SchagerCourant Raad Oude Niedorp. DE GOUDEN SLEUTELS. Tweede Blad. Dinsdag 21 April 1931. 74ste Jaargang. No. 885: Vergadering van den Raad op Zaterdag 18 April 1931, des avonds 8 uur. De vergadering, die reeds op zulk laat uur, en op Zaterdagavond was uitgeschreven begon te kwart voor negen. Aanwezig zijn de leden: J. Bakker Jz., C. de Boer, D. Kriller, G Liefhebber, J. Ligthart, J. Wit en J. van Zooneo. Voorzitter: B J. F. Meijer, Burgemeester. De Voorzitter roept de heeren het welkom toe en opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Aan de orde is: a Verslag over 1930 van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar. b. Begrooting voor 1931 met bijbehoorende memo rie van toelichting van den Warenkeuringsdienst in het gebied Alkmaar. c. Kantschrijven d.d. 11 Febrpari j.1., no. 85, van Ged. Staten van Noordhojland, ten geleide van het goedgekeurd gemeenschappelijk besluit van den Raad der gemeente Nieuwe Niedorp en van den Raad der gemeente Oude Niedorp, d.d. 30 Dec. 1930 en 19 Januari 1931, nopens onderhandsehe verpach ting van de gemeenschappelijke schutsluis van het Oude Niedorper Verlaat. d. Alsvoren d d. 4 Februari j.1., no. 50, ten geleide van een tweetal uittreksels uit het Koninklijk Be sluit van 20 Januari j.1., no. 8, houdende goedkeu ring van le. de verordening d.d. 24 November 1930, tot rangschikking der gemeente in de 2e klasse voor de heffing der gemeentefondsbelasting; 2e alsvoren tot heffing van 80 opcenten op die be lasting voor het belastingjaar 1 Mei 19311 Mei 1932. 3e. alsvoren tot heffing van 20 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting voor het belasting jaar 1 Mei 1931—1 Mei 1932. e. Kantschrijveen d.d. 28 Januari j.1., no. 56 van Ged. Staten van Noordholland, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 19 Januari j.1inzake garantie voor tuinderscredieten. f. Alsvoren d.d. 28 Januari j.1., no. 62, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 19 Januari j.1., inzake garantie voor akkerbouwcredieten. g. Proces verbaal van opneming op 21 Maart j.1. van boeken en kas van den Ontvanger der gemeente. h. Verslag over 1930 van den Vleeschkeurings- dienst in den kring Barsingerhorn. i. Jaarverslag 1930 van de Gezondheidscommissie gezeteld te Hoorn. De stukken genoemd onder a. t.m. i. worden voor notificatie aangenomen. j. Schrijven d d. 30 Januari j.1., no. 74, van Burge meester en Wethouders van Arnemuiden, houdende verzoek adhaesie te willen betuigen aan een door den Raad dier gemeente aan H.M. de Koningin gericht, adres, waarbij wordt verzocht eene zoodanige wijzi ging van art. 195 der Lager Onderwijswet 1920 te wil den voorstell 11, waardoor van de verplichting tot het geven van onderwijs in het vak „lichamelijke oefe ningen" ook na 1 Januari 1936 vrijstelling wordt verleend B. en W. adviseeren afwijzend op het verzoek te beschikken. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt zon der hoofdelijke stemming besloten. Vervoer van schoolkinderen. k. Schrijven d.d. 13 Februari j.1. van L. Valk te Zijdewind, daarbij verzoekende hem vanaf 1 October 1930 eene verhooging te willen toekennen van f 1 per dag voor het vervoer der kinderen van A. Groot en A Dekker te Moerbeek naar de R.K. Lagere School te 't Veld. De Voorzitter licht toe, dat adressant er zich op be roept, dat indertijd naar aanleiding van eene beslis sing van Ged. Staten de vergoeding was bepaald op f 12 per week, doch dit bedrag niet toekan. Adressant rijdt 142 K.M. en wanneer de vergoeding nu op f 18 per week wordt gebracht, is dat toch nog slechts 13 cents per K.M. B. en W. erkennen eenerzijds dat adressant niet veel FEUILLETON Naar het Engelsch van 'AMELIA E. BARR „Liefde, trouw en plicht... zie daar de gouden sleutels, die de poorten van het geluk openen..." Sara begon er. na de verandering in de levensomstan digheden van haar broer, opvallend slecht uit te zien. Ze deed haar werk