Sclapr Courant Versterkt de Vrijzinnia-Detnocratisclie Statenfractie POORTER'S ONTVANGEN: Derde Blad. Botercontrolestation „N o o r d h o 11 a n d". Kaascontrólestation „N o o r d h o 11 a n d". Noordhollands Noorderkwartier let op Uw Saeck. Bond van Rundveefokvereenigingen. ALLOVERNETS, VITRAGES, VOILE STOF SCHERP COHtURIIEERtNDE FRIIZEH schagen. mm Zaterdag 28 Maart 1931. 74ste Jaargang. No. 8840 Algemeene Ledenvergadering op Vrijdag 27 Maart 1931,'des middags half twee uur, in het Landbouwhuis, Kerkplein te Alkmaar. Voorzitter de heer A. Commandeur, Spanbroek, secretaris de heer Ir. D. C. de Waal, Alkmaar. Do' vergadering wordt met een woord van welkom geopend. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Xiïcdedeelingen. Op 1 Januari 1930 bedroeg het ledental 73, n.1. 51 zuivelfabrieken, 10 melkinrichtingen cn 12 handela ren. In den loop van 1930 zijn 2 leden uitgetreden, n.1. 1 zuivelfabriek en 1 melkinrichting en zijn 3 zuivel fabrieken toegetreden, zoodat het lodental op 1 Jan. 1931 bedroeg 74, n.1. 53 zuivelfabrieken, 9 melkinrich tingen en 12 handelaren. Voor kennisgeving aangenomen. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren H. Davelaar te Stompetoren en K. Booij te Krom menie worden herkozen. De rekening over 1930. Aan'de orde is de vaststelling van de exploitatie rekening over 1930. Ze sluit in totaal op f 13390.79, met een batig saldo van f 3505.90. De balans vermeldt een eindbedrag van f 8998.23, waaronder een bijdrage in de exploitatiekosten voor 1931 van f 1998.23. Het bestuur stelt voor de resere die op 31 December 1929 f 5492.33 bedroeg, te brengen op f7000 en dan te bepalen dat deze reserve niet hooger meer zal worden opgevoerd. De accountant kon zich met deze voorstellen ver eenigen. De finantieele commissie adviseert, zoowel reke ning als begrooting te aanvaarden. De rekening werd onveranderd goedgekeurd. De begrooting voor 1931. De aangeboden begrooting voor 1931 sluit tot een bedrag van f 11448.23, waaronder een post onvoorzien van f243.23. De contributie der leden is geraamd op f9200; de uitgaven zijn gelijk gehouden aan die van de vorige begrooting, behalve de post „kantooronkosten en vrachten", welke met f 100 verlaagd is. Aldus goedgekeurd. De bijdragen der leden. Naar een totaalomzet van 4.682.800 K.G., stelt het Bestuur het volgende contributieschema voor: Omslag p. 100 K.G. Minima De omslag boter per jaar. was in 1930. Ie klasse 29 ct. f 25.32 ct 2e klasse 26,1 ct. f 29.28,8 ct 3e klasse 23,2 ct f 65,25 25.6 ct 4e klasse 20,3 ct f 116.22,4 ct 5e en hoogere kl 17,4 ct. f 203.19,2 ct. Dit schema komt neer op een contributieverlaging van meer dan 9 Ook dit werd goedgekeurd. Tenslotte stelt het Bestuur voor de minimum-con tributie voor de leden der le klasse, weilke tot he den altijd f30.bedroeg, te verlagen op f25.—. Met (het. nieuwe contributie-schema wordt de minimum contributie voor de leden der 2e klasse f29.en moet die voor de le klasse dus wat lager worden gesteld. Het voorstel werd eveneens goedgekeurd. Daar de rondvraag niets oplevert, wordt de ver gadering gesloten. In het Landbouwhuis, Kerkplein, Alkmaar, vond Vrijdagmiddag 27 Maart 1931 de algemeene ledenver gadering van 't Kaascontrolestation Noordholland" plaats. Voorzitter de heer G. Nobel, Lutjewinkel, secretaris de heer Ir. D. C. de Waal, Alkmaar. Voorzitter opent de vergadering met te wijzen op de moeilijke tijden en noemt het zaak dat ons arti kel de kaas gedekt wordt door een goed merk. En het is juist nu zeer te waardeeren dat dit zóó is. Spr. uit zijn vreugde dat de Ned. Zuivelbond een ver zoek heeft gericht tot de regeering om een belangrij ken finantieelen steun voer de propaganda voor on ze kaas in het buitenland Waar in deze tijden uitvoergebieden voor ons pro duct verloren zijn gegaan, is het noodig om vooral afzetgebieden te zoeken en daarvoor is het noodig krachtige propaganda te voren en hoopt spr. dat de regeering aan dit verzoek gehoor zal geven. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. Mededeelingen. De Koninklijke goedkeuring op de statutenwijziging werd verleend bij Koninklijk Besluit van 23 Februari 1931, no. 33. Op 31 December 1929 bedroeg het ledental 585, n.1. 6S kaas- en boterfabrieken, 32 kaasfabrieken en 485 zelfkazende boeren. In den loop van 1930 zijn uitge treden 66 leden, n.1. 2 kaas- en boterfabrieken en 6 kaasfabrieken, wegens opheffing, benevens 58 zelfka- zers, terwijl tenslotte nog 4 kaasfabrieken werden omgezet in kaas- en boterfabrieken. Op 31 December 1930 bedroeg het ledental dus 528, n.1. 73 kaas- en boterfabrieken, 22 kaasfabrirken en 433 zelf kazende boeren. Daarna zijn nog uitgetreden 1 kaas- en bo- terfabriek en 11 zelfkazers, zoodat het ledental op dit oogenblik bedraagt 516, n.1. 72 kaas- en boterfabrie ken, 22 kaa«f-brieken en 422 zelfkazende boeren. Voor kennisgeving aangenomen. Als bestuurslid wordt de heer J. N. van Baar te Beemstcr herkozen. De rekening over 1930. De rekening sluit tot een bedrag van f70586.01, het voordeelig saldo bedroeg f 14374.81. Op de balans komt een bedrag van f6339.32 voor als bijdrage in de exploitatiekosten voor 1931. Toegelicht wordt dat dc post „Propaganda" over schreden is tengevolge van de Wereldtentoonstelling teAntwerpen. Uit het regeeringssubsidie voor deze tentoonstelling zullen echter neg pl.m. f2000 terug ontvangen worden, die dan weer ten goede kunnen komen aan de exploitatierekening voor 1931. Het bestuur stelt voorts voor aan de leden te resti- tuceren een bedrag van f8035.49, als deel van het ba tig saldo 1930. Met deze voorstellen kan de accoun tant zich verccnigen. Aan de hand van het accountantsrapport stelt de finantieele commissie voor de rekening en balans on veranderd goed te keuren. De rekening en bescheiden worden onveranderd goedgekeurd onder dank aan den heer De Waal, Di recteur-Secretaris voor de accurate en keurige boek houding. De begrooting voor 1931. De begrooting vermeldt, o.m. als ontvangstposten abonnementskosten B.C.N.H. .f8500, bijdragen leden f 40.000. Als uitgaafposten o.a. salarissen f35.500, reis- en verblijfkosten f5500, pensioen- cn ongevallenverzeke ring f3600. Voor propaganda is uitgetrokken f2000. Ze sluit tot een bedrag van f55339.32, met een post aan onvoorzien van f 139.82. Ook hier rapporteerde de finantieele commissie, dat zij met deze begrooting accoord ging. Toegelicht wordt nog, dat voor het controlestation voor melkproducten geen ontvangsten zijn geraamd, omdat het Bestuur van dit. station heeft besloten, daar er in Noordholland slechts 4 fabrieken zich hebben aangemeld voor hunne controle, deze controle vanuit Den Haag te doen geschieden, zoodat voor dit station geen werkzaamheden te verrichten zijn. Alle uitgaafposten zijn gelijk gehouden aan die van de begrooting voor 1930, met uitzondering van de posten „Salarissen", „Algemeene Onkosten" en „Pro paganda". De eerste post is met f 1000.verlaagd, de tweede met f500.verlaagd en de derde post met f500.verhoogd, dit laatste ook met hot oog op het wereldzuivclcongres te Kopenhagen. Dc heer Kaij wijst er op dat het aantal leden met ongeveer 25 is verminderd en vraagt of niet b.v. 1 controleur kan worden gemist. Spr. vraagt tevens of nu het index-cijfer van het levensonderhoud zoo veel is verlaagd, er geen reden is om de salarissen te verminderen. Voorzitter zegt dat er één juffrouw reeds minder is op het laboratorium. Er is meer werk gekomen door het nieuwe Station van melkproducten, waarvan ons station de controle verricht. Het bestuur acht de tijd van salarisregeling nog niet gekomen, maar houdt daarop wel haar aandacht gevestigd. De heer De Waal zegt, dat thans niet 7, maar 6 controleurs werkzaam zijn, de andere is op het labo ratorium geplaatst. 