Alieieti Bitits- STIIMEi „IE LELIE". SCHEI Mminiit-Lulliifllil SCHOONMAAKTIJD Uitgevers: N.V. v.L TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Chr. Gymnastiekvereniging „EXCELSIOR" ma Bij slechte tijden speciale prijzen!! Plaatselijk Nieuws. Bekendmakingen. Dinsdag 31 Maart 1931. SCHAGER 74ste Jaargang No. 8841 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag cn Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f180. Losse nummers 6 cent. ADVEH'IEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1 10, iedere regel m/rr 20 cent (bevvijsno. 4'-'Iers worden naar plaatst nimte berekend. in begrepenGroot p DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Het Indisch congres te Karatsji. Het accoord-IrwinGandhi definitief goed gekeurd. Reuter seint uit Karatsji: Na een openbaar debat van drie uur, nam het Indisch Nationaal Congres een resolutie aan, waarbij het accoord tusschen den on derkoning en Gandhi gesloten wordt bevestigd, het doel van de onafhankelijkheid van Indië opnieuw wordt bevestigd, dè algeheele controle over leger, bui- tenlandsche zaken, financiën en belastingpolitiek wordt opgeëischt, en volledig vertrouwen wordt uit gesproken in Gandhi en deze benoemd tot leider der delegatie van het Congres naar de nieuwe Ronde Ta fel-conferentie. Gandhi spoedig naar Londen. Mahatma Gandhi deelde aan den correspondent van de „Evening Standard" te Karatsji heden mede, voor nemens te zijn, spoedig aan het hoofd der delegatie van het Indisch nationaal congres naar de Ronde Ta felconferentie naar Londen te vertrekken, teneinde den moesson te vermijden, waarschijnlijk reeds in Juni. Lijk in een kolenkelder gevonden. Noodlottig ongeval in een kantoor te Am sterdam. In de Eerste Oosterparkstraat te Amsterdam is een Woningbureau gevestigd. Een 38-jarige vrouw ging Za terdag, naar zij had medegedeeld, naar dat bureau om een woning te huren. Zij keerde niet naar huis terug. De familie informeerde bij het woningbureau, maar men zeide daar, dat de vrouw er niet was geweest, althans niemand had haar gesproken of gezien. De familie riep de hulp van de politie in, maar de vrouw werd niet ge vonden. Gisterochtend wilde iemand van het personeel van het bureau in den kelder kolen gaan scheppen. Tot zijn ontsteltenis vond hij daar het lijk van de vermiste vrouw Zij heeft blijkbaar, toen zij naar het kantoor van het woningbureau wilde gaan, een verkeerde deur, n.1. de kelderdeur (in de gang zijn vijf deuren) geopend en is naar beneden gestort. Zij had een grooten wond aan het hoofd en is vermoedelijk onmiddellijk dood geweest DOOR EEN LEEUW GEBETEN. In Burger's Dierenpark. Een bediende van Burgers' Dierenpark te Arnhem ftad zich Zondag tegen de voorschriften met den verzor ger van de leeuwen in een der leeuwenkuilen begeven Nauwelijks was hij binnen of een der leeuwen besprong hem en bracht hem drie beten toe aan de keel. Zijn met gezel wist hem te ontzetten. De jongeman werd voorloo- pig verbonden en naar het St. Elisabethgasthuis te Arn hem overgebracht. Zijn toestand is alleszins bevredigend. AARDBEIENVERVOER PER K.L.M. Gisteren werden de eerste vroege kas-aardbeien door bemiddeling van de K. L. M. naar Londen verzonden. ZEVEN MELLIOEN EIEREN OP ééN DAG! Aanvoer van de Coöp. Roermondsche Eier mijn. De aanvoer ter Roermondsche Coöp. Eiermijn bedroeg Maandag niet minder dan 7.000.000 stuks; vorigen Maan dag 6.500.000 stuks. Voorwaar een prestatie! HET GETIJ VERLOOPT. Bankroovers op de vlucht gedreven. Vier roovers, die Zaterdagmorgen een overval tracht ten te plegen op een filiaal van de National City Bank te New