Radioprogramma VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Uit onze omgeving. Per tram naar Camperduin. Het uitoefenen van een nevenbedrijf door ambtenaren. Planten in Kamer en Tuin. geldleenlng van f 50.000, voor boezem WIeringerwaard op een leening van f 60000 en voor den duiker te Van Ewqcksluls een leening van f 37.000. De rondvraag. De heer J. C. Geerligs vraagt wat er nu gebeuren zal met de schoeiing van den loswal In den boezem van de WIeringerwaard. De Voorzitter zegt dat strak* reeds is medegedeeld, dat het Dag. Bestuur het verdere verloop wat wil aan zien. De toestand is met een deskundige bekeken en het zou dan noodig zijn het ingeslagen hout er uit te trekken en het te doen vervangen door veel langer en zwaarder hout. Het boezemwater is evenwel nooit zoo hoog geweest dat men niet kon laden en lossen. Spr. zou er tegen opzien om nu opnieuw de schoeling *e doen veranderen. De hoogte is voldoende en blijkt de zaak stabiel te zijn, dan kan het zoo blijven. De heer J. C. Geerligs merkt op, dat wanneer de zaak niet houdt, men tweemaal de kosten krijgt. De Voorzitter erkent dat er een kleine risico aan verbonden is. Het zal gewensoht zijn, dat meer naar binnen wordt opgestapeld. De heer J. C. Geerligs vraagt voorts wat er verder met den Boezem moet gebeuren. De Voorzitter deelt mede, dat gewacht wordt tot de aannemer kiaar is en als de zaak dan verhard Is, komt het Dag. Bestuur verder op deze kwestie terug. De heer K. A. Kaan vraagt of de echoeiing geen ge vaar loopt door de strooming die er langs gaat door het Uitmalen van den Wierlngerwaard. De Voorzitter gelooft niet dat, weer er een ruimte is van 30 meter, op die diepte schuring zal worden ver oorzaakt Hierna sluiting. Strafzitting van Vrijdag 20 Maart. BEN LAPJE VAN HONDERD VERSPEELD. In de voortgezette zaak contra den heer P. J. E., slager te Alkmaar, betreffende overtreding der arbeids wet op 5 Februari en waarbij een inwonenden knecht buiten wettelijk toegestanen arbeidstijd een klant hielp aan vleesch, werd gehoord de verbalisant Roorda, die verklaarde overeenkomstig proces-verbaal. Door den verdachte was trouwens de overtreding niet ontkend. In verband met de herhaalde veroordeelingen, vorderde de ambtenaar 2 dagen pricipieele hechtenis, eventueel, Indien de kantonrechter van zijn bevoegdheid dienaan gaande wilde gebruik maken, f 150 boete of 10 dagen. De heer E. noemde dezen elsch verschrikkelijk, waar op de kantonrechter, direct uitspraak doende, den on- fortuinlijken slager veroordeelde tot f100 boete of 10 dagen, zoodat hij van het gratis logies met ontbijt, diner en souper, door het Rijk welwillend beschikbaar gesteld, ditmaal geen gebruik behoeft te maken. EEN OPENHARTIGE ERKENTENIS MAAKT STEEDS EEN GOEDEN INDRUK. Op 30 Januari moest te de Rijp in de Rechtestraat de 23-jarige Chauffeur V., dia blijkens zijn voornamen, Sjoert Jelle, behoort tot den stam der stoere Friezen, en alstoen een vrachtauto bestuurde, tusschen een al daar geplaatste handkar en een tot slagerskar gede- gradeerden luxe auto doorhobbelden, echter met 't nood lottige gevolg, dat hij door een onjuiste stuurwendlng bedoeld ex-luxe-rijtulg aanreed en beschadigde. De be stuurder in den persoon van den slagersknecht Jan Knap, die Juist afwezig was om 'n zak beenen te halen, maakte van het gebeurde rapport bij zijn patroon en stond de heer Sjoert Jelle V. thans terecht. Hij erken de zonder omwegen een