LIJST 14 P. Kostelijk No. 1. Nog een laatste woord. Tertiaire Polderwegen DE LANGENDUKER GROENTENVEILINGEN. Wederom allemaal Plattelandsbelangen. De eenige manier Noodlottige aanrijding. Het proces tegen den moordenaar Kiirten. Roekeloos kinderspel. En daarop heeft steeds de Vrij heidsbond aangestuurd. waarvan de PLATTELANDER AFDEELING V. Be Quick heeft met 4—0 in de Frlesche hoofdstad van Leeuwarden gewonnen en door deze krachtproef is alle gevaar geweken. Alleen Frisia, welks terrein werd af gekeurd, is nog niet geheel veilig: ze moet uit haar twee resteerende wedstrijden 1 punt halen (Alcides en Veen- dam thuis), anders is een beslissingswedstrijd noodig. DE KOMENDE KAMPIOENSWEDSTRIJDEN. De „Telegraaf" geeft een schema volgens hetwelk het kampioenstournooi zal worden afgewerkt. Voor de deur staan dan: 10 Mei: Feijenoord—Ajax en P.S.V.—Veloci- tas. Hemelsvaartsdag (14 Mei) Kampioen afd. IIIP.S. V. en AjaxVelocitas; 17 Mei: P.S.V.—Go Ahead en Velocitas—Ajax. Onder het verdere programma treft ons de datum van AjaxFeijenoord, die velen onzer ook gaarne zouden bij wonen. Hij wordt echter gespeeld op Woensdagmiddag 3 Juni! (In 't stadion, dus plaats genoeg). HET NEDERLANDSCHE ELFTAL. Voor HollandDultschland. 't Ziet er lang zoo rooskleurig niet uit als voor den strijd tegen België. Toen was 't spel dat in de laatste oefenwedstrijden te zien werd gegeven 't aanzien alleszins waard en de pit in de ploeg geweldig. De „Sportkroniek" geeft bijv. na den teleurstellenden wedstrijd tegen de Fransche ploeg (die met,20 werd verloren): „Het is net of de spirit een beetje verdwenen is met de inderdaad keurige prestatie die toen (29 Maart) ge leverd is,.. ...„Is die toewijding iets aan het verminderen? Gaan de belangen der clubs zwaarder wegen? We durven deze vragen niet zonder meer bevestigend beantwoorden, con- stateeren alleen, dat er o.i. een lichte teruggang is te bespeuren." Deze regelen wekken nu juist niet op voor as. Zondag. Maax... mogen we nu verwachten dat Holland zwak partij geeft? O.i. niet. Onze jongens zullen zich niet zonder meer uit het veld laten slaan! De Duitsche ploeg was Zondag nog niet bekend. Men heeft in 't uitgestrekto Duitschland echter keus genoeg. Er wordt ander3 wel waarde gehecht aan den wedstrijd van Duitsche zijde. Zoo woonde de trainer van de Duit sche Bond den wedstrijd Holland België bü en vond de Hollanders zeer sterk. Als we hier een sterke Duitsche tegenpartij krijgen wacht ons een fraaie middag! Ons elftal is: Van der Meulen; Van Run en Van Kol; J. Pauwe, Andriessen en Van Heel; Adam, Tap, Lagen- daal, Van der Heijden, Van Nellen. Reserves: Odijk (Hollandiaan)Weber (een 17-jarige A.D.O.-back), Breitner (A.D.O.) en Steens Z.F.C.) Het B-elftal, ook zeer sterk, speelt Woensdagmiddag op 't Sparta-terrein in Rotterdam tegen Southend T Tni- ted: Van der Wint (V.S.V.); Diepenbeek (Ajax) en Van der Griendt (V.S.V.); Sterk ('t Gooi), Klopper (Z.F.C.), en Paulissen (P.S.V.); Viergever (Sparta), Vente (Nep- tunus), Ophorst (H.B.S.) Van Kesteren (H.B.S.), en Hamstra (Alcmaria). Dan speelt een nog nader (na den wedstijd tegen Southend United) samen te stellen B-elftal tegen Port Vale, eveneens te Rotterdam. En dan komen de Blaclthurn Rovers in Mei enkele •wedstrijden spelen. De .toer naar Scandinavië (begin Juni) wordt dus wel grondig voorbereid. N.H.V.B.-Programma. 