's Winters zijn er maar 5 van de 7 werkzaam en vinden de anderen op kantoor hun arbeid en werken bij wat 's zomers is achtergeraakt. Spr. constateert ook dat toen het voor de landbouwers een stijgende tijd was, en ook bij het Station steeds nieuwe leden kwamen, dat toen hetzelfde personeel werkzaam is gebleven en de salarissen eerst later verhoogd zijn. Dus is er nu geen reden direct tot verlaging over te gaan. Spr. zegt tevens dat de zelfkazende boeren niet zooveel controlearbeid geven en of daar dus wat af gaan, beteekent niet zooveel. De fabrieken geven het meeste werk. De heer Kaij erkent, dat vroeger te laat de salaris sen op peil zijn gebracht De begrooting wordt nu onveranderd goedgekeurd. Het contributieschema voor 1931. De totale kaasproductie met merk bedroeg in 1930 20.533.950 K.G., terwij] dit in 1029 was 19.860.755 K.G., een vermeerdering dus van 673.195 K.G. Er kon slechts contributie worden geheven over een totale productie van 20.183.276 K.G., door opheffing van en kele fabrieken. Van 350 leden was de totaalproductie 1200483.276 K.G. In 1930 hebben weer 43 leden minder gekaasd dan in 1929 en de kaasproductie heeft zich nog weer meer verplaatst naar de hoogere klassen. In 1929 werd door de leden vanaf de 6e klasse geproduceerd 7.755.185 K.G. een in 1930 8.812.590 K.G., dit is dus 1.057.405 K.G. meer in die hoogere klassen. Het bestuur stelt voor de bijdragen per 100 K.G. als volgt vast te stellen: le klasse 55 ct. per 100 K.G. kaas 2e klasse 33 ct. per 100 K.G. kaas 3e klasse 27,5 ct. per 100 K.G. kaas klasse 22 ct. per 100 K.G. kaas klasse 19.25 ct. per 100 K.G. kaas 6e klasse 16,5 ct. per 100 K.G. kaas 7o klasse 14.3 ct. per 100 K.G. kaas 8e klasse 12,65 ct. per 100 K.G. kaas 9e klasse 11,55 ct. per 100 K.G. kaas 10e klasse 11. ct, per 100 K.G. kaas 11e klasse 10,45 ct. per 100 K.G. kaas 12e klasse 9,9 ct per 100 K.G. kaas 13e klasse 9,35 ct per 100 K.G. kaas 14e klasse 8.8 ct. per 100 K.G. kaas 15e en hoogere klassen 8,25 ct per 100 K.G. kaas Onveranderd goedgekeurd. Bij de rondvraag informeert de heer Stapel hoe de propaganda voor onze kaas en boter zal worden ge voerd. Voorzitter zegt, dat dit uit een algemeen fonds zal gaan, dat het zoo breed mogelijk zal worden opgezet en dat de propaganda zal gevoerd worden in ulge- meenen zin. De regeering heeft echter nog geen sub sidie gegeven, er is dus ook nog geen commissie, meer kan spr. er dus niet van zeggen. De bedoeling is de propaganda te voeren over meerdere jaren. De heer Stapel wijst op de 40-j- kaas, die door het merk te weinig afwijkt van de 30-{-, in de verdruk king komt. Spr. wil de propaganda liever provin ciaal. Voorzitter zegt. dat dit natuurlijk niet kan en deelt mee, dat de Ned. Zuivelbond een commissie in het leven wil roepen om na te gaan, of het niet gewenscht is om de minder vette kaas niet meer te merken. Als de commissie er is, zullen wij wel van de resultaten hooren. Hierna sluiting. Uw Provinciale Minister van Finantiën, Gedeputeerde BOMANS, vaart in deze dagen heftig uit tegen provinciale bemoeiingen in Noordholland boven het IJ, tegen wegenverbetering, tegen steun aan gemeenten en polders voor tertiaire wegen, zelts tegen de Provin ciale