De protest-actie tegen de uitkeerings- regeling van de Hagelsciiade. De^heer C. Liefhebber, die afgevaardigde is geweest ter r/gwneene vergadering, welke in Amsterdam is ge- hóu/an, brengt ook daarvan verslag uit en oogst daar- voot, evenals voor zijn jaarverslag, den dank der ver gadering. Nadat de heer C. D. Rezelman bij acclamatie als bestuurslid is herkozen, wordt op aandrang van den heer Liefhebber besloten, op de kwitanties van lid maatschap der afdceling de leden er op te wijzen, dat het noodzakelijk is de geleende goederen tijdig terug te bezorgen, daar dan anderen er weer van kunnen profiteeren. De rondvraag levert verder niets bijzonders op, zoo- dat de voorzitter, dank brengend voor de prettige samenwerking, de vergadering sluit. Donderdagavond werd in de „Vlas- en Korenbeurs" ten overstaan van den te YVieringerwaard gevestig- den Notaris J. Kooraen publiek gepresenteerd een woonhuis met erf en bouwterrein, tezamen groot 15 Aren 95 c.A. non de Molenvaart., eigendom van mei. Wed. J. Steen-Weeland. Do uitslag was als volgt: Huis met erf en tuin ter breedte van 17 M. en pl.m. 47 M. diep, ingezet door den heer A. Keppel voor f3290. Bouwterrein, 9 M. breed. pl.m. 47 M. diep, ingezet door den heer S M. Bakker, koopman te Alkmaar, voor f590. en door denzelfde gemijnd op f 1. Bouwterrein, 8 M. breed en pl.m. 47 M. diep, inge zet door den heer A. Raven op f570 en niet gemijnd. Bij de combinatie werd niets gemijnd, zoodat de heer A. Keppel kooper van het huis is geworden en de heer Bakker van Alkmaar van een perceel bouw terrein, Het perceel in bod gebracht door den A. Ra ven, werd niet gegund. HARENKARSPEL Een tweede ultireering, van f 1400 brengt geen bevrediging. De actie wordt onver zwakt voortgezet, doch rustig, kalm en be leefd. Te Dlrkshorn, In het café van den heer Swager, werd Vrijdagavond opnieuw een vergadering gehouden Van personen, die weinig of in het geheel geen ultkee- ring voor de schade, geleden door de natuurramp in de maand Juni van het vorig jaar, hadden genoten. On geveer een 25-tal personen was aanwezig en de bijeen komst werd opnieuw geleid door den heer Langedijk. De Voorzitter gaat eerst na wat na de vorige ver gadering door de commissie van 5 personen is gedaan, herinnert aan de afwijzende beschikking van B. en W. en raad op het verzoek om de schattingslijst te mogen inzien, vertelt hoe men zich zionder kosten tot een advokaat heeft gewend, wat ook niet heeft geholpen en hoe men zich toen reahtstreeks heeft gericht tot den Commissarsis der Koningin en hoe de heeren Schouten en Strtybis van burgemeester Nolet bericht ontvingen, dat geen mondelinge conferentie werd toegestaan en Zijne Excellentie de zaak als afgedaan beschouwde. En tegelijkertijd, n.1. Maandag j.1. ontving spr. bericht dat hij geld kon halen. Deze beide zaken waren dus niet met elkaar in overeenstemming en daarom Is deze vergadering belegd. Door den heer Jn. Schouten wordt ook medegedeeld hoe de commissie, behalve de inzage van de schattings lijst, oo>k aan den Raad gevraagd had om de belangen der gedupeerden te willen behartigen, doch op dat ver zoek was in 't geheel geen aoht geslagen. Een schrijven, voorzien van 30 handteekeningen, was aan den Commis saris gezonden, doch antwoord kwam niet in en daar om zou de heer Strijbls zich persoonlijk nog eens om antwoord tot den Commissaris der Koningin wenden. Van den advokaat kreeg de commissie te hooren, dat er wettig niets aan te doen was, er was hier sprake van een vrije schenking, door lie9dadigheid bijeengebracht. Door den heer Strijbls was nagelaten cm aan den Com missaris te schrijven en toen heeft spr. het zelf gedaan. Spr. ontving verloopen Maandag het briefje van bur gemeester Nolet en een uurtje later bleek hem dat aan sommige