Alieneti Nitiws- De aardbeving in Nicaragua. Radioprogramma Uitgevers: N.V. v.h. TRAPHAN Co., Schagen. Eerste Blad. Duizenden slachtoffers. Uit onze omgeving. Donderdag 2 April 1931. SCHAG 74ste Jaargang No. 8843 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerst uitkomend nummer gep'aant POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f180 Losse nummeis 6 cent. ADVKR1KN- TlöN van 1 lot 5 regels f 1 10. ierleie regel riïeej 20' cent (bewijsno. irilw-'iepeni GrontPie letters worden naar plaatsi-uimie berekend. DIT NUMMEE BESTAAT DIT TWEE BLADEN. De stad Maragua een ruïne. Bijna de geheele bevolking dakloos. Wanhoop en ellende. Het aantal dooden nog onze ker, maar bedraagt misschien 2500.De branden woeden voort. Volgens de berichten blijkt de aardbevingsramp in de Midden-Amerikaanschc republiek, Nicaragua, nog grooter te zijn dan aanvankelijk verondersteld werd. Het aantal dooden zou reeds ongeveer 1100 bedragen en men vreest dat dit cijfer nog aanmerkelijk zal stij gen. Het aantal gewonden wordt in de duizenden ge raamd. De branden te Managua duren voort. Er is bijna geen huis in de stad gespaard gebleven. Alle regee- rings- en gezantschapsgebouwen, benevens de bank en zakengebouwen zijn verwoest of afgebrand. Doordien er reeds bij het begin van de aardbeving een breuk in de waterleiding ontstond, was het on mogelijk het vuur te blusschen. Bijna de geheele bevolking is dakloos. De Amerikaansche marinepatrouilles die de stad doorkruisen, vinden onder de puinhoopen steeds nieu we gewonden, die naar het Amerikaansche hospitaal worden overgebracht., dat gespaard is gebleven. Gebrek aan water en levensmiddelen. De straten met vluchtelingen gevuld. In de geteisterde stad bestaat groot gebrek aan wa ter en levensmiddelen. Gisteren werden uit de Ver- eenigde Staten nog 2 vliegtuigen met doctoren, ver plegers en materiaal venvacht. Verdere hulp-expedi ties uit de Vereenigde Staten zijn ondenveg. De aangerichte schade wordt op ruim 62 millioen geraamd. De omvang van de ramp is niet te vergelijken bij de schade, welke door de laatste aardbeving van 1926 werd aangericht, toen slechts enkele huizen en het paleis van den staats-president verwoest werden. De regeering van Nicaragua heeft voor het aardbe- vingsgebied van Managua en omgeving den staat van 'beleg afgekondigd. De orde wordt gehandhaafd door marine-soldaten, matrozen en de nationale garde. De straten zijn met vluchtelingen gevuld, die door een paniek bevangen uit de brandende stad trachten te komen. Tengevolge van de brandende puinhoopen is het echter ternauwernood mogelijk, langs de straten te gaan. Door den brand en de algemeène verwarring is het nog steeds onmogelijk, het aantal slachtoffers nauw keurig vast te stellen. Toen de brand tengevolge van de aardbeving op Qiet marktplein uitbrak, was dit vol vrouwen en kin deren. Van hen zijn cr ten minste 35 verongelukt, doordat de huizen op hen neerstortten. De gendarmerie heeft nog getracht den brand te be perken door met dynamiet gebouwen in de lucht te laten vliegen, maar wegens gebrek aan dynamiet is dat niet gelukt. 