fout gemaakt te hebben, terwijl voorts bleek, dat tegen het betalen van de toegebrachte schade geen b tas waar bestond. De houding van verdach te werd zoowel door ambtenaar als kantonrechter gepre zen en de delinquent veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen. Er werd nog met nadruk op gewezen, dat het her stel van toegebrachte schade bij een aanrijding abso luut geen garantie geeft voor bet uitblijven eener straf vervolging. Wanneer de schade Is vergoed kan dit al léén strekken tot het misschien toepassen van een meer clemente straf. DE BOKKESPRONGEN WERDEN OP STRAAT VOORTGEZET. In den avond van 8 Februari was in de comfortabele danszaal van den heer Palsma te Egmond aan den Hoef een landelijk bal georganiseerd, waaraan met zoo reusachtig veel animo werd deelgenomen, dat ver schillende bezoekers na afloop hun beenen nog geen rust konden gunnen en de moeilijke danspassen voort zetten door tegen de deuren van verschillende ingeze tenen te schoppen met zooveel geweld, dat de aldus bevoorrechte bewoners van schrik eveneens een kulte- flikker maakten. Aangezien echter in de gemeente Egmond-Blnnen de avond- en nachtelijke baldadigheden onrustbarend toe nemen, besloot de burgemeester aan die dorpelijke excessen maar eens met kracht een eind te maken en stonden heden een tweetal van die nachtelijke dansers, de werklooze smidsknecht Gerrit O. en de eveneens saisoen-rentenierende landbouwersknecht Gerrit St. ter zake die gepleegde straatschenderij terecht. De heeren waren zoo welwillend het ten laste gelegde te erkennen en toe te geven, dat het den laatsten tijd me de bal dadigheden in die gemeente de spuigaten uitloopt.Voorts bleek het gebruik van het edele vocht van Cambrlnus ook niet vreemd te zijn geweest aan hun al te jolige gedragingen. Na de gebruikelijke terechtwijzigingen werden de verdachten veroordeeld leder tot f 7 boete of 7 dagen, 'n Correctie, die hun oogenAchijnljjk nog niet eens tegenviel. HET BLIJFT VECHTEN TEGEN DE BIERKAAI. De te Den Helder wonende 40-jarige heer Cornelis Sm. is in het bezit van een vrachtauto, waarmede hij voor verschillende principalen sleepersdiensten ver richt, bestaande in het vervoer van puin, zand, stee- nen en dergelijke. Volgens het oordeel van het bestuur van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, oefent deze sleeper nu een onafhankelijk bédrijf of koopmanschap uit en is hij wettelijk verplicht zich te doen inschrijven in het handelregister. De heer S. evenwel ontkent hard nekkig een dusdanig bedrijf uit te oefenen en heeft tot dusverre geen stappen gedaan aan het verlangen van de K. v. K. te voldoen, niettegenstaande hij verleden jaar bij schriftelijk vonnis werd veroordeeld. Ook heden stond de onwillige sleeper opnieuw terecht en trachte door het overleggen van zijn aanslagbiljetten aan te toonen, dat hij niet ln de termen viel door zijn geringe inkomsten. De heer Ambtenaar was echter over de betoonde koppigheid, terwijl de kosten van inschrijving slechts f 2.50 bedroegen, allerminst voldaan. Hij waarschuwde verdachte, zoo niet voort te gaan, daar voortdurend processen-verbaal zullen inkomen en de boeten steeds hooger worden. Requireerde ten slotte f 30 boete of 30 dagen. De Kantonrechter voegde zijn waarschuwende stem bij die van den Ambtenaar en veroordeelde den steeds protesteerenden heer S. tot f 16 boete of 16 dg. HET TRANSPORTBEDRIJF GAAT IN DE STAD, NIET ZOO GLAD, ALS