Marktberichten. Ingezonden Stukken. Felle brand te Delft. De Westfriesche Kanaal-plannen. De Radio-omroep. Brutale inbraak. Vreeselijke thuiskomst. Moordaanslag te Diemen. Bloedige botsing tusschen commirfnsten en politie. Zomertijd en winterweer. Doorvoer van Nederl. vee door DuitscMand. Iemand, die geen goed gedaan wil zijn. De heer Lub vreest ééntonig te worden, maar spr. wil nog eens aandacht vragen voor den toestand waarin Geertje Dekker verkeert. Vorig maal is gezegd dat spr. zich tot het kerkbestuur moest wenden, maar de Armen wet luidt zóó, dat als het kerkbestuur onwillig of on machtig blijkt, het de taak der gemeente is om in te grijpen, Het mensch blijft nu maar in dien toestand le ven, ze eet muizen enz. en is aan de weldadigheid van een paar buren overgeleverd. De Voorzitter vraagt of de heer Lub weet hoe te hel pen. De heer Lub laat dat over aan het gemeentebestuur. De Voorzitter: Ja, maar het is niet zoo gemakkelijk. Spr. heeft aan den Officier van justitie gevraagd, of ze niet overgebracht kan worden naar een Tehuis voor Ouden van Dagen, maar ze is zelf onwillig. Spr. heeft haar gewezen op den toestand waarin ze leefde, maar ze antwoordde: ja, U is dat niet gewend, maar ik vind het best. Je krijgt er haar niet uit en haar oppakken mag spr. niet, dat heeft hij aan den Officier van justi tie gevraagd. De heer Lub wijst op de mogelijkheid dat ze brand of een ander ongeluk veroorzaakt. De Voorzitter zegt, dat ze niet krankzinnig is. De heer M. Kooij: Ontoerekenbaar. De Voorzitter: Daar krijg ik geen verklaring van. De heer Lub oordeelt, dat als er aan een dergelijk iets niets is te doen, de Armenwet niet veel beteekent. De tarieven der waterleiding. De heer Oden heeft een onderhoud gehad met een eendenboer uit den Nieuwe weg, die er over klaagde geen water te hebben. Spr. heeft toen geantwoord, dat dit de schuld was van het gemeentebestuur, omdat de eigenaars van de aansluitplichtige perceelen niet ge dwongen werden aan te sluiten, het vereischte percen tage niet werd bereikt en daardoor de niet-rendabele gebieden niet werden aangesloten. De Voorzitter zegt dat de menschen zelf niet willen aansluiten. De heer Oden zegt dat aan de Hoelm dezelfde klaag liederen worden gehoord. Spr. dringt er op aan, dat ge zorgd wordt het vereischte percentage te krijgen. De heer Jn. Lont zegt dat dan het P.E.N. en het P. 'W.B. eeret maar eens voor fatsoenlijke tarieven moeten zorgen. De Voorzitter vraagt den heer Jn. Lont of hij dat onderzocht heeft. Het is bekend dat voor de waterlei ding de berekening plaats vindt naar de oppervlakte. Het kan wel onbillijk s c h ij n e n, maar daarom is het nog niet onbillijk. De heer Jn. Lont vindt het wel onbillijk, dat 2 buren die een zelfde hoeveelheid water gebruiken, verschil lende tarieven moeten betalen. De heer M. Kooij wijst erop, dat er wel menschen in groote huizen wonen, maar tot hun verdriet, de Voor- ziter doet dat voor zijn pleizier. De Voorzitter zegt, het ook niet voor zijn pleizier te doen. Maar die regeling bestaat nu eenmaal en daarom wordt men nog niet onbillijk behandeld. De heer M Kooij vindt het begrijpelijk, dat men in de stad een weistandsgrens aanneemt, maar hier wordt soms door een arbeider een boerenhuis gehuurd, omdat er geen andere woning is De heer Oden zegt dat bij N. Scheltus Jz., Westerland de afvoer van water te wenschen overlaat. De toe stand is er alles behalve benijdenswaardig. Als het er opgehoogd wordt, loopt het water beter weg. De heer Jb. Lont meent, dat een stukje klinkerbestra ting en wat ophoogen de gewenschte verbetering kan brengen. De Voorzlter zegt toe, dat