De huidige in Turkije. Hoe men Pilsoedski huldigt. Mat vijf millloen briefkaarten. Donrlcrdap was het in Polen de naamdag van maar schalk Pi' edski. Daar deze voor een rustkuur op Madeira vertoeft, heeft de „commissie tot viering van den tienden gedenkdag van de overwinning op de Bolsjewiki" er wat op bedacht, om èen ieder, die zich daartoe gedrongen voelt den maarschalk te hul digen, in de gelegenheid te stellen dit op passende wijze te doen. Zij heeft nl. vijf millioen briefkaarten laten drukken met Pilsoedski's beeltenis, een eerbie digen gelukwensch en een korte beschrijving van zijn daden in het belang van het vaderland. MAARSCHALK PiLSU^USivl. Er zijn maatregelen genomen, dat vooral de scho lieren hur L-riefkaartje naar Funchal zenden. Met •zekere spanning wacht met nu af, of de maar- schalk zich over enkele dagen neer zal zetten om al die schrijvers persoonlijk te bedanken dan wel of hij zijn bedankje „in het groot" aan zijn bewonde raars zal doen toekomen! Betoogingen te Posen. Bij de feestviering te Posen is het intusschen tot een anti-Pilsoedski-betooging gekomen bij gelegen heid van een taptoe van het garnizoen. De betooging ging uit, zoo meldt het W.B., van de overwegend nationaal-democratisch gezinde bevolking. Het anti- Duitsche „Rotalied" werd aangeheven en overal in de straten werd gedemonstreerd tegen Pilsoedski, „Brest-Litowsk" en de zg. saneeringspartijen. Den geheeler. nacht duurde de opgewonde stem ming; tot heftige incidenten is het echter niet geko men. Ernstig vliegongeluk in Italië. Toestel in zee gestort. Kolonel Maddalena omgekomen. Met nog twee andere deelnemers aan Balbao's Oceaanvlncht. V.D. verneemt uit Rome: De drie beste Italiaansche vliegers luitenant-kolonel Maddalena, kapitein Cecconi en luitenant Damonte zijn tussoher DI Plsa en Livorno verongelukt. Het t rluldt, dat de vliegers in zee zijn gestort; tot dusverre werden noch hun lijken, noch het vliegtuig gevonden. Visschers, die zich met hun vaartuigen in de buurt bevonden, hebben het toestel zien vallen. De namen van de beide eerste slachtoffers zijn ver bulten de grenzen van Italië bekend. Zij hebben teza men tal van lutihtvaartrecords gevestigd en nog vele andere prestaties volbracht, waaronder o.m. de tocht naar Brazilië. Maddelcna bekleedde in het vliegercorps een verantwoordelijke post. Hij was ook degene, die na de ramp met de Ialia het ijsveld, waarop generaal Noblle en zijn metgezellen zich bevonden, het eerst ontdekte. Minister Balbo is terstond per vliegtuig naar Pisa gegaan. Overste Maddalena had van de Italiaansche officie ren de meeste onderscheidingen. Hij had bovendien, evenals de twee anderen, de gouden luohtvaartmedalje gekregen voor den vliegtocht naar Zuid-Amerika. Bijzonderheden over de ramp. De vliegers waren Donderdag om 9.56 uur op het mi litaire vliegveld bij Milaan opgestegen voor een tocht naar Rome met de Savoye 64, welk vliegtuig Woensdag de werf aan het Lago Magglore had verlaten en nu door de drie vliegers naar Rome zou worden overgebracht. Do adviseurs waren de Llgurische Alpenijnen reeds gepasseerd en volgden de kust, toen tegen den middag enkele visschers als eenige ooggetuigen niet ver van de monding der Arno bij Marina di Pisa het toestel met den neus in zee zagen vallen, waar het onmiddellijk zonk. Het vliegtuig boorde zich diep in den moerassigen bo dem, zoodat de inzittenden geen kans hadden zich in veiligheid te brengen. Hoewel van Livorno uit onmiddel lijk vliegtuigen, duikers en torpedojagers vertrokken