Nagekomen Berichten. Plaatselijk Nieuws. SPORT. Zware brand te Wormervee r. Neder1and—België door de Radio. 1 Australisch vliegtuig vermist. Vliegongeluk op Waalhaven. De dijkverzakking bij Wieringen. Het spoorwegongeluk in Engeland. Amerika en zijn schuldenaars. In den oorlog heeft Amerika aan zijn bondgenooten ontzaggelijke kapitalen geleend, waarvan slechts een klein gedeelte is terugbetaald. De totale vordering van Amerika op alle staten bedraagt 11.641.508.460 dollars, waarvan 2.391.993.341 dollars zijn terugbetaald. Deze bedragen zijn over de diverse landen als volgt verdeeld. Armenië 18.421.141 waarvan afgelost niets. België 404.730.000 waarvan afgelost 44.891.273 Cuba waarvan afgelost 12.286.751 Estland 16.375.440 waarvan afgelost 851.441 Finland 8.659.000 waarvan afgelost 2,640.740 Frankrijk 3.865.000.000 waarvan afgelost 446.075.891 Engeland 4.426.000.000 waarvan afgelost 1.751.438.298 Grlekenl. 31.760.000 waarvan afgelost 2.616.936 Hongarije 1.920.315 waarvan afgelost 399.278 Italië 2.017.000.000 waarvan afgelost 82.963.171 Letland 6.838.127 waarvan afgelost 480328 S Liberia waarvan afgelost 36.471 Litauen 6.235.207 waarvan afgelost 903.999 Nicaragua 323.627 waarvan afgelost 168.783 Oostenrijk 24.039.773 waarvan afgelost 575.110 Polen 209.157.726 waarvan afgelost 15.185.590 Roemenië 64.560.560 waarvan afgelost 4.061.945 Rusland 308.566.519 waarvan afgelost 8.748.878 Joego Slavië 61.850.000 waarvan afgelost 2.363.771 S Amerika zal nog lange jaren de grootste schuldeisoher van Europa blijven. CHINEESCHE LUCHTCONCERTEN. Om de duiven, die in China zeer geliefd zijn, tegen roofvogels te beschermen, bedienen de Chineezen zich van een typische inrichting. Aan de vleugels van de duiven bindt men namelijk kleine, lichte fluitjes van bamboe of hoorn, wat tot gevolg heeft, dat wanneer de duiven vliegen, de lucht door de fluitjes blaast en deze geluid voortbrengen. De tonen, die op deze wijze worden vortgebracht zijn wel niet steeds mooi en klin ken dikwijls erger dan een gehuil. Vaak echter, wan neer meerdere op elkaar afgestemde fluitjes aan de vleugels zitten klinkt het luchtconcert nog zoo kwaad niet. HERKAUWENDE VISSCHEN. In de zeeën van de heete zone leven veelkleurige zoogenaamde papegaai-visschen of zeepapegaaien, zoo genoemd, omdat hun rond gebogen snuit een weinig aan den snavel van een vogel doet denken. Heeft de papegaai-visch nu voedsel naar binnen gehapt, dan komt dit eerst in de ruime uithollingen van de mond- slijmrhuid, die men de kaaktasch noemt, waar het blijft liggen, tot de visch rust en lust heeft aan het herkau wen te beginnen. Is hij zoover, dan laat hij het in d.e kaakholte bewaarde voedsel eenvoudig in de mond holte terugkomen en nu begint eerst het eigenlijke fijne kauwen, waarna de voedselbrei in den maag komt. De aanblik van zulk een herkauwende papegaai-visch moet zeer eigenaardig zijn, daar de vïsoh evenals de herkauwende zoogdieren de typische herkauwings- bewegingen met hun bek uitvoeren. HOEVEEL MENSCHEN WERKEN IN EUROPA. Europa, zonder Rusland, heeft ongeveer 350 millioen Inwoners. Daarvan werken er 170 millioen, dat is onge veer 48.57 procent, dus nog niet de helft. Ongeveer 7 millioen (2 zouden graag willen wérken, maar kunnen niet, daar de arbeidsmogelijkheden ontbreken. Zij zijn werkloos. In Rusland zijn van de 110 millioen inwoners 75.5 imillloen in bedrijven werkzaam. Dat is 68.63 procent. Er zijn landen, waar men meer en minder werkt. Het percentage van het werkende gedeelte der inwoners voor verschillende landen van Europa is als volgt: Spanje 37.2, Griekenland 37.2, Turkije 39.2, Neder land 39.7. Noorwegen 40.4, Denemarken 41.2, België 43.8, Ierland 43.9, Zweden 