SchagerCourant 2ke Ttcei- SANNE HOOGWOUD EN AARTSWOUD. Vijfde Blad. Binnenlandsch Nieuws. Een dure kiezerslijst Juweliersfiïrma voor f2700 opgelicht. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Ean brutale smokkelaar aangehouden. Gemengd Nieuws. Een afschuwelijk vergif. Ontvoeringen te Sjanghai. Verkorte arbeidstijd in Duitschland voorgesteld. De nieuwe burgemeester van Chicago. Tegen het uitmoorden van den walvisch. J^ugpijnNierenPillen Een gas-overstrooming. Treinbotsing bij Marseille. Zaterdag' II April 1931. 74ste Jaargang. No. 8847 Be gemeente onnoodig op hooge kosten gejaagd. De gemeente Soest is door één harer inwoners ge heel onnooclig op vrij hooge kosten gejaagd, aldus „De Nederlander". Hij eischte nl., dat het gemeente bestuur hern een kiezerslijst zou bezorgen. De eenig aanwezige lijst berustte ter secretarie en werd niet af gestaan. Dp. betrokken inwoner nam hiermee geen genoegen en wendde zich tot den minister van Bin- nenlandsche Zaken. Deze heeft het gemeentebestuur bericht, dat het wettelijk aan den eisch heeft te vol doen. De prijs, dien de gemeente hem mag bereke nen, is maximaal f5.Het drukken der lijst zou ze ker f 1000 kosten. Men heeft nu een aantal schrijvers aan het werk gezet die de lijst voor f 400 zullen uit schrijven. Maar wat te doen als de man om een twee den exemplaar vraagt of een ander inwoner dezelfde eisch stelt? Weer de bekende truc. Een bekende juweliersfirma te Rotterdam werd Vrijdagmiddag opgebeld door iemand die zich voor een goede klant van de firma uitgaf. Hij verzocht een aantal ringen op zicht te zenden naar zijn adres aan de Nieuwe Haven. De juweliersfirma, die kort te voren een soortge lijke bestelling van de familie aan de Nieuwe Haven had gekregen, vermoedde niets kwaads en zond op het afgesproken uur, des avonds te half 8, een be diende met de sieraden naar de Nieuwej Haven. Deze man kwam daar iets over tijd en werd met een standje over zijn te laat komen ontvangen door een meneer die in de geopende deur van het huis stond. Dit huis is beneden ingericht als pakhuis, waar ook een kantoortje gevestigd is, terwijl de boven gelegen étages door de bewuste familie als woning gebruikt worden. De meneer nam, toen hij aan het einde van zijn booze speech'gekomen was, den bediende mee naar het privé-kantoor, liet hem de zending uitpakken en stuurde hem daarna met een kwartje fooi voor zijn moeite weg. Eerst na een paar dagen kwam de oplichting aan het licht. „De juweliersfirma belde toen de familie aan de Nieuwe Haven op en kreeg daarbij tot haar groote ontsteltenis te hooren dat deze van de heele zaak niets afwist. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die met kracht het onderzoek ter hand heeft genomen. De ontvreemde zending bestond uit 20 briljanten ringen, 30 gladde ringen en 14 armbanden, tezamen een waarde van 2700 gulden vertegenwoordigend. Pot 90 et, Tube 50 ct. Zeep 60 ct. NOODLOTTIGE VAL. Donderdagmorgen struikelde een 73-jarige man in de Graadt van Roggenstraat te Nijmegen, viel en toen een wandelaar hem wilde helpen bleek de man reeds te zijn overleden. Het lijk werd per politie- brancard naar zijn woning gebracht. Hij stond negenmaal gesignaleerd. >e kruik gaat zoolang te water... Voorloopig is aan de avontuurlijke verrichtingen van een bekenden smokkelaar, zekeren C. R. zonder vaste woonplaats, paal en perk gesteld. De man reisde geregeld van België naar Nederland en terug en zag herhaaldelijk kans flinke hoeveelheden parfumerieën aan het waakzaam oog der douane te onttrekken en over den grens te brengen. Hij verstopte de smokkelwaar in