150 Gevangonen omgekomen. Onbeschrijfelijke tooneelen hebben overal in de stad plaats gehad, vooral ook in de gevangenis, die geheel verwoest werd. Gedurende de aardschokken stortten muren en plafonds neer, honderden gevange nen onder zich bedelvend. Voor zoover thans bekend, zijn 150 gevangenen onder de brokstukken bedolven en om het leven gekomen. In en op de puinhoopen ziet men overal lijken liggen. Voorts werden, zooals wij reeds meldden, vele menschen gedood, die zich op de markt bevonden. Twee lieden van reddingsbri gades, die poogden gewonden te redden, moesten deze daad met den dood bekoopen; zij kwamen in de vlammen om. Managua een beeld van wanhoop en ellende. De door aardbeving en brand geteisterde, ja vernie tigde hoofdstad van Nicaragua, was vóór de ramp, op één na de volkrijkste stad des lands. In 1928 bedroeg het zielental 60.000. Managua is gelegen aan den zui delijken oever van het meer van Managua. De ont wikkeling van de stad nam een groote vlucht, sinds 1855, toen als resultaat van de voortdurende wrijving tusschen de oudere steden Lcon en Granada, een der de stad Managua werd aangewezen als hoofd stad van de republiek. Thans is de stad één puinhoop, een beeld van wanhoop en ellende. Ontzettende moeilijkheden levert hot reddingswerk op, seint Reuter. De lucht was vervuld van het gekerm der gewon den, die vastgeklemd lagen tusschen stcencn en bal ken. De Amerikaansche mariniers begaven zich moe dig tusschen de smtulendc ruïnes, zoo vertelde een ooggetuige, om hulp te verleenen. In de straten stortte de eene muur na de andere neer en voortdurend ver- koorden de redders in gevaar. Zij hielden als het ware een wedloop met de vlammen, die zij onverschrokken poogden hun buit te ontrukken door de menschen uit de huizen te bevrijden, voor zij door het snel nade rende vuur zouden worden aangetast. Geneesheeron en verpleegsters hebben staaltjes van buitengewonen nioed en uithoudingsvermogen aan den dag gelegd bij het verzorgen der gewonden. Zooals men zich herinnert, heeft in December 1926 eveneens een aardbeving in Managua plaats gehad, ech er veel minder hevig dan thans. Toen werden slechts enkele huizen en het paleis van den president verwoest. Een overzicht van de ramp vanuit een vlieg iuig. De New-Yorksche ochtendbladen publiceeren eenige mededeelingen van overlevenden van de ramp en ook het rapport van een Amarikaanschen marine- vlieger, die van Managua naar Corintbo is gevlogen. Deze schilderde in bijzonderheden de vreesclijke too neelen, die zich hebben afgespeeld, de algeheele ver woesting der stad en de pogingen om de onder puin hoopen bedolven slachtoffers te redden Alle groote gebouwen in de zakenwijk zijn ver woest zoo vertelde hij, o.a. ook de gebouwen van de West India Oil Company. De dorpen in de omgeving zijn echter als door een wonder geen van.alle ernstig beschadigd: de ramp schijnt zich tot Managua be perkt te hebben Een groot aantal lijken van Ameri kaansche vrouwen en kinderen kon nog niet ge- identificeerd worden. Het was een angstwekkend ge zicht, zoo vertelde de vlieger verder, de geheele ver woeste stad te zien liggen, niet de telkens weer op flakkerende. vlammen en de donkere rookwolken boven dc stad. Kzeds 2500 dcoden? Volgens een te New York ontvangen bericht uit Managua hebben de aardschokken gisteren den ge- heelen dag aangehouden. l)e brand heeft den aehec- len nacht voortgeduurd en brak steeds weer uit, daar er gebrek aan water was om te blusschen. Volgens de laatste berichten zijn vele gewonden, die niet meer tijdig gered konden worden, in de vlammen omgekomen. liet reddi'ngs- en hulpwerk is onder leiding van Amerikaansche marinesoldaten in vollen gansr. Ook de nationale g.