Raad Noordscharwoude. PIRIN de wereld Groente n-groothandeiaren- vereeniging „De Koophandel". in *n hoeske van m'n erft 'n bedaauwden spinrag zie hangen beven of ze, deur d'n daauw, is van gesponnen glas, bemorst mee 't goud van 't zonneke, ollee as d'n 'zonsopgaank 't kerkske van koper, de ramen van pèèrlmoer, de toren van druppend goud mokt, 't heele drupke van gazen sluiers onthult, dan kriebelt 'r „Gou- ■wen-Koei"-plazier deur m'n kloppende ajers en dan, dan zouw ik onzenlieveneer op 'n rondje willen tracteeren, omdat ie ons durpke zoo schoon bedocht hee in z'n goeie gaven'. As dan de Meimaand is gekomen en 't krekske is éénen blommenhof, as dan 't smetloos wit van d'ortensia's, blommen as dubbelde vusten, 't gloeiende rood van gra- niums, 't zuute rose van de rododendrums te schuimen leet in 't strake gruun van palmen onder 't gouden licht Gewemel van duuzenden blaanke kèèrsekens; onslie- vrouwke dan te zweven schijnt in éénen golf van licht en blommenschuim in suikerzuute kleuren, as dan 't veurjaar naar d'altaren is gekropen in de geuren van d'n zulverblaauwen wierook; as dan d'n tabernakel, vloeiend van goud deur 't kèèrsenlicht as 'n zon da blom- menschoon bestraalt, dan... dan bloeit oew Romscho haart open as 'nen barstenden klaproosknop van plazier in 't gezellig huishouwen da-d-oew léven is! En as 't jaar dan wijer en wijer openbloeit en d'éér- ste blomblaaikes van rijpheid zochtjes teugen d'éérde sneeuwen, 't koren tot oew kin zoo hoog te buigen staat da ge 'r in zwemt as in 't gouwen zee, dan brikt de kermis aan! En al oew opgepropt plazier, ingeveerd mee krakenden errebeid, mot nouw effe los. De jongens en de meiden tollen gierend van den lach op de muziek van d'n urgel over d'n daansvloer. 't Bier schuimt mee vlokken teugen oew wenkbraavuwen aan, oew stem ls te klein om de kracht van oew longen heelegaar te kun nen verstouwen, oew beenen tintelen van d'n lust naar springen en hossen, 't lawijd van de muziek, die leve- raans dreunt en golft deur de vette oliebollenlocht dendert 'n wiegeling deur ojew botten! Dan wordt oewen levenslust gespuid mee de kracht van 'n stoommachién; dan pak 't jonkvolk mekare vast om nie los meer te laten en 't volgend jaar Mei... dan kraffelen zea 't gemientehuis op mee 'n gezicht of ze de heele weareld emmen overwonnen! Da's plazierig allegaar! Da's noodig zelfs, waant aan- ders dan zoude verwelken as 'nen plaant die droog staat. Dan zoude vergelen en verschralen, dan wijkt de lach van oewen kop, dan verzuurt ie lijk 'n ouwe vrij ster en dan... dan wordt 't lachen op 't lest... zonde! Dan gade Gods schoone natuur veurbijzien, dan wor de baang oew taanden in 'nen bellefleur te zetten da-d- et klokhuis allemaal knapt; dan worde sjagrijnig en iezegrimmig; dan wordt er vergeten mee Mei 'n schoo- nen blommenhof te maken van oew kerkske, waant ge verdort, verzuurt en versjagrineert en vergit dus 't schoone. Dan worde blind, haardstikken blind veur de schoone pracht en praal van de levende schepping, die d'r eigen aan- en uitkleedt mee de weelde van 'n schoone vrouw. Dan worde doof veur de veugelenmuziek en 't ge- rausch van 't windeke deur de bosschen; veur 't getik van d'n malschen rengel op 't starke blad van 't gebom- te en van 't laand. Dan gade dood veur oewen tijd. Dan komen er lilleke gedachten in oewen kop, die heelegaar leeg is gewor- ren as 'n ongebrükte schuur mee stofnesten en mee spinraggen. Dan praten de