Ruwe en Roode Handen door koude, door schoonmaak of ander werk, Predikbeurten. Hei gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. moet men vooral 's avonds inwrijven met Purol. dan zijn ze reeds den volgenden morgen weer gaaf en zacht Purol in doozen van 30, 60 en 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. W I E RIN G E RWAARD Bij onderhandsche aanbesteding ten overstaan van den architect, den heer Chr. Dekker te Schagen, is de bouw van een boerderij voor den heer A!b. Kaan in de Bocht gegund aan den heer K. Kreijger te Oudesluis. Het zijn niet alleen voetbal en paardrijden, die zich in de belangstelling van sportlievend Westfriesland mo gen verheugen, ook de motorsport begint zich meer en meer te ontwikkelen, wat blijkt o.a. uit het hier en daar opduiken van motorsportvereenigingen. Zoo is ook hier ter plaatse dezer dagen opgericht (voorloopig met 20 leden, motorrijders uit Wieringer- waard en Omstreken) een motorclub onder den naam M.C.W.W. Motor-Club Wieringerwaard). Het doel is door het houden van toertochten en betrouwbaarheids- ritten de motorsport te beoefenen en te propageeren. Dit laatste niet het minst door voor oogen te houden de leus: „Rijdt motor, doch rijdt beschaafd". De eerste clubtocht zal worden gehouden op den 2den Paaschdag, in den vorm van een kalmen toerrit over een afstand van pl.m. 80 K.M. Dinsdag na de stierenkeuring alhier werden nog 3 afgekeurd, 1 niet gekeurde en 1 goedgekeurde stier ver kocht, met bestemming naar 't Gooi. De goedgekeurde 2-jarige stier van den heer J. A. Mooij was niet Frans Jan 10, doch Frans Max 40. SINT P A N C R A S GEMEENTE SINT PANCRAS. Goboren: Jan, zoon van Gerrit Leegwater en Neeltje Tromp; Aaltje, dochter van Klaas Kooij en Neeltje Vis ser; Grietje, dochter van Hendrik Goesinne en Clasina Cornella Stam; Andreas Franciscus Johannes, zoon van Jan Schuur en van Cornelia Geertrulda'van Dalen. Overleden: Jacob Bobeldiik Dz., oud 10 maanden; Maartje Balder, 32 jaren, echtgen. van Cornelia Kloos terboer. ANNA PAULOWNA In het gezin van S. Lips Is roodvonk geconstateerd. Het referendum over de groslijst, waarmee de afdee- ling S.D.A.P. dit jaar bij de Gemeenteraadsverkiezingen zal uitkomen, heeft tengevolge gehad, dat de dlfinitieve groslijst thans als volgt is samengesteld: 1. K. Keuris Azn., 2. Jb. van der Ham, 3. Jb. Raven, Jbzn., 4. L. Blaauboer 5. J. Dekker, 6. D. Krouwel, 7, H. Raven Azn., 8. Jr. Swierts, 9. J. Blaauboer, 10. J. J. Geluk, 11, Mevr. A Woudenberg—Langedijk, 12. G. Meu- leveld, 13. Alb. Noorden, 14. C. F. Polet GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Ingekomen personen: G. van Oenen, Emmen; P. Me- lius, Erica; Mej. T. van Kooten, den Helder; B. Lub- bers en gezin, Vlagtwedde; J. de Jonghe en gezin, Uit hoorn; S. Tijsen en gezin, Bovenkarspel; H. Siebenga, Smallingerland; S. T. van Dijk, Amsterdam; G. Nannls, en gezin, Oudorp; A. F. van de Veire, Zijpe; R. Olt- mans, Wieringen; G. C. C. van Hensbergen, Roosendaal en Nispen; J. Brouwers, Emmen. Vetrokken personen: Mej. C. M. Stalenhoef, Dimmen; Mej. G. Kooij. Oegstgeest; Wed. N. Steen—Weeland, Alk maar; J. List en gezin, den Helder; C. Kuijper, Barsin- gcrhorn; J. Kossen en gezin, Zijpe; Mej. Zon, den Helder Geboren: Maria Jacomina, dochter van Jac. Hengsdijk en M. Kramer; Geertrulda Cornelia, dochter van J. Ko ning en C. Sneekes. Ondertrouwd: J. O. van IJzendoorn en N. Koning, A. Raven en G. van der Ham. Getrouwd: K. Koning en T. de Smit. Overleden: Geene. Huldiging van Meester Raap. Bjj zyn afscheid van het onderwijs. Meer dan 40 jaren zich aan het onderwijs gewijd te hebben en buiten de school met zulke groote gaven op zoo velerlei gebied de gemeenschap gediend te hebben, met terzijdestelling van eigen gemak of voordeel, en dan maar zoo stilletjes, eenvoudig, zonder eenige op hef deze periode van zijn leven af te sluiten hij had het wel gewild, meester Raap, maar dat