-ide, die onder leiding* van Ameri kaansche officieren slaat, is gemobiliseerd. Volgens sommige berichten zou het aantal dooden reeds to* 2500 zijn gestegen. Reeds 1100 lijken geborgen. Volgens de laatste te New York gister ontvangen berichten zijn in het aarIbevingsgcbied van Nicara gua thans 1100 lijken geborgen. Men vreest dat het aantal slachtoffers nog aan zienlijk zal stijgen. Het aantal gewonden bedraagt naar schatting meer dan 10.000. Geen enkel bewoonbaar gebouw meer in Managua. Uit Managua wordt gemeld: De totaal in puin ge storte stad is nog steeds een prooi der vlammen. In de eene wijk is het vuur nauwelijks bedwongen, of het laait opnieuw in een andere wijk op. De stad zal geheel opnieuw moeten worden opgebouwd. Alle beschikbare menschelijke krachten zijn ge mobiliseerd. om den vuurhaard te bestrijden en de gewonden uit de brandende ruine te redden. Voor zoover bekend bevindt zich in heel de stad geen enkel bewoonbaar gebouw meer. Ook de presi dent der republiek heeft zijn paleis moeten verla ten om in een tent een onderdak te vinden. Een geluk mag het heeten, dat een groot aantal ambtenaren en een aanzienlijk percentage der be volking de stad reeds verlaten had. om de goede week elders door te brengen, anders was het aantal slachtoffers nog grooter geweest. (Zie voor verdere bijzonderheden elders in dit no.) Vrijdag 3 April. HILVERSUM (288 M.) V.A.R.A. 9.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Voordracht door Mevr. Francien KootGerretse; 10.30 Voor de Zieken; 11.3012.00 Gramofoonmuziek. A.V.R.O. 12.002.00 Concert door het Omroep-Orkest .o.l.v. Nico Treep. Ferdinand Kloek (orgel); 2.002.30 Gramofoon muziek; 2.302.45 Dag wijding door Ds. L. C. W. Eke- ring; 2.454.00 Gewijd Concert door „Schola Cantorum" o.l.v. Hubert Cuypers. V.A.R.A. 4.00 Orgelspel door Johan Jong; 4.30 Na Schooltijd; 5.15 Zang en piano, afgewisseld door Gramofoonmuziek; 6.00 Vooravondconcert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 6.50 Actueel allerlei uit de Arbeidersbeweging; 7.058.00 Vervolg Concert. V.P.R.O. 8.15 Kerkuitzending uit de Vrije Gemeente te Amster dam. Spreker Ds. W. Banning; pl.m. 9.15 Concert. Me dewerking van To v. d, S'.uijs (zang), Jan Keessen (viool), Anton Tiere (orgel). VARA 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) N.C.R.V. 8.309.40 Morgenwijding door Johannes de Heer; 10.30 11.0 Kcrte Ziekendienst; 11.0012.00 Gramofoonmuziek; 12.00—32.30 Politieberichten... 12.30--2.00 Concert door Kwartet; 2.002.30 Gramofoonmuziek; 2.303.00 Lezen van Clir. Lectuur; 3.004.30 Concert; 4.305.30 Kinder uurtje; 5.305.45 Verzorging van den zender; 5.456.30 Orgelconcert uit de N. Z. Kapel te Amsterdam door J. F. Rootlieb; 6.307.00 Causerie over: „Welke een jarige bloemplanten zaaien we in April en Mei", door A. J. Herwig; 7.007.15 Gramofoonmuziek; 7.157.30 Politieberichten; 7.30 Kerkdienst uit de Evang. Luth. Kerk aan het Spui te Amsterdam. Voorganger: Ds. J. P. van Heest; 9.009.15 Persberichten Vaz Dias; 9.15 11.00 Concert, te geven door „Het Gemengd Solisten kwartet; 11.0011.30 Gramofoonmuziek. Zaterdag 4 April. HILVERSUM (298 M.) V.A.R.A. 9.