Schager Courant ZIJDEN KOUSEN. De staking in den Wieringerraeerpolder. ADVERTEEREN Doodelijk ongeval. Benzin e-ontploffing. De onlusten te Cawnpoer. Opwinding in Australië. Een vaas van f260 voor f2.60. Korl verhaal Naar het Engelsch. (Nadruk verboden). YVONNE keek me met een paar koele oogen aan. „Goeden avond. Yvonne," zei ik. „Ik ben blij. dat je gekomen bent," was het antwoord. „Meen je het heusch?", vroeg ik, glimmend van plezier. „Neen, niet heusch!" „Verdikkie," mompelde ik. Ze staarde me een oogenblik zwijgend aan; toen ver brak ze de stilte en verontwaardigd deelde ze mee: „Iemand heeft de verregaande brutaliteit gehad me een paar zijden kousen te sturen!" „Werkelijk?", riep ik uit. „Wat interessant! En... zijn ze mooi?" „Schitterend gewoon: zuivere zijde!" „Het is toch niet waar...?" Yvonne knikte alleen maar. „Maar dan ben je er toch zeker vreeselijk blij mee?" Ze haalde de aardige schoudertjes op. „Dat weet ik nog zoo niet; het hangt er heelemaal van af, van w i e ik ze heb." „Natuurlijk," stemde ik toe. „Ik heb reden om te gelooven," ging ze voort, me met Argus-oogen aankijkend, „dat een man ze ge stuurd heeft." „Wat een aardige man...!", verstoutte ik mij te zeg gen. „Integendeel", klonk het stijfjes, „ik vindt dat heele maal geen aardigen man. Ik kan den eersten den besten man niet toestaanmij zijden kousen te geven!" „Natuurlijk kun je dat niet", viel ik haar bij. „Het zou me natuurlijk niets kunnen schelen", ging ze ernstig voort, „om... om dergelijke cadeaux aan te nemen... bijvoorbeeld van mijn broer, of... veronderstel", ze aarzelde even en bloosde," veronderstel dat ik ver loofd was, dan zou ik er niets tegen hebben dat... mijn aanstaande mij kousen cadeau deed... en zeker niet zulke prachtige, maar van iemand ,die eigenlijk niets met me te maken heeft, wil ik ze niet hebben." Ik kon niet nalaten om met een stem, die bijna plechtig klonk, Yvonne te prijzen om haar degelijke levensopvatting. Ze had volkomen gelijk; het paste niet voor een jong meisje om zijden kousen te accepteeren van een man, die niet haar broeder of verloofde was! „Maar", vervolgde ze peinzend na een korte stilte, „wat moet ik er in vredesnaam mee doen? Ik kan ze niet terugsturen." „Waarom zou je?", verklaarde ik opgewekt. „Als iemand jou persé zijden kousen wil geven, kan hij niet verwachten, dat je ze terugstuurt!" Yvonne stampvoete; Yvonne is in één woord verruk kelijk als ze zich boos maakt... „O, wat een ezels zijn jullie mannen toch; ik bedoel natuurlijk dat ik ze niet kan teruggeven, omdat ik niet weet wie ze gestuurd heeft!" Even was er weer een pauze en toen, nadat ze mijn gezicht had bestudeerd: „Jij hebt me die kousen gestuurd..." Ik kuchte; wat zou ik. anders hebben moeten doen dan kuchen in deze penibele situatie? „De winkeljuffrouw zei dat je ze ruilen kon, als de kleur je niet beviel", begon Ik onzeker. „Het was een buitengewoon knap meisje..." Maar Yvonne gaf me geen gelegenheid mijn be schrijving van de bekoorlijkheden van het verkoopster tje te voltooien. „Wat heb je er mee vóór?" viel ze me haastig in do rede. „Er mee vóór?" echo-de ik onthutst, „Ja, je hebt toch wel gehoord wat ik daarnet gezegd heb?" ging Yvonne vastberaden voort. „Een je mijn broer?" „Voor zoover ik weet niet," waagde ik met een po ging tot galgenhumor. Maar voor deze uiting van den benarden menschelij- ken geest scheen ze niet in de stemming. „Of." weer kwam dia allerliefste blos, „of... mijn ver loofde?" „Neen... tenminste nog niet!" Haar oogen begonnen te fonkelen. „Dan kan ik die kousen niet aannemen," luidde de uitspraak. „Dat ben ik volmaakt met je eens... nog niet." „Maar waarom stuurde je ze dan?" hijgde Yvonne. Ik