WIE ZICH NIET INGANG VAN 1 APRIL 1931 OPGEEFT ALS LEZER VAN DE Radioprogramma Ruwe en Roode Handen door koude, door schoonmaak of ander werk, GRATIS. Wetenschappelijk onder zochte leerlingen. moet men vooral 's avonds inwrijven met Purol, dan zijn zo reeds don volgenden morgen weer gaaf en zacht. Purol in öcozen van 33, en 9Q ei. Bij oth. en Drogisten. Weijand had verdachte later daarover geïnterpelleerd én toen had hij het feit stilzwijgend toegegeven. Thans echter toonde de verdachte niet de minste neiging het feit te erkennen, hoewel hy den heer Wey and had gezegd, dat hij veel last had in zijn bedrijf van honden. Alles echter wat de heer Weyand dienaangaan de aanvoerde, werd door verdachte bestreden. Hy was niet in 't bezit van een vuurwapen en hij had niet ge schoten. Indien de getuige dit bleef beweren, legde hy een valschen eed af. De heer Weyand had nog do moeite genomen een situatie-teekening te vervaardi gen, die hy nader toelichtte. Die teekening noemde verdachte, evenmin als 's hee- ren Weyand's verklaringen juist. De tweede getuige, de 50-jarige heer Dirk Honing, een bedrijfsconfrater van verdachte, wonende naby verdachte, had op den bewusten Zondagmorgen hooren schieten en zag verdachte, met iets dat op een geweer geleek, onder zyn. arm, bij zyn kippenloods staan. Hij bespeurde voorts een hondje, hinkend den weg op naar zijn tehuis vluchten. Verdachte deelde nog mede, veel last te hebben van honden, die zyn kuikens doodbyten De heer Officier, het feit wettig en overtuigend be wezen aohtende, releveerde nog, dat de hond zich niet bevond op het erf van verdachte, doch op den open baren weg, requireerde f40 boete of 40 dagen Verdachte hield nog een lang betoog om aan te too rnen, dat hy vuurwapenen mocht bezitten en hij meer malen op verzoek van de politie, had gewaakt tegen bloeddorstige, schapen-belagende honden, waarop de behandeling der zaak werd gesloten en de uitspraak bepaald op a.s. week. DIT WAS WEER GEEN KINDERVRIEND. De naam van den heer Joh. Adr. T., wiens wel klinkende naam vergeefsch door den heer deurwaarder was uitgeroepen, moe3t dus verondersteld worden niet aanwezig te zyn en werd derhalve de zaak by uitstek behandeld. Hem was dan ten laste gelegd, dat hy op 14 Januari op het zeestrand te Egmond aan Zee den 14- jarigen scholier Pieter Dekker, die hem naar zyn meening 'n beetje voor den gek hield, met een wandel stok op zyn neus had geslagen, waardoor het ventje bloe dend werd verwond. De 10-jarlge Job v. d. Pol, die zich bevond in het gezelschap van Piet, en, schelpen liep te zoeken, had gezien dat zyn kameraadje door verdachte geslagen werd en verdachte Piet's bloedend reuk orgaan had afgeveegd. De heer Officier was van meening, dat de daad wel «en weinig was uitgelokt door het gedrag van Pietje en vorderde f 15 boete of 15 dagen, daarby ook nog in zijn voordeel in aanmerking nemende, dat hij zelf later het jongetje nog hulp had betoond. Welk hulpbetoon als reden kon worden aangenomen, dat hy het zóó kwaad niet had gemeend. VOOR 90 ONNOOZELE CENTEN ZICH LEELIJK IN DE PUT GEWERKT. De behoorlyk ter zitting gedagvaarde heer Gerrlt V., 'n boerenknecht uit Westwoud, was niet verschenen. De Officier had echter mededeeling ontvangen, dat de man reeds eenigen tyd leelyk overstuur was geweest en ten slotte zulk een zenuwtoeval had gekregen, dat het hem niet mogelijk was ter zitting te verschyncn, zoodat zyn advocaat., mr. van Giffen, eveneens geen gelegenheid kreeg, zyn maidenspeech op de strafzitting af te steken. Bovengemelde heer Gerrlt V. had op 12 Januari In de woning van den heer Jan Karsten, veehou der te Westwoud, alwaar hy dienstbaar was, uit een