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Uitzending voor Arbeiders in Continu-bedrijven; 12.00 Middagconcert door het VARA-Septet; 12.45 Gra mofoonmuziek; 1.15 Onderbreking voor verzorging van den zender; 1.30 Openingsrede v. h. Paaschcongres der SD.A.P. te Arnhem door Jan Oudegeest; 2.45 Paedago- gisch Concert, m.rn.v. het Utrechtsch Stedelijk Orkest o.l.v. Evert Cornelis; 4.15 Cursus Duitsch; 4.45 Cursus Esperanto; 5.05 Radio-Volks-Universiteit: „De letter kunde als weerspiegeling van den Tijd"; 5.35 „Ons Huis een Tehuis" door T. Landré; 6.05 Gramofoonmuziek; 6.10 Henk van Laar spreekt over; „Natuurvrienden- tochten op de Veluwe"; 6.25 Gramofoonmuziek; 6.30 Literair halfuurtje door A. M. de Jong; 7,15 Toespraak door P. Hiemstra; 7.30 Lezing door M. Slyser. Onder werp: „De Film en de Arbeidersbeweging"; 7.50 VARA- Varia; 8.00 Viool-recital door Louis Zimmermann; 8.30 Concert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 9.10 Bestuursmededelingen; 9.20 Zaterdagavond-pro gramma. Met medewerking van het VARA-Orke3t. Teun de Klepperman en Willy Derby; 10.10 Persberichten van Vaz Dias; 10.20 Optreden van Willy Derby; 10.55 Ver volg Zaterdagavond-pragramma; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) K.R.O. 8.009.15 Morgenconcert; 10.00—11.30 Gramofoonmu- z'ek; 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Tijdsein: 12.01—12.15 Politieberichten; 12.15—1.45 Lunchconcert door het K.R.O.-Sextet; 1.45—2.30 Gramofoonmuziek; 2.30—3.00 Vragenhalfuurtje voor jeugdige personen; 3.00 —4 30 Kinderuurtje; 4.304.45 Technisch kwartiertje; 4.455.oo Verzorging van den zender; 5.006.00 Gramo foonmuziek; 6.00 Tijdsein; 6.01—6.15 Sportpraatje door S. P. J. Borsten; 6.156.35 Journalistiek Weekoverzicht door Paul de Waart; 6.35—6.45 Gramofoonmuziek; 6.45 7.15 Cursus Esperanto: 7.157.45 Lezing; 8.0011.00 Cabaretavond. Medewerkenden: het Cabaretgezelschap ,.De Witte Raaf', conferencier: Piet Holman. Het K.R.O.-Salon-Orke?t o.lv. Marinus van 't Woud; 11.00 12.00 Gramofoonmuziek. SPORT SCHOOI/VOETBAL. De school voetbalcommissie van den Noord-Holland- schen Voetbalbond district West-Frie3land, heeft de vol gende circulaire gezonden aan heeren hoofden en onder wijzers van lagere scholen in onze omgeving: De Noordhollandsche Voetbalbond is, evenals het vo rige jaar. voornemens in de maand April schoolvoetbal- wedstrijden te organiseeren. De commissie zou het zeer op prijs stellen, indien u uw medewerking zoudt willen verleenen, opdat één o! meer elftallen uwer school aan deze wedstrijden zouden kunnen deelnemen. Wij zijn gaarne bereid alle ge- wenschte inlichtingen te verschaffen en vernemen gaar ne uiterlijk 15 April of uw school aan deze wedstrijden, te houden op het terrein der vereen. „Sparta" te Scha gen, deel wenscht te nemen. De wedstrijden worden ge speeld op Woensdag en Zaterdagmiddagen. Hieronder volgen eenige wedstrijdbepalingen 1. Leerlingen beneden 11 jaar worden niet toegelaten, tenzij ze leerling der 5e klasse zijn en hun medespelen noodig is om de school met een elftal te doen uitko men. 2. Leerlingen, die om gëzondheidsi'edenen van het on derwijs in lichamelijke oefening zijn uitgesloten of vrij gesteld. mogen niet voor deelneming aan de schoolwea- strijden worden opgegeven. 3. Duur der wedstrijden 1 uur, finale 1.30 uur. Kleeding en schoeisel geen verplicht tenue. 