Alicieei Ditos- Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Huiselijk drama te Rotterdam. Inbreker loopt in den val. Na het drama te Bilthoven. In een kelder gestikt. Nederlandsche Spoorwegen. Het proces tegen den moordenaar Kürten. Dreigend conflict in het Roergebied. Na de omwenteling in Spanje. Woensdag 22 April 1931. SCHAKER 74ste Jaargang No. 8853 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. Inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. In een vlaag van verstandsverbijstering doet een vader een aanslag op zijn zoontje Gisternacht te ongeveer 3 uur, is de Aelbrechts- straat te Rotterdam in rep en roer gebracht door een drama, dat zich heeft afgespeeld in de woning van een 37-jarigen metselaar. Zonder eenige voorafgaande aanleiding is deze man midden in den nacht uit zijn bed gekomen en op zijn 5-jarig zoontje aangevallen. Hij heeft getracht het kind te wurgen en het verschillende malen tegen den grond gesmeten. Zijn vrouw, die door het lawaai wakker was geworden, trachtte het kind uit zijn greep te bevrijden, doch toen dit niet gelukte, vluchtte zij ijlings met haar beide andere kinderen van 1 en 2 jaar oud de straat op Zij waarschuwde de buren en een inmiddels verschenen agent van politie ging het huis binnen, waar hij den man vond staan naast zijn kind, dat schijnbaar levenloos op den grond lag. Gebleken is dat hij het kind nog een paar keer tegen den marmeren schoorsteen heeft ge worpen, waarna het bewusteloos bleef liggen. Op de aanmaning van den agent ging de man on middellijk gewillig mee naar het politiebureau aan de Witte de Withstraat. De arme kleine is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Hoewel het kind enkele verwon dingen heeft opgeloopen, is de toestand gelukkig niet van dien aard, dat voor het leven gevreesd behoeft te worden. De dader staat bekend als een voorbeeldig huis vader en ook zijn maatschappelijke positie kan onmo gelijk aanleiding tot deze vreeselijke daad zijn ge weest. Met groote zekerheid kan worden aangenomen dat hij in een vlaag van verstandsverbijstering ge handeld heeft. Hij is gister naar „Maasoord" overge bracht. Een goede vangst. Gisternacht bemerkte een bewoner van de Casuaris- straat in Den Haag achter zijn huis onraad. Hij hoor de nl. een val en zag, toen hij ging kijken, een man door een gang vluchten. De man liep moeilijk en had zich blijkbaar bezeerd. Toen hij bemerkte, dat hij ontdekt was, liep hij zoo goed en zoo kwaad als het ging, door en gangetje waarlangs hij in de Casuaris- straat kwam. Daar trof hem nieuwen tegenslag, want toen hij de deur van de gang opende, liep hij een nachtwaker tegen het lijf, die den man onmiddellijk vastgreep. Spoedig was de man, die den inbreker het eerst ondekt had, ook aanwezig. De gewonde verzette zich niet, maar vertelde, dat hij bij een ruzie in een café een schop tegen zijn voet had gekregen. Hij was niet in staat alleen verder te loopen en men droeg hem daarop naar het Plein, waar hij op een bank werd neergezet. De nachtwaker beloofde, dat hij den G. G. D. zou opbellen, doch hij telefoneerde de poli tie. De andere man bleef bij den gewonde achter, waarmee hij echter slaags raakte. Toen op het fluit signaal van den inmiddels teruggekeerden nachtwa ker twee politie-agenten arriveerden, moest de ge wonde zijn verzet opgeven. Naar het hoofdbureau van politie overgebracht, bleek aldaar dat men te doen had met een 26-jarigen Amsterdammer, een be kende van de politie aldaar, op wiens komst de Haagsche politie reeds was voorbereid door de Am- sterdamsche. De man is vastgehouden. De Indische bediende tot twaalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Gistermorgen heeft de Utrechtsche rechtbank uit spraak gedaan in de zaak van den 20-jarigen inland- schen bediende Sono, die te Bilthoven op 30 Januari j.1. de vrouw en de twee kinderen van den heer Soe- parwi met messteken gedood had. Het vonnis luidde: twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis en wel wegens doodslag (op de vrouw) en voortgezet misdrijf van doodslag (op de kinderen), terwijl geëischt was 20 jaar