Raad Schoorl. KANTONGE'ffiCHT SCHAGEN. Zitting van Donderdag 19 Maart. OVERTREDINGEN VAN DE WET OP DE VERKEERSREGELEN. De zitting voor den Kantonrechter Donderdagmorgen was reeds zóó vroeg aangevangen, dat al een tweetal delinquenten de revue was gepasseerd, toen we binnen kwamen. Hun zonden waren niet groot. G. B. Soh. werd wegens het niet hebben van een reflector op zijn fiets veroordeeld tot f 1.50 boete of 1 dag hechtenis, terwijl W. H. Q. voor het rijden zonder licht met fS of 3 dagen werd opgeknapt Ook Petrus Gerardus BI. te Eenigenburg. St.-Maar- ten, had zonder licht gereden. Hij was bij den dokter geweest, en kon niet loopen; werd door zijn broer op de fiets, die wel licht had, getrokken. In aanmerking genomen deze verzachtende omstandigheden, komt hij er met f2 of 2 dagen af. Aanrijding op den afsluitdijk naar Wieringen. Ludiwig v. d. R., een handelsreiziger uit 's-Hertogen- bosch, had den 2östen November op den afsluitdijk naar Wieringen den 17-jarigen koopman Fred. J. v. d. Vliet aangereden. Van den laatste was vader meege komen om wegens geleden schade een civiele vorde ring in te stellen van f34.85. Het in gebreke blijven van de verzekeringsmaatschappij van verdachte was weer eens de aanleiding, dat deze zaak voor het kantongerecht kcmt. Uit het hooren van de getuigen blijkt wel, dat ver dachte den jongen op de fiets gepasseerd was op een oogeniblik, dat dit minder gunstig was. Het gooien met zand tegen zijn voorruit, zoodat hij werd afgeleid, had het voor verdachte niet beter gemaakt en ondanks zijn krachtig remmen (ze waren heelemaal stuk ge trokken) was een botsing niet te voorkomen geweest. Dit alles kan echter niet wegnemen, dat de ambte naar het een ernstige verkeersovertreding vindt, wes halve hij f40 boete of 40 dagen hechtenis eischt, met toewijzing van de civiele vordering. De kantonrechter vindt echter, dat hier meer sprake is van een culpa levis, een lichte schuld dus, en be paalt de straf op f 10 of 10 dagen met toewijzing van de civiele vordering ad f 34.85. Uitstekende behandeling. De 69-jarige rentenier Gerrit K. van Schoorl, had op den 15den Januari op den Schagerweg bij 't Buurtje den bakwagen van den koopman Jan Kooi van 't Zand aangereden. Verdachte had echter de afwikke ling van de schaderegeling zoo buitengewoon coulant behandeld, dat Kooi zelfs een brief had ingezonden, om de vervolging maar niet te laten doorgaan. Dat was wel erg vriendelijk, maar de zaak ging evengoed door en de ambtenaar vond haar zelfs ernstig genoeg om er f 15 boete of 15 dagen hechtenis voor te vorderen. De kantonrechter meende echter, dat de uitstekende behandeling van den kant van verdachte wel iets waard was en veroordeelde deze tot f6 of 6 dagen. Do „spullen" in 't Zondagsche pak laten zitten Gerrit V., smid te Anna Paulowna, had zijn rij- en nummerbewijs in zijn Zondagsche pak laten zitten, zoo dat hij ze niet kon toonen, toen rijksveldwachter De Beus er naar vroeg. Een vergeetachtigheid, die de rekening van zyn automobiel-rijden met 2 X f 2 doet verhoogen. De kantonrechter in een goede bui. Jan K., een rentenier en ook nog zoo'n beetje vet weider te Nieuwe Niedorp, had zonder licht op zijn fiets gereden, al was hij er juist afgestapt, toen de politie hem in de gaten had. f 5 boete of 5 dagen, vond de ambtenaar, maar K. daoht, dat dit verschrikkelijk hoog was. Nou, meende de kantonrechter, voor een vetweider?, maar hij was in een goede bui, dus maakte hij er f 3 of 3 dagen van. DAAR