Scbager Courant STQOMWASSCHEREJ „DE LELIE", S WEN SCHOONMAAKTIJD Tweede Blad. Uit onze Omgeving. Predikbeurten. Bij slechte tijden speciale prijzen!! Zaterdag 28 Maart 1931. 74ste Jaargang. No. 8840 Z IJ P E SCHAGERBRUG. De Bestrijding der Tuberculose onder het Rundvee. In het lokaal van mevr. de wed. .T. Broer, alhier, hield de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose onder het Rundvee „Klein Begin", een algemeene ver gadering op Vrijdag 27 Maart, des avonds half acht. De Voorzitter, de heer W. Jimmink Hz., opent met een woord van welkom de zeer slecht bezochte ver gadering, waarna de secretaris, de heer E. A. Linden- bergh de notulen las die onder dankzegging werden goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. Door de zuivelfabriek „Nieuw Leven" te 'tZand wordt bericht, dat aan de runderhorzel bestrijding wordt deelgenomen door het gratis aan de leden ver strekken van runderhorzelzalf. Door de zuivelfabrieken „Eensgezindheid", „De Da geraad" en „De Eendracht" werd bericht dat reeds de runderhorzelbestrijding plaats vond. Het ledental is met 16 nieuwe leden toegenomen, waardoor het aantal tot 40 leden is geklommen, een toename waarover de voorzitter zich verheugt. Enkele leden wilden het onderzoek niet doen in stellen en naar de reden daarvan zal worden gein- formeerd, alvorens zij worden geroyeerd. Door den veearts P. de Boer zijn 576 dieren onder zocht, waarvan 118 ex. of 20y2 reageerden. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat in de vergadering van „Nieuw Leven" de vraag werd ge steld of het niet beter was dat de zuivelfabrieken de t.b.c.-bestrijding ter hand namen. Deze kwestie zal nader onder de oogen worden gezien. De nitkeering bij afslachtingen. In bespreking komt een verhoogde uitkeering bij afslachtingen. Door den voorzitter wordt opgemerkt, dat in het eerste jaar van het bestaan der vereeniging geen en kel geval van open t.b.c.-vorm zich heeft voorgedaan en spr. toen heeft opgemerkt, dat het misschien pro pagandistisch zou werken wanneer het wel het ge val zou zijn. In dit jaar nu, het boekjaar dat 1 Mei a.s. wordt afgesloten, waren er 4 open gevallen en jammer genoeg voor de betrokkenen, kwamen 2 ge vallen juist tot uitiing in een tijd dat de dieren de hoogste waarde hadden, n.1. kort voor het afkalven. Door het bestuur is besproken om in die gevallen boven de gewone uitkeering van rijk en en provincie, totaal f 50, een verhoogde uitkeering door de vereeni ging te doen verstrekken. In principe is het Bestuur daar wel voor, maar de kas zal niet bij machte zijn dat een belangrijke verhoogde uitkeering wordt ver strekt. Door het Bestuur wordt genoemd om bij totale afkeuring van een volwaardig beest, een bedrag van f50 door de vereeniging uit te keeren. Dit wordt goed gevonden. Bij gedeeltelijke afkeuring zal de verhoogde uitkee ring naar gelang van de geleden schade worden vastgesteld, te schatten door het bestuur. Er wordt nog op gewezen dat de contributie van f 1.per jaar, per lid, met het oog op de zeer belang rijke zaak, belachelijk laag genoemd kan worden en als de kas ontoereikend is, zal het noodzakelijk zijn een omslag per rund te heffen. Te zijner tijd zal dat dus aan de algemeene verga dering worden voorgesteld. Van dit besluit zal aan de afdeeling Zijpe van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw mededee- ling worden gedaan in verband met de zeer gewaar deerde subsidie die de vereeniging van haar heeft mogen genieten. Aan het Hoofdbestuur zal verzocht worden om voor de 2 genoemde gevallen nog een verhoogde