het plafond van de toiletten. De man stond te Rotterdam reeds negen maal gesig naleerd voor het ondergaan van hechtenis en gevange nisstraf, tot een gezamenlijken tijd van twintig maan den en hij hield zich daarom wijselijk maar meesten tijds in België op. Tot hij op een dag het brutale stukje uithaalde om zich openlijk in Rotterdam te vertoonen. Hij had de waakzaamheid van de Centrale recherche te laag ge taxeerd. Donderdagnacht is hij aangehouden en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. DUITSCIEE AUTODIEVEN GESNAPT. Slapend In een gestolen wagen. Te Maasbracht is Donderdagnacht door rijks- en ge meente-veldwachters een drietal jongelui slapend in een Duitschen luxe-auto langs den weg aangetroffen. On dervraagd verklaarden zij den auto in den naoht van Dinsdag op Woensdag op een der parkeerplaatsen te Barmen te hebben gestolen. Uit de in den auto aanwezige papieren bleek, dat deze toebehoorde aan den heer C. S. te Barmen. Tevens be kende het drietal, nog reeds eerder twee auto's te hebben ontvreemd. De jongelui, van wie twee achttien en een 19 jaar oud is, zijn naar het Huis van bewa ring te Roermond overgebracht. ROEIBOOTJE OMGESLAGEN. Op de Nieuwe Meer bij Nieuwer Amstel is Donderdag middag een roeibootje, waarin een jongen en een meisje zaten door den golfslag van een passc-erende stoomboot omgeslagen. Beiden geraakten te water en verkeerden, daar zij niet konden zwemmen, in levensgevaar. Het personeel van de stoomboot slaagde er in met een roei boot de drenkelingen binnenboord te halen. De jongeman was roods bewusteloos. Toepassing van kunstmatige ademhaling bracht hem na een kwartier tot bewustzijn. UIT ONZE OOST. MYSTERIEUS GEVAL. De Earopeesche gasten op een bruiloft vergiftigd. Aneta seint uit Bandjerraasin: De „Borneo Post" meldt een mysterieus vergifti- gingsgeval op een Inlandsch huwelijksfeest te Tand jong, waarbij alle Europeesche gasten werden getrof fen, nl. de administrateur en twee employé's van de onderneming Haijoep, voorts de controleur van de onderafdeeling Kotawaringen D. J. P. Bals, de In- la ndsche arts A. Roesma, alsmede een politieopzie- ner uit Tandjong, die allen zwaar ziek zijn, terwijl een employé van de onderneming Haijoep sterven de moet zijn. Inlichtingen zijn zeer moeilijk te ver krijgen, doch het vermoeden wijst in de richting van een mandoer van de onderneming Haijoep. die een vergiftigden vleeschschotel moet hebben rondgedeeld aan de tafel der Europeesche gasten, waaraan mede aanzat de arts Roesma. Overigens is geen enkele In- landsche feestvierder ongesteld geworden, zoodat vermoed wordt, dat de bedoeling bestond een der Europeesche gasten uit den weg te ruimen, doch de schotel is daarbij de geheele tafel langs gegaan. Het doodelijkste wat ooit ontdekt is. Eén droppel reeds voldpende om den dood van tienduizend volwassenen te veroorzaken. Voor eenigen tijd terug maakten we melding van de ontdeking van een ontzettend doodelijk vergif in Trans vaal. De Zuid-Afrikaansche couranten geven daarover nu meerdere bijzonderheden, waaraan het volgende is ontleend: De ontdekker is dr. H. H. Green van het Onderste poort-laboratorium bij Pretoria. Het gif wordt in een Transvaalsche plantensoort aangetroffen en de reuk alleen is al genoeg, om den dood te veroorzaken, terwijl één enkele druppel den dood van tienduizend volwas senen op zijn geweten kan hebben. Het is ook het eenigste vergif, waarvan geen sporen in het lijk van het slachtoffer ontdekt kunnen worden, dus een volmaakt „moordenaarsgif". Vandaar dat de Zuid-Afrikaansöhe regeering besloten heeft, de vervaardiging