WILLEN DE HEEREN WEL WAT MEER VAN WETEN. De 31-jarlge chauffeur Paulus Joh. R. uit Den Helder was kennelijk onder den invloed van sterken drank ge weest, toen hij den llden Januari een vrachtauto bij 't Zand langs den Ryasweg in den berm had gereden, zoodat deze in een greppel was weggezakt. Het geval had zich ais volgt toegedragen. De auto reparateur L. v. d. Linden te 't Zand had de bewuste auto van den heer Bont te Den Helder verdachte's patroon in reparatie gehad, maar toen verdachte den wagen kwam halen, was het v. d. Linden en zijn monteur opgevallen, dat verdachte niet heelemaal nuch ter was. Alvorens den wagen af te leveren, gingen ze hem nog even inx-ijden, maar toen bleek dat er geen water in den radiateur zat, dus ging de monteur terug om een emmer te halen. Verdachte is toen ook mee gekomen en was stilletjes in den wagen gekropen ach ter het stuur, om op een gegeven oogenblik met vol gas weg te rijden, zoodat de heeren reparateurs nauwe lijks den tijd hadden om nog voor den wagen weg te springen. Lang zou het echter niet duren, want ver dachte zat al heel spoedig in den berm en het heeft heel wat moeite gekost om den wagen weer op den weg te ltrijgen. Toen bleek eerst, dat verdachte abso luut ongeschikt was om te sturen en in zijn dronke man-schap tegen alles en iedereen begon uit te varen. Het werd een formeel schandaal op den Rijksweg, waar de politie bij te pas moest komen om er een einde aan te maken. Verdachte beweert, dat alles gelogen is en hij heeft zelfs een lijst meegebracht met namen van Heldersohe firma's er op, die voor zijn soliditeit instaan. De heeren rechters hebben er echter een geheel anderen kijk op, maar ze willen er nog wel wat meer van weten, dus wordt de zaak tot den 16en April aan gehouden, om nog de getuigen Henk Bakker, schipper Leek en den heer Bont te hooren. HEIBEL GEMAAKT. Een zekere heer Br., vermoedelijk wonende ln Schoorl, was niet verschenen, Hij heeft in het café van den heer Willem Kossen te Anna Paulowna geweldig te keer gegaan, zooals sommige menschen dat kunnen hebben, wanneer ze meenen, met iedereen te moeten vechten. Deze branieschopper kwam echter van een koude kermis thuis, want een paar Poldersche jongens hadden hem al heel spoedig op den stoep gewerkt, maar niet eerder dam dat een aantal glazen waren ge sneuveld en de kachel tegen den grond lag. Deze vechtersbaas, een Fries, schijnt bij de heeren reohters geen onbekende te zijn, dus het pleit was gauw beslist, f 12 of 12 dagen. EEN VROEG SLUITINGSUUR IN DE ZIJPE. Het vroege sluitingsuur tien uur in de ge meente Zijpe had de heeren Jan L. en Jan M. te Zijpe parten gespeeld, toen zij met den caféhouder Homan in diens lokaliteit een bespreking hadden na een zang repetitie over een te houden uitvoering. Het werd half elf en verwonderd vroeg de kantonrechter of het dan zóó vroeg sluitingsuur in de Zijpe was. Het was te begrijpen, dat de kantonrechter deze overtreding dan ook zéér lioht aanrekende en de hee ren tot f 1 boete of 1 dag hechtenis veroordeelde. NACHTELIJK RUMOER TE SCHAGEN. Dirk V. en Matthys H.. beiden te Harenkarspel, waren ln den nacht van 18 op 19 Januari op de Ged. Gracht te Schagen nogal danig te keer gegaan. Ze hadden geschreeuwd en anderen Zijdewinders ver moedelijk tot vechten uitgedaagd, maar dit laatste ontkende Thijs, die heden alleen verschenen is. Hij had wel schik gehad en ook wel praatjes, maar ge vochten had hij niet. Dirk V., die was wel een een beetje aan 't schermutselen geweest. De kantonrechter wil echter van dit nachtelijke feest wel wat meer weten en dus vervolgen we op den 16den April a.s. Thijs zal Zijdewinders meebrengenmaar als getuigen. Vergadering van den Raad op Donderdag 19 Maart 1931, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer Baron Van Fridagh, burgemees ter; secretaris de heer J. H. Smits. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt goedkeuring der notulen. Naar aanleiding van de notulen wordt medegedeeld, dat aan het verzoek inzake de doorvaarthoogte van de brug over de Damslool zal worden voldaan. Voor een los- en laadplaats zal het rijk wel een nieuwe heton- schoeiing willen maken, maar het onderhoud zal wel voor de gemeente komen. De heeren Bijl en Schermer wijzen op het belang van het hebben van een los- en laadplaats en denken dat de onderhoudskosten niet zooveel zullen zijn. Ingekomen stukken. Van de ingekomen stukken vermelden we dat goedgekeurd is het besluit inzake de garantie voor tuindersvoorschotten. Aanvragen om voorschotten zijn niet ingekomen. Uit de gemeenten die daartoe het verzoek hadden gedaan, mochten 75 werkloozen bij het Staatsbosch- beheer tewerk worden gesteld, mits de gemeenten Va der kosten bijdroegen. Vooral door de gemeenten Koedijk en Zijpe is van deze aanbieding gebruik go- maakt, door Schoorl slechts voor enkele werkloozen. Uit. het verslag van de wijkverpleegster, afdeeling bestrijding t.b.c., bleek dat op 1 Januari 1.1. bezocht werden 11 gezinnen, met 9 patiënten. De vereeniging „Hulp in Nood" kan ditmaal vol staan met een subsidie van f 100, iinplaats van f200. Door Gezinsverpleging classis Alkmaar is een 4e zuster aangesteld en wel voor St. Pankras en het Zuid-Oostelijk gedeelte van Koedijk. Zuster Molenaar vertrekt 15 April en de Voorzitter betreurt dit heen gaan, omdat zij met toewijding de zieken heeft be handeld. Ged. Staten kunnen geen aanleiding vinden om voor Laan- en Damweg bijdrage uit het wegenfonds te verleenen en ook niet om ze op het provinciaal wegenplan te plaatsen. Nu inmiddels het besluit is gevallen om ook voor wegen die niet op het Prov. wegenplan voorkomen, een provinciale subsidie te verleenen, hebben B. en W. zich gehaast om de we-i gen vanaf de grens van Bergen tot Camperduin daarvoor in aanmerking te doen komen. Van de afd. der S.D.A.P. is een schrijven ingeko men dat wat het verweerschrift Schoone betreft, het voorstel-Gutter niet van een bepaald persoon uitging, paaar het betrof de uitspraak van de geheele verga dering. De heer Gutter zegt, dat beweerd werd dat spr zich door één of 2 menschen had laten beinvloeden, maar dat was onjuist. Spr. had de geheele afdeeling achter zich. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangeno. men. De V.V.V. te Groet acht het gewenscht dat de spoorlijn in deze gemeente wordt doorgetrokken tot Camperduin en vraagt adhaesiebeutiging op een dus danig verzoek. B. en W. verwachten van die poging weinig heil, nu de Ned. Spoorwegen eerder tot opruiming van dergelijke diensten overgaat; wel zou gevraagd kun nen worden of de autobusonderneming A.T.O. haar diensten wil uitbreiden, doch daar staat tegenover dat dan de plaatselijke autobusondernemer die evenwel in de zomermaanden geen voldoend mate riaal heeft wordt gedupeerd. De heeren Stam. en Schermer bepleiten adhaesie- betuiging en waar de heer Kaag opmerkt dat daar een soort medewerking aan vast zit. vindt de heer Schermer eventueel daadwerkelijke steun geen