44.1, Tsjech o-Slowakije 44.2. Groot- Brittanië 45.3, Hongarije 45.8, Finland 47.2, Italië 47.6, Zwitserland 47.9, Duitsehland 51.3, Polen 52.4, Bulgarije 63.7, Oostenrijk 55.1, Frankrijk 55.9. Van de 170 millioen Europeesche arbeid verrichtende menschen zijn er 68 millioen, dus ongeveer 40 procent In het landbouwbedrijf werkzaam. In Rusland dubbel zoo veel, 60 millioen of 80 procent. Industrie en mijn bouw volgen met 45 millioen of 26.47 procent, in Rus land resp. 5 millioen of 7.9 procent. Handel en verkeer eisohen 20 millioen personen of 11.76 procent van het totaal' op. In Rusland bedraagt het laatste cijfer 3.7. Het overblijvende is verdeeld over leger, ambtenaren, vrije groepen, huïshoudpersoneel en „diversen". In Europa zijn 19.4 procent van de totale bevolking in het landbouwbedrijf werkzaam, in industrie en mijn bouw 12 9 procent, in handel en verkeer 5.7 procent. Voor Nederland bedragen deze cijfers resp. 9.4, 15.1 en 8.5 procent FAASCHINKOOPEN IN ENGELAND. Sinds het weer is omgeslagen en er Iets van een lentebelofte In de lucht zit, haasten de Engelschen zich hun Paasóhgarderobe in orde te brengen. Naar een Zondagsblad meldt waren er in het Londensche Westend Zaterdag al mannenpakken besteld voor een gezamenlijken prijs van 500.000 pond sterling. De ver koop van dameshoeden is sinds Woensdag verdrievou digd. Er is echter nog keus genoeg, want de voorraad bedroeg ten minste 10 millioen stuks. Meer en meer komen Paaschgeschenken in zwang, die in een groot Paaschei worden gestopt, vooral handschoenen, tasch- jes. pull-overs en halsdoeken zijn in zwang, doch ook kostbare juweelen worden in Paascheieren geschonken. Sommige winkels hebben speciaal voor Paschen een speelgoedafdeling ingericht, zooals zij vroeger alleen voor Kerstmis deden De Paaschhaas neemt daar de plaats van het Kerstmannetje in. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Op Dinsdag 14 April 1931 ten 14 ure zal in het Hoofd administratiegebouw III der Nederalndsche Spoorwe gen te Utrecht in het openbaar worden aanbesteed: het verven en (of) teren van diverse bruggen en andere ijzer-constructies op het geheele net der Spoorwegen in 39 perceelen en m combinatie. Het gezamenlijk oppervlak bedraagt 173000 M2. ■V I EU W E N 1 EDO R P Algemeene vergadering van de Middenstandsvereeni- ging Nieuwe Niedorp op Zondag 22 Maart, in café H. J. Kcssen. Voorzitter opent de vergadering welke bezocht Is door 21 leden, met een woord van welkom en doet de volgende mededeelingen. De cursussen zullen worden ger'.oten Zaterdag 28 Maart in café Kossen, waar ieder belangstellende ook toegang heeft; ten' 2e, dat wij de stekplantjes voor onze tentoonstelling zullen betrekken uit de kweekerij van den heer S. v. d. Stok alhier. Het zijn d!t jaar: Aspirages, geranium, salvia, bladbegoni- um en een knol-begonia. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris gelezen en goedgekeurd. Nu kwam het voornaamste dezer vergadering: be spreking met de commissie uit den Middenstand over de candidaatstelling voor den gemeenteraad. De heer Rutsen brach tnog naar voren de nog bestaande V.D.- K'.rsvereeniging, om te zetten in een vereeniging „Alg. en dat d:e dan de verkiezing op zioh nam, wat bij do meerderheid geen instemming kon vinden en het genomen besluit op do vergadering van 17 Maart j.1. zou handhaven. Over de besprekingen zullen wij de commissie niet vooruit loopen. Alleen zy vermeid: de candidaten van den Middenstand: de heeren H. Soheltus, C. v. d. Haa- gen, Jb. B. de Jong en A. Prins. Na nog eenige huishoudelijke zaken te hebben be sproken, sluit voorzitter deze zoo goed geslaagde ver gadering. BARSINGERHORN KOLHORN. De heer J. K., die Vrijdagmiddag