SchagerCourant Tweede Blad. Uit onze Omgeving. Ernstig vliegongeval op Schiphol. Moordaanslag in een trein. De vliegramp in Italië. Het spoorwegongeluk in Frankrijk. Volgorde der in te polder en Zuiderzeegronden. Angstig avontuur. Zaterdag 21 Maart 1931. 74ste Jaargang. No. 8836 XV I E R 1 N G E N A.s. Donderdag heeft een openbare debatvergade ring plaats in de zaal van den heer Jb. Bruul te Hippolytushoef, waar als sprekers zullen optreden L. C. v. Westen uit Amsterdam en A. L. Constanse uit Den Haag. Succes-programma voor a.s. Zondag. Succes IIOudesluis I; Succes IIID.E.S. I; Succes adsp.Helder b adsp., thuis. Nieuwe Niedorp ISucces I, uit. Verkiezingen Provinciale Staten. In verband met de a.s. verkiezingen der leden van •de Provinciale Staten, is door de N.V. M.U.Z. aan hare arbeiders een circulaire gezonden waarin wordt me degedeeld dat zij die elders hunne woonplaats hebben, te Wieringen kunnen stemmen, mits daartoe een ver klaring te hebben afgelegd. Tot het afleggen daarvan is gelegenheid te Den Oever in het Politiegebouwtje op Zaterdag 21 en 28 Maart a.s., van 2 tot 5 uur. Op Zaterdag 21 Maart op de zelfde uren in het ont spanningsgebouw bij Sluis I in de Wieringermeer. Op Zaterdag 28 Maart a.s op dezelfde uren in het lokaal van den heer K. Halfweeg te De Haukes. Goede haringvangsten. Nog steeds worden door visschers hier goede vang sten haring gedaan. Eigenaardig is het dat speciaal veel visch in de directe omgeving van Wieringen (nabij den afsluit dijk) wordt gevangen. DEN OEVER. De reeds aangekondigde vergadering van de Vrij zinnig-Democratische partij had jl. Vrijdagavond om 8 uur plaats in het café van den heer Lont te Den Oever. De leiding berustte bij den heer Bosker, die een kort openingswoord houdt. Het was voor spreker een teleurstelling dat de belangstelling voor deze vergadering niet bijster groot was. Vervolgens wordt het woord verleend aan den heer N. de Boer van Den Helder, die sprak over de a.s. Statenverkiezing en de roeping en de taak die de Vrijzining-Democra- ten hebben te vervullen. Spreker vestigde er de aan dacht op dat ons land in vroeger eeuwen van groo- te beteekenis was, gezien de groote machtsont plooiing ter zee en te land. Spr. wees op ons kolo niaal bezit om daarna te komen tot de ontwikke ling van ons land tot zijn tegenwoordige constella tie, zoowel op maatschappelijk als politiek gebied. En spr. had daarbij alle gelegenheid te wijzen op de positie die de Vrijz.-Dem. bij deze ontwikkeling hadden ingenomen en hoe zij steeds en altijd een vooruitstrevende politiek hadden gevoerd die aan stuurde op de verschillende richtingen in het be stuur van ons land. Spr. behandelde uitvoerig de a.s. Statenverkiezin gen, van hoeveel beteekenis of deze waren, wees op de taak van Ged. Staten en hun grooten invloed op den gang van zaken van gemeente en gewest. Ged. Staten houden op alles toezicht en het spreekt van zelf dat het dan van groote beteekenis is hoe dat college is saamgesteld. Spreker deelt mee hoe het sollege is samengesteld, dat het nu in meerderheid een democratisch college is en spr. drong er met kracht op aan te helpen zooveel democraten naar de Staten te zenden dat de verhouding van thans in het college van Ged. Staten kan blijven gehandhaafd. Spr. behandelde nog de belastingen, met name de personeele belasting. Spr. wees er op, hoe de Prov. Staten ook de Eerste Kamer kiezen en van hoeveel beteekenis is dat ook op die verkiezing de Vrijz.Dem. meer invloed krijgen. Spr. wees op de groote taak van het Prov. bestuur betreffende de volksgezondheid, krankzinnigenver pleging en tal van andere belangrijke zaken, die het leven en bestaan der burgers raken. Geneeskundig toezicht op de scholen, bestrijding der T.B.C., dat al les had de