be zwaar. Besloten wordt adhaesie te betuigen. Na aanbesteding is de bouw van het gymnastiek lokaal enz. opgedragen aan Wildeboer te Schoorl voor f 126C5, omdat het verschil van de inschrijving met die van den laagsten minder dan 2 bedroeg. Op het verzoek om adhaesie van de gemeente Ar- nemuiden om geen verplichte invoering van vak j na 1 Januari 1931, voor te schrijven, wordt afwijzend beschikt. Aan de z.g. Schakelcommissie ter zake van het Neutrale Ziekenhuis te Alkmaar wordt de gevraag de bijdrage verleend. Waar het huis aan de Smirlaan voor f3 per week, gedurende 1 jaar is verhuurd aan den heer De Waard noodslachter, ontstaat een uitgebreide discussie, door dat de heer Duin het een bezwaar acht dat De Waard zoover van de noodslachtplaats afwoont. Dit bezwaar wordt ook door andere leden ingezien, ook door B. en W., doch waar er geen ambtswoning voor De Waard is, kan het hem niet worden belef. om elders te gaan wonen. Wel is door De Waard toegezegd dat hij steeds van 's morgens 10 tot 's mid dags 12 uur in de noodslachtplaats aanwezig zal zijn. Deze opmerking geeft den heer Duin aanleiding tot de opmerking dat de dieren er geen vasten tijd op na houden om dood te gaan. De Voorzitter deelt verder mede, dat de betrokken commissie het niet gewenscht achtte om voor Cam perduin alleen een uitbreidingsplan vast te stellen, doch beter dat het voor de geheele gemeente werd gedaan. Door den heer D. Rus werd verzocht om betere af watering van zijn perceel en voorts een vergoeding van f200, wegens geleden schade door huurderving B. en W. willen op het laatste verzoek niet ingaan. De heer Schermer bepleit verbetering van de afwa tering tot aan de woning van Constant en ook van af de spoorbaan tot Winder. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voor de af watering een oplossing zoeken, terwijl de heer Duin denkt dat de onvoldoende afwatering veroorzaakt is door de verhooging van den weg. De heer Stam vindt een eisch om schadevergoe ding van f200 overdreven, maar acht een vergoeding van f50 wel op haar plaats. De Voorzitter zegt. dat dan eerst advies aan de land- en tuinbouwvereeniging dient te worden ge vraagd. Een en ander zal nader worden onderzocht. Een passend hotel-restaurant te Camper duin. Namens een combinatie is van den heer J. H. Smits het verzoek ingekomen om de door het Hoog heemraadschap in erfpacht afgestane gronden te Camperduin in erfpacht te mogen hebben, met het doel daarop te doen bouwen een passend hotel-res taurant. De Voorzitter deelt mede, dat er ook nog een ver zoek is ingekomen van Minkema en van De Vries, maar dat de verzoeken nog niet rijp zijn voor behan deling, omdat B. en W. ze nog niet hebben behan deld. Volgt voorstel van B. en W. om in antwoord op de aanvrage van den Strandpachter H. R. J. Groothof! alhier om hem van 1 Mei 1932 af gedurende 10 Jaren het strand te Camperduin te verhuren afwijzend te beschikken en te zijner tijd omtrent verdere verpach ting te beslissen. Om de hiervoren bedoelde redenen willen B. en W. later een beslissing na den a.s. zomer. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen voor om in het te stichten Gemeen te Gymnastieklokaal een verwarming met gasradia- toren aan te brengen, alsmede, om te beslissen, of eene cabina voor schoolbioscoop enz. zal worden aan gebracht. De aanschaffingskosten van gasradiatoren zullen dubbel zooveel bedragen als die van kachels enz., ter wijl de exploitatiekosten in het eerste geval bedragen f283, in het andere f185, waarbij echter geen reke ning is gehouden met de kosten van het aanmaken. De heer Schermer vindt de kosten van gasverwar- ming te hoog, terwijl de heer Duin, nu de gemeente een gasbedrijf heeft, voor dit nieuwe gebouw geen ouderwetsche verwarming wenscht. Met alleen de heer Schermer tegen wordt besloten tot verwarming met gasradiatoren. Wat de cabina voor schoolbioscoop betreft, wordt medegedeeld, dat de kosten thans f 800 bedragen, la ter belangrijk meer. De heer Gutter zegt, dat de schoolbioscopen heel goed voldoen en acht het aanbrengen gewenscht. De heer Stam acht .de kosten voor plattelandsche scholen te hoog. Als er over jaren behoefte aan blijkt te bestaan, kan het altijd nog gebeuren. Besloten wordt met 6 tegen 1 stem, die van den heer Gutter, om niet tot het aanbrengen over te gaan. Inzake de Electricitelts- en Gasbedrijven stellen B. en W. voor: a. op het verzoek van den lijnwerker B. Haring tot verhooging zijner jaarwedde afwijzend te be schikken, daar deze juist wordt geacht; b. om den raeteropnemer-geldophaler D. Swaan met ingang van 1 April a.s. te ontheffen van Ya ge deelte zijner taak, met behoud zijner wedde van f750; c. om bij aanneming van punt b eenen 2en meter- opnemer-geldophaler aan te stellen tegen eene ver goeding van f 1 per jaar voor iedere gas en/of elec- triciteitsaansluiting; d. het electriciteitstarief voor industriegebruikers met ingang van 1 Januar 1.1 als volgt te bepalen: 0—1000 k.w.u. 8 cents, 1000—2500 k.w.u. 7Ya cents, 2500 k.w.u. en hooger 7 cents. Het is een zeer uitvoerige en somtijds verwarde discussie dat over deze onderwerpen de heeren bet woord voeren. Wat punt a betreft, wijst de heer Gutter er op, dat hij het verkeerd acht dat een ambtenaar werk voor derden doet en spr. acht het beter dat dit wordt ver boden en het salaris dan volgens het standaardloon wordt geregeld. Hoewel meerdere leden het ook in 't algemeen on- gewenscht oordeelen dat gemeente-ambtenaren voor particulieren werken, wijzen ze er op, dat het in do practijk toch groote gemakken voor het publiek mee brengt. Het is zeer moeilijk om voor een kleine sto ring naar een electricien te gaan. Door den heer Stam wordt echter opgemerkt dat het hem bekend is dat Haring, nog niet lang gele den, de leiding in een nieuw gebouw heeft aangelegd. De heer Duin zegt, dat dit niet aan de commissie bekend is en dat mag niet meer. Vroeger is het wel oogluikend toegelaten. Er mogen door hem niet an ders dan herstellingen worden gedaan. Nog wordt in overweging gegeven die vergunning alleen voor kleine herstellingen te verleenen, maar geoordeeld wordt, dat hierin moeilijk de grens is aan te geven en resultaat is dat het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. In een volgende vergadering komt wellicht in be handeling een voorstel om aan Haring te verbieden werkzaamheden voor derden te verrichten en dan zijn salaris nader te bepalen. Wat punt b betreft, zegt de Voorzitter dat dit voor stel het gevolg is van de klacht van den administra teur dat Swaan niet op tijd klaar is. De heer Schermer deelt mede, dat wanneer Swaan van zijn gedane werk steeds Yk afgeeft, het bezwaar voor den administrateur is vervallen en de heer Swaan heeft gezegd dan wel voor den 26en klaar te wezen. Spr. wil met die regeling een proef nemen, want hij acht centralisatie wel 't beste. De heer Van Lienen ziet niet veel heil in die proef. Swaan is nog nooit op tijd klaar geweest. In sala ris wordt