2 C: D.T.S. 2And ijk 1; 3 D: Succes 3Sparta 3; 4 D: Succes 4Helder 5. Helder 6—Wieringerwaard 2, I-I.R.C. 6B.K.C. 3. Adsp. H.R.C. c—Sparta b; H.R.C. d—H.R.C. e Rauchbeker: Meervogels 2—D.T.S. 1 (terrein D.T.S.) Vrone 1—O.S.V. 1; Q.S.C. 1—K.V.V. 1. Gouden Kruis: J.V.C. 1—Succes 2; Sparta 1—Texel 1; B.K.C. 1—Sparta 2; Succes 1—Texel 2; W.F.C. 4-E.V.C. 2; Westzaan 1Beemster 1; Monnikendam 2—K.F.C. 3 (Alg. Sportblad). In verband met den verloren gegane Zondag zijn wij zigingen niet uitgesloten. Deze vermelden we eventueel Zaterdag a.s. ANNA PALOWNA. Door terreinafkeur'.ng van Succes en H.R.C. en D.O.- S.K.O. werd er niet gespeeld, 't Tweede zou, inplaats van zooals we Zaterdag berichtten, naar D.O.S.K.O.. Zondag a.s. speelt 't eerste thuis voor 't Gouden Kruis tegen Sparta 2. 't Derde trekt (en nu volledig hoor!) naar H.R.C. 6. Overigens zal de radio wel weer troef zijn Zondagmiddag. (Zie voor vervolg Sport elders in dit nummer). De moeilijkheden in den tuinbouw hebben de aandacht van tuinbouwers en hande- daars. De verbouw van kool buiten Langedijk. Het bonnenstelsel. Oploo- pende, maar later weer dalende prijzen van roode, gele en witte kool. Roode kool tot boven de f 23.gele boven de f 10. Doensche witte boven de f 9.Nog be langrijke aanvoeren. Uien ©enigszins beter, peen en bleten statlonnalre prijzen. Nu het einde van de wintercampagne voor Langen- dijk en omstreken nadert en alzoo het eindresultaat van het tuinbouwbedrijf vrijwel te benaderen is, worden door handel en tuinbouw, ook wel door anderen, be schouwingen gehouden, aanwijzingen gegeven, over wegingen geuit, gewezen op fouten en gebreken, tot uiting gekomen in de laatste jaren, vage perspectieven geopend voor de toekomst en soms hooge boomen op gezet over wat gebeuren moet of kan, om verbetering te verkrijgen of verslechtering tegen te gaan. We heb: ben nu drie groote vergaderingen achter den rug, die van de Langenrijlter Groentencentrale, den Noorder- marktbond en De Koophandel, alzoo de leidende orga nisaties van tuinbouw en handel. Opvallend Is het wel, dat alle drie het er over eens zijn, dat allen, tuinbou wers en handelaars, op hun qul vive zullen moeten zijn, om zich door de opstapelende moeilijkheden heen te slaan en dat alles zal moeten worden gedaan, om de voorwaarden te scheppen, waardoor het mogelijk is, het hoofd aan tal van tegenwerkende invloeden te bieden. Nieuw is dit niet, doch de laatste jaren hebben geleerd, dat men in het buitenland verre van stil zit bij het be hartigen van de belangen van zijn land- en tuinbou wers cn die meerdere activiteit daar, maakt het dubbel noodzakelijk, dat ook de organen in ons land, aan wie de behartiging van genoemde takken van bedrijf is opgedragen, actiever moeten zijn dan ooit. Voor Langendijk doet zich nog een ander probleem voor, n.1. de ziekten in de gewassen. Door steeds de zelfde producten te verbouwen, blijft men daar niet uit en zoo is het afgeloopen jaar gebleken, dat In het uit gestrekte Geestmer Ambacht buitengewoon weinig kool, vooral roode kool is. geteeld, waarvan de kwali teit ook nog veel te wenschen overliet, zoodat ze alles behalve een reclame-artikel was voor het buitenland, Het' gevolg is, dat nu ver buiten Langendijk winterkool wordt verbouwd, welke uitbouw dit jaar afmetingen dreigt aan te nemen, zoo groot als nog geen enkel jaar is voorgekomen. Verwonderen moet men zich over dit verschijnsel niet, daar In de polders vrij goedkoop land kan worden gehuurd, uitnemend voor koolteelt ge schikt, en de landbouwers daar weinig hoop hebben bij den tegenwoordigen