provincie zich tot taak gesteld en spr. deed een ernstig beroep op de kiezers om de Vrijz. Dem. in sterker getale naar de Staten af te vaardi gen. De heer D. Kooiman, lid van Ged. Staten, sprak na de pauze en bracht hulde aan het gemeentebe stuur voor het hebben van een ruim inzicht inzake de verzorging der volksgezondheid, het schoolwezen, enz. Spr. behandelde daarna de landbouw- en tuinbouw- crisis en de malaise die overal zijn druk doet gevoe len. Spr. weea er op van hoe groot belang het is voor ons volksbestaan, dat deze land- en tuinbouwers het (hoofd boven water houden en dat steun in deze da gen voor hen geboden is. De pachtprijzen moeten om- Jaag en het zijn de Prov. Staten die in deze malaise de helpende hand kunnen bieden en dat ook hebben gedaan. Het wegenvnaagstuk had spr.'s volle aandacht en belangstelling, alsmede de waterschappen, de verbin ding met Friesland enz. De tarwewet, het suikerwetje, de aardappelmeel- industrie, dat alles passeerde de revue, om daarna nog stil te staan bij de grondbelasting, de heffing der accijns, verlaging der spoorwegtarieven en nog meer punten, die thans de algemeene belangstelling vra gen. De t.b.c.-bestrijding onder het vee had ook de volle aandacht van Ged. Staten, zoo ook de pluimveefok kerij. Spr. behandelde toen het Waterleidingbedrijf en het Electrbch l ied rijf der Prov incie en ook Wieringen on dervindt daar reeds liet genot van. Tariefverlaging vindt in spr. ton voorstander, daar de provincie geen winst behoeft te maken. De werkeloozenverzorging heeft eveneens spr.'s volle aandacht en ook op Wieringen moet men alles doen om te helpen om de crisisverschijnselen het (hoofd te bieden. De werkeloozen moeten verzorgd en in hun biltere nood geholpen. De regeering moet daarvoor haar medewerking verlecnen. Spr. eindigt tenslotte zijn belangwekkende rede met een beroep te éoen op do Vieringcrs, om hun stem uit te bren gen op de Vrijzinnig-Democratn. Een bezoeker sti 1de een vraag die beantwoord werd. De heer Bosker sprak daarna een slotwoord en volgde de half elf uur sluiting. KOE GR AS JULIANADORP. Door den aannemer J. de Graaf, wordt voor den beer A. Grin, aan de Schoolvaart, alhier, een nieuw woonhuis gebouwd. De bekende Singernaaimachine-Maatschappij, zal van 1325 April a.s. in de zaal van het cafe Prins Hendrik, van den heer A. Kossen, wederom een gratis knip- en naaicursus geven. Voor belanghebbenden vestigen wij de aandacht op het weit, dat per 1 Juli a.s., zooals ons werd me degedeeld, de navolgende personen onder de ziekte wet zullen vallen: a. in loondienst van een genees heer, advocaat, architect, notaris, accountant enz.; b. in loondienst van vereenigingen en c. in loondienst als boschwachter, tuinman, chauffeur, enz. Men neme (hiervan dus nota. In het nieuwe gedeelte van ons dorp achter de Ned. Herv. Kerk, worden thans door den aannemer G. Hoornsman, eenige woonhuizen gebouwd voor ei gen rekening. ANNA PAULOWNA Politie. Gdvonden: Drie handschoenen; een houten klop per, een ijzerzaag en een rijwielplaatje. Verloren: Een muts, een broche, twee loterijbriefjes en een rijwielplaatje. Inlichtingen ter secretarie. Cursus Ds. H. A. Enklaar. Vrijdagavond hield Ds. H. A. Enklaar uit Den Hel der z'n laatste lezing van den cursus, die uitging van de afdeeling Anna Paulowna van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Deze cursus kan be schouwd worden als een vervolg op dien van den heer Zuidervliet, eveneens uit Den Helder, die in voor afgaande winters lezingen heeft gehouden over so ciaal-economische onderwerpen. Het doel van Ds. Enklaar was dan ook zijn hoorders bij te brengen, dat „de mensch bij brood alleen niet kan leven", doch dat voor een goede harmonie in ons leven noodig is, niet alleen te letten op den