personen een ultkeering was verstrekt. Spr. heeft zich toen gewend tot wethouder De Groot, en deze heeft hem toegelicht dat ongeveer f 1400 was los gekregen, wat te danken was aan de actie door ons op touw gezet. Het verzoek, voorzien van de 30. handteekeningen was door den Commissaris om advies gebonden naar B. en W. en B. en W. met den secretaris hebben opnieuw de echattingslijst nagegaan en zijn toen tot de slotsom ge komen dat het gewenscht was nog te trachten een be drag van f 1400 los te krijgen. Daartoe is burgemeester Nolet naar den Commissaris gegaan. Op dat moment was dus burgemeester Nolet, en het comité, die steeds onz9 rechtvaardige eischen hadden genegeerd, naar onzen kant gezakt, Het is wel jammer dat toen niet meer dan f 1400 is gevraagd. De vraag is nu of het hiermee pas Is, of dat nog een poging moet worden gedaan om wat te begaan. Door den heer Strijbls wordt medegedeeld, waarom dcor hem niet aan den Commissaris was geschreven. Spr. had van een Statenlid gehoord dat nul op het request zou worden gekregen, maar dat wel burgemeester No let een duw zou krijgen en spr. verwacht dat dit ook wel is gebeurd. Spr. begrijpt niet waarom spr. geen bericht van den Commissaris omtrent diens bes'issing heeft ge kregen, en deelt mede dat hij naar den burgemeester is gegaan en gezegd heeft zoo slecht te kunnen gelooven dat de Commissaris een dergelijk antwoord gaf, terwijl wel een tweede ultkeering plaats vond. Van den burge meester kreeg spr. daarop geen antwoord meer en werd hem tenslotte verzocht het vertrek te verlaten. Door den Voorzitter wordt gewezen op de wenschelijk- heid om vooral niet te krachtig op te treden en ook bij de verdere discussie spreekt de vergadering zich uit voor rustig, ka'.m en beleefd optreden. Door den heer Schouten wordt nog eens medegedeeld hoe burgemeester Nolet als voorzitter van het Hoofdco mité gelijk met de toezegging van de f 1400 een ander schrijven van den Commissaris ontging en waarbij hem werd verzocht, de heeren Schouten en Strijbis te willen mededeclen dat een conferentie niet noodig werd geoor deeld en de zaak als afgedaan werd beschouwd. Door wethouder De Groot Is medegedeeld, dat dit wer kelijk het geval was en noch burgemeester Nolet, noch wethouder De Groot zullen er omheen draalen, anders zouden zij ook niet hun best hebben gedaan deze f 1400 los te krijgen. Evenwel van de 29 menschen zijn er nu nog een 20, en wel mee van de armsten, die niets of een heel klein beetje hebben gehad. Van de aanwezigen blijken er slechts 5 een ultkeering van die f 1400 to hebben gehad, verder is aan den heer Schouten nog iemand bekend, die een ultkeering heeft gehad en die niet ter vergadering aanwezig is. Bij de eerste ultkeering had iemand een verminderde ultkeering gehad, omdat men hem kapitaalkrachtig waande, doch tusschen de eerste en de tweede ultkeering had men den Indruk gekregen dat deze persoon inplaats van kapi taalkrachtig te zUn, gebrek leed, en deze persoon nu. heeft van de f 1400 een zeer groot gedeelte gekregen n.1. f 500. Algemeen is men van oordeel dat ook de verdeeling van deze f 1400 te wenschen over heeft gelaten en de vraag komt naar voren hoe nu verder te handelen. Gewezen wordt op het aanvankelijk genomen besluit van den Raad om uit de gemeentekas f 1000 te voteeren Waar nu B. en W. gezien de tweede ultkeering zelf heb ben erkend, dat er gedupeerden waren, wordt bepleit om zich thans opnieuw tot den raad, te wenden, om uitsluitend aan personen die nog geen uitkeering kre gen en daarbij zal dan desnoods door 'n situatietee- kening verduidelijkt worden welke landerijen ten onrech te voor een schadevergoeding zijn uitgesloten gedeel ten, die midden in landerijen leggen, waarvoor wei schadevergoeding werd uitgekeerd. Algemeen