SchagerCourant DE GOUDEN SLEUTELS. Radioprogramma Tweede Blad. Koningen in ballingschap. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Jaarverslag der Noord-Hollandsche Landbouw-Onderlinge. Woensdag 22 April 1931. 74ste Jaargang. No. 8853 DE TRAGEDIE VAN HET HABSBURGSCHE HUIS. Wil Aman-Oellah weer op den troon komen? Koning Alfonso XIII heeft voorloopig van den troon afstand gedaan. Hij is naar het buitenland vertrokken en zal daar voortleven als een gewoon mensch, welks bestaan wellicht aangenamer is dan... dat van een mo narch, wiens troon de druk der tijden niet kan weer staan- Koningen zonder Koninkrijk zijn, sinds de storm der revo lutie zijn killen adem over Eu ropa heeft geblazen, geen zeld zaamheden meer. Bij een nauw keurige berekening zou men vermoedelijk kunnen vaststel len dat het getal der voormalige heerschers thans grooter is als dat der Koningen die hun troon over den springvloed van oor- logs- en naoorlogsgebeurtenis- sen hebben weten te behouden. Van de tallooze Duitsche vorsten die nog bij het Weener congres en later bii de vestiging van het Duitsche rijk actief aan AlfoilSO V(in Spanje. de besprekingen deel namen, is er thans nog slechts een over gebleven: de vorst van Lichtenstein. Deze heeft zijn troon te danken aan het verstandelijk overleg van zijn voorvaderen die te juister tijd uit den Bond zijn getreden en het voor verstandiger hielden om Lichtenstein als een zelfstandige staat voort te laten bestaan. De vorsten van het tweede Duitsche keizerrijk leven met uitzondering van den keizer, nog in het land voor een deel nog op hun kasteelen, vanwaar zij destijds hun land regeerden. De vorsten zijn burgers van de staat geworden, die allen de gelijke bescherming van den grondwet genieten. Tragischer is wel het lot van alle andere vorstenhuizen die met de heerscherskroon ook hun vaderland hebben verloren en uit hun eigen rijken werden verdreven, voor zoover zij het niet verkozen om vrijwillig in ballingschap te gaan. Tot de onvrijwillige bannelingen behoorden vooral de leden van het Habsburgsche huis, het machtigste vorsten geslacht, dat de wereldgeschiedenis kent. Met uitzonde ring van Hongarije hebben alle andere Balkanstaten van de vroegere dynastie der Donau-monarchie de leden van het huis Habsburg het land uitgejaagd en hun gezamen lijke goederen beurt verklaard. Van het Asylrecht maakt in Hongarije de familie van den gestorven Aartshertog Frederik en den Aartshertog Joseph gebruik. Het eigenlijke hoofd van het huls, de jeugdige Otto, die de legitimisten van Hongarije als hun toekomstige ko ning beschouwen, leeft met zijn zus ter en zijn moeder, keizerin Zita, in een Belgisch Asyl. In dit geval ls sprake van een heel eigenaardlgen toestand, want al hoewel het de kei zerin en haar zoon vrijstaat om in Hon garije te leven, zou haar verschijnen wellicht politieke verwikkelingen kunnen veroorza ken, die zoowel zij als de Hongaar- sche staat liever wenschen te voorkomen. Maar de jonge Otto is toch wel de eenige koning zonder koninkrijk, die de meeste kans heeft om nog eenmaal op de troon terug te kee- ren. De leden van het Fransche koningshuis Bourbon mo gen in Frankrijk leven en genieten daar alle burger Otto van Habsburg. FEUILLETON Naar het Engelsch van AMELIA E. BARR „Liefde, trouw en plicht... zie daar de gouden sleutels, die de poorten van het geluk openen..." HOODSTUK VUL Sara's zorgen. „Werklust en een rein hart..." Een's opmerking bleef hem, Jonathan, door het hoofd •poken, nadat de opzichter zijn wandeling door de fa briek weer had hervat. Hij staarde uit het raam en de woorden van zijn vriend trokken zijn gedachten onweer staanbaar naar