VROEGER. De voerman Bart H. te Oudorp, in dienst van een brandstoffenhandel te Alkmaar, had onmogelijk tijd kunnen vinden om een bad te nemen en 'n schoonen boord om te doen. Het was hem dus aan te zien, dat hij zóó uit zijn kolenstoffig werk was gebroken om terecht te staan ter zake een door hem op 9 Maart veroorzaakte verkeersstagnatle op een der drukste pun ten van de gemeente, namelijk ln de Ohoorstraat tegen over de Groote Kerk, alwaar hij brandstoffen had af te leveren en zijn aangespannen voertuig dus niet zoo'n beetje in den weg stond. De kolentransporteurs beriep zich op force majeure, doch moest zelf ook erkennen, verstandiger te hebben gehandeld, Indien hij zijn wagen had geplaatst op het auto-parkeerterrein, waar hij niemand in den weg stond. In aanmerking echter nemende de moeilijkheden van het transportbedrijf, ln verband met het drukke ver keer, eischte de kantonrechter niet de volle maat, doch legde slechts f 2.50 boete of 3 dagen op. HET VALT DIKWERF MOEILIJK APOLLO EN THEMIS, DE KUNST EN DE WET, TEGELIJK TE DIENEN. Een 67-jarlge straat-accordenolst, de heer Gerrit M. te Alkmaar, beoefent zijn muzikaal vak niet uitsluitend uit liefde voor de kunst, doch voornamelijk om zich op zijn hoogen leeftijd een onafhankelijke broodwinning te verschaffen. Hij is dan ook trouwens in het bezit van een vergunning, waardoor hij in staat wordt gesteld op iederen Maandag onverlet door de dienaren der wet, de Alkmaarsche ingezetenen te onthalen op de wel luidende klanken van zijn vingervaardig bespeeld in strument en de vrijwillige belooning voor het gebodenc muzikaal genot te incasseeren. Op Maandag 9 Maart werd onze bescheiden kunste naar geplaagd door de griep en waagde hij het er toen maar op, Donderdag daaraanvolgende ln den omtrek van de Leeghwaterstraat, waar het politiegevaar niet zoo hevig was, de geleden schade in te halen. Het bleek echter dat zijn berekening faalde, want een bekeuring bleef niet uit en werd heden de bejaarde musicus met loffelijke clementie veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag. DAT MUISJE BELOOFT EEN LANG STAARTJE TE KRIJGEN. De 22-jarige heer en kantoorbediende Simon Joh. de R., wonende te Alkmaar, verscheen als laatste compa rant voor den kantonrechtersstoel ter zake het hem ten laste gelegd feit, dat hij in den avond van 12 Maart op den Kennemerstraatweg aldaar zich op een rijwiel zou hebben voortbewogen, dat niet voorzien was van de helder brandende, naar voren lichtschijn uitstralende lantaarn, door de M- en R.-wet voorgeschreven. De heer R. vertoonde echter aan de heeren min of meer triomphantelijk een oproeping, waarin het gedruk te woordje niet vermoedelijk per abuis was wegge- schrapt, waardoor natuurlijk het strafbare feit onvol doende was omschreven. Voorts wenschte de verdachte gaarne nog eenige getuigen a decharge voor te bren gen. Waar dus deze onnoozele overtreding dreigde uit te groeien tot een gewichtige strafzaak, trók de ambte naar zich bescheiden terug en verzocht aanhouding, op dat hij een meer preciese dagvaarding zou kunnen uitbrengen. Conform besloten. AANRIJDING OP DEN LTMMERHOEK TE ALKMAAR. Schrift el ijk vonnis. De plaatsvervangende kantonrechter, Mr. de Groot, sprak heden vrij van de hem ten laste gelegde aan rijding, gepleegd op 12 Juni te Alkmaar op den hoek VerdronkenoordLimmerhoek, den heer Abram Sna- kerse, handelsreiziger te Beemster, daarbij overwegen de. dat de soholier Buur aan het verkeer van rechts voorrang had moeten verleenen en hij door de snelle vaart van zijn rijwiel, die het tijdig remmen belette, had veroorzaakt dat hij zelf tegen de door den ver dachte bestuurde vrachtauto was opgereden. BOEKBESPREKING Alie van WijheSmeding: GRILLIGE SCHADUWEN. Enkhuizer vertelsels. N.V. Uitgevers.