VOOR ONZE SCHAKERS EVENTJES DENKEN VOOR ONZE DAMMERS Vraagstuk No. 715. Vraagstuk No. 716. Vraagstuk No. 713. Vraagstuk No. 714. Planten in Kamer en Tuin. Kamer van Koophandel voor Holl. Noorderkwartier. Gedwongen officiers opleiding. Onplezierig avontuur van een deurwaarder. Het moordproces—Te t z n e r. Een nieuw hotel te Londen. van A. Novotny. Zw. 4 st» abcdefgh Wit 6 st. Diagramstand in cijfers: Wit Tc5, Lb4, Tb2, Kd2, Pf2, Pfl. Zw. Kd4, Pb8. Th8, Lf6. Mat In vier zetten. OPLOSSING VRAAGSTUK No. 711, (S. Loyd). De diagramstand in cijfers was: Wit Pd7, Le7, pion f7. Tf6, Lf5, Dg2, Phl, Kh7. Zwart Ta4, Ta5, Pb7, pions e3, g6, h4. Kf4, Ph6. Wit wint door Ta6 Czw. Tf5) Ta4. Dit probleem bevat het z.g. „American In- dian" idee, dat eohter apart staat van het Indische probleem. OPLOSSING VRAAGSTUG No. 712. (G. Defoy, Frankrijk). De diagramstand in cijfers was: Zw. 20 sch. op 7—10, 12, 13, 16—24, 27—30, 34; wit 17 sch. op 26, 32, 33, 35— 41, 43—47, 49, 50. Wit wint door de combinatie 36—31, 32—27, 33:2, 26:17, 39:28, 43—39, 49:27, 40—34, 56—44, 45:5 (zw. 32—37) 2:30 (zw. 37—42) 47:38, 5—19!! (zw. 47:2 gedw.) 3024 en 35:24. Een 15 zetten diepe op lossing, vooral moeilijk door het miniatuur-eindspel, dat volgt om zwart's dam te vangen. Een kranig stukje werk uit den ouden tijd. NIEUWE OPGAVEN. Van Dettmeyer, Amersfoort. Zw. 9 sch. Wit 9 sch. De diagramstand in cijfers luidt: Zw. 9 sch. op 10 14. 17, 18, 21, 38. Wit 9 sch. op 24, 25, 30, 32, 37, 40, 41, 43, 47. Wit speelt en wint. SLAGZET UIT EEN SIMULTAANSEANCE. In den diagramstand besliste de heer J. de Haas (de oud-Kampioen van Nederland, momenteel woonachtig te Brussel) de partij in een simultaanséance tegen den deelnemer A. Bertoen als volgt: Zw. 17 stukken. Wit 18 stukken. 33—29 24:31) 37:17 (12:21) 32—28 28:32) 38:27 (21:32) 30—24 (19—30) 35:24 (20:29) 34:1! Prachtig gezien, vooral voor in een simultaanséance! OPLOSSINGEN VAN DE PUZZLES uit ons vorig nummer. No. 709. „DRIE IS SCHEEPSRECHT". Als men het gevraagde getal door 3 deelt, dan blijft er 1/3 van het getal over; als men vervolgens hier 3 van aftrekt, krijgt met 1/3 van het getal min 3; deze uitkomst vermenigvuldigd met 3 geeft weer het getal, maar min 9; ten slotte komt er nog drie bij en hebben wij dus het getal min 6. De tweede helft van de opgave geeft de volgende bewerkingen: het getal met 3 ver menigvuldigd en vervolgens met 3 vermeerderd, geeft 3 X het getal plus 3; dit weer gedeeld door 3 geeft 1 X het getal plus 1; hier 3 af is het getal minus 2. Nu is het gegeven, dat 5/3 maal het getal min 6 gelijk is aan het getal min 2, ergo is 2/3 van het getal gelijk aan 8, en is het gehecle getal 12. No. 710. „EEN RAADSEL". De meesten van onze lezers zullen wel op het spoor van de oplossing gebracht zijn door de bijzondere winter-strengheld, welke ons nog versch in het geheu gen ligt. Bedoeld wordt n.1. de ijsbaan, want als die dicht is, is ze open, en als ze open is, is ze dicht. NIEUWE OPGAVEN. „JAJTS GROOTVADER". De leeftijden van Jan en zijn grootmoeder bestaan uit dezelfde cijfers. Samen zijn ze even oud als groot vader. Jan's leeftijd wordt gevormd door de som, en de leeftijd van grootmoeder door het product van de cijfers van grootvader's leeftijd! Hoe oud is grootvader? „RIJMRAADSEL". Is 't drukkend zwoel Dan blijf ik koel En slijt mijn tijd In eenzaamheid, Met sneeuw en ijs, Dan ben ik warm, Kom zoek me 'reis Bij rijk en arm! Vragen en mededeelingen. deze rubriek betreffende, in te zenden aan den heer K. van Keulen, Lootsstraat 24 Ile etage, Amsterdam (West). DE VIJANDEN ONZER KAMERPLANTEN. Tegen de vijanden onzer kamerplanten worden wel maatregelen genomen doch het wijste is zeker, hun op treden te voorkomen. Het beste doet men dit door den planten een goede standplaats te geven.Den harden, kou den planten geeft men de noodige frissche lucht en men zorgt er des winters vooral voor, dat zij niet ln een ver trek staan, dat