crisis in den landbouw, kans te heb ben, financieel voordeeliger uit te zijn bij het land zelf te bebouwen dan het tegen een voor hen flip-ken prijs te verhuren. Naturlijk komt nu weer de Vrees naar vo ren, dat op deze wijze de koolteelt zich dermate zal uitbreiden, dat er overproductie zal ontstaan met al de nadeelen, vérbonden aan een dergelijlcen toestand. Overproductie is er bovendien spoedig; als het buiten land toltarieven invoert, zooals we die de laatste jaren kennen. Of er tegen een meerderen uitzet van kool iets te doen valt, is moeilijk te zeggen. Het lijkt ons toe, dat er nog weinig aanleiding is, om hier regelend of dwingend op te treden. Het afgeven van bonnen voor den onderhandschen verkoop in den winter blijft voor velen nog een steen des aanstoots. Op alle vergaderingen wordt er over ge boomd en het lijkt wel, of beide partijen, de handelaars en een deel der tuinders, elkaar maar niet willen of kunnen begrijpen. De handelaars zijn, zeggen ze, ook geen bewonderaars van het bonnenstelsel, maar als er nu toch op sommige marktdagen niet genoeg wordt aan gevoerd, dan zijn de kooplieden immers verplicht op bonnen uit de hand te koopen. De tegenstanders-tuin ders echter zijn van oordeel, dat, als de koopman weet, dat hij ook op bonnen in het benoodigde kan voorzien, de stimulans tot het bieden van een hoogeren prijs verdwenen is. Het schijnt een moeilijk probleem te zijn, doch de twee argumenten, tegenover elkaar gesteld, zijn niet zuiver tegenoverstellend. Het bezwaar van onvol doenden aanvoer is er een, dat ongetwijfeld van domi- neerende beteekenis is in dezen. Zoo zijn er meer om standigheden, die van invloed zijn op de uitkomsten in den tuinbouw, en die den handelaars en tuinders heel wat hoofdbrekens kosten. Voor hen, die nog kool konden afleveren, was de laatste week niet slecht. Voor roode kool, die de voor laatste week, sterk in prijs was opgeloopen, was de stemming op de markt zeer gunstig. Dinsdag werd aan de Broelcer veiling voor eerste soort f 15.5021.50 be steed, waarbij de hoogste prijs gold de 3 ponds kool van het beste van het beste. Groote kool kon toen een prijs van f 16 a f 17 bedingen. Tweede soort bracht toen f 13.60 tot f 18.90 op, wat ongetwijfeld een beste prijs kan worden genoemd. Aan de veiling van den Noordermarktbond werd dienzelfden dag voor eerste kwaliteit f 16.3023.10 besteed. Het bleek toen, dat er weer wel vraag was naar onze stapelgroenten en dat deze nog beste prijzen kunnen opbrengen. Terwijl de producten van land- en tuinbouw overal zeer laag zijn, kon dus voor dit tuinbouwproduct een zeer hooge prijs worden gemaakt Jammer, dat in het vetder verloop dezer week de op Dinsdag bedongen prijzen niet ge handhaafd konden worden, zoodat al spoedig f 3 a f 4 per 100 K.G. minder werd betaald. Zaterdag was de prijs weer iets beter en kon aan de Broeker veiling f 1419.70, aan de veiling van den Noordermarktbond f 13.9020.40 voor eerste soort worden gemaakt. Tweede soort bracht toen f 12f 14 op. In totaal werden aan beide veilingen 44 spoorwagens roode kool aangevoerd, waarvan ruim 32 te Noordscharwoude. De vorige week vertoonde reeds een betere stemming, ook voor gele kool. Deze zette zich in de nu afgeloo pen weck nog verder voort. Den laatsten dag van de vorige week werd aan de Broeker veiling voor eerste soort f 4—6.40 betaald, verleden Dinsdag werd aan die zelfde veiling f 6.6011.60 besteed. Dit was echter de meest gunstige opbrengst, want