naar de plaats des onheils, is men er nog steeds niet in geslaagd de ju'ste plek vast te stellen, waar het toestel ls neergekomen. Er werden tunieken gevonden met de distinctieven van den kolonel en den kapitein, welke be hoorden aan Maddalena en Ceccioni; een ander kleeding- etuk werd herkend als toebehoorend aan luitenant Da monte, terwijl een koffertje werd gevonden, dat diens vliegbrevet bevatte. Verder werd een vleugel, beide lan- dlngswlelen en een deel van de schroef gevonden, in het kreupelhout van het koninklijk domein van San Ros- •ore, dat in de nabijheid van de plaats van de ramp is gelegen. T,< /endien werd een navigatie-lnstrument aan getroffen. De visschers deelden mede, dat zij de schroef en den mocor van de machine zagen vallen voor het vliegtuig in zee stortte. Generaal Balbo en generaal Valle. de chef van den «taf der luchtmacht, zijn Donderdag op 't terrein van de ramp aangekomen en hebben de leiding op zich ge nomen van de nasporingswerkzaamheden, die zullen voortduren tot de lijken zijn gevonden. Naar verluidt was de vlucht van het verongelukte vliegtuig bedoeld was als een proeftocht voor een reis naar Panama, welke in den komenden zomer zou plaats hebben. Moordaanslag op een Italiaan te Brussel. Schoten uit een voorbijrijdende auto gelost. VJD. verneemt uit Brussel: Donderdagmorgen is een moordaanslag gepleegd op een 29-jarigen Italiaan, op het oogenblik, dat deze zijn woning in de Collegestraat in de Brusselsche voorstad Elsene wilde binnentreden. De schoten werden gelost uit een voorbijrijdenden auto. Onmiddellijk na den a.an- 3lag reed de wagen met groote snelheid weg. De ge troffene verkeert in levensgevaar. Waarschijnlijk was het een politieke aanslag. Donderdagmorgen had te Brussel een schietpartij tusschen Italianen plaats, terwijl te Chatelineau een Italiaan door een onbekende werd vermoord. Een wandelend bosch. 40 H.A. bosch en weideland in beweging ge raakt. Een B.T.A. bericht uit Bern in Zwitserland meldt, dat In de gemeente Ruschigg daar in de buurt een grond verschuiving In de weien en, bosschen is begonnen, die rampspoedige afmetingen begint aan te nemen. Er zijn ongeveer 40 a 50 hectare in beweging gekomen. De hui zen worden ontruimd. In de bosschen is reeds groote schade aangericht. Enkele dorpen loopen gevaar. V.D. verneemt nader uit Bern: In het district Schwarzenburg zijn geweldige aardmas- sa's langzaam maar zeker aan het verschuiven, zoodat een ernstige catastrophe niet uitgesloten is. Een groot perceel bosch met een viertal grondbezittingen loopt ge vaar. Reeds Donderdagochtend werden op verscheidene plaatsen diepe spleten waargenomen. Het balcon van een huis viel plotseling omlaag en de bewoners moesten de stallen en verdere gebouwen ontruimen. Ten gevolge van de hooge sneeuw was het nog niet mogelijk zich eenig Idee te vormen van den omvang van het thans dreigen de gevaar. Een verdere uitbreiding van de grondver schuivingen zou enkele dorpen in gevaar brengen. In het betreffende gebied liggen enkele zeer oude aan den staat toebehoorende bosschen. Tallooze denneboomen zijn reeds gevallen. De omringde dorpen zijn bij wijze van voorzorg ontruimd. DE MIJNRAMP BIJ AKEN. Steun uit Zuid-Limburg. Een B. T. A. telegram uit Aken meldt: Mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Westerflier commissaris der Koningin in Limburg, en de burge meesters van Heerlen en Kerkrade hebben den Re geringspresident een bezoek gebracht en hem *ert chèque van 50.000 mark overhandigd, tot leniging van