Sara Benson, op wie ze meer dan iemand anders toepasselijk waren. Sedert zijn ontmoeting met haar, op dien donkeren regenavond, nu bijna vier maanden geleden, had hij haar niet meer gesproken. Hij liep zijn kamer uit en be gaf zich naar de werkzaal waar Sara zat, door een on bedwingbaar verlangen haar te zien en haar stem te hooren, gedreven. Toen hij bij haar weefgetouw kwam, hief ze haar hoofd op en ontmoette zijn blik. Haar oogen waren rood ®n gezwollen, alsof zij de laatste dagen veel geschreid bad. Jonathan schrok; hij boog zich over het patroon, waaraan zij bezig was en deed, alsof hij het aandachtig bekeek. „Wat is er gebeurd, Sara?" fluisterde hij ongerust. „Pas op", klonk het fluisterend terug, „de meisjes kij ken naar ons. Loop alsjeblieft door; meer kun je werke lijk niet voor me doen op het oogenblik." Schijnbaar onverschillig maakt hij een nietszeggende opmerking over het werk. bleef, om zich een houding te geven nog bij enkele andere getouwen staan en ver liet toen langzamerhand de weverij, zich met een gevoel van beklemming afvragend, wat er toch met Sara kon zijn. Op de trap ontmoette hij Ben Holden. „Ga eens even naar Sara Benson," zei Burley zacht rechten. Slechts het hoofd van het huls ls vrijwillig naar Engeland uitgeweken daar hij hier ongestoord in zijn waardigheid van troonpretendent tegen de repubükein- sche regeering kan ageeren. Behalve den „koning" van Frankrijk herbergt Enge land nog een anderen heerscher, die reeds tweemaal ge tracht heeft zijn rechten te herwinnen: Manuel van Por tugal. Bij de huidige wispelturigheid van politieke stroo mingen in dit land is het niet onwaarschijnlijk dat hij zijn troon nog een derde keer zal bestijgen. Het is eeji merkwaardig verschijnsel dat het republi- keinsche Frankrijk op onttroonde vorsten een grootere aantrekkingskracht uitoefent dan het conservatieve En geland. Het getal der hier levende prinsessen en prinsen is bij na legio. Vooral geldt dit voor de leden van het vroe gere czarenhuls, die zich hier bijna allen hebben verza meld. Ook de voor niet langen tijd geleden gestorven grootvorst Nikolai Nlkolajewitsch oefende hier als troon pretendent zijn imaginaire heerschersrechten uit. Zijn officieele opvolger grootvorst Kyrlll, die zich door zijn aanhangers reeds een weinig voorbarig tot czaar aller Russen uit liet roepen leeft zooals bekend is in Duitsch- land en wel in Coburg. Hier heeft ook de ex- koning Ferdinan van Bulgarije zijn stamzete! gevestigd en houdt zich, sinds hij in ballingschap leeft, vooral met na tuurkundige studies be zig. Aan de Rivlera leeft in een luxueuse villa de laatste kalief, Abdul Meschid, ook de voor niet langen tijd gestor ven laatste sjah van Perzië gaf zich hier over aan een genotsrijke „dolce far niente," wel ke levensvorm niet veel van zijn vroegeren ver schilde... Want ook als regee-- rend vorst was het zijn r^Z^dinnnd van Bulgarije. te leven, daar hem dit meer genoegen en afleiding bezorgde dan de zandwoes tijnen van zijn vaderland. In Boekarest leeft de koning van Griekenland, de laatste, door Venizelos verdreven heerscher der Grieken. Daar hij nog jong is en men van de Grieken weet dat zij na een bepaald aantal jaren van lederen staatsvorm genoeg hebben zal hij zijn oponthoud in ballingschap wel niet te zwaar betreuren... Hetzelfde kan men van ex-koning Aman-Oellah van Afghanistan zeggen, die, naar de geruchten de ronde doen, thans met het plan rondloopt zijn voormaligen troon te heroveren. Of dit ooit zal gebeuren? Het is nauwelijks te gelooven wanneer men de gebeurtenissen, die zich gedurende de laatste jaren in Afghanistan heb ben afgespeeld, de revue laat passeeren. (Nadruk