bekneld ls geraakt onder een ijzeren schot bij de graafmachine van den aan nemer V. d. Valk ls heden aan de bekomen wonden over leden. Het is bij de graafmachines wel het derden ongeluk In zes weken tijd, waarvan een met doodelijken afloop, en waarvan de eerste patiënt nog altijd in het St. Elisa- bethgesticht is. Zou het niet gewensch zijn, dat daar een beter toezicht op gehouden werd en tevens een beveili ging werd aangebracht, daar het telkens op dezelfde wijze gebeurd En het gevaarlijke werd gebeurt met pre mie, wat het gevaar ook wel eenigszins bevordert Z IJ P E BURGERBRUG. Door den heer D. de Jong te Alkmaar is aan den aan nemer D. Eriks alhier opgedragen een boerderij met voorhuis aan de Noordervaart In den Schermer te bou- Bij onderhandschen verkoop is 't woonhuis van den heer G. Doorn in eigendom overgegaan aan den heer A. Ludeke. De heer Ludeke zal dit perceel doen inrich ten voor auto-, motor- en fietsreparatie. Het perceel van Mej. Wed. S. Bruin in den Ruigenweg is bij onderhandschen "verkoop overgedaan aan den heer G. Doorn. WINKEL Op 4 April 1931 zal de vereeniging tot bevordering van het vakonderwijs in Westfriesland, in deze gemeente haar jaarverslag houden. Aan deze jaarvergadering is tevens een tentoonstelling verbonden van werkstuk ken van de leerlingen der teekenscholen der afdeelingen Voorts werkstukken van de leerlingen, die volgens het leerlingenstelsel in verschillende vakken in de praktijk worden opgeleid. Deze werkstukken worden gemaakt, onder toezicht, op de plaats waar de tentoonstelling wordt gehouden, en zoo zijn dan tal van jongelui inge deeld bij timmerlieden, schilders en smeden, waar zij hun werkstuk maken. Naar men ons mededeelde zal deze jaarvergadering worden bijgewoond door een commissie van toezicht in zake nijverheidsonderwijs en voornamelijk het leerlingen stelsel. Voor de tentoonstelling wordt het marktgebouw inge richt en waar deze gedurende de komende Paaschdagen geopend is, wordt op een druk bezoek gerekend. De aangekondigde uitvoering ten bate van de afdee- ling van den Bond voor Staatspensioen werd Zondag avond gegeven in de tooneelzaal van den heer R. Laan. De opkomst was niet sleoht te noemen, doch om een financieele resultaat te bereiken todh te gering; er waren ruim 100 bezoekers. In zijn openingswoord zette de voorzitter nog eens uiteen, dat men door deze uitvoering hoopte te be reiken, n.1. het jaarlijks uitstapje met de ouden van dagen te kunnen doen meemaken, ook door die oudjes die niet in het genot van ouderdomsrente verkeeren. Een bijzonder woord van welkom wordt gericht tot het gezelschap dames en heeren, bijna allen oud-leden van „Ons Genoegen", die geheel belangeloos bereid ge vonden waren, hunne medewerking te verleenen, door opvoerig van het tooneelstuk „Gebroeders Kalkoen". Hoe bekend dit stuk ook moge zijn, 't is toch telkens weer mooi, en vooral als het in handen ls van spelers als hier het geval was. Humor, het geheele stuk door, en daar zorgden de Gebr. Kalkoen voor, ze hoefden niet veel te zeggen om het publiek op hun hand te krijgen, hun gezicht was voldoende; wat speelden ze kostelijk,' maar daarnaast mogen we niet fe'"kort" doen kan Het spel van de winkeljuffrouw, de oude huishoudster 'én de zuster va nde Kalkoen's en ook de andere spelers, kortom er ls gespeeld op een manier, waarover het publiek verrukt was, enook juist daarom was het jam mer, dat de opkomst niet grooter was. Toch was men dankbaar voor het genotene en het woord van dank tot de spelers gebracht, werd luide onderstreept. VERLOTING BOUWCURSUS V.A.R.A. De onlangs uitgestelde verloting van den Bouwcursus V.A.RA., heeft Zaterdag j.1. plaats, gehad en trok veel belangstelling. Voor de gevallen hoofdprijzen verwijzen we naar de in dit no. voorkomende advertentie. De verloting is wel een suoces voor den Bouwcursus geworden. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN. Bij het op 23 Maart jl. gehouden eindexamen werd het diploma uitgereikt aan: A. Bakker, Keinsmerbrug; P. Biesboer, St. Maarten; G. Boontjes, Schagen; D. Brak, St. Maartensbrug; J. Breed Mz., Petten; Joh. Daalder, Bergen (N.-1I.); II. A. Dingemans, Rossum (Geld.); A. Dros, Eierland, Texel; D. C. Geerligs, Anna Paulowna; P. Homan, Harenkarspel; A. Kaan, Anna Paulowna; D. Kater, Wieringerwaard; H. Kistemaker, Kolhorn; J. Koorn, Stroe, Wieringen; K. Lap, Den Hoorn, Texel; A. L. v. d. Marei, Scheveningen; G. R. Sasburg, Benning- broek; K. G. Smit, Barsingerhorn; J. D. Stammes, Schagen; H. Waiboer, Anna Paulowna; P. v. d. Wal, Weere, Winkel; H. J. Weeder, Oostwoud; Joh. W. H. Zeehuisen, Bergen (N.-H.); Jb. Zeeman, St. Maar tensbrug. Het diploma als melkcontroleur ontvingen de leer lingen: A. Bakker, Keinsmerbrug; P. Biesboer, St. Maarten; G. Boontjes, Schagen; D. Brak, St. Maar tensbrug; J. Breed Mz., Petten; P. Homan, Haren karspel, J. Koorn, Stroe, Wieringen; K. Lap, Den Hoorn, Texel; A. L. v. d. Marei, Scheveningen; H. Waiboer, Anna Paulowna; Jb. Zeeman, St. Maar tensbrug. en de toehoorders D. Raar te Schagen en D. Schenk te Alkmaar. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevor derd: J. J. v. Balen Blanken, Anna Paulowna; C. Blom, Alkmaar; W. Jimmink, Koegras; J. J. Linden- bergh, Anna Paulowna; C. Roeper, Den Burg, Texel; II. Verburg, Noordscharwoude; P. Verburg, Noord- scharwoude en de toehoorder D. de Graaf, St. Maar ten. Voorwaardelijk bevorderd: J. C. Rezelman, Anna Paulowna: J. A. Waiboer, Anna Paulowna, Afgewezen: drie. OVERGEPLAATST. De heer J. A. v. Irsen, ondermachinst bij de Ned. Spoorwegen, wordt overgeplaatst van Roosendaal naar Schagen. HANDELSWINTERAVONDSCHOOL. Maandag 22 Maart werd de Handelswinteravond- school door den heer Schmalz als voorzitter van de Commissie van Toezicht gesloten. Nadat hij dank had gebracht aan Rijk, Provincie, Gemeente Schagen en de buitengemeenten voor hun financieelen steun, richtte hij zich tot de leerlingen, die hij er op wees, dat hun de gelegenheid was geboden om dit zoo noo- dige onderwijs te volgen. Hij feliciteerde hen, die overgegaan waren naar de 2e klasse en de leerlingen der 2e klasse met hun diploma. Hij sprak de wensch uit, dat dit diploma hen van dienst mocht zijn. Ver der dankte hij de leeraren voor hun goede zorg en toewijding en reikte daarna de diploma's en rappor ten uit. De heer Zijdewind van 't Zand en mej. A. de Wit te Schagen, spraken daarna een woord van dank tot de leeraren en de commissie voor de Handels avondschool, Van klasse 1 zijn overgegaan naar klasse 2: L. v. d. Oord, 't Zand; J. Dekker, Schagen, H. Kuiper, Schagen, P. Bronder, St. Maarten, J. Koster, Scha gen, O. Koopman. Schagerbrug. W. Rus, St. Maarten, P. Nierop, Zijpe, C. de Ruiter, G. Visser, J. Peetoom, J. Boontjes, C. Smit (voor talen), allen Schagen. Voorwaardelijk: één leerling. Van klasse 2 werden met den volgenden uitslag di ploma's uitgereikt: Zeer goed: A. de Wit, Schagen. Goed: II. de Ligt, P. Molenaar, Schagen, C. Bak ker, Wieringerwaard. Ruim voldoende: J. Schot. G. Honijk, J. Blankman, L. de Ruiter, allen Schagen, C. Schuit, Dirkshorn, L. Zijdewind, 't Zand, J. Bruin, Warmenhuizen, A. Eriks, Schagerbrug, D. Breet, Schagen. Voldoende: A. Blaauboer, Schagen, M. Dekker, Dirkshorn, A. Beemster, Schagen, D. Wilbers, St. Maartensbrug. Niet een diploma: twee. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Jan Roggeveen, oud 80 jaar, zonder be roep, echtgenoot van Geesje Ruijs, wonende te Scha gen. Oranje Zwart IHelder I 36. De withemden houden door deze zege nog een kansje op de zoo begeerde plaats, dat echter kleiner geworden is, doordat K.V.V. en Kinheim weer beiden zegevierden. Met laatstgenoemde krijgen de Helderschen zelf nog ge legenheid om af te rekenen. KV.V. moet echter nog slechts tweemaal tegen clubs spelen, die op de onderste helft der ranglijst staan, n.1. Oranje Zwart en D.S.V. Toch ls deze taak nog niet zoo heel gemakkelijk. D.S.V. heeft b.v. in Krommenie ook gelijk (22) gespeeld. Oranje-Zwart ls op eigen terrein ook een gevaarlijke te genstander. Kinheim wist hier verleden week maar met 34 te winnen. Helders prestatie ls dan ook zeer goed te noemen, vooral als men bedenkt dat zij gehandicapt waren door het feit dat ze met een tweetal lnvalers speelden, waar door het elftal als volgt uitkwam: P. Meijllnk W. Mulder W. de Jong G. Schotting H. de Boer B. de Boer W. Wieren A. Veen W. H. Relnders J. Burger G. Bijl Zooals men ziet was ook L. de Jongh niet van de partij Deze was n.1. door de E. C. gepasseerd, omdat de laatste wedstrijden Burger en hjj te veel hun mond gebruikten, waarvan laatstgenoemde de oorzaak sohijnt te zijn ge weest en men heeft hieraan zoodoende terecht een einde willen maken. Toch ls het jammer, daar L. de Jongh beslist de beste voetballer uit Helder, ja uit de geheele Helder was, waarvan de vereeniging nog veel plezier zou kunnen hebben. Misschien dat hij nog eens een laatste kans krijgt. De invallers hébben zich overigens goed geweerd Bijl zal waarsohijnlijk volgend jaar de plaats van Bak wel voorgoed innemen. In de eerste helft vertoonde Helder maar matig spel. Na de rust evenwel Is er ultsekend gespeeld en een 32- aehterstand werd omgezet In een 36 zege. Bij Oranje Zwart was midvoor die in Den Helder de beste speler was, om ons onbekende redenen vervangen. Broeiing tn 200 ton coprak. Gistermorgen ontdekte personeel van de N.V. Wessa- nen's Koninklijke fabriek aan den Noorddijk te Wormer veer, dat er vermoedelijk door broei brand was ontstaan in het drie verdiepingen hooge pakhuis de Vlasbloem. Onmiddellijk werd de fabriksbrandweer in werking ge steld, doch spoedig bleek, dat assistentie van de gemeen telijke brandweer niet gemist kon worden. Om negen uur kwam de Wormsche brandweer onder leiding van ir. Klinkenberg met veel materiaal op het uitgebreide fabriekencomplex aan. Even later voegde zich de brand weer der gemeente Wormer daarbij. Met- 15 stralen ver deeld over de voor- en achterzijde van het pand, werd toen gespoten. Waar het vuur woedde was evenwel niet uit te maken. Uit alle ramen stegen dikke rookwolken op, welke erop wezen dat het vuur zich over een groote oppervlakte had verspreid. Teneinde den vuurhaard te vinden, maakte men spoe dig een begin met de lossing van het pand, waarin hon derden tonnen copra lagen opgeslagen. De zeepfabriek de Adelaar verstrekte den brandweerlieden rookmaskers, waardoor het lossen van het pakhuis In niet geringe ma te werd bespoedigd. Ruim 11 uur was de brand gelocaliseerd en kon wor den vastgesteld, dat een partij van 100 ton copra van het vuur te lijden had gehad. Eenzelfde party en de gelijkvloers opgeslagen lijnkoeken hebben waterschade. Hec hoofdgebouw van de fabriek heeft geen schade. Het nablusschen geschiedde door de fabrieksbrandweer. De schade is op beurspolis verzekerd. ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING. Uit Arnhem: Bij de politie te Zelhean is een klacht ingediend wegens een buitengewoon ergerlijk geval van dierenmishandeling. Een paard, gespannen voor een kar met steenen, dat dit zwaar beladen voertuig over oen muilen zandweg niet kon voortkrijgen, werd allerschandelijkst mishandeld. Men ontzag zich ten slotte niet om wat takken bij elkaar te halen en on der de pooten van het dier in brand te steken. Er waren zeven personen bij dit misdrijf betrokken. Een automobilist, die dit geheele tooneel, dat geruimen tijd geduurd had, gadesloeg, diende een klacht in en de politie maakte daarvan proces-verbaal op. Zal worden uitgezonden door den K.R.O. Naar het „Hsbl." verneemt, zal de wedstrijd Neder landBelgië, die Zondag a.s. te Amsterdam gehouden wordt, door den KR.O. worden uitgezonden. De K.N. VJ3. heeft zijn toestemming verleend Met 8 personen aan boord. Volgens te Londen ontvangen berichten is een Au stralisch verkeersvliegtuig gisteren in een zwaren storm terecht gekomen en wordt het sindsdien ver mist. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich twee piloten en zes passagiers. Alle nasporingen zijn tot dusverre vruchteloos gebleven. Door twaalf vliegtuigen en talrijke patrouilles wordt thans gezocht naar het vermiste toestel, het drie-motorige Fokker-vliegtuig „Southern Cloud". Aan het zoeken zou o.m. worden deelgenomen door Kings- ford Smith, die hiervoor met zijn vliegtuig „Southern Sun" te Sydney was opgestegen. Hij was echter ge dwongen een noodlanding te maken in een moeras bij Holbrook, waarbij zijn vliegtuig beschadigd werdL Een Haagsche leerling-vlieger gevallen en op slag gedood. Qistermiddag is de 20-jarige leerling van de Nat. Luchtvaartschool, de heer N. Brugma uit Den Haag, met een Pandertoestel ten Z.O. van het vliegveld Waalhaven te Rotterdam gevallen. De heer Brugman was onmiddellijk dood. Het toestel is grootendeels ver nield. Het ongeluk is gebeurd bij een landing; naar alle waarschijnlijkheid heeft de vlieger zijn landingssnel heid te krap genomen, waardoor hij het vliegveld niet meer heeft bereikt en daarbuiten is neergevallen. Een automobilist, de heer Strookman, die dagelijks met zijn auto achter Waalhaven passeert, en die ge regeld eenigen tijd blijft staan kijken naar de vlieg tuigen heeft ook gisteren staan kijken naar de lan- dingsproeven van den heer Brugma. Hij had hem tweemaal zien opstijgen en landen en den derden keer, nadat het toestel in een wijde bocht over hem heen was gevlogen, hoorde hij hoe op een gegeven moment de motor werd afgezet.. Onmiddellijk daarna zag hij het toestel naar links trekken, waarna het in een draaiende beweging naar beneden viel tegen den tramdijk. De heer Strookman is onmiddellijk toege sneld om eventueel hulp te kunnen bieden. Spoedig kwam er ook personeel van het vliegveld en men be gon direct den vlieger uit te zagen. De jonge man was deerlijk gewond, de levensgeesten waren reeds geweken. Kort nadat het toestel was gevallen, kwam over de tramlijn een stoomtram gereden; de machinist had evenwel het toestel zien vallen, zoodat hij de trom tot stilstand kon brengen op eenige tientallen meters van het vernielde vliegtuig. Omtrent de oorzaak .an het ongeval heeft de heer Slot van de Panderfabrieken medegedeeld, dat de piloot getracht heeft een sideslip te maken, hetgeen hem tengevolge van de geringe hoogte zou zijn mis lukt Deze meening werd door den secretaris van de Nationale Luchtvaartschool, de heer De Niet gedeeld. Hofman's vordering contra den Staat ontzegd. Het Haagsche Gerechtshof heeft arrest gewezen in de procedure tusschen de N. V. Mij. tot het Aanne men van Waterbouwwerken v.h. A. Hofman, geves tigd te Haarlem en den Staat der Nederlanden. Op 28 Nov. 1923 heeft de Staat aanbesteed het ma ken van een afsluitdijk tusschen de N'.