er van ge- helm te houden. De ontdekking vond als volgt plaats. Een ploeg van dertien blanken was bezig bij Pienaarrivier een spoor lijn te herstellen .Hun drinkwater was opgeraakt en, daar zij knollen in den grond ontdekten, besloten zij daaraan hun dorst te lesscben. Een hunner sneed een schijfje af en begon er op te kauwen. Onmiddellijk hierop kreeg hij ontzettende krampen, terwijl het schuim hem om den mond kwam. Dienzelfden avond stierf de man. Ook de andere mannen, die den knol slechts hadden aangeraakt, vertoonden hevige vergif tigingsverschijnselen. Dr. Green toog onmiddellijk op onderzoek uit. Hij liet een knol door twee inlanders stuksnijdennauwelijks was dit geschied, of de twee mannen stortten bewuste loos neer en konden slechts met de grootste moeite van den dood worden gered. Pas teen de noodige voorzorgs maatregelen waren getroffen, gelukte het dr. Green, een oplossing van het eiwitstof te krijgen. Dr. Green kon uitmaken, dat een tienduizende van een gewonen drop pel voldoende was, om den dood te veroorzaken. Dit beteekent, dat het nieuwe vergif minstens 5000 maal zoo sterk is als strychnine, tot dusver een der gevaar lijkste vergiften. De wetenschappelijke naam van den knol is: „Adenia" Nog een ander plantengif is onlangs eveneens in Transvaal ontdekt Het is een vergif met een uitgestelde of vertraagde uitwerking. Het geheim van dit vergif is nog niet ontdekt Drieste poging verijdeld. Reuter seint d.d. 9 April uit Sjanhai: Do internationale concessie, werd vanmogen in op schudding gebracht door een vermetele poging van ge wapende bandieten, om een multimillionnair. den grond eigenaar Li Tsjing Mei te ontvoeren, toen deze per auto thuis kwam. Li Tsjing Mei ontsnapte dank zij de tegen woordigheid van geest van zijn Russischen chauffeur, die zoo hard mogelijk wegreed. Hij werd door een ko gel getroffen en stervend naar het ziekenhuis gebracht. Een Russische lijfwacht werd eveneens gewond. Er waren vroeger al twee pogingen gedaan om Li Tsjing Mei te ontvoeren, die morgen naar een onbeken de bestemming vertrekt. Ontvoeringen om losgeld te krijgen nemen in Sjanghai zoodanig toe, dat rijke ChJneezen verplicht zijn alle mo gelijke voorzorgsmaatregelen te nemen. AUTOBANDIETISME TE LONDEN. Getuige met revolver In bedwang gehouden. „Ohicago in Londen" zet de „News-ChronJcle" eigen lijk wat onbillijk nu er een nieuwe bezem in deze Ame- rikaansche stad is opgetreden boven een bericht om trent autobandieten die 's morgens vroeg in Kingsway te Londen hun slag hebben geslagen. Een straatveger zag een auto voor een horlogewinkel staan en nam verder waar dat een man zy'n hand door de gebroken winkelruit had gestoken. Juist wilde de straatveger zich er mee be moeien, toen er een man uit de auto stapte en hem een revolver onder den neus hield. De dieven gingen er met horloges, ter waarde van 50 vandoor. Werk voor één millioen personen verwacht. Gister zou in Duitschland een gedeelte van het rapport der oommissie-Brauns gepubliceerd worden, dat betrekking heeft op het te werk stellen van een grooter aantal arbeiders door verkorting van den ar beidstijd en door een einde te maken aan het ontvan gen van loon uit meer dan één bron. Wat het laatste punt betreft, gelooft men, dat bij een regeling van die kwestie meer dan 300.000 werkloozen arbeid zullen kun nen vinden. Over de gevolgen van een verkorting van den arbeidstijd zijn de meeningen verdeeld. Het meest optimistisch In het instituut voor conjunctuuronderzoek. dat op tewerkstelling van 1% millioen werkloozen re kent, terwijl het ministerie van Arbeid op een schat