menschen over mekaar en kruipen achter horrekes om mekaar ongeziens te kunnen be- spieën. Dan... dan zouw 't ok hier 'n laand van zwarte stropdassen gaan worren mee wasgele tronies d'r boven, die verstefd zijn in 't zuur. Waarop 'nen lach ginnen lach meer is, maar 'n afschuwelijk masker. En zoo zouwen ze 't ier gatsamme willen gaan maken Waant ze zijn aan 't uitrekenen gegaan hoeveul ker missen en vastelavond ier in de durpen en stejen wor ren g'ouwen! Wemmen geslapen. Wemmen d'Ollaanders ier as nuuwlichters d'ren gaank laten gaan en me zou wen nouw gekuld geraken, as me nie oppassen! D'n zijn al veul kermissen en vastelavonden afge schaft, amico. Veuls te veul! En ik begrijp ze nie. Zijn wij hier zoow slecht? Wij, die toch mee en deur onzenlieveneer léven? Wij, die 't veul futsoenlijkc Oilaand eiken keer weer helpen mot ten aan Regeeringen die besturen naar de wetten van God? Motten wij ver-Ollaandscht worren? Achter horrekes gezet en geniepig gaan doen? Ollee, da's 'n verkeerd gedacht! Wij zijn nog menschen, ik zeg 't gerust van vleesch en van bloed en nie van gelen was! De Brabaanders zijn kienders in d'r levensopvatting. Zemmen lol in 'n schoon stukske kerkmuziek in 'n kerkske dat 'r mooi uitziet en 'n leutig brokske kermis- muziek, dat 'r de stofnesten doet uitdaansen as g'oew hakken teugen oew gewltwel aanslaat onder 'nen gèèven kuitenflikker. As kienderen ja, waarvan onzenlieveneer hee ge- zeed: „lot de kienderen tot me komen!" En dan staan me d'r zoo slecht nog nie op, maar dan motten ze ons nie ons speulegoed afpakken, amico! Wij zijn nouw een maal gin gedrilde soldotjes, maar as 't 'r op aankomt, lot ze dan maar komen. Maar me loopen ons manier! Schieten op ons mo- nier, geleerd op de hazen; me léven zooas me gemokt zijn, in plazier! En wa zen ouw willen: nogeens da's 't kind mee *t waschwater wegsallemaanderen! Ollee, ik schei d'r af. As 't noodig is koom ik er nog wel op terug! Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRè. Donderdagavond acht uur vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize onder presidi um van den Ed. Achtb. heer Jhr. A. L. van Spengler, burgemeester; Secretaris de heer J. Th. Kunnen. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en deelt mede dat de secretaris, de heer Rein- ders, na een ziekte van ruim 7 weken nog niet geheel is hersteld. Wel is de heer Reinders vandaag op het secretarie geweest. Daar de avondlucht schadelijk voor hem is, is zijn collega van Zuidscharwoude zoo bereid willig geweest, hem te vervangen. Voorz. spreekt den wensch uit, dat de heer Reinders weer spoedig geheel zal zijn hersteld. Do notulen van de vorige vergadering worden, onder dankzegging aan den samensteller goedgekeurd en vast gesteld. Voorzitter deelt mede, dat bij de gehouden sluisver- pachting de sluis weer is gepacht door den tegenwoor- digen pachter, den heer De Moei, voor de som van f 1670 per jaar, voor den tijd van 2 jaren, met 2 optie jaren. Dit bedrag is tamelijk veel minder, dan tot dus ver is bedongen, n.1. f 2010 per jaar, Ingekomen stukken. Aanwezig is het procesverbaal van kas, en boeken. In kas was en moest zijn een bedrag van f 1133.57. Onder de uitgaven is ook begrepen f 11844.33, welk bedrag op de Boerenleenbank is geplaatst. Van Ged. Staten goedkeuring op het besluit tot den aankoop van grond van den heer Bullooper. Van den secretaris van „Crescendo" is een dankbetui- ging ingekomen voor de verleende