de arbeiders partij voor Baldwin's rede een daverend applaus over had, maar dat zijn eigen partij een doodsch stilzwij gen bewaarde. Baldwin zelf erkent begrepen te hebben, dat zijn mcdedeelingen een slechte uitwerking veroorzaken moesten, maar dat hij er toch toe overgegaan was, teneinde te verhinderen, dat het besluit anders op ongunstiger, bedoeld is n o g ongunstiger manier in de pers zou komen. Hoe het overigens ook zijn moge, in Indië zal Baldwin's rede met opluchting gelezen zijn. Men vraagt zich echter af, of zijn rede niet de scheuring zal beteekenen in de conservatieve partij. In die kringen zijn er velen, die inderdaad geloo- ven, dat Baldwin's rede Donderdag een strijd in de gelederen onvermijdelijk maakt en dat die strijd thans met het onbetwiste leiderschap van Baldwin, of zijn definitieve nederlaag moet eindigen. Het be- •sluit van de regeering om omstreeks den zomer te Londen de federale commissie van de rondetafel conferentie bij elkaar te roepen, waarop dan ook congresmannen tegenwoordig zouden zijn, ontmoet bijval en zal waarschijnlijk ook in Indië niet veel te- '.génstand ondervinden. Slaagt het werk dezen zomer, "dan zal een volledige conferentie dezen herfst niet tot de onmogelijkheden behooren. In Denemarken het geheele verkeer stilge- gelegd. Sneeuwstormen, zooals men zo de laatste 60 jaar niet gekend heeft. V.D. verneemt «Ld. gister uit Kopenhagen: Tengevolge van hevige sneeuwstormen is het geheele verkeer in Denemarken volkomen ontwricht. De nacht treinen van Kopenhagen via Falster naar Duitschland en omgekeerd konden hun reis niet voortzetten. De passa giers van den sneltrein, die gisteren te 23.55 uur Kopen hagen verliet, moesten te Falster overnachten. In het gunstigste geval kan de trein eerst vanmorgen met een vertraging van minstens zes uur zijn reis voortzetten. Hetzelfde lot onderging de sneltrein, die van Duitsch land kwam en die vannacht te Geest niet verder kon. De Deensche Staatsspoorwegen hebben de Duitsche spoorwegautoriteiten van den toestand van het eiand Falster op de hoogte gesteld, zoodat reizigers naar De nemarken te Warnemünde of aan boord van de veerboot kunnen overnachten. Het is nog niet bekend, in hoever het verkeer vandaag hervat zal kunnen worden. Ook het autoverkeer in Denemarken Is zoo goed als onmogelijk, aangezien de sneeuw op sommige plaatsen meters hoog op de wegen ligt In de omgeving van Ko penhagen zijn in totaal een driehonderd-tal auto's mid den op den weg ingesneeuwd. De gevolgen ln Zweden. Uit Stockholm werd gister gemeld: In de afgeloopen 24 uur heeft ln geheel Zweden, van het Noorden van Lapland tot ln het uiterste Zuiden de hevigste sneeuwstorm gewoed, dien men sedert 60 jaar heeft gehad. Op vele plaatsen staat het spoorweg verkeer en ook al het overige verkeer geheel stop. Ver scheidene plaatsen zijn geheel van de buitenwereld af gesneden doordat geen enkel vervoermiddel ze kan be reiken en telegraaf- en telefoonlijnen onder den zwaren sneeuwlast zijn bezweken. Een speciale trein van een groot Duitsch circus is midden op den weg ingesneeuwd en blijven steken. Men vreest dat de gevolgen van den sneeuwstorm voor al voor den landbouw catastrofaal zullen zijn. Door het plotseling springen van een wa terader. Een waardevol bedrijf onbruik baar geworden. V.D. verneemt uit Bochum: Gisternacht te ongeveer 2 uur sprong ln de mijn Engelsburg van de Vereingte Sthalwerke A.G. te Bochum ln het Roergebied plotseling een waterader en met ongekende kracht stortte een geweldige water massa de mijn in. De stroom vloeit nog steeds met on verminderde kracht voort. Het geheele bedrijf moest worden stopgezet. Gelukkig zijn er geen menschenlevens te betreuren, omdat men het uitbreken van den waterstroom tijdig bemerkte, zoodat alle vijfhonderd man van de nacht ploeg ln volmaakte orde de mijn konden verlaten. De watermassa is afkomstig uit de naburige mijn- velden en men staat er volkomen machteloos tegenover. De mijninspectie was spoedig ter plaatse cn kon slechts constateeren, dat alles gedaan was, wat men had kunnen doen. Men verwacht echter, dat de geheele mijn, die tot de modernst geoutilleerde behoort, zal volloopen. De mijn Engelsburg was niet alleen een mijn met waardevolle installaties, maar leverde bovendien de kostbaarste kwaliteiten kolen. In totaal werkten 1900 man in de mijn. Dat een hoeveelheid water, zooals die In de mijn En- Engelsburg, naar binnen stroomt, is een gebeurtenis die gelukkig slechts zelden voorkomt. Talrijke dorpen onder water. Gevallen van pest gesignaleerd. Het N.T.A. seint uit Moskou: Uit Zuid-Rusland worden hevige overstroomingen gemeld. Volgens een officieel bericht staan negen dor pen geheel onder water. Vele huizen werden door het water ondermijnd en stortten in. De nood onder de bevolking