gevangenisstraf wegens driemaal doodslag. Sono zou tegen deze uitspraak te Amsterdam in Ihooger beroep gaan. In het vonnis overwoog de rechtbank, dat hier geen sprake was van voorbedachten raad, doch wel van eenig opzet om te vermoorden. Voorts werd de be diende toerekeningsvatbaar geacht. Zijn wrevel was geen reden om de misdrijven te plegen. Wel werd in aanmerking genomen dat de afzondering van den verdachte van zijn geboorteland een bepaalde ge moedsstemming kon hebben teweeggebracht; verder lette de rechtbank op verdachte's jeugd en de om- Btandigheid, dat hij zich nog nooit te voren aan eenig misdrijf had schuldig gemaakt en met lof over hem gesproken was. CONFLICT IN DE VENEN. De arbeiders te Bargercompascum gaan morgen in staking. De veenarbeiders te Bargercompascum hebben gis- icn met groote meerderheid van stemmen besloten met ingang van heden de staking te proclameeren. Deze staking omvat driehonderd personen. LET OP BIJ HET OVERSTEKEN. P Dood el ijk ongeluk te Oud-Ade. eergisteravond is te Oud-Ade de 6-jarige Jacoba v. L- door een vrachtauto, bestuurd door H. uit Haar lemmermeer, doordat zij juist bij het naderen van oen auto de straat overstak, overreden. Zwaar ge wond is het meisje naar het Acad. Ziekenhuis te Lei oen overgebracht en aan de gevolgen overleden. Kolendampvergiftiging te Sluiskil. Twee arbeiders dood; een bewusteloos. Gistermorgen zijn op de Cie. Néerlandaise de "Azote te Sluiskil bij het verrichten van werkzaamheden in een kelder een drietal werklieden door kolendamp be dwelmd geraakt. Bij twee hunner mocht medische hulp niet meer ba ten. De derde werd naar het R.K. ziekenhuis ter plaat se overgebracht. Hij verkeert in levensgevaar. De slachtoffers waren resp. 20 en 30 jaar oud. Een hunner was eerst kort geleden gehuwd. Nadere bijzonderheden. Omtrent dit noodlottige ongeluk wordt door de di rectie van de fabriek nader meegedeeld, dat een der arbeiders, die door kolendampbedwelming om het leven is gekomen, bezig was met water uit een ondergrondsche ruimte te pompen. Terwijl hij daar met zijn werk bezig was, voelde de man zich plotseling onwel worden en heeft daarbij toch nog kans gezien de aandacht van een van zijn kameraden te trekken, die boven den kel der werkte. De man kwam haastig toelopen en hoewel hij gewaarschuwd werd voorzichtig te zijn daalde hij in in de ruimte af, waar hij zijn makker in bewusteloozen toestand zag liggen. Er hing een zware kolendamp met het gevolg, dat ook deze arbeider door het gas bevangen werd en in elkaar zakte. Een derde arbeider, een Duit- scher, is daarop, na zich van een gasmasker voorzien te hebben, in den kelder afgedaald. Het masker bleek echter niet voldoende de kolendamp te kunnen tegen houden. De Duitscher voelde zich althans ook onwel worden, maar daar hij zich tijdig wist om te draaien, bereikte hij nog de trap en zakte daar in elkaar waar hij door andere arbeiders omhoog werd getrokken. De beide eerste werklieden vonden, gelijk gemeld, den dood De Duitscher heeft men in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is, hoewel hij nog niet in staat is een duidelijk verhaal van het ge beurde te geven, vrij bevredigend. Het politie-onderzoek is in vollen gang. Inmidels is ook het parket ter plaat se aangekomen. DRIE KINDEREN DOOR GAS BEDWELMD. Eén ervan overleden. In de Elinkwijk te Zuilen is een driejarig kind door gasverstikking om het leven gekomen. Van een ge zin met zeven kinderen waren er Zondagavond vier naar bed en drie in de kleine keuken achtergeble ven, terwijl vader en moeder uitgingen. Een buur vrouw zou een oogje in het zeil houden. Toen deze laat in den avond eens kwam kijken, vond zij ze alle drie bedwelmd, daar een gasvlam was blijven bran den en teveel zuurstof aan de lucht in het vertrek had onttrokken. Twee kinderen konden weer bijge bracht worden; bij één kon dit niet meer gelukken. PRINS HENDRIK NAAR DEN HELDER. Roode Kruis-oefeningen. Bezoek aan de Boltha. Prins Hendrik zal Zaterdag a.s. een bezoek bren gen aan Den Helder. De Prins arriveert per torpedo jager „Van Nes" te ongeveer 12 uur aan 't haven hoofd