verboden). VOOR DEN POLITIERECHTER, Zitting van Maandag 20 April. GROOTE VOORJAARSSCHOONMAAK. De Rijksadvocaat, mr. Asser Jr.. die als goed geoutil leerd vertegenwoordiger de zaken thans per auto af doet, was heden gearriveerd om via den politierechter een finale opruiming te houden van alle nog voorradige belastingzaken, lichtelijk verkleurd door het lange lig gen of door de activiteit van de motten, voor welk vraatzuchtig gedierte niets veilig schijnt te zijn. Een 12-tal zaken werden door aanwezigheid der ver dachten als anderszins met meer zorg behandeld dan de overige 43 nummers op de rol voorkomende. Ook wij zullen daarop dan nog onze speciale aandacht con- centreeren. In de eerste plaats een uitgestelde zaak contra den heer A. C. B., tuinder te Heemskerk, die op 16 Dec. 1929 met zijn 4-wielig motorrijtuig op den Rijksstraat weg de controleerende ambtenaren was voorbij getuft, zonder zich te bekommeren om de houten pankoekspan, door hen als topsein omhoog geheven. Hij werd vóór deze ontachtzaamheid gestraft met f 20 boete of 20 dagen. Voorts de heer Cornelis O., pakhuisknecht te Den Helder, die gereden had op 5 Augustus op een rijwiel- belastingmerkloos transportrijwiel. Hij werd veroordeeld tot 5 gulden boete of 5 dagen. De heer Jac. K.. expediteur te Alkmaar, had ge waagd met een verhuiswagen te rijden, waarvan hij geen wegenbelastingkaart kon toonen. f 35 boete of 35 dagen! De rijwielhandelaar Simon K. uit Hoogwoud over kwam een dergelijk malheur te Hoorn. Hij bofte bijzon tegen hem," en kijk haar eens goed aan. En probeer dan uit te vinden wat haar scheelt" Ben antwoordde niet en ging langzaam de weverij binnen. Bijna onmerkbaar keek hy een oogenblik naar Sara. Blijkbaar was haar verdriet na haar gesprek met Burley nog grooter geworden, want zij snikte nu zacht Ben deed als hy niets merkte, maar liep naar Jane Crossley, een kleindochter van de oude vrouw, by wie Sara inwoonde. „Jane, weet jy waarom Sara zich zoo overstuur maakt?" vroeg hy zacht „Natuuriyk, dat weet toch iedereen!" „Zoo? Ik niet!" „Wel, in de eerste plaats heeft zy zich in de laatste maanden heelemaal overwerkt en bovendien is er ver leden week iets gebeurd dat ze zich vreeselyk aangetrok ken heeft" „Iets met Steve?" „Ja, in zeker opzicht tenminste. Na haar bevalling was Nelly wekenlang ernstig ziek zooals u misschien gehoord hebt en moest in bed blyven. Avond aan avond ging Sara dadeiyk na het eten naar haar toe om dan den boel netjes te houden. Af en toe lag Nelly dagen achter een te huilen, en dan bleef Sara soms tot diep in den nacht by haar zitten om haar te klameeren. Ze maakte 's a%'onds meestal ook nog warm eten voor Steve en Nel ly, want anders kregen die stumperds heelemaal niets behooriyks en het is zelfs een keer gebeurd, dat ze den heelen nacht daar bleef en een paar uur in een groote stoel geslapen heeft" „Waarom heb jy haar dan niet geholpen?" „Ik heb zelf thuis een heeieboel te doen", antwoordde het meisje op verontschuldigende toon. „Grootmoeder is oud en kan het niet allemaal meer af." „Maar Nelly is toch allang weer op, nietwaar?" „Ja, maar nu is zy zóó aan de hulp van Sara gewend geraakt, dat zy vrijwel niet meer zonder haar kan. Bo vendien is Nelly nog niet zoo erg sterk... en lui is ze al tijd geweest", voegde Jane er schamper aan toe. „Dus die goedzak van een Sara gaat haar maar trouw lederen avond helpen dat vergt natuuriyk veel te veel van haar krachten, ze ls doodop, en daar komt nog bij. dat het met Steve den laatsten tijd ook niet is zooals het we zen moet. Die ziekte van zijn vrouw heeft een aardigen duit gekost ik geloof dat het met zijn geldzaken niet in orde