was toch onmogelijk! Wars van alle huldebetoon heeft hij niet van een officieel afscheid willen weten en dus moest naar een andere manier gezocht worden om hem toch te laten merken, hoezeer zijn werk gewaardeerd wordt en om tevens een aangename herinnering te verbinden aan den dag van afscheid, die anders alleen een dag van diepen weemoed voor hem geweest zou zijn. Toen nu bekend werd dat meester bij het afscheid nemen van zijn leerlingen hen wilde tracteeren en daartoe in een zaal vereenigen, had men de gelegenheid gevonden, waar naar men zocht Zoo was dan Woensdagmiddag het gezellige zaaltje van den heer W. Waiboer niet alleen door de kleinen ge vuld, maar waren daar ook burgemeester en wethouders met den secretaris, collega's, vrienden, oud-leerlingen en ouders aanwezig. Toen allen een plaatsje gevonden hadden, nam burge meester Lovink het woord om de volgende toespraak te houden: „Mijnheer en Mevrouw Raap, dames en heeren, jongens en meisjes. Mijnheer Raap. Het is vandaag 1 April en op dien dag gaan in deze gemeente de kinderen, die met vrucht de lessen in hun klas gevolgd hebben, tot een hoogero klasse over. Op dezen dag komen de nieuwe 'leerlingen, nog zoo lang mogelijk nageoogd door de be zorgde ouders, aan de hand van broertjes, zusjes of vriendjee, voor het eerst onder de leiding van het on derwijzend personeel. Op dezen dag verlaten de leerlin gen, die het zevende leerjaar hebben doorloopen de school, om opgeleid te worden voor de vakken hunner keuze en daarin bekwaamd, hun levensroeping te kun nen volgen. Met gemengde gevoelens neemt het hoofd der school van deze laatste leerlingen, die 7 jaren onder zijn leiding het onderwijs hebben gevolgd, afscheid, omdat hij de leerlingen kent, in hun zwakheden zoowel als in hun kraoht, en weet dat voor sommigen het leven nog al moeite zal brengen, terwijl anderen om het zoo maar eens uit te drukken er gemakkelijker door zullen rollen Maar vandaag is ook de beurt aan meester Raap zelf gekomen om de school en het onderwijs te verlaten en dat na 7 jaren, neen, na zes maal 7 jaren en gelukkig om geen andere reden, dan om een welverdiende rust te gaan genieten. Maar dit is het verschil met het ver trek der leerlingen en met meester Raap: van de leer- lingon wordt mete en vriendelijk woord en een handdruk afscheid genomen en meester Raap wil zelf maar in al le stilte, kon het zijn geheel, onopgemerkt, vertrekken, en dat nu, meester, kunnen wij u niet toestaan na zoo'n lange en eervolle loopbaan. Met ingang van 1 Januari 1889 werd de heer Nan Raap benoemd tot onderwijzer aan school I in deze ge meente en op 10 Juni 1902 volgde zijn benoeming tot hoofd van school III. Ruim dertien jaren hebt u als on- dorwijzer de gemeente gediend en bijna 29 jaren uw functie als hoofd der school vervuld en met Ingang van heden, 1 April, heeft de Gemeenteraad u met dankbe tuiging voor de bewezen diensten op de meest eervolle wijze uit uw ambt ontheven. Mijnheer Raap. Ik dank u in de eerste plaats voor uw vriendelijkheid om den datum van ontslag, welke aan vankelijk op 1 Februari was gesteld, te wülen verstellen tot 1 April, omdat het voor uw opvolger zoo veel ge makkelijker zal vallen, zijn taalt op te nemen met Ingang van het nieuwe schooljaar, en in de tweede plaats dank ik u voor uwe welwillendheid om toch goed te vinden, dat wij even afscheid van u komen nemen. Wij zullen het u niet lastig maken, doch konden het niet goedvinden, dat u na een diensttijd van 42 jaren zoomaar onopge merkt zonder eenige plichtpleging uw ambt, uw school en den Oostpolder zoudt verlaten. Namens de geheele gemeente dank ik u dan hartelijk voor alles, wat gij niet alleen voor het onderwijs gedaan hebt, maar ok vooral voor hetgeen gij voor de gemeen tenaren in al die jaren geweest zijt en gewrocht hebt. Ik zal niet trachten die verdiensten op te sommen, u niet herinneren aan hetgeen gij deedt toen in 1918 de overstrooming