subsidie. Van de Provinciale Griffie is een schrijven ingekomen, dankbetuiging voor de met eenlge andere gemeen te** gezamenlijk geschonken bank voor het nieuwe Pro vinciehuis, Aanwezig is het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Van Ged. Staten een schrijven dat wordt erkend, dat deze gemeente elk jaar f 1000 zal bijdragen aan het Westfriesche Kanalenplan. Van Ged. Staten goedkeuring op de suppletoire begroo ting over 1930. Van het Prov. Bestuur een schrijven, met diverse bij lagen voor de verleening van voorschotten aan den ak kerbouw. Van Ged. Staten goedkeuring op het raadsbesluit tot garandeering van 30 pet. der tuindersvoorschotten. Aan 16 personen is voorschot toegestaan tot een totaal be drag van f 10300. De gemeente is dus garant voor f 3090. Van den heer J. Visser een verzoek om een voorschot van f 300. Alle bovenstaande stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van de R.K. sportvereeniging D.V.V. is een verzoek om subsidie ingekomen. Op voorstel van B. en W. zal dit bij de begrooting worden behandeld. Van de Gemeente Arnemuiden een verzoek adhaesie te willen betuigen aan het schrijven dat deze gemeente heeft gericht aan H.M. de Koningin, en aan den Minis ter, om de inwerkingtreding der wet, waarbij het onder wijs lichamelijke oefening wordt geregeld, niet in 1936 te doen plaats vinden, maar dit nog eenigen tijd op te schorten. B. en W. stellen voor, geen adhaesie te betuigen. De vereeniging van Ned. Gemeenten is h.i. het aangewezen lichaam om hierop aan te dringen en er de Staten Ge neraal op te wijzen. Voor kennisgeving aangenomen. Van de Centrale Ziekenhuiscommissie een verzoek om subsidie, om de allernoodigste onkosten te bestrijden, welke worden gemaakt. Er wordt een subsidie gevraagd van cent per inwoner en waar het doel van deze com missie is, de belangen van het ziekenhuis te bevorderen, stellen B. en W. voor, deze subsidie toe te staan. Aldus besloten. De heer Kwadijk merkt op, dat er nog steeds „Stads ziekenhuis" op het gebouw staat. Dat is toch niet juist Voorz. antwoordt, dat dit ook een der onderwerpen is, waarvoor de commissie zich Interesseert Van den Minister van Onderwijs K. en W. is een schrij ven ingekomen, betreffende de toekenning van een wachtgeld aan den heer J. Doets, als onderwijzer aan de U.L.O.-school, met verzoek, de redactie van de aanstel ling van den heer Doets te willen wijzigen, In deze aanstelling staat namelijk dat de heer Doets is aangesteld als boventallig leerkracht Daar de wet geen boventallige onderwijzers kent, moet dit worden veranderd. Daar het voor de gemeente vóór- noch na- deelen heeft, stellen B. en W. voor deze wijziging aan te brengen. Aldus besloten. Van Ged. Staten is een verzoek ingekomen om het principe besluit dat is genomen, om van gemeentewege een terrein en gebouw voor lichamelijke oefening te stichten, te bekrachtigen, welk besluiti s genomen toen van het R.K. Kerkbestuur een aanvrage was ingekomen om voor de R.K. school een terrein enz. in te richten. De heer Sschrijver vraagt of een principebesluit be staat. Er is hem niets van bekend, dat zoo'n besluit is genomen vóór of op den 29 Dec. 1930. Het ia toch geen onderonsje geweest? Volgens spr. heeft een principebe sluit geen waarde en 't was ook gevaarlijk een dergelijk besluit te nemen, daar er nog niets bekend was over het onderwijs in lichamelijke oefening. De toestand is op het oogenblik nog dezelfde als op 29 