hooger verwarmd wordt dan noodzake lijk is. De teerdere warme planten, die het meest te lij den hebben van de aanvallen van insecten, moet men beschermen tegen te groote schommelingen in de tem peratuur en vooral tegen te droge lucht Dit alleen is echter niet voldoende, maar men zorge er ook voor dat deze planten op warme dagen minstens een paar keer per week met de handspuit bespoten worden, zoowel aan de boven als aan de onderzijde der bladeren, terwijl ze ook minstens een maal per week met lauw water moeten worden afgewassen. Het beste doet men in dit water zooveel groene zeep op te lossen, dat het melkwit ge kleurd wordt, het gebruik van zulk zeepsop is reeds aan te bevelen, om de jonge, bijna onzichtbare insecten te dooden, Een paar uur na het gebruik, moeten de plan ten, die er mede gewasschen zijn, echter met zuiver wa ter afgespoten worden. Wanneer men bemerkt dat de insecten de overhand beginnen te krijgen, dan moeten krachtiger maatregelen genomen worden. Vele middelen vindt men hiervoor aan bevolen: de meeste echter gaan aan een groot gebrek mank, namelijk: dat zij niet alleen de insecten vernieti gen, doch ook zeer veel schade aan de planten berok kenen, waardoor al te vaak het geneesmiddel erger is dan de kwaal. Het meest aanbevelenswaardig is wel een aftreksel van tabaksbladeren, dat men zelf gemakkelijk maken kan en dat ook in den handel verkrijgbaar is. Men maakt zulk een tabaksextract van de zwaarste vir- ginla of Kentucky tabak, zulk extract heeft een nico tinegehalte van 78 pet. en Is vrij van minerale vergif ten. Om bijna alle plantenparasieten te dooden Is het Voldoende de planten enkele malen goed te bespuiten met dit extract, vermengd met 60 tot 100 keer de hoe veelheid water, Heeft men zeer teere planten, dan moet men het nog meer verdunnen, Wil men het op planten met dikke, leerachtige bladeren toepassen, dan kan het iets minder verdund worden. Moet men grootbladige planten er mede behandelen, dan is het beter ze er niet mede te bespuiten, maar de bladeren met een zachte spons er mede af te wasschen. Heeft men klelnbladige planten met niet al te groote kronen, dan Is het een voudigste, deze met de kronen in een emmer met zulk een oplossing te dompelen. „ROESTIGE" CLTVIA. C. d L. te Breezand schrijft en vraagt het volgende: „Ik heb een clivia die verleden Jaar twee maal gebloeid heeft en daar stond ook een kleintje bij. Maar toen kreeg zij roestvlekken an het einde van de bladeren. Toen heb ik er dat kleintje afgenomen en den bloemstengel er uitgesneden en ik heb haar verpot en mest gegeven, maar dat roesten gaat door. Wat kan hier de oorzaak van zijn. Ik had gaarne bericht ln de „Schager Courant". Bij voorbaat mijn dank. Antwoord. Ik heb uw vraag doorgezonden aan den Plantenziektenkundigen dienst te Wagenlngen, van waar men mij het volgende meldt: „Het is ons niet recht duidelijk wat uw abonne bedoelt met roeatplekken op de clivia bladeren, wanneer het gewone, ingedroogde, geel verkleurde vlekken zijn, dan ls het vrij zeker te wijten aan e ente vochtigen potgrond gedurende de win termaanden. Van November tot Februari moeten deze planten vrij droog gehouden worden, daarna kan men ze wat meer water geven, doch steeds met mate." Verschillende berichten. Woensdagmiddag vergaderde de Kamer van Koop handel voor Hollands Noorderkwartier. De voorzitter herdacht de overleden leden van de Kamer, den heer D. H. Grunwald te Den Helder en den heer Köijig te Schagen. Medegedeeld werd dat bij het pontveer te Velsen lichtseinen zullen worden aangebracht ter aanwij zing van de plaats, waar de eerstvolgende pont zal afvaren. Hiermede wordt dus tegemoet gekomen aan een door de Kamer gedaan verzoek. Besloten werd bij de directie van de spoorwegen aan te dringen op weder-instelling van de bewaking van den overweg aan de Kalkovensbrug te Alkmaar, Indien aan het verzoek niet kan worden voldaan, meent de Kamer te moeten aandringen op het sloo- pen