Bestrijding van insectenplagen. W I E RIN GE RWAARD Zondagavond hield de zangvereeniigng „Apollo" een openbare uitvoering in de zaal van den heer H. v. d. Woude onder leiding van den heer J. van Ham. Het be stuur had zich voor dezen avond de medewerking ver zekerd van de Schager Orkestvereeniging, waarvan di recteur de heer Jb. Hovenier, waardoor het een volle avond is geworden. We hebben ons evenwel geen oogen- blik verveeld. Integendeel, we hebben volop genoten. Hoewel sommige leden door ziekte enz. absent waren en enkelen niet goed bij stem waren, meenen we toch dat de vereeniging weer vooruitgegaan is. Zuiver en met hel dere uitspraak werden de diverse nummers uitgevoerd. Onder meer mooie nummers zouden we vooral willen noemen aan den schooncn blauwen Donau, met piano begeleiding van Mej. Bets Bakker. Voor haar gewaar deerde medewerking in deze had ze bloemen in ontvangst te nemen. „Kleine Suze", vrouwenkoor, waarop een mooie solo werd gezongen met bromstemmen was ook een mooi nummer. Als toegift werd voor de 2e maal gezongen „Kippen- vreugde", kukeleku, tok tok. Wat het instrumentale ge deelte van den avond betreft, ook hiervoor niets dan lof, en een complimentje aan den bekwamen directeur den heer Hovenier. We vernamen dat ook hier door ziekte enz. enkele leden ontbraken. De diverse nummers door de dames en heeren musici uitgevoerd verwierven allemaal een wel verdiend applaus. Het is o.i. van Apollo zeer goed gezien om deze vereeniging zoo af en toe te engageeren. Laat ons dus zeggen: Tot weerziens. Aan het einde werd door den heer Van Ham dank ge bracht aan de Schager Orkestvereeniging, terwijl tevens werd opgemerkt dat dev ereeniging momenteel wat licht bezet is. Wie dus lust gevoelt om onze gelederen te ver sterken, aldus spr.. is hartelijk welkom en geve zich spoedig op. Een gezellig bal tot besluit Alzoo een zeer goed geslaagde avond. HEERHUGOWAARD In de daartoe gehouden bestuursvergadering der vereeniging voor ziekenhuisverpleging „Helpt. Elkan der", werd tot voorzitter gekozen de heer A. Kooij Cz.; in de bestuursvergadering van het Ondersteunings fonds bij ziekte „Licht in Duisternis", tot voorzitter de heer C. Groot. Bij de gehouden verkiezing voor Hoofd-Ingeland van den polder, werden als zoodanig herkozen de hee ren: P. Groen en J. Oudeman. Aan deze verkiezing namen slechts 36 stemgerechtigden deel. Jaarvergadering van de Boerenleenbank (Kassier de heer P. Kostelijk) te Heerhugowaard, gehouden Zater dagavond in het lokaal van den heer A. Rus. Door burgemeester Van Slooten, Directeur der bank, werd de vergadering met een woord van welkom ge opend; ten zeerste verheugde spr. de flinke opkomst. Met het oog op de ongunstige tijden voor land- en tuinbouw, oordeelde spr. het bestaan der bank een ze gen; voorts werd gewezen op de nieuwe taak der bank als gevolg van het verleenen van tuindercrediet; ook in onze gemeente zijn vrijwat credieten hiervoor ver strekt. Spr. hoopte op een aangename discussie en dat de te nemen besluiten in het belang der bank mogen zijn. Tot secretaris voor deze veragdering werd aange wezen de heer P. Kostelijk. Deze las de notulen der vorige jaarvergadering, welke werden goedgekeurd. Namens de daarvoor aangewezen commissie, werd door den heer Haster rapport uitge bracht over de rekening en balans, verklarende, dat alles in orde was bevonden en adviseerende tot goed keuring, waartoe werd besloten. Kassier en comm, werden een woord van dank ge bracht. Door den Voorzitter werd gewezen op de mooie winst en hy stelde namens het bestuur voor deze bij de re serve te voegen, waartoe besloten werd. Vervolgens kwam aan de orde het