December. De wet zou misschien nog veranderen, hebt u gezegd, doch deze i3 nog niet veranderd, 't Is dan ook zeer speculatief een besluit te nemen. Spr. behoudt zich dan ook het recht voor, door een aparte nota Ged. Staten hierop te wijzen en te adviseeren het besluit niet goed te keuren. Voorzitter antwoordt den heer Schrijver, dat reeds eenige jaren geleden is besloten een terrein voor li chamelijke oefening van gemeentewege te laten inrich ten. Daarom is ook op de vergadering van 29 Dec. afwij zend beschikt op het verzoek van het R.K. Kerkbestuur Het besluit is genomen, toen u nog niet in de vroed schap zat, op voorstel van uw overleden voorganger, den heer Broersen. Voorzitter leest de notulen van den 29 Dec. voor, waar uit blijkt, dat het toen ook reeds door den heer Schrij ver is bestreden. De heer Schrijver zegt, dat blijkt dat er geen besluit is genomen, anders zou het niet moeten worden bekrach tigd. Dat is toen toch al gebeurd. Voorzitter zegt, dat als B. en W. hebben voorgesteld, afwijzend op het verzoek van het R.K. Kerkbestuur té beschikken, de Raad zich toch wel zal afvragen, hoe het onderwijs in lichamelijke oefening dan zal moeten wor den gegeven. U was er tegen een lokaal te bouwen voor rekening der gemeente. Mijnheer Schrijver, U is we hardleersch. De heer Schrijver zegt zich niet tegen het voorstel van B. cn W. tot het bouwen van een lokaal te hebben uit gesproken. De heer Kooij begrijpt den heer Schrijver niet Spr. merkt op, dat het besluit ls genomen in „Concordia" op voorstel van den heer Broersen. Na nog eenige verdere discussie wordt met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Schrijver en Zut, het be sluit bekrachtigd. Voorzitter merkt op, dat het toch gewenscht Is, met net oog op het prestige van den Raad, dat de leden zich rekenschap geven van de besluiten welke worden geno men. De heer Schrijver vraagt of het op hem ls gemunt Hi] kan in het gesprokene van die vergadering geen besluit zien. Van de afd. Langendyk van „Het Witte Kruis" is een verzoek ingekomen om in verband met de aanstelling van een tweede wijkzuster de subsidie te willen ver- hoogen van 5 op 15 cent per inwoner. B. en W. erkennen ten volle het nut der Wijkverple ging en aarzelen dan ook geen oogenblik om voor te stellen tot toezegging over te gaan. De heer De Geus vindt het een groote sprong. Van 5 op 15 cent per inwoner. Spr. ziet echter ook de nood zakelijkheid van een tweede wijkzuster in. De heer Barten licht de verhooging met 10 cjent even toe. Daar de bijdragen der leden niet worden verdub beld is het geyolg, dat meer subsidie moet worden ge vraagd. Het voorstel van B^ en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Benoemingen. Als leden der plaatselijke schattingscommissie wor de de aftredenden, de heeren J. Ootjers, A. Barten, P. Zut en C. Keeman Sr. herkozen. Als lid der plaatselijke schoolcommissie worden de heeren P. Beemsterboer en H. Reek, die moesten af treden, herkozen. Stembureau*. De stemibureaux zullen als volgt worden samenge steld: 1. Burgemeester, ambtshalve voorzitter, leden de heeren Kooij en Zut. Plaatsvervangers de heeren Schrij ver en Reinders. Stembureau 2. De heer J. Ootjers, voorziter, leden de heeren Barten en De Geus. Plaats vervangers de heeren A. Kwadijk en C. Keeman, ter- wijl het hoofdstembureau zal bestaan uit den Burge meester, ambtshalve voorzitter. Leden de heeren Oot jers, Barten, Zut en De Geus. Plaatsvervangers