wordt dit goedgevonden. Wel wees één der ••awezigen op de onbillijkheid, die zou ontstaan als uit de gemeentekas deze vergoeding werd verstrekt, terwijl geen reductie v/erd verleend op de huur der gemeente- landerijen, doch geantwoord werd dat deze kwestie ev bulten staat. En aldus luidde het antwoord, wanneer men eerst heen gaat om do huur voor land van een kerkgenootschap te verhoogen, komt het niet te pas, dat diezelfde personen later gezamenlijk aan de gemeen schap om reductie verzoeken. Ook werd besloten om zich opnieuw tot den Commis saris der Koningin te wenden, steeds de actie te blijven voeren, om dan tenslotte in Augs. bij diens bezoek aan de gemeente hem persoonlijk van de toedracht op de hoogte te stellen. En in de derde plaats zal do commis sie zich nog eens in verbinding stellen met den heer G. Nobel te Lutjewinkel, wiens greote invloed is gebleken, en wlen, nadat hem een goed inzicht zal zijn gegeven, om zijn bemiddeling zal worden gevraagd. Na enkele huishoudelijke bespreking volgde onder dankzegging voor de aangename bespreking en aan dé pers voor hare tegenwoordigheid en juiste weergave van de vorige bespreking, sluiting. LANGENDIJK NOORDSCHARWOUDE. Aanbesteding verbouw en vergrooting van de school met den bijbel, alhier. Timmer- en metselwerk: Jn. Tromp te Oudkarspel f 4857, Van Gelder, Broek op Langend, f 4835.50; W. Gil- tjes, Broek op Langend, f 4751; F. Kultwaard, Broek op Langend, f 4253; H. Metselaar, Zuidscharwoude f 5200; Jb. de Vries, Zuidscharwoude f 4415; A. Zuldscherwoude, Noordscharwoude f 4601; K. Bruin, Oudkarspel f 4909. Massa: W. Giltjes te Broek op Langendijk f 4999; Gebr. v. d. Plas, Broek op Langendijk f 5238; Jn. Heldsma, Noordscharwoude f 4743; J. Henselman, Noordscharwou de f 5069. Schilderwerk: D. Zijp te Noordscharwoude f 298; K. de Vries, Noordscharwoude f 513; Ide Zfjp, Noordschar woude f 410; E. Spcets, Broek op Langendijk f 273; De begrooting is massa was geraamd op f 5821. De gun ning is aangehouden. Bestuurvergadering van „Den Noordermarktbond", ge houden Donderdag 19 dezer in het vergaderlokaal van het pas voltooide gebouw. Bij de opening dezer vergadering verklaarde de Voorz. de heer Brugman, dat het hem een groot genoegen was, althans nog een bestuursvergadering In het nieuwe lo kaal te mogen leiden. Het woord richtende tot den be taalmeester dankte hij deze namens het bestuur voor de mooie klok door hem aangeboden. Hij feliciteerde den heer Keemsn, van wicn hij reeds had mogen vernemen, dat het nieuwe kantoor in alle opzichten ten zeerste vol doet, en hij wenschte hem toe. daarin nog vele jaren met groot genoegen te mogen werken. Mede bracht hij na mens het bestuur dank aan den heer Kliffen voor het keurige inktstel, bricvenstandaard en vloeirol, door hem ais cadeau op de bestuurstafel gedeponeerd. Persoonlijk gevoelde spr. zich zeer getroffen door de aanwezigheid van zijn portret aan den wand, wat voor hem een hoogst aangename verrassing was. Speciaal heette spr. welkom den heer De Wit als nieuw bestuurslid voo rde afd. L.T.B. Heerhugowaard Noord. Hierna verkreeg de Betaalmeester het woord; deze verklaarde, dat het nieuwe betaalkantoor een lang door hem gekoesterde wensch had vervuld. Spr. gevoelt er zich heerlijk thuis, het is schitterend ruim, mooi en zeer doelmatig ingericht, met bovendien een pracht uitzicht over het laadterrein. Spr. is er het bestuur zeer dank baar voor, daaraan uiting te geven door een klok voor deze vergaderzaal aan te bieden. Hij hoopt dat vele aan gen&me en belangrijke vergaderingsuren door dezen klok aangewezen mogen worden. Hierna werd door den heer Ootjers voor het U.C.B.