met veel minder opgewektheid dan vroeger, het was alsof er een schaduw was gevallen over haar zonnige blijmoedigheid. Jonathan Burley merkte het ook. en als hij Sara zag. was er steeds dezelfde vraag in zijn oogen. Telkens pro beerde hij haar te ontmoeten, wanneer ze uit de avond kerk kwam. maar nooit kon hij er in slagen haar te spreken te krygen. Altijd was zij in gezelschap van een paar vriendinnen en er zat dan niets anders voor hem op. loepen SChijnbaar onverschillig te groeten en door te Maar toen Burley op een avond na een bezoek aan een zijn vrienden in de buurt, naar huis terugging, zag I een vrouwenfiguur voor zich uitloopen.die hij onder «e omstandigheden herkend zou hebben. Hij vroeg zich ■i, waarom Sara nog zoo laat buiten zou zijn: kerk dienst was er vanavond niet. de regen viel in stroomen «er en het was pikdonker. De straten en buitenwegen «gen dan ook vrijwel geheel verlaten. T««T^delijk 8preek ik je dan eens 5ara", begon athan, toen hij het meisje had ingehaald. „Wat doe JU nog zoo laat bulten en dan nog wel in zulk weer'" oude juffrouw Oddy ligt op sterven; ik heb den avond b|) haar gezeten. Er ia nu iemand anders gekomen om by haar te waken." „Heb je me nu nog niets te zeggen. Sara? Steve heeft to nu immers aan Je lot overgelaten?" maar ik kan hèm nog niet aan zijn lot overlaten." aan het vervoer verdient, zelfs is het wel mogelijk dat de vergoeding te kort is, maar aan den anderen kant zij opgemerkt, dat er een hèele tijd verstreken is ën het niet opgaat vanaf 1 October 1.1. de vergoeding te verhoogen. B en W stellen dan ook voor, wanneer adressant een hoogere vergoeding wordt toegekend, die dan toe te kennen over het tijdvak 1 J&nuari1 Mei 1931. In de zomermaanden worden de kinderen niet per auto vervoerd. De heer Van Zoonen vindt het eigenaardig dal adressant met: een dergelijk verzoek komt. Hij had toch kunnen berekenen hoeveel K.M hij had te rijden en voor hij de transactie aanging, dus kunnen nagaan wat per K.M. de kosten zouden zijn. Spr. acht het daarom mosterd na don maaltijd, om nu te zeggen niet toe te kunnen Als de raad aan het verzoek vol doet, begeeft hij zich, naar spr s oordeel, op een ge vaarlijk terrein. Straks kan er wel iemand een huis voor de gemeente bouwen tegen een bepaalde som en als dan het werk niet meevalt, op een hooger be drag aandringen, Spr. meent dus. dat het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is De heer Wit is het niet met den heer Van oZonen eens, maar is overtuigd, dat een vergoeding van f 12 te kort is. Evenwel f 1 per dag verhooging vindt spr. te erg en spr, zou adressant daarom over het door B. en W gsjroemde tijdvak een briefje van f60 willen geven. De heer Bakker kan zich, waar de benzine thans zoo goedkoop is, met het idee van den heer Wit ver eenigen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. het voorstel- Wit overnemen De heer Kriller deelt, mede, dat adressant reeds heel vroeg bij den heer Wit is geweest, met de mededee- ling dat de vastgestelde belooning onvoldoende bleek Spr. kan daarom het voorstel-Van Zoonen, om geen vergoeding toe te kennen niet ondersteunen. Het voorstel-Van Zoonen komt derhalve niet in stemming en wordt het door B. en W. overgenomen voorstel-Wit geacht te zijn aangenomen. 2. Concept-besluiten tot wijziging der gemeente- begrooting, dienst 1930. Na toelichting door den Voorzitter worden vastge steld een besluit tot wijziging van de gemeente-be grooting dienst 1930, voor den gewonen dienst tot een bedrag van f245.03 en alsvoren voor den kapitaals- dienst tot een bedrag van f 13200. Medegedeeld wordt, dat de reductie van 20 die in verband met den ongunstigen toestand van den tuin bouw, aan de pachters is verleend, een bedrag van f750 beliep. De post raming opbrengst gemeentelijke inkomstenbelasting kon met f 1300 worden verhoogd. Voor bestrijding van werkloosheid behoefde niets te worden uitbetaald, wat de Voorzitter wel een unicum in den lande acht. 3. Voorstel tot wijziging der gemdente-begrooting, dienst 1931, naar aanleiding der bij missive d.d. 25 Februari j.1., n. 175, van Gedeputeerde Staten van Noordholland ontvangen „nota van opmerkingen" ten aanzien dier ter goedkeuring ingezonden begrooting. Aan de leden is oen schriftelijke toelichting gezon den en besloten wordt aan de wenschen van Ged. Sta ten te voldoen. 