de hee ren Kooij, Kwadijk en Schrijver. Rondvraag. De heer Kooij vraagt naar het Rapport van het P. E.N. Spr. had het gaarne op deze vergadering behan deld gezien, daar het een tamelijk urgente zaak is. Voorzitter antwoordt, dat de heer Kooij een beetje voortvarend is. Het Rapport is nog niet eens geheel in het bestuur behandeld. De leden hebben allen reeds een exemplaar ontvangen. Spr. hoopt, dat weer een ge meenschappelijke vergadering zal worden belegd, waar wij dan worden voorgelicht dopr iemand van het P.E.N. De heer Kooij merkt nog op, dat de mooiste tijd voor het uitvoeren van deze werkzaamheden voorbij gaat De heer Kwadijk wijst op den slechten toestand by de werkverschaffing. De menschen zitten in weer en wind puin te kloppen voor f 2 per dag. Dat is toch veel te weinig. Daar komt nog bij, dat als er door het slech te weer niet kan worden gewerkt, ze niets uitbetaald zijn de bekende Aspirin-Tabletten in den handel. Sedert 30 jaar bestrijdt men ver- koudheidsziekten, rheumatiek en alle soorten pijn met Aspirin-Tabletten. U kunt dus net volste vertrouwen in dit Let op den oranjeband. Prijs 75 ets. krijgen ook. Ze zullen zich een ziekte op het lijf halen. Spr. respecteert het zeer, dat door B. en W. is inge grepen, doch vindt het niet goed, dat er ook Zater dags tot half 5 moet worden gewerkt. Anders krijgen ze geen f 2. Voorzitter zegt den heer Kwadijk te hebben aange hoord. Spr. zou echter in overweging willen geven, dat als men niet weet hoe de zaak in elkaar zit, de op merkingen in vragenden vorm worden gedaan. U zegt, dat B. en W. zich niet om de werkloozen bekommeren. Ik zal U echter even inlichten, Door B. en W. zyn maat regelen getroffen om de werkloosheid te bestrijden. Decgenen, die ambitie hadden om te bikken, konden zich aanmelden. Hiervoor heeft zich echter niemand opgegeven. Ook wordt werk gegeven aan menschen, die eigenlijk door Maatschappelijk Hulpbetoon moesten wor den geholpen. Ook ls een toeslag gegeven op het vervoer van werkloozen naar de Zuiderzeewerken. Ook zijn en kelen aangesteld voor het rooien van boomen. Deze hadden spoedig ander werk gevonden, dus bleven weg. De werkloosheid is dan ook vrijwel nihil In deze ge meente. De Zuiderzeewerken zyn gebleken, niet een werkverschaffing te zyn. De loonen zijn daar hooger dan hier. Daardoor zitten sommige landbouwers nu zon der personeel. De Directie der Zuiderzeewerken zal dan ook zooveel arbeiders ontslaan, als er hier noodig zijn. Een werktijd voor het puinkloppen is niet gesteld. Een overtreding der arbeidswet zal het wel niet zijn, an ders waren wij wel bekeurd geworden. Laat het dus maar gerust aan B. en W. over. Er moet toch een prik kel voop de menschen blijven om naar ander werk om te zien. De heer Kwadijk-zegt, dat het nu eenmaal niet noo dig is om op Zaterdagmiddag te werken. Dat stuit iederen georganiseerden arbeider tegen de borst. De Voorzitter merkt nog op, dat de werkloozen wel tevreden zijn. De heer Kwadijk stelt voor dat al het werk dat voor de gemeente geschiedt in den wettelijken werktijd wordt gedaan en niet daarna. Voorzitter antwoordt, dat dit wet is. Dus gebeurt het niet Sluiting. Donderdagmiddag 2 uur hield bovengenoemde ver eeniging hare algemeene vergadering in liet lokaal van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude. De Voorzitter, de heer C. Wagenaar, opent de ver gadering met een woord van welkom, en bespreekt den gang van zaken in het