-Mij. De Tijd stroom, Huis ter Heide (U.). Alie van Wijhe—Smeding heeft een tiental EnkhuJzêf 1 vertelsels geschreven, die gebundeld en uitgegeven fcQfl door „De Tijdstroom" te Huis ter Heide. Het uiterlijk van het boekje is zoo prima verzorgd, de penteekeningen geven zoo bekorend de sfeer van het oude, stille stadje, dat wij verrast naar deze uitgavo grijpen. Als de inhoud in overeenstemming is met h»t uiterlijk, dan belooft dat een avond van zuiver genot. Helaas, wij leggen het boek niet geheel voldaan uit handen. Wij hebben, na lezing, het gevoel, dat wij een beschrijving van Enkhuizen hebben gelezen, Enkhuizen, de doode stad vol weemoed over vergane grootheid; de stad met het schoon, dat schuilt in de schilderachtige geveltjes en hoekjes, in het deinende water van de ha vens, ln de stilte van de slapende grachtjes, met den breeden rand van bolkeitjes Alle Smeding fotografeert Enkhuizen, en zy fotografeert als een ras-artiste. Maar het vertelsel, waar het toch om begonnen ls; het vertel sel, dat leeft onder de bljgeloovige visschers bevolking; het vertelsel, beluisterd met angstige hartkloppingen en roode wangen van opwinding; het eigenaardige sie raad van één steentje waarheid en een parelenden rand van de meest phantastischo kleuren; het verhaal, opge smukt, versierd, vergrauwd, valseh belicht en lichtend vervalscht, al naar de verteller het overbrengt, dat ver telsel, dat visioen, ls bij Alie Smeding meermalen onder gegaan ln... de oude kleuren, de oude straten, de oude schoonheid van Enkhuizen. De milieu-teekening werkt hier niet als een lijst, die het schilderij verlevendigt, neen, het schilderstuk wordt tot een niets bij zoo een geornamenteerde omranding. Als vertelsel is het zuiverst „het booze Oog", ook al doet de inleiding van den Intocht van den goeden Sint vreemd aan. Goed is ook „de vijfde Kameraad", en „de kwade Metgezel." Maar van een wonderlijke gebrokenheid is het verhaal van den Koorts-wegmaker. De kleine neuriënde vreug de van de Sinte-Maarten-keuvelende kinderen sloot ge heel buiten het mirakel van den hellebaardier, die het vermogen had iemand de koorts af te nemen, terwijl hij ze zorgvuldig tusschen duim en vinger hield. Helaas, zijn macht was beperkt! Verdonkeremanen kon hij ze niet: hij moest ze op iets levends „overbrengen", hetzij op een mensch, een dier of een plant, zoodat hij, al wel doende, de schrik zou worden van zijn medeburgers of van de „behandel de dieren met zachtheid", en „spaar de vogels"-vereeniglngen! Evenwel, als het u niet om de occulte verhalen te doen ls, en gij Enkhuizen wilt leeren kennen, grijp dan naar dit boekje! Het oude stadje gaat voor U leven, als ge leest. Het beeldende in den stijl van Alie Smeding too- vert het vervlakte oude tot reliëfwerk om. Ook zij geeft „penteekeningen, en zij is de evenknie, misschien da meerdere van den begaafden illustrator Paul van Dam Met één zin staat „la ville morte" uitgebeeld. Zoo lezen wij in „Sint-Pancras": Do stilte ligt als een vloek over het doode stadje, en huiverig kijk je er naar, het vaal-Verlatene dat afloert de eenlijke