uitkeering te ontvangen, uit de f2000. Het zoo juist genomen besluit inzake de verhoogde uitkeering door de vereeniging, zal terugwerkende kracht krijgen tot 1 Januari 1931. Bij de rondvraag komt de wensch naar voren, dat dieren, die in het voorjaar worden gekocht, opnieuw worden getuberculineerd. De Voorzitter antwoordt, dat de dieren die tusschen- tijds worden gekocht, wel klinisch worden onderzoch, doch niet getuberculineerd worden. Reageeren de beesten bij aankoop niet, dan kan daarvan een ver klaring worden gevraagd, merkt de secretaris op. Door den secretaris wordt aan den Voorzitter ge vraagd of het oogdruppelen nog verschil heeft opge leverd bij onderhuidsche inspuitingen. De voorzitter deelt mede, dat de betrokken veearts zou kijken of de dieren reageerden op oogdruppelen en daarna nog een onderzoek zou worden ingesteld met onderhuidsche inspuiting. Bij de 41 dieren was slechts 1 reactie-dier en dat was een kalf, dat dus nimmer een inspuiting had gehad. De proef viel dus zeer goed uit. Hierna volgt sluiting, waarbij de Voorzitter den wensch uit dat de genomen besluiten met name wat de verhoogde uitkeering betreft, zullen blijken te zijn in het belang der vereeniging. De uitvaart van GEMEENTE ZIJPE Ingeschreven van 20 tot en met 26 Maart 1931. Geboren: Michiel, zoon van Machiel Wouda en Mar- garetha Jacoba Kirigma. Arie Pieter, zoon van Jan Slikker en Magdalena de Block. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Johannes Jacobus Manneveld, 35 jaar, schipper en Saartje Doom, 35 jaar, zonder beroep, bei den te Zijpe. Overleden: Geene. C ALLANT SOOG Voor de tweede maal binnen veertien dagen heeft er duinbrand plaats gehad. Ditmaal was het terrein van den brand op den Zijperdijk, gelegen op de grens tusschen Zijpe en Callantsoog. Vrijdagmiddag om streeks half twee sloegen de rookwolken op. Toen wij op de plaats van den brand arriveerden, waren er slechts weinig menschen aanwezig. Blusschingswerk werd niet verricht. Nadat de Zijpe in kennis gesteld was met den brand, kwam er hulp opdagen, echter niet dan nadat een vrij groote oppervlakte duin door het vuur kaal gebrand was. De oorzaak is onbekend. Het is evenwel niet ondienstig er op te wijzen, dat in de duinen de grootst mogelijke voorzichtigheid worde betracht, vooral nu alles kurkdroog is. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Algemeene vergadering van de Boerenleenbank tc Dirkshorn op Donderdag 26 Maart onder leiding v. d. heer L. Doekes, ten huize van den heer D. Swager. De Voorzitter opent met een hartelijk welkom. Bij de aflezing blijkt dat 96 leden aanwezig zijn. Hierna leest de heer J. Groot de notulen, welke worden goed gekeurd. Volgt rekening van den administrateur, den heer A. Kistemaker. Deze rekening sluit in ontvangst en uit gaaf op een bedrag van f 554469.72. Daarna leest dezelfde het jaarverslag over 1930, waar uit het volgende wordt vermeld. De Boerenleenbank al hier bestaat thans 20 jaar. Het ledental is momenteel 149. Het dagboek wijst aan een ontvangst van f 804235.65 Het saldo van spaargelden was f 425794.99. Terugbetaald werd f 220004.08. Het tegoed der inleggers is nog f 205790.91. In loopende rekening werd uitgegeven f 362509.72 en terug ontvangen f 340032.24, dus nog loo pende f 22477.48, met een schuld bij de Centrale van f 23601.12, waar tegenover staat een vordering van f 19000 aan depositoobligaties. Het totaal der verleende voorschotten bedroeg f 191927, waar van terugkwam f 24975. Dus nog geplaatst f 166952, waarvan op hypo theek f 33S65. E ris een winst gemaakt van f 538.38, plus aankoopbedrag van een brandkast a f 740. Het reserve fonds is op het oogenblik f 11622.32. Bij de nu volgende verkiezing van een lid van het Bestuur en een van den Raad van Toezicht worden res pectievelijk met bijna algemeens stemmen herkozen de heeren J. Groot en J. Wartenhorst. Tot plaatsvervangen de bestuursleden worden bij acclamatie herbenoemd de heeren D. Swart en M. de Pee. Medegedeeld wordt, dat voor het loopende jaar de ren te van spaargelden is bepaald op 3:.