den Oostpolder weer een deel van de Zuiderzee maakte, ook niet wat gij voor den landbouw in het algemeen en voor de landbouwers in het bijzonder bebt boteekend, neen, ik wil alleen zeggen: gij waart een vraagbaak, een vriend en raadsman, even betrouwbaar aJs onbaatzuchtig. En nu heb ik zooeven gezegd, dat gij van de leerlingen wel met een gemengd gevoel afscheid neemt, omdat voor sommigen het leven nog wel eens moeilijk kan zijn,, wij daartegen zien u op dat gebied met alle gerustheid heengaan. Wij vreezen voor u geen moeite. Gij betrekt een knusse woning met veel zon en hier gaat het vooral om met een gade, die haar geheele leven aan u en aan haar gezin gaf. Want wij kennen ook Mevrouw Raap. 1 Mei 1905 werd Mej. AkkeAtema beonemd tot on derwijzeres aan school Hl en 15 Augustus 1909 werd haar op haar verzoek eervol ontslag verleend in verband met haar aanstaand huwelijk met het hoofd der school, den heer Raap. Ruim 4 jaren hebt u Mevrouw Raap, de ge meente officieel en bijna 22 jaren officieus gediend. Mevrouw Raap, Ik betuig ook U namens de gemeente onzen hartelijken dank voor alles, wat U in de school en vooral wat U in Uw huis voor de gemeente geweest zijt. Gij hebt Uw man de gelegenheid geschonken te kunnen doen, wat hij voor de gemeenschap gedaan heeft. Me vrouw Raap, met dank bied ik U als welkom in Uw nieuwe woning, deze bloemenmand aan en Mijnheer Raap, de Raad heeft mij opgedragen U namens de gemeente dit gouden harloge te overhandigen, waarin voorkomt de inscriptie: Aangeboden door de gemeente Anna Paulowna aan Nan Raap, bij zijn aftreden als Hoofd der O. L. School m, 1 April 1931. De Raad deed dat niet om bij U de herinnering leven dig te houden dat de tijd snel voorbijgaat, neen, de Raad heeft gewild, dat Git horloge U juist zou zeggen, dat de tijd die achter U 1'gt niet vruchteloos is voorbijgegaan en bij de gemeente in dankbare herinnering zal blij ven. Moge tevens d.'t horloge in de toekomst nog vaak dien goed besteden tijd in aangename herinnering bij U terugroepen. Mijnheer en Mevrouw Raap, wij hopen, dat gij beiden in welverdiende rust nog zeer veel gelukkige jaren samen in goede gezondheid moogt beleven. Een luid applaus volgde op de rede van den burge meester en nadat de kinderen op gebak en Ranja ge- tracteerd waren, werd voor hen 'n 3-tal zeer mooie, aar dige kinderfilmen vertoond. De grooten genoten mee met de kleinen en zeker niet het minst om de pret die deze hadden en de leuke opmerkingen die zij maakten. De heer V. Kaan voerde hierna voor de oud-leerlingen het woord. „Mijnheer Raap, neen meester Raap," ving spreker aan, „graag betuigt ge altijd hulde aan anderen, doch zelf wilt U er liever niet bij betrokken zijn. Daarom wil ik het niet lang maken, maar U toch zeggen, dat wij niet zullen vergeten, wat U in een reeks van 30 jaren voor ons bent geweest en voor ons hebt gedaan. Aan genaam is het me, U namens de oud-leerlingen een herlnneringsalbum t9 mogen aanbieden, waarin U naast een opdracht, een drietal foto's van de school en Uw huis en de handteekeningen van Uw oud-leerlingen zult vinden. Als aanvulling van het cadeau dat U van de gemeente heeft ontvangen, mag ik U ook nog dezen gouden horlogeketting aanbieden. Bij het uitzoeken van dit geschenk, waren wij Uw lijfspreuk: Eenvoud is het kenmerk van het ware (schoone), indachtig en we ho-, pen dan ook, dat hij naar uw smaak zal zijn." Nadat spr .ook nog een zilveren lepel en vork had overhandigd en meegedeeld had, dat men niet geslaagd was met het kiezen van een tuinbank, zoodat men den heer Raap verzocht uit een aantal illustraties zelf z'n keus te bepalen, eindigde de heer Kaan met den wensch: „We hopen, dat U gezeten op dien tuinbank, vele aange name herinneringen aan onze schooljaren mag hebben." Mej. A. DIepgrond, onderwijzeres aan school Hl, bood met eenige toepasselijke woorden een prachtige staande schemerlamp aan, als geschenk