ting van 600.000 arbeiders komt. Het rapport der com missie is gebaseerd op een berekening van het rijks bureau voor werkloozenverzekering, dat neerkomt op werkverschaffing voor 750.000 personen. Men verwaoht, dat bij uitvoering van de voorgestelde maatregelen in totaal een millioen personen werk zullen kunnen vinden, .hetgeen veel meer is dan aanvankelijk werd aangenomen. De commisie-Brauns zet de volgende week haar werk zaamheden voort en zal zich dan speciaal bezighouden met werkverschaffing door andere methodes. TWEE SKIËRS TEGEN ELKAAR GEBOTST. Gouverneursdochter doodelijk gewond. Uit Scheidegg (Berner Oberland): Bij een skitocht door een, groep hotelgasten naar de hellingen van den Lauberhorn ondernomen, botste miss Stack, de eenige dochter van den eenige jaren geleden In Egypte vermoorden gouverneur-generaal van den Soeda.n, sir Lee Oliver Stack, in volle vaart op tegen den Engelschen aviateur Lyonell Balfour. Miss Stack be kwam een doodelijke schedelbreuk en ook de aviateur liep ernstige hoofdverwondingen op. VIJF NEGERS IN ALABAMA TER DOOD VEROORDEELD. Uit. Scottsboro (Alabama): Vijf jonge negers, van zestien tot negentien jaar oud. zijn schuldig bevonden aan een overval op twee blanke meisjes, die verkleed als landloopsters, clandestien met een goedeerntrein medereisden; zij werden veroordeeld tot den electrischen stoel. Reeds vroeger waren drie andere negers wegens ditzelfde vergrijp tot een gelijke straf veroordeeld. De jury was van gelijke straf veroor deeld. De jury was van oordeel, dat de negende ver dachte dezelfde straf zal moeten ondergaan, zoodra hij den leeftijd van veertien jaar zal hebben bereikt, Een telefonisch onderhoud. Een redacteur van de Daily Mail heeft een telefo nisch onderhoud met Anton Cermak, den nieuw ge kozen burgemeester van Chicago, gehad. De redac teur vertelde Cermak, dat hij wel zou weten, dat Chicago in Europa den naam had. door bandieten ge regeerd ie worden en hij vroeg hem, of hij voornemens was te trachten hier een einde aan te maken. Cermak lachte door de telefoon en zeide, dat hij zeker zou trachten dit te doen. „Luister", zei hij. „er zijn in Chicago ten minste net zooveel fatsoenlijke politie beambten als bij jullie op Scotland Yard. maar al wat zij noodig hebben is een man die hun leiding geeft en hen steunt bij bet doen van hun plicht". „Zullen er ontslagen vallen bij het politiecorps in Chicago?" vroeg de Encelsche interviewer verder. „Een poltieman, die verdacht wordt en waartegen ik bewijzen in handen krijg, wordt onherroepelijk ont slagen", was het antwoord. „Verwacht u moeilijkheden met Al Capone?" Weer lachte burgemeester Cermak. „Waarachtig niet Capone is pas veroordeeld en ik heb sterk den indruk, dat hij de komende vier jaar wel weg zal blijven." ïn antwoord op een vraag omtrent de toekomst van Chicago verklaarde Cermak: „De naam van Chicago is voor verscheidene jaren bedorven, maar ik hoop. dat mijn overwinning beteekent, dat Chicago op nieuw op waardige wijze zijn plaats zal innemen als een van de grootste steden der wereld en de tweede stad van Amerika. Eerste daad van Burgemeester Cermak. Duizenden losse arbeiders ontslagen bij wijze van bezuiniging. Burgemeester Cermak heeft Donderdag don eed van burgemeester afgelegd. Hij benoemde zijn land genoot. Colaas tot commissaris van openbare werken. De eerste daad van Colaas was het ontslag van dui zenden losse arbeiders uit den stadsdienst als inlei ding van een bezuinigingscampagne. Het vorige jaar duizenden v/alvisschen geslacht. Vrees voor uitroeiing. Sir Douglas Mawson, de bekende Zuidpoolreiziger. neeft