den nood van de slachtoffers van de mijnramp in de mijn Maria. Het bedrag zal overeenkomstig de bestemming aan het hulpverleeningsfonds worden overgemaakt. DE VECHTPARTIJ IN HET HAMBURGSCHE PARLEMENT. Vervolging der communisten. Naar aanleiding van de vechtpartij, die Woensdag tusschen radicalen van links en van rechts in het parlement van Hamburg heeft plaats gehad, heelt de officier van justitie besloten tot vervolging van tien communistische en nationaal-socialistische leden van het huis. die aan de vechtpartij hebben deelge nomen. Woonhuis te Lyon ingestort 4 dooden ,3 man stervende. V.D. verneemt uit Parijs: In de wijk Perrache te Lyon is Donderdag een huls van 5 verdiepingen ingestort. Het huis zou worden af gebroken en er waren 9 arbeiders aan het werk. Er zijn voorloopig 4 dooden en 3 zwaar gewonden gebor gen. De toestand van deze laatsten is hopeloos. Het donderend geweld, waarmede het gebouw instortte, was ver in den omtrek te hooren en veroorzaakte overal consternatie. Het reddingswerk wordt door politie en brandweer verricht. HOE IN EEN REPUBIEK EEN PARLEMENT WORDT ONTBODEN. SNELLE WETGEVENDE AR BEID. EEN MERKWAARDIGE WIJZE VAN CANDIDAAT STELLEING. (Van onzen reizenden correspondent). MERSINA. 12 Februari. HET zou belangwekkend zijn te weten, hoevele bur gers der vrije Turksche republiek begrijpen, wat er thans op politiek gebied in hun land is ge beurd. Heel vele zijn het er zeker niet. De groote massa heeft er niet de minste notie van, maar ook de meer ontwikkelden in Turkije staan voor het meerendeel vreemd tegenover de gebeurtenissen. Nieuwe verkiezin gen zijn noodig omdat het huidige parlement ontbonden wordt. Door wlen? Ja, feitelijk door zichzelf. Het Turk sche parlement maakt een einde aan zijn leven, maar niet op eigen initiatief. Een kleine vingerwijzing, een wenk van hoogerhand was ertoe noodig. Volgens de Turksche grondwet kan het staatshoofd, de president, de Kamer van Afgevaardigden niet ontbin den en Kemalpasja in zijn hoedanigheid van president der republiek heeft dat ook niet gedaan. In Turkije be staat de, naar onze begrippen hoogst zonderlinge toe stand, dat het staatshoofd niet staat boven de partijen, doch algemeen voorzitter is van de eenige politieke par tij en in die eigenschap heeft hij het parlement bewogen, geadviseerd eigenlijk, maar men zou ook kunnen zeggen „bevolen" nieuwe verkiezingen uit te schrijven, en daar mede het eigen doodvonnis uit te spreken. Een staats hoofd, zij hij koning of president, die het recht heeft tot parlementsontblnding, kan in een democratischen staat zulk een besluit niet nemen, zonder dat het mede wordt onderteekend door een verantwoordelijken minister. Ke malpasja, president der Turksche republiek, heeft den stoot tot nieuwe verkiezingen en dus tot spoedige ont binding van het huidige parlement gegeven in zijn hoe danigheid van voorzitter der republikeinsche volkspar tij en in die hoedanigheid had hij zelfs geen mede-on- derteekenlng door een verantwoordelijken minister noo dig, wat alles nog eenvoudiger maakte. Kamal pasja richtte een boodschap aan de Kamerfractie van zijn par tij, waarbij hij uiteen zette, dat het voor de afgevaardig den gewenscht was hun mandaat te doen vernieuwen, ten einde duidelijk te bewijzen, dat hun partij de repu blikeinsche volkspartij de eenige bestaande politieke par tij, zich nog verheugen kan in het vertrouwen van bet volk. Zonder een oogenblik te aarzelen besloot de Ka merfractie bij het parlement een voorstel in te dienen, nieuwe