afgeloopen seizoen en wijst daarbij op het goede einde. Het weer is de koopman in ons vak en dezelfde soort kool, die een half jaar geleden nauwelijks een gulden per 100 kilo kon opbrengen, wordt nu ver kocht voor om en bij de 20 gulden per 100 kg. of on geveer bijna 20 maal duurder. Ook spr. acht het gewenscht dat er een meer re gelmatige aanvoer ter veiling komt. Ge heel eens is spihet met den Voorzitter van het Centraal Bureau van Veilingen, waar deze zegt: „De roep voor betere kwaliteit mag geen holle klank, mag geen woordenspel zijn, maar moet zich omzetten in daadwerkelijke medewerking van allen". Spr. wijst er dan verder op, dat door de exporteurs de producten voor het overgroote deel worden verzonden zooals zij door de tuinders ter veiling worden aangevoerd. Wan neer men uit de hand wil koopen, wat men noodig heeft en in de veiling niet te krijgen is, wordt daar in vergaderingen der tuinders nog steeds tegen ge protesteerd. Indien dit zoo blijft doorgaan, zal het er op uitdraaien, dat de handelaren in den herfst zelf zoodanige groote voorraden gaan opslaan, dat zij zich zelf kunnen redden Het getal der groote over- houders, waarover door sommige tuinders ook al wordt geklaagd, zal daardoor nog worden vergroot. Wel zeer eigenaardig doet het aan. dat b.v. aan de nieuwe producten als tomaten en bloembollen alle mogelijke zorg wordt besteed terwijl men, wat de kool betreft, het maar steeds laat loopen zooals het loopt. Waar vooral in het Geestmerambacht en de daarbij ingesloten kleine poldertjes door de veelal optreden- dene ziekte in het gewas de verbouw van kool, wat den oogst aangaat, zoo onzeker is geworden, lijkt het mij toe, dat eens geprobeerd kan worden, ook met late aardappelen. Aan een voor export geschikte sterke groote aardappel is er bijna elk jaar behoefte en men kan zeker er van zijn, dat de exporteurs hun best zullen doen afzetgebied ervoor te vinden, ter wijl een goede consumptie-aardappel voor het bin nenland ongetwijfeld ook graag zal worden gekocht. Voor de accurate en snelle wijze van vervoer brengt spr. een woord van hulde aan de Directie der Ned. Spoorwegen, maar wil niet spreken over de hooge vrachttarieven. De notulen der vorige vergadering worden na voor lezing door den secretaris den heer P. F. Slot, on der dankzegging onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Van den Minister van Binneplandsche Zaken en Landbouw een schrijven betreffende de uitvoerwet voor tomaten en kool. Voorzitter deelt mede, dat men in het algemeen niets wil weten van de toepassing dezer wet op kool, enz. Voor kennisgeving aangenomen. Van den heer P. Deutekom een schrijven, waarin hij bedankt als lid der plaatselijke commissie voor alge meene zaken. De heer Deutekom is van meening, dat eventueel voorkomende geschillen beter door het geheele be stuur kunnen worden behandeld. Na eenige discussie wordt de heer P. F. Slot als op volger van den heer Deutekom aangewezen. Hierna wordt door den secretaris het jaarverslag voorgelezen. Ook in dit verslag wordt behandeld hoe de afzet enz. in het afgeloopen jaar was, waarbij wordt opgemerkt, dat in Friesland tegen de ziekte in vroege aardappelen veel meer wordt gesproeid, soms wel 6 S maal. Ligt hier geen taak voor de tuindersorganisaties om dit eens voor elkaar te zetten? Kan sproeien niet ver plichtend gesteld worden en dan uitgevoerd worden door de tuinbouwvereenigingen? In ieder geval behoeven de kooplui