het onderzocht zal worden. De heer Oden heeft een aannemer gesproken, die de perceelen aan den Gemeenelandsweg van electrisch licht voorzien zou willen hebben. De Voorzitter deelt mede, dien aannemer bij zich te hebben gehad en spr. heeft doen uitkomen, dat als er •lectricitelt werd gebracht, de aannemer dan zeker meer woningen kon bouwen. De gemeene kan de kosten dragen. En de aannemer gaf toe, dat zóó de kwestie was. De heer Oden vraagt waarom de menschen van elec trisch licht verstoken moeten blijven, terwijl alle in woners van electrisch licht voorzien zijn. Zijn de kosten zoo hoog? De Voorzitter: Ja, nogal. In de volgende vergadering zal spr. het mededeelen. De woningen zijn gebouwd terwijl men wist dat daar geen licht was. De heer Oden zegt dat het aanbrengen toch door meerdere bebouwing mogelijk wordt. De- Voorzitter erkent dat het iets goedkooper wordt, De heer Jb. Lont deelt mede, dat de aannemer dacht dat de aansluiting zoo maar aan den kabel kon. Maar dat is niet het geval, er moet een transformator komen. De heer P. Kooij zegt dat Ged. Staten daarom voor keur geven aan kringbebouwing. Als je een uitbreldings plan hebt, krijg je een kombebouwing en dan is elec- trificatie veel gemakkelijker dan bij lintbebouwing. Spr. wijst er op. dat de menschen de bezwaren niet Inzien, dezer dagen kwam spr. nog aam den Molgerdijk en vroeg men spr. of de gemeente een sloot wilde dempen. De Voorzitter zegt dat daarom in de vorige vergade ring kon worden besloten de kosten van electrlficatie op den grond te leggen. De heer J. Kooij heeft gehoord, dat wat het nieuwe huis van het Hoofd der School te Westerland betreft, de Haan vroeg of B. en W. genegen waren een stukje grond te ruilen, opdat het huis niet zoo op z'n ramen zou staan. Spr. verlangt ook te Westerland een gelegen heid om varkens enz. te wegen. De heer Jn. Lont merkt op dat particulieren daar voor konden zorgen. De Voorzitter zegt dat B. en W. een en ander zullen bespreken. Hierna volgt sluiting. ALKMAAR, 18 April. Op de heden gehouden piepkuikenmarkt waren he den aangevoerd 65 kisten en 10 korven. De prijs was f 1.551.62Mi per Kg. De handel was goed, ALKMAAR, 18 April. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 21 hitten f 100—225, 14 Melkkoeien f 230—350, 158 nuchtere kalveren slacht f 8—22, fok f 14 —32. 149 overhouders f 30—38, 29 schrammen f 17—30, 164 biggen (10 weken) f 8—14, bokken en geiten f 8—13, kleine bokjes f 0.50—0.71. Handel matig. ALKMAAR, 18 April. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor fabrikesboter le soort f 0.620.70, 2e soort f 0.55— 0.62% per pond, eieren (groothandel) f 3.704, cend- eleren f 3.40. ALKMAAR. 18 April. hJ.V. Eierveillng voor Hollands Noorderkwartier. Aanvoer: 345.000 kipeleren. 56—58 Kg. f 3.60—3.90, 58 —60 Kg. f 3.70—4. 60—62 Kg. f 3.80—4.20, 62—64 Kg. f 45, bruine 6065 Kg. f 44.60, 70000 eendeieren f 3.40 —3.70. WARMENHUIZBN, 18 April. Roode kool le kw. f 13.90—18, 2e kw. f 9.3014.10, gele kool le kw. f 5.80—8.30, 2e kw. f 1.90—3, witte kool le kw. f 6—6.90, 2e kw. f 2.10—3.90, drielingen f 0.60— 0.70, uien f 2*30-2.70, grove uien f 2.10—2.80, peen f 1.60 —2.10 per 100 Kg. Aanvoer: 15300 Kg. roode kool, 20950 Kg. gele kool, 64725 Kg. witte kool, 4500 Kg. uien, 3325 Kg. peen. ALKMAAR. 20 April. Andijvie f 8.50, bloemkool I f 1045, kropsla f 2.90 —7.50, komkommers f 30 per 100 stuks, gele kool f 810, roode kool f 10.40, uien f 13.70 per 100 Kg., prei f 6.30 —10.70, rabarber f 1017. raapstelen f 2.904.90, radijs f 3.20—7.50, selderie f 4.906.30, per 100 bos, poselein f 0.95—1.04, spinazie f 0.90-1.56 per bak, witlof 1X9— 12, n X 47 per 100 pond. BROEK OP LANGENDIJK, 20 April. 