sigarenkistje weggenomen een bedrag van 90 cent. Men verdacht hem reeds te voren aan lange vingers te laborseren en had men hem een valletje gezet, met gevolg dat hy op heeterdaad door den baas, die zich verdekt in het alcoof, in gezelschap van zekeren J. Bes- eeling had opgesteld, werd betrapt. Deze heer, wien het afleggen eener verklaring een waar genot scheen te zijn, zoo opgewekt beloofde hy de waarheid en niets dan de waarheid te zeggen, deelde mede, met zijn vriend Karsten te hebben medegewerkt om den dief te ontmaskeren. Toen men had gedreigd de politie te zullen waar schuwen, riep de betrapte Gerrlt jammerend: Doe dat toch niet! Ik zal het wel 'n beetje maken. De Officier verdacht hem van meerdere diefstallen, al werden die hem niet ten laste gelegd, noemde het een zeeer ernstig feit en vorderde ten slotte f 50 boete of 50 dagen. BEN ZE2DENZAAKJE UIT BROEK OP LANGENDIJK De 64-jarige koopman Pieter St. te Broek op Langen- dijk, had zich in den loop van 1930 schuldig gemaakt aan niet nader te kwalificeeren handelingen met den nog geen 16-jarlge J. A. K. In deze zaak, waarin als raadsman en verdediger opponeerde mr. A. Schenlte- veld, werden als getuigen gehoord J. A. Klein, B. Wie- ring. A. Schoon, H. Wierlng en T. Wiering. terwijl voorts de behandeling met het oog op het zedekwet- sende bulten tegenwoordigheid van publiek werd be handeld. Hierna werd gepauzeerd tot 2 uur. ONTVANGT DE NOG VERSCHIJ NENDE NUMNIERSVAN MAART Een zilveren zakenjjubiieum. Do N.V. Kleedlngmagazynon v.h. Spaander en Co. Alkmaar'Hoorn. Maandag bestond de zaak van de N.V. Kledingmaga zijnen v.h. Spaander en Co. te Hoorn een kwarteeuw. Op 16 Maart 1906 opende de heer A. Spaander zyn zaak to Hoorn, op het Grooto Noord. De zaken gingen naar wensch, zoodat de firmant met het oog op uitbreiding zyner cliënteele. 6 Maart 1915 in Alkmaar een filiaal opende, dat oorspronkelyk in de Langestraat tegenover dc fa. Meyer gevestigd was. In 1920 werd de zaak een N.V. met de heeren A. Spaander en W. Nordemann als dii'ecteuren en werd het Alkmaarsche filiaal overgeplaatst naar het pand, gelegen naast den Ingang van Hotel „De Burg". Zes jaar later werd het belendende pand aangekocht en verrees een groot modern winkelgebouw, de Lange- Btraat waardig. Ook de Hoornsche zaak werd tot het dubbele vergroot; wel een bewijs van den groei der firma en van haar reputatie. De N.V. geeft momenteel werk aan twee coupeurs en 23 kleermakers en verwierf zoowel op het gebied van maatkleeding als confectie een goeden naam. Begrypelykerwyze ging deze jubileumdag niet onopge merkt voorby. We kunnen niet anders doen dan de N.V. toewenschcn, dat na nog een kwart eeuw de direc teuren op een even zoo grooten bloei kunnen terugzien, als zij in de voorbye 25 jaar meemaakten. Een origineele en inslaande attractie heeft de jubilee- rende N.V. haar cliënteele bereid. Een koffiepraatje uit den ouden tijd. Een vermakelijke briefwisseling uit het jaar 1637. Koffie is een drank, die reeds sedert een aantal eeu wen de menschen heeft verkwikt en er zullen misschien wel menschen zijn, die nauwelyks gelooven, dat koffie niet altyd bestaan heeft, tenminste, dat de menschen er niet vanaf de vroegste tyden mee bekend waren. Dat laatste is echter geenszins het geval, maar dat de mid deleeuwers toch al van een lekker bakje genoten, be- wyst wel de volgende vermakelijke briefwisseling uit het jaar 1637, die we vinden opgeteekend, in een boekje, getiteld „Allerley Nützliches und Curloses über den Kaffee aus alter und neuer Zeit", wel boekje wordt uitgegeven door de Koffie Hag-Mij. te Amsterdam. De brieven luiden als volgt: Monsieur trés honoré Hervanno, Inhaber der