- kantoor een bureau aangeboden, waarvoor hem namens het bestuur door den Voorzitter dank werd gezegd; hij voegde er aan toe, dat de heer Ootjers en een eventueel hem opvolgende veilingleider zich met genoegen daar aan zou zitten in het belang van den N.M.B. Vervolgens werd overgegaan tót de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de jaarvergadering der „Groep veilingen", welke een gerulmen Üjd in beslag nam. Over het voorstel van de L.G.C. werd vry mandaat verleend. Ten aanzien van het N.M.B.-voorstel zal getracht wor den alsnog een uitspraak in principe uit te lokken voor de invoering van een U.C.B.-merk B voor 2e kwaliteit producten. Namens de afdeeling Langendijk van den L.G.C. werd ter sprake gebracht de behandeling der bascules waar door deze veel te ïyden hebben en er groot gevaar be staat voor onzuivere weging der producten; noodig werd geacht het weegmateriaal zoo goed mogelijk te hebben Algemeen was men van oordeel, dat er zoo zuiver mo gelijk gewogen moet kunnen worden. Mede kwam ter sprake het zoo verderfelijk geven van fooien en bier en het plegen van fraude. Het bestuur is van meening, dat hiertegen ernstig Ingegrepen dient te worden. Besproken werden verschillende middelen, waar bij het mogelijk zal zijn bouwers en transporteurs, die zich hieraan schuldig maken, uit te sluiten of een flinke boete op te leggen. Mede werd besloten er by den handel op aan te drin gen, maatregelen te treffen, waardoor het overbodig lang wachten voor de aanvoerders ter veiling wordt voor komen. Den secretaris werd opgedragen een flink aantal exem plaren van het receptenboekje voor groenten en vruch ten bij het Centraal Bureau aan te vragen. Vervolgens werd overgegaan tot vaststelling van den beschrijvingsbrief voor de jaarvergadering van den Nooi«dermarktbond. Naar aanleiding van het verhandel de in de laatste Vierbondsvergadering, met vertegen woordigers van „Koophandel", zal het bestuursvoorstel met betrokking tot de korting voor contante betaling aan den Handel, in dien zin worden gewijzigd, dat voor gesteld zal worden voor het komende seizoen die kor ting te stellen op 1/10 pet., terwijl bij niet tijdige vol doening de Betaalmeester gerechtigd is tot inhouding dier korting, benevens de heffing van 15/100 pet van den betrokken handelaar. Vastgesteld werd ook de redactie van het ontwerp- pensioenregeling. Door de vereeniging „St Maarten" i3 ingediend het voorstel, maatregelen te treffen dat aan de leden hun geld van het Betaalkantoor thuis bezorgd wordt. Bij de toelichting en verdediging van dit voorstel door de heeren Rcns en Gootjes bleek, dat het in de bedoeling lag, de kosten daarvan door den N. M.B, te doen dragen. Na breedvoerige gespreking bleek het bestuur hier niet voor te zijn, zoodat besloten werd tot het volgende prae-advies: Het bestuur is van oordeel, dat dit beter kan geschieden door een persoon, aangesteld door de betrokken vereeniging, aan wien dan wekelijks door den Betaalmeester het totaal bedrag zal worden afgedragen met een daarbij gevoegde lijst der verschillende bedra gen voor de aanvoerders. Een tweede voorstel dezer vereeniging luidde: Het bestuur traohte het daarheen te lelden, dat verkochte producten op denzelfden dag worden gelost; geschiedt dit niet, dan wordt f 2.50 per dag uitbetaald. Door den veilingleider werd uiteengezet, hoe de rege ling is, waarbij het gevraagde reeds wordt toegekend; alleen bij volmacht vervalt het recht. Nog werd door „Sint Maarten" voorgesteld, dat het gewicht op het bordje als geldend moet worden beschouwd. Als prae- advies zal worden gegeven, dat de behoefte hieraan niet wordt gevoeld. Door de afd. ,,'t Veldt" en Harenkarspel-Oost" zijn voorstellen ingediend met betrekking tot de veiling van slaboonen. Bij de gehouden bespreking werd hierbij eveneens betrokken het artikel zilveruien. Verschillende voorstellen kwamen naar