SchagerCourant Nieuwe wetten en oude gewoonten DE GOUDEN SLEUTELS. Ja ïMS Vijfde Blad. Binnenlandsch Nieuws. Groote branden. 'OS 0/3. Geloofs-propaganda. Triescke TCeeren&ixai, maar dan. ook^> uil de. oudste Triescke Tabaksfabriek vxuc tyouwe tyberts te/ y<nwe Ut fyicsiamC 0pgericht175$ tckU Tfiesche JÈeereH-Jfraai De smokkelhandel langs de grens. Zaterdag 18 April 1931. 74ste Jaargang. No. 8851 de gendarmerie-kapitein, die iets extra's wilde verdienen. mis lukte afpersing. (Van onzen reizenden correspondent). MERSIN, 10 April 1931. HET is slechts enkele jaren geleden, dat in Tur kije nog bestonden aparte rechtbanken voor buitenlanders, rechtbanken, gevormd uit verte genwoordigers der buitenlandsche mogendhe den. Geen Europeaan versoheen als beklaagde voor een Turksche rechtbank; alle processen, waarbij Europea nen direct waren betrokken, kwamen voor rechtbanken samengesteld uit buitenlandsche rechters. Vooral de vooruitstrevende Turken waren daartegen zeer sterk gekant en ze vonden moreele ondersteuning bij vele democraten in West-Europa, wat pleit voor het goede hart dier West-Europeanen en tegen hun kennis van de toestanden. In dien tijd trachtte elke niet-Mohamedaan- sche bewoner van Turkije in den één of den anderen vorm te stellen onder de bescherming van een vreem de mogendheid, om zich daardoor te onttrekken aan de Turksche rechtspraak. In dien tijd van den sultan, dus nog geen tien jaar geleden, was zulk een instelling als de internationale rechtbank in Turkije, hoog noodig. Het Turksche strafrecht, zich baseerend op den Koran, was naar onze begrippen zeer zonderling. Moord en doodslag werden niet als strafbare handelingen aange zien (voor zoover het geen roofmoord was), maar de familie van den vermoorde had recht op vergelding, die, met goedvinden van de rechtzoeken-den, kon ver vangen worden door een „bloedgeld", een soort schade loosstelling. Deze schadeloosstellingen waren zeer ver schillend al naar het slachtoffer. In het algemeen be droeg het „bloedgeld" voor een vrouw de helft van dat voor een Mohamedaanschen man. Voor een Jood of een Christen bedroeg het slechts één derde van dat bedrag en voor hen kon in geen geval vergelding in den vorm van dooding, verminking of gevangenisstraf worden verlangd. Verklaarde de dader, als hij geen Mohame- daan was, zich onvermogend, dan betaalde hij eenvou dig niet en was hy een rijk, invloedrijk man, dan was het gewoonlijk niet anders, daar er Uit vrees geen klacht werd ingediend. Van ambtswege werd een moord niet vervolgd. Voor den Turkschen rechter gold een „ongeloovige" als getuige tegen een Muzelman niet Den „ongeloovi- gen" Christen of Jood werd geen vertrouwen geschonken Niet-Mohamedanen waren dus zoo goed als rechtloos en daarom was de instelling der internationale recht bank voor de buitenlanders van het allergrootste nut, hoe vreemd ze op het eerste gezicht ook schijnen mocht De republiek in Turkije heeft alles veranderd. Nieuwe wetten zijn ingevoerd, waarbij in de rechtspraak alle burgers en vreemden, Mohamedanen, Christenen, Joden zijn gelijk gesteld en de internationale rechtbank is af geschaft. Buitenlanders als klagers of beklaagde zijn op de Turksche rechtbanken aangewezen. Het is even wel een algemeen verschijnsel, dat men gemakkelijker de wetten van een staat, dan de rechtsovertuiging van een volk kan veranderen. Van Europeanen, die hier lang wonen en werken hoorde ik steeds: „We voeren hier geen proces, daar we toch steeds in het