strijd om het bestaan, op het uiterlijk leven, maar ook aan het innerlijk, het hoogere, volle aandacht te schenken. Verschillende onderwerpen, tot de psychologie be- hoorende, werden door den spreker in den loop van den cursus belicht en meermalen illustreerde hij zijn voordracht met aanhalingen uit, of het voorlezen van gedeelten uit de wereld-litteratuur. Hij besloot zijn cursus met een bespreking van een van de nieuwste boeken: „Het aspect van dezen tijd". De heer Zuidervliet was op dezen laatsten avond als gast aanwezig. Het groote genoegen, waarmee hij zijn eigen cursussen heeft gegeven, drong hem nog eens in dezen kring te vertoeven. Aansluitend bij de woorden van Ds. Enklaar, wees hij er in een toe spraakje op, dat de slechte tijden voor de boeren nog wel eens het groote voordeel konden hebben, dat deze: stand beter georganiseerd te voorschijn zal ko men, waardoor hij naast industrie, handel en transport, erkenning zal vinden. De voorzitter der afdeeling, de heer C. D. Rezel man, dankt namens het bestuur de heeren Enklaar en Zuidervliet. In een aardig speechje wees hij nog eens op het mooie dat Ds. Enklaar aan z'n toehoor ders gebracht heeft. Men moest toch vooral niet te veel aandacht aan de minder gunstige tijden schen ken, maar denken aan hetgeen de spreker geleerd heeft, n.1. dat er iets is, dat ver boven de stoffelijke belangen uitgaat en inhoud aan ons leven geeft, ter wijl het mooiste daarvan is, dat we, hieruit puttend voor ons zeiven en meedeelend aan anderen, niet ar mer doch rijker worden. Burgemeester Lovink dankte namens de cursis ten de heeren Enklaar en Zuidervliet voor hun in teressante en mooie lezingen en het afdelingsbestuur voor zijn activiteit, dc hoop uitend, dat het meerdere van dergelijke cursussen zou organiseeren. Tot slot nam Ds. Enklaar nog even het woord om te danken voor de waardcerende woorden, die in de verschillende toespraken tot hem gericht waren, voor de aandacht, die hem steeds in zoo groote mate. was geschonken en die het geven van dezen cursus tot een groot genoegen voor hem maakte. Een nieuwe vereeniging. In café Slikker, werd Vrijdagavond de vereeniging „Plaa.seJijk Belang" opgericht. Wel zal zij bij de aan staande verkiezingen met eigen candidaten voor den dag komen, maar zij wil toch niet uitsluitend kiesver- eeniging zijn, doch haar bemoeiingen over grooter ter rein uitstrekken. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. Jon ker, voorzitter, G. Kuiken, secretaris en Joh. Benema, penningmeester. Staande de vergadering gaven zich 14 personen als lid op. Besloten werd door middel van circulaires propa ganda te maken en een vergadering in Brcezand tc beleggen om het ledental uit te breiden en de inwo ners met het doel der nieuwe vereeniging bekend te maken. Z IJ P E Gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting zal alhier worden gegeven in de O. L. school te: 't Zand op 25 Maart 1931.. 2 uur; Oudesluis, op 26 Maart 1931, 4 uur; Schagerbrug, op 23 Maart 1931. 11 uur; Burgerbrug, op 24 Maart 1931, 11 uur; St. Maartensbrug op 26 Maart 1931, 11 uur; Petten op 26 Maart 1931, 2 uur. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 13 tot en met 19 Maart 1931. Geboren: Ernestus, zoon van Johannes Jan Elling en Jantje van der Woude. Mettje, dochter van Steven van der Struik en Janna Barelts. Gerardus Joseph, z. van Gerrit Baltus en Columba Oostermeijer. Ondertrouwd: Cornelis Asjes, 26 jaar, landbouwer en Hillegonda Rezelman, 20 jaar, zonder beroep, bei den wonende te Zijpe. Getrouwd: Geenc. Overleden: Neeltje Vos, 57 jaar, weduwe van Jan Kapitein. W1ERINGERWAARD Politie. Verloren een leeren handtaschje. BARSINGERHORN KOLHORN. Vrijdagmiddag had op het werk van den Aanne mer v. d. Valk bij de grondmachines