na dien liepen de prij zen weer achteruit: Donderdag kon nog f 6.2010.70 worden bedongen, Zaterdag echter kon niet meer dan f 5.108.40 aan de Broeker en f 5.308.30 aan de Noord- scharwouder veiling worden gemaakt. Werd te Broek Dinsdag voor tweede soort gele kool f 8.209 besteed, Zaterdag was dit slechts f 2.80^0.60. De laagste prijs werd echter gelukkig in een zeldzaam geval besteed, maar veel werd in de laatste helft der week voor f 46 verkocht. Voor taaie gele (de aanvoer was gering) werden prijzen tusschen f 8 en f 9 gemaakt. De aan voer aan dé Broeker veiling beliep ongeveer 42 spoor wagens en die aan de veiling te Noordscharwoude 26 Bpoorwagens. Belangrijk was ook nog de handel in Deensche witte kool. Ook hierbij viel een gunstige stemming waar te nemen en voor het mooie goed werd al dade lijk f 2 a f 3 meer betaald dan aan het eind der vorige week. Zoo werd Dinsdag aan de Broeker veiling f 4.20 8.20, te Noordscharwoude zelfs f 6.70f 9.30 betaald. De grootste kool bracht ook hier het minste op. Als bij de andere koolsoorten liepen ook hier de prijzen achteruit. Zoo werd Zaterdag aan de Broeker veiling f 3.806.90 besteed en aan de veiling te Noordscharwoude f 5.50 8.20, waarin alleen de noteering van eerste soort tot uiting komt. Aangevoerd werden aan beide veilingen 111 spoorwagens, waarvan alleen te Noordscharwoude 77. Al waren de uienprijzeh iets beter dan in de laatste weken, toch bleven ze nog laag. Aanvankelijk werd i voor uien f 2.403.10 besteed, in het laatst der week f 1.60-—2.70. Grove uien brachten in het begin der week f 2.603.40 op, Zaterdag was de prijs f 2.803.90. Drie lingen golden van f 0.601.60 met voor enkele partijen Iets daarboven of beneden. De aanvoer beliep nog onge veer 15 spoorwagens. Voor groote peen werd f 1.202 betaald, kleine bracht f 0.800.90 op. Voor bieten werden zeer afwisselende prijzen besteed, n.1. f 1.606.30. Motorrijder met verbrijzelden schedel op genomen. Op den straatweg Enschedé—Hengelo is gisteren middag onder de gemeente Lonneker de aannemer S., uit Hengelo op zijn motor in aanrijding gekomen met een fietsenden jongen. De motor reed tegen een boom en de heer S. werd met verbrijzelden schedel dood opgenomen. De duorijder brak een been, terwijl de jongen, die toch nog werd aangereden, met een zware hersen schudding naar het ziekenhuis te Enschede werd ver voerd. De zesde dag. Zaterdag is de zesde dag reeds gepasseerd in het proces tegen den Dusseldorpschen moordenaar, Pe ter Kürten. Begonnen werd met de behandeling van den moord op de dienstbode Elisabeth Dörrier, die in üctober 1929 is omgebracht. De eerste getuige, die verhoord werd, verklaart, dat het meisje nog teekenen van le ven heeft gegeven. De broer van den eersten getuige zegt, dat het meisje ter afweer een hand voor de oogen heeft gehouden. Toen hij met de politie naar de plaats van den moord terugkwam, was het slacht offer reeds weggebracht. Politieambtenaar Irrgang deelt mede, dat de afdruk der voetsporen overeenstemden met de schoenen van mej. Dörriër en Kürten. Dr. Kraft heeft mej Dörrier in het ziekenhuis on derzocht. Zij was ernstig gekwetst, in met bloed door drenkte kleederen binnengebracht. Zij heeft het be wustzijn niet herkregen en is overleden. Hierna wordt de overval op vrouw Meurer behan deld. Getuige vrouw Meurer bevond zich 25 October 1929 op den Heilweg op weg naar huis. Een man liep haar voorbij en hield haar op doordat hij over een steen struikelde. De