aldaar, en begeeft zich dan naar het Raadhuis. Vandaar zal de prins te half een vertrekken naar het Badpaviljoen te Huisduinen. Te 2 uur worden dan op het strand te Huisduinen oefeningen gehouden door de afdeeling van het „Roode Kruis". Ongeveer 3 uur zullen verschillende groepen pad vinders oefeningen houden, waarbij de prins eveneens tegenwoordig is. Daarna wordt een bezoe'k gebracht aan de „Boltha", de bloemententoonstelling in de „Donkere Duinen" nabij Den Helder. Uitslag van de op 21 April te Utrecht gehouden openbare aanbesteding van bestek no. 1433 H.S. Het bouwen van een seinhuis op het emplacement Alk maar. Raming f7640. Ingekomen 18 biljetten, t.w.: P. Scheepbouwer en W. Giltjes, te Hens broek en Broek op Langendijk f6962.— P. Kleerebezem te Purmerend f7363. W. v. Dam en W. v. Wijngaarden. Enkhuizen f7385.— L. v. d. Meulen en Zn., Heerenveen f7385.— J J. Limburg, Purmerend f7440.— H. Jorritsma, te Bolsward f7480. W. Bakker te Oosthuizen f7500. H. J. Oppenkamp, te Haarlem f7500.— P. J. Blauw te Hoorn f7520 M. K. de Groot te Ileerenveen f7600. W. Geel's Aann. bedrijf, te Aerdenhout f7997. J. G. Steensma te Lemmer f8200.— J. v. d. Steeg en Kool te Amsterdam f 8560.— W. J. Karssen te Alkmaar f8580. J. Opdam te Heiloo f8589. A. K. Pik te Barsingerhorn fS984. C. Dubbeld te Bergen f 9000. J. Kalf, Beverwijk f9875. HOTEL AFGEBRAND. Van het balkon gesprongen om zich te redden. Gistermorgen is te Emmercompascuum het bekende hotel „Emmercompascuum" afgebrand. De oorzaak van den brand was het omvallen van een petroleumstel in één der kamers, die wegens werkzaamheden in de kouken van het hotel als keu ken in gebruik was genomen. De brandweer uit Emmercompascuum en die uit Emmen waren spoedig ter plaatse en vingen de be strijding van het vuur met vier stralen aan. Zij kon den echter niet v< ;komcn, dat het geheele gebouw in de asch werd gelegd. Van den inboedel kon niets worden gered. Een op de bovenverdieping werkzaam zijnde schil der kon zich slechts redden door van he(t balkon naar beneden te springen. De eigenaar van het hotel, de heer B. Smits, be kwam lichte brandwonden. Overigens hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Verzekering dekt de schade. Het verhoor der deskundigen. Kiirten toerekeningsvatbaar geacht. Gisterochtend, den achtsten dag van het proces, verklaart prof. dr Scioli, directeur van een medi sche inrichting te Dusseldorp-Grafenberge, dat drie groepen van psychiaters zich met Kürten hebben be zig gehouden, zoodat een specialiseering van de rap porten mogelijk is. De deskundige zegt, dat beklaag de geen psychopaath is. Hij wijst voorts op het uit stekend geheugen van Kürten. Beklaagde is ook niet erfelijk belast. Krankzinnigheid komt in zijn familie niet voor, wel echter neiging tot drankzucht en crimi neel misdrijven. Doch daarom behoefde Kürten niet op deze wijze misdadig te worden. Hoewel het milieu in zijn familie zoo slecht als maar denkbaar was, behoefde hij toch niet aan zijn neigingen gevolg te geven. Na deze verklaring ontspint zich een lange discussie. Op een vraag van den verdediger of het onderzoek in de kliniek een jaar na den laatsten moord zulk een gevolgtrekking toelaat, verklaart getuige, dat hij op grond van alle feiten moet herhalen, dat er bij Kürten geen geestesziekte in het spel was. Juist het geval-Hahn toont van begin tot het einde duidelijk den voorbedachten raad. De deskundige acht het evenwel onwaarschijnlijk dat Kürten van huis is gegaan met de bedoeling om menschen te dooden. Dan wordt dr. Raether( directeur van het sanato rium Bedburg-Hau, verhoord Hij doet mededeelin- gen over het onderzoek van Kürten in de kliniek. Kürten is niet zwakzinnig, hij is echter een weerga- looze egoist en vrijmoedig tot brutaliteit. Voor hem komt verminderde toerekenbaarheid, abnormaliteit en geestesziekte in den geest van art. 51 W. v. S., niet in aanmerking. Een organische hersenziekte is noch ten tijde van de moorden noch thans bij hem vast te stellen. Dr. Raether verklaart ten slotte, dat de andere deskundigen zijn opvattingen deelen. Als derde deskundige wordt