een ernstig on geluk plaats. De heeren J K alhier en J. D. van Aartswoud geraakten bekneld tusschen een ijzeren schot. Overbrengst naar het ziekenhuis te Alkmaar was direct noodig. De heer J. K. alhier was ernstig gekneusd aan bovenbeen, terwijl de heer J. D. aan arm en been iets minder was gekwetst. LANGEND IJ K ZUIDSCHARWOUDE. Op hun aanvraag is aan J. Berkhout, J. A. Bruin, C. Komen en C. Winder, wegens broederdienst voor goed vrijstelling van dienstplicht verleend. Door den voorzitter van het Centraal Stembureau is tot lid van den gemeenteraad benoemd verklaard in de vacatare-P. Zeeman, de heer Jr. Glas. Bij het verschijnen van dit nummer zal de ten toonstelling van nuttige en fraaie handwerken, ver vaardigd door een der damesclubs alhier, geopend zijn. Hedenmiddag om 2 uur heeft n.1. die opening plaats. We hebben als vertegenwoordiger der pers van te voren eens een kijkje genomen in het lokaal van don heer Schoenmaker in de Koog, waar deze ten toonstelling wordt gehouden. Bij het binnenkomen wordt men al dadelijk getroffen door de sierlijke aan kleeding der zaak, die in een waarlijk lustoord voor dames is herschapen. In het midden der zaal zijn de verschillende werk stukken opgesteld, vervaardigd door de leden der club. We zagen er sierlijke stoelenkussens, gordijnen, kapstokkleeden, nachtzakken, borstrokken, stroppen, kleedjes, piano- en schoorsteenloopers, spreien, thee- mutsen, haardschermen, vloerkleedjes, borstelhangers, zakdoeken, voetenkussens, enz., enz., te veel om op te noemen. Voor zooverre we het kunnen beoordeelen getuigt dit werk van waardige vrouwenhanden, die veel sier lijks en degelijks hebben gewrocht. Alles te zamen genomen, kan van deze tentoonstel ling worden gezegd, dat zij volkomen aan haar doel beantwoordt. We verwachten, dat zij door velen zal worden bezocht en dat groote belangstelling van de zijde van het publiek voldoening aan de dames zal schenken voor den grooten en moeizamen arbeid, aan een en ander ten koste gelegd. OUDKARSPEL. Door den Commissaris der Koningin zijn voor goed vrijgesteld wegens broederdienst, van de lich ting 1932: J. Beenken, K. Kaas, J. J. Langendijk, S. Plakman, T. Quax,-P. Spaans en G. J. Tromp. De keuring voor den dienstplicht voor deze gemeen te zal plaats hebben te Heerhugowaard op Donder dag den 16 April 1931, des voormiddags te 9.30 uur en wel voor de lichting 1932. Gevonden voorwerpen. Een groote makke konijn en een huissleutel. Inlichtingen te bekomen bij den gemeente-veld wachter. Door S. Evers alhier is vergunning aangevraagd tot het mogen plaatsen van een dubbele heete luchtoven, in zijn aan de Dorpsstraat gelegen bak kerij Wijk A No. 89. Bij de op Woensdag gehouden stemming voor een kerkvoogd der Ned.-Herv. Gem. Oudkarspel periodiek aftredend de heer G. Hart is herkozen. Uitslag van de gehouden aanbesteding door S. Vis, bouwkundige, voor het bouwen van een woonhuis voor den heer J. Brouwer, Laanweg. Metselwerk: D. van Scventer te Noordscharwoude f 1315; C. Mul te Zuidscharwoude f 1324; Jn. Tromp te Oudkarspel f 1370; C Leegwater tc Verlaat f 1318. Timmerwerk: K. Bruin te Oudkarspel f 1599; P. En- geringh te Zuidscharwoude f 1850, B. van Gulik te Waarland f1559; J. Pluister te Broek op Langendijk f1269; A. Zuidscherwoude te Noordscharwoude f1763; Jn. Tromp te Oudkarspel f 1763; C. Leegwater te Ver laat f 1628. Schilderwerk: Woestenburgh te Waarland f332; K. Rezelman te Oudkarspel f349. 1de Zijp te N.