van de baanwachterswoning en opruimen van het nabij gelegen boschje, die het uitzicht belemme ren. Eenzelfde verzoek zal gedaan worden ten aan zien van den volgenden overweg in dezelfde spoor lijn in de richting Heiloo. Naar aanleiding van een vraag van het lid den heer Kuyp^r werd besloten aan den gemeenteraad te verzoeken om verlaging van de electriciteitstarie- ven te Alkmaar, omdat vast kwam te staan dat de gemeente daarop schromelijke winsten maakt, tot zelfs drie ton per jaar. Tegenover de opmerking van den heer Ringers, dat daarin ook begrepen zijn de bedragen der retributie, werd gezegd dat retributie toch ook winst is, zij het dan onder een anderen naam. Zwaardere militaire verplichtingen voor hen die den rang niet wenschen te aan vaarden? Het Tweede Kamerlid de heer Albarda heeft den minister van defensie de volgende vragen gesteld: Geldt het sedert eenigen tijd als regel, dat dienst plichtigen die tegen hun zin voor opleiding tot offi cier zijn aangewezen en aan het ein'd van die oplei ding de verklaring, bedoeld in art. 22 van het besluit van 12 Februari 1923 niet wenschen af te leggen, en in verband daarmee onderofficier blijven, verplicht worden tot opkomst om het andere jaar, telkens voor een herhalingsoefening van 25 dagen, wat aanmer kelijk meer is dan van andere onderofficieren en van hen, die een officiersrang verkrijgen, geëischt wordt? Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat op die wijze op hen, die tegen hun wil gedwongen zijn om aan de officiersopleiding deel te nemen, een afkeurens- waardigen druk wordt geoefend om hen tot het aan vaarden van den officiersrang tegen hun overtuiging te bewegen, en dat zij die op grond van hun overtui ging weigeren, daarvoor op onbillijke wijze worden gestraft? Is de minister bereid, te overwegen of niet de dienstplichtigen, die op grond van hun overtuiging tegen de officiersopleiding bezwaar maken, hiervan kunnen worden verschoond en of niet in elk geval zij, die, na de gedwongen officiersopleiding den offi ciersrang niet wenschen te bekleeden, niet zullen worden belast met zwaardere militaire verplichtin gen dan voor anderen gelden? HOE ONTSTAAT BRAND? De bloemem-aas als brandstichtster. De heer F. O. te Niersen, kwam dezer dagen thuis en ontdekte bij het open doen van de deur een brand lucht. Dit bevreemdde hem te meer omdat zijn echt- genoote dien dag in Apeldoorn vertoefde. In de huis kamer gekomen zag hij, dat de helft van het tafel kleed was verbrand, terwijl de op de vloer gevallen stukken ook het vuur aan het tapijt hadden medegedeeld Oorzaak? De heer O. was dezer dagen verrast met een glazen balon, waarin eenlge bloemen. Deze ballon stond in het helder stralend voorjaarszonnetje en werk te ongevraagd als brandglas, dat het tafelkleed in vlam had gezet. Indien de bewoner eenige oogemblikken later ware thuisgekomen, was het wellicht onmogelijk geweest den brand te blusschen. ONDER KOLEN BEDOLVEN. Doodelijk mijnongeval. Woensdagmiddag was op de Staatsmijn „Emma" de handlanger H. Debrabander met eenige medearbeiders bezig een wagen fijnkool in een bunker achter de was- scherij te lossen. Daar de bunker te vol was om den wagen te kunnen lossen, wilden D. en eert medearbeider door omscheppen van de fijnkool plaats maken. Zij klom men daartoe in den bunker. Plotseling werd de schuif in den bunker geopend, waardoor de fijnkool omlaag gleed en D. meetrok, die onder de kolen werd bedolven. Men wist hem spoedig te bevrijden, doch men slaagde er niet in de levensgeesten weder op te wekken. De ongelukki ge is 28 jaar en gehuwd. Hij was van Belgische nationa liteit en afkomstig van Heerlen. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Donderdag waren te Edam eenige kinderen aan het spelen, waarbij een knaapje van acht jaar een straat wil de oversteken, toen juist een autobus naderde. De chauf feur heeft nog getracht te remmen, doch kon niet ver hinderen, dat de zware wagen over het kind heen reed. Spoedig daarna was het ventje overleden. Begroet door twee Dultsche doggen. Voor een huis op de Postjeskade te Amsterdam ls sinds geruimen tijd een vaste politiepost geplaatst In het bewust huis is n.1. voor eenigen tijd iemand beroofd De daders en de daderes zijn toen op last van den of ficier van justitie opgesloten ln het Huls van Bewaring. Thans is echter gebleken dat het huisraad van deze menschen nog niet betaald was en dat ook de huurprijs nog steeds niet was voldaan. Daarom begaf een deur waarder zich Donderdagmorgen naar het bewuste per ceel ten einde den inboedel in beslag te nemen. Bij het betreden van de woning wachtte hem echter een onaangename verrassing. Nadat de huisdeur, die zwaar gegrendeld bleek te zijn, was opengebroken, spron gen twee vervaarlijke Dultsche doggen, die zich nog in de woning bevonden op den deurwaarder toe. Deze wist niet hoe hij de deur, die met veel moeite was geopend, gauw genoeg dicht kon trekken. Hij belde het asyl op en personeel daarvan slaagde er na geruimen tijd ln de honden uit de woning te lokken en voorloopig onschade lijk te maken. Toen kon de deurwaarder eindelijk met zijn werk be ginnen en nauwelijks een uur later was de woning leeg „MIJN GEZICHT WAS VOL PUISTJES". Nu een gave, frissche huid. en betere gezondheid. Er is moed noodig voor een dergelijke bekentenis: „Mijn gezicht was vol puistjes". Maar blijkbaar had deze dame medelijden met haar vroegere lotgenoo- ten, die nog aan die lastige kwaal lijden, terwijl zij hiervan verlost is. Zij schreef ons geheel uit eigen beweging gaf haar naam en adres enkel en alleen uit oprechte dankbaarheid en het verlangen anderen hierdoor te helpen. Ziehier de brief, dien wij ontvingen: „Eenigen tijd geleden raadde mijn zuster mij aan om Kruschen Salts eens te probecren voor mijn bloed, omdat mijn gezicht vol met puistjes was. Ik ben nu aan mijn tweede flesch en over het resultaat ben ik in de wolken. Bijna alle puistjes zijn verdwenen en ik voel me veel gezonder dan voorheen. Ik heb ver scheidene vriendinnen geraden, het ook te probeeren, omdat ik hen graag hetzelfde resultaat gun, als ik met Kruschen heb gehad. Ik laat U vrij, dezen brief te publiceeren, want ik ben Kruschen Salts veel dank verschuldigd." W. C. S. Puistjes, vetwompjes, en dergelijke huidgebreken zijn het gevolg van een slecht-functionneeren van Uw inwendige organen, waardoor schadelijke zuren en giftige stuffen ontstaan. Indien U dus snel en ze ker van zoo een leelijke, onooglijke teint verlost wilt zijn en voor altijd een frissche. zachte, aantrekkelijke huid wilt hebben, neemt dan Kruschen Salts! Kruschen Salts is een volmaakte samenstelling der zes levenskrachtige zouten, die de zenuwen, klieren, Woed en lichaamsorganen uit Uw voedsel moeten halen om regelmatig te kunnen functionneeren. Maar het is eenvoudig onmogelijk, dat U deze zouten krijgt uit het tegenwoordige gekookte voedsel. Kruschen Salts geeft Uw organen juist die zachte aansporing, die ze noodig hebben om regelmatig alle opgehoopte afvalstoffen uit het lichaam te verwijde ren. En wanneer U inwendig bevrijd bent van alle onzuiverheden, dan zal ook zuiver, frisch bloed door Uw aderen stroomen! U bent gezonder en U voelt dit. Uw frissche huid en heldere oogen getuigen ervan en Uw voortdurende opgewektheid bewijst het. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. (Adv.) Beklaagde legt een bekentenis af. Hoe hij den moord pleegde. Volgens een bericht in de Berlijnsche bladen uit Re- geneburg heeft Tetzner, die, gelijk men weet, reeds ter dood veroordeeld is, aan den wachtmeester van de ge vangenis, waar hij is opgesloten, en daarna ook aan den rechter een bekentenis afgelegd. Hij verklaart ln de buurt van Reichenbach in het Voigtland een arbeider in zijn auto te hebben opge nomen. Ongeveer 20 K.M. voor Hohenschambach (Op- perpalts) had hij gestopt. Beiden waren uitgestapt. Daar de arbeider over koude klaagde, leek de gele genheid voor den moord gunstig. Tetzner pakte zijn groote reisdeken uit en wikkelde den jongeman zoo danig er in, dat ook zijn armen er in zaten. Vervolgens had hij een stevig touw uit den zak ge nomen, den man om den hals gelegd en hem gewurgd. Bij Mariaort in de buurt van Regensburg had hij het lijk verbrand, na het vooraf op de plaats van den chauffeur te hebben gezet. Den naam van den vermoor de zegt Tetzner niet te kennen. Een onderzoek naar de waarheid der verklaringen wordt ingesteld. Z(jn identiteit waarschijnlijk bekend. An dere „verzekeringsmoorden". Alhoewel Tetzner nu bekend heeft op welke wijze hij zijn volkomen onschuldig slachtoffer heeft vermoord bij de volvoering van zijn plannen om een groote verzeke ringssom machtig te worden, was nog niet bekend, wie de ongelukkige was: Tetzner zelf kende 's mans naam natuurlijk niet. Niettegenstaande haar ijverige nasporin gen was de politie tot dusver niets wijzer in dit opzicht geworden. Thans is echter eenig licht in de duisternis gekomen. De politie heeft n.1. van een arbeidersvrouw vernomen, dat het slaohtoffer waarschijnlijk de sinds 1929 verdwenen handwerksman Mlchael Ascherl is. De vermiste, een broer van de arbeidersvrouw, be vond zich op 3 Nov. '29 op bezoek bij zijn zuster te Weiden, waarna hij zich te voet in de richting Waldas- sen had begeven. Sindsdien heeft niemand meer iets van hem vernomen. De methode-Tetzner om aan geld te komen, blijkt meer beoefenaars te hebben. Dezer dagen is in Barten- stein in Oost-Pruisen een soortgelijk proces gevoerd. Ook daarbij ging het om een moord (het slachtoffer was een onschuldige melkknecht, die 's avonds langs den weg was neergeschoten), met de bedoeling het lijk te verbranden en te laten doorgaan voor dat van den verzekerde, wiens leven zwaar verzekerd was ten bate van zijn vrouw. De man is dezer dagen ter dood ver oordeeld. Nauwelijks is dat proces afgeloopen of de aanwijzin gen stapelen zich op, dat onlangs ook te Berlijn een verzekeringsmoord is gepleegd, n.1. door een meubel maker op zijn vrouw. Eerst heette het, dat deze door inbrekers was gedood, maar thans is de echtgenoot gearresteerd onder sterke verdenking zelf de daad te hebben begaan, waarvoor het motief geldzucht geweest zou zijn. Pas kort geleden had de man het leven van zijn gezellin voor 800 M. verzekerd. Maar alleen voor groote beurzen* Op het terrein van het voormalige Dorchester Hou se, aan Park Lane te Londen, is thans een reusachtig Dorchester Hotel verrezen. Het is gebouwd in een F,- vorm en het heeft acht verdiepingen. Van het dak en uit de boven-verdiepingen heeft men een fraai kijkje op Hydepark. Het wordt een luxe-hotel met 300 kamers. De bouw heeft ongeveer 1.750.000 gekost. Voor do menschen met gewone beurzen is het niets. Een ka mer zal 35 a 42 sh. per dag kosten, dubbele kamers 45 a 60 sh., een zitkamer met slaapkamers vijf guin- jes, een „groote" vertrekkenrceks elf guinjes en een „koninklijke" vertrekken reeks 15. Dit hotel is dus voor de kampioenboksers, de primadonna's van opera of ballet, de Morgans en de Cliarley Chaplins. Wat. wel jammer is, want wie van ons zou ook niet eens gaarne dansen in „de kleine balzaal, die een verguld plafond heeft en een zwarte vloer". De groote balzaal eindigt aan een zijde in een soort dom en heeft spie gels langs alle muren. DE DRANKf* TOKKEL IN AMERIKA. Herziening der betrokken verdragen. Uit Washington: Hoewel de regecring zich nog geen actieve stapnen heeft voorgenomen, overweegt het ministerie van buitenlandsche zaken toch ernstig een herziening van de verdragen betreffende den smok kelhandel in alcohol met de meest geïnteresseerde landen. De Vercenigde Staten zouden er over denken voor te stellen dat de territoriale grens op 12 mijl buiten de kust wordt vastgesteld en dat het recht op vervol ging der smokkelaars duidelijk wordt omschreven.

Schager Courant | 1931 | | pagina 22