ls en dat maakt hem baloorig. Trouwens, ik wil wedden dat Sara af en toe ook wel eens bygesprongen zal hebben." „Nu, dat zal voor Sara geen reden zyn om zich zoo overstuur te maken," meende Ben. „Die zit niet aan haar geld gekleefd, als ze een ander helpen kan." der en kwam er af met slechts T gulden boete of T dg. De handelsreiziger Jac. de R. te Alkmaar werd uit- genoodigd voor een dergelyk verzuim f 10 boete te be talen; kon echter ook zyn geweten zuiveren met 10 dagen te logeeren op kosten van het K.R. der Neder landen. Be heer Gerrit Sch., fruithandelaar te Alkmaar, bleek zelfs op Wier'ngen niet beveiligd te zyn voor de nieuwsgierigheid der ambtenaren. Hij toonde zich niet overmatig vqjdaan over de f 10 boete of 10 dagen, die hem werden toegeschat. Sommige Heden zyn moeiiyk te voldoen. Een brij- of karnemelkspapkoker en -distribuant, de heer Bartel V. te Enkhuizen, was het slachtoffer van den ontvanger, die eensklaps zyn welwillendheid om Zaterdagmiddag zijn kantoor open te houden, had ge staakt. zooals mevrouw, die in den tuin zat te hand werken. hem mededeelde. De goede man kreeg een lee- lijk kluitje minder in zijn pap. door een opgelegde boete van f 12 of 12 dagen De vrachtrijder Jb. V. te Heemskerk had zekeren heer Klinkenberg uit Haarlem laten rijden met een vracht auto, waarvoor geer. wegenbelasting was voldaan. Hij hield een heel betoog over een geldkwestie, die daar achter zat verscholen, doch dit gaf hem geen steek, daar hy tot f 15 boete of 15 dagen werd veroordeeld. Voort verscheen de heer R. de V., autohandelaar te Alkmaar, wiens zoon had gereden met een wagen, niet voorzien van een bclastingkaart. Na bekomen verlof zette de heer V. in gesloten zitting de toedracht der zaak zoo succesvol uiteen, dat hij werd vrijgesproken en dus wel de eenigst comparant kon worden geacht die over het vonnis van den politierechter volkomen voldaan was. Een autobus-ondernemer, de heer A, A. de W., te Velsen, had onder Avenhorn op den Zesstedenweg gere den met een autobus, door hem gekocht te Amsterdam, onder beding dat de bus aan de gestelde eischen zou voldoen. Hij was nu op weg naar Hoorn, waar de bus door den expert, den heer Bakker, zou worden gekeurd en werd op Avenhorn de pisang. Hij werd ondanks zyn breed uitgemeten bezwaren, tot f 10 boete of 10 dagen veroordeeld. De 29-jarige garagehouder. A. G. de W. te Den Helder, thans te Akersloot, kreeg in de Zype. in den Ruigeweg. de alom vertegenwoordigde ambtenaren op zijn dak. Het gat in zijn portemonnaie geschoten be droeg f 15. Natuuriyk kan hy deze boete ook uitwinnen door 15 dagen een fröbelcursus te volgen in het huis van bewaring te Alkmaar. Tot slot van de processie verscheen nofe de 20-jarige smid Jan v. Z., vroeger te Den Helder, en thans te Haarlem woonachtig, die te Den Helder als motorbe stuurder werd gecontroleerd en geen enkel noodzakelijk document in zijn bezit bleek te hebben. Hem werd een geheele serie dagvaardingen toegezonden en nu meende hij, daar de administratie hem blijkbaar te machtig werd. dat onder de door hem voldane boeten f 9 en f5 ook de wegenbelasting behoorden. Dit was echter helaas niet het geval en werd de arme slokker nogmaals ver oordeeld tot f 6 boete of 6 dagen. Hiermede hebben wy met de comparanten afgerekend en volgt de lijst der heeren verdachten (ook was er nog 1 dame bij) die bij verstek werden verordeeld. Overtreding Rijwielbelasting: Adrianus B.. tuinder. Heemskerk; Age A., arbeider. Bergen; Dirk A„ arbei der, Uitgeest; Evert B.. arbeider, Schoorl; Jb. B., werk man, Den Helder; P. J. B.. schilder, Alkmaar; Pleter B., arbeider. Muntendam; Simon Petr. B.t arbeider, Am sterdam; Hendr. D., boerenknecht. Westwoud; Corn. D., venter, Hilversum; Klaas F,, kruidenier, Warmenhui- zen; Simon de G., houtbewerker, Alkmaar: Dirk de J., aannemer, Egmond-Blnnen; Pieter J.. arbeider, Schagen; Jan van K, koopman. Zwaagwesteinde; Nic. K.. arbei der, Oudorp; Harm Pieter K., chauffeur, Amsterdam; Sijbrand K., los arbeider, Den Helder; Lehman van L., muzikant, Amsterdam; Jannetje L.. werkster. Den Hel der; Maarten M., werkman. Den Helder; Corn. O pak huisknecht. St.