-schar- woude f365; Jn. Tromp te Oudkarspel f319. Timmer- en metselwerk: C. de Geus te Broek op Langendijk f2889; Jn. Heidsma te Noordscharwoude f3325. In massa: K. Bruin te Oudkarspel f3200: A. Zuid scherwoude te Noordscharwoude f 3152; Jn. Tromp te Oudkarspel f3482; C. Leegwater te Verlaat f3180. De begrooting was geraamd op f 3200. Het werk is gegund aan C. Leegwater te Verlaat voor f3180. Bij de gehouden stemming voor een kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente alhier, is herkozen de heer G. Hart Hz. LANGENDIJK. Bij de gehouden publieke verkooping van lande rijen te Broek werd nog land verkocht voor f34 per snees, terwijl een vijftal perceelen, samen groot 98 snees, ruim f7800 opbrachten. Een paar jaar geleden werd voor land van dezelfde qualiteit aanmerkelijk hooger prijs besteed. De slechte uitkomsten in den tuinbouw zijn daaraan als vanzelfsprekend niet vreemd. NOORDSCHARWOUDE. Door den heer J. Huigen is een woonhuis gekocht aan de Oosterstraat van de aannemers Rutsen en Van Exter. LICHT AUTO-ONGEVAL TE DEN HELDER. Gister (Vrijdag) middag reed een 4-persoons Citroën met zeer groote snelheid over den Dijk te Den Hel der. De onverantwoordelijke snelheid kwam den bestuurder duur te staan. Bij den bocht achter het postkantoor „charlestonde" het vehikel tegen den hoogeren dijk aan en kwam tot stilstand. Wonderlijk genoeg stapte de bedaarde automobilist uit zijn zwaar beschadigden wagen en stak een sigaret op. Gistermiddag omstreeks twee uur is op het vliegveld Schiphol te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. De luitenant-vlieger Wulfers was met het toestel F 32 opgestegen voor het maken van een proefvlucht. Het toestel vloog op eenige honderden meters hoogte toen het plotseling in een vrille geraakte. Op het vlieg veld althans zag men het nagenoeg loodrecht omlaag storten. Hevig ontsteld snelde het personeel van Schiphol toe. Het toestel lag midden op het vliegterrein en was totaal vernield. De bestuurder, andere passagiers zaten niet in het toestel, moet op slag dood zijn geweest. De verongelukte was gehuwd en laat een vrouw en een kind achter Gisteren heeft in den trein tusschen Oss en 's Her togenbosch een moordaanslag plaats gehad door een 37-jarigen timmerman v. d. E., vroeger woonachtig te Eindhoven, die juist daags te voren uit de gevangenis was ontslagen, waar hij een half jaar wegens rijwiel diefstal had doorgebracht. V. d. E. heeft een mede passagier met een mes ernstige verwondingen toege bracht, oa.. in den hals. De trein is doorgereden naar 's Eertogenfcosch waar het slachtoffer naar het zie kenhuis is vervoerd. De ongelukkige kon eenige aan wijzingen omtrent den dader geven, doch raakte daar na bewusteloos. De dader heeft kans gezien over Tilburg naar Eind hoven te reizen. Toen hij echter het station Boxtel passeerde, werd hij dsar herkend door een medereizi ger uit den trein Oss's Hertogenbosch, die van den moordaanslag reeds op de hoogte was en gezien had, dat v. d. E. met het slachtoffer aan het station te Oss in gesprek was geweest. De stationschef te Boxtel werd gewaarschuwd, doch daar geen politie op het perron aanwezig was, kon de man niet gearresteerd worden. De stationschef seinde toen naar de politie te Eindhoven waar intusschen ook reeds verzoek om aanhouding met opgave van het sig nalement van den dader uit 's Hertogenbosch was bin nengekomen. Bij aankomst van den trein te Eindhoven om kwart voor zes werd de dader door de recherche onmiddellijk herkend en na fouilleering op het perron gearresteerd. De arrestant is naar het politiebureau overgebracht en is te negen uur op transport gesteld naar 's Hertogen bosch. De politie te 's Hertogenbosch deelde nog mede, dat het slachtoffer J. H. uit Eindhoven onder den invloed van sterken drank verkeerde, zoodat uit zijn verklaringen heel weinig positiefs viel op te maken. De snede in den hals bleek, hoewel ernstig, niet le vensgevaarlijk. te zijn. (Zie ook elders in dit nummer.J De pogingen, om het verongelukte Italiaansche vliegtuig en de lijken van Maddalena, Cecchoni