is groot, daar de voedselvoorziening met groote moeilijkheden gepaard gaat Op verschillende plaatsen werden gevallen van pest gesignaleerd. De autoriteiten treffen alle mogelijke maatregelen om een pestepidemie te voorkomen, door de bevolking waar mogelijk te cvacueeren. Zes milllocn kub'cke meter grond in bewe ging. Twee ldeine dorpen bedolven. Geen slachtoffers. VX>. verneemt uit Parijs: In het departement Savoye hebben In de Westelijke ultloopers van de Alpen een ernstige aardverschuiving en bergstorting plaats gehad, waardoor 2 dorpen geheel verwoest en van den aardbodem verdwenen zijn. Daar men het gevaar had zien aankomen, waren de bewo ners tijdig gewaarschuwd, zoodat persoonlijke onge lukken niet te betreuren zijn. Als een lange zwarte slang langs de berg helling Reeds Donderdagmorgen zag men in de gemeente Chatelard, dat een gedeelte van het gebergte langzaam in de richting van het dorp afgleed. Alle voorzorge maatregelen werden genomen om de bevolking tegen verrassingen te beschermen. Donderdagavond laat werd de prefect ervan in kennis gesteld, dat een stuk land met een oppervlakte van 40 H.A. zich in de rlohtlng van het dorp Granges voortbewoog en korten tijd later werd gemeld, dat de geweldige aardmassa de eerste huizen van het dorp had bereikt en deze als lucifersdoosjes ln elkaar had gedrukt en bedolven. De bevolking bracht zich, met achterlating van have en goed, in veiligheid. Intusschen is de aardmassa, die geschat wordt op 6 mlllloen kubieke meter, voortgeschoven met een snel heid van 150 K.M. per uur. en de plaatsjes Bergues en Mlchaud zijn volkomen van den aardbodem weggevaagd. Miohaud was een buurtschap, waar ongeveer 10 huizen stonden, die volledig verdwenen zijn. De geweldige aardlawine zet nog steeds haar weg voort en teekent zich als een lange zwarte slang langs de berghelling af. Zij beweegt zich in de richting van het dal en de bevolking vlucht voor de aardstroom, waarboven uit boomen en zelfs nog Intact gebleven gedeelten van bcele hul3en, die meegeschoven zijn, uit steken. Uit de geheele omgeving hebben zich mijnbouwkun- dige, geologische en civiele ingenieurs naar de plaats des onheils begeven, om te trachten maatregelen ta treffen, waardoor de aardmassa ln de richting van een onbewoonde streek geleld kan worden. Dood het tewerk stellen van een groot aantal arbeledrs is een kanaaltje gegraven, waardoor een stortbeek wordt geleld in de richting van de aardlawine. Met behulp van de water massa hoopt men invloed te kupnen oefenen op de richting, waarin deze zich beweegt. Gisternacht heeft men voorts een brug in de lucht laten springen, waar door men hoopt te bereiken, dat de schuivende aard massa zloh in twee deelen splitst en daardoor haar kracht verliest. Totnogtoe zijn gelukkig geen menschenlevens te betreu ren, aangezien overal de bevolking tijdig de bedreigde woningen kon ontruimen en zloh in veiligheid brengen. Zijn toestand hachelijk. Een spoedoperatie. Naar wordt meegedeeld had zich de toestand van den vroegeren Duitschen rijkskanselier, Hermann Muller, gister zoozeer verergerd, dat de doktoren gisteravond hadden besloten den patiënt nog In den loop van den avond te opereeren. Men vreesde echter, dat het niet meer zou baten. HERMANN MULLER. De operatie opnieuw uitgesteld. Wolff meldt nader uit Berlijn: De operatie van Hermann Müller is met het oog op den toestand van den patiënt opnieuw uitgesteld. Morgen (heden) ochtend zullen de geneesheeren nog maals overwegen, of zij zal worden verricht. In de avonduren trad ln den toestand van den zieks weder een geringe verbetering ln. Jaca In opwinding. Een sterke militaire bezetting in verband met het proces. Het B.T.A. seint uit Jaca: Overal op straat heerscht opwinding. Militairen zijn uit alle deelen van Spanje aangekomen. Een gewapende macht houdt verschillende punten der stad bezet als voorzorgsmaatregel tegen ongeregeldheden. De zitting van den krijgsraad zal drie dagen duren. Fetitie tegen de doodstraf ten gunstige van de opstandelingen van Jaca, Uit Madrid wordt gemeld: De voornaamste advocaten in het proces tegen de op standelingen van Jaca hebben een petitie geteekend te gen de doodstraf. Zij verzoeken allen Spanjaarden zich bij' hen aan te sluiten teneinde te bewerkstelligen dat de krijgsraad te Jaca over geen der beschuldigden do loodstraf uitspreekt. EEN GEWELDIGE LAWINE BIJ DE MONT BLANC. Boomen door den luchtdruk ontworteld. Uit Genèvc wordt gemeld: Een geweldige lawine heeft den toegang tot het dal van den Mont-BIanc over een breedte van vier honderd meter versperd. De luchtdruk, welke door de neerstortende sneeuwmassa's werd veroorzaakt, was zoo hevig, dat talrijke hoornen werden ontwor teld en vele huizen werden beschadigd. SIANLEY BAll»V>,.\.

Schager Courant | 1931 | | pagina 15