5. Gespeeld wordt volgens bekersysteem. Gaarne ontvangen we uw wenschen betreffende de sa menstelling van het programma, waarmee zooveel mo gelijk rekening zal worden gehouden. Gaarne uw antwoord spoedig wachtend en tot verdere inlichtingen steeds bereid, enz. enz. De club-schoolvoetbalcommissie voor West-Friesland van den N.H.V.B. W. D. Niestadt J. Sclilamilch W. Watertor L A N G E N D IJ K We vernemen dat in opdracht van Ged. Staten weer een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid van aflossing der in 1923 verleende tuinderscredieten. Op ongeschikter tijd kon dit al niet geschieden. Terzelf der tijd dat honderden tuinbouwers al weer moeten wor den geholpen, om het hoofd boven water te houden, komt men velen er van lastig vallen met een aandrang om aflossing der voorschotten. Daar er verschillenden zijn, die, nog met crediet van 1923 zittende, weer nieuwe credieten hebben gekregen, zouden deze dus kunnen die nen om de oude af te lossen. Dit mag natuurlijk niet. Deze controle van Ged. Staten in dezen tijd van crisis lijkt ons zoo ontactisch, dat het de menschen wel ture- luursch moet maken. We verwachten, dat de controle weinig resultaat zal hebben. De heer W. Balk, secretaris van de Provinciale com missie uit de Veilingen in Noord-Holland, is reeds enkele weken ongesteld, zoodat hy zijn werkzaamheden niet kan verrichten. Als loco-secretaris is aangesteld de heer Jb. Glas te Broek op Langendijk, die o.m. belast is met de controle der tuinderscredieten. Nu de landhuur door vele pachters moet worden be taald, blijkt er nog heel wat land „los" te komen, daar er verschillenden zijn, die de huur niet kunnen betalen zoodat in de meeste gevallen het land niet wordt inge huurd. Door een en ander zijn de landpachten buitenge woon sterk gedaald, zoodat men thans met gemak ak kers huren kan tegen de helft en minder dan wat bij de vorige pacht werd betaald. Het blijkt dus, dat zij gelijk hebben gehad, dat ook zonder een organisatie van land- pachters de pachtprijzen wel zouden dalen en we] als natuurlijk gevolg van de lagere opbrengst van den grond. ZUIDSCHARWOUDE. Tot bestuurslid der banne is gekozen de heer Jb. Kroon. De Kerkvoogdij heeft goedkeuring verkregen van het hooger kerkelijk college tot verkoop van het water langs het Kerkepad aan de gemeente. De kolfwedstrijden van den Noordhollandschen Kolf- bond zullen de volgende maand te N. Niedorp worden gehouden, waar ook de Nationale wedstrijden van den Nederlandschen Kolfbond zullen plaats hebben. OUD KARSPEL. wvunuen voorwerpen: Een zaklantaarn, belasting- plaatje en een zwarte portcmonnaie. Inlichtingen verstrekt de gemeente-veldwachter. Tot de openbare lagere school zijn 19 nieuwe leer lingen toegelaten, terwijl 8 de school verlaten hebben. NOORDSCHARWOUDE. Het zal 2en Paaschdag in „Concordia" alhier een ge zellige avond worden. „De Witte Raaf" uit Amsterdam treed op met verschillende schitterende scènes in revue- stiil. De Nederl. bladen zijn vol lof over deze voorstelling Wij kunnen een ieder aanbevelen dezen moolen avond bij te wonen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven over de maand Maart 1931. Geboren: Jacob Hendrik, zoon van C. Vijzelaar en van M. G. Gerritsen. Pieter Jacob, zoon van P. Kloosterboer en van A. Maakal. Overleden: Diena Poeser, oud 82 jaar, weduwe van Nicolaas Akerboom. Arie Blom, oud 39 jaar, ongehuwd. Ondertrouwd: W. Klingeier, oud 26 jaar, fabrieks arbeider, wonende te Zuidscharwoude en E. Hollen- berg, oud 18 jaar. Getrouwd: Geene. Z IJ P E SCHAGERBRUG. Bij beschikking van den Minister van Justitie d.d. 27 Maart 1931, no. 933 is aan de afd. Zijpe van de Holl. Mij. van Landbouw toestemming verleend tot het houden van een lotery ter gelegenheid van de in September a.s. te houden landbouwtentoonstelling en paardenmarkt. 