voren. Alge meen werd gervoeld, dat er iets zal moeten gebeuren, zal de velling voor deze artikelen niet geheel verloopen. Als prae-advies op deze voorstellen werd vastgesteld, dat het bestuur er wel voor gevoelt en aan de Coram. van Beheer wil opdragen, een doelmatige regeling vast te stellen. Als bestuursvoorstel zal nog op den beschrijvingsbrief worden geplaatst, van al de onderhands verkochte pro ducten ook 165/100 pet. marktgeld te heffen. Het voorstel van Tuinbouwbelang, om aan de vei- llxvgskeurmeesters de bevoegdheid te verleenen, welke thans berust bij de keurmeesters, aangesteld volgens de Uitvoerwet, komt redes in behandeling ter vergadering van de „Groep Veilingen". Met betrekking tot het vqorstel om kleine peen en drielingen, uien en bloc te doen veilen, vond bijval bij het bestuur, terwijl dan zal worden voorgesteld 2 maal per week deze artikelen te doen veilen. Op voorstel van de vereeniging „Eendracht" zal ter algem. verg een bespreking plaats hebben omtrent po gingen om ook den Maandag weer tot volle marktdag op te voeren. Door de afd. L.T.B. Langendijk werd voorgesteld na 1 Jan. geen bonnen meer te verstrekken en een flinke boete te heffen van leden, die voor 1 Jan. zonder bon hebben verkocht. Het bestuur gaat met dit voorstel ac- coord, mits het door de L.G.C. indertijd genomen be sluit ook zal worden gehandhaafd. Nog werden eenige zaken ter sprake gebracht naar aanleiding van gemaak te opmerkingen in verschillende afdeelingsvergaderin- gen. Hierna volgde sluiting, waarbij de voorzitter har telijk dank zegde voor de aangename samenwerking in het bestuur en voor de welwillendheid, welke hij bij de leiding der vergaderingen steeds heeft mogen onder vinden. —OUDKARSPEL. Dc afd. Oudkarspel—Noordscharwoude van den Bond voor Staatspenisiorineering, kwam ten lokale van den heer Jansen te Oudkarspel in vergadering bijeen. Slechts een gering aantal leden was aanwezig, waarover de voorzitter de heer Olthoff hij de opening zijn leedwezen uitsprak, hoewel het bestuur zich daardoor niet zou laten ontmoedigen. Door den secretaris, den heer J. Bruin, worden hier na de notulen gelezen, die onder dank onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken zijn niet aanwezig, terwijl er geen mededeelingen vallen te doen. Uit het hierna door den secretaris voorgelezen jaar verslag stippen wij aan, dat de verhouding in het be stuur hoogst aangenaam is. Er werden 5 bestuurs-, 2 leden- en 2 feestvergaderingen gehouden, waarvan vooral die ten lokale van den heer De Bakker uitne mend geslaagd mocht hceten. Er werd een autotocht gemaakt met de ouden van dagen naar Haarlem en omstreken, terwijl dank gebracht wordt aan de mede werkenden tot het welslagen hiervan. De afd. was wederom vertegenwoordigd op het Congres en de fede ratievergadering. Met de beste wenschen voor 1931 eindigt het verslag. De Secretaris ontvangt hiervoor een woord van dank. Door den heer P. Mosk wordt nierna rekening en verantwoording gedaan. Met inbrigrip van het saldo hebben de ontvangsten bedragen f887.52, de uitgaven f839.34, alzoo een voor- deelig saldo van f47.18. Nagezien door de commissie, wordt deze rekening in volkomen orde bevonden en goedgekeurd, terwijl de penningmeester een woord van dank ontvangt voor zijn accuraat beheer. De aftredende bestuursleden, de heeren Chr. Olthoff en P. J. Kat, worden bij acclamatie herkozen en aan vaarden hun benoeming. Eveneens bij acclamatie worden tot afgevaardigden naar de federatievergadering gekozen dc heeren J. Bruin en H. Bakker. Besloten wordt het benoemen van afgevaardigden naar het Congres, dat dit jaar te Utrecht wordt ge houden, weder in handen te stellen van het bestuur, als zijnde het meest bekend met de diverse vraagstuk ken. Do rondvraag heeft tot