en Delmonte te vinden worden onvermoeid voortgezet. Het schijnt dat kapitein Maddalena nog getracht heeft zich met behulp van een valscherm te redden. Een vi3scher moet gezien hebben, dat de vlieger de oppervlakte van het water bereikte en daar zijn buis uittrok. Voordat de visscher hem te hulp kon komen, is hij echter verdronken. Men neemt daarom aan, dat Maddalena gewond is geweest, aangezien hij zich anders zwemmende had kunnen redden. Wel hebben duikers op 100 M. van het strand den motor van het vliegtuig gevonden, die met behulp van een ponton aan land gebracht zou worden. Ten slotte had men vrijwel alle wrakstukken van het vliegtuig geborgen en aan land gebracht. Het be langrijkste feit, dat daarbij aan het licht is gekomen, is dat dc schroef onbeschadigd was, zoodat de ver onderstelling dat een breuk van de schroef het on geluk veroorzaakt heeft, onhoudbaar is gebleken. Zes dood en. De oorzaak van het ongeluk nog niet vastgesteld. In aansluiting met het korte bericht elders in dit num mer over het spoorwegongeluk op het station te Etampes tusschen Parys en Bordeaux, wordt nader gemeld, dat niet tien, maar vyf menschen om het leven zijn geko men. Van de ongeveer vijftig gekwetsten zijn er tien vrij ernstig gekwetst Het blijkt, dat de twee laatste wagens van den trein, waaronder het restauratie-rijtuig zijn ontspoord. Op het oogenblik der ontsporing zaten er twee-en-veertig men schen te eten. Tot hen. die bij, het ongeluk het leven hebben verlo ren, behooren twee spoorweg-beambten. Een reizigster stierf ln den trein vóór de ontsporing plaats had. Nog wordt gemeld, dat één van de gekwetsten na een opera tie bezweken is. Een wissel teruggesprongen? Het parket heeft reeds denzelfden nacht een onder zoek ingesteld. De bedienden van den restauratie-wagen hebben verklaard, dat zij het gevoel hadden alsof de zware wagen op het oogenblik van het ongeluk op een ander spoor liep. Hierdoor zou de veronderstelling ge wettigd zijn, dat er een wissel teruggesprongen is. De wisselwachter van Etampus kon geen bijzondere mede- deelingen doen. De spoorwegingenieurs hebben hun mee ning nog niet kunnen formuleeren Nog wordt gemeld, dat eon der ontspoorde wagens op een stilstaanden personentrein terecht ia gekomen. Reeds 9 dooden Volgens de laatste berichten is het aantal dooden tot negen gestegen. Tien personen bevinden zich nog in le vensgevaar. De lijst der gedoodon en t rn ;ig g wonden vermeldt geen Nederlandsche namen. Op het oogenblik van de ramp had de trein een snel heid van 90 K.M. per uur. De beide ontspoorde wagens werden tegen een op het andere spoor staanden lokaal- trein geworpen en geheel vernield. Zal do Noordoostpolder het eerst aan do beurt komen. In de memorie van antwoord inzake de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1931 zegt de minister o.m. niet het oordeel van sommigen te kunnen deelen, dat in de ontzaglijke kosten en het daaraan verbonden over stelpende risico, uit hoofde van de bedenkelijke vooruit zichten op het gebied van onzen land- en tuinbouw, zon der meer een reden gelegen zou zijn, om voorloopig van verdere inpoldering af te zien. Ten aanzien van de volgorde der inpoldering schijnt, wanneer met de Zuidelijke polders wordt begonnen, prac- tisch de noodzakelijkheid te zullen ontstaan, om de ge- heele oppervlakte van 150.000 H.A. droog te leggen. Dit is een zoo langdurig en kostbaar werk. dat men zich ernstig moet afvragen of het onder de huidige omstan- dgiheden niet gewenscht 1b, zich voorhands te bepalen tot den kleineren N.O.