ongelijk worden gesteld." Dit oordeel gold dan in de eerste plaats civiele processen, maar ook bij strafzaken komt van een klacht van een niet-Mohamedaan tegen een echten Turk gewoonlijk weinig terecht, tenminste in de provincie. Nog steeds wordt door vele rechters geen geloof geschonken aan de verklaringen en klachten van niet-Muzelmannen. Daarom hebben de nieuwe wet ten weinig veranderd, wat psychologisch volkomen be grijpelijk Is. Met een paar wetsartikelen wijzigt men niet binnen enkele jaren eeuwenoude, overtuigende in gewortelde gewoonten, die, naar bekend is, een zeer taai leven hebben. De gewoonte van autoriteiten (die, dit zij te hunner verontschuldiging gezegd, ook zeer slecht betaald wor den) om te trachten op niet steeds correcte wijze er iets bij te verdienen, behoort evenmin geheel tot het verleden. Te Konstantinopel, te Angora, onder het oog der centrale regeering, die zeer zeker het beste wil. is dit minder het geval, doch in de provincie kan men met één „baksjisj" (fooi) nog heel veel bereiken. Nu en dan gaan de heeren ook wel eens over tot wat men rustig „chantage" zou kunnen noemen. Daarvan heb ik zelf reeds ervaring opgedaan en ik behoef me in dit geval niet te beroepen op de mededeelingen van ande ren. Toen ik van Konstantinopel komend, te Fevzipasja, nabij de Syrische grens, was gearriveerd, ging ik me er met het mij door de Turksche autoriteiten verstrekte boekje, dat als binnenlandsch paspoort dient, melden bij de gendarmerie. Er was een keurige kapitein, die be leefd ontving en ons sigaretten aanbood. De man keek FEUILLETON Naar het Engelsch van AMELIA E. BARR .Diefde, trouw en plicht... zie daar de gouden sleutels, die de poorten van het geluk openen..." 4. „Wat mankeert je tocih," barstte hij uit, zoodra Aske de kamer verlaten had. „Zooals jij je vanavond ge draagt Zoo erg is het thuis nooit geweest..." „Thuis was alles heel anders, vader. U vond meest al goed wat ïk wilde en stelde geen onredelijke eischen. Jk moet anders zeggen, Elesnor, dat Aske van- •*ond in geen opzicht onredelijk is geweest, Integendeel Ik heb nog nooit iemand gezien die tactvoller met een humeurige wouw weet om te gaan als hij. Nog nóóit! Wanneer iemand onredelijk is geweest was jij het." i.U kent hem niet, vader. Tactvol? Geen vriendelijk •woord krijg ik van hem. als we alleen zijn „Eleanor," het spijt me dat Ik het zeggen moet, maar lk kryg den indruk dat de oorzaken van jullie on enigheid niet alleen bij hèm liggen. Natuurlijk, als twee kijven, hebben twee schuld, maar zoo hatelijk als jij vanavond geweest bent, kir.»!, daar kun je den besten man van de wereld tot een du'lvel mee maken. Ik waarschuw je, span den boog nielt te strak... Bo vendien," Jonathan haalde met een ruk de schouders op. „Ik weet toch zelf het beste hoe ongenietbaar je fcunt zijn, als je niet direct je zin krijgt, ofschoon ik je thuis nooit zoo meegemaakt heb, als vanavond tegen je man. Nog eens, wees voorzichtig..." Jonathan was «doordrongen van het 'besef, dat hij als vader tegen Eleanor sprak, zooals hij behóórde te spreken en hij meende ook ten volle wat hij zei. Maar toen hij naar huis reed, won de groote liefde voor zijn dochter het langzamerhand weer van zijn ergernis en zijn ontstemming maakte plaats voor diep medelijden. mijn Turksche paspoort eens na en verklaarde, dat lk te Konstantinopel had verzuimd het doel van mijn reis erin te laten schrijven. Daarop stond een straf van tien Turksche pond f 11.70). Het Turksche