gevolg een meer algemeen e bespreking, waarbij verschillende onderwerpen ter sprake komen. Hierna gaat de voorzitter tot sluiting over onder dank aan bestuursleden, leden en pers, voor hunne aanwezigheid. Tevens brengt hij een woord van dank voor de aangename besprekingen, en hoopt dat de openbare mccning zoo mag worden beinvloed, dat oud en arm de wereld uit gaat. WARMENHUIZEN Vergadering van de Afdeeling L.T.B. op Donderdag avond half acht in het Patronaatsgebouw. De Voorzitter, W. Dekker opende deze vergadering met welkom, in zonderheid den Eerw. Heer Kapelaan, ais geestelijk adviseur. De notulen, door den secretaris, A. Tesselaar voorge lezen, werd goedgekeurd. De Voorzitter dacht'dat er wel een vraag naar voren zou komen over de gestelde vragen van den heer G. Mosch van het Polderbestuur en de verkiezing hiervan. De heer Joh. de Groot deelde mede alsdat het bestuurs lid P. Sevenhuijsen Hz., wegens hoogen leeftijd dit jaar wel zou aftreden. Voorgesteld werd een vergadering te houden van de L.T.B. voor die verkiezing. Daarna volgde de mededeeling dat er een schrijven was ontvangen van den Raad der gemeente over de huurprijsverlaging der landerijen en is 20 tot 35 pet., als mede van het Burgerl. Armbestuur van 20 pet. voor het oude bouwland en 25 pet. voor het nieuwe en van het R.K Armbestuur van 20 pet. tot 35 pet. Genoemde re ducties zullen worden gegeven indien de huur betaald wordt voor 1 Mei 1931. Voorzitter vond dit een succes voor den L.T.B. en bracht tevens een woord van dank aan de R.K. Raads leden en de leden van de Armbesturen voor hunne me- (ièwerking. Over het punt Coop. aankoop, deelde de secretaris me de, dat hem gebleken was, dat de prijzen gelijk waren van opgaaf gezamenlijk en afzonderlijk. De levering was inmidels gegeven aan Roger te O. Nledorp. Het bestuur was toch van meening dat dit veranderd moest worden, en zou trachten een volgend jaar te bewerken, dat bij een groote hoeveelheid minder betaald wordt De heer Jb. Blokker kwam met een voorstel om de verkoop op bonnen de nek om te draaien, en hiervoor 10 pet. veilingsonkosten te heffen. De secretaris meende dat het een noodzakelijk kwaad was en stelde voor om dit niet te steunen. Voorzitter zou willen voorstellen dit tegen te gaan en een boete te heffen van 3 of 5 pet. De heer P. Tesselaar meende dat men dit noodzakelijk kwaad moeilijk kon belasten met hoogere veilingskosten. De heer Jn. Dekker zou er voor wezen, dat zoolang men aan de Langendijk geen kans ziet dit afgeschaft te krij gen, men zich hierover niet druk te maken. De heer C. Tesselaar Gz. meende, dat als de bouwers er zich aan houden, practisch 3 dagen in de week aan te voeren, men hier onmogelijk buiten kon blijven. Wees op het bezwaar, dat als een koopman die andere dagen een bestelling had uit te voeren men niet zonder onder- handschen koop zou blijven. Het gevaar daaraan ver bonden zou wezen om de ontbrekende kool aan de Langendijk te koopen en niet in het belang voor onze veiling zou wezen. Tenslotte deelde de heer Joh. de Groot nog aan de ver gadering mede dat de onderhandsche verkoop maar 7 pet. van de geheele omzet bedraagt en volgens zijn idee geen reden was hieraan te tornen. Ofschoon al!e leden niet voor de verkoop op bonnen waren, zag men toch in, dat dit euvel moeilijk uit den weg was te ruimen. Daarna kwam de heer Jn. Dekker Hz. nog met een voorstel om do salarissen van den Voorzitter der veiling te veralgen, alsmede dat vand en veilingslelder in de wl termaanden. Doordat de voorzitter tevens veillngleider ln de zomer maanden is, er veel niet was of anders veel te laat komt. deze best gemist kon worden en leder geval met minder wei toekon. De heer Joh. de Groot meende dat de veillngleider den heer K. Molenaar reeds zelf met