de ziekte z.i. niet als iets onvermijdelijks te slikken. De nieuwe aardappelsorteeringen bleken goed ge kozen, terwijl ook in meerdere gevallen goede vruch ten werden geplukt van de samenwerking tusschen handel en verbouwers. Onze uien is te zacht en daar door minder houdbaar dan in de meeste andere con- curreerende landen. Is het telen van een hardere soort niet mogelijk? In het buitenland, speciaal Duitschland, breidt de koolteelt zich tengevolge van de tarieven voortdu rend nog uit. Bovendien doet de Duitsche regeering heel veel om de groenteteelt te bevorderen. Ook de Duitsche wetenschap moet meehelpen. Men is daar warempel ook al bezig om wetenschappelijk de beste methodes voor het bewaren van kool en de inrich ting der koolschuren te bestudeeren en de „Grund- lichkeit", waarmee de Duitschers alles doen, doet vreezen dat ze ons in koolbewaren binnen afzienba- ren tijd vooruit zijn. Een verslechtering zal ook beteekenen de tolunie tusschen Duitschland en Oostenrijk. De vooruitzichten voor een jaar met een goed gewas zijn weinig bemoedigend. Het contracteeren van groote hoeveelheden buiten ons kan niet anders dan den toestand nog hard verslechten. In ons vakblad werd de idéé gelanceerd van een tolunie tusschen Nederland en'Duitschland. Mij dunkt deze idéé is alle overweging waard. De Duitsche regeering heeft verklaard met ieder land een dergelijk verdrag te wil len afsluiten. Wij kunnen er niets bij verliezen en wat zou het geen uitkomst brengen aan onzen tuin bouw! Spr. uit er tenslotte zijn vreugde over, dat het auto-ongeluk, dat den voorzitter is overkomen, zóó goed is afgeloopen. De Voorzitter dankt den Secretaris voor zijn uit gebreid verslag. Door den Penningmeester, den heer J. Kramer, wordt hierna het financieel verslag uitgebracht. Het batig saldo bedraagt f 308.46. Tevens wordt door den Penningmeester de rekening uitgebracht van den Nachttelefoondienst. De Voorzitter stelt voor. in verband met den terug gang van het batig saldo, dat het vorig jaar f 560 be droeg, de contributie met f 1 te verhoogen, welk voor stel met algemeen stemmen wordt aangenomen. De rekening wordt goedgekeurd. Bestuursverkiezing. De aftredenden, de heeren C. Wagenaar, J. Kramer en K. Mosch, worden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Verkiezing afgevaradigden Marktbestnren. De aftredenden, de heeren J. Kramer en P. F. Slot worden met bijna algemeen stemmen herbenoemd. Als nieuwe leden worden aan de vergadering voor gesteld de heeren: C. Stam Cz., Oudkarspel, N. .T. Sevenhuijzen. Warmenhuizen, H. Bekker, Zuidschar woude. Jb. Bekker, Zuidscharwoude, C. Strooker, Alkmaar. Deze heeren worden na stemming met groote meerderheid van stemmen als lid aangenomen. De vereeniging is, door het bedanken van den heer G. Bekker, dus met 4 leden vooruitgegaan. Regeling Ziekteverzekering transportar beiders. Hierover worden door verschillende heeren allerlei gezichtspunten naar voren gebracht, en na eenige dis cussie wordt besloten een zelfstandige vereeniging op te richten. Het gaat om de losse arbeiders, die in stille tijden zich individueel moeten verzekeren. Verlaging der korting voor contante be taling. Door verschillende heeren wordt hierover het woord gevoerd. Er wordt bsloten, de verlaging van Vi op 1/10 voor een jaar aan te nemen als crisismaatre gel. Er worden echter bedenkingen geopperd tegen het voornemen der veilingen, om als niet op tijd wordt betaald, 15/100 bij