jaarverslag, het welk werd uitgebracht door den Directeur. We stippen daaruit het volgende aan. Al dadelijk mooht worden gewezen op een gunstig verloop van zaken b ijde bank, terwijl steeds uitbreiding mag worden geconstateerd. Ingebracht werd aan spaargelden f 262.000, terugge vraagd f 220.000, alzoo een verhoogin-g van het totaal met f 40.000. In omloop waren 406 spaarbankboekjes met een totaal te goed van f 329566.40. Voor de jaar- lijksohe controle werden ingeleverd 392 boekjes, de 14 niet- ingelevered boekjes betroffen wel kleine posten, toch is voor een goede administratie inleevring hoogst gewenscht. Er werden verstrekt 193 voorschotten, tot een totaal bedrag van f 66 700, terwijl door geheele of gedeeltelijke aflossing werd terug ontvangen f 33.500. Op 31 Dec. j.1. stonden nog uit 125 voorschotten tot een totaal bedrag van f 207.474. In loopende rekening was ontvangen ruim f 677.000 en uitgegeven f 624.000, waar uit blijkt, dat ook hiervan een flink gebruik is ge maakt. De cijfers stemmen tot tevredenheid, evenals de gemaakte winst groote f 1939.20,welke de reserve bracht tot flink over de f 20.000, Vooral met het oog op den lagen rentestandaard der geldmarkt is een mooie reser ve voor de bank van groote waarde. Het bestuur heeft de rente der bank geregeld naar die van de Centr. Bank en voor spaargelden gebracht op 3% voor voorschot ten op 4% alles zonder verdere kosten. Wat de betaling van rente en de vastgestelde aflossingen be treft, mag het bestuur in 't algemeen zijn tevredenheid betuigen, al werd dan in enkele gevallen eenig uitstel verleend; de toestand geeft geen enkele reden tot be zorgdheid. Bjj den aanvang van 1930 was het ledental 193, door overlijden, vertrek enz. verloor de bank 10 leden, waartegenover staat een toetreding van 20 leden, zoodat op 31 Dec. het ledenaantal 203 bedroeg. Er wer den 17 bestuurrvergaderingen gehouden en enkele ver gaderingen met den Raad van Toezicht, terwijl deze tevens het aantal statuair voorgeschreven vergaderin gen hield. De verstandhouding in deze bijeenkomsten liet niets te wenschen over, wat mede geldt voor de vervuling van zijn functie door den kassier, wiens op vatting van zijn taak door ieder wordt gewaardeerd. Gunstig was het jaarlijksch inspectie-rapport van de Centr. Bank, van de zijde der leden werd geen enkele klacht vernomen. Spr. eindigde zijn verslag met den wensch. dat de bank nog vele goede jaren zal mogen maken en nog lang ten nutte der leden zal mogen zijn. Dit verslag verwierf een warm applaus der vergadering Hierna werden de verkiezingen gehouden met den volgenden uitslag. Met zeer groote meerderheid werd In bet bestuur herkozen de heer P. Smit. voor de vacature P. Beers werd gekozen in den R. v. T. de heer G. Dirk- maat; voor de vacature S. Brugman in het bestuur ge kozen de heer A. Kooij Cz., herkozen als plaatsvervan gende bestuursleden werden de heeren H. Wujjs en P. Blauw. Elk dezer verkiezingen bracht bij eerste stem ming den uitslag en wel met flinke meerderheid van stemmen. Onder applaus der vergadering werden al de benoemingen aanvaard. De Voorzitter feliciteerde allen en twijfelde er niet aan, of de gekozenen zouden met warmte de bankbelangen en die der leden ten zeerste behartigen. Het bestuur werd gemachtigd van het register een tiental leden af te voeren. Voor het nazien der rekening van 1931 werden door den Voorzitter aangewezen de heeren Van der Meer. J. Kamp en J. Brouwer. Nog ontving het bestuur machti ging om, indien het dit noodig oordeelt, de rente in den loop des jaars te wijzigen. Vanuit de vergadering werden door den heer D. de Jong eenige waardeerende woorden