Grosshandlung Hervanos seelig Wittlb zu Merseburg. Alsso hebbende wy al eenen langen tyt met malckanderen op eene uytstekende ende aange name wys saecken gedaen, soo kan ick niet ende nalaten, Uwe Edelheyt gelyck met desen eene proeve te stueren van die tot Amsteldam soo vlugh ingevoerde en bemint gewordene „koffeyi", ende versoecke iok Uwe Edelheyt Uwe Hoogheerbare Huisvroue aan te raden, deese kor relen vyn te malen oftewel stuckend te stampen ende alsdan in water te koken. Ick versoeck Uwe Edelheyt, my UEdeles meeningh te willen schry- ven. Amsteldam, Meymaent van het jaer onses Heeren 1637. Uw seer genegen Van Snuiten. Dit vriendelijk schrijven kwam den braven koopman ter hand en deze vertoonde het geschenk vol vreugde aan zyn deftige vrouw. Deze echter wierp het hoofd in den nek en zei: „Wat denkt deze mijnheer Van Snui ten dan wel, dat een Merseburger past? Water? Geen sprake van! Ik zal do zwarte boonen in krachtlgen bouillon koken..." Aldus geschiedde. Maar hoe, deze zonderlinge drank den koopman en zijn trotsche gema lin benevens hun personeel bekwam, leert men uit den volgenden brief, die het antwoord Is van den heer Van Snuiten op een bestelling van den Merseburger koop man: Ick ende bedanclc ervoor, saecken te doen met eenen, die my voor myne vriendelick'heyt met lompheden beloont. Als Uw Edelheyts knech ten en maeghden na het gebruick van dees voortreffelycko „koffeyi' sieck geworden syn en UEdele my 16 penninghen voor purpheermid- delen in rekeningh wil brengen, soo moet ick daer ernstighlyck beswaer tegen maecken. Ick heb alreeds 5 balen „koffeyi" naar Leipzig ver- stuert en een yeder, die daervan gedronken heeft, is vol lofs. Het en welck een bewys is, dat de Leipzigers eenen vynderen smaeck hebben als Ghy, lompe Merseburgers. Ende hiermede eyndigh ick. Amsteldam, Herstmaent van het jaer onses Heeren 1637. Van Snuiten. Welk een zegetocht heeft de koffieboon sindsdien vol bracht! Zelf3 de waarschuwingen, door geneeskundigen na de ontdekking der coffeïne gedaan, konden niet be letten, dat koffie heden in Oost en West- In Zuid en Noord met evenveel genoegen gebruikt wordt. Gelukkig zijn wetenschap en techniek er Inmiddels ook in ge slaagd aan de koffieboonen het schadelyke bestanddeel, de coffeïne, te onttrekken, zonder het heerlyke aroma en den fijnen pittigen smaak aan'te tasten. Aan dezen vooruitgang is het te danken, dat heden ook menschen, die coffeïne-bevattende dranken slecht kunnen verdra gen, zich het genot van een kopje koffie niet behoeven te ontzeggen. De bekende Koffie Hag is immers gega randeerd coffeïnevrij, overeenkomstig de voorschriften der Nederlandsche Warenwet. De rationalisatie van den arbeid, door 1 PROF. Dr. W. MOEDE. (Directeur van het instituut voor industrieele psychotechniek te Charlottenburg.) Het groote krachtsverbruik, dat een gevolg is van hot versnelde tempo van onzen tijd, en de noodzake lijkheid om in onze économisch moeilijke positie alle krachten zoo goed mogelijk te gebruiken, heeft ertoo geleid, dat ook de wetenschap daarnaar is gaan stre ven. Dezelfde overwegingen gelden voor het instituut voor industrieele psychotechniek, dat verbonden 'is aan de technische hooge3chool te Charlottenburg. Wij moeten den arbeid rationaliseeren en baanbrekend werk verrichten in het economische leven van dezen tijd. Daarbij moeten wy op verschillende punten let ten. De arbeidsvreugde. Het is nog niet zoo lang geleden, dat in vele kringen de zoon zijn vader opvolgde in zaak of beroep, on verschillig of hij daartoe de bekwaamheid en de nei ging van zijn vader had geërfd of niet. Wanneer hij weigerde, in de voetstappen van zijn vader te tre den, werd