10600 Kg. gele kool f 5.60—8.90, 10000 Kg. D. witte kool f 6.90—7.80, 550 Kg. uien grove f 3, uien f 2.50—2.60, 1575 Kg. peen f 1.60. NOORDSCHARWOUDE, 18 April. Uien f 1.602.70, drielingen f 0.701, grove f 2 40 3.90, peen f 1.602, roode kool f 13.9020.40, gele kool f 5.308.30, taaie gele f 89, D. witte kool f 5.508.20 per 100 Kg. Aanvoer: 10200 Kg. uien, 5000 Kg. peen, 90200 Kg. roode kool, 86000 Kg. gele kool, 234800 Kg. D. witte kool NOORDSCHARWOUDE, 20 April. 700 Kg. uien f 2.40—2.60, 1000 Kg. Deensche witte kool f 7.20 per 100 Kg. AMSTERDAM. 20 April. Witte tarwe f 5.508, roode tarwe f 5.508, rogge f 4 —5, Chev. gerst f 5.50—6, haver f 4.50—6, duiveboonen f 11—13, alles per 100 Kg. ALKMAAR, 20 April 1931. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 45 vette koeien f 220400, handel ma tig; 6 vette kalevren f 60110, vette kalveren per Kg. f 1 1.40, 123 nuchtere kalveren, slacht f 826, fok f 14 30, handel stug; 692 vette varkens (zware) per Kg. f 0.360.40, zouters per Kg. f 0.38, handel stug. AMSTERDAM. 20 April 1931. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 459 vette koie- en. waarvan de prijzen waren: le kw. 98105 ct. 2e kw. 8496 ct., 3e kw. 7282 ct, mindere soorten 64 70 ct. per Kg. slachtgewicht; 100 melk- en kalfkoeien, f 260370 per stuk; 120 vette kalveren. 2e kw. 8492 ct., 3e kw. 6680 ct. per Kg. levend gewicht; 121 nuch tere kalveren f 712, 750 varkens, vleeschvarkens (90— 110 Kg. 4950 ct., zware 4749 ct., vette 4346 ct., per Kg. slachtgewicht; 94 paarden f 100220. Aan het abattoir werden aangevoerd 11 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. HOORN, 18 April. Ter veemarkt waren aangevoerd: 8 melkkoeien f 275 380, 4 jonge stieren f 150250, 6 nuchtere kalveren f 1012, 7 zeugen f 4070, 33 schrammen f 1828, 193 biggen f 714, 23 schapen met lammeren f 5060. Han del goed. AMSTERDAM, 20 April 1931. Aardappelen. Bericht v. d .mak. Jac. Knoop. Zeeuwsche bonten f 67.50, ld. blauwen f 57, ld. kiel industrie f 4.505, ld. blauwe poters f 3.653.75, id. Bevelanders f 4.254.50, Vlaamsche klei-Industries f 4 4.25, ld. eigenheimers f 4.254.50, IJpolder bravo's f 4 6, id. Bevelanders f 44.50, Drentsche eigenheimers f 2.80—4.20 per H.L. Winter Malta f 16—17 per 100 Kg. Flakkeesche eigenheimers f 5.506. Spuische eigenhei mers f 5.506, Frlesche borgers f 4.50—4.75 per H.L. Geachte Red., Vergun me s.v.pl. een klein plaatsje in uw blad van 21 April. Bij voorbaat mijn dank. AAN VELE KIEZERS TEN PLATTENLANDE. Gedurende de tientallen jaren, welke ik tot de platte landsbevolking behoorde, heef t't me zeer vaak getrof fen, dat betrekkelijk zoo weinig vrijzinnige kiezers wa ren aangesloten bij een kiesvereeniging, terwijl toch bij eventueele verkiezingen bleek, dat men niet onverschil lig bleek te zijn ten aanzien der keuze van een candi- daat. Evenwel heeft het vrij lang geduurd, eer ook voor de verkiezing voor de Provinciale Staten algemeene be langstelling kon worden gewekt. Toch is ook deze verkie zing inderdaad van groot belang met het oog op de keuze van Gedeputeerde Staten, die weer van invloed zijn op de samenstelling der Eerste Kamer. Deze heeft weer de macht de aangenomen wetten in de Tweede Kamer aan te nemen of te verwerpen, zoodat met het ontwerpen van wetten wel degelijk ook rekening wordt gehouden met de samenstelling der Eerste Kamer. Nu, hoort nièn vaak door lauwen In den lande zeggen: ,.Wat soheelt het mij, of ik word gebeten door de kat of door den kater!" Blijkbaar worden door dezulken niet ge voeld de groote belangen, waarom het gaat bij