professor dr. Huebner gehoord Overeenkomstig den wensch van den ambte naar van het O. M. wordt nu het publiek uitgesloten. Dr. Huebner verklaart, dat Kürten psychopaath is. Daar Kürten, wanneer er gevaar dreigde, zijn daden niet voortzette, kan men aannemen, dat zijn verstand goed werkte. De deskundige besluit met te zeggen dat nergens in de lange rij van moorden een moment is opgetreden waaruit Klirten's ontoerekenbaarheid zou kunnen blijken. Bij al zijn moorden heeft hij voldoende over leg en( scherpzinnigheid aan den dag gelegd, om tot volkomen toerekenbaarheid te mogen concludeeren. Op verzoek van de verdediging besluit de voorzitter tot één dag pauze, zoodat Donderdagmorgen de be handeling wordt hervat. De eerste verdediger zal dan zijn pleidooi houden. KOUDE EN SNEEUW IN HET NOORDEN VAN DE VER. STATEN. V.D. verneemt uit New York: Uit Chicago wordt gemeld, dat de temperatuur in het Noordwesten van de Vereenigde Staten eensklaps weer tot beneden het vriespunt is gedaald en dat op sommige plaatsen weer sneeuwbuien woeden. De nieuwe koudegolf trekt Oostwaarts en wordt binnen een tijd van 24 uur ook in de Midden Staten verwacht EEN GRIEZELIG PAKKET. Het personeel van een der treinen op de lijn Rome Napels was getroffen door de ongewone afmetingen van een pakket, dat reizigers neergelegd hadden in het ba gagenet van een derde klascoupé. Zij openden het pak en dat bleek te bestaan uit drie kisten in elkaar, waarvan de binnenste menschelijke overblijfselen bevatte De drie reizigers, die het pakket vervoerden, verklaarden dat men te doen had met de beenderen van een hunner bloedverwanten, die in 1920 overleden was. Zij wilden het stoffelijk overschot gaan begraven in het geboorte dorp van den overledene in Calabrië. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de juistheid dezer bewe ringen. GEVECHT MET ITALIAANSCHE GRONDWERKERS. Drio arrestaties. In de nabijheid van Nice hebben Maandag vechtpar tijen plaats gehad tusschen Italiaansche werkers en F.ansohe recruten. De Italiaansche grondwerkers zijn In de nabijheid van Nice bezig met den aanleg van een strategisch oogpunt belangrijken straatweg op Fransch grondgebied. Toen de burgemeester poogde de gemoederen te kal- meeren, liep hij zelf eenige klappen op en werd gewond. Tenslotte moest de politie ingrijpen en drie Italianen arresteeren. EEN ERNSTIG ONGELUK OP EEN EXERCITIEVELD. Een doode. Te Os te rode in Oost-Pruisen is gistermorgen op het exercitieveld een ernstig ongeluk gebeurd. Het vierde regiment cavalerie was bezig met oefeningen met ont plofbaar materiaal. Plotseling ontplofte een mijn. Een der vleugelrijders werd gedood, terwijl twee manschap pen kwetsuren hebben opgeloopen. GEVECHT MET CHINEESCHE COMMUNISTEN. Tweehonderd hunner gedood. Uit Itsjang: Te Tangvang, op 65 K.M. ten Noordwesten van Itsjang aan den Jangtsekiang, is het tot een hevig gevecht ge komen tusschen een duizendtal communisten en natio nalistische troepen, die uit Itsjang te hulp waren gesneld De regeerlngstroepen slaagden erin, de rooden, die voor nemens waren geweest, Tangyang te bezetten en te plun deren, te verjagen, waarbij de communisten. 200 man aan dooden verloren. Communisten wekken de mijnwerkers op om tegen 1 Mei as. te staken. VJD. verneemt uit Bochum: In antwoord op de gepubliceerde voorstellen van den Bond van mijndirecties, tot verlaging van de huidige tariefloonen voor de mijnen in het Roergebied, heeft de communistische revolutionnaire vakvereenigings-orga- nisatie een oproep verspreid, waarin de arbeiders wor den opgewekt zich gereed te maken tot een staking in alle Roermijnen op 1 Mei a.s. Een groote vergadering van arbeidersdelegaties uit alle mijnen zal op 3 Mei a.s. te Bochum worden gehou den. Hoewel de communisten de eersten zijn, die tot actie oproepen, heeft de publicatie van de voorstellen van den Bond van mijndirecties ook in alle andere mijn werkerskringen verontwaardiging gewekt. Zoowel de sooiaal-democratische pers als de organen der christe lijke mijnwerkersorganisaties geven als hun meening te kennen dat de mijneigenaars een zeer gevaarlijke