dat als iets onbehoorlijks beschouwd, ook al was het volkomen duidelijk gebleken, dat de per soonlijke gaven van den jongen in een andere rich ting gingen. Het gevolg van deze opvatting was, dat vele menschen hun werk met tegenzin verrichtten en dat daardoor ook onmetelijke hoeveelheden ener gie vermorst werden, omdat slechts arbeidsvreugde een volkomen gebruik van de aanwezige energie mo gelijk maakt. Nu zijn de tijden veranderd en hebben ook de op vattingen zich sterk gewijzigd. De economische moei lijkheden maken rationeelcn arbeid eenvoudig tot een cisch; elke kracht en bekwaamheid moet worden gebruikt op de plaats waar zij ook ten volle benut kan worden; iedereen moet werk krygen, dat met zijn speciale persoonlijkheid overeenkomt, zoodat hij door de daaruit voortvloeiende arbeidsvreugde ook tot dc hoogst mogelijke prestaties in staat is. Wan neer het mogelijk is, dat iemand voor zijn werk slechts de helft van de vroeger benoodigde energie behoeft te verbruiken, is het onze plicht die nieuwe meer rendabele werkmethode in te voeren. Onze tijd gedoogt geen verkwisting van energie, tijd en geld en het is een taak der wetenschap, om nieuwe wegen naar een meer rendabelen arbeid te wijzen. Wij moeten er echter duidelijkheidshalve op wijzen, dat arbeidsphysiologie en psychotechniek twee ver schillende dingen zijn. De ervaringen, die men op deze beide gebieden der wetenschap verzamelt, kun- Vrijdag 20 Maart. Hilversum (1875 M.) V.A.R.A. 9.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.0010.15 Morgenwyding. V.A.R.A. 10.15 Voordracht door Co Arnoldi; 10.30 Voor de zie ken; 11.3012.00 Gramofoonmuziek. A.V.R.O. 12.152.00 Concert door de Nieuwe Amsterdamsche Orkestvereeniging o.l.v. Nico van der Linden; 2.00—2.30 Gramofoonmuziek; 2.30—3.00 Uitzending voor scholen; 3.004.00 Concert door het AVRO-Kwintet. V.A.R.A. 4.00 Orgelspel door Johan Jong; 4.30 Knutselwerk voor Kinderen; 5.15 Vooravond-concert door het Wladimir Pique-Trio, afgewisseld door gramofoonmuziek; 6.50 Actueel allerlei uit de Arbeidersbeweging; 7.05 Oor sprong, geschiedenis en hedendaagsche stand der So cialistische beweging, cursus door W. H. Vliegen; 7.30 Politieberichten; 7.45 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 8.00 Tydsein; 8.01 Catechisatie door Ds. Van den Kie- boom; 8.30 Concert; 9.00 Cursus: De waarde van ons godsdienstig geloof, door Mej. Dr. N. A. Bruining; 9.30 Concert; 10.00 Persberichten van het Vryz. Godsdienstig Persbureau; 10.05 Vaz Dias; 10.15 Samenspraak over Kinderboeken door Mevr. D. A. Cramer—Schaap en H. Cramer; 10.45 Gramofoonplaten. VARA. 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (298 M.) N.C.R.V. 8.008.15 Schriftlezing; 8.159.30 Morgenconcert; 10.30 11.00 Korte Ziekendienst; 11.00—12.30 Gramofoonplaten- conoert; 12.302.00 Middagconcert door kwartet; 2.00 —3.15 Gramofoonplaten; 3.154.45 Concert: Lente programma; 4.455.00 Verzorging van den zender; 5.00 5.30 Causerie over: „De linnen hoeken van de porte feuille", door H. J. Steinvoort; 5.306.30 Orgelconcert uit de Domkerk te Utrecht, door H. F. Bos; 6.307.00 Bezoek v. d. Radiodokter; 7.00—7.30 Cursus Engelsch. K.R.O. 7.308.00 Lezing: De Geschiedenis van het Esperanto; 8.009.00 Concert door het K.R.O.-Salon-Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud; 9.00—9.10 Nieuwsberichten Vaz Dias; 9.109.30 Spreker B. Th. Sloot. Onderwerp: Een kijkje in de bakkerij; 9.3011.00 Vervolg Concert door bet Salon-Orkest; 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Zaterdag 21 Maart. Hilversum (1875 M.) V.A.R.A. 9.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwyding. V.A.R.A. 10.15 Uitzending voor Arbeiders in de Continu-bedryven. 