York, zijn van een koude kermis thuis gekomen (behalve een hunner, die niet thuis maar in de gevan genis terecht kwam). Er waren verscheidene klanten in de bank. toen de vier mannen binnenkwamen en hun gelastten de handen omhoog te houden. Eén bediende zette onmiddellijk de seinen in beweging, welke gelijk- tijdig het heele personeel waarschuwen en in en buiten het gebouw sirenes doen loeien. Een klant greep een zak met nickelgeld en sloeg er een der roovers mee op het hoofd. De.ze man werd gepakt, maar de anderen ontkwamen. Inval in een Amsterdamsch speelhuis. Vijf en twintig personen meegenomen. Zaterdagmiddag heeft de Amsterdamsche politie een inval gedaan in een perceel aan de Waalsteeg. Reeds geruimen tijd had zij vermoedens, dat er in dit huis gelegenheid tot hazardspel werd gegeven. Na nauwkeurige voorbereiding kon de politie er tenslotte Zaterdagmiddag toe overgaan een inval in 'liet speelhuis te doen. Alles ging hierbij zoo snel in zijn werk, dat nadat de politie de deur had geforceerd en in het vertrek stond, waar 'n 25-tal personen mei hazardspel bezig waren, vóór dat deze gelegenheid hadden iets te verbergen. Alle bezoekers van het speelhol werden meegeno men naar het bureau Warmoesstraat, waar bleek, dat er zich enkele zeer goede bekenden der politie onder hen bevonden. Vier arrestanten zijn in arrest gehou den om ter beschikking der Justitie te worden gesteld. Onder hen bevindt zich ook de eigenaar van het speelhol, die in donker Amsterdam den bijnaam van „de boeienkoning" draagt. HET AUTO-ONGELUK BIJ BLERIK. De overwegwachteres ontslagen. Met ingang van 27 Maart is de overwegwachteres, bekend door het vreeselijk auto-ongeluk bij haar wachtpost te Blerik, ontslagen uit den dienst der Ned. Spoorwegen. Zij heeft verzet aangeteekend bij het scheidsgerecht. OPHITSENDE GRAMOFOONPLATEN. In beslag genomen. Men meldt uit Berlijn: De officier van justitie heeft door het kantonge recht van Berlijn-midden zes gramofoonplaten in be slag laten nemen, uitgegeven door de proletarische gramofoonplatencentrale. De inbeslagneming ge schiedde wegens beschimping van de kerk, ophitsing, tot klassehaat en ongehoorzaamheid tegen de wet ten. MOORD TE DORTMUND. Tijdens het scheren neergeschoten. Uit Dordtmund: Toen Zondaguchtend de 26-jarige bakker Walter Feldhaus te Dortniund zich stond te scheren, werd hij neergeschoten. Uit de deuropening zijn twee scho ten op hem gelost, waarvan de eerste in het plafond terechtkwam, terwijl de tweede Feldhaus in het voor hoofd raakte. Korten tijd na overbrenging naar het ziekenhuis overleed hij zonder bij kennis te zijn ge- VN Feklhaus had op het punt gestaan voor de tweede maal in het huwelijk te treden, doch was van dit voor nemen teruggekomen, omdat hij ongunstige mede- deelingen had ontvangen omtrent den persoon en het verleden van zijn verloofde. In verband hiermee richt de verdenking zich tegen de verloofde van Feldhaus. Wordt LID van de te SCHAGEN. Contributie voor Jongens en Meisjes 25 cent per maand. Van 14—16 jaar 10 cent per week. 17 jaar en ouder 15 cent per week. Inlichtingen bij C. WISMEIJER, Stationsweg 97, Schagen. Vier menschen met bijlslagen gedood. In hun slaap overvallen. Zaterdagmiddag is te Engelsbrand bij Neurenberg een viervoudige moord ontdekt, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gepleegd moet zijn. Men heeft het gezin van den goudsmid Carl Zoll in den slaap overvallen en 4 personen met bijlslagen gedood, n.1. den 60-jarigen Zoll en diens 58-jarige vrouw, zijn 30-jarige gehuwde dochter, henevens haar 8-jarig zoontje. Haar andere kind, dat slechts 4 we ken