grachtjes, en de leege, grauwe straatjes, dat ook spiedt uit de donkere oude hoornen en heimelijk loenscht van de spitse en hooge hulzen, de patricische koopmanshuizen van voorbije eeuwen, en die in onbe woondheid versjofelden tot schuur en berghok, zóó een arme verpooverde deftigheid vol gammele dreigin gen van puin en ratten." Het boekje is ln mineur geschreven. Enkhuizen is, zoo gezien, ten eeuwigen dage dood, zonder kans op opstan ding. Zou mevrouw van WijheSmeding, indien zij nieuwe Enkhuizer vertelsels hoorde, ze op dezelfde wijze weer geven als AM© Smeding? Wij gelooven het niet. De ge lukkige ziet met andere oogen dan de uitziohtsloozede inkt uit de eerste pen heeft gouden glansen, teekent en vermooit, die uit de laatste pen teekent niet minder kunstig, maar... vermoeit IJ. S. E. WEGENER SLEESWIJK— Van Balen Blanken. Schagerbrug (N.H.) 21 Maart 193L Woensdag 25 Maart. Hilversum (1875 M.) V.A.RA. 9.00 Gramofoonmuziek; 9.30 Orgelspel door Johan Jong. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 „Onze Keuken" door P. J. Kers; 11.00 Gramofoon muziek; 11.05 Radio-Volksuniversiteit: „De lichamelijke ontwikkeling van bet Schoolkind"; 11.35 Gramofoon muziek; 12.00 Politieberichten; 12.15 Middagconcert door het VARA-Septet; 1.45 Onderbreking voor verzorging van den zender; 2.15 Gramofoonmuziek; 2.25 Vrouwen uurtje; 3.15 Gramofoonmuziek; 3.20 Cooperatie-kwar- tiertje; 3.35 „Maak het Zelf" door Céline Schaake Verkozen; 4.25 Gramofoonmuziek; 4.30 Voor de kinde ren; 6.00 Uitzending van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 6.30 Mandoline-cursus door Joh. B. Kok; 7,00 Radio-Volksuniversiteit: M. J. Brusse spreekt over „Mijn leven onder de Menschen"; 7.30 Politieberichten; 7.45 Uitzending v. d. Ned. Vereeniging v. Fabrieks arbeiders. Medewerking van het VARA-Orkest; 8.45 „Ondergang", hoorspel in 3 bedrijven, door Felix Kirchhoff, op te voeren door het Groot Volkstooneel; 9.30 Populair concert door het VARA-Orkest onder lei ding van Hugo de Groot; 10.30 Persberichten van Vaz Dias; 10.40 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (298 M.) N.C.R.V. 8.008.15 Schritflezing; 8.15 Morgenconcert; 10.3011.00 Korte Ziekendier.st door Ds. H. S. Bouma; 11.0012.00 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz; 12.00-12.30 Gramofoonplaten; 12.302.00 Middagconcert; 2.002.30 Gramofoonmuziek; 2.303.00 Lezen van Chr Lectuur; 3.03—4.30 Concert; 4.304.40 Gramofoonmuziek; 4.45 5.00 Verzorging van den zender; 5.006.00 Kinderuurtje; 6.007.00 Uurtje voor de Landbouwers door H. Pilon. Onderwerp: „Onze weiden"; 7.007.30 Gramofoonplaten; 7.308.C0 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 8.008.45 Concert door de Arnhemsche Orkest Vereeniging o.l.v. Paul Frenkel; 8.459.15 Spreker: J. J. Wallien. Onder werp: „Het vaccinatie-vraagstuk"; 9.1510.00 Vervolg Ccncert; 10 00—10.10 Persberichten van Vaz Dias; 10.10 11.30 Gramofoonplaten. SCH00Rl Door het ijverige bestuur van de V.V.V. Groet- Camperduin is een adres gericht aan de Ned. Spoor wegen met verzoek in overweging te nemen om de trambaan Alkmaar-Schoorl-Schagen door te trekken naar Catrijp-Groct-Hargen-Camperduin. Aan het ge meentebestuur van Schoorl en aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier is om adhaesiebetuiging gevraagd, aan welk verzoek de gemeenteraad van Schoorl reeds heeft voldaan. Het is op de volgende gronden dat de V.V.V. haar verzoek doet; 1. Dat onze streek pl.m. 1000 inwoners telt en dit in de naaste toekomst sterk zal uitbreiden. 