paspoort bevatte evenwel ook in het Fransoh alle voorschriften, waaraan een buitenlander zich in Tukije heeft te houden, en zoo kon ik er den kapitein op wijzen, dat hij in zijn onrecht was. Doch dat-hielp niet. Hij wilde de tien Turksche pond hebben. Het gesprek ging in het Turksch met mijn vriend als tolk. Deze vertelde me even snel in het Duitsch: „Na tuurlijk wil hij dat geld in zijn eigen zak steken. Steeds haalt deze kerel zulke slimmigheidjes met buitenlanders uit" l Ik had den kerel trouwens al doorzien en verklparde me bereid de Tien Turksche pond te betalen, op voor waarde, dat hij me daarvoor een nauwkeurig omschre ven quitantie zou geven, die ik dan naar het Nederland- sche consulaat te Konstantinopel zou zenden. Deze door mij gestelde voorwaarde veranderde evenwel den gehee- len toestand en na bedachtzaam eenige trekken aan zijn sigaret te hebben gedaan verklaarde de officier, dat hij „genade voor recht" zou laten gelden en ik kwam er zonder betalen af. Deze gendarmerie-officier had echter den moed toch niet opgegeven, nog iets uit mijn zak te kloppen en na eenige weken kreeg ik bezoek van een gendarme, die me vertelde dat de commandant me wilde spreken. Weder toog ik naar de gendai-raerie-kazerne en natuurlijk we der in begeleiding van mijn Tsjechischen vriend. Dezelf de gendarmerie-kapitein ontving ons. weder vriendelijk en voorkomend. Het deed hem zeer leed, zoo verklaarde hij, mij te moeten mededealen, dat ik verdacht was van spionnage en dat uit Ada.na het bevel was gekomen me te arresteeren. Mijn kameraad vertaalde voor mij deze in het Turksch gedane mededeellng en voegde er aan toe „Waarschijnlijk liegt hij en is het hem er alleen om te doen geld los te krijgen, zoogenaamd in ruil voor je vrij heid." Ik gaf mijn makker de opdracht voor het geval ik werkelijk gearresteerd mocht worden, dadelijk een tele gram te zenden naar het Nederlandsche gezantschap te Konstantinopel. Daarop verzocht ik mijn vriend den gendarmerie-officier te zeggen, dat ik. als journalist, er volstrekt geen bezwaar tegen had eens een paar dagen in een Turksche gevangenis door te brengen, daar dit voor mij zeer zeker hoogst interessant zou zijn. Op zulk een antwoord had de besterde en goud-gega lonneerde bewaker van de openbare orde vermoedelijk niet gerekend en na eenig nadenken verklaarde hij tele grafisch nadere orders te zullen vragen. Ik heb van hem niets meer over deze aangelegenheid gehoord, doch wel heb ik vernomen dat hij me achter mijn rug had ver klaard voor „den brutaalsttn en sluwsten kerel", dien hij ooit in zijn leven had ontmoet Toen ik, vele dagen later, Fevzipasja verliet, stond deze nobele kapitein der gendarmerie toevallig aan het station. Ik heb hem vriendelijk en beleefd de hand ten afscheid gereikt maar ik geloof, dat daarbij om mijn mond een nauwelijks merkbaar spotlachje zweefde. In zijn oogen zag ik weemoed; ach, niet weemoed om mijn vertrek, doch om de duiten, die hij niet uit mijn zak had kunnen trommelen. J. K. BREDERODE. Verwaarloos nimmer rugpijn; net kan een ernstige waarschuwing zijn. Rugpijn, bewolkte en pijnlijke urine, bezinksel in het water, niergruis, stijve en pijnlijke gewrichten, rheumatische pijnen, of een ze nuwachtig en afgemat gevoel kunnen nierzwakte aanduiden, en dienen onmiddellijk behandeld te worden. Want'alleen sterke, werkzame nieren kun nen urinezuur en andere schadelijke stoffen uit het bloed filtreeren. Gij zoiidt geen dag kunnen leven, ais uw nieren ophielden te werken. Verlies geen kostbaren tijd! Begin nu met het ge bruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen eji herwin uw oude energie en kracht. I>it bekende niermiddel boekte succes na succes. Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon. Neen, het kon toch niet baar schuld zyn, zei hij her haaldelijk tegen zichzelf, al was Aske dan ook een beste kerel en vanavond heel kalm en geduldig ge weest, het ontbrak hem blijkbaar toch aan tact om zijn jonge vrouw te leiden en op te voeden... Jonathan vergat hoezeer het hén voor Eleanor's huwelijk aan tact ontbroken had! Toen het rijtuigje het hek van het park van Burley Court bereikt had, zag Jonathan Ben Holden ongedul dig heen en weer loopen. „Wat kom jij doen? Er is toch niets gebeurd op de fabriek?" riep hij zijn opzichter toe. „Neen, maar er is een brief van Longwathy. Die moet morgenochtend direct antwoord hebben en ik wist niet of je tijdig genoeg kwam om er over te spreken." „Zoo, ötap in, dan kunnen we er op ons gemak over praten." „Die kwestie van Longwathy is dus afgehandeld," zei Burley. toen zij bij zijn huis gekomen waren. „Maar ga ever. mee naar binnen. Ik wilde nog wel een praat je met je maken, Ben." De beide mannen zetten zich in een gemakkelijken stoel in Jonathan's studeerkamer en staken een pijp op. „Ik ben vanavond op Aske Hall geweest," begon Jo nathan bruusk. „En?" vroeg Ben belangstellend. „Wat ik gezien héb, Ben, is nu niet bepaald in staat mij erg optimistisch te stemmen. Ik weet warempel niet, wat mijn dochter bezielt. Thuis was ze ook wel eens lastig, maar wat ze vanavond vertoond heeft, daar heb ik geen woorden voor...! Ik moet eerlijk zeggen, dat Aske vriendelijk en geduldig was, maar toch..." „Aske is een streng meester voor zijn personeel en dus waarschijnlijk ook voor zijn vrouw, iemand, die niet over zich héén laat loopen. Maar als hij je doch ter niet zoo verwend had, toen ze verloofd waren, zou hun verhouding nu beter zijn. Altijd was het maar: Wat zal ik nu voor je koopen, of, wat kan ik nu voor je doen?" En of zij lachte of uit haar humeur was: Eleanor was en bleef in zijn oogen het vriendelijkste meisje van de wereld. En nu zit hij met de narigheid. Als ik jou was, Jonathan, zou ik eens ernstig met Aske praten. Hij moét vriendelijk en geduldig zijn, vooral niet opspelen, maar op zijn stuk bleven staan als ze onredelijk is. En z ij moet inzien, dat ze niet altijd haar Bü een garagebrand te Overdbikel negen autobussen en een luxe auto door het vuur vernield. Donderdagnacht tegen drie uur is in een der garages van de firma B. J. Brilman te Overdinkel brand uitge broken. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch het vuur greep zoo snei om zich heen, dat er van de houten garage, die tevens dienst doet als werkplaats, niets te redden viel. jNiet minder dan negen autobussen en een luxe auto werden een prooi der vlammen. Het duurde niet lang. of het vuur sloeg ook over naar het woon- en winkelhuis van den heer Brilman. Ook dit perceel brandde totaal uit Een groote hoeveelheid rijwielen radiotoestellen en onderdeelen en electrische benoodlgdheden, gingen ver loren. Ook van den inboedel van het woonhuis werd niets gered. De bewoners moesten zich in allerijl redden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Groote fabrieksbrand te Culemborg. Een metaalwarenfabriek een prooi der vlammen. Denzelfden nacht werd te Culemborg de groote fabriek der N.V. Metaalwarenfabriek Fax, geheel in asoh