Swaan niet benadeeld en op den duur zul len we toch tot aanstelling van een tweeden man moeten overgaan. De heer Duin vindt het voorstel van B. en W. een betere oplossing, het beteekent voor Swaan een loons- verhooging. Van de door den heer Schermer ge noemde proef verwacht spr niet veel resultaat. Toen het alleen het electriciteitsbedrijf betrof, heeft de commissie er altijd al last van gehad dat Swaan niet op tijd klaar kon. De heer Kaag was oorspronkelijk voor het nemen van de proef, maar vreesde voor loonsverhooging. Maar spr. is veranderd, hij denkt dat het in den proeftijd goed zal gaan, maar na dien proeftijd zal Swaan weer in zijn oude kwaal vervallen. De heer Stam wijst er op, dat Swaan verplicht is andere werkzaamheden te verrichten en wanneer nu een tweede wordt aangesteld, men met hem de zelfde kwestie zal krijgen. Voor spr. is de oplossing dat men iemand heeft, die geheel voor het bedrijf klaar staat. De heer Gutter onderschrijft deze redeneering. De heer Schermer wijst er nog op. dat de directeur geheel accoord ging met het voorstel van den heer Swaan en bij die deskundige meening moeten we ons neerleggen. Ook in tweede instantie voeren alle leden nog het woord en het resultaat is dat ook dit voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren Stam, Gutter en Schermer. Ook bij deze bespreking werd opgemerkt, dat naast het opnemen van de meters en het innen der gelden de heer Swaan werkzaamheden als electricien ver richtte en dat nu houdt juist den tijd op. De heer Gutter merkt op, dat het door het wer ken voor particulieren een groote janboel werd. Bij punt c wordt besproken of de tweede persoon alleen voor het gasbedrijf werkzaam zal zijn, of dat aan beide personen een bepaald rayon zal worden toegewezen. Dit zal nog nader worden besproken •loor de electriciteitscommissie en derhalve wordt het voorstel aangehouden. Bij punt d. deelt de heer Kaag mede, dat ook van de pluimveehoudersvereeniging een verzoek om na dere tariefregeling is te verwachten en spr. vindt net beter om van krachtstroom inplaats van indu- striestroom te spreken. De heer Stam stelt de vraag of een prijs van 7 ct. wel voldoende winst geeft, waar de kostprijs van het bedrijf 6 cent bedraagt. De heer Gutter merkt echter op, dat de dagstroom- prijs van het bedrijf op 3Y cent komt. De heer Duin stelt voor, om de prijzen als volgt vast te stellen: 01000 K.WU. 8 cent, 10012000 K.W.U. 7 cent, 2001—3000 K.W.U. en hooger 6 cent. De heer Schermei, bepleitende het verbruik van dagstroom, ondersteunt dit voorstel. Het voorstel-Duin wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Duin en Schermer, waar na besloten wordt het voorstel van B. en W. tot een volgende vergadering uit te stellen, opdat eerst een nader onderzoek kan worden ingesteld en inmiddels het verzoek van de pluimveehoudersvereeniging zai zijn ingekomen. Voor het plaatsen van een nieuwe ijzeren paal met toren, waaraan de draden der netten van 3 kanten af vastgemaakt kunnen worden, verkrijgen B. en W. een crediet van f600. Evenwel zal ook nog opgaaf van prijs worden gevraagd aan meerdere Nederlandsche leveranciers. Ook zal nog overwogen worden of het idée-Kaag om den bestaanden paal te behouden, doch aan den heer Timmerman te vragen of deze aan den vierden kant aan zijn perceel mag worden vastgemaakt. De heer Duin deelde mede, dat de paal ook in el kaar kan zakken en de electriciteitscommissie de verantwoordelijkheid niet wenschte te dragen. De heer Kaag merkte op. dat er toch ook toezicht op de palen wordt uitgeoefend. B. en W. stellen voor, om het vernieuwen der be strating van den Voorweg met bijkomende werken, onderhands op te dragen aan Gebr. K. en P. Min te Bergen (N.