stond op en frommelde aan mijn das. „Yvonne, over een minuut zul je het volste recht heb ben om deze kousen aan te nemen, om ze te dragen zelfs. Yvonne, wil je me toestaan je verloofde te zijn?" Ze keek me uitdagend aan. „Neen maar... dat is eenvoudig het toppunt!" „Toe, Yvonne", smeekte ik. Ze sloeg de oogen neer. „Uitstekend." zei ze zacht. „Ik geloof dat het de eenige manier is om het goed te maken." „Goed te maken?" herhaalde ik stom-verbaasd. Haar blik gleed omlaag ze was nu vuurrood ge worden in de richting van haar schattige voetjes. „Ik kon de verleiding niet weerstaan." klonk het bijna gefluisterd' „ik ben zoo dol op geheel-zij...', „Yvonne", schreeuwde ik. uitgelaten als een schooljon gen, die vacantie krijgt, „zijn dat heusch mijn kousen?" „Ja, liefste," zei Yvonne met een zachten glans in de oogen. Nagekomen Berichten. CALLANTSOOG Vrijdagavond hield de V.V.V. „Callantsoog" een propa- ganda-vcr^^ dering te Groote Keeten in het lokaal van den heer Jb. van Scheijen. Het doel tot het houden dezer bijeenkomst was te bespreken de uitbreiding der werkzaamheden der V.V.V. als: beschikbaar stellen van pensions, het maken van propaganda enz. Uit de opkomst bleek reeds, dat slechts weinigen in de Groote Keeten voor het houden van pensions voelen. Te ongeveer half negen opent de voorzitter der V.V. V., de heer P. Vos Jbzn de bijeenkomst met een woord van welkom. Spr. drukt er tevens zijn teleurstelling over uit, dat zoo weinigen aan de opkomst gehoor ge geven hebben. Voorts deelt spreker ter inleiding mede. dat afgegaan op de verklaringen van pensiongasten, dat Groote Keeten wat het natuurschoon betreft, mooier is dan Callantsoog. deze bijeenkomst is belegd, om de bewoners der Groote Keeten er op te wijzen, dat ook voor hun gelegenheid is pension te houden. Spr. zet uiteen, wat de voornaamste eischen voor pen sionhouders zijn. Vervolgens brengt spr. onder de aan dacht, dat. indien er onder de aanwezigen zijn, die pension willen houden, zij na afloop den secretaris- correspondent hiervan in kennis kunnen stellen. Na deze uiteenzetting van al wat voor het houden van pension noodig is, wor<ty gebruik gemaakt van het stellen van vragen door verschillende personen. Hier bij blijkt, dat er toch enkelen zijn. die van plan zijn pens;on te houden, hetgeen reeds een belangrijk feit is. afgaande hierop, dat evenals In iedere badplaats na de eerste, meerdereen volgen. De heer Breebaart licht vervolgens nog een en ander foe. waarna de voorzitter onder dankzegging voor de opkomst de bijeenkomst sluit. Spreker spreekt hierbij den wensch uit, dat meerderen zuilen volgen, waardoor «et vreemd lingenbezoek in de gemeente Callantsocg fcal toenemen. WINKEL De Nederlandsche Blindenbond gaf een Propaganda- Kunstavond op Vrijdag 27 Maart 1931, 's avonds 8 uur in de tooneelzaal van den heer R. Laan, met medewer king van de heeren Herman Bresser, bariton, te Arn hem, Henry v. d. Heuvel, declamator, te Utrecht en A. Krijgsman, pianist, te Den Helder. Voor bovengenoemde propaganda-avond had zich een comité gevormd, bestaande uit de dames G. Strijker Molenaar en H. KeetmanSohoorl en de heer J. Kos ter, burgemeester, G. J. van Leersum en J. Th. Broers- ma. In de tooneelzaal van den beer Daan hadden ziot omstreeks een honderdtal belangstellenden verzameld en evenals elders was het een mooie avond, die ln alle opzichten slaagde. W I ERINOEN DEN OEVER. De heer Verkerk, werkzaam bij den Ingenieur Jansen alhier, wordt met ingang van 1 April overgeplaatst naar Kornwerderzand, om dienst te doen als waker bij de Zuiderzeewerken aldaar. De werkzaamheden van de fa Smulders in de sluis- put zijn zoo goed als geëindigd, daar men met het plaat sen der deuren is gereed gekomen. Het materiaal moet nog opgeruimd worden, terwijl het personeel de volgen de week naar Kornwerderzand gaat, eveneens voor het aanbrengen van sluisdeuren. BARSINGERHOKN KOLHORN. Met de staking zijn hier op het dorp en in de belde kampen de arbeiders aan het werk gebleven. Wel pos teerde hier op het dorp een ploeg stakers, die de Meer in wilde maar die werd belet door de Rijksveldwach ters. Alles had hier een rustig verloop. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren; Maria Klazina, dochter van Pieter Blok ker en van Sijtje P.agano Alida Johanna Maria, d. v. Petrus Wester en van Geertruida Lucia Duijn. Ondertrouwd: Schelte Paulusma, 25 j., houtbewer ker te Barsingerhorn, en Cornelia .Tannetje Blank man, 21 j., zonder beroen. te Schagen. POLITIE. Gevonden: 2 loten Paaschtentoonstelling, 1 Fransch studieboek. Verloren: een oorbelletje; een portefeuille inh. div. papieren en eenig geld. Een!g rumoer. Do staking voorloopig ge ëindigd. Ofschoon elders in dit nummer in het uitgebreide be richt over de wilde staking in den Wieringermeerpoldei is gemeld, dat tot nu toe geen wanordelijkheden zijn voorgekomen, schijnt het toch, dat gistermorgen, toen de werkwillige arbeiders aan het werk wilden gaan, zij door de stakers zijn lastig gevallen. Er dreigden botsin gen, zoodat de politie zich genoodzaakt zag ln te grij pen. Deze moest zelfs van de vuurwapenen gebruik ma ken. Nadat drie schoten waren gelost, werden de stakers op de vlucht gedreven. Het blijkt meer en meer, dat de stakers opgehitst wor den door hun vrouwen. Dezen trachten den polder in te gaan en de werkwilligen over te halen het werk neer tc leggen. De resultaten zijn echter gering, want de werk willigen, die aangesloten zijn bij den Nederlandschen bond van bouwvakarbeiders werken door op advies van hun bestuur, dat de nieuwe arbeidsvoorwaarden hand haaft, maar door laat werken, zij het onder protest De stakers zijn hoofdzakelijk anarchisten, dezen willen van arbeiden niet weten, waarschijnlijk ook doordat een hunner voormannen Qonstandse uit Den Haag, hen gis teren heeft aangespoord om te blijven staken. Gistermorgen hebben de stakers ook een werkwillige in een sloot geworpen en zijn schop gebroken. Intusschen is de politie tot twintig man verstrekt en met karabijn gewapend. Zooals reeds gemeld zijn de stakers heden (Zaterdag)- morgen onder protest aan het werk gegaan, zoodat de staking voorloopig is geëindigd. GEEFT BEKENDHEID AAN UW ZAAK EN DOET UW OMZET VERGROOTEN wmm Maar daarvoor Is noodig een algemeen gelezen Courant. En dat is de Verschillende berichten. Met het hoofd tegen een Ijzeren pin gereden. Op de Bredaschebaan, onder de gemeente Roosendaal is de 59-jarige timmerman F. Willemen, uit Zegge, te gen een plotseling stoppenden vracht-auto van de Bierbrouwerij Buys te Etten opgereden, waardoor de man met zijn hoofd tegen een pin achter aan den auto terecht kwam. In bewusteloozen toestand is de man naar het ziekenhuis Charitas overgebracht. Het bleek dat de ijzeren pin nabij het oog eenige centimeters diep in het hoofd was gedrongen. Eenige uren later is de ongelukkige overleden. Reeds 120 dooden en 500 gewonden. De onlusten te Cawnpoer in Britsch-Indië duren nog steeds voort. Het 3antal dooden is gestegen tot 120 en het aantal gewonden tot 500. De F.uropeesche bewoners hebben zich onder militaire bescherming gesteld Er is een strenge censuur ingesteld en de te legraafverbindingen zijn verbroken. Ook de levens middelentoevoer is afgesneden en de meeste trein diensten op Cawnpoer zijn stopgezet. De plaatselijke ^verheid klaagt dat er te weinig militairen beschik baar zijn om den toestand meester te