gericht tot den heer Brugman. Deze vroeg nog even het woord voor de slui ting der vergadering; hij verklaarde, dat het hem een groot genoegen was geweest eenige jaren terug tot be stuurslid gekozen te zijn, aangezien hij de Boerenleen bank voor een gemeente een hoogst nuftige en mooie instelling vond. In den loop der jaren wa* hy nog steeds meer daarvan overtuigd geworden, de bank was hem Inderdaad lief geworden. Aangenaam was hem zjjn be stuurstaak geworden, vooral ook door den zeer prettige omgang met zijn medebestuurders, den kassier en den R. v. T. Hij dankte voor het meermalen hernieuwd be wijs van vertrouwen en eindigde met de beste wenschen voor de bank en hare leden. Hierna werd tot sluiting overgegaan, waarbij de Voor zitter, onder instemming der vergadering, woorden van warmen dank bracht aan den heer Brugman als schei dend bestuurslid, aan den heer P. Beers als scheidend lid van den R. v. T., voor hetgeen ze voor de bank zijn geweest, en er voor hebben gedaan. Hij wenschte beide met de hunnen nog vele mooie levensdagen toe. Met de beste wenschen voor de bank en hopende op bestendiging der steeds aangename samenwerking, sloot spr. de ver gadering. \V I E R I N G E N De dansclub „Ons Genoegen" te Hippolytushoef. hield jl. Zaterdagavond het eindbal in café Veerdig. De humorist, welke dezen avond met wat voordrach ten zou opluisteren, was echter niet opgekomen, zoo dat men zich moest bepalen tot bal. Nu, dat vinden de jongelui niet erg, zoodat het bal duurde van 8 lot één uur. Het was er niet minder gezellig om. De tooneelvereeniging „Nieuw Leven" gaf jl. Zon dagavond. een goed geslaagde openbare uitvoering in Concordia" van Jb. Bruul Opgevoerd werd het dra matisch tooneelspel in 3 bedrijven, „De macht van het geld", door J. Tusveld, met ook een blijspel, getiteld „Pietje". Door het applaus gaven de aanwezigen blijk van hun genieten. Bal na besloot dezen avond. Aan mej. E. M. Mulders, onderwijzeres aan de school te Hippolytushoef is voor het tijdvak van 18 Maart t.m. 2 April ziekteverlof verleend. Als tijdelijk onderwijzeres is in haar plaats aangesteld mej. Lan- gedijk van Zaandam. Het Leger des Heils, Korps Den Helder, zal op den 2en Paaschdag alhier openluch.samenkomsten houden, 's morgens te Den Oever cn 's middags te Hip polytushoef. De aannemer J. C. de Vries zal voor eigen reke ning aan den Mekkenstuinweg een dubbel woonhuis bouwen. De aannemer J. D. Kooij heeft opdracht ont vangen tot bouw van een woonhuis aan den Wester- landerweg voor den heer S. Stapel en een woonhuis aan den Belterweg voor den heer J. Lont Dz. Ten bate van de gemeente Wieringen zijn aan gewetensgeld gestort bedragen van f200.—, f65.—, f 250.en f 500. De dienstplichtige J. de Krijger, behoorende tot de lichting 1026, 6e Rep. Inf.. is opgeroepen om op 10 September 1031 voor 17 dagen op te komen voor her halingsoefeningen te Breda. Als sluiswachter bij de nieuwe sluis te De Hau- kes is in dienst getreden de heer J. Bood uit Anna Paulowna, als sluisknecht de heer C. Peereboom van Marken. De Bataafsche Import Mij. te 's-Gravenhage is voornemens op het terrein van den heer Jb. Bruul aan de Koningstraat een benzinereservoir met pomp te plaatsen. Ten einde voortaan twee soorten benzi ne te kunnen afleveren, zal de installatie van de American Petroleum Company bij de garage van den heer J. Boersen te Den Oever uitgebreid worden met een tweede tank en een in één toestel gecombineerde dubbele aftapgelegenheid. Een gelijke installatie z*\l worden geplaatst voor het perceel van den heer P. Jongkind te De Haukes. DEN OEVER. Naar wij vernemen, wordt de opzichter Van der Plas alhier, werkzaam