verkiezingen uit te schrijven, en reeds den vol genden dag nam het parlement dit voorstel met alge- meene stemmen aan. Er waren ruim veertig leden (van de ruim 300) afwezig, waaronder de geheele oppositie, die evenwel niet in een partij is geformeerd en zich steeds bepaalde tot een niet zeer scherpe critiek op de handelingen der regeering en der meerderheid. Deze toch zeer gematigde critiek schijnt evenwel der regeering en speciaal Kemal pasja niet zeer aangenaam te zijn geweest De nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben in April en tot zoolang blijft het huidige parlement in functie. Turkije is immers een buitengewoon democratisch land en geen oogenblik kan het zonder volksvertegenwoordi ging zijn. Het oude parlement zal intusschen nog snel een wijziging in de grondwet brengen. Bij ons en in allo West-Europeesche democratische landen neemt een grondwetwijziging geruimen tijd in beslag, maar in het „democratische" Turkije doet men dat anders en vermoe delijk reeds als deze regelen onder de oogen mijner le zers komen, is de grondwetswijziging volbracht, 't Gaat er om, den minimum-leeftijd der kiezers, mannen en vrouwen, te veranderen. Tot nu toe had iedere Turksche onderdaan het actieve kiesrecht vanaf het oogenblik, ONVERWACHT NAM HAAR GEWICHT AF. Tegelijk met haar Ischias-genezing. In drie maanden 16 pond lichter. Wat een aangename verrassing voor deze vrouw! Haar grootste kwaal was Ischias, en zij nam Kru- schen Salts om hiervan te genezen. En Kruschen Salts heeft haar niet teleurgesteld. Integendeel, niet alleen dat zij zich veel en veel beter voelde, zij merk te ook, dat ze langzaam maar zeker haar overmatige corpulentie kwijt raakte. Leest eens haar eigen brief, hoe het gebeurde: „Jaren lang leed ik hevig aan ischias en nierpij- nen. Dit jaar nog heb ik midden in mijn werk op den grond gelegen van de pijn. En als de pijn over was kon ik me pas weer bewegen. Tot ik op een goeden dag Uw advertentie las en besloot Kruschen Salts eens te probeeren. Ik gebruikte het ongeveer een maand, toen mijn kennissen me al begonnen tc zeggen, dat ik er zoo goed uitzag. Tegelijkertijd ver loor ik mijn lastige dikte, en nu, nadat ik drie maan den Kruschen gebruikt heb, weeg ik 150 pond in- plaats van 166. Ik ben op een moeilijken leeftijd voor vrouwen en over het minste of geringste maakte ik me vroeger kwaad, maar nu is dat alle maal voorbij. Deze week nog maakte mijn man de opmerking dat mijn humeur tegenwoordig zooveel beter was. Ik zegen den dag, waarop ik met Kru schen begon en zal het altijd blijven gebruiken." Mevr. F. L. Zwaarlijvigheid en ischias gaan vaak samen, Bij na altijd komen zij voort uit een en dezelfde oor zaak: een organisme beladen met opgehoopte afval stoffen; als een oven, die met asch en roet gestookt zou moeten worden. Als deze afvalstoffen zich kunnen ophoopen, krijgt U last van urinezuur en tegelijkertijd loopt U groote kans ongezond en overdreven dik te worden. De zes zouten in Kruschen Salts helpen Uw inwendige or ganen eiken dag de bedorven en giftige afvalstoffen uit het lichaam te verwijderen. Dan, langzaam, maar zeker, verdwijnt ook die overmatige corpulentie. De pijnen van ischias en nieren houden op. U voelt zich wonderlijk gezond en flink, kortom beter dan U zich ooit te voren gevoeld hebt. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon. (Adv.) Aardbeving op de P h i I i p p ij n e n. Kerktorens en steenen gebouwen Inge stort. Verscheidene gewonden. Vee', materieele schade. Het N.T.A, seinde Donderdag uit New York: Naar de Associated Press uit Manila meldt zijn de Philippijnen heden door een aardbeving geteisterd. Ver scheidene personen werden gekwetst, de schade is aan zienlijk. In het noordelijk gedeelte van Luzon stortten eenige kerktorens en steenen gebouwen in. Verschillende regee- ringsgebouwen werden beschadigd. De postdirecteur van het op de westkunst van het eiland gelegen stadje Lauag meldt, dat verscheidene postbeambten werden gewond, toen zij door een panischen. schrik bevangen de straat op renden. In een andere plaats werden twee onderwij zeressen met voorbijtrekkende schoolkinderen door stee nen gewond. dat hij of zij den achttienjarigen leeftijd had bereikt. Jawel, zóó democratisch was men in het democrati sche Turkije, dat daarmede alle West-Europeesche demo cratische staten in de donkerste schaduw stelde. Men wil nu dezen leeftijd op één en twintig of twee en twin tig jaar brengen. Daarvoor is echter een grondwetswij ziging noodig en het oude parlement zal dat dan nog wel eventjes in orde brengen. De parlementsverkiezingen in Turkije (en dat ls weder niet zeer democratisch) zijn indirect Elke twee honderd kiezers stellen een kiezer van den 2en graad, een soort vertrouwensman en deze vertrouwensmannen kiezen dan het parlement. Hebben de Turksche wet gevers bij het scheppen van dit Indirecte systeem naar Rusland gekeken? Daar worden n.1. de hoogere raden (Sovjets) ook indirect gekozen, maar op een nog veel Ingewikkelder en zonderlinger manier, zoodat op de samenstelling van den oppersten sovjet de invloed der kiezers ongeveer nul bedraagt. Er is in Turkije nog iets. dat aan Rusland herinnert In Rusland weet men niet goed, waar de regeering overgaat in het communistisch partijbestuur; de grens tusschen beiden is zeer vaag; in Turkije staat men voor hetzelfde geval met de Repu blikeinsche Volkspartij, die almachtige regeerlngspartjj is. Men heeft thans in Turkije een aanvang gemaakt met de samensteling -der kiezerslijsten. Nadat het parlement een beslissing heeft genomen inzake de leeftijdsgrens der kiezers, kan men altijd nog de namen der te jeug dige personen schrappen. Men rekent erop, dat den lOden April de kiezers van den 2en graad zullen zijn gekozen en dat den 15en April de verkiezingen voor het nieuwe parlement zullen zijn afgeloopen. Dit nieuwe parlement zou feitelijk eerst in November samen moe ten komen, maar vermoedelijk wordt het reeds dadelijk na afloop der verkiezingen in „buitengewone zitting" bijeengeroepen. De candidaatstelling voor het parlement is ook al zeer bijzonder. De eenig bestaande politieke partij, de republikeinsche volkspartij, stelt candldaten. Theoretisch bestaat de mogelijkheid, dat ook anderen candldaten stellen, maar dat zal om grondige redenen wel niet of in zeer beperkte mate geschieden. De candldatenlljst der republikeinsche volkspartij wordt opgesteld door Kemal pasja in zijn hoedanigheid van algemeen voorzit ter dier partij. In zijn hoedanigheid van president der republiek blijft hij natuurlijk volkomen neutraal! Jawel. Maar er wordt ook een algemeene vergadering der rep- »!nsche volkspartij tezamen geroepen, doch deze kom ~;rst bijeen... na de verkiezingen. De leden dier parti; kunnen dan niet anders (en ze willen vermoe delijk ook niet anders) dan Instemmen met wat ge beurd is. De heeren, die in het huidige parlement tot de oppo sitie behooren, maken zich geen Illusies wat hun te wachten staat. De drie voornaamste hunner, waaronder de oprichter der reeds weder