een voorstel zou komen, omreden hy zelf van meening was, dat een salaris van f 500 voor een half jaar te hoog was. Voorzitter vertelde dat de vereen. Samenwerking uit Harenkarspel reeds ook op hun program hadden staan, herziening der salarissen, wat inhield verlaging hiervan. Tenslotte werd het voorstel-Jan Dekker Hz. om den voorzitter der veiling voortaan f 100 salaris toe te ken nen en den veilingleider voo rde wintermaanden f 300, aangenomen. Thans is dit f 400 en f 500. Tot afgevaardigden naar de Algem. Verg. werden gekozen Joh. de Groot, Jn. Dekker Hz., Jaocb Blokker, J. Tesselaar, Jacob Deiker en C. Tesselaar Gz. De pre sentiegelden werden vastgesteld op f 2 per persoon.. Aan de rondvraag gekomen, vroeg de heer J. Tesse laar of het nog in de bedoeling lag coöperatief aardap pelmanden aan te koopen. Bij de aanwezigen bleek hier voor niet veel animo te zijn. De heer Cor. Dekker Hz. stelde de vraag of het niet mogelijk is, dat er van de vereen. L.T.B. een adres zou worden gericht aan het P.E.N. voor verlaging van vast- redht der koolschuren. Naar aanleiding hiervan deelde de heer Jan de Groot mede, dat er wel reeds sprake was vanwege het P.E. N. om een andere regeling te treffen, daar de boerde rijen ook veel te hoog waren berekend en zij ook even als de bouwers bijna niet aan het goedkoopere tarief toekwamen. Voorgesteld werd dit in de Kringvergade ring ta bespreken en geizamenlijk een adres te richten. De heer C. Tesselaas Pz. vraagt of het erwtenveilen nu geheel van de baan is. Voorzitter antwoordt, dat het nu 3 maal is geprobeerd en dat het nu wel voor goed uit zal wezen Vervolgens vroeg de heer C. Tesselaas Pz. nog over h.etgeen hij in de vorige vergadering naar voren had gebracht en wel het grasland van de gemeente, wat veel te hoog in huur is en blijft. Hy meende en had verwacht, dat de Katholieke meerderheid in den Raad de zaak beter onder de oogen had moeten zien. Volgens den heer Tesselaar was het verhuurde bouw land door elkander gerekend niet te duur, maar dat het grasland geregeld te hoog in huur blijft Hierna sluiting, WIERINGERWAARU Algeraeene vergadering der Rundveefokvereenigmg „YVieringerwaard" op Donderdagavond in het lokaal van den heer H. v. d. YVoude. Voorzitter de heer Jb. Kaan opent de vergadering en mist den eere-voorzitter, den heer P. Schenk Dz. Dit is niet door ongesteldheid, waarschijnlijk door het late uur waarop de vergadering uitgeschreven is. De notulen worden goedgekeurd/ Naar aanleiding der notulen zegt de heer Grone-, man geen schrijven gezonden te hebben naar de Prov. Keg. Commissie over de door een commissie te geven letter, als bijvoeging onder afstamming der ter Centrale Keuring aangevoerde stieren. In antwoord op een vraag van den heer R. L. YVai- boer zegt voorzitter, dat er hoogstwaarschijnlijk een specificatie zal komen, voor aistamming en produc tie. De heer R. L. YVaiboer brengt verslag uit als lid der finantieele commissie, zegt alles in volkomen or de^ te hebben bevonden. De ontvangsten waren f 1362.50, de uitgaven f 7 hooger. In verband met door den heer C. R. Blaauboer uit- gebraente rapporten der laatste bondsvergadering vraagt de heer K. Schenk een nadere verklaring van den uitslag van R-koeien. Voorzitter antwoordt, dat statistisch vastgesteld is, dat het percentage der uit R-koeien geboren gewor den stieren welke afgekeurd worden, hooger is dan van S-moeders. De heer u. Kaan Ez. zegt, ook in verband met het rapport, dat als de provinciën Gelderland, Üverijsel en Noord-Brabant vasthouden aan het verplicht 14 daagsch melkonderzoek, wij ook in overweging moe ten nemen, om op den duur hierin verandering te brengen. Voorzitter zegt, dat het buitenland volstrekt niet vraagt naar 14-daagsch onderzoek. De betrouwbaar heid van 