è pet. Voor de leden voor een jaar vast op 3?i pet., terwijl de rente van voor schotten bedraagt 4% pet. Hierna wordt het punt vacantiegelden aan het Be stuur door den Voorzitter toegelicht. De bank heeft nu 20 jaar bestaan en steeds is door het Bestuur en den Raad van Toezicht veel gratis-werk gedaan, vooral in sommige bijzondere jaren. Thans meent Voorzitter, dat de tijd gekomen is, de beide instituten eenigermate tege moet te komen en stelt daarom voor een vacantiegeld van een gulden per persoon per vergadering. Aangenomen bij acclamatie zonder eenige bespreking. De rondvraag niets opleverende, kan de Voorzitter sluiten. WIERINGEN Succes-nieuws voor Zondag: Succes 4H.R.C. 6. Suc- ces-adsp.Schagen-adsp. Donderdagavond werd uitgaande van de vrije groep een openbare debatvergadering gehouden in Concordia, van den heer Jb. Bruul, waar als sprekers optraden A. L. Constandse uit Den Haag (Pro), en K. P. v. Westen (contra), uit Amsterdam, met als onderwerp: „God is het kwaad." Voor de bijeenkomst bestond zeer groote belangstelling. De zaal was stampvol. De heer A. E Constandse kwam eerst aan het woord, en na de pauze K. P. v. Westen. Beide sprekers zetten hun standpunt uiteen en werden in hunne uiteenzetting aandachtig door de aanwezigen gevolgd. Over de opvattingen bestond nogal verdeeldheid, wat ons ook begrijpelijk voorkomt. Hermann Müiier. De wilde staking in den Wieringermeerpolder. Men schrijft ons d.d. Donderdag uit Wieringen: Omtrent de staking in den Wieringermeerpolder vernemen wij nog het volgende: De staking omvat naar schatting 250 k 300 man, werkzaam bij do Nea. Heide Maatschappij, voornamelijk tusschen I)e Ilau- kes en Sluis I. De stakers zijn meerendeels ongeor ganiseerd; echter is het ook gelukt een aantal leden der vakbonden in de staking te betrekken. Ten deele schijnt de leiding in handen van anarchisten te zijn; naar wij vernamen, zou heden de bekende anarchist Jo de Haas in een vergadering het woord voeren. Daar de Directie van den Wieringermeerpolder niet bereid was tot onderhandelen, zoolang het werk niet hervat was, hebben de stakers zich gewend tot den Burgemeester van Wieringen, den heer L. C. Kolff, met verzoek om bemiddeling. Deze heeft zich in ver binding gesteld rat den Rijksbetniddelaar, den heer Mr. S. de Vries Cz„ te Den Haag, met het resultaat, dat a.s. Zaterdag ten stadhuize van Alkmaar een conferentie zal plaats hebben. De stakers hebben hiervoor een drietal vertegenwoordigers aangewezen. De voornaamste eisch der stakers is: een werkdag van 8/4 uur met een uurloon van 50 cents, dit uur loon ook gegarandeerd bij aangenomen werk. Verder worden eischen gesteld inzake ziekte-regeling, ver goeding voor het gebruik van laarzen, voorziening, in drikwater en schaftlokalen. De houding der vakbonden is tot heden afzijdig geweest. Men deelt ons echter mede, dat vanmorgen een vergadering is gehouden van het bestuur van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, afd. Wieringen, met den hoofdbestuurder Hariot, terwijl hedenavond een ledenvergadering zal worden belegd. Deze bond en ook de