een ver kiezing. Waar men dan bü die „kat- of katerbeet" in hoofdzaak denkt aan te offeren belastingen, zou ik wel even het onderstaande onder de aandacht willen brengen Medekiezers, het is u toch ongetwijfeld niet onverschil lig hoe en waarvan belasting wordt geheven. De candi- daten van lijst 14, de Vrijzinnig-Democraten dus, heb ben steeds warm gepleit voor: belastingdruk naar draag kracht Onverschillig kan het u ook niet zijn, hoe de belastinggelden, hetzij Staats-, hetzij provinciale gelden worden besteed. Van de mlllioenen en nog eens millioe- nen, welke maar steeds worden besteed voor leger en vloot, feitelijk voor oorlogsdoeleinden dus, zoudt u toch zeker met ons graag wat meer willen zien besteden aan bevordering van land- en tuinbouw, aan ziekte-, onge vallen- en ouderdomsverzekering, welke thans zwaar drukken vooral op de schouders van land- en tuinbou wers. die het nergens op kunnen verhalen; voorts voor onderhoud en verbetering van wegen, welke in vele ge vallen nog komt voor rekening van gemeenten, of wa terschappen, in hoofdzaak dus ook weer uit de beurzen van de plattelanders. Ik noemde maar enkele aangelegenheden, doch deze zult ge voor u wel niet van belang ontbloot achten. Over denkt dit eens aan den vooravond der verkiezing en zorgt er voor, dat de canditdaat P. Kostelijk een ken ner en voorvechter uwer belangen bij uitnemendheid, met een zoo groot mogelijk aantal stemmen uit de bus komt Uw medekiezer in 't district Helder, S. BRUGMAN. Groot pakhuis in asch gelegd, waarbij en millloen vellen werden vernietigd. Te Delft heeft Zondagavond een felle brand ge woed in het groote pakhuis van den koopman C. W. Alsemgeest, aan de Voorstraat. Omstreeks elf uur werd de brand ontdekt. Kort daarop kwam een spuit ter plaatse, doch aan behoud van het pand viel niet meer te denken. Met zes slangen tastte de brand weer het vuur aan de voor- en achterzijde aan en ook van het dak van de sociëteit Eensgezindheid werd een groote hoeveelheid water in den vuurpoel geworpen. Een tweede groote motorspuit legde daar na nog vier slangen uit, zoodat ten leste met twaalf stralen het vuur werd bestreden. Er verstreek ech ter wel anderhalf uur alvorens men kon zeggen dat de brand bedwongen was. Het pakhuis is geheel.uitgebrand. De aangrenzende perceelen bekwamen alleen waterschade. Pakhuis en voorraden, ongeveer een millioen vel len van mollen, katten, hazen en konijnen, zijn verze kerd, doch laag. BOERDERIJ AFGEBRAND. Het vee in de vlammen omgekomen. Door onbekende oorzaak is de boerderij van den landbouwer O. L. te Return onder de gemeente Tub- bergen tot den grond toe afgebrand. Ér kwamen in de vlammen om vier koeien, zes varkens en ongeveer 50 kippen. Een koe, die gered werd, zal waarschijnlijk wegens ernstige brandwonden moeten worden afge maakt. De inboedel, landbouwgewassen en gereed schappen, werden mede een prooi der vlammen. Ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. Voorbereiding der uitvoering. De bestek ken reeds nagenoeg geheel gereed. Ver moedelijk nog dit jaar de eerste aanbeste dingen. De voorbereiding van de aanbesteding van de West- Friesche Kanaalplannen is in vollen gang. De bestekken zijn aan de bureaux van den provincialen waterstaat, waar een aparte afdeeling voor de uitvoering der kanaal plannen is gevormd, reeds nogenoeg geheel gereed ge komen, aldus lezen we in de „Tel." Een onteigeningswet Is aangevraagd, in afwachting waarvan reeds wordt ge tracht door onderling overleg den eigendom der benoo- digde gronden te verkrijgen. Vermoedelijk zullen nog dit jaar de eerste aanbestedingen kunnen plaats hebben. De