Electrtciteits- en Waterleidingbedrijven. En dat tegen bedrij ven, die aan de Provincie nog nooit een cent bebben gekost. Ons streven ls om de tarieven, naast voldoende reserveering, ten spoe digste omlaag te brengen. De Provinciale maatregelen in Noorholland, door Uw eigen Gedepu teerde Kooiman steeds zoo krachtig bevorderd, zijn den beer Bomans reeds lang een doorn in het oog. Zorgt dat Uw eigen Gedeputeerde die maatregelen kan voortzetten. Zorgt dat Uw eigen landstreken niet worden achtergesteld. DE VRIJZINNIG-DEMOCRATEN. De Provinciale Bond van Rundveefokvereenigingen in Noordholland hield zijn 55e algemeene vergadering op Vrijdag 27 Maart 1931, de3 morgens 10 uur in hotel „De Roskam" te Hoorn. Voorzitter de heer Jm. Blaauboer Kz., Schagen: secretaris de heer E. Koster Dz., Berkhout In zijn openingswoord heet de Voorzitter in het bij zonder welkom den heer Ir. de Vries, adviseerend lid en de pers. Spr. hoopt dat de besprekingen zullen mo gen leiden tot verderen bloei der vereeniging en tot welzijn van de fokkers in het algemeen. Onze statuten schrijven voor, dat jaarlijks 2 algemeene vergaderingen moeten worden gehouden, doch waar de te behandelen stof daartoe dikwijls onvoldoende is, is het mogelijk dat het bestuur met het voorstel tot statutenwijziging komt, waardoor met één algemeene vergadering kan worden volstaan. Spr. herinnert aan de regeeringsmaatregelen, waarbij steun verleend wordt aan de akkerbouwers, en wel, wat betreft den tarwebouw, bieter.bouw en aardappel meel. Door onze vereeniging werd steun aan bet vee- houdersbedrijf nog niet noodig geoordeeld, doch wel werd in de vorige vergadering gewenscht geoordeeld, dat de regeering vooral steun verleene bij den opbouw van het fokvereenigingswezen en spr, wijst erop dat er nog veel op het gebied van melk-controle dient te wor den gedaan Eén der punten van ons werkprogram be treft de eventueele uitvoer-kwestie van gecontroleerd vee. Te dezer zake is de eerste schrede gedaan en heeft op het Departement een conferentie plaats gehad en is de vraag besproken in hoeverre deze kwestie is te regelen. In de allereerste plaats zal het gewenscht zijn, dat er zooveel mogelijk gecontroleerd vee zal zijn, opdat daardoor aan onze actie kracht wordt bijgezet. Ook is reeds aandacht gewijd aan de vereenvoudiging van de administratie voor het fokvereenigingswezen en een commissie om dit onderwerp te bestudeeren is benoemd Voorts wijst spr. op de geruchten over het indienen van een wetsontwerp ter bestrijding van de dumping. Spr. kan een dergelijk streven van de regeering billij ken, doch wijst er op dat, wanneer de invoer van gra nen, verbouwd daar waar het goedkooper kan dan el ders wordt verboden dit niet in het veehouders- belang is. We dienen in dat geval dus paraat te zijn en een protest te laten hooren. We hebben ons niet gewend tot de regeering om steun, maar zijn gerechtigd onzen stem te laten hooren als we meenen dat onze belangen in de knel komen. Spr. verklaart de vergadering voor geopend. De uitvoerige notulen worden door den Secretaris gelezen; ze worden onder aplaus goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen betreurt de heer heer Jimmink, dat kort na de toegejuichte rede van den secretris in de vorige vergadering, door een fok- vereeniging elders een dure stier is gekocht, zonder het Inwinnen van advlea bij den Secretaris. Door den Secretaris wordt nog medegedeeld, dat het door drukke werkzaamheden niet mogelijk was de no tulen ln druk te doen verschijnen. Mededeeling wordt gedaan van een groot aantal in gekomen stukken en verslagen. Door het Bestuur zal gesteund worden een actie van de Vereeniging