R.K. Bouwvakarbeidersbond zouden er echter de voorkeur aan geven, dat eerst het werk hervat werd en daarna onderhandelingen werden aange- knoopet. De eischen der stakers worden echter door de besturen onderschreven. Deze eischen der stakers hebben wij reeds voor het grootste gedeelte in ons nummer van Donderdag ge meld, waarin we tevens meedeelden, dat die morgen te Alkmaar op het kantoor van de voorloopige direc tie van den Wieringermeerpolder een conferentie zou plaats hebben, waarin burgemeester Kolff van Wieringen als bemiddelaar tusschen beide par tijen zou optreden. Geen resultaat opgeleverd. Bovengenoemde conferentie heeft echter, naar we vernemen, geen resultaat opgeleverd. De directie stelt zich op het standpunt, dat de ar beiders het werk eerst moeten hervatten, en ver klaarde zich bereid, om via den burgemeester kennis te nemen van de wenschen van de daar woonachtige ongeorganiseerde arbeiders. In den Wieringermeerpolder zijn een 2000 arbeiders te werk gesteld en de arbeidsvoorwaarden zijn gere geld met de drie landeliikc organisaties, t.w. de mo derne, de christ. en den r.k. landarbeidersbond. Deze voorwaarden zijn van dien aard, dat ze gun stig genoemd kunnen worden in vergelijking met die, welke in eenig landarbeidersbedrijf gelden. De sta king betreft voor een groot deel ongeorganiseerde en georganiseerde bouwarbeiders, waarvan de meeste voorheen bij de M.U.Z. te werk waren gesteld, en deze wenschen, dat de landelijke voorwaarden van de bouwarbeiders voor hen in werking treden. De directie heeft rgeen bezwaar om bouw- en an dere arbeiders in den Wieringermeerpolder te werk te stellen, doch denkt er niet aan, om voor hen clan andere arbeidsvoorwaarden te laten gelden. Zij meent dat zij zich moet houden aan de overeenkomst met de drie betreffende landelijke organisaties van land arbeiders gesloten en verklaarde zich daarom gisteren alleen bereid, om van de wenschen van de te Wierin gen wonende ongeorganiseerde arbeiders via den bur gemeester kennis te nemen, mits de arbeiders eerst het werk hervatten. Rijksbemiddeling aangeboden. Inmiddels is gisteren van den rijksbemiddelaar, den heer De Vries, bij den Algem. Ned. Bouwarbeiders- bond het volgende telegram ingekomen: „Op grond van art. 5 der Arbeidsgcschillenwet, roep ik enkele vertegenwoordigers der samenwerkende organisaties op, mij op Zaterdag 28 Maart, 's morgens tc 11.45 uur in het gemeentehuis te Alkmaar inlichtingen tc ge ven betreffende de staking in de Wieringermeer". Afgewacht moet dus nu, wat deze poging van den rijksbemiddelaar tot gevolg zal hebben. Van alle kanten wordt getracht de geschil len bij te leggen. Zal het werk onder pro test worden hervat. Hedenmorgen wordt ons nog uit Wieringen gemeld: Betreffende de arbeidsgeschillen in den Wieringer meer, kunnen we het volgende melden: Van alle kanten wordt getracht om de situatie moes ter te worden, en tot een goed einde te brengen. J.l. Vrijdag en Zaterdag is en wordt geconfereerd van de zijde der verschillende vakbonden en door de onge organiseerde arbeiders en naar de gegevens doen ver moeden, zal het werk onder protest worden hervat, voor den tijd van vier of vijf dagen. Zijn binnen dien tijd de eischen der arbeiders, die over het algemeen niet overdreven zijn, niet ingewilligd, dan zal waarschijnlijk wel een algemeene werkstaking in den Wieringermeer uitbreken onder de grondwerkers. Zoo de toestand thans in den Wieringermeerpolder voor de arbeiders is, kan hij eigenlijk niet bestaan blijven. Tot nu toe geen wanordelijkheden. Ofschoon elders gemeld wordt, dat