-Pancr?.s; Ties P., loopknecht. Alkmaar; Tiemen R.. grondwerker, BarsingerhornWillen R„ «lunchroomhouder, Hoorn; Th. N. Sch., fabrieksarbeider, •Castricum en Peter Karei Anth. Marie W.f arbeider, DeD Helder, ieder f 5 boete of 5 dagen. Wegenbelastingwet: Jan Hendr. B., koopman. Bergen, f 15 boete of 15 dg. Hendr. C., vrachtrijder, A. Paulowna, f 15 boete of 15 dg. Willem G., machinist, A. Paulowna, f 15 boete of 15 dg. Hendr. de Gr., electr. te Zijpe, f 15 boete of 15 dg. W. J. v. d. H., vliegtuigmaker, Helder, f 6 boete of 6 dg. Gerrit Pieter K.. sigaren-sorteerder. Hoorn, f 15 of 15 dg. Bernard K„ arbeider, Hoorn f 6 boete of 6 dg. Jac. Joh. K., expediteur, Alkmaar, f 35 boete of 35 dg. Simon K.. rijwielhandelaar. Hoogwoud, f 7 boete of 7 dg. Jac. Corn. K., marine-matroos. Den Helder, f 15 of 15 dg. Simon Ryer M., korp.-mach., Den Helder, f 15 of 15 dg. Wilh. v. M expediteur. Haarlem, f 15 boete of 15 dg. Hendr O, chauffeur, Amsterdam, f 6 boete of 6 dg. Joh. Chr. P.. garagehouder. Alkmaar, f 10 of 10 dg. Jb. de R.. 'handelsreiziger, Alkmaar, f 10 boete of 10 dg. Teunis S., fabrikant. Zaandam, f 15 boete of 15 dg. Gerrit S.. fruithandelaar. Alkmaar, f 10 boete of 10 dg. Pieter Sch.. werkman. Hoogkarspel. f 15 boete of 15 dg. Th. Jos. S.. handelaar. Bergen, f 15 boete of 15 dg. Jac. Joh. V., chauffeur, Haarlemmermeer, f 6 of 6 dg. Bartel V.. breikoker, Enkhuizen, f 12 boete of 12 dg. Fred. Joh. v. d. VI., koopman, Alkmaar, f 15 of 15 dg. .Neen, maar die naamkwestie trekt ze zich wel erg aan." „Naamkwestie?" vroeg Ben verbaasd. „Ja. Verleden week Zondag ls Steve's kind gedoopt en Sara had niet anders gedacht of het kind zou net zoo heeten als zy, omdat Steve's moeder ook zoo geheeten heeft en de moeder van Nelly ook. Naar Nelly vond dat er genoeg Sara's in de familie waren en daarom wilde ze het kind Charlotte noemen." „Hoe kwam ze aan dien naam?" „Ze wilde het kind naar Lotta Asketh noemen, een tante van haar moeder. Ze zeggen dat de oude Lotte een aardig spaarduitje heeft en Nelly zou er niets op tegen hebben, als zy het kind mettertyd een honderd pond naliet. Lotte was dan ook wat in haar schik, toen zy hoorde, dat het kind naar haar heeteo zou." ,En Steve dan? Heeft die niet eens hartig *yn meening gezegd?" „Als hy iemand als u was, zou hij het zeker gedaan hebben." antwoordde Jane. terwyi ze Ben ondeugend aankeek. „Maar Steve heeft thuis immers niets in te brengen. Nelly wilde niet eens, dat Steve Sara op het doopfeest vroeg, omdat ze iets over den naam van het kind gezegd had! Dat maakte hem zoo van streek, dat hy zyn werk in den steek liet en een paar dagen van huis bleef." ,Dus Sara was niet eens ,Neen," viel het meisje hem snel in de rede, en ook niet in de kerk. 25e trekt zich die geschiedenis vreeselyk aan. Ze ls dol op haar broer, dat weet u ook wel me neer Holden, en op het kind ook. En het ergste ls dat Steve door die ruzie tusschen de vrouwen, waar lang zamerhand het heele dorp over praat, weer zoo baloorig is geworden, dat hy direct na het doopfeest op stap is gegaan. Hy ls nu eenmaal een geboren zwerver. Als je niet beter wist, zou je denken, dat hy door zigeuners op gevoed is." „Steve is, een