4. Vaststelling van hetprimitief kohier der hon denbelasting, dienst 1931. Het primitief kohier dor hondenbelasting, dienst 1931, wordt vastgesteld op f83. 5. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen de woningen der gemeente, staande te Verlaat en te Zijdewind, ingaande 1 Mei 1931, weder- Een ernstige brand heeft gewoed in de fabrieken van de firme Swinkels te Helmond. De schade is zeer groot. Het blusschingswerk. om voor den tijd van drie jaren ondershands te ver huren aan een gegadigde, die daarvoor naar hun oor deel in aanmerking komt, met bepaling, dat dn huur prijs der woningen te Verlaat wordt bepaa.d op ten minste f156.— per jaar en per woning en de - wonin gen te Zijdewind op tenminste f182.per jaar en per woning. Zonder discussie wordt aldus besloten. Verkoop perceel weiland. 6. Voor stol tot verkoop van het perceel weiland, genaamd „Kamperweidje", groot 1.79.— ILA., gelegen te Moerbeek, aan de wed. J. Dekker te Berkmeer, ge meente Obdam, voor f U00. De heer Wit vindt dozen prijs, die neerkomt op on geveer f 2300 per bunder, niet hoog. Het is een goed stukje land. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. indertijd hebben medegedeeld, dat als koopprijs f2509.— be dongen kon worden. Voor de gegadigde werd evenwel geboden f 4000, niet vrij op naam. Eerst was nog ver langd vrij op naam, maar daar waren B. en W. niet voor, wel om voor f4117 f2300 per bunder, tc ver- koopen. Voor de gegadigde werd toen f4100 geboden. Het land heeft voor gegadigde een belangrijk bezit, omdat het midden in zijn bezit ligt. Dc heer Ligthart vraagt, hoe de prijs uitkomt met den huurprijs. De Koninklijke familie bracht Vrijdag een bezoek aan Vlissingen in verband met de opening van de nieuwe havenwerken. Het vertrek van de vorstelijke bezoekers van de marinewerf. Op den achtergrond de „Noord Brabant „Maar hij heeft je nu toch niet langer noodig?" „Op het oogenblik misschien nog niet, maar er zal een tijd komen, dat hij me wèl weer noodig zal hebben. Daarvan ben ik in den grond van mijn hart overtuigd." „Zoo! Ik dacht juist, dat 't hem zoo goed ging?" „Neen, dat valt niet mee. Nelly heeft verleden week een kleintje gekregen en is nu ernstig ziek. Gisteren ben ik er nog geweest om den boel een beetje op te knap pen. Een heel verschil met vroeger zooals alles er in ons oude huisje uitziet." „Kun je me dan heelemaal geen hoop geven, Sara?" „Nog niet." „Dat is hard voor mij, Sara," „Niet alleen voor jou, Jonathan." „Ik dank je voor die woorden, Sara. Nu weet ik, dat er een tijd komt, dat ik jouw zorgen zal mogen declen en ik hoef het niet te zeggen, hoe ik naar dien tijd ver lang." HOOFDSTUK VII. Tusschenspel. Jonathan Burley sprak zijn dochter en schoonzoon weinig en de enkele malen, dat hij hen ontmoette, kreeg hij den indruk, dat de verhouding tusschen Eleanor en Anthony wel wat beter werd, ofschoon het hem nog ver re van een ideeaal huwelijk leek. Het scheen hem toe. dat Eleanor zich beter naar haar man had leeren schik ken, maar toch geloofde hij niet dat zijn mooie, verwende dochter écht gelukkig was het was alsof er een scha duw lag om haar vroeger zoo stralende schoonheid. Als hij haar zag, voelde hij zich altijd verdrietig ge stemd, hij wist uit ondervinding dat het geen doel had met haar of haar man over hun verhouding te spreken en daarom beperkte hij zijn bezoeken aan Aske Hall zoo veel mogelijk. Er was trouwens nog een rede waarom hij zich daar niet bijzonder thuis voelde: Aske cn Eleanor gangen veel