gistermorgen werkwilligen door stakers zijn lastig gevallen, zoodat de politie tusschenbeide moest komen en zelfs gedwon gen werd om van haar vuurwapenen gebruik te maken, vernemen wij uit Wieringen dat daar van wanordelijk heden onder de arbeiders niet gesproken kan worden Alles is rustig en ofschoon ook daar, evenals te Kol- horn, de politiemacht zeer is versterkt, is er tot nu toe voor haar geen extra werk. LANGENDUK OUDKARSPEL. Inbraak, doch zonder resultaat In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken ten huize van den heer J. Eecen, jongste firmant van den houthandel van dien naam. Door het uitsnijden van een ruit in de serre ls het de dader(s) gelukt de deur te openen en naar binnen te gaan. Alles wat maar eenigszins in aanmerking kwam is nagezocht, doch zonder resultaat, daar geen geld aan wezig was.. Niets wordt vermist. De bewoners, welke boven slapen, hebben niets be merkt. Denzelfden nacht heeft men ook getracht in te breken bij den heer Möller, manufacturen handel, eveneens zon der resultaat, daar de Duitsche herdershond van den heer M. aansloeg en de dieven de vlucht namen. Bij de politie is aangifte gedaan en is het te wenschen dat de dievenbende, welke hier in de omgeving blijkbaar steeds nieuwe slachtoffers zoekt, zoo spoedig mogelijk gevat worden. Het is in deze omgeving wel wat onveilig den laatstea tijd. ZUmSCHARWOUDE. De heer B. van der Wal heeft zyn benoeming tot lid van den gemeenteraad aangenomen. SINT MAARTEN Politie. Gevonden: een dekkleedje. Verloren: een accu van een motorrijwiel. Inlichtingen ter secretarie. WARMENHUIZEN De a.s. verkiezing voor den Gemeenteraad is vast gesteld op 3 Juni. HE ERHV GO WAARD Donderdagavond had alhier de aangekondigde pro- paganda-avond plaats van den Ned. Blindenbond. De leiding was in handen van den heer Van Slooten, Burgemeester en de opkomst viel nogal mee. De heer Van Slooten opende met een gepast woord. De avond werd gevuld door piano-muziek van den heer Krijgs man te Den Helder, declamatie van den heer Van den Heuvel. De heer van der Berg, hield een propagandistischs rede. De heer Bresser van Amsterdam zong met begeleiding van Mej. Dol uit Den Helder eenigc liederen. Het spreekt van zelf, dat deze avond volkomen slaagde, zoowel wat het kunstzinnige als het propagan distische betreft. De financleele opbrengst was f 65, terwijl er 25 do nateurs toetraden. Daar reed3 verschillende malen over deze blinden- avonden uitvoerig in ons blad het een en ander is ge meld, moeten wij ditmaal kort zijn. HOOGWOUD Wegens a.s. vertrek uit de gemeente hebben Bur gemeester en Wethouders dezer gemeente aan den heer S. Koorn Pz. eervol ontslag verleend als brand meester bij de brandspuit te Hoogwoud. Voor de betrekking van Hoofd der Openbare Lagere. School te Aartswoud heeft zich 1 sollicitant aangemeld. Burgemeester en wethouders dezer gemeente heb ben tot brandmeester bij de brandspuit te Hoogwoud benoemd de heer H. Stam, loodgieter aldaar. ZONDAG 29 MAART 1931. NED. HERV. GEMEENTE te: Warmenhuizen, geen dienst THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, geen dienst. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE. Groet, nam. 3& uur, Ouderling Scholtens, v. Bergen, Te Berlijn heeft Donderdag onder ontzaglijke belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den vroegeren Duitschen Rijkskanselier Hermann Hüller. De stoet op weg door de straten. v._ WOLLEN DEKENS 90 cent MOLTON DEKENS 25 cent BEDDENZAKKEN 30 cent PELUWSLOOPEN 12 cent SLOOPEN 6 cent WOLLEN WAGENVACHTEN fl.40

Schager Courant | 1931 | | pagina 5