bij het Zuiderzeewerk, met 1 April overgeplaatst naar Harlingen. Jl. Maandagmiddag is een gede.elte van den nieuw aangelegden dijk, die door den sluisput loopt, weg gezakt. De oorzaak van het euvel moet gelegen zijn in het opgespoten terrein, alwaar groote massa's water uitloopen, hetwelk zich een weg baant door den dijk en die dientengevolge door ondermijning is bezweken. KOE G R A S JULIANADORP. Zaterdagnamiddag werd door den heer G. H. Kuit Pz., aan de Kortevliet te Koegras, zijn nieuwe zaak voor het publiek opengesteld. Dit is in een korten tijd de tweede nieuwe winkel id e daar is geopend, hetwelk voor de bewoners van dat gedeelte van het Koegras, het isolement van niet te kunnen winkelen, toch zeker wel voor een gedeelte opheft. In deze nieuwe zaak kan men bekomen alle soorten koloniale waren, tabak, sigaren, porselein, glas- en aardewerk, bereide verf, enz., terwijl daarnevens is gevestigd een schilders- cn behangerszaak. Het geheel is modern ingericht en biedt den koopers een goed overzicht van het door hen verlangde. Wij kunnen het dan ook een ieder aanraden met deze nieuwe zaak eens nader kennis te maken. De kruidenierswinkel van den heer Th. N. Noot Mz. alhier, wordt verbouwd door den aannemer J. de Graaf. De vereeniging „V.Z.O.S." alhier, keerde in het tijdvak van 1 Januari—15 Maart j.1. aan 18 leden met 321 ziektedagen f438.25 ziekengeld uit, hetwelk bijna het totaal bedrag over het jaar 1930 uitgekeerd aan ziekengeld benadert. NIEUWE N I EDO RP Zondag gaf de gymnastiekvereniging Herculus- Hébé een uitvoering in de Prins Maurits. Het uit 16 nummers bestaande programma werd buitengewoon vlug afgewerkt, waarvoor e- n com pliment aan 'le leiding. De verschillende oefeningen werden goed uitgevoerd, vooral viel op het no. brug voor 2e afd. dames. Hier werd lie :1 nsth-s gewerkt. Ook vlagoefenmgen \\m de 4c afd. meisjes was aar dig. Tot slot een dans van de damesafdceling die jammer gen p-g. doordat de verlichting iets ie wen schen oevrliet. niet geheel tot zijn recht kwam. Hierna nog de traditioncele verloting van 3 taar ten. Na afloop een gezellig bal. Voor de onlangs opgerichte afdeeling van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling zal a.s Zondag in het lokaal van den heer Kossen optreden de bekende declamator Ru Mulder. De avond zal hoofdzakelijk worden gevuld met voordracht uit het bekende boek v. Remorque ,Van het Westelijk front geen nieuws', Verder werken van Heijermans en A. M. de Jong. Een mooie avond wacht ons dus. Het is zaak zich alsnog als lid van het Instituut op te geven. Men zie verder de advertentie in de courant van Donderdag. HARENKARSPEL Bij beschikking van den heer Commissaris der Ko- ningin zijn voor den dienstplicht. lichting 1932, we gens broederdienst voorgoed vrijgesteld: II. Bakker, A. Brommer, G. Bruin, N. Bruin. A. Dekker, A. Dek ker, \V Dekker, S. P. van Duin. A. Glas, P. Glas. A. Glas, S. Groen. J. P van der Gulik, G. Hof, B. J. Jas pers. T. Kaandorp. C Kor M. Kuiper. N. Schipper, H. R Spaans, S Tesselaar, T. J. Veldman, S. Wit, D. Zult. Het laboratorium bij Farnham Royal. (Van onzen Engelsche Briefschrijver.) 