van Ned. Oliefabrikanten om in plaats van Aznerikaansche Koeken, Zaansche koeken te ge bruiken. De heer Ir. De Vries betreurt in het adres van de genoemde vereeniging de zinsnede dat in verband met den steun aan de akkerbouwers als tegenprestatie het betrekken van inlandsche artikelen dient te worden ge steund. Wel merkt spr. op, dat in kwaliteit en prijs de inlandsche koeken kunnen concurreeren met de buiten- landsche en dat zijn ten slotte de motieven waarom de veehouders ze zullen prefereeen boven de buitenland- sche artikelen. Aan het Bestuur wordt overgelaten, of een bijdrage zal worden beschikbaar gesteld, om ter nagedachtenis aan Prof. Dr. J. Poels een gedenkraam in een gebouw in de Rijksseruminrichting te doen aan brengen. Het mond- en klauwzeer. Uit den mond- en klauwzeerstaat blijkt, dat het mond- en klauwzeer belangrijk toeneemt, vooral in Zuid- Holland, waar de ziekte wekelijks toeneemt. In de week van 22 Febr.1 Maart waren er in Noord- Holland 4 gevallen in 4 gemeenten, in Zuid-Holland 13 gevallen in 12 gemeenten, in de week van 1—8 Maart in N.-Holland 3 gevallen in 3 gemeenten, in Z.-Holland 19 gevallen in 17 gemeenten; in de week van 815 Maart in N.-Holland 9 gevallen in 7 gemeenten, in Z.-Holland 36 gevallen in 23 gemeenten. Door den secretaris wordt er op gewezen vooral voor zichtig te wezen, en spr. wijst op den a.s. te houden grooten fokveedag te Hoorn. De heer Jb. Kaan, Wieringerwaard. maant ook aan vooral bij den aankoop van vee voorzichtig te wezen. Goedgevonden wordi dat het Bestuur zijn houding zal bepalen als de weldetijd aanbreekt. De rekening van den coöperatieven aankoop wordt, overeenkomstig het advies der finantieele commissie, goedgekeurd. Benoemingen. In de plaats van den heer W. Jimmink Hz. te 't Zand (niet herkiesbaar) wordt tot bestuurslid gekozen de heer EEN ENORME SORTEERING in Crème, Ivoor en Wit. TAPIJT- en meubelhandel, Laagzijde B 32 - Telefoon 87, G. Appel te Sint Maartensbrug, die de benoeming aan vaardt, Tot leden van de commissie tot het nazien van de re keningen over 1931 worden benoemd de heeren K. Posch, Schellinkhout, G. Appel, Zuid-Zijpe, J. Wagenaar, Span broek; tot plaatsvervangers de heeren C. Kramer Glijnis, Stompetoren, C. de Wit, Texel, G. Blokker, Opperdoes, Het jaarverslag over 1930 wordt door den secretaris gelezen. We vermel den eruit: De netto-winst van den Coop. aankoop be droeg f 45.19, welke bedrag is gestort in het reservefonds Bij den Bond waren aangesloten 34 fokvereenigingen, tezamen tellende 680 leden, veefokkers, en bovendien 77 personen. In het begin 1931 is opgeheven de vereeni ging te Schoorl, en nog wordt getracht de vereeniging te Uithoorn te behouden. Onjuist wordt genoemd dat de jonge boeren zich niet algemeen bij de organisatie aansluiten, wat een verlies voor die personen en ook voor de veefokkerij wordt geacht. De rekening van den Bond sloot met een batig saldo van nihil, het fonds voor de fokveedagen bedroog f 1337.79. Ingeschreven waren 1349 dieren van erkende afstamming, 838 zonder erkende afstamming. Voorts 943 twinters van erkende afstamming, 781 zonder erken de afstamming, 555 derdekalfkoeien van erkende af stamming, 645 idem zonder erkende afstamming, aan oudere koeien 793 van erkende afstamming, 1492 zonder erkende afstamming. Er waren 7396 dieren met volle dige melklijsten, waarvan 3640 van erkende afstamming. Bovendien werden 1607 melklijsten binnentijds afgebro ken, zoodat er 8965 dieren ln het melkonderzoek waren gestoken. Er waren 11738 melkkoeien in het bezit der leden, zoodat een belangrijk kwantum niet in het melk onderzoek is opgenomen. In gebruik waren 199 