verdwenen liberale partij, Fethl bey, hebben medegedeeld zloh uit het politieke leven terug te zullen trekken en de mindere goden der oppositie zullen zonder er een woord over te spreken, wel hetzelfde doen. Hun blijft niet veel anders over. De groote massa bewaart onder dit alles een volko men onverschilligheid. Ze begrijpt er niets van, inte resseert er zich ook niet voor, heeft geen sympathleeën In dezen, ook geen antlpathieeën. Wat gaat het haar aan? Vroeger was er een sultan, die nu en dan van grootvizier wisselde, nu is er de Gazl, Kemal pasja, die een ander, een nieuw parlement wenscht, en dit ver krijgt De bladen deelen de gebeurtenissen mede, na tuurlijk zonder critiek te oefenen, maar hoevele Turken leren couranten? Ze vormen een kleine minderheid en zU. die niet tevreden mochten zijn, houden toch hun mend dicht Voorzichtigheid is de moeder van de por seleinkast. J. K. BREDERODE. De aardbeving, welke ook in de hoofdstad Manila. dit op het zuidelijk deel van het eiland ligt, werd gevoeld, duurde drie minuten. Op Mindanao, het zuidelijke eiland, werden aardschokken van geringere kracht gevoeld. Ook op den Balkan weer aardschokken. Uit Belgrado: Ook in het aardbevingsgebied van Zuid Slavie zijn Donderdag nieuwe schokken voorgekomen. Het lot der door de vroegere aardbeving geteisterde bevolking is nog ongelukkiger geworden, doordat de temperatuur is ge daald en veel sneeuw is gevallen. LANDBOUW. De steun aan de akkerbouwers. De provincie Noord-Holland had gerekend op een crodletbehoefte van drie mil lioen maar, er blijkt niet meer noodig te zUn dan drie ton. DE MEENING VAN GEDEPUTEERDE MICHELS. Onder het opschrift „credietbehoefte als crisismeter", lezen we in de landbouwkundige rubriek van het „Hsbl." Wij hebben al eens eerder en-pasant cenigen twijfel ge uit over de vraag, of voor bepaalde, tot voor be trekkelijk korten tijd nog heel welvarende akkerbouw- geb.eden de nood wel zóó hoog gestegen zou zijn, als op crisisvergaderingen met zooveel vuur verkondigd wordt. Wij wenschen absoluut niet te generaliseeren, noch ook maar iets af te dingen van de uitgespro ken ongunst der tijden voor het Nederlandsche hoeren dom in het algemeen, dat inderdaad dreigt onder te gaan, indien niet in gepaste mate geholpen wordt, doch wij hadden den voorlooplgen indruk, dat er wel eens overdreven wordt, ln dien zin, dat de geluidssterkte der crisis-kreten niet steeds recht evenredig is aan de crisis-weeën van hen, die deze kreten slaken. Een belangrijke graadmeter daarbij is de creidietbe- hoefte der akkerbouwers; de vraag: „Zit men al dan niet aan den grond?" kan dan ook min of meer zuiver be antwoord worden door af te lezen, in welke mate ge bruik wordt gemaakt van een geboden gelegenheid tot credietopneming. Welnu, in Noord-Holland heeft het provinciale bestuur de tuin- en ook de landbouwers, die „in den put" zitten, de gelegenheid geboden, om op zeer redelijke voorwaar den credleten op te nemen, grootendeels gegarandeeid door de provincie. Over den stand van zaken te dien aan zien hebben wij laatst reeds een en ander bericht. n.I. dat de tuinders er een druk gebruik van hebben ge maakt, n.1. f 700.000, doch de akkerbouwers niet, n.1. f 68.000. Als men zich herinnert het donkere beeld, dat door verschillende leden in de Statenvergaderingen van Oc- tober en December van het vorige jaar van het akker bouwbedrijf in deze provincie is opgehangen, dan maakt dat bedrag van f 68.000 niet den indruk, dat het er in derdaad zoo slecht voor staat De