in een toespraak te Adelaide gezegd, dat hij niet genoeg den nadruk kon leggen op de noodzake lijkheid van beperkende maatregelen voor de wal- vischvangst in de Zuidpoolwateren. Het vorig jaar zijn duizenden walvissrhen geslacht en als dat zoo doorgaat zullen de zeeën spoedig vrijwel van walvis- schen gezuiverd zijn. Er zijn op het oogonblik 40 groote walvischvaarders, die ieder door tien jagers worden bijgestaan. Een dezer drijvende traankoke- rijen heeft het vorig jaar voor een half millioen pond sterling traan verwerkt, een andere zelfs voor fMXl.000 pond. De meeste ondernemingen zijn Noorsch of En- gelsch-Noorgch. Als het bedrijf behoorlijk wordt uit geoefend. kan het jarenlang in stand blijven en de betrokken naties onderhandelen dan ook reeds over maatregelen tot beperking van de vangsten. Mawson laatste Poolexpeditie heeft uitgestrekte vischgrónden ontdekt, dicht genoeg bij de Australi sche kust om vandaaruit geëxploiteerd te worden. Voor Australische ondernemingen of voor Engelsche of Noorsche reederijen, die zich in Australië zouden willen vestigen bestaan er goede vooruitzichten, want de beste jachtgronden zijn het gemakkelijkst van Hobart uit te bereiken. EEN INGESTORT GEBOUW. Vijf dooden. Bij bouwwerkzaamheden aan de universiteit te Berke- ley In Californië, stortte de derde verdieping in. Er zijn vijf dooden en 13 zwaargekwetsten. HET PERCENTAGE MOORDEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Neemt toe. In de steden van de Unie neemt het percentage moor den toe. Xn dertig jaar ttfds is het verdubbeld. Het ge middelde was toen voor 31 steden 5.1 per honderddui zend zielen per jaar. Verleden jaar was het 10.9 per hon derdduizend. prikkelbaar, vermoeid er zenuwachtig voelt; als de urine bewolkt is of pijnlijk, kunnen uw nieren ver zwakt zijn. Misschien door een gevatte koude, over matig werk of zorgen, doch wat ook de oorzaak zijn moge, de verzwakte nieren moeten versterkt worden. Beproef Foster's Rugpijn Nieren Pillen, bet sedert jaren bekende middel. Als de nieren traag worden en het bloed niet meAr geregeld filtreeren, blijven urinezuur en andere on zuiverheden in het bloed achter. En deze schadelijke stoffen kunnen ischias, spit. rheumatiek, waterzucht, blaasaandoeningén en nier-gruis veroorzaken. Vraag het aan uw eigen kennissen en hoor hoe zij Foster's Pillen-prijzen. Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon. MILITAIRISME IN LITAUEN. Opleiding van scholieren. Het Litausche ministerie van oorlog heeft voor alle leerlingen der middelbare onderwijsinrichtingen een mi litairen opleidingscursus van zes weken ingericht. In aanmerking komen leerlingen die van 16 tot 20 jaar oud zijn. Zij zullen o.a. deelnemen aan de veidoefe- ningen der troepen in het district Olita aan de Poolsch» grens en wel onder leiding van officieren van den Li- tauschen generalen staf. Plotseling uit de aarde te voorschijn geko men. Bevolking vlucht in paniek. Uit een 1800 meter diepe spleet bij Ploesti in Roemenië begon plotseling met groote kracht een groote hoeveel heid gas naar buiten te stroomen. Bij de eerste uitbar sting veroorzaakte de gasstroom een zoodanig geweld, dat het geraas 15 K.M. in den omtrek hoorbaai was. De uitstroomende gasmassa's branden niet, doch zijn een gevaar voor de geheele omgeving. In paniek ontruimde de bevolking van de gemeente Szanni het stadje. Hoewel alle veiligheidsmaatregelen zijn getroffen, is het gevaar nog zeer groot. De uitbarsting van gas duurt onverminderd voort. Twee dooden en tien ernstig gewonden. Woensdagavond vond nabij Marseille een ernstig spoorwegongeluk