21 Maart 1931. EENIGE dagen geleden verscheen een artikel in De Oprechte Haarlemsche Courant" on der het opschrift: Het Evenwicht in de Na tuur. Ik heb het met belangstelling gelezen. Het is zeer wel mogelijk, dat ik dat. gedaan zou hebben, ook indien dit artikel geen herinneringen zou heb ben wakker geroepen nan een ander, dat ik ver scheidene maanden geleden, kort voor de zomerva- cantie van het vorige jaar, onder oogen kreeg in oen Engelsch blad. Maar ik veronderstel toch wel, dat mijn belangstelling voor het tweede artikel door het eerste met een paar honderd procent was verhoogd. De Haarlemsche Courant wijst er op. dat „de mensch verstandig doet met zijn vingers van de na tuur af te blijven." Zij vertelt, dat men de Bisamrat, een klein Canadeesch knaagdiertje, met een waarde- vollen pels, in Bohemen heeft ingevoerd, met de be doeling daar een nieuw handelsartikel te scheppen. Maar de Bisamrat heeft die ve:v\?"h tingen be schaamd. In de eerste plaats, door in Bohemen zich met een allerprulligsten pels te ga?.n ;ooen. en in de tweede plaats, door zich op schrikbarende wijze te vermenigvuldigen, en buitengewoon schadelijk te worden. Moraal, zooals ik zei: Blijf met je vingers van de natuur af! De strekking nu van het Engelsche artikel, dat ik eenige maanden geleden las, was hier lijnrecht te genover gesteld. En waar het mijn plan al meerdere malen geweest is. aan dit Engelsche artikel eens 'n brief aan de Schager Courant te wijden, komt het mij voor. dat ik ditmaal van de gelegenheid ge bruik moet maken, en van wal steken. Aan de lezers daarna het oordeel, wie gelijk heeft, zij, die zeggen: Bemoei je met de natuur, of zij, die zeggen: Afblijven met je vingers! In een mooi gedeelte van Engeland, in het graaf schap Buckinghamshire, midden in de beroemde Burnham Beeches. die schitterende beukenbosschen, waarvoor Buckinghamshire beroemd is, ligt een heel klein plaatsje, Farnham Royal. Maar in dat onbetee- kenende dorpje bevindt zich sinds een jaar of drie, vier een laboratorium, waar hoogst belangrijke din gen gebeuren. Dingen, waarvan het belang heel wat verder gaat dan Farnham Royal, en zelfs dan geheel Engeland. Het lot van wereldoogsten kan beslist wor den in dat kleine dorpje, dat daar verscholen ligt in de bosschen van Burnham Beeches. Hier is een voorbeeld. In West Canada heeft men de laatste jaren veel last gehad van een zeker insect, dat in het Engelsch den naam draagt van de „wheat stem saw fly" en dat we dus in het Hollandsch de .tarwe stengel zaagvlieg" zouden kunnen noemen. Dit beestje heeft een geweldige schade weten toe te brengen aan den tarweoogst. Het beginsel: Dieven moet je met dieven vangen, heeft bij de bestrijding van insectenplagen de laat ste tijden meer en meer ingang gevonden. Dit of dat insect valt ons lastig. Vraag: Wie zijn de doodsvijan den van dat insect? Dan zullen we die vijanden gaan aankweeken en vertroetelen. De belooning voor onze moeite volgt dan vanzelf. Die tarwestengel zaagvlieg nu heeft een heel ge vaarlijken vijand, een parasiet, die hem het leven hoogst ondragelijk weet te maken Ongelukkig ge noeg wil, om de of andere reden, de parasiet in Ca nada absoluut niet leven op den tarwestengel. Zoodra de zaagvlieg zich op andere planten waagt, op gras bijvoorbeeld, is de parasiet er als de kippen bij en de zaagvlieg kan zich gerust opbergen. Maar op de tarwe is hij veilig. Dat is een heel eigenaardig verschijnsel. Want in Europa is de parasiet heelemaal zoo kiesebkeurig niet. Daar beschouwt hij den tarwestengel volstrekt niet als een vrijplaats, maar vervolgt er zijn vijand evengoed als op andere planten. Hier nu begint het werk van de mannen, die ver- Z IJ P E OUDESLU1S. Zaterdagavond had de aangekondigd» vergadering plaats in lokaal Kreijger, waar de heer W. v. d. Val, lid van de Provinciale Staten sprak over: De S.D.A.P. en de a.s. verkiezingen voor de Provinciale Staten en Ge meenteraden. Voor de pauze besprak spr. de Statenver kiezing, wijzend op het groote belang hiervan. Door de Prov. Staten wordt ook de le kamer gekozen en waar de le kamer meermalen besluiten der 2e kamer heeft verworpen, is het zaak