-Hollandsche kust en het eiland Wieringen, welk werk aan genoem de N. V. tezamen met de N.V. Aannemingsmaatschap- pij v.h. G. A. van Hattem werd gegund. Tijdens de uitvoering van het werk hebben zich verschillende verzakkingen en verschuivingen voorgedaan tenge volge waarvan tusschen den aannemer en den Staat een geschil ontstond over de vraag voor wiens reke ning de daardoor geleden schade moest komen. Deze quaestie werd om advies gesteld in handen van een commissie. Na de uitspraak dezer commissie sprak echter Hofman, aan wien de rechten van Van Hattem waren gecedeerd, den Staat in rechten aan, waarbij nietigverklaring van het bindende advies der commissie werd gevraagd. De Haagsche Rechtbank heeft de vordering van Hofman ontzegd. Het Hof heeft thans het vonnis van de Haagsche rechtbank bevestigd. Een gewonde overleden; een vermiste ge vonden. Omtrent he t ernstige ongeluk met de Schotland express zie ook elders in dit nummer wordt nog nader gemeld: Gistermiddag is van de negen zwaar gewonden nog oen juffrouw overleden, maar een der als vermist opgegeven leden van het treinpersoneel is uit den eersten wagen, met niet zeer ernstige wonden, ge red, zoodat het aantal omgekomenen hetzelfde is ge bleven, n.1. zes. Op het hoofdspoor is het doorgaand verkeer gister middag weer hersteld. Overste Monk is met een com missie van deskundigen ter plaats om de oorzaak vast te stellen. De locomotief had, op het oogenblik dat het ongeluk gebeurde, een snelheid van niet inear dan 50 K.M. per uur. ONWEER. Een man door den bliksem getroffen en go- dood. Gistermiddag heeft In de buurt van Hoogezand een onweer gewoed. Te Kielwindeweer werd de 60-jarige ar beider J. W., die werkzaam was op het veld, door den bliksem getroffen en gedood. DE NAUTILUS VAN SIR HUBERT WILKESS. De jonge Jules Verne over boord? Gemeld wordt, dat Sir Hubert Wilkins met de Nauti lus, de duikboot, waarmee hij naar de Noordpool wil gaan, te New York is aangekomen en dat op zee een lid van de bemanning van boord ls geslagen en verdronken Volgens een Engelsch blad zou dit Jean Jules Verne. de kleinzoon van den Franschen schrijver, naar wiens be kende boek de duikboot ls genoemd zbn. Zooals bekend zou de jonge Jules Verne de Noordpooltocht medemaken DAAR WAS GEEN REDDEN AAN! Brand in een houten auto-garage met rie ten dak. En dan nog zonder spuit gasten. Gistel-middag is te Spakenburg brand uitgebroken in de auto-garage van den vischhandelaar Koops. De garage was van hout opgetrokken en met een rieten dak bedekt. De brand ontstond doordat de benzine vlam vatte bij het vullen van de benzine-tank, waarbij de heer Koops een petroleumlamp gebruikte. De Amersfoortsche brandweer werd gealarmeerd, doch deze behoefde geen dienst te doen, daar bij aan komst het gebouwtje reeds was afgebrand. Op verzoek van den burgemeester hadden nog en kele burgers getracht het vuur te blusschen, omdat de nieuwe Spakenburgsche spuitgasten nog niet waren benoemd en de oude reeds waren bedankt. De schade bedraagt f 4000. EEN AANSLAG? Een ijzeren balk dwars over een spoorweg gelegd. Men schrijft uit Lochem: Zaterdagavond om ongeveer half 9 bemerkte de machi nist van den trein EnschedeLochem enkele kilometere van het station Lochem, dat de locomotief tegen Iets dat op de iyn lag. stootte. Nadat hq aan het station Lo chem daarvan had kennis gegeven, heeft uitgezonden personeel naast de lijn een zware ijzeren zgn. dubbelspoor aangetroffen, vermoedelijk afkomstig van de werken aan het TwenteRijn-kanaal. Doordat de binnenkomende trein langzaam reed. zijn er geen ongelukken gebeurd. Ongeveer een uur later zou de D-trein naar Duitsehland hebben moeten passee- ren. Had de versperring er dan nog gelegen, dan zouden er ernstige dingen zijn gebeurd. De politie heeft de zaak in onderzoek.

Schager Courant | 1931 | | pagina 11