plaats. Een arbeiderstrein wilde juist een tunnel inrijden toen een locomotief hem met groote snelheid uit de tunnel tegemoet reed en in botsing kwam met den trein. De botsing was zoo hevig, dat verscheidene wagons van den trein ontspoorden en geheel werden vernield. Twee arbeiders werden gedood en tien zoo ernstig gewond, dat men voor het leven van de meesten hunner vreest. Autobus door trein vernield. Op het traject Athene-Toati werd een autobus bij een overweg gegrepen door den Orlentexpres en geheel ver nield. Twee personen werden gedood en vier zwaar gewond. Verslag van de vergadering van het College van dnge- lijksch bestuur en var. Hoofdingelanden van de Banne Hoogwoud er. Aartswoud. gehouden Woensdag. 8 April 's voormiddags 10 uur ten raadhuize aldaar Allen aanwezig. De Voorzitter, de heer K. Slagter opent de vergade ring en verzoekt de secretaris de notulen te lezen der voorgaande vergadering, welke onder dank worden goed gekeurd en vastgesteld. Naar aanleiding der notulen deelt de heer A. Rood Kz. mede, dat hij de weg aan 't eind van de Tropweere met puin heeft voorzien en ook een paar kuilen in de straat weg in onderhoud bij de Vier Noorder Koggen met puin heeft laten vullen, daar deze gevaar opleverden voor 't verkeer. Zal bij de Vier Noorder Koggen op worden aan gedrongen dit beter te voorzien. De heer D. Koorn Jz. betreurt het. dat deze einden van de wegen zooals in de Tropweere en aan 't Groene Paadje niet geheel door de Vier Noorder Koggen worden onderhouden daar de eigenaren van landerijen daar aan gelegen ook hun volle weglasten moeten betalen. Ingekomen is een schrijven van het gemeentebestuur van Hoogwoud of de Banne een derde der kosten wil betalen voor het dempen van een gedeelte sloot en het opnieuw maken van een schoeiing bij de pastorie der Ned. Herv. Kerk in de Boeltel te Hoogwoud. De kosten worden geraamd op f 300, waaraan dan ook de gemeen te Hoogwoud en de Ned. Hei-vormde gemeente te Hoog woud leder één derde zullen betalen. Verschillende leden voeren hierover het woord en daaruit blijkt, dat er in het algemeen wel voor samenwer king wordt gevoeld, doch dat zij dit nu niet direct van belang achten voor de Banne. Den Voorzitter wordt op gedragen deze zaak eens met het gemeentebestuur te bespreken en vrij mandaat gegeven hoe te handelen. De Voorzitter deelt mede, dat door het dagelijksch be stuur In samenwerking met het gemeentebestuur van Hoogwoud een stukje grond is aangekocht van den heer C. Manshanden te Lambertschaag voor 't verbreeden van den weg aldaar. Dit werd algemeen goedgekeurd, daar het aldaar een groote verbetering voor het verkeer zal wezen. Van Ged. Staten van Noordholland is ingekomen: le. een Ontwerp besluit tot vaststelling van een regle ment voor de waterschappen geheel in de provincie Noordholland gelegen, ter gedeeltelijke uitvoering van artikel 125 van de Ambtenarenwet 1929 en 2e een Ontwerp tot herziening van het algemeen re glement van bestuur voor de Waterschappen in de pro vincie Noordholland. benevens de daarbij behoorende toe lichting met verzoek deze gedurende een maand ter in zage te leggen voor de ingelanden. Zal aan worden vol daan. Naar aanleiding van het le ingekomen stuk wordt be sloten hieraan voor de Ambtenaren der Banne te vol doen. Wat het 2e betreft, wordt besloten na toelichting en algemeene bespreking hierover later nog eens een aparte vergadering te houden, daar dit nogal ingrijpende veranderingen betreft, ook omtrent de heffing der las ten. Het volgende punt der agenda is verslag uitgekeurde slooten.

Schager Courant | 1931 | | pagina 17