man begon een gesprek over de onveiligheid van den Heilweg en de slechte verlich ting. Hij vroeg haar of zij niet bang was. Zij moest er toch eens aan denken hoe het met den vermoor den machinist Scheer in Februari was gegaan. Hij verzocht daarop haar te mogen vergezellen. Om hem kwijt te raken zei zij, dat zij over eenige minuten zou worden afgehaald en vlak bij huis was. Toen zij zich omdraaide kreeg zij een hevigen slag, zoodat zij ineen zonk. Toen zij weer bijkwam, waren er reeds menschen bij haar. Kürten had, verklaart vrouw Meurer verder, op haar overigens een goeden indruk gemaakt, zoodat zij bij zichzelf zei: „Dat is een fat soenlijk mensch; met hem kan ik wel een eind mee gaan". Vrouw Meurer heeft aan het hoofd en rechter oor kwetsuren opgeloopen welke door een hamer slag'moeten zijn toegebracht. Zij werd onmiddellijk geopereerd. Eerst den volgenden dag 's middags kon zij mededeelingen over den aanslager doen. Na drie weken heeft zij het ziekenhuis verlaten. De gescheiden vrouw Frisch, de volgende getuige, was op een wandeling plotseling, zonder aangespro ken te zijn, van achteren aangevallen en neergesla gen. Eerst heeft zij haar gewezen man verdacht en dit ook aan de politie medegedeeld. Kürten heeft zij bij de confrontatie niet herkend, doch hij haar wel. Tenslotte worden de getuigen voor den laatsten moord opgeroepen, nl. op de 5-jarige Gertrud Alber- mann. Getuige Irrgang, reeds eerder genoemd, doet mede deling over den toestand en het vinden van het deer lijk verminkte lijkje. Getuige is 's avonds tegen 7 uur met een collega een man met een kind tegengekomen. Zijn college vond den man verdacht en zei: „Dat is de moorde naar van Dusseldorp". Daar het kind echter zeer ver trouwelijk scheen, heeft Voss aangenomen dat de man de vader was. Prof. Berg verklaart, dat de moordenaar het kind met groote kracht 3i steken heeft toegebracht. Op een vraag van den verdediger zegt de deskundige, dat de dader in zeer groote opwinding moet hebben gehan deld. Kürten's vrouw als getuige. In het vervolg der rechtszitting na de middagpauze deelde het Ö.M. mede, dat zich een man heeft aange meld, die verklaard heeft, dat hij, toen hij vier jaar oud was, door een grooteren jongen van een muur is afgegooid. Hierna werd overgegaan tot het verhoor van de van verdachte gescheiden vrouw, die thans weer liaar meisjesnaam heeft aangenomen. Zij had Kürten te Altenburg bij Leipzig leeren ken nen en zij had van den beginne af een antipathie te gen hem; niettemin is zij in Maart 1923 met hem ge trouwd. Reeds te Altenburg, zoo verklaarde zij, had Kürten en groot aantal vrouwelijke kennissen. Zij kon echter goed opschieten met haar man, die steeds zeer werk zaam was. Naar haar oordeel was haar man steeds normaal. Zij wist niets van de straffen af, welke hij vóór zijn huwelijk had ondergaan. Op zekeren dag sprak zij eens met hem over de moordberichten in de krant. Hij zeide toen, dat de be schrijvingen, die van den dader werden gegeven, klopten met zijn uiterlijk, met het onderscheid, ech ter, dat er gesproken werd over een dertigjarigen man. In den nacht, dat het meisje Ilahn vermoord werd, kwam hij goedgeluimd naar huis. Toen Kürten op den dag vóór zijn arrestatie aan zijn vrouw zijn misdaden bekende, voegde hij er aan toe: „Als je mij verraadt, maak ik je precies zoo koud". Op den avond voor dit gezegde had Kürten gehuild en haar doen belooven, dat zij zich niets zou aandoen Op den laatsten dag was