12.00 Politieberichten; 12.15 Middagconcert door het VARA-Septet, afgewisseld door gramofoonmuziek; 1.45 Onderbreking voor verzorging, van den zender; 2.15 „Ons Huis een Tehuis" door T. Landré; 2.30 Kwartier tje v. h. Instituut v. Arbeiders-Ontwikkeling; 2.45 Cur sus Duitsch door P. Bol; 3.15 „Der Jasager". school- opera van Kurt Weill. Opvoering in het Muziek-Lyceum te Amsterdam, uitgaande van de „Ned. Vereen, voor Hedendaagsche Muziek"; 4.50 Radio-Volks-Universlteit. Cursus: „Onze groote kinderen en onze tyd"; 5.20 Uit zending door de V.R.O.; 6.20 Literair Halfuurtje door A. M. de Jong; 7.00 Concert door Jo Hekkert van Eys- den (zang) en Johan Jong (piano); 7.15 S.D.A.P.-kwar- tiertje. A. W. Michels spreekt over „Het werk der Soc. Dem. in de Provinciale Staten van Noord-Holland"; 7.30 Politieberichten; 7.45 Zang met orgel- en piano begeleiding; 8.00 Populair avondprogramma, m.m.v. het VARA-Orkest, Henrl Dekking (voordracht), Henri Marchand (liedjes). In de pauze Bestuursmededeelingen, Voetbalnieuws en Persberichten; 11.00 Gramofoonmu ziek; 12.00 Sluiting. nen wel uitgewisseld worden, doch zij moeten van el kaar gescheiden, blijven en elk hun eigen weg gaan. De arbeidsphysiologie houdt zich nl. bezig met de li chamelijke geschiktheid voor een bepaald werk, de psychotechniek onderzoekt de geestelijke werkzaam heid tijdens den arbeid om daaruit te kunnen vast stellen, of een bepaalde persoon voor dat werk ge schikt is. Het werk van het instituut. Het instituut voor industrieele psychotechniek heeft liet systematisch onderzoek en de doorvoering van nieuwe arbeiasmethoden uitgewerkt en normen vast gesteld voor de proeven. Het heeft zich zoo goed in geburgerd, dat bijna alle groote werkgevers, o.a. de Staatsspoorwegen, de posterijen, het leger en de meeste fabrieken volgens dezelfde principes eigen af- deelingen hebben gevormd voor een soortgelijk on derzoek, met het resultaat, dat zij 15 minder per soneel noodig hebben, en dat alleen doordat zij uit de sollicitanten een goede keus doen en de verdeeling van het personeel over de verschillende afdeelingen van het bedrijf wetenschappelijk geschiedt. De sta tistieken over verleend ontslag, productiemethodes, salarisverhooging, energieverlies door het werk, sa- menwerkinig tusschen de verschillende afdeelingen, enz., geven een onweersprekelijk bewijs van het groote nut, dat een psychotechnisch onderzoek der sollici tanten zoowel voor het bedrijf als voor henzelf heeft. Zij slagen beter in het voor hen geschikte beroep en vervullen het met meer lust. Waarop gelet wordt. Telkens komen er meer beroepen, waarvoor ge schikte proeven moeten worden ontworpen. Wij be gonnen met de jonge arbeiders in de machinefabrie ken, doch nu zijn er al heel wat ambachten en klei nere bedrijven bijgekomen, zoodat wij b.v. ook cou peuses, modistes en verkoopsters onderzoeken. In Amerika worden de proeven bijna uitsluitend geno men met betrekking tot het intellect, doch wij onder zoeken alle eigenschappen, die voor het betrokken be roep van nut kunnen zijn. Wanneer een jongen slotenmaker wil worden en zich aan het onderzoek onderwerpt, zullen wij begin nen met een aantal goed gekozen vragen om zijn al- gemeene intelligentie te onderzoeken, doch daarna komen de vragen en proeven die op het slotenma- kerswerk in het bijzonder betrekking hebben. Zijn zintuigen worden onderzocht en men gaat na, of hij begrip van ruimte heeft en zich daarin dingen kan voorstellen. Zijn technische bekwaamheid wordt on derzocht door vragen, die betrekking .hebben op het eene of andere technische werk. Ook zijn handigheid wordt onderzocht door een aantal vernuftig