van het personeel en dé leerlingen, die dezen dag ook niet ongemerkt voorbij wilden laten gaan. De kinderen voerden hierna een drietal zangspelen op: De groote toovenaar, Jantjes paard en De dokters- visite en zongen een Afscheidslied, welke ingestudeerd waren onder leiding van Mej. Diepgrond en den heer Rijpma. Mevr. Kaan-Wilken verzorgde dee aardige piano begeleiding. Wat leuk waren die zangspelen, wat zongen ze dapper de kleinen! Hoe lief klonk het fijne stemmetje van den toovenaar (Guurtje Groenleer) en hoe grappig deden Jantje (Gerrit Meereboer) en de dokter (Jan Vergouwe). Nadat de heer B. de Vries nog gesproken had namens de collega's van den heer Raap, hem dankend voor de vriert schap, de medewerking en den raad, dien zij van hem mochten ontvangen, terwijl hij de gemeente geluk kig prees, die een intellectueel zoo hoog staand man in haar dienst heeft gehad, stond de heer Raap op om, met groote ontroering, zijn ontroering bedwingend, zich on geveer als volgt tot de aanwezigen te wenden. „Er is een dichter geweest, die zei: Als U 't hart tot spreken dringt, zoo spreek! Het hart noopt! Ik heb zooveel moois gehoord, gezien en ontvangen, dat mijn hart meer dan vol ia De dichter heeft er echter bij ge zegd: hou steek! En nu moet ik zeggen, al zal dat velen en vooral de kinderen vreemd schijnen, dat ik daar met geen mogelijkheid kans toe zie. Ik kan alleen zeg gen: ik dank u allen voor alles wat ge gedaan hebt en wil gaarne, nu het oogenblik van afscheid gekomen is, dat de kinderen mij nog persoonlijk gedag komen zeg gen". Zouden die kinderen het zoo vreemd gevonden hebben, dat hun meester, die hun anders met zoo'n gemak toe sprak, nu met een van aandoening verstikte stem bijna niets kon zeggen? We gelooven het niet ze waren doodstil en voelden er zeker iets van hoe het kwam, dat hun meester nu bijna nog „kleiner" was dan de kleintjes, die anders op dezen dag voor het eerst naar school komen. Elk der kinderen kreeg nog behalve een handdruk van meester, een versnapering en een foto van de eigen klas, waarna men een: „Lang zal hij leven" aanhief en uiteenging. Na een langdurige rustperiode zal „Ormenio" 2en Paaschdag wederom een uitvoering geven in de kleine zaal van „Veerburg". Opgevoerd zal worden „De koe koek", door J. Fabrlclus, van welken schrijver Ormenio reeds meerdere keeren stukken heeft opgevoerd. „De Koekoek" is een mooi tooneelstuk, zoodat den bezoekers zeer zeker een genotvolle avond staat te wachten. K OE G R AS JULIANADORP. Woensdagavond werd in een der lokalen van de O. L. school no. 1 alhier, de eindles gehouden van het eerste cursushalfjaar van den Landbouwwintercur- sus, die hiei georganiseerd is door de Afdeeling den Helder van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw onder leiding van de heeren Kager en Schroe- vers als onderwijzers. Behalve beide genoemde hee ren waren aanwezig Ir. G. Veenstra, waarnemend Rijkslandbouwconsulent en Directeur van de Rijks- landbouwwinterschool te Schagen, de heeren G. H. Böhmer, secretaris en C. J. Maters, penningmeester van do Afdeeling, terwijl de voorzitter van de Afd. tot zijn grooten spijt verhinderd was, tegenwoordig te zijn. Voorts waren alle 15 cursisten present en 1 oud cursist als toehoorder, benevens de schrijver van deze regelen. Hut eerste gedeelte van dezen avond werd geleid door den heer Kager en daarna door den heer Schroevers. Het door beide heeren in dezen cursus behandelde werd nu gerepeteerd en na afloop hiervan bleek ons overduidelijk dat de resultaten van dezen cursis zeer bevredigend waren te noemen, en dat de moeite aan dezen cursus besteed niet te- veigeefs is geweest, en goede hoop voor de toe komst geeft, dat van al deze opgedane theorie ook in de practijk gebruik zal worden gemaakt. Na afloop van het vragenstellen, werd door den heer Kager medegedeeld, dat het aantal cursisten den geheelen cursus stabiel op 15 is gebleven en dat