worden. Uittocht der bewoners, moord. Kinderen ver- De „Evening Standard" meldt dat duizenden ge zinnen uit de stad vluchten. Hun aantal werd dezer dagen reeds op 300.000 geschat. Volgens den specialen correspondent van het blad zouden er meer dan 25 Hindoe-kinderen gedood zijn als weerwraak voor het feit dat deze kinderen met steenen naar de winkeliers hadden geworpen, daar zij weigerden aan het stopzetten van alle zaken deel te nemen. De vreuw des huizes ernstige brandwonden, bekomen. Toen mevrouw Mittendorp te Dedemsvaart gisteren in de keuken bezig was met het vullen van een benzi nekachel vatte de benzine vlam door het omvallen van een theelichtje. Een ontploffing volgde; mevrouw M. be kwam zeer ernsli-ga brandwonden en werd in zorgwek- kenden toestand naar het .K Ziekenhuis te Zwolle over gebracht. waar zij ter verpleging ls opgenomen. Het dienstmeisje, dat zich in de keuken bevond, bekwam brandwonden aan de armen. TETZNER BERUST IN DE DOODSTRAF. Kurt Tetzner, die door dc rechtbank te Regrnsburg op 18 Maart ter dood is veroordeeld, heeft zijn liooger beroep tegen het vonnis, dat hij direct had ingediend, ingetrokken. De godsdiensttwisten; met den hongerdood. Gandhi dreigt Gandhi heeft, naar de correspondent van de „Ti mes" te Karatsji meldt, gisteren voor een groote vergadering verklaard, dat hij wanneer Hindoes en Mohammedanen voortgingen het land in twee kam pen te vcrdeelen, zich teiug zou trekken en vrijwil lig den hongerdood zou sterven. Gandhi dreigt de politiek te verlaten. Naar uit Bombay gemeld wordt heeft Gandhi ver klaard, dat indien het congres zijn overeenkomst met den onder-koning niet mocht goedkeuren, hij zich tijdelijk uit de politiek zou terugtrekken. „LEVIATHAN" TEGEN STEIGER GEWORPEN. Ander schip licht beschadigd. Uit New-York Het s.s. „Leviathan' werd bij het binnenvaren van de haven, door een vloedgolf opge nomen en tegen den Hapag-steiger aangeworpen, waardoor het d?-.r geankerde s.s. „Mihvaukee" licht beschadigd werd. Do „Milwoukee" zou echter op den vastgestelden tijd gistermiddag vertrekken. Over de weigering van minister-preeldciit Lang. Zijn groep uit de Australische ar beiderspartij gezet In geheel Australië heerscht groote opwinding over de weigering van de regeering van Nieuw Wales om de April-termijn van de staatsschuld te Londen te betalen Bevan, de vorige premier van Nieuw Zuid Wales, heeft gisteren op een vergadering te Sydney gezegd, dat het eerste gevolg van het niet betalen zou zijn, da tde werk- loozen er nog ellendiger aan toe zouden zijn en alle kans op verschaffing van werkgelegenheid verkeken zou zijn. Hogan, de premier van Victoria, zeide te Melbcurne, dat het voornemen van Lang laf en oneervol was en dat ieder eerlijk man in Austra'ië er zich voor schamen zcu De officleele arbeiderspartij heeft de party van Nieuw Zuid Wales, die Lang steunt, uit de party gezet. Er zaï een nieuwe partij in dien staat opgericht worden. Soullin is gisteren naar Sydney vertrokken in de hoop Lang nog tot rede te kunnen brengen. In het Engelsche Lagerhuis. Thomas, de Engelsche minister voor de dominions, heeft gisteravond in het Engelsche Lagerhuis gezegd, dat ook hij met groote verontwaardiging en diepe ver slagenheid de berichten uit Sydney had ontvangen. Hij had den Australischen hooge-cimmissaris te Londen verzocht, zich onmiddellijk met de federale regeering ln verbinding te stellen om den indruk weer te geven, die het bericht te Londen en in geheel Engeland ge wekt had. Spr. wilde nog niet gelooven, dat Lang wer kelijk tot dezen stap zou overgaan, maar hij zou het Huis Maandag nader inlichten, wanneer hij èn van den hooge-commissaris èn van Scullin ongetwijfeld nadere gegevens