4 weeksch onderzoek is door de regeering erkend, voor de vereeniging is het moeilijk om er toe over te gaan. Voorzitter wil afwachten, hoe dit verder verloopt, zegt dat dit punt ter dege onder de aandacht is, her haalt nog eens, dat het omwerken van 4 weeksch tot 14 daagsch onderzoek gevaar voor de vereeniging met zich brengt, terwijl er in het geheel geen praktische fouten in het 4 weeksche stelsel zitten. Zegt verder den heer C. R. Blaauboer dank voor de uitgebreide weergave van het verhandelde in de gehouden honds vergadering. In het jaarverslag wordt gewezen op de hier bijna altijd plaats hebbende vei wantschapsteelt, met het invoeren door „Vee-Export" van YVodan Jan 5 is hier mede gebroken, YVijst op een dergelijk hier plaats ge had hebben geval, waardoor in één stal geheel ver schillende exterieuren zijn, terwijl de verwekker al half verwant was, komende eigenschappen van zijn vaders voorouders, gelukkig goede, sterk naar voren. Voorzitter zegt dank voor het verslag en gaat over tot behandeling van den beschrijvingsbrief. In verband met punt 4, benoemingen, zegt voorzit ter, waar de heer W. Jimmink op 1 Januari 1932 aan de beurt van aftreden is en niet herkiesbaar en de vereenigingen Noord- en Zuid-Zijpe en Koegras den heer G. Appel als candidaat bestuurslid aanbevelen, hij deze voordracht gaarne wil ondersteunen en vraagt het oordeel der vergadering. Wordt goedge vonden. Voorz. wekt op om vooral de lezing van den heer C. Zwagerman, Rijkszuivelconsulent te Middelburg, over: „Opbrengstverschillen en de tegenwoordige richting in onze Rundveefokkerij" te gaan hooren. De heer Groneman zegt, dat de „vraag" in het uiter ste is vervallen. Men vraagt zich niet af, hoeveel kilo vet heeft een dier geproduceerd, neen, het moet juist een hoog procent zijn. Er zit een fout in die vraag, maar men moet er thans aan voldoen. Men komt er op den duur wel achter, dat het op de kilogrammen vet aankomt, hetwelk een dier heeft geproduceerd en niet op het vet. Verder zegt de heer Groneman het jammer te vin den, dat onze herfstkeuring niet meer gehouden wordt. Voorzitter zegt, dat het verleden jaar door mond en klauwzeer niet mogelijk was. Dit jaar, zonder bij zondere omstandigheden wordt er een groote ten toonstelling in Hoorn gehouden, waar wij ook aan meedoen. Om dan nogmaals hier een keuring te hou den, wordt door hem als bezwarend gevoeld. De heer R. L. YVaiboer dacht ook, dat deze herfst keuring zeer nuttig was voor het overzicht der ver erving van de verschillende vaderdieren. Het zal in gedachten gehouden worden om b.v. alleen de kui- kalveren, stierkalveren en pinken bij elkander te ha len op een daarvoor vast te stellen datum. Hierna sluiting. SINT MAARTEN Door de firma van Werve te Den Haag, uitgevers van tcckenmcthodc's, waren een 500-tal prijzen be schikbaar gesteld voor de schooljeugd, welke door tusschenkomst der onderwijzers aan hun adres de mooiste door h€in gemaakte teekening inzond. De jongeheer C. Schut, en A. Brak, en de jongejuffr. D. Bronder, leerlingen der O. L. S. te St. Maarten, wisten hierbij respect, een le, 2e en 3e prijs te behalen. W I N K E L Een buitengewone melkgift, noteerde de heer Joh. Broersma, veehouder te Lutjewinkel, bij zijn vee, n.1.: Een 6-jarige koe, bracht in 1930 2 kalveren en gaf niettegenstaande dat 10895 K.G. melk, met 357 K.G. botervet. Gemiddeld gehalte 3.28 (normale melkgift is pl.m. 5000 K.G.). Een vaars kind van eerstgenoemde koe 2 jaar oud, gaf 5839 K.G. melk met 199 K.G. botervet. Ge middeld gehalte 3.41 (normale melkgift voor een vaars is pl.m, 3000 K.G.). Aangezien een dergelijke melkgift bij de fokver- eeniging nog nimmer is geregistreerd, meenen wij dit uitzonderingsgeval wel te mogen vermelden.

Schager Courant | 1931 | | pagina 14