oud was, is gespaard gebleven. Als vermoedelijke dader is de schoonzoon van Zoll in hechtenis genomen, die in onmin met zijn vrouw leefde, zoodat een echtscheiding aanhangig was ge maakt. De vrouw had in verband hiermede haar in trek bij haar ouders genomen. WOLLEN DEKENS 90 cent MOLTON DEKENS 25 cent BEDDENZAKKEN 30 cent PELUWSLOOPEN 12 cent SLOOPEN 6 cent WOLLEN WAGENVACHTEN fl.40 Weer een aardverschuiring in Zuid-Frankrijk. Dorp ton daele entrmimid. Naar uit Lyon wordt gemeld, heeft bij Bonneval in de omgeving van Valcnces een ernstige aardver schuiving plaats gehad, waardoor de gemeente Bon neval ernstig bedreigd wordt. Een groot deel van een naburig bosch is reeds tengevolge van de verschui ving vernield. De autoriteiten zijn in de bedreigde zone aangekomen. Er bestaat geen mogelijkheid de aardmassa's te stuiten. Een groot gedeelte der huizen in de gemeen te Bonneval is ontruimd. In den storm vergaan. Chineesch schip met 21 man aan boord vergaan. Volgens een bericht uit Shanghai is een van Sacha- lin komend Chineesch stoomschip met een beman ning van 21 koppen tij lens een wervelstorm vergaan. Het schip had geen radio aan boord, zoodat het geen noodseinen kan uitzenden. Een Japansch stoom schip heeft reeds verscheidene lijken van de beman ning opgevischt Voor 5000 kronen afgekeurd. Knoeierijen bij de keuring van plichtigen in Tsjecho-SIowakije. dienst- Te Kaschau in Tsjecho-SIowakije heeft men, naar Vaz Dias meldt, een groote zwendelaffaire ontdekt, waarbij dienstplichtigen tegen betaling van een be drag van 5000 kronen van hun verplichtingen worden vrijgemaakt. Op grond van inlichtingen, die ontvan gen waren, werd bij den officier van gezondheid dr. Martinek een huiszoeking verricht, waarbij men o.a. bundels bankbiljetten vond van 1000 kronen, tot be dragen van 17.000, IS.000 en 20.000 kronen, benevens enkele chequeboeken. In het nauw gebracht, bekende dr. Martinek bij het verhoor, dat hij een 20-tal jongelieden a raison van 1000 kronen per persoon voor militairen dienst had afgekeurd. Een en ander had tot gevolg, dat ook nog vijftien andere lieden gearresteerd werden. Het bleek toen, dat dezen de bemiddelaars bij deze obscu re affaire waren geweest. Zij vroegen voor het vrij maken van den dienst een bedrag van 5000 kronen, waarvan zij slechts 1000 kronen aan den officier van gezondheid afdroegen. De meeste verdachten ont kennen, dat zij iets met de zaak uitstaande hebben. HET NOORDEN. Zaterdagnamiddag werd in het Noord-Hollandsch Kof fiehuis een belangrijke vergadering gehouden van de onderafdeeling „Het Noorden", van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, onder leiding van haar Voorzitter Mr. D. Breebaart Kz.. burgemeester van Callantsoog, waar een 28 tal leden en belangstellenden aanwezig wa ren. In deze vergadering is vastgesteld een Ontwerp Amb tenarenreglement, dat aan alle gemeentebesturen in de tot het werkgebied dier onderafdeeling behoorende ge meenten ter vaststelling zal worden aangeboden. Ingevolge de Ambtenarenwet 1919, zal in elke gemeen te op 1 September 1931 een zoodanig reglement moeten bestaan, waardoor de rechtspositie der ambtenaren be langrijk worden versterkt, terwijl dit mede reeds is ge schied bij genoemde wet. Teneinde te komen tot een ontwerp, geschikt voor het soort gemeenten als deze, benoemde „Het Noorden" een studiecommissie bestaande uit de heeren Mr. Breebaart, Callantsoog, Voorzitter; A. Visser, Nieuwe Niedorp, A. de Ridder, Winkel, C. Keijzer en J. Baken, Anna Paulow- na, en C. Mol te Schagen, rapporteurs. De commissie heeft haar werk ter beoordeeling aan de ledenvergadering