In handen zou hebben. OPPOSANTE BOEREN. Donderdagmiddag zou te Dordrecht de jaarlijksche. verpachting van hooi- en weilanden der gemeente ge houden worden. Toen de wethouder van Publieke Werken een perceel, dat tc weinig deed, liet ophou den, ontstond tumult. De hoeren weigerden verder te mijnen en riepen den wethouder scheldwoorden toe, waarna zij demonstratief het veilingslokaal verlieten. Toen de wethouder op straat kwam, werd hij uitge jouwd en zong men hem socialistische liederen toe. Ook Vrijdagmiddag is de verpachting in het honderd geloopen. toen een perceel werd opgehouden en ver trokken de gegadigden en bloc. Doordat rechercheurs aanwezig waren, bleven vijandige demonstraties ach terwege. STAKENDE POOLSCHE ARBEIDERS OVERVALLEN EEN FABRIEK. V.D. verneemt uit Warschau: Stakende arbeiders hebben Donderdag een lederfa- briek overvallen om eenige werkwilligen met geweld uit het gebouw te verwijderen. Er ontstond tusschen de ar beiders een geregeld gevecht, in den loop waarvan eenf- gen hunner door revolverschoten ernstig gewond werden De politie wist tenslotte de orde te herstellen en arres teerde tien vechtersbazen. ONTWIKKELINGSMOGELIJKHEDEN DER MENSCHELIJKE HERSENEN. In de jaarlijksche vergadering van de „Gesellschaft der Psychiater" in Weenen sprak prof. Economo over de veranderingen, die in den loop der tijden bij de mcnschelijke hersenen en die der dieren hadden plaats gehad, waarbij hij tot dc conclusie kwam, dat de mcnschelijke hersenen nog ongekkende ontwikke lingsmogelijkheden hadden. Het ware zeer wenschc- lijk, dat begaafde menschen hunne hersenen de be staande hersenmusea testamentair vermaakten. ROOVERROMANTIEK IN DEN OMTREK VAN BOEKAREST. Enkele dagen geleden werden op den straatweg van Boekarest naar Ploesti zes auto's, waaronder twee volle autobussen in den omtrek van do Roe- meensche hoofdstad door roovers aangehouden, die de passagiers onder bedreiging met revolvers dwon gen, hun geld en kostbaarheden af te geven. Twee passagiers, die weerstand boden, werden mishandeld. Daarna maakten de roovers de auto's stuk, ten einde een vervolging te verhinderen en reden daarop in hun eigen auto naar de hoofdstad. De slachtoffers, die eerst laat in den nacht in Boekarest aankwamen, ver telden, dat de roovers goed gekleed waren geweest en Russisch hadden gesproken. Een grage kooper, die zijn zin niet kreeg. Proces over een verkeerd geprijsd artikel. Dezer dagen heeft zich in een der groote zaken te 's-Gravenhage het geval voorgedaan, dat zich voor een in de étalage staand artikel een kooper kwam melden, maar dat de winkelchef hem het verlangde niet wilde leveren. Wat was het geval? Het betrof een groote bronzen vaas, waarvan de ver koopprijs door de firma op f260 was bepaald. Bij ver gissing evenwel had een winkeljuffrouw dc vaas ge prijsd voor f2.60. Aan het beeld hing nog een klein kaartje, vermeldende den prijs van f260, maar dat. kon men van buiten af niet waarnemen. Was het vreemd, dat dit bijzondere aanbod spoedig een kooper vond? De winkelchef beriep zich op dc vergissing en wei gerde de vaas te leveren. Doch dc klant liet zich maar niet zoo afschepen. Hij haalde er twee getuigen bij en bleef aandringen op het tot stand komen van den koop, waarop hij naar zijn oordcel recht had. De firma bleef echter ook op hiar standpunt staan, met het gevolg dat de n.s. kooper zich tot een advocaat wendde, aie de firma schriftelijk scir meerde het verlangde alsnog te leveren. Ook der* aanmaning had geen resultaat, uoch de firma voor zag zich eveneens van een aavocaat. zoodat uitein- lelijk de rechter over deze kwestie te beslissen zau krijgen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 19