om de le kamer ook zoo demo cratisch mogelijk te doen zijn. door de Prov. Staten de mocratisch te maken. Voorts wijst spr. op het vele goede wat mede onder aandrang der S.D.A.P. in deze provin cie tot stand is gekomen. Hy noemt de verpleging van geesteskranken. het Waterleidingsbedrijf, het electrisch bedrijf, tuberculosezorg. werkloosheidszorg. wegenvraag- stuk. crisishulp in tuin- en landbouwbedrijf. Bij al deze onderwerpen is het platte land even na betrokken als andere volksgroepen en hetgeen door de voormannen der S.D.A.P. hier in de Staten verricht is. hoewel naar eigen zin nog lang n!et genoeg, geeft spr. vertrouwen in de uitspraak van de kiezers voor de a.s. verkiezing. Na de pauze werd de gemeente-politiek behandeld. Het verheugde spr. bizonder. ook uit de Zijpe frissche geluiden tc hooren. De tijd is voorbij, zegt spr., dat armen en werkeloozen beschouwd kunnen worden als minderwaardige individuen en spr. brengt hulde aan hen, die probeeren den arbeiders tot eigenbewustzijn te brengen. Uit de krantenberichten had spreker ver nomen, dat ook in dez» gemeente eindelijk de vuist van den verdrukten arbeider eens getoond was en hij spoorde de aanwezigen aan. op den ingeslagen weg voort te gaan. tot heil der arbeidende massa. Hierna werd de vergadering, die goed bezocht was. door den voorzitter met een woord van dank gesloten. L A N G E N D IJ K ZUIDSCHATTWOUDE. Tot serre*.v!r er-'^r ven de henne Zuidschar woude is benoemd de heer C. de Boer Sz. bonden zijn aan hel laboratorium te Farnham Royal. Als dan die Canadeesche parasieten zooveel preten ties hebben, zeggen zij, zullen wij doodeenvoudig een honderdduizend of wat van onze Europeesche para sieten naar Canada sturen. En zoo is men druk bezig te Farnham Royal. De pa rasieten hebben er een heerenleventje. Voedsel in overvloed. Ideale levensomstandigheden. Daarna een buitenlandsch reisje, en eindelijk een loslating in een zuiver paradijs. Zaagvlicgen bij de millioenen om je heen. In dat laboratorium te Farnham Royal is een ver trek bijna geheel ingericht voor het kw eeken van een paar parasieten, de Asgocaster en de Kphialtes, die verklaarde doodsvijanden zijn van een motje, dat hoogst schadelijk is vooi den appcloogst. De Asgocas ter heeft het gemunt op de eitjes van de mot, en zijn bondgenoot, de Ephialtes, op de larven. Te zamen kunnen zij een heelcn appeJoogst helpen redden. Voornamelijk in Canada, in Australië en op Cyprus kan deze appelmot geweldig groote schade aanrich ten. Maar terwijl men in genoemde landen op die schade allesbehalve gesteld is. en de motten als doodsvijanden beschouwt, worden zc te Farnham Royal vertroeteld. Daar mogen ze zooveel schade aan richten, als ze maar mogelijkerwijze doen kunnen. Hun eitjes, evenwel, moeten ze heel netjes op stukjes papier deponeeren. Elk eitje wordt dan op een heel klein stukje van dit papier gehouden en daarmee op een appel bevestigd. Zoodra de larve er uitkomt, kan hij zich in den appel invreten. Maar tegelijkertijd wordt de parasiet gekweekt. Rn om die parasiet te kweeken, zijn de eitjes en de lar ven van de mot noodig. Elke parasiet vernietigt tus- schen de 100 en 200 motten. De motten vermeerderen zich ongeveer honderdvoudig in een generatie. Met behulp van een vier a vijfduizend appelen te Farn ham Royal. kweekt men daar in elke generatie om ende bij 10000 parasieten. Per jaar krijgt men twee generaties, en men hoopt er drie te kunnen kweeken binnenkort. Keurig verpakt gaan dan de parasieten bij duizendtallen naar Canada, Australië of Cyprus, en zorgen daar voor een goeden appeloogst. F.en ander diertje, dat te Farnham Royal druk wordt