ge legd. Het vuur is door onbekende oorzaak ontstaan in een der magazijnen aan de achterzijde gelegen. Eenmaal doorgebroken greep het vuur zoo snel om zich heen dat van redden geen sprake was. Het grec'.e fabrieksgebouw brandde geheel uit. Alleen de gieteri;". die afzonderlijk staat kon worden behouden. Eveneenr do nabijgelegen kantoorgebouwen. De motorspuit der fa. Gebr. Kronen burg, die het eerst, n.1. ruim half drie, aanwezig was, verrichtte goede diensten. Met behulp der Iets later ar- riveerende vrijwillige brandweer was men na m uur blusschingswerk, het vuur meester. De schade wordt door verzekering gedekt Het personeel der fabriek dat normaal ongeveer 150 man sterk is, was door slapte in het bedrijf tot op de helft ingekrompen. Door deze brand is het eveneens ernstig gedupeerd. Felle brand te Nijmegen. Een sleepersbe drijf met vier paarden en drie auto's door het vuur vernield. Ook heeft in dien nacht aan de Nopnendaalschenweg te Nijmegen een zware brand gewoed. Omstreeks kwart over een hoorden eenige mannen, die in de nabijheid van het sleepersbedrijf van de firma Tyssen-Frederiks bezig waren een put te ledigen, een groot rumoer in de stal van het bedrijf. Op hetzelfde oogenblil^ zagen zij rook en vlammen uit het dak komen. Met razende snelheid greep het vuur om zich heen en toen de brandweer met veel materiaal ter plaatse ver scheen stond het geheele groote bedrijf reeds in lichte laaie. Met vijf stralen werd de vuurzee aangetast, doch de brandweer stond voor een hopelooze taak. In een goed uur was alles, wat brandbaar was, door het vuur verteerd. Alleen het woonhuis kon behouden blijven. In dit woonhuis lag een zestienjarig knechtje te slapen Bij het ontdekken van den brand was hij door zijn baas gewekt en uit bed gekomen, doch door slaap overmand was hij er weer ingekropen. Toen de brandweer bij haar komst vernam, dat de jongen vermist werd, werd hij met behulp van een ladder gered. De brandweer vond hem rustig slapende en hij riep om hulp, toen hij werd beetgepakt. Van de zeven paarden, die zich in den stal' bevonden, kwamen drie om het leven, terwijl een vierde zoo zwaar gewond werd. dat het afgemaakt moest worden. Een personenauto, twee vrachtauto's en een platte wagen met hooi werden vernield, evenals tal van stalgoederen en tuigen. Voorts bevond zich in den stal een groote voor raad -kisten, waarover een proces loopt Ook deze voor raad verbrandde geheel. Met uitzondering van de partij kisthout was alles verzekerd, ook de paarden. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Een relletje te Hillegom. Men schrijft uit Hillegom aan de N.R.Ct.: De Protestantsche Debat-club te Amsterdam, heeft hier gedurende de laatste weken eenige vergaderingen belegd, waarin protestantsche en roomsche geloofsaan- gelegenbeden werden besproken. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, doch de R,K. Pro- pagandaclub Hilelgom verspreidde een manifest aan de inwoners van Hillegom, dezen aansporend de lezingen niet te bezoeken, doch zich over de leer van de roomsch katholieke kerk te laten inlichten door het Informatie bureau voor niet-katholieken aan het seminarie te War mond. Gisteravond is wederom een vergadering gehouden: daags tevoren was over deze vergadering een omzend brief verspreid. Als noot stond o.a. op dezen omzend brief: „Aangezien pastoor v. L. op den kansel heeft verklaard, dat de firma J. G. Kat geen annonces van de protestantsche actie meer mocht opnemen (in haar neutraal