2. Hier 2 kerken (een Ned. Herv. en een R.K. Kerk) en 2 scholen (een openbare lagere school en een R.K. bijzondere school) aanwezig zijn. 3. Hier gedurende het seizoen pl.m. 3o2ö gasten in onze streek vertoefden en dit stelselmatig uitbreidt (pensiongasten en huurders). 4. Er dagen lang meer dan 1000'dagjesmenschen ons mooi breed strand te Camperduin bezoeken en er 't vorig seizoen pl.m. 6700 baden genomen werden. 5. In het seizoen tal van touring cars uit alle dee- len van ons land, als Rotterdam, Utrecht, den Haag. Leiden, Amsterdam enz. tal van menschen aan voeren. 6. Het vorige seizoen door ruim 100 autobussen over het geheele seizoen verdeeld circa 3000 school kinderen naar Camperduin aanvoerden. 7. Tal van gasten per auto (vorig seizoen ruim 2000 stuks) en rijwielen naar onze streek komen en er pl.m. 850 kampeerders hier vertoefden. 8. Onze wegen niet voldoende zijn ingericht voor zoo'n druk verkeer en zeker talrijke personen, zoo hier eenige ander beter afdoend vervoermiddel (tram) aanwezig was, daar dan zeker gebruik van zouden maken. 9. Het verkeer enorm zal toenemen wanneer een goed verkeersmiddel (tram) aanwezig was en 10. Alle voorwaarden aanwezig zijn electra, gas. waterleiding voor het blijvend vestigen van nieuwe inwoners, welken ook des winters, dus het andere deel van het jaar, een tramdienst door onze streek van groot belang zou doen zijn en zeker een loonen- de exploitatie te zien zou geven. Deze helfst 1930 en voorjaar 1931 hier 17 nieuwe huizen en gebouwen bij komen en dit nog sterk voor uitbreiding vatbaar is. BARSINGER TI 0 RN Blijkens mededeeling aan de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier is door den heer Jb. van Zoonen te Kolhorn het vol gende schrijven over bovenstaand onderwerp ge richt tot den Directeur-Generaal van de Posterijen en Telegrafie te 's Gravenhage. Gedurende ruim een half jaar heeft de kantoor houder Heerschap aan zijn kantoorarbeid verbonden een handel in sigaren, tabak en sigaretten, hetgeen geschiedt op naam van zijn vrouw Mej. Heerschap- Evers. Het is ons gebleken, dat de vele Zuiderzee- werkers hun correspondentie in bovengenoemd kan toor met behulp der fam. Heerschap afdoen, wat o.i. prijzenswaardig is, maar toch aanleiding geeft tot een felle concurrentie, omrede die arbeiders weder- keerig voor de hulp hun aangeboden, tabak en siga ren van den kontoorhouder gaan betrekken. Daar wij al een zeer moeilijke tijd doormaken vinden wij het verre van aangenaam concurrentie te worden aan gedaan door een Uwer ambtenaren die, naar wij van oordeel zijn, beiden een behoorlijk loon ver dienen. Beleefd verzoeken wij UDd. het daarheen te willen leiden, dat Heerschap geen vergunning wordt ver leend handel te drijven, die plaatsgenooten winke liers in hun bestaan bedreigt. Door den Directeur-Generaal werd op dit schrij ven geantwoord: Naar aanleiding van Uw klacht van 22 Januari jl. deel ik U mede, dat mej. Heerschap-Evers als sta tionhoudster bij het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie geen vergunning voor het verrichten van nevenbezigheden noodig heeft. Uit de ingewonnen ambtsberichten is mij verder gebleken, dai geen termen aanwezig zijn om ten aan zien van den door haar gedreven tabak- en sigaren- handel mijnerzijds eenigerlei maatregel te treffen. De levering van leermiddelen voor de drie open bare lagere scholen in deze gemeente is na gehouden inschrijving door B. en W. opgedragen aan de N.V. v.h. Trapman en Co. te Schagen. Door B. en W. is aan den heer A. Droog Kz. te Kolhorn vergunning verleend tot het verbouwen van zijn woonhuis. Naar wij vernemen zal gelegenheid tot kostelooze inenting worden gegeven te Barsingerhorn op 25 Maart a.s. en te Kolhorn op 26 Maart a.s. HEERHUGOWAARD Met het oog op de a.s. verkiezing voor den gemeen teraad werd door de Vrijz.