-H.) voor f2250.—, volgens inschrijving van 5 Februari 1.1. Dit formeele besluit wordt zonder discussie aange nomen. Volgt het voorstel van B. en W., om hen een cre diet van ruim f 100.te verleenen. teneinde daaruit de kosten van aanschaffen van pl.m. 70 huisnummer plaatjes en van hernummering der wijken te vol doen. Wordt goedgevonden. B. en W. stellen voor. om de verpleegkosten van Mevr. T. Hoogland in het sanatorium te Hilversum alsnog voor rekening der gemeente te nemen. Na toelichting van den Voorzitter wordt ook dit voor stel aangenomen. Voorstel B. en W. hun machtiging te verleenen om het grasperkje om den „Juliana-Boom" op het Raad huisplein te Schoorl, ten behoeve van de auto-parkeer plaats op to ruimen. De heeren Schermer en Van Lienen willen den Julia- na-boom een andere plaats geven, wat de heer Gutter opstandig noemt en in overweging geeft den boom ln de nollen te zetten. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Nader hand kan worden nagegaan of verplanting van den boom noodlg is. Tenslotte wordt overgegaan tot de samenstelling van het Hoofdstembureau en de stembureaus. De benoeming vindt plaats in overeenstemming met het voorstel van B. en W. De rondvraag. Bij de rondvraag zegt de heer Kaag ontvangen te heb ben het verslag van den Vleeschkeuringsdienst, kring Barsingerhorn, maar daarin niets te hebben gevonden over deelname door Schoorl. Gebeurt er in dit opzicht niets. De Voorzitter deelt mede, dat het groote vee en paar den worden weggehaald en men in onderhandeling is over aansluiting van Schoorl en Warmenhuizen, welke beide gemeenten voeling met elkaar houden. Koedijk heeft een zelfstandig besluit genomen. In de volgende vergadering is een voorstel van B. en W. te verwachten. Door den heer Schermer wordt gewezen op de wensche- lijkheid om den Postweg in orde te maken. De Voorzitter zegt dat hem ook gebleken is dat op- snoeien en verdere verbetering hoog noodig is en deelt mede dat het de bedoeling is dat het rijwielpad wel langs, maar niet ln den Postweg komt. De heer Schermer vraagt voorts of de 2 fc die voor de bestrijding van kosten, in het bestek voor den bouw van een gymnastieklokaal wordt genoemd, een douceur tje beteekent voor de gemeentekas. De Voorzitter oordeelt dat de bedoeling is dat uit dit bedrag worden bestreden de kosten van het drukken der bestekken, het maken van blauwdrukken en de ad vertenties. Spr. zal het bespreken. De Voorzitter deelt tenslotte mede dat bij de begraaf plaats een nieuw toegangshek zal worden geplaatst en een betonnen regenbak. De heer Schermer wijst er op dat van het kleine huis je weinig regenwater zal komen en achtte het brengen van waterleiding beter. De Voorzitter zegt dat daar bezwaren tegen genoemd zijn. Hierna sluiting. Luchtreuzen in aanbouw. Met bergruimte voor vijf vliegmachines. Wanneer de voorteekenen niet bedriegen zal, ondanks de nog niet vergeten catastropihe van het luchtschip R. 101, het jaar 1931 de uiteindelijke en blijvende in lijving van den Zeppelin in het wereldluchtvaartverkeer brengen. Wat de tegenstanders er tegen in hebben te brengen, de relatief geringe snelheid, moeilijke manoeu vres bij start en landing, brandgevaar en dergelijke, zijn voor het grootste gedeelte voorbije