voorgelegd met gevolg, dat dit behoudens enkele wijzi gingen is vastgesteld en de gemeentebesturen zal worden aangeboden. Alvorens de vergadering te openen, herdacht de Voor zitter het overleden lid, wijlen den heer J. Breebaart, burgemeester van Hoogwoud. Tot penningsmeester werd benoemd de heer C. Mol te Schagen. De Zomervergadering zal dit jaar worden gehouden te Winkel. Door den secretaris, den heer A. de Ridder, secretaris van Winkel, werd het volgende verslag uitgebracht. Het is mij een genoegen U weder verslag te mogen uitbrengen van onze werkzaamheden in het afgeloopen jaar en dank te mogen betuigen voor veler vriendschap pelijke en welwillende medewerking. Naast veel dat ons aangenaam stemt moet helaas een plaats worden ge geven voor de gedachte aan de onverbiddelijke werke lijkheid van komen en gaan en 1930 bracht ons aan de groeve van wijlen den heer J. Breebaart Dzn., burge meester van Hoogwoud en mede-oprichter der onder afdeeling. Mede-oprichter, we stonden hier samen in 1908 en ruim 22 jaren is hij een ijverig lid geweest en namens de onderafdeeling heb ik aan de groeve van die werk zaamheid mogen getuigen. Het leven gaat voort en staat niet stil, ook niet bij de dooden en zijn plaats is weder vervuld en in hem die zijn plaats inneemt, hopen we een even ijverig lid te mogen begroeten. Het bestuur is samengesteld als volgt: Mr. D. Bree baart Kzn., Voorzitter; C. Haringhuizen, Vice-Voorzitter; J. Hartog, Penningmeester; A. de Ridder, Secretaris; B. J. F. Meijer, Vice-secretaris. TOELATING LEERLINGEN ÜX.O.-SCHOOL, O. L. SCHOOL EN BEWAARSCHOOL. Burgemeester en Wethouders van Schagen maken be kend, dat op 1 Mei a.s. de toelating zal plaats hebben van leerlingen tot de U.L.O.-school, de O. L. school en de Bewaarschool. De aangifte zal moeten geschieden bij de Hoofden der scholen vóór 20 April a.s.; zij kan mon deling of schriftelijk gesohieden, in het laatsto geval on der opgaaf van naam, voornamen, geboortedatum en naam en adres van den aansprakelijken persoon. Schoolboeken en leermiddelen voor de U.L.O. school worden dooi de gemeente gratis verstrekt Schagen, 27 Maart 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. Cornelissen. De Secretaris, Roggeveen. In de vergadering van 15 Februari 1930 werden de heeren B. J. F. Meijer en A. de Ridder als zoodanig her benoemd. In het afgeloopen jaar werden gehouden 3 bestuurs vergaderingen en wel op 30 Januari, 10 April en 24 Juli. Deze vergaderingen werden regelmatig door dezelfde le den bezocht en dienden voornamelijk ter voorbereiding van de zaken, welke in de ledenvergadering moesten worden behandeld. Er werden 3 ledenvergaderingen gehouden en wel op. 15 Februari (20 leden). Naast de jaarlijksohe werkzaam heden als rekening begrooting, verslag en bestuursver kiezing werd in déze vergadering een belangrijke lezing gehouden door den heer A. Visser van Nieuwe Niedorp,- over de Ziektewet, welke lezing in druk is verstrekt aan- de leden. De heer Mr. D. Breebaart hield daarna een eveneena belangrijke inleiding over de komende werkzaamheden en beoordeeling van de nieuw te volgen belasting-tech niek. 3 Mei (13 leden en 45 gasten). De goede gewoonte getrouw hielden we dit jaar onze zomervergadering te Anna Paulowna, met als attractie een bezoek aan de, bollenvelden in Breezand. Leden en hunne dames en voorts een gezelschap uit de onderafdeeling Den Hel dor van 33 personen, vormde een vroolljke schaar en de aangename wijze waarop we door het bestuur van Anna Paulowna werden ontvangen, verhoogde het genot. Los van ambtelijke zorgen is dien dag voor ons een waren Bondsdag geweest. 