-Dem. Iviesvereeniging „Burgerplicht" een vergadering gehouden voor de candidaatstelling. Ditmaal was de opkomst grooter dan men gewoon was. De voorzitter, de heer P. Kos telijk, verklaarde bij de opening zich daarover te ver heugen, aangezien het bestuur in dit opzicht over het algemeen niet verwend is. Na een woord van welkom en met den wensch voor het welslagen der verga dering werd deze voor geopend verklaard, waarna door den heer Biersteker de notulen der vorige ver gadering werden gelezen; deze werden onder dank zegging goedgekeurd. Op de aanbieding van vlugschriften door den Vrijz.- Dem. Bond werd niet ingegaan, met het oog op den financieelen toestand. De h.h. Kostelijk en Brugman gaven in het kort weer de voorgeschiedenis der thans officieele candi- datenlijst voor de Prov. Statenverkiezing in den kies kring Den Helder. Uit de hierop volgende discussie bleek de vergadering volkomen accoord te gaan met het optreden van het bestuur in dezen. Door den voorzitter werd meegedeeld, dat den 2en Dinsdag in April de candidatenlijst moet worden in gediend voor de gemeenteraads-vorkiezing. Voor het opmaken der groslijst werden vanuit de vergadering enkele wenken gegeven met het oog op de samen stelling en nummering der lijst. Algemeen achtte men een vertegenwoordiger voor Veenhuizen hoogst gewenscht en billijk, doch in Veenhuizen telt „Bur gerplicht" maar zeer weinig leden; hiervan kunnen sommigen zich moeilijk candidaat laten stellen, ter wijl anderen dit, blijkens mededeelingen, niet wen- schen. liierdoor wordt de keuze zeer beperkt. Hoe wel niettemin vrijwel algemeen door de kiezers al daar op de lijst van „Burgerplicht" wordt gestemd, kan men natuurlijk toch niet iemand vandaar can didaat stellen, indien deze geen lid van „Burger plicht', dus niet aangesloten is bij de Vrijz.-Dem. partij. Ten zeerste werd het betreurd, dat zich niet meer kiezers bij „Burgerplicht" aansluiten, vooral ook met het oog op samenwerking. Na deze bespreking werd een groslijst opgemaakt, waaruit bij stemming de volgende candidatenlijst werd opgemaakt: P. Kostelijk, C. Pool, A. Kooij, P. Smit, Jac. Klaver, Iv. Dekker Pz., Jac. van der Busse, P. Over, A. Koster, P. Bakker Sz., P. Molenaar Kz. en P. Bontes. Door enkele personen, op de groslijst voor komend, was verklaard geen plaats op de candidaten lijst te wenschen; vóór het opmaken der groslijst was door den heer Wuijs te kennen gegeven niet meer in aanmerking te willen komen. De voorzitter bracht den heer Wuijs dank voor hetgeen hij als raadslid gedurende eenige jaren voor de gemeente is geweest, waarmee de vergadering in stemde. Vastgelegd zal worden in de notulen dezer vergadering, dat bij eventueel overlijden of uittreden uit den raad van een lid uit Veenhuizen een lid van daar hem zal opvolgen. Hetzelfde geldt voor een raadslid uit Heerhugowaard, terwijl hierbij rekening gehouden zal worden met de nummering der nu in te dienen candidatenlijst. Bij