herinneringen. De nieuwe luchtreuzen zullen niet alleen in Amerika met onontplofbaar helium gevuld worden. Een Amerikaansche uitvinding, de verplaatsbare anker- masten, maakt het vastleggen van de luchtgevaarten tot een kinderepel voor vijf man en de steeds sterker wordende machinebouw beioven een ook voor hoog ge spannen verwachtingen rijkelijk snelle vaart Men weet dat op Duitsche werven de Z 128 gebouwd wordt, het luchtschip dat in samenwerking met de vliegtuigen der Duitsche „Luft-Hansa" (per vliegtuig tot aan de Canarische Eilanden, vandaar uit tot Fer- nando di Noronha aan de Braziliaansohe kust per Zep pelin, dan weer per vliegmaohino verder met de Bra ziliaansohe Kondor-lijn) nog dit jaar de Zuid-Amerlka- dienet zal openen. De Z 128 heeft een veel grootcren inhoud dan de goede „Graf Zeppelin", die tot nu toe 120.000 luchtkilometers heeft afgelegd, n.1. 150.000 ku bieke meter tegen slechts 105.000. Zijn lengte is slechts twee meter grooter dan die van zyn ouderen broeder, daarentegen is de doorsnede 38 tegen 30.5 M. van zijn voorganger. Een geweldige vermeerdering treft men bij de krachtsontplooiing der machines. De nieuwe Zep pelin heeft 4800 P.K. tegen 2650. Het hefvermogen en de nuttige ruimte zijn dienovereenkomstig veel ver groot Het eerste van 83.2 op 139 en de tweede van 15 ton op niet minder dan 25 tonnen. De Z 128 zal daarom het eerste werkelijk bruikbare overzee-schip voor de lange vaart van continent tot continent worden. Doch ver overtroefd wordt het nog door den nieuwen Amerikaanschen luchtreis de „ZRS 4", waaraan op het oogenblik In Akron (Ohio) op de werf van de Good Year Maatschappij de laatste hand wordt gelegd. Van de geweldige afmetingen van dit luchtschip dat in Mei zal voltooid zijn, heeft men dadelijk een begrip, wanneer men zich even realiseert dat het zoo maar vijf vliegmachines kan meenemen. Een kraan-arm, die uit het binnenste van het luchtschip door een val luik naar buiten steekt, haalt als een reuzen vuist vlieg tuig na vliegtuig automatisch naar binnen. Voor het eerst liggen hier de maohine gondels en de dekken binnen den romp. Alleen de controle-cabine met de Instrumenten bevindt zich nog vast verbonden met de romp, buiten. De machtige, in Duitschland vervaar digde Maybaoh-motoren ontwikkelen een kracht van 4800 P.K De 84 kubieke meter ruimte voor het draag- gas veroorlooft het schip een nuttige belasting van 33 tonnen mee te voeren, dus wezenlijk meer dan het nieuwe Duitsche luchtschip Z 128. De lengte van den scheepsromp bedraagt 239, en heeft een diameter van 40.5 Meter. Hoe groot de bemanning van het schip zal zijn is voorloopig nog onbekend. Hoofddek en promenade-dek bieden in elk geval voor een aanzienlijk aantal perso nen ruimte. Het schip is bestemd voor lucht-krulser. Als men nog daarbij telt de drie reuzen-luchtschenen, welke Rusland wil bouwen, dan schijnt het werkelijk, alsof de triomf van de Zeppelin-constructies een on- omstootelijk feit !s geworden. Niet alleen voor oorlogs- en vernietigings-doeleinden, maar ook in den vreedza- men dienst van de verkeersluchtvaart op verren af stand. Voor Oceaan-vluchten en vluchten over het con tinent. zal het luchtschip zoo lang een gevaarlyken concurrent zijn voor het reuzenvliegtuig. omdat zijn voorbeeldige en rustige houding in de lucht, zijn niet te vergelijken grootere geriefelijkheid ook den passa gier ln de luohtzee het comfort van een zeeschip ver mag te bieden.

Schager Courant | 1931 | | pagina 23