blad De Hillegomsche Courant) en deze firma. willetje kan doordrijven. Dat is het eenige, wat ik erop weet" Met dezen raad van zijn wereldwijzen vriend moest Jonathan het doen, maar of die raad helpen zou, daar van waren ze geen van beide overtuigd... HOOFDSTUK V. Steve vindt een vrouw. Hiet was een heldere Januari-avond; Jonathan was naar een vergadering geweest en bevond zich nu op weg naar huis. Terwijl hij door de pittige avondlucht langzaam voortwandelde waren zijn gedachten, zooals zoo dikwijls tegenwoordig bij zijn dochter. Er viel den laatsten tijd geen enkele verbetering in haar houding met Aske- te bespeuren. Zijn verdriet over Eleanor deed hem pas goed zijn eenzaamheid voelen, zijn behoefte aan den steun en de liefde van het meisje waarvan hij hoe langer hoe meer was gaan houden. Maar er was van Sara's kant nog steeds rriet de minste toenadering te bemerkeri, integen deel, het ontging Jonathan niet dat zij zooveel moge lijk trachtte hem te vermijden en dat zij er gedrukt en bezorgd uitzag. Hij bevod zich nu op een gedeelte van den weg, dat aan den linkerkant begrensd werd door de heide en door de hooge beuken van den boschrand. Af en toe lcwam hij een groepje fabrieksarbeiders tegen die zich van den wekelijkschen kerkdienst in een der naburige dorpen naar huis begaven. Zij groetten hem allen vrien delijk en nu en dan bleef hij hen staan nakijken, den kend aan den tijd. dat hij ook een van de hunnen ge- weeét was en net zoo vroolijk en welgemoed als zij. Door het bosch aan zijn rechterhand voerden ver schillende pad naar de kleine dorpjes waar verschei dene arbeiders hun huisje hadden. Opeens hoorde Jona thans iemand zingend door het bosch komen. Het was een zwaarmoedig volksliedje, dat door de stilte van den laten avond klonk en Jonathan bleef onwillekeurig even stilstaan. Toen kwam een donkere gestalte tusschen de boo- men te voorschijn. „Sara!" Het meisje draaide zich om en bleef staan, tot Jo verschaft U wolken van genoi! blijkens het schrijven d.d. 10 April 1931, voor Rome'» pressie is gezwicht, deelen wij onze samenkomst op deze wijze aan de bevolking mede." vergaderzaal liep Woensdagavond stampvol; on der de bezoekers waren veel katholieken. Buiten het ge- douw stond een groote menschenmassa. Tijdens de rede voering gaven tal van katholieken hun ongenoegen op luidruchtige wijze te kennen, ofschoon burgemeester Pont te kennen gaf dat hiervoor geen reden was. 't Gejoel en geschreeuw bleven echter aanhouden. Aan het eind van de vergadering werden de voorzitter, ds. Mul ler, Ned Herv. predikant, en diens vrouw onder gelei de van den burgemeester en politiemacht naar de Ned. Herv. pastorie gebracht; de spreker werd eveneens on der politiegeleide gesteld. Een en ander veroorzaakte avonds laat een ongemeen e drukte in dit dorp. Wat er alzoo wordt aangehouden. Een kleine bloemlezing uit hetgeen de laatste dagen langs of bij de Limtourgsch-Duitsche grens, district Aken, werd aangehouden, moge hier volgen. Bij Schmidthof werd een smokkelbende uit Stolberg gearresteerd, die 81.000 Belgische sigaretten vervoerde; een andere smokkelbende werd daar bevrijd van 27.000 sigaretten, 1000 sigaren en 31 pond koffie. Beambten uit Richterich arresteerden twee smokke laars uit Bochum. die 7500 sigaretten en 600 boekjes sigarettenpapier vervoerden. In de burt van Teweren werd een smokkelaar ontlast van 50 K.G. meel en 5 K.G. koffie; bij een huiszoeking te Teveren vonden beambten nog 100 K.G. gesmokkeld meel. Ook