9 Augustus (7 leden). In deze vergadering werd be handeld de agenda der te houden afdeelingsvergadering en afgevaardigden benoemd. Ter bestudeering van hetf ingevolge de Ambtenarenwet vast te stellen Ambtenaren-1 reglement, werd een studieoommissie benoemd, welk© commissie tot taak kreeg, te ontwerpen een voor onze gemeenten passend reglement. Lezingen. Hiervan werd reeds melding gemaakt ia het voorgaande punt „Vergaderingen" Pogingen tot verkrijging van jaarwedde-verhooging der leden zijn niet ingesteld en klachten hebben cnm niet bereikt Het afdeelingsbestuur had zich na de toe gekende verhoogingen aan Burgemeesters, Secretarisv sen en Ontvangers, rechtstreeks tot de leden gewend Evenmin was het noodlg actie te voeren ter verkrij-- ging van premievrij pensioen, aangezien we met ge-j noegen mogen constateeren, dat in vrijwel alle gemeen ten ressorteerende onder da onderafdeeling, premievrij pensioen bestaat. -. Ter verkrijging van toelagen aangaande kosten van! zekerheidsstelling en tegemoetkoming in kantoorhuur voor ontvangers, werd geen tusschenkomst gevraagd en geen aanleiding gevonden daarvoor actie te voeren. Het Ambtenaren-Reglement is in studie genomen en hoewel dit in 1930 geen beslag meer heeft gekregen, zijn de werkzaamheden daarvoor aan de hand van ver schillende leidraden, waaronder ook het Bondsontwerp voortgezet Voor pogingen ter verkrijging van georganiseerd over leg zijn onze gemeenten over het algemeen te klein en het getal personeel te gering. De verhouding van ambtenaren tot bestuur was alge meen goed en vertrouwelijk, wanklanken hebben we niet gehoord en onbillijke behandelingen kwamen niet voor, zoodat tusschenkomst in dit opzicht niet noodig is geweest. Hadden we in 1930 de belangstelling van velen, het bestuur hoopt daarop van 1931 in niet mindere mat© te mogen rekenen en komt tot stand wat het bestuur wenscht, n.1. als adviseerend lichaam te mogen optre den bij de vaststelling van regelingen voor de ambte naren in dienst der gemeenten, dan zeker zal veel en belangrijk werk zijn te doen In het belang van de ge meente-ambtenaren en dan mag niemand meer aan onze ledenlijst ontbreken en het ledental dat thans 29 be draagt, aanmerkelijk doen «tijgen. „EXCELSIOR." Men deelt ons mede dat de Chr. Gymn.-Ver. „Excelsior** een damesafdeeiing heeft opgericht, dat het ook zal overgaan tot het stiohten van meisjes- en jongens-af- deelingen. Daar zij van oordeel is dat ook voor d® minstbedeelden, lichaamsoefeningen noodzakelük kun nen wezen, heeft zij haar contributie zoo laag mogelijk gesteld, opdat niemand behoeft buitengesloten te worden Toestellen zijn aangeschaft, zoodat zij met vertrouwen, de toekomst tegemoet kunen gaan. Voor nadere bijzon derheden verwijzen wij naar de advertentie, voorkomen de In dit blad. ONGELUK. Maandagmiddag heeft alhier een vrij ernstig ongeluk plaats gehad. Het personeel van den heer B. v. d. Ho ven was bezig met het plaatsen van een der stalen zij wanden bij de in aanbouw zijnde garage van den heep. G. Bras op de Dorpen. Op een gegeven oogenblik kon men deze niet meester blijven, waardoor het gevaarte voorover sloeg. Het trof hierbij den timmerman C. Tuin man uit Anna Paulowna op een der beenen, met het noodlottig gevolg, dat deze brak. Dr. Melchlor die spoe* dig ter plaatse was, legde een noodverband, waarna de getroffene per ziekenauto naar zijn woonplaats is ver voerd. BEVORDERD. Aan de Ambachtsschool te Den Helder verwierf C. Smit alhier het diploma als machinebankwerker. Voorts werden de volgende leerlingen bevorderd: F,

Schager Courant | 1931 | | pagina 1