hartelooze ezel. Ik kan me eenvoudig niet begrijpen dat Sara zich nog zooveel van hem aan trekt" „Ja, meneer Holden, vrouwen zyn nu eenmaal rare wezens" verklaarde het meisje, met het schalksche lach je van zooeven. „En misschien is dat voor sommige mannen ook wel goed!" ,Och, loop heen." antwoordde Ben kwasl-booe, „of be ter gezegd, ga maar weer vlug aan je werk!" Jonathan was vervuld van medelijden met Sara, toen Ben hem vertelde wat hy van Jane gehoord had. Hij vroeg zich af wat hij moest doen om de zorgen van het meisje te verlichten, maar hy was overtuigd dat het niet gemakkelijk zou zyn een oplossing te vinden. Hy was Jaoob V., vrachtrijder, Velzen, f 15 boete of 15 dg. Roelof de V., garagehouder, Alkmaar, vrygesproken. Arie Andr. de W„ autobus-ondern., Velzen. f 10 of 10 dg. Th. W., groentenhandelaar. Alkmaar, f 15 boete of 15 dg. Adr. Ger. de W.. garagehouder, Zijpe, of 15 dg. Jan van Z., smid. Den Helder, nu te H. lem, f 6 boete of 6 dagen. Hierna sluiting, met dank aan allen, die tot het wel slagen der vruchtbare, wat de financiën betrof, byeen- komst hadden bygedragen. Donderdag 23 April. HILVERSUM (298 M.) A.V.R.O. 8.00 Tijdsein; 8.019.50 Gramofoonmuziek; 10.00 Tijd sein; 10.01—10.15 Morgenwijding; 10.30—11.00 Gramo foonmuziek; 11.0012.00 Solisten-Concert door Ch. Borg- mann (piano). Jo Overste (viool). Bas de Groot (zang); 12.00~2.00 AVRO-Kwartet o.l.v. Dick Groeneveld; 2.00 2.30 Causerie door F. de Wltt Huberts over: Land»- spelen; 2.303.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 3.004.00 Naaicursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees; 4.005.00 Ziekenuur door Mevr. Antoinette van Dijk; 5.00— 6.00 Kovacs Lajos en zijn Orkest; 6.00 6.30 Plano-voordracht door Theo v. d. Pas; 6.307.00 Radio-Volks-Unlversitelt. Cursus: De internationale be- teekenis van Nederland in zijn groote historische fi guren; 7.007.30 Engelsohe les voor Gevorderden; 7.30— 8.00 Sportpraatje door H. Hollander; 8.008.15 Gramo foonmuziek; 8.1510.30 Concert door het Concertge bouw-Orkest o.l.v, Dr. Willem Mengelberg; 10.3010.40 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 10.40«11.15 Cécile Mar- celli (zang). Pierre Palla (piano); 11.1512.00 Gramo foonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) K.R. O. 8.009.15 Morgenconcert. N.C.R.V» 10.0010.30 Zang door het NCRV.-Dameskoor 10.30—* 11.00 Korte Ziekendienst. K.R.O. 11.0011.30 Gramofoonmuziek; 1.3012.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Tijdsein; 12.01—12.15 Politieberichten; 12.151.45 Lunchconcert door het K.R.O.-Trio; 1.45— 2.00 Gramofoonmuziek. N.C.R.V. 2.002.15 Gramofoonmuziek; 2.153.15 Cursus fraaie handwerken: 3.153.45 Vrouwenhalfuurtje; 3.454.00 Verzorging van den zender; 4.005.00 Zieken uurtje; 5.00 5.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.456.30 Concert, te geven door Mej. B. Schut (zang) en Hugo Vermeer (piano); 6.306.45 Cursus knippen en stof- versieren; 6.457.00 Lezing over: „Verbeter uw radio ontvangst"; 7.007.30 Vragenhalfuurtje; 7.30—7,45 Po litieberichten: 7.458.00 Gramofoonmuziek; 8.0010.00 Avond afgestaan aan het Ned. Jongelings-Verbond; 10.00 10.10 Persberichten Vaz Dias; 10.1011.30 Gramofoon muziek. Op 20 April j.1. werd ln de Industriëele Club te Am sterdam onder Voorzitterschap van den heer G. Stapel, burgemeester van Sübekarspel te Benningbroek de jaar- hjksche Algemeene Ledenvergadering gehouden van de Noord-Hollandsche Landbouw-Onderlinge, afdeeling van de Bedryfsvereeniging „De Centrale Landbouw Onder linge." Uit het jaarverslag, loopende over het boekjaar 1929— 1930 blijkt, dat de Noord-Hollandsche Landbouw-Onder linge by het einde van het