politiek voeren. De moderne mijnwerkersbond noemt de nieuwe voor gestelde loonsverlaging een gevaarlijke brandfakkel, die het geheele Roergebied kan aansteken. Na de loons verlagingen, die de arbeiders in Januari hebben moeten aanvaarden, zijn verdere verlagingen van de huidige loonen onder geen voorwaarde meer te aanvaarden. In dien de werkgevers hun elschen doorzetten, zal e«i con flict onvermijdelijk zijn, waarvan duur en omvang nog niet zijn te overzien. Uit den ministerraad. Het Spaansche geld. Werkeloosheid. Bezittingen, waarvan de kroon het vruchtgebruik had. De nieuwe Spaansohe ministerraad heeft besloten dat het bestaande Spaansche geld, munten en biljetten, in omloop zal blijven. De minister van financiën zal maat regelen nemen, opdat de woorden Republlca Espanola op de bestaande biljetten zullen worden aangebracht. De minister van hinnenlandsche zaken heeft in de bij eenkomst der ministers meegedeeld, dat het In Spanje volkomen rustig is. Hij heeft voorts een uiteenzetting ge geven van de werkloosheid in de buitenwijken van Ma drid. Er zullen commissies van ambtenaren worden gevormd in de provincies Madrid. Barcelona, Segovia, Sevilla, Balearen om uit naam van den staat bezit te nemen van de goederen, waarvan de kroon het vruchtgebruik had. De ministerraad heeft het ontslag aanvaard van mar kies Magez als kapitein-generaal van Cartagena en de pensionneering goedgekeurd van den president van het hooggerech tshof De plannen van den gewezen koning. Het gerucht doet de ronde, dat de gewezen koning van Spanje van plan zou zijn zich niet in Engeland, doch daarentegen aan de Riviera te vestigen. Een vriend van den Koning zou reeds bezig zijn in de omgeving van Nice of Cannes een villa uit te zoeken. Voor een verblijf in Zuid-Europa worden twee redenen aangenomen, n.1. de onmiddellijke nabijheid van Spanje, waardoor de koning de gebeurtenissen aldaar van dichtbij zou kunnen be- oordeelen, alsmede het feit, dat het Middeilandsche-zee- klimaat bijzonder heilzaam moet iijn voor de gezondheid van den zieken prins van Asturië. Verdwenen documenten. Volgens de Heraldo, het te Madrid verschijnende blad, zijn er uit de werkkamer van den ex-koning in het pa lels te Madrid eenige documenten verdwenen, welke be trekking hebben op den oorlog in Marokko. Tegen de kapitaal vlucht. Uit Madrid: De minister van financiën heeft een communiqué gepubliceerd waarin gezegd wordt, dat de regeering alle maatregelen zal nemen om niet alleen ka- pitaalvlucht tegen te gaan maar ook om de kapitalen die buiten Spanje zijn gebracht zoo spoedig mogelijk weer in het land terug te brengen. In het communiqué worden opnieuw ten stelligste de geruchten tegengesproken als zou de regeering voorne mens zijn de emissies en de schulden van de dictatuur niet te erkennen. De ministerraad heeft besloten de arbeiders vrij te stellen van de inkomstenbelasting. Het B.T-A. meldt nader uit Madrid dat er In verband met de kapitaalsvlucht huiszoekingen zijn begonen in de banken te Madrid en de provincie, met het doel de zeer verzwakte rekening-courant op te speuren, waar omtrent de bezitters onder eede uitleg zullen moeten geven Alfonso te Londen. Gistermorgen is de ex-koning vergezeld door den hertog van Miranda naar Engeland overgestoken. Te Dover waren strenge voorzorgsmaatregelen ge nomen om de menigte te beletten zich op de kade te verzamelen wanneer de koning van Spanje zich zou ontschepen. De oud-ambassadeur Merry del Val heette den ko ning welkom. Om 6 u. 37 arriveerde de koning te Londen. Een dichte menigte vulde het station, waar een honderd tal politie-agenten de orde handhaafde. Bij het verlaten van het station werd de koning luide toegejuicht, eveneens toen hij in zijn auto weg reed naar zijn hotel. Reuter meldt dat een vriend van koning Alfonso verklaarde dat diens bezoek aan Londen kort zal zijn. Het houdt uitsluitend verband met de opvoeding van den Infant Juan, die zijn marine-opleiding aan het Naval College te Darmouth zal voortzetten. Het bezoek heeft geen politieke beteekenii.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1