één-jarige stieren, 10 drie-jari gen en 7 oudere stieren. Spr. wijst op het gevaar dat grootendeels éénjarige stieren worden gebruikt. Er wer den 10913 dekkingen geregistreerd. Het percentage ge schetste kalveren was beter dan vorig jaar. De totale kosten bedroegen f 31852.54, of per lid-vee houder f 46.84,. een volledige melkstaat kost f 4.28. Spr. wekt tenslotte op om krachtig mede te werken aan het welslagen van de grooten centralen fokveedag te Hoorn in 1931. Naar aanleiding van het jaarverslag merkt de heer Ir. De Vries op, dat inderdaad de toestand van de geor ganiseerde fokkerij stationnair blijft, maar omdat Jong* boeren zich niet aansluiten, kan achteruitgang niet ach terwege blijven. Het zal noodig zijn, hieraan bijzonders aandacht te wijden. Spr. bepleit ten zeerste de deelname aan de productiecontrole en die zullen de zuivelfabrieken in hooge mate dienen te bevorderen. De heer P. Stapel Cz., Hoogkarspel, onderschrijft het betoog van den heer Ir. De Vries. Alles moet worden gedaan, ook door de jongere boeren, om het bedrijf to verbeteren. De Voorzitter deelt mede, dat de commissie, ingesteld ter bevordering van de vereenvoudiging der administra tie, deze quaestle onder de oogen zal zien. Ook zal ds aandacht geschonken dienen te worden aan het feit, dat men zich te veel toelegt op het fokken en verkoopen van stieren en waardoor dikwijls teleurstelling ontstaat. De secretaris merkt op dat hij in algemeenen zin heeft gesproken, er zijn ook jonge boeren, die spr. tot de beste leden van den Bond rekent Ais regel houdt men zich niet bezig met den opfok van stieren. Hierna wordt gepauzeerd. Opbrengst-verschillen en de tegenwoordige richting Jn onze Rundveefokkerjj. Door den heer C. Zwagerman, rijkszuivelconsulent te Middelburg, wordt hierna een inleiding gehouden over „Opbrengst-verschillen en de tegenwoordige richting in onze Rund veefokkerij." Voor deze inleiding verwijzen we naar het le blad. De interessante rede had groote belangstelling bij de vergadering. De heer E. Koster, secretaris, wijst er op, dat de in leiding van den heer Zwagerman geheel was naar de gedachtengang. die spr. in de vorige vergadering in zijn inleiding over aanhouden v. stierkalveren heeft vastge- -egd. spr. had zich als enkeling verplicht gevoeld zijn meening naar voren te brengen, het propageeren van den ruimen bovenbouw. En dat spr. nu steun heeft gevonden >an een vooraanstaand man. die diepe studie heeft ge maakt. heeft spr. gelukkig gemaakt. Dat in de pro gramma's geen volledige melklijsten kunnen worden op genomen, blijkt in de praktijk niet anders mogelijk. De heer Ir. de Vries deelt mede. dat hij met de in zichten van den inleider sympathiseert en ze ook dic teert aan de leerlingen van de Rljkslandbouwwinter- school te Schagen. Spr. merkt echter op. dat in Noord holland hij de uitbetaling naar berekend vet de kilo grammen melk niet zijn verwaarloosd. Wat het beoordelingssysteem van afstamming exte rieur betreft, eenlge voorlichting is wel gewenscht en bij de centrale stierenkeuring wordt dat dan ook in Noordholland gedaan. Dat de stamboekleden ook het ex terieur trachten te verhoogen. is te begrijpen en spr. verwacht niet. dat ze daarbij de leden der fokvereeni gingen meekrijgen. De heer Zwagerman merkt op. dat de stuwkracht t® sterk gaat naar het formalisme. De Voorzitter dankt den heer Zwagerman voor zijn gehouden inleiding en is overtuigd dat de woorden weer klank zullen vinden. We staan voor een verandering in het fokvereenigingswezen en de door den heer Zwa german gegeven wenken zullen dan zeker worden ge bruikt. Hierna volgt sluiting.

Schager Courant | 1931 | | pagina 9