uitge dachte toestellen, waardoor men de mate van ge schiktheid in verschillende opzichten kan bepalen. Zoo moet hij in een der toestellen een bout steken en goed letten op den weerstand, dien hij daarby te overwinnen heeft; bij de tweede bout kan men uit de aangewende kracht de fijngevoeligheid van de hand afleiden. Men legt hem o.a. ook een haak van ijzer- draad voor, dien hij eenigen tijd mag bekijken. Nu Huizen (298 M.) K.R.O. 8.009.15 Morgenconcert; 10.0011.30 Gramofoonmu ziek; 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Tijd sein; 12.01—1.30, Lunchconcert door het K.R.O.-Sextet; 1.302.30 Gramofoonmuziek; 2.30.3.00 Vragenhalf- uurtje voor jeugdige personen; 3.004,30 Kinderuurtje; 4-.30—4.45 Verzorging van den zender; 4.455.00 Een praatje over radiostoringen; 5.006.00 Gramofoonmu ziek; 6.016.15 Sportpraatje; 6.156.35 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart; 6.356.45 Gramo foonmuziek; 6.457.15 Cursus Esperanto; 7.157.45 Lezing: De noodzakelijkheid van geneeskundig school toezicht; 7.458.00 Vroolijke, gramofoonmuziek. N.C.R.V. 8.C09.00 Concert door de Arnhemsche Orkest Vereeni- ging o.l.v. Martin Spanjaard; 9.009.30 Declamatie door Arie Post: „Humor uit het Marine-leven"; 9.3010.15 Vervolg concert; 10.1510.25 Persberichten van Vaz Dias; 10.2511.30 Gramofoonplaten. LUCHTVAART BALLONVLIEGEN ALS SPORT. In Amerika, in de stad Detroit, bestaat een ballonclub met twaalf piloten en negen ballons, waar de leden eeu baliontochtje kunnen maken, wanneer zy daar lust in hebben. Het is niet zoo bijzonder duur, ongeveer 12 dol lar per persoon. Daarvoor zit men een uur of zeven in de lucht en heeft men alle kans op sensatloneele erva ringen. Zoo kan men by het landen terechtkomen in een der straten van Detroit of in een meertje, dat zich in de buurt, der stad bevindt. Het is ook eens gebeurd, dat twee ballonvliegers over een eenzame streek zeil den en voor hun oogen een moord zagen gebeuren, dia zy natuurlijk niet meer konden verhinderen. Zy hadden later tijdens de rechtzitting veel bekyks als de eerste „vliegendo getuigen." Bijna elke ballontocht levert op die manier een avon tuur op, als is het maar een kleintje. Als men in dia richting weinig eischen stelt, blyft er toch een aardige sport over, die nog heel wat ervaring vereischt. Ballon- vliegen wordt weieens in één adem genoemd met zeilen en in veel opzichten lijkt de navigatie op elkaar. Maar met een zeilboot kan men zoo manoeuvreeren, dat men bijna tegen den wind in vaart en met een ballon gaat dat niet. Als de wind hem naar het Noorden blaast, gaat hy naar het Noorden, en als de piloot hem naar het Zui den wil brengen, moet hij zoolang stijgen en dalen, tot dat hij in een luchtstroom komt, die hem in die rich ting drijft. Zoo kan men groote afstanden afleggen en toch weer /naar het uitgangspunt terugkeeren, zonder dat er in de windrichtingen verandering behoeft te ko men. De ervaring en handigheid in het vinden van de geschikte luchtstroomen beslist dan ook gewoonlijk in bal 1 on wed s trij d en Een ballonvlucht is niet iets, wat men zoo eventjes begint. Als men bij zonsopgang denkt op te sty'gen, moet men wel om middernacht opstaan en dan al den tyd hard door blijven werken. De ballonvaarders van het le ger merken daar niets van; zij bestellen hun ballon om zóó laat, zooals een cavalerist zijn paard bestelt, een generaal zijn auto en een vliegenier zijn vliegtuig. In Detroit is het echter een sportclub en daar werken de deelnemers aan de vlucht zelf mee om alles in orde te maken. Zij hebben als regel geen brevet en mogen dus in de lucht niets meer doen, maar zoolang de ballon niet opgestegen is, werken zy