de rekening te tellen. Rondvraag. De heer S. de Boer Kz. wijst op de minimumprij zen. Later werden de partijen, welke op de veiling op deze minimumprijzen zijn opgehouden, voor minder uit de hand verkocht. Kan de handel daar niets aan doen? De heer Hoogland zegt, dat doordat de minimum prijzen hier hooger waren, er door kooplieden uit d» Streek voor minder is aangeboden en verkocht. Voorzitter antwoordt, dat als het landelijk wordt geregeld, er wel verandering zal komen. Dat de toe standen als verleden jaar niet meer zullen komen, is de wensch van den voorzitter en zeker wel van ons allen. De heer J. Kramer deelt mede, dat er een actie gaande is, om een federatie te vormen voor vereeni- gingen op het gebied van den handel in aardappelen, groenten en fruit. Spoedig zal wel een desbetreffende circulaire worden ontvangen. In beginsel wordt besloten dat „De Koophandel'* zich zal aansluiten. De heer J. Hoogland dankt namens „De Schutte- vaer" voor de vertegenwoordiging op de algemeene vergadering. Voorzitter antwoordt, dat „De Schuttevaer" steeds op „Koophandel" kan rekenen. De heer K. Kramer vraagt, of er van Koophandel geen verzoek kan worden gericht aan den Noorder- marktbond om de nep en slaboonen niet 's middags te veilen. De heer J. Kliffen, secr. van den Noordermarktbond, antwoordt, dat er gegronde redenen voor zijn. Spr. wijst op verbroeien cn slechter uitzien der betreffende producten, door het lang opstaan in de schuiten, 't Is ook in het belang van den handel, 't Zal mis schien wel wat moeilijkheden geven, doch ook veel voordeelen. Voorzitter spreekt het bezwaar uit, dat, als het goed naar Broek moet worden vervoerd, dit te laat komt voor het convooi, dat in stille tijden zoo vroeg uit Broek vertrekt. De heer K. Kramer zegt, dat er ook bezwaren zijn voor de vrachtvaarders, als ze 's middags moeten veilen. Spr. dringt aan op betere sorteering op kwa liteit van de nep. De heer Kliffen zegt, dat de bedoeling is, deze pro ducten in aparte schuiten aan te voeren. Voorzitter zegt, dat het moeilijk zal zijn voor de kooplieden die niet in Noordscharwoude wonen. De heer N. de Nijs dringt aan, dat er bij het en bloc veilen van drielingen in Noordscharwoude, verschil lende partijen worden aangeboden. De heer Kliffen antwoordt, dat zfloveel mogelijk en bloc wordt geveild. De heer J. Kliffen dankt voor de uitnoodiging voor deze vergadering. Spr. vraagt waarom steeds midden in 't seizoen partijen uit de hand worden gekocht, terwijl er toch een voldoende aanvoer is. Voorzitter antwoordt, dat er. als er niet noodig is, niet uit de hand wordt gekocht. Dus is er dan noodig. De heer Bonnet noemt een voorval van gisteren, toen werden gewoonweg bonnen geweigerd. Voorzitter zegt. dat de bonnen onmisbaar zijn. Als geen bonnen worden gegevon, zal zonder bonnen moeten worden gekocht en ook niet over het betaal- kantoor betaald. De heer Bonnet dringt aan op nog soepeler toepas sing van het bonnenstelsel. Het is voor de bouwers ook een voordeel. De heer C. Smit merkt op, dat de telefoon zo» slecht is. Men kan elkanders gesprekken afluisteren. Voorzitter zegt toe, dat er over zal worden ge klaagd. Door verschillende personen wordt aangedrongen dat het gewicht beter door de tuinders wordt opge- geven. De heer Kramer dringt aan op de instelling van een boete en stelt voor, dit voorstel bij de veilings- besturen in te dienen. Hierna volgt sluiting.

Schager Courant | 1931 | | pagina 19