met de' adellijke grondbezitters en kasteel bewoners uit den omtrek en ofschoon ze hem herhaalde lijk op hun groote diners en avondfeesten inviteerden, sloeg by die uitnoodigingen steeds af: hij voelde zich niet op zijn gemak tusschen graven en baronnen: hij was en bleef de eenvoudige koopman, die hij altijd was geweest, volkomen tevreden met den omgang met zijn fabrieksarbeiders en den vriendschap van zijn trouwen hoofdopzichter en smachtend naar liefde van een fa brieksmeisje met een nobele ziel. Maar toch vervulde het hem met kinderlijk plezier, dat zijn dochter een ge vierde schoonheid was in de groote wereld. Op een middag in April, hield Eleanor's rijtuig stil voor de fabriek van haar vader, Jonathan zag haar uit stappen en verrast door dit bezoek, liep hij haar haastig tegemoet. Arm in arm stak hij het voorplein met haar over en trots keek hij naar haar: ze was inderdaad een voorstedelijke verschijning: haar succes in de aanzien lijke kringen was dan ook volkomen begrijpelijk. Zij was alleen. Aske wasnaar ziin zadelmaker en zou haar over een half uur komen halen. „Nu moet u toch eens hooren, vader." vertelde ze opgetogen, zoodra ze zich in Jonathan's privé-kantoor in een clubfauteuil had neergezet „We gaan binnenkort naar Londen: Lady Fairley zal mij aan het hof voorstellen en Anthony heeft een prachtig huis in Mayfair gehuurd. Ik verzeker u, dat ik een heerlijken tijd zal hebben." „Ik ben blij dat je je zoo gelukkig gevoelt Eleanor", zei Jonathan op veelbeteekenenden toon. De jonge vrouw deed alsof zij de diepere beteekenis van deze opmerking niet begreep en praatte opgewonden verder over haar plannen om in Londen van de amuse menten, die de „season" de voorname kringen biedt, te genieten. Na een klein uur verscheen Aske. Hij begroette zijn schoonvader met opgewekte jovialiteit en zijn optreden tegen zijn vrouw was zoo hoffelijk en vriendelijk, dat bij een buitenstaander nooit de vraag zou zijn opgekomen of er wellicht iets aan hun onderlinge verhouding man keerde. Het gesprek liep over hun aanstaand verblijf in de hoofdstad. Plotseling stond Aske op. „Kom, Eleanor." zei hy, „laten we naar huis gaan. de paarden zijn nog niet gewend aan lang wachten, ik ben bang dat ze onrustig worden." „Ik zou liever nog wat blijven." Eieanor was opgestaan; ze liep op haar vader toe, s!oeg haar arm om zijn hals en kuste hem met onver wachte onstuimigheid. „Nee, Eleanor. we moeten heusch onmiddellijk naar huis. Er was iets strengs in zijn toon, hij fronste het voorhoofd en klemde dc lippen op elkaar. „Kom. Eleanor". suste Burley. die bang was dat de schijnvrede opeens door een heftige scène verstoord zou De Voorzitter deelt mede, dat, met het oog op den. tegen woord igen toestand, de huurprijs nogal hoog is. De heer Van Zoonen oordeelt, dat onder de gegeven omstandigheden, de door B. en W. voorgestelde prijs een goede prijs is. De heer Kriller zegt, dat. de waarde is geschat op f2500.en van dat bedrag wil spr. niet afwijken. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming ge bracht en aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Wit en Kriller. Benoemingen. 7. Benoeming van 4 hooistckers voor het jaar 1931. Nadat de Voorzitter heelt medegedeeld, dat een der voormalige hooistckers, n.1. de heer Groen, de ge- gemeente gaat verlaten en B. en W. ter vervulling van die vacature aanbevelen D. van Zoonen, worden tot hooistekers voor het jaar 1931 benoemd de heeren P. Agenant, D. de Groot, P. Wijnker cn D. van Zoo nen. 8. Benoeming van leden der schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting, wegens periodieke aftreding op 1 Mei a.s. van alle leden, t.w. de heeren B. J. F. Meijer, II. Kossen, J. Bakker en G. Liefheb ber. Aanbevolen worden: a. vacature B. J. F. Meijer: no. 1 B. J. F. Meijer; no. 2 D. Kriller. b. vacature H. Kossen: no. 1 II. Kossen; no. 2 A. van Zoonen; c. vacature J. Bakker: no. 1 J. Bakker; no. 