'T ZAND. Dinsdagmiddag pLm. 4 uur is hier vlak achter het dorp n.1. op het land van den veehouder J. van Dam, een vliegtuig van het kamp de Kooij, gedaald. Het betrof hier een noodlanding wegens benzinegebrek. Het vlieg tuig kwam van Waalhaven gevlogen en de piloot ver klaarde dat hij reeds boven Alkmaar in de gaten kreeg, dat het mis zou loopen, daar daar de reservetank reeds begon te werken, hij was echter tot het uiterste doorge vlogen, doch slechts enkele kilometers van de veilige haven was zijn schip gestrand. De machine is vrij ge lukkig terecht gekomen, hing slechts even over in een greppel, doch van opstijgen was geen sprake, zoc J. men vanuit de Kooij de machine heeft gedemonteerd deze per auto naar het kamp is vervoerd. BURGERVLOTBRUG. We verwijzen onze lezers naar een advertentie in c' no. waarin een avond wordt aangeboden bij den heer De Nijs, alhier. w I E R 1 N G E X ARBEIDSGESCHIL IN DE WIERINGER- MEER. Betreffende de arbeidsgeschillen in den Wieringermeer- polder kunnen we nog melden, dat op de oude voor waarden zal worden doorgewerkt tot Woensdag na Paschen, dus 8 April. Gehoopt wordt, dat dan een re geling getroffen zal zijn. De hier aanwezige extra politiemacht is weer vertrokken. Vanuit den Wieringermeerpolder zijn de eerste telegrammen verzonden en telefoongesprekken gevoerd, vanuit het op j.1. Woensdag opengestelde telefoon-hulp- kantoor nabij Sluis I. Telegrammen werden gezonden aan den Directeur-Generaal P.T.T., den Minister van Waterstaat e.a. Voor de daar woonachtige en werkzaam zijnde personen weer een heele verbetering. DEN OEVER. A anbesteling Zuiderzeewerken. Op Woensdag 29 April a.s. des voorm. te 11 uur, zal door den Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken onder goedkeuring van den Minister van Waterstaat, in het Gebouw der Zuiderzeewerken, Zeestraat 102 to 's-Gra- venhage worden aanbesteed: het verhoogen van een gedeelte van de waterkeerlng voor Harlingen. gelegen tusschen de Nieuwe Willemshaven en de Zuiderhaven, met bijkomende werken (Bestek 115 Z.W.) Raming f 125.000. CALLANTSOOG Woensdag 8 April a.s. wordt in het lokaal van den heer P. de Haan, des namiddags tusschen 12 en 2 uur voor den polder Callvtsoog een heemraad gekozen we gens periodieke aftreding van den heer Jb. Stammes. De datum der Gemeenteraadsverkiezing voor deze gemeente is bepaald op 17 Juni a.s. Burgerlijke Stand over de maand Maart 1931. Geboren: Meindert Johannes, zoon van Arie Wijn gaard en van Klaartje Hoep. Overleden: Willem Govers, weduwnaar van Trijntje Zeeman, eerder van Dieuwertje Zeeman, oud 89 Jaar. Bevolking over Maart: Ingekomen: J. Ellen en gezin vhn Den Helder; F. H. Stijgers en gezin van Zijpe; M. de Boer van Den Hel der; J. Schoorl en gezin van Schager; J. J. Manneveld en gezin van Zijpe; G. van der Werff van V/ieringer- waard; E. ten Napel van Ambt Vollenhove; P. ten Boc- keal en gezin van Zijpe; J. Grlekspoor en gezin van Zijpe; J. Beun van Zijpe: W. Haisma van Ooststelling- werf; H. van der Vaart en gezin van Den Helder. Vertrokken: J. Breen en gezin naar Den Helder: A. Bergmans naar Schagen; L. Duinkerken naar Zijpe» P. J. van Mullum naar Den Helder.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1