de lessen steeds trouw zijn bijgewoond, iets wat wel even rp-g worde gememoreerd. Verder hoopt hij dat de jongelui aanstaanden herfst weer met even veel ambitie het 2e halfjaar van den cursus zullen volgen en zegt voorts met deze woorden afscheid te willen nemen. Ir. G. Veenstra zegt met genoegen naar de ant woorden van de jongelui te hebben geluisterd, en drukt hun eveneens op het hart ook in den volgenden cursus hun best te doen, opdat aan het einde daar van aan ieder het diploma kan worden toegekend en dat het niet zoo zal zijn zooals spr. kort geleden medemaakte dat van 18 cursisten er 5 niet voor in aanmerking konden komen. Dat is niet pleizierig voor spr., maar allerminst voor de betrokkenen zelf. De heer G. H. Böhmer heeft eveneens met genoe gen naar een en ander geluisterd en zegt de leeraren dank voor de bestede moeite aan dezen cursus be toond, en sporrt de jongelui aan, hunne aanteekenin- gen zoo af en toe nog eens in te zien, om van een en ander nog een beter inzicht te krijgen. Tenslotte zegt de heer Kager alle belangstellenden en de jongelui dank voor hunne tegenwoordigheid en vooral voor de goede en vriendschappelijke samen werking die hier bij dezen cursus is ondervonden. En hiermede was de eerste helft van den cursus afgesloten. HEERHUGOWAARD Bij de gister gehouden aanbesteding van het bouwen van een lagere school voor jongens met zeven klasselo kalen en gymnastieklokaal op een terrein aan de Java- straat en het Javaplantsoen te Amsterdam was laagste inschrijver P. Bot alhier, met f 56.546. VRIJDAG 3 APRIL. NED. HERV. GEMEENTE te: Burgerbrug, geen dienst. St Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, zie Schagerbrug. Schagerbrug, nam. 7 uur, Ds. Witkop. Avondmaal. EVANGELISATIE te: Schagen, nam. 7% uur, de heer Van Voorst van A'dam. Breezand, nam. 7% uur, de heer Boon. ZONDAG 5 APRIL. NED. HERV. GEAEEENTE te: Barslngerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Burgerbrug, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, zie Schagerbrug. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. DIrkshorn, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Satans val. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Julianadorp, nam. 2 uur, Ds. Damsté. Huisduinen, nam. 7 uur, Ds. Damsté. Valkkoog, voorm. 9uur, Ds. Tinholt. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Litur gische dienst voor Jongeren. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Egmond-Binnen, voorm. 9% uur, Ds. Nobel. Heerhugowaard en Veenhuizen, geen dienst. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Hoogwoud, nam. 7 uur, Ds. Hamilton. Avondmaal. Oude Niedorp, geen dienst. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Boeke. Winkel, geen dienst. Warmenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Oudkarspel, voorm. 10 uur, Ds. Van Baaien. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen,' voorm. 11 uur, de heer Prinsen van Amster dam. Paaschcollecte. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 8% uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2Vi uur, Preeklezen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer Akse v. Fe verwijk. Nam. 7 uur, de heer Akse. MAANDAG 6 APRIL. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Enklaar. Haringhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Burgerbrug, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluis. Huisduinen en Julianadorp, geen dienst. Westerland, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Egmond a.d. Hoef, voorm. 9% uur, Ds. Nobel. Koorzang. Heerhugowaard en Veenhuizen, geen dienst. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Jellema. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Burgervlotbrug, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Avondmaal. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, Ds. C. J. van der Graaf uit Nijp kerk. Bevestiging nieuwe lidmaten. Breezando, voorm. 