aangekweekt, is de Rhyssn, een insect met een dunnen, buigzamen leghoor, die in staat is zelfs door heel hard hout te boren. De Nieuw Zeelandsche zilverden levert een zeer goede houtsoort, die echter vaak bedorven wordt doordat de larve van een in sect, de Sirex, er gangen door boort. De Rhyssa nu schijnt op de een of andere manier de aanwezigheid van deze larve onder den bast van den boom te kun nen vaststellen. En wanneer die eenmaal vastge steld is, is het met de larve gedaan. De legboor dringt naar binnen, doorboort de larve, en in de plaats daar van komt het eitje van de Rhyssa onder den bast te liggen. We zullen moeten aannemen, dat die Rhyssa ver der geen kwaad doet aan het hout van de zilverden, want anders tou het nut van de b&strijdingsmethode al heel twijfelachtig worden. Het nagaan van al deze dingen is trouwens het werk, dat den staf van het laboratorium te Farnham Royal geregeld bezig houdt. Die staf bestaat uit een directeur, Sir Guy Marshall, een hoofdopzichter, vier insectenkundigen, twee plantkundigen, een secretaris, eenige tuinlieden, en een timmerman. De laatste heeft zijn handen vol met doorloopend nieuwe en geschikte woonplaatsen te vervaardigen voor de vele pleegkinderen van het la boratorium. Er zullen weinig kweekersen te vinden zijn, waar de levering van het materiaal in zulke hoeveelheden plaats vindt. Het Farnham Royal Laboratorium be staat thans nog slechts een viertal jaren en reeds heeft het 362000 insecten van 21 verschillende soorten afgeleverd, die naar een 12-tal landen zijn afgezonden. Ongetwijfeld zullen de werkzaamheden in den loop der jaren zich steeds meer uitbreiden. Andere labo ratoria zooals dat te Farnham Royal zullen worden opgericht eti ten slotte zal elke insectenplaag afdoen de worden bestreden. Een oorlog tot heil van do menschheid! Of zou men zich te Farnham Royal vergissen en zou het roekeloos zijn zich met de werkzaamheden van de natuur te bemoeien? Noodlottige brand. Bij een boorderijbrand in Engeland zeven kinderen in de vlammen omgekomen. V.D. verneemt uit Londen: Te Holdorncss in Xewhampshire brak brand uit in de groote boerdeHj van den landbouwer Avercy. To( n de brand ontdekt werd, had het vuur reeds ver om zich heen gegrepen. Van de zestien kinderen van het echtpaar Avery konden er zeven niet meer gered wor den; zij kwamen in de vlammen om. Zoowel de vader als dc moeder deden heldhaftige pogingen om de kin deren te redden. Drie kinderen liepen ernstige brand wonden op cn worden verpleegd in het ziekenhuis te Plymoutli. Ook voor hun leven wordt gevreesd. I)e boerderij werd door het vuur geheel vernield. Heimachine op het lichaam. Doodelijk ongeluk te Zaandam. Tc Zaandam heeft gistermorgen circa 12 uur op het terrein der werkzaamheden voor de nieuwe ambachts school een ernstig ongeluk plaats gehad, dat het le ven kostte aan een der arbeiders, aldaar werkzaam. Een in volle werking zijnde stoommachine gleed van haar houten voetstuk en kantelde onderste boven, waarbij de palenkruicr S. Heijnis uit Koog a. d. Zaan onder het gevaarte terecht kwam en op slag werd ge dood. Na eenige minuten werd het verbrande en ver minkte lijk onder de machine uitgehaald. De man was gehuwd en laat een vrouw en drie kin deren achter. DOODELIJKE VERKEERSONGEVALLEN IN AMERIKA. Het aantal neemt toe. Uit New York: Het aantal doodelijke ongevallen in :1e Verecnigde Staten tengevolge van verkeersongeval len heeft dc 100.000 per jaar bereikt en dc cijfers be- v.c; n zich nog steeds in stijgende richting. De voor- nrrmste r.\-r/.r.jk is onoplettendheid van chauffeurs en particuliere automobilisten.

Schager Courant | 1931 | | pagina 15