even hard mee als de piloot en zijn helper. En er is heel wat te doen. De ballon moet worden uitgelegd, de gasleiding mag nergens dichtgedrukt wor den en intusschen worden de zankzakken gevuld. Het net om de ballon moet om het half uur goed gelegd worden en als de zankzakken gevuld zijn, moeten ze een voor een opgelicht en vastgehaakt worden. Verder moet de mand worden volgepakt met de noodlge voorwerpen, de instru menten moeten worden gecontroleerd en de touwen op gewonden. Zoo'n ballon kost alles meegerekend 1500 dollars; In den gemiddelden prijs van 12 dollar voor een vlucht is de afschrijving voor ballon en uitrusting inbegrepen, evenals de onkosten voor gas en zand en het vervoer van de neergekomen ballon van het landingspunt naar de punt van uitgang. De club lijdt dus nooit verlies; op elke vlucht gaan gemiddeld 5 passagiers mee. •krijgt hij een stuk ijzerdraad, 15 langer dan noo dig is, voor het vervaardigen van den haak, en moet den haak met een tang of met de hand namaken. Zoo kan men zien, of hij met zijn oogen weet te taxeeren en tevens of hij zijn handen goed kan ge bruiken. Na een groot aantal van zulke proeven is het gemakkelijk vast te stellen, in hoeverre de jon gen voor het beroep van slotenmaker geschikt is. Het onderzoek voor den .adspirant-han- delsman. Een jongen, die in den handel wil gaan, zal na de vragen betreffende de algemeene intelligentie onder zocht worden op de speciale intelligentie, die voor een koopman noodig is. Men gaat na, of hij beslis singen kan nemen, organisatietalent heeft, een goed verlcooper zou kunnen worden, het verschil voelt tus schen een goede en een slechte reclame. Zijn manier van spreken en zijn gave om zich uit te drukken wor den onder de loupe genomen. Hij zal ook moeten too-* nen, dat hij de verschillende typen van menschen van elkaar weet te onderscheiden, om later eiken klant juist datgene te kunnen aanbieden, wat met den smaak van zijn type overeenkomt. Hij moet spreken alsof hij in een winkel stond als verkooper, enz. Zoo kan men weer door een groot aantal proeven bepa len in hoeverre de jongen voor koopman geschikt is. De modiste. Bij een meisje, dat modiste wil worden, letten wij natuurlijk op heel andere dingen dan bij den jongen, die slotenmaker wil worden. Toch wordt er ook bij haar veel aandacht aan geschonken, of zij haar han den goed weet te gebruiken. Ook het gevoel in da vingertoppen is van belang. Bij een der proeven krijgt zij b.v. een met spijkers bezetten bol in de hand; nu moet zij zoo snel mogelijk eiken spijker éénmaal met een touw omwikkelen. Wij zouden nog veel meer voorbeelden kunnen noe- menu, doch wij hebben nu wel voldoende aangetoond, dat de geschiktheid voor elk afzonderlijk beroep on derzocht moet worden naar de eischen, die dat. be roep stelt. Voor alle gebruikelijke beroepen hebben wij reeds geschikte proeven ontworpen en de groote werkgevers passen onze principes niet alleen toe hij het uitzoeken van sollicitanten, doch ook bij de oplei ding van hun personeel. Zij hebben er zooveel succes mee, dat de opleidingstyd meestal 40 50 bekort kan worden. Naast het werk, dat ons instituut verricht voor het onderzoek der jongens en meisjes, die een beroep moeten kiezen, staat de studie betreffende de rationa lisatie der bedrijven in hun geheel. Op grond van de praktische resultaten worden reclames goed- of afge keurd en de verkooptabellen geanalyseerd. Wij gaan na, of in een bepaald geval het afzetgebied niet voor uitbreiding vatbaar is en onderzoeken dan zelfs de gesprekken, die de verkoopsters met de klanten voe ren om den verkoop te bevorderen. (Nadruk verboden.)

Schager Courant | 1931 | | pagina 6