leiding en uitvoering berusten geheel bij den pro vincialen waterstaat. Hoofd der betrekkelijke afdeeling is Ingenieur Thomese, die in het ontwerpen van de ka naalplannen een belangrijk aandeel heeft gehad. Inmiddels zijn Ged. State?! thans ook met de gemeente en polderbesturen, betrokken bij het kanaal Medemblik- Hoorn, waarvoor tevens de rijksbijdrage is toegezegd, in overleg getreden. Een belangrijke schrede nader tot bereiking van de uitvoering ook van dit kanaal is ge legen in het dezer dagen genomen besluit van de alge meene vergadering van het heemraadschap De Vier Noorder Koggen om gedurende 40 jaar f 2000 per jaar bij te dragen. De belanghebbende gemeente- en polder besturen zijn thans tot verdere onderlinge bespreking onder leiding van een commissie uit Ged. Staten in het gouvernementsgebouw bijeengeroepen. Slaagt ook deze poging dan zal in totaal een gedeelte der kanalen, waar van de kosten op bijna 7 millioen van de geraamde to tale 13% millioen zijn te stellen, kunnen worden uitge voerd. Critiek op het praatje van Tenn de Klepperman. Naar aanleiding van het Zaterdagavond door Teun de Klepperman en zijn kornuiten voor de s.d. VARA te berde gebrachte, heeft het Landelijk Comité Belan gen Luisteraars den volgenden brief gericht aan den minister van waterstaat: Gedurende de radio-uitzending van de VARA op Zaterdag 8 April, des namiddags om ongeveer 9.45, heeft de zoogenaamde Teun de Klepperman op erger lijke wijze den spot gedreven met den onlangs uit zijn land vertrokken koning van Spanje. In dezen spot werd betrokken de in ons land gastvrijheid genieten de ex-keizer van Duitschland, terwijl er zeer duide lijk op gezinspeeld werd, dat een dergelijk gebeuren ook ons vorstenhuis zou kunnen overkomen. Ten slotte werd een en ander op belachelijke wijze in ver band gebracht met een maatregel van B. en W. van een der Zuidhollandsche gemeenten inzake werkloo- zenondersteuning. Wij meenen te mogen opmerken, dat het ons ontoe laatbaar voorkomt, dat al dan niet gewezen staats hoofden van met ons bevriende rijken op onkiesche wijze voor de microfoon belachelijk worden gemaakt, terwijl het o.i. evenmin door den heugel kan, dat han delingen van een besturend college op deze wijze wor den gecritiseerd. Beleefd vragen wij Uwe Exc., hoe lang het nog duren moet, dat de Nederlandsche luisteraar dergelijke walgelijke uitzendingen zal moeten aanhooren en verzoeken u onverwijld maat regelen te nemen, dat zulks in de toekomst voorko men wopdt. In het gebouw van den Algem. Bouwvak arbeidersbond te Rotterdam. f 2000 buit gemaakt. Zaterdagnacht is aan den Spoorsingel te Rotterdam een brutale inbraak gepleegd. In dit pand zijn de kantoren gevestigd van den Rotterdamschen Bestuur- dersbond en den Algemeencn Nederlandschen Bouw vakarbeidersbond. De dieven zijn aan de achterzijde over een schutting geklommen, hebben de tralies uit een kelderraampje verwijderd en zijn zoo binnen ge komen. In het kantoor van den Bestuurdersbond hebben zij alle lessenaars opengebroken; daar wordt niets ver mist; in het andere kantoor hebben zij een oud mo del brandkast opengebroken en er f2000 aan specie uit gestolen. Vrijdag was er een zeer groot, bedrag aan geld in huis ter uitkeering aan werklooze bouw vakarbeiders. De bestuursleden hadden het bankpa pier evenwel des nacht mee naar huis genomen, al leen de specie was blijven liggen. De politie stelt een onderzoek in. OPLICHTING VAN 15.000 GULDEN. Verdachte aangehouden. De Centrale recherche te Amsterdam heeft aange houden een 34-jarigen koopman uit Utrecht, die ver dacht wordt van oplichting van een bedrag, groot f15.000, te