10 uur, de heer Boon. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer Brasfer, v. Helder. Dreigende staking in het Roergebied. Een groote actie op touw gezet. De stemming is uiterst verbitterd. V.D. verneemt uit Bochum: Tengevolge van de opzegging door de werkgevers van het looncontract in de metaal- en kolen-industrie voor de industriegroep Noord-West is de toestand in het Rijn-Westfaalsch-industriegehied zeer gespan nen. De revolutionnaire v ak vereen igingsorganisaties hebben tezamen met den communistischen mijnwer- kersbond een groote actie ingezet voor een staking van mijnwerkers en metaalarbeiders in het Roerge bied. Overal ziet men de stakings-oproepen der commu nistische organisaties. Men vreest, dat ondanks de gematigde actie der andere vakbonden de communisten een groot deel der arbeiders voor hun stakingsplannen zullen win nen, want de stemming in 't Roergebied is uiterst ver bitterd. De communistische eischen zijn: handhaving van de loonen en verkorting van den arbeidstijd tot 7, resp. 6 uren per dag. Wanneer het in het N.W. industriegebied tot een conflict komt, zullen hierbij een half millioen arbei- deirs betrokken zijn. Hoezeer het radicaliseeren van de arbeiders in dit gebied toeneemt, is wel verleden week gebleken, bij de verkiezing van de bedrijfsraden voor de mijnen, toen het communistisch stemmental een sterke stij ging Vertoonde. Uitgebracht werden op de vertegenwoordigers der moderne organisaties 80.641, op de christelijke vakge»- weging 53.860, op de communisten en hun R.V.O. 60.909 stemmen en op de nationaal-socialistische orga nisaties 17.814. Uitbreiding van de staking in het Fran- sche mijngebied. V.D. verneemt uit Parijs: De staking in de Noordelijke mijndistricten breidt zich van dag tot dag uit. Terwijl Maandagochtend vroeg slechts hier en daar en dan nog door kleine groepen gevolg werd gegeven aan den stakingsoproep der communisten, is het aantal stakers in den loop van Maandag en Dinsdag belangrijk grooter gewor den. Terwijl naar schatting Maandagmiddag 28 pro cent der mijnwerkers staakte, was dit in de noorde lijke kolenbekkens gisteren reeds opgeloopen tot 49 procent. Bovendien kwam het op vele plaatsen tot heftige incidenten tusschen politie en stakers, waar bij vooral veel Poolsche mijnwerkers betrokken wa ren. Vijf hunner werden gearresteerd. MISDADIGE INDIVIDUEN. In de Parijsohe hallen zijn eenige duizenden kar pers, 12.000 kilo wegend en een waarde van 80.000 francs vertegenwoordigend, door misdadige indivi duen opzettelijk gedood. AUTO-BOTSING IN MEXICO. Vijf dooden en elf gewonden. Uit Mexico City, 1 April: Op den straatweg tusschen Mexico City en Pacuca' kwam een autobus in botsing met een particulieren automobiel. Beide wagens werden zwaar bescha digd. Vijf personen werden gedood en elf gewond. ONTPLOFFING OP ONDERZEEëR. Verscheiden gewonden. Uit Rio de Janeiro: Aan boord van een hier in de haven liggenden on derzeeër heeft een hevige onploffing plaats gehad. Verscheiden officieren en matrozen werden ernstig gewond. De oorzaak is nog niet bekend. DE VEILIGHEID DER PARIJZENAARS. Rechfstreeksche telefonische verbindin gen met de politie. De roofovervallen, brutale aanrandingen en moord aanslagen waaraan de Parijzenaars in steeds grooter mate bloot staan, heeft de heer Chiappe, de prefect van politie, op het denkbeeld gebracht een soort van particulier telefonisch waarschuwingsstelsel in te voeren. Op zijn initiatief heeft de gemeenteraad be sloten dat particuliere personen, die er prijs op stel len, een rechtstreeksche telefonische aansluiting kunnen krijgen met het politieposthuis in hun arron dissement. Het abonnement bedraagt 175 francs voor een aansluiting met een sectiebureau en 350 francs voor die met een afdeelingsbureau. Het systeem werkt al eenigen tijd op proef in hel 15e arrondissement. of

Schager Courant | 1931 | | pagina 2