hij zeer neer slachtig; hij zeide, uit Dusseldorp te willen heen gaan. Hij was echter tevens uiterst prikkelbaar. Zijn vrouw hield hem voor, zeer weekhartig, vooral ten op zichte van arme menschen. De zitting werd daarop tot Maandagmorgen negen uur verdaagd. Voor hef verslag daarvan zie men el ders in dit nummer. Door oplettendheid van een machinist vijf kinderen aan een wissen dood ontsnapt. Lichtzinnigheid of hoe men het noemen wil, werd dezer dagen oorzaak, dat eenige kinderen op den onbewaakten overweg nabij Blok 11 van de spoorlijn GoudaUtrecht onder Reeuwijk, door den trein zou den zijn overreden, indien de machinist van de trein minder oplettendheid had getoond. Bij het naderen van den trein, die zijn komst door fluitsignalen aankondigde, begaf zich een 5-tal kin deren, die op een weiland naast den spoordijk aan het spelen waren, plotseling op den spoorbaan. Meer deren hunner gingen op de rails liggen. De machinist, die dit zag gebeuren, remde uit alle macht en slaagde er in den trein tot staan te bren gen. Toen de trein stilstond, lag op nauwelijks eenige meters voor de locomotief een 12-jarig meisje nog op de rails. Zoodra de machinist van de locomotief sprong sloe gen de kinderen op de vlucht. Hij slaagde er niet in zelfs een hunner te grijpen. Evenwel is het geval ter kennis der Reeuwijksche politie gebracht, die een on derzoek instelt. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. De inzittenden eruit geslingerd. De chauffeur K. uit Maastricht, kwam met zijn auto, in gezelschap van 'n drietal vrienden van Vy* lenVaals, toen de wagen door 'n onbekend geble ven oorzaak plotseling tegen 'n boom botste en ver volgens tegen 'n paal vloog. De deuren van den auto sloegen open en het vier tal werd uit den over den kop slaanden wagen ge slingerd. De chauffeur K. lag bewusteloos op den grond, de andere inzittenden kwamen met enkele ont vellingen en den schrik vrij. De chauffeur K. is opge nomen in het ziekenhuis Calvariënberg te Maastncnt, waar hij Vrijdagavond eerst tot bewustzijn is geko men. De Gedeputeerde KOOIMAN werltt de oudracht uit tot sub- sidiceriiig door de provincie van de De Gedeputeerde KOOIMAN werkt de opdracht uit tot betere regeling der werkloozenzorg. De kosten der gemeenten daar voor zullen hierdoor lager worden en de werkloezen-zelf zullcr er groote baat bij vinden. De Gedeputeerde KOOIMAN zorgde mede voor krachtige maat regelen ter bestrijding van de tnberculose bij den jjiensch. De Gedeputeerde KOOIMAN stelde voor en de Staten namen zijn voorstel aan om een regeling te treiien ter bestrijding van de rundvee-tuberculose. Wederom geen politiek geleuter of pracht-bcloiten, die nceit in vervulling gaan N e e nl, bier practische zaken, die direct hun nut en voordeel voor bet platteland afwerpen. Denkt er dns om kiezers, dat wij dezen plattelander KOOIMAN in Gedeputeerde Staten behouden en dat niet zijn plaats aanstonds wordt ingenomen door een Amster- damscben advocaat, die alleen maar oog heelt voor de be langen van Amsterdam. Immers reeds i jaar geleden beeit de Vrijheidsbond tegen de ver kiezing van Koolman als Gedeputeerde geprotesteerd. Wij moeten dus Woensdag al op al zetten om het aantal Vrtjz.- Deraccraten in de Staten te behouden, zoo mogelijk te versterken, opdat de opzet van den Vrijheidsbond, om Kooiman te „wippen" mislukke. daartoe is, om schouder aan schouder op te rukken naar de stem bus en te stemmen op

Schager Courant | 1931 | | pagina 2