de rondvraag werd nog eens gewezen op de werving van leden; het bestuur zag zich daarin gaarne gerugsteund door het maken van propagan da ieder in eigen kring. Door den heer Brugman werd dank gezegd voor de aangename samenwerking vooral in het bestuur ondervonden, waarop de voorzitter hem dankte voor al hetgeen hij gedurende vele jaren voor „Burger plicht" was geweest. Hierna werd tot sluiting overgegaan, waarbij de voorzitter zeide, dat het hem hoogst aangenaam was geweest, deze geanimeerde vergader-ine te mogen leiden, hij dankte voor de belangstelling en hooi-rtc, dat deze steeds groeiend zou mogen zijn. DE VIJANDEN ONZER KAMERPLANTEN, (Vervolg.) Bestlijding van Spint. Het aantal bestrijdingsmiddelen, dat men vindt op gegeven, is zeer groot, maar de waarde van velen is twijfelachtig. We vernielden: het besproeien der plan ten met koud water. Een vochtige atmospheer schijnt de ontwikkeling der mijten tegen te gaan. Voorts het aanwenden van ademhalings- en zenuwgiften, zooals tabaksextract en insectenpoeder. Welk mid del men ook aanwendt, een tijdige en herhaalde toe passing is steeds noodzakelijk. Minder gevaarlijk, maar toch altijd nog zeer scha delijk zijn de verschillende soorten van schildluizen. Deze treden bij voorkeur op het oude hout op, dik wijls echter vindt men ze ook op de bladeren en dan wel aan beide zijden. Ook op de jonge scheuten ko men ze wel voor. De schildluis heeft den vorm van ronde of langwerpige schildjes, die als kleine ver hevenheden op de bladeren voorkomen en maar al te dikwijls de kleur bezitten der aangotaste organen. Zeer veel last van schildluizen hebben de Oleander en Laurus (Laurier), waarvan de bladeren dikwijls aan de onderzijden met witachtige schildluizen als bezaaid zijn. De Schildluizen, waarvan meerdere ge slachten voorkomen, die in levenswijze zeer sterk ver schillen, zuigen zich op een bepaalde plaats vast en sterven daar ook. Zij bevatten bij haar dood een zeer groot aantal eieren, die, door het dood diertje als met een hard schild gedekt worden. Uit deze eieren ont wikkelen zich later de larven. Op verschillende cul tuurplanten vindt men verschillende soorten van schildluizen. De wetenschappelijke van al deze soor ten op te geven, achten wij nutteloos, daar zij alle direct als schildluizen zijn te herkennen en ook op de zelfde wijze bestreden worden. Bestrijding. Houtachtige gewassen, kunnen in Fe bruari, Maart met TA oplosbaar carbolineum wor den bespoten. Kruidachtige planten moet men af- wasschan, liefst met zeepsop, waarbij men een scheutje brandspiritus kan voegen. ,De insecten, waarvan men bij kamerplanten wel het meeste last heeft, zijn ongetwijfeld de verschillende soorten van bladluizen. Zij komen meestal voor op jonge scheuten, waar aan zij de sappen onttrekken en die zij door haar honingachtige, kleverige uitwerpselen daarenboven zeer benadeelen. Deze uitwerpselen toch verstoppen de microscopisch kleine openingetjes, die zich in de bladopperhuid bevinden en beletten daardoor de ademhaling der planten. Treft men vaak de bladluis aan, niet minder is dit net geval met de wolluis, een door wit wolachtig voorkomen zich onderschei dende bladluis, dio zich veel in de bladoksels op houdt. Bestrijding. Bespuit de planten met een handpulve- risateur met een oplossing van twee Kg. groene zeep, waardoor een liter brandspiritus. Spuit de planten goed en raak zo overaL

Schager Courant | 1931 | | pagina 2