Oosterbeek gepleegd. Zijn arrestatie ge schiedde op verzoek van de politie aldaar. Hij is op transport naar Oosterbeek gesteld. Zijn vrouw dood ln de gang gevonden. Mej. J. S., te Nijmegen, moeder van twee kleine kinderen, viel Zaterdag, bij het doen van huiselijken arbeid, van de trap, en bleef dood in de gang liggen. Haar man, reiziger, van beroep, die 's avonds thuis kwam. vond zijn vrouw met gebroken nek, terwijl de kinderen boven in de kamer, den geheelen dag on verzorgd waren gebleven en tevergeefs om moeder geroepen hadden. De dader met een stuk ijzer neergeslagen. Op den Muider Straatweg onder de gemeente Die men heeft in den nacht van Zondag op Maandag een overval plaats gehad. Een zekere M., een bewoner van Weesp, die betrekkingen onderhield met de doch ter van een woonschuithewoner uit Diemen, waar tegen de vader van het meisje bezwaren maakte, is in' den nacht bij de woonschuit aan dek gekomen om te trachten het meisje te spreken te krijgen. De va der was echter wakker en begaf zich naar buiten. Toen M. den man ontdekte, loste hij een schot, dat evenwel miste. Dc woonschuitbewoner, die zijn leven zag bedreigd, greep een stuk ijzer, dat toevallig in de nabijheid stond, en sloeg er zijn aanrander mee op het hoofd. De Weespenaar wankelde, maar zag, vóór hij viel, kans nog één of twee daarover loopen dc meeningen uiteen schoten te lossen, die ook nie mand troffen. Op het geluid der schoten snelden de gemeenteveld wachter van Diemen en een Rijksveldwachter toe. De aanrander lag op het dek. Hij had een bloedende wond aan het hoofd, een oog was hem dichtgeslagen. Dr. Derkinderen uit Diemen verbond den gekwetste, de burgemeester dier gemeente stelde een voorloopig onderzoek in. De aanrander was geheel bij kennis. Hij bekende ten volle den aanslag te hebben gepleegd. Hij zeide, dat de revolver een deugdelijke Browning vijf ko gels had bevat. Er zaten er nog twee in, waaruit viel af te leiden, dat er driemalen was geschoten. De om standers hadden echter maar twee schoten gehoord. De gewonde aanrander is voorloopig naar het Bur gerziekenhuis te Amsterdam overgebracht. Hij is daar onder bewaking en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Het ligt voor de hand, dat op de schoten ook heel wat nieuwsgierigen af kwamen. Het publiek is altijd snel met zijn oordeel gereed en het zeide dat de aan rander ook wel de dader zou zijn van den moord te Abcoude. Men herinnert zich. dat daar in het vorige najaar de bediende van een fotograaf neergeschoten langs den weg was gevonden. Dit misdrijf is nog steeds niet opgehelderd. Eonige aanwijzing, dat de aanrander van vannacht den moord te Weesp heeft gepleegd, is er niet. Intus- schen is de revolver naar Abcoude ter onderzoek op gezonden ten einde te kunnen nagaan of de publieke opinie eenigen grond van waarheid bevat. Drie comunisten gedood, vier zwaar gewond. De communisten uit Hamm in Westfalen wilden Zon dag een optocht naar Pelkum ondernemen, waar 300 geestverwanten, die aldaar in 1920 tijdens de onlusten ln het Roergebied zijn gevallen, begraven zijn. Aan de grens van de gemeente Pelkum werden zij tegengehou den door gendarmen, die toen men hun te lijf ging van de wapens gebruik maakten. Drie betoogers werden ge dood. De betoogingen ter eere van de nagedachtenis der gedooden van Pelkum waren te Hamm zelf veroorloofd, maar verboden ln het grensgebied van Pelkum. Alleen familieleden en dragers van kransen, ln het geheel on geveer 150 personen hadden toestemming de grens te overschrijden en zich naar de graven te begeven. Toen ongeveer 1300 betoogers over de grens wilden trekken, moest