boekjaar 4203 leden had met een jaarloon van f 6.122.453. Het ledental van de geheele Centrale Landbouw-On derlinge beliep by het afsluiten van het boekjaar 34709 met een jaarloon van byna 65 millioen gulden. In het jaarverslag werden bij de Noord-Hoi landsche Landbouw-Onderlinge aangegeven 622 ongevallen, van welke er 1 een doodeiyken afloop had en er 43 aanlei ding gaven tot het verleenen van een schadeloosstelling over een langeren termijn dan 6 weken. Het aantal ongevallen, dat over het boekjaar voor re kening van de Centrale Landbouw-Onderlinge kwam be droeg 8443. Vam deze ongevallen hadden er voor zoover de wettelyke verzekering betreft, 21 en voor zoover de vrijwillige verzekering betreft 3 een doodelyken afloop. In 2 gevallen werden renten toegekend wegens biyvende invaliditeit. Van de 24 ongevallen met doodelyken afloop gaven er 15 aanleiding tot het toekennen eener rente aan nagelaten betrekkingen, 14 krachtens de wettelyke en een krachtens de vrijwillige verzekering. De kosten der verzekering beliepen voor de leden der Noordhollandsche Landbouw-Onderlinge over het ver slagjaar f 1.53 per f 100 jaarloon. Dit kostencyfer is la ger dan dat over het voorafgaande jaar. Deze kosten- woedend op Steve, in het besef dat diens wangedrag de vervulling van zyn liefste wenschen in den weg stond. Wat Nelly betreft, die begon Sara al spoedig te mis sen, dat wil zeggen, niet zoozeer haar eigen persoon, als wel haar hulp by het huishoudelijke werk en haar gel- del ijken steun, want Jane had volkomen geiyk gehad, toen ze tegen Ben het vermoeden had uitgesproken dat het meisje haar broer en schoonzuster nog al eens bij sprong ln haar moeilijkheden. Nelly had verwacht dat Sara hoogstens een week zou wegblijven, maar toen zij merkte, dat haar schoonzuster ditmaal niet tot verzoe ning geneigd scheen, voelde Nelly zich nog beleedigd op den koop toe door wat zy Sara's onredelijke trots ge liefde te noemen! Zoo ging de zomer voorby; geen van beide partyen deed een poging tot toenadering. Nelly dacht er niet aan de „minste" te zijn zooals zy het uitdrukte. Stev« schikte zich naar het bevel van zyn vrouw om zyn ziu* ter te vermijden en Sara wachtte af, in de overtuiging dat ze, als er niet Iets in orde zou zyn in het gezin van haar broer, het wel hooren zou. En ze werd in deze verwachting niet teleurgesteld; het ging mis bij Steve en toen het water tot de lippen kwam, zocht haar broer haar weer op. oen ze op een avond van de fabriek kwam, zat hy in haar kamertje op haar te wachten. Hy zag er zorgeiyk en bedrukt uit; hy wae ongeschoren en zijn kleeren waren slordig en vuil. „Hoe gaat het er mee, Sara?" begroette hy zUn zuster op vermoeiden toon. „Ik ben bly dat ik je weer eens spreek!" ,Ik maak het best, Steve. En hoe gaat het met Nelly en met de kleine?" Steve schudde droevig het hoofd. „Slecht, héél slecht. Ik ben al drie weken werkeloos, Sara, en Je weet wat dat beteekent!" .Werkeloos? Hoe komt dat? Ben je dan niet meer by Charley?" „Neen, had je er niets van gehoord, dat hy my drie weken geleden op staanden voet ontslagen heeft?" „Neen. Waarom?" „Och, je begrijpt het wel; het oude liedje! Had ik jouw raad maar gevolgd. Sara, om by Burley te blyven. Die wist dat Ik een goed vakman was en maakte geen spektékel als ik eens een dag wegbleef." „Steve, je bent hoop Ik, je vroegere leventje toch weer niet begonnen?" vroeg Sara onthutst „Een man met een huishouding! Neen, dat kan ik niet gelooven. Je houdt van je vrouw en van je kind toch zeker meer dan van de boeschen en het strand. Je herinnert je toch wel Ste ve, wat je my beloofd hebt?" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5