2 H. Wit; d. vacature G. Liefhebber: (vertrekkend) no. 1. C. de Boer; no. 2 J. Wit Jzn. Dc als no. 1 aanbevolen personen worden benoemd en de aanwezigen, n.1. de heeren B. .T. F. Meijer, Bak ker cn De Boer, verklaren dc benoeming aan te ne»* mén. 9. Benoeming van leden der commissie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke altreding in gaande J Januari 1931 van.alle leden, t.w. de heeren P. Agenant, C. dc Boer, G. Liefhebber, J. Ligthart en I. J. Schroevers. Aanbevolen worden: no. 1 C. de Boer, no. 2 II. Zomerdijk; no. 1 F. Leek, nd. 2 J. Biersteker; no. 1 P. Agenant, no. 2 A. Mijts; no. 1 J. Ligthart, no. 2 G. Bruin; no. 1 I. J. Schoevers, no. 2 G. Ott-Billenkamp. Dc heer Ligthart verklaart voor eene benoeming niet in aanmerking te willen komen, waarna B. en W. voor die vacature aanbevelen, no. 1 H. Zomerdijk, no. 2 G. Bruin. De als no. 1 aanbevolen personen worden benoemd en de heer De Boer verklaart dc benoeming aan te nemen. 10. Benoeming van een lid van het Bestuur der Protestantsche Armvoogdij (wegens vertrek van den heer G. Liefhebber), Aanbeveling: no. 1 J. Rootjes, no. 2 A. Mijts. De heer J. Rootjes wordt benoemd met 6 stemmen, terwijl 1 stem werd uitgebracht op den heer A. Mijts. 11. Benoeming van leden en plaatsvervangende le den van de stemburcaux in het le en 2e stemdistrict voor de« verkiezing van leden der Provinciale Staten en van de leden van den gemeenteraad. le stemdistrict. Voorzitter, de Burgemeester (ambts halve). Aanbevolen worden ter benoeming als lid: G. Lief hebber en D. Kriller. Aanbevolen worden ter benoeming als plaatsver vangend lid: Jb. van Zoonen en I. J. Schroevers. worden. „Anthony heeft gelijk, paarden kunnen soms ra re kuren hebben. Hoor maar eens hoe zij staan te stam pen. Geef me een kus, kind. Tot ziens! Je komt nog wel eens afscheid nemen voor je naar Londen gaat, hè?" Hij bracht hen tot aar. het hek en toen hy zijn dochter van terzijde aankeek, zag hij dat er tranen in haar oogen waren en het medelijden, dat bij hem opkwam, zette zich om in een gevoel van bitterheid en wrevei tegen Aske. Het mocht dan zijn dat hij wat de vaak zelf betrof, volkomen gelijk had, maar de heerschzuc'ntige, norsche manier, waarop hij Eleanor had aangekeken, toen ze zich niet direct bij zijn wensch had neergelegd, ergerde en verdroot Jonathan buitengewoon. Neen, dacht hij bedroefd, de verhouding tusschen Eleanor en Anthony was nog niet heelemaal zooals ze wezen moest, al leek het dan op het oog, alsof alles pais en vréê was. Maar het verblijf in Londen met al de drukte van diners, bals en picnics, liet Eleanor nauwelijks ttfd om zich te verdiepen in haar huwelijksproblemen en naar wat Jonathan er van hoorde, leefde ze in een roee van glorie en geluk. Lady Fairley had haar aan het hof gepresenteerd en de Londensche groote wereld scheen verrukt over haar jongste aanwinst. Haar schoonheid, haar kostbare, smaakvolle toiletten, de uitnemend-verzorgde feesten die ze gaf, waren hèt onderwerp van het gesprek in de mon daine kringen en de pers wijdde er in de rubriek van het gezelschaps- en hofleven geheele kolommen aan. Op een middag kwam Ben Holden het privé-kantoor van zijn chef en vriend binnen en vond Jonathan ver diept in een der Londensche bladen. Stralend van trots liet hij zijn opzichter een enthousiast bericht lezen over een diner, dat Eleanor in haar woning in Mayfair had gegeven. „Hm," bromde Ben, toen hij met de lectuur klaar was, „ben je daar zoo verguld mee, dat je dochter in Londen de groote dame uithangt? Als je het mfj vraagt, heb je meer reden om trotsch te zijn, dat je hier op je fabriek bijna duizend menschen gelegenheid geeft om een behoorlijk stuk brood te verdienen. Dat is de soort glorie, waaraan ik de voorkeur geef. Werklust en een rein hart de rest is ijdelheid!" En in zijn hart was Jonathan het volkomen met Ben eens. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5