motle-Colljn, die in de Staten-vergadering van 28 October is aangenomen en waarin gevraagd wordt, om ook aan de akkerbouwers steun te verleenen. consta teert: „dat het akkerbouwbedrijf in deze provincie door een ernstige crisis wordt geteisterd." De heer Colijn heeft ln zijn toelichting den ernst van die crisis nog eens on derstreept Ged. Staten hebben onmiddellijk een onderzoek doen instellen en op 10 December kwamen zij met een gunstig prae-advies. „Begrijpelijkerwijze"— zeggen Ged. Staten „kon het onderzoek in de weinige weken, welke sedert 28 October verliepen, er niet toe leiden, dat wij alle gegevens, noo dig voor een eenigszins volledig inzicht in de omstandig heden, die zich ln den akkerbouw voordoen, konden ver krijgen. Intusschen laten de door ons van verschillende lichamen en autoriteiten ontvangen adviezen wel reeds toe, een algemeene conclusie te trekken." En iets verder lezen wij: „vooropgesteld kan worden, dat, voor zoover kon worden nagegaan, in den akker bouw niet in dit mate als in den tuinbouw een alge meene noodtoestand bestaat. Aan den anderen kant heeft het ingestelde onderzoek buiten twijfel gesteld, dat er een categorie van akkerbouwers is, die in groots moeilijkheden zijn geraakt." Een steunregeling wordt daarom wenschelijk geacht; maar „beperking zal geboden zijn. Het denkbeeld be hoort niet post ie vatten, als zou het tot de taak der provincie behooren aan takken van bedrijf, die tijde lijk ongunstige resultaten opleveren, door borgstelling de mogelijkheid tot het verkrijgen van credieten te openen." De Prov. Staten hebben zich met dit standpunt ver- eenigd; de garantie-verleening zou dus met eenige be perking geschieden. Maar als men weet, dat het ge raamde bedrag van de totale garantie voor den akker bouw alleen f 3 millioen ia, dan is een som van f 68.000 na 2H maand toch wel heel gering, ondanks de er aan vastzittende bepalingen. Daarom hebben wij onzen Haarlemschen redacteur verzocht, deze principieel zoo belangrijke zaak eens nader te onderzoeken. Het oordeel van Gedeputeerde den heer Mlchels. Deze heeft derhalve het lid van Ged. Staten, dat in de vergadering van December de voordracht verdedigd heeft de heer Michela gevraagd, welken In druk deze loop van zaken in het college heeft gemaakt, „Ged. Staten zijn natuurlijk verklaarde de heer Mlchels geheel moeten afgaan op de adviezen van organisaties en deskundige personen op landbouwgeoied. Die adviezen waren alarmeerend. Er zou 3 millioen gulden noodig zijn, waarvan voor de Haarlemmermeer alléén f 1.5 millioen. Die adviezen moeten dus zeer overdreven zijn geweest; want naar de nu mogelijke berekening zal er voor de Haarlemmermeer niet meer dan f200.000 noodig zijn en in totaal niet meer dan f300.000. „Het is dan ook gebleken, dat de meeste bedrijven er over het algemeen niet slecht voorstaan; er is meestal geen schuld. In dergelijke gevallen komt men toch niet dadelijk om steun bij de overheid; dat moet het laatste middel zijn. „Als ik zoo verklaarde de heer Mlchels achter af had geweten wat ik nu weet, dan zou Ik niet den moed hebben gehad met deze voordracht in de Staten te komen. Met de tuinders is het anders. In het tuinbouwbedrijf wordt veel armoede geleden. Van die zijde zijn dan ook veel meer aanvragen ingekomen dan bij de regeling van 1923 het geval was. Maar de tuinders komen over het algemeen slechts om zeer kleine bedragen, zoodat de garantie in totaal waarschijnlijk niet hooger zal wor den dan f 700.000."

Schager Courant | 1931 | | pagina 19