-polder met een oppervlakte van 53.000 H.A., die als een op zichzelf staand geheel kan worden beschouwd. Intussohen is de minister voor zichzelf niet tot het besluit gekomen, dat de Nord-Oostelijke inpoldering thans onmiddellijk en het eerst moet volgen. Nog tal van vragen dringen tot oplossing, o m. deze, hoe by uitvoering van dat werk tot voldoende verlaging van het peil in de afgesloten Zuiderzee zal kunnen worden overgegaan. Evenwel mag wel worden gezegd, dat, voor zooveel de gegevens strekken, de minister overhelt tot de meening. dat thans aan drooglegging van de Noord oostelijke inpoldering eerder moet worden gedacht dan aan die van een der andere polders. By den aakoop der zaden. Ter voldoening aan het verzoek te dier zake, zet de minister uiteen, dat de behoefte aan zaden het best kan worden gedekt, door de levering op te dragen aan een der groote coöperatieve aankoopvereenlging. De di rectie heeft dan ook voorloopig onderhandeld met de grootste coöperatieve aankoopvereenlging in ons land, het Centraal Bureau uit het Nederlandsch Landbouw- comité. Dit bureau heeft zich bereid verklaard voor den Wieringermeerpolder zijn bemideling bij den koop van de benoodigde gras- en klaverzaden te verleencn. HITTEGOLF TE LONDEN. Sedert Donderdag heerscht te Londen een hittegolf, zooals sinds 1318 in Engeland niet is voorgekomen. De Londensche parken zijn gevuld met wandelaars, die verkoeling komen zoeken. Nu het weekend aan breekt, begeven zich duizenden naar de badplaatsen. De temperatuur steeg in de schaduw tot 25 graden en in den zonneschijn tot 37 graden. Alleen in een roeiboot een nacht op zee. Tenslotte door een stoomschip opgepikt. Een vijftienjarige loopjongen uit Den Haag kon eergisteren de verleiding niet weerstaan om met oen jol te gaan roeien op de spiegelgladde zee voor Schc- vcningen. De zon scheen zoo heerlijk, do lucht was zoo helder en de zee was zoo effen. Zij trok zijn jon genshart. Maar de verleidelijke zee kan ook verradclijk zijn. Toen de jongeman terug wilde gaan, merkte hij tot zijn geduchte schrik, dat er in de amper rimpelende watervlakte een geduchte trek stond, en hoe hij ook zijn krachten inspande, hij kon niet tegen den stroom oproeien. Tenslotte moest hij totaal uitgeput zijn wan- hopigen strijd opgeven en bij het vallen van den avond liet hij moedeloos het bootje drijven, dat steeds verder uit dc kust geraakte en voortgleed in dc rich ting van de plek, waar donkerrood de zon achter dc kim verdween. Sterren lichtten op in het helderblauwe veld, dat snel zijn kleur verloor en weldra als een diepzwarte koepel zich over hem stulpte. Het bootje dreef ver loren in den zwarten nacht op de wijde zee. die toen niets schoons meer had. Traag kropen de uren voor bij, zij brachten wanhoop, koude en honger. Na eon eindeloozen nacht, waarin de jongen zich reeds ver loren waande, brak het daglicht aan, en met den dag daagde de redding, in den vorm van het Duitsche stoomschip Imbros, dat op weg was naar Rotterdam. Door te roepen en met zijn armen te zwaaien, wist de jongen, die radeloos was van angst, de attentie te trekken van het scheepsvolk, dat hem tenslotte met boot en al op ongeveer 15 mijl uit de kust. aan boord heeft geheschen. Het schip heeft daarna zijn reis naar Rotterdam vervolgd en na al zijn omzwervingen is de jongen behouden aan wal gebracht. Op het bureau van d rivierpolitie te Rotterdam heeft men gezorgd, dat hij naar de ouderlijke woning te Scheveningen werd overgebracht. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Dirk Spaans, 26 jaren, landarbeider en Margaretha Anna Mulder, 22 jaar, zonder beroep te Schagen. Pietcr van der Pruik, 22 jaren, stoffeer der en Geertruida Cornelia Rentenaar, 21 jaar, zon der beroep, beiden te Schagen. Overleden: Neeltje Wiering, 73 jaren, weduwe van Nicolaas Roos. POLITIE. Verloren: Een bankbiljet. Gevonden: Een koedek, een mestvork. Vermist: Een kali.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5