de gendarmerie handelend, optreden. Uit de rijen der betoogers werd voortdurend „allemaal meekomen", geroepen. De gendarmes poogden eerst de menigte met gummistokken uiteen te drijven, doch deze ging tot den aanval over, zoodat de gendarmes tenslotte de revol vers moesten trekken. Vijf betoogers werden tijdens do botsing gewond. De identitiet van de drie dooden kon nog niet worden vastgesteld. Hevig© sneeuwbuien in Frankrijk. De invoering van den zomertijd is in Frankrijk gepaard gegaan met hevige sneeuwbuien in verschillende deelen van het land, en een ongewone koude. Wel smolt de sneeuw onmiddellijk weg, maar te Parijs werden de kachels, die al vergeten waren, weer aangelegd. Dit ongewenschte staartroeren van de maand April dreigt groote schade te berokkenen aan het fruit door de kille regens, met welke de koude gepaard gaat. Per ziken, abrikozen en peren stonden juist in vollen bloei, toen Vrijdagnacht het mooie voorjaarsweer plotseling omsloeg en de thermometer snel met een tiental graden daalde. Het slechte weer viel des te ongelukkiger, daar door een kleine doorbraak van den kanaaldijk het water van de Ourcq een uitweg zocht naar de lagere bedding van de Molette. De streek van Bondy bij Parijs werd daar door overstroomd zoodat een honderdtal gezinnen hunne woningen moesten ontruimen. De overstrooming levert geen gevaar op. In het Oosten van het land, bij Chambéry o.a. is de sneeuw blijven liggen en op sommige plaatsen door den wind zelfs hoog opgestapeld. Ook in Noord-Italië slecht weer, Uit Milaan: In geheel Boven-Italië en vooral in de buurt van Milaan heeft buitengewoon slecht weer ge- heerscht. Hagelbuien en sneeuw hebben veel schade aan gericht aan de boomen en tuinen, die in bloei stonden. Ook in de Vooralpen en in het gebied van de Itali- aansche meren is veel sneeuw gevallen. PLUIMVEE VERBRAND. Honderd kippen en honderd kuikens om gekomen. Bij den pluimveehouder Huurnemon te Ouden-Ei" bergen, raakte een petroleumkunstmoeder in brand, waardoor een groot kippen- en kuikenhok, bevolkt met honderd kippen en honderd kuikens, een prooi der vlammen werd. GESTOKEN. Te Maastricht heeft Zondagavond bij een twist de 38-jarige M. zijn 36-jarige vrouw A. K. met een mes een steek in den rug toegebracht, welke in de linker- j long is doorgedrongen, en een steek in de linkerhorst. De vrouw is in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis gebracht. De dader is aangehouden. EEN GEVAARLIJK SCHUTTER. Twee gewonden. Zaterdagmiddag was de landbouwer F. te Lage- Zwaluwe aan het schieten op schadelijke vogels. Hij schoot met een tweeloops jachtgeweer en ging daar^ bij onvoorzichtig te werk. In de buurt waren drie ar beiders werkzaam, van wie twee door schoten uit het geweer van F. werden getroffen. De bejaarde Po lak kreeg een schot grove hagel in het hoofd, de lin kerhand en het been, en stortte neer. De man bloedde hevig. De andere arbeider J. P. kreeg een schot hagel in het been en. werd minder ernstig gewond. P. moest naar huis worden vervoerd, J. P. kon zelf naar huis gaan. F. is aangehouden. Het geweer is in beslag geno men. BOERDERIJ, Door de Pruisische regeering wederom toegestaan. Volgens mededeeling van den Rijkslandbouwconsu« lent te Berlijn, heeft de Pruisische regeering besloten den doorvoer van Nederlandsch vee door Duitschland weder toe te staan. Zulks op dezelfde voorwaarden als het voorheen voorgeschreven was. Het vervoer over de Nederlandsch—Duitsche grens kan plaats vinden langs de douanekantoren Wcener en Elten, terwijl over iedere zending afzonderlijk beslist moet worden.

Schager Courant | 1931 | | pagina 10