werden er smokkelaars aangehouden, die 600 K.G. meel over de grens uit .Limburg, hadden gebracht. In Kohlseheid werd op een smokkelauto beslag ge legd waarin 53 pond koffie en 14 pond thee was ver borgen. In het Akensche woud werden smokkelaars aange houden, die 8000 sigaretten, 33 pond koffie en tabak vervoerden. Beambten uit Aken-Forst legde de hand op smokkelaars uit Munsterbusch. De buit bestond uit 14.000 sigaretten. Twee Keulsche smokkelaars bleken in het bezit te zijn van 1000 boekjes sigarettenpapier en 1600 sigaretten. Nabij het hoofdstation te Aken werden twee wielrij ders aangehouden. Ze vervoerden 900 boekjes sigaret tenpapier en waren op weg naar Keulen. Beambten uit Rötgen confisceerden een auto, die 100.000 sigaret ten geladen had. Onder Palenberg werd een smokkelaarsbende gear resteerd. die 97 pond koffie en 7800 sigaretten had ge smokkeld. Een auto uit Duren werd in beslag geno men. evenals de lading: 75.000 sigaretten. Te Büsbach werd de hand gelegd op 117.500 sigaretten en 65.000 sigaretten. Een motorrijder werd te Atsch gearresteerd, 9000 sigaretten werden in beslag genomen. Nabij BUd- schen werd een uit 6 man bestaande smokkelbende gearresteerd: in beslag werden genomen bij de dames en heeren 34.000 sigaretten en 16 K.G. chocolade. Vlak bij Kerkrade werden smokkelaars aangehouden, die 7S Kg. koffie, 11 Kg. tabak en 500 sigaretten frauduleus over de grens hadden gebracht. nathan haar bereikt had. ..Ik ben blij. dat ik je eindelijk weer eene spreek, Sara. Gaat het goed?" „Och. jawel. Men kan van het leven nu eenmaal niet te veel verwachten," klonk het melancholiek. „Steve mankeert den laatsten tijd nog al eens op de fabriek, Sara. Als dat zoo doorgaat, is het onmogelijk om hem te houden." „Ik weet het, maar heb nog wat geduld met hem." „Terwllle van jou zal ik het doen. Sara Maar kun je me nog steeds niets beloven? Kun je me dan in het geheel geen hoop geven?" Hij nam haar hand en hield die een heelen tijd vast. Het maanlicht scheen op haar slanke gestalte en met bewondering en verlangen keek Jonathan naar haat fijn gezicht. „Nog niet," antwoordde het meisje zach't. „Steve „Ik zal voor Steve alles doen wat je maar wilt. Als lk Jou gelukkig kan maken, Sara ..Steve is trotsch," viel ze hem in de rede, „en hij zou nooit iets van je willen aannemen." „Maar hij is niet te trotsch om van het geld te profi- teeren. dat jij voor hem besteedt." verklaarde Jonathan schamper. En niet alleen je geld laat je hem ten goede komen, maar ook je tijd Ja alles, wat je maar te geven hebt!" Dat is zoo. Maar daar heeft hij recht op. Op haar sterfbed heeft mijn moeder mij uitdrukkelijk gevraagd Steve nooit In den steek te laten, zoolang hij mij noodig heeft. Die belofte heb ik haar gegeven; hoe zou ik die kunnen breken? Jonathan, je verlangt toch niet van mij, dat ik de belofte aan een stervende breek? Ik kan mij niet tegelijkertijd èn aan jou èn aan Steve wijden. Ik weet heel zeker dat je niet met mij zou willen trouwen met het bewustzijn, dat ik daarvoor een plech tige belofte ontrouw was geworden?" „De hemel zegen je. Sara. Ja, je moet eerst je plicht doen. Ik zal wachten." „Ik moet nu naar huis, Jonathan. Maar l&at a^* leen gaan, ik zou het niet